Binnenland. Rl SM VI». Ter volledige dekking van de gewone uitgaven en gedeeltelijke dekking van de buitengewone uitgaven des Rijks op eene begrooting, die zonder tekort simt, zullen verhoogd worden de accijns op brandewjjn tabak, bier, lucifers, petroleum en de invoerrechten op katoen, alsmede het handelspatentrecht. Nieuw ingevoerd zullen worden eene belasting op de huurwaarde, eene boschbelasting, eene zoutbelasting, eene belasting van vrijgestelden van den militairen dienst. Bovendien wordt eene hervorming van de directe belastingen ondernomen. ZWTTëERI.AND. De Bondsraad heeft de fransche regeering doen wetendat de handelsovereenkomst in haar geheel aangenomen of verworpen moet worden. Tweede Hamer. Organisatie der landmacht. Het wetsontwerp betreffende de samenstelling der landmacht is het uitvloeisel van de overtuiging der regee ring dat men bij een wettelijke regeling van den dienst plicht in den blinde tast, zoolang de organisatie van de levende strijdkrachten niet wettelijk vast staat. Dit oor deel werd ook verdedigd door wijlen den heer de Roo. Het tegenwoordig wetsontwerp zal worden gevolgd door wets voorstellen tot regeling van deu dienst bij de militie bjj de schutterijtot regeling van de dienstplichtigheid bij militie of schutterijdrie ontwerpendie bij elkan der behooren en eindelijk tot regeling van de dienst plichtigheid en van den dienst bij den landstorm. Het nu ingediende ontwerp staat op zich zelfmaar houdt verband met de zoo even genoemde in zooverre hierbij het bestaan is aangenomen van de militie van de schutterij en van den landstorm. De minister gaat uit van de stelling, dat de inrichting van ons krijgswezen moet gegrondvest zijn op de weer baarheid van gansch het volk, gepaard aan de natuurlijke sterkte van ons geconcenteerd verdedigingsstelsel. Alge- meene dienstplicht moet de grondslag zijn van de inrich ting der levende strijdkrachten. Deze kan verkregen wor den door voor alle dienstplichtigen denzelfden vereischten diensttijd te eischen. Dit stelsel mag wellicht het ideale stelsel der toekomst zijn, het is op dit oogenblik niet te bereiken. Daarom wenscht hij een anderen weg te volgen, door de dienstplichtigen in twee categorieën te splitsen door loting aan te wijzen, voor zoover geen andere gegevens tot de splitsing leiden waarvan, in tijd van vrede, die der eerste categorie een laugeren werkelijken diensttijd hebben en tot het eigenlijke leger behooren terwijl die der tweede categorie een korteren werkelijken diensttijd en een meer beperkten werkkring hebben. Voor deze laatsten kan het beginsel van plaatselijke oefeningen in hoofdzaak worden toegepast, om een zoogenaamd territo riaal leger te kunnen vormen. Een gedeelte der dienstplich tigen, zij die zijn aangewezen voor de militie, wordt ingedeeld bij het leger in eerste linie dat verder uit vrijwillig- dienenden is samengesteld de overige voor de schutterij aangewezen dienstplichtigen vormen het leger in tweede linie de territoriale wapenmacht, waarbij ook vrijwillig- dienenden worden toegelaten. Behalve deze mobiele troe pen zijn er bezettingstroepen der verschillende wapens noodig, die tot het oigenlijke leger moeten behooren. Voorts wordt gerekend op eene reserve in de dépots als eerste aanvullingsamengesteld uit hen die be hooren tot de lichting, welke pas uit het militie- of schut terij verband is ontslagen en op eene aanvullingsreserve waartoe moeten worden aangewezen de oudere lichtingen der militie en schutterij volgende op die voor de re serve in de