Groote Veemarkt De Drang naar liet Westen. So. 140*. Vier en Wegentigste Jaargang. 1892. ZONDAG 20 NOVEMBER. TWEEDE BLAD. te ALKMAAR Woensdag 23 Nov. 1892. Buitenland. FEUILLETON. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dlns4ag-, Donderdag- eu Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80franco door het geheele rijk J 1, De 3 nummers f 0,06. Telefoonnummer: 3. Pr(Js der gewone Advertentlën: Per regel j 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BEMiilE. In de zitting der Senaatscommissie van den 16 heeft baron de Coningh (van de rechterzijde) een voorstel ingediend tot invoering van het algemeen stem recht de stemming daarover werd tot later verdaagd. De voorsteller is voornemens ook het stemrecht toe te kennen aan de vrouw. De Koning heeft aan de commissie uit den Senaat die hem het adre3 van antwoord kwam overbrengen geantwoord dat de Senaat bij zijnen arbeid steeds van de grootheid en het welzijn des lands doordrongen was en dat het land wist, hoe dit college bij zijne krachts inspanning dat doel steeds voor oogen had. Hij dankte den Senaat voor de uitgesprokeu gevoelens enden loyalen, aan de regeering geschonken steun. De quarantaine is te Antwerpen voor aanvoeren van alle strekon opgeheven. De schepen zullen nog aan een geneeskundig onderzoek onderworpen zijn. De Kamer beraadslaagde den 17 over het adres van antwoord op de troonrede zooals dat door Woeste was opgesteld. Janson (radicaal) betreurde het onsamenhangende en on- beteekenende van de troonredewat het vraagstuk der grondwetsherziening betrof. In het adres van antwoord wordt gezegd»dat België het werk der consolidatie zal^ voortzetten." Hij stelt voor, deze zinsnede te ver vangen door eene verklaring ten gunste van het algemeen stemrecht. Hij trad in eene uitvoerige verdediging van dit recht, waarvan hij de invoering onontbeerlijk achtte. Bara (liberaal) verklaarde zich tegen het algemeen Btemrechtmet het oog op de socialisten en clericalen. Woeste uitte de hoop, dat men eene duurzame her ziening zon tot stand brengen met de medewerking van een aanzienlijk deel der liberale partij en zeide nogin antwoord aan Jansondat men thans het land niet kon stellen tegenover het vraagstuk van het algemeen stem recht. Immers de betrokken commissiën houden zich met de zaak der grondwetsherziening bezig, en de kwestie moet derhalve later nog ter sprake komen. De minister-president Beernaert liet zich in denzelfden geest uit. Hij verklaarde dat de regeering voorstellen 57) o George stoof achteruit en snelde bezorgd naar Lolo met wier angst voor een onweder hij vroeger zoo menig maal den spot gedreven had. Zij lag met half geopende oogen. De zware slag, die allen had doen opschrikken LiliGeorge en Elise had haar onverschillig gelaten. Hare wangen gloeiden nog steeds de tong was droog. Zij beantwoordde geene enkele vraag zij wist niet eens wie tot haar sprak en wat men van haar wilde. Veel van hetgeen zij in haar half wakenden toestand om zich heen zag gebeurenkwam haar vreemd voor, maar zij sprak hare bevreemding niet uit. Zij had geen pijn en geen enkelen wensch. Zoo vond Lohausen haar den volgenden morgen. De temperatuur was. het vroege uur in aanmerking genomen, angstverwekkend hoog. Zoo dommelde zij den geheelen dag door, zonder eene klacht of een wensch te uiten. Lohausen bleef uren achtereenom na eene korte afwezigheid terug te komen en nogmaals eenige uren aan het ziekbed door te brengen. Tegen den avond wees de thermometer meer dan 41 graden aan. De oogen van den ouden kalmen dokter werden vochtig. Hij zag de arme schoone Lolo teeder aan haar lief gelaat bleef hoogrood gekleurd de zachte bruine haren lagen ach teloos op het witte kussen. Zij was nog zoo jong zoo gelukkig, en de uren van het arme vrouwtje waren geteld Hij kon er niet meer aan twijfelen. Meer tot geruststelling van de omstanders dan in de hoop het vernietigingsproces te zullen tegengaan schreef hij het een en ander nog voor. De toestand bleef dezelfde. Hooge koorts volslagen onverschilligheid! Zoo gingen vier vreeselijke dagen voorbij! George en Lili waren niet van het ziekbed geweken: Zij waren bleek, üunno oogen stonden dof en al hunne bewogingen kenmerkten zich door die zekere lusteloos heid, welke het gevolg is van gebrek aa slaap. zou doen zoodra de commissiën met haren arbeid gereed waren. Den 18 vroeg generaal Brialmontdat de regeering stellig verklaren zou of zij in deze zitting eene wet op den krijgsdienst zou indienen. De minister-president antwoordde, dat het