dépots bestemd. Eindelijk, als de nood zeer hoog stijgtmoet nog een beroep kunnen gedaan wor den op allen, die tot 's lands verdediging kunnen mede werken, tot op zekeren leeftijd; zij vormen den landstorm. ,.e troepen of veldtroopen moeten bestaan uit divisiën, elk van 12 bataljons infanterie, met de noodige cavallerie, artillerie, genietroepen en de noodige hulp diensten. Met behoud in het algemeen van de samen stelling der veldtroopen naar de thans bestaande orga nisatie, dan zijn daarvoor noodig pl. m. 44300 hoofden en rekenende op ongeveer 9450 vrijwilligers, dan moeten bij de veldtroepen 34850 bij de militie worden ingelijfd. De bezettingstroepen zullen volgens het voorstel bestaan uit 48 compagnieën infanterie en 46 comp. vesting artillerie, 4 comp. pantserfortartillerie, 2 comp. torpe- disten en 4 comp. vesting-genietroepentotaal 21750 hoofden, waarvan 3900 vrijwilligers, zoodat 17850 inge- lytden bij de militie tot de bezettingstroepen moeten behooren. De totale legersterkte der korpsen met de staven en de dépötkaders, thans 19100 vrijwilligers en 44980 dienst plichtigen, wordt bij aanneming der wet 13400 vrijwil ligers en 52700 dienstplichtigen. Dit getal kan worden bereikt door aan te nemen een jaarlijksck contingent van 11000 man en een zesjari- gen diensttijd. Het getal zal met het oog op mogelijk tekort aan vrijwilligers bij de bereden korpsen, op 11500 moeten worden gesteld. o«!?o dép6ts-reservo (dienstplicht 1 jaar) wordt gerekend 8632 personen te zullen opleveren, en de aanvullings reserve (diensttijd 2 jaar) 7628 personen. Alles bij elkander wordt dus de geheele diensttijd in leger en reserve 9 jaar waarvan 6 als werkelijke mili taire diensttijd kunnen worden beschouwd, omdat daarin de tijd valt voor eerste oefening (op den bestaanden voet) en voor herhalingsoefeningen (ten hoogste 3-maal) voor niet langer^dan 75 dagen in het geheel. Ieder, indien hij niet vrijwillig dient, zou dus na zijn 29 jaar van alle, zelfs van de minste militaire verplichtingen zijn ontslagen. Voor de schutterij wordt de jaarlijksche lichting gere- ke.*d °P -"706 man, met gelijken diensttijd als bij de militie. Rekenende op 200 vrijstellingen en 1500 aanwij zingen voor diensten bij de zeemacht, blijven er 19.000 voor de schutterij der landmacht over, die in een eerste dienstjaar de eerste oefening krijgen en na afloop vau het eerste jaar voor dadelijk gebruik beschikbaar komen in de schutterij-afdeelingen, waarvan zij de volgende 5 jaar deel uitmaken. Uit de schutters, wier hoofdtaak zal zyn terrein-verdediging van den vaderlandschen bodem, zullen slechts infanterie en vestingartillerie worden gevormd. De dépots-reserve der schutterij wordt gerekend op 15770 en de aanvullings-re3erve op 13970 man. Van de invoering van dit ontwerp zal alleen eene verhooging van de uitgaven voor het leger het gevold zgn, welke verhooging geraamd wordt op 86120. De organieke sterkte van het leger op voet van oorlos bedraagt 68115 man. Oterleek. Het bestuur des polders van dien naam is met het bestuur van den polder Heerhugowaard over eengekomen het overtollige water te mogen lozen in dien grooteren polder, zoodat de landerijen weder boveu water zijn. HOOFDSTUK XXIX. Hetgeen in de beide volgende dagen met hem was voorgevallen kon hij later zelf niet vertellen Zijn va der, zijn broeder en oom Johannes waren bij hem ge komen Strelitz had hen waarschijnlijk opgeroepen of Lohausen hij zelf had zich nergens om bekom merd. Zij hadden hem omhelsd er waren ook tranen vergoten maar hem was deze verzachting ontzegd. Hij had haar op haar doodbed zien liggen, op witte kussens, in een wit gewaad, geheel bedekt met bloeiende la-France-rozen hemelsch schoon een engel gelijk men had hem weder onder den arm genomen en in de verst afgelegen kamer gebrachtmaar hij had toch vreemde gezichten vreemde mannen gezien. Een van hen had een schroefsleutel in de hand. En thans reden zijstapvoetsin de gloeiende hitte in een gesloten zwart rijtuig door de straten waarin zich niets dan vroolijke, mooi aangekleede menschen bewogen. Allen leefden Alleen die eene, die den treu- rigen tocht naar het Westen opende, was dood. Zijn vader zat naast hem met de hand iu de zijne, zijn oom in eene zwarte toga tegenover hem. Niemand sprak een woord. Het rijtuig hield stil. Zij stegen uit. Op den arm van zijn vader geleund, schreed hij ach ter de lijkkist voort, die bijna geheel bedekt was met bloemen en kranzen. O, die la-France-rozenDaar had zij zooveel van gehouden Waren er veel vrienden op het kerkhof Hij keek niet cp. Hij werd niet aangedaan, toen een quartet het prachtig koraal uit de »Mattheüs- Passion" aanhief: »Wenn ich einmal soil scheiden." Het waren de eerste zangers uit de opera, dezelfde die hem op den dag van zijn triomf hadden gelukgewenscht. Hij zag hoe de kist werd nedorgelateu in het graf. Hij zag, dat zijn oom naar voren trad tot aan den rand van den grafkuil en hjj hoorde hoe de predikant zijne schoone, volle stem verhief. Maar de aangrijpende woorden ver stond hij niet. De goede Johannes Hij had zjjne krachten overschat. Hij had de overledene te goed gekend, te innig liefge had. Toen hij de kist, die Lolo's teeder omhulsel be vatte, daar beneden zich in de donkere groeve zag staan, toen kwam hem het lieve kind, in al de frischheid barer lachende jeugd levendig voor den geest. Toen herinnerde hij zich al haar beminnelijke eigenschappen, die onbe wust zijne strengheid hadden verminderd, die zijn huis en zijn hart hadden verlicht en verwarmd. En toen hij nu tot het bewustzijn kwam, dat hij in dit uur voor altijd afscheid nemen moest van het geliefde kind, dat hjj haar lach nimmer meer zienhare heerlijke stem nimmer meer hooren zou, toen sidderde de anders zoo sterke man zenuwachtig bewogen zich zijne lippen en zijne oogen vulden zich met tranen. Hij had eenigen tijd noodig om tot zich zeiven te komen maar toen vond hij in zijn hart de ware gloedom op eenvoudige, hartelijke wijze uiting te geven aan zijne innige smart. George werd er door geroerd noch getroost. Hij boorde liet snikken niet van de omstanders. Als een steenen beeld stond hij daar, zonder uitdrukking in het gezicht, I met holle oogen, den blik onafgewend gericht op de groeve en de met bloemen versierde baar. Nogmaals^ weerklonk een lied over het kerkhof. Een opstaudingslied. Vertrouwend keek Johannes naar boven, naar den hemelwaar juist de zon haar hoogste punt had bereikt. George hoorde het niet. Het doffe geluid dor aardkluiten op de bist deed hem pijnlijk aan. Hij wendde zich af, en drukte gedachteloos de handen, die naar hem werden uitgestoken. Daarna ging hij weder door zijn vader ondersteund langzaam, langs denzelfden zandigen, zonnigen weg naar den ingang van het kerkhof Lili was met de min en het kindje alleen in de woning achtergebleven. De kamer, waarin de lijkbaar gestaan had, zag er huiveringwekkend uit. De lichten brandden nog. Daar stonden nog de met ijzer beslagen jukken daar lagen nog platgetreden bloemen afgevallen blade ren en zag men nog de zanderige