kabinet daar voor niet opgetreden was. De minister van oorlog zeide, dat hij het oorlog-contingent wilde uitbreiden maar den persoonlijken krijgsdienst niet op zijn programma had. Ten slotte werd het adres onveranderd vastgesteld met 80 tegen 38 stemmen na verwerping van het amen- dement-Janson betreffende het algemeen stemrecht, met 89 tegen 21 stemmen. Zeven leden bleven buiten stemming. DIJITSCIILA1MD. Het voorstel-Singer tot afkeu ring der leger wetten is door den Partijdag der sociaal democraten met algemeene stemmen aangenomen, evenals een voorstel om na elke zitting van den Rijksdag een kort bericht uit te geven over hetgeen door de partij is verricht. De andere voorstellen, waaronder invoering van den werkdag van 8 uur, afschaffing van den godsdienstigen eed, uitbreiding van de wetgeving ter bescherming van de arbeiders, aanstelling van vrouwelijke fabrieksinspec- teurswerden aan de Rijksdag-fractie ter overweging aanbevolen. Een gelijk besluit werd genomen ten aanzien van de voorstellen betreffende eene nieuwe indeeling der kiesdis tricten en afschaffing van de strafbepaling tegen majesteits schennis. Een voorstel, om elke twee jaren een Partijdag te houden, werd verworpen. Bij de behandeling van den Mei-dag stelde de rapporteur voor, den volgenden keer, wegens de ongunstige tijds omstandigheden, den 1 Mei alleen des avonds te vieren. EAGELAMl». De politierechter in de Bowstreet te Londen heeft den 16 na langdurig verhoor, het ver zoek der fransche regeering om uitlevering van den anarchist Francois toegestaan. Framjois is daarvan in hooger beroep gekomen. FRANKRIJK. In overleg met het gemeentebestuur van Parijs heeft de regeering den beul Deibierdie nie mand tot huurder wilde hebben, een woning doen in richten in een gewezen keizerlijken stal aan de Orsaykade. De regeering heeft op voorstel van den minister van justitie Ricard besloteneene vervolging in te stellen tegen de heeren de Lesseps en eenige leden der oude Panama-maatschappij wegens omkooperijen en knoeierijen, welke in de Panamazaak schijnen plaats gehad te hebben. Earner. Den 16 bij de beraadslaging over het re- geeriugsvoorstel tot wijziging van de drukperswet, smeekte de heer Laguerre, radicaal, de regeering, van reactionaire maatregelen af te zien. De heer Lasserre opportunist Op den vijfden dag, het was Vrijdag, werd Lolo, die zich in al die dagen bijna niet bewogen had, plotseling onrustig. Zij schrikte en keek rond. De kamer met alles, dat er in was, draaide om haar heen. Zij sloot de oogen wederwerd duizelig en drukte zich dieper in de kussens. Lohausen en George legden haar in eene gemakkelijke houding. Zij lachte tot dank, met gesloten oogen. De arts nam zachtkens hare hand. De polslagen waren niet meer te tellen. Zij haalde korter, sneller adem. Nu sloeg zij de oogen op. Gedurende een ondeelbaar oogen- blik kwam zij tot bewustzijn en keek zij met eene ge wone uitdrukking in hare oogen rond. Daar stond George Wat was hij bleek wat lageu er donkere kringen om zijne oogen Daar was ook LiliWaarom schreide zij toch En waarom keek die goede Lohausen zoo somber En EliseWaarom beefde Elise zoo Wat was er toch gebeurd Wat zou er nog gebeureu Nu vernam zij eenige doffe, plechtige tonen. Zij sloot de oogen weder. Wie speelde daar op een orgel De tonen werden hoe langer hoe luider, kwamen hoe langer hoe dichter bij. Nu werd het een ontzettend ruischen, een suizen en bruisen »Zachter smeekte zij fluisterend. Maar do muziek bleef voortduren en dreunde haar als doffe hamerslagen door het hoofd. De geweldige toon- massa's naderden haar hoe langer hoe dichter, wreed, onverbiddelijkEn het was altijd dezelfde korte wijs altijd dezelfde steeds maar twee maten altijd de zelfde Angstig wierp zij zich op de andere zijde. »Niet zooveel muziek steunde zij. »Zachter Maar thans bereikten die vreeselijke tonen eerst hunne volle hoogte. Het was alsof elke pijp van dat afschuwe lijke orgel eene eigene machine had, die er de lucht in blies een geflait en gebrom en geblaas vreeselijk, ondragelijkHaar hoofd dreigde te berstenEu altijd dezelfde twee maten Een dof gerochel kwam uit haar geopenden mond. Langzamerhand werd zij kalmer. De verschillende tonen werden zachter en smolten te zamen tot één toon één langgorektenéén lang aangehouden toon, die allengs afnam in kracht. Het gerochel hield op zij haalde kalmer adem. George trachtte een hoopvollen blik op te vangen van verweet der rechterzijdestelselmatig alles te verwerpen wat strekken kon tot bevestiging van de grondwet. Graaf