sporen van groote, breede voeten op het tapijt. En alle kamers waren ledigLolo was heengegaan. Lili nam het kind en zag het met hare door tranen omfloersde oogen lang en met innigen weemoed en tee- dere liefde aan. Het was een heilige gelofte, die zij daar onhoorbaar aflegde De rijtuigen hielden voor de deur stil. Goorge en zijn vader, door Lohausen gevolgd, stegen uit het eerste oom Johannes en Martin Strelitz uit het tweede. Lang zaam gingen allen de trap op. George kon zich niet lan ger staande houden en viel op den eersten stoel neder, terwijl hij strak voor zich bleef staren. Daar hoorde hjj in de zijkamer het hooge, schreiende stemmetje van zijn kind en alsof hem op eens weder leven werd ingegoten, stond hij op en begaf zich naar de deur. En toen hij zijn kind, Lolo's kind, daar op den arm van de trouwe Lili zag, toen doorstroomde hem een wonderlijk gevoeltoen schoot hem de gedachte te binnen, zij het dan ook nog niet met volkomen helder heid dat daar nog een hulpeloos wezentje op deze we reld wasom wier wille hij zijn best moest doen te blijven voortleven dat hij Lolo's nalatenschap moest aanvaarden. Hij knielde naast Lolo's tweelingzuster neder, boog zich over het kind heen en kuste het, en nu eerst uitte zich zijne diepe smart in heete tranon EINDE- i. iT Schagen. Wegens de voortdurende windstilte hebben de polders NeskaagBarsingerhornerkaag en Hooglaudspolder van Barsingerhorn nog altijd te veel water. De watermachines te Kolhorn kan het water dier polders met ophalen terwijl de molens slechts een viertal dagen hebben kunnen malen. De Hooglandspol der van Schagen verkeert in gunstiger toestand daar zgn water wel door de machine kan weggehaald worden. Te wenschen is het, dat de vorst niet invalt voor het land droog ligt. De nadeelige gevolgen zouden anders in volgende jaren men weet het bij ondervinding groot zijn. Aan de Tweede Kamer is door het bestuur der Ver- eeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hol lands Noorderkwartier een adres gezonden, naar aanleiding van art. 2 van het wetsontwerp tot vaststel ling der grondbelasting op de ongebouwde eigendommen waarbij wordt voorgesteld aan 57 gemeenten eene tijde lijke reductie van verhooging toe te staan. Bedoelde gemeenten zijn die, waarin, bij toepassing der peraequatie en eene heffing van zes percent der belastbare opbrengst, het kohier der grondbelasting in zgn geheel eene aan- merkelyke verhooging zou ondergaan. Het bestuur meent, dat het middel geen aanbeveling verdient en zelfs onrechtvaardigheden in het leven roe pen zal. »Het^ is nu eenmaal een onvermijdelijk gevolg van de herziening, dat, bij gelijkmaking, de eene grondeigenaar minder, de andere meer dan tot nu toe zal hebben te betalen dat de eenom zoo te zeggen een geschenk rv' i w door den ander moet worden bijgepast. Dit bypassen zoo weinig drukkend te maken als mogelijk is, verdient voorzeker aanbeveling, mits dan ook allen, die dezen druk zullen voelen, in het genot er van kunnen gesteld worden en geene personen er door zullen genie ten voor wie in werkelijkheid volstrekt geene of geen noemenswaardige verhooging zal te wachten zijn. »Om dit te verkrijgen, zou men moeten nagaan, welke perceelen in iedere gemeente voor tijdelijke tegemoetko ming behoorden in aanmerking te komen. Met den minis- ter echter acht men dit vrijwel ondoenlijk. Ten einde deze begunstiging aan de eene en te zwaren druk aan de andere zijde te ontgaan, wordt aanbevolen, het percentage van heffing, in plaats van tot zes, tot vyf percent