de Mun clericaal-republikein verklaarde, dat het ver wereldlijken van onderwijs en hospitalen Frankrijk ge bracht had waar het nu was. De anarchie was volgens hem het werk der regeering. De minister-president Loubet kwam hiertegen op en zeide, dat de regeering de geloofs vrijheid zou doen eerbiedigen en merkte op, dat de gees telijkheid 22.500.000 's jaars genoot. De heer Donville Maillefeu verklaarde het ontwerp nooit te zullen aannemen. De heer Deschanel zou'dit wel doen, omdat hij de roode vlag niet ontplooid wilde zien (protest van Baslij). De heer Robert Mitchel stak den draak met het ontwerp. Volgens hem was het uitgemaaktdat de bom in de Rue des Bons-Enfants gevonden, vervaardigd was naar het model van die der nihilisten. Hij zou tegenstemmen. Nadat de heer Poussergues zich vóór het ontwerp ver klaard had, werd de beraadslaging tot den 17 vordaagd. Den 17 verdedigde de heer Roche het socialisme tegen de aanvallenwaaraan het bloot had gestaan. De socia listen willen handhaving der orde en groepeering in ver- eenigingen, iets waartegen de anarchisten zich verzetten. Er heerscht groote ellende onder het volk en daardoor laat het zich verklarendat de anarchie vorderingen maakte. Hij beschuldigde de regeering dat zij er be zoldigde personen op na hield om ongeregeldheden uit te lokken. De minister-president Loubet verklaarde in zijn ant woord aan de verschillende sprekers, dat het thans aan geboden voorstel volstrekt noodzakelijk was omdat de regeering ongewapend stond tegenover de anarchie en de openbaarmaking van geschriften welke de omver werping der maatschappelijke orde ten doel hebben. De regeering zou van de wet geen misbruik maken. Verder toonde hij in bijzonderheden aan hetgeen door de regeering in de laatste jaren in het belang der ar beidsklassen was gedaan. Hij vroeg ten slotte een be wijs van vertrouwen. Zijne rede werd door de linkerzijde en het centrum toegejuicht. Nadat de zitting voor eenigen tijd geschorst waswerd na eene rede van den heer Derumeldie tegen enkele artikelen van het ontwerp ernstige bezwaren ontwikkelde, een voorstel tot sluiting der algemeene beraadslaging met 285 tegen 247 stemmen verworpen. Daarna werd de beraadslaging toch gesloten. Met 317 tegen 203 st. werd ten slotte het ontwerp naar de commissie teruggezonden. Den 18 is na langdurige beraadslaging met 329 tegen 228 stemmen besloten tot de artikelsgewijze behandeling over te gaan. ITA LI E. Kardinaal Vanatelli is benoemd tot aarts bisschop van Bologna. Deze benoeming wordt druk be sproken, omdat gezegd wordtdat Vanatelli hoopt tot Paus benoemd te worden. Lohausen nog een klein weinigje hoop! Maar de arts hief het hoofd niet op en de sombere rimpels verdwe nen niet van het voorhoofd. Maar Lolo lag immers nu zoo rustig Zij hoorde nog wel die nare muziek maar heel in de verte en lang zamerhand begon het zelfs aangenaam te klinken. O als het zoo maar wilde voortduren Hoe heerlijk moest het zijn bij deze liefelijke tonen in te sluimeren Allengs werden zij zachter, steeds zachter. Nog slechts even hoorbaar Onhoorbaar >Ah Deze zacht geloosde, bijna onmerkbare zucht van Lolo deed George ontsteld opschrikken. Hij sperde de oogen wijd open en boog zich over haar heen. Lohausen deed eene schrede achteruit en wendde zich af. George nam het hoofd van zijn innig geliefde vrouw tusschen zijne handen en drukte de lippen op haar voorhoofd. Ontzet tend Hij huiverde en liet het hoofd los dat zwaar op het kussen nederviel. Lili uitte een hartverscheurendeu kreet en zonk snik kend naast de doodeteerbeminde zuster neder zij was bewusteloos George was als versteend blijven staan. Geen enkele traan bevochtigde zijne oogen. Hij ging op het bed zit ten en nam het kleine handje dat zijn druk nimmer meer zou beantwoorden in de zijne. Onafgebroken staarde hij op het lieve bekoorlijke gezichtje waaruit de kleur nu geweken was. Het was akeligwasachtig wit en ingevallen. Er lag echter hemelsche kalmte wonderlijke vrede op haar zachte kinderlijke trekken. Zij maakte geheel den indruk van een klein kind. Urenlang bleef George zoo zitten. Hij sprak geen woord, hij hoorde niets, hij zag niets dan de doode. Hij voeldedat er iets vreeselijke gebeurd wasmaar hij kon het nog niet in zich opnemen. Hij was aan de plek als gekluisterd. Kalm liet hij den dokter begaan toen deze hem de kamer uitleidde en naar zijn bed brachtwaar een vaste slaap hem gedurende eenigen tijd al de ellende van de laatste dagen deed vergeten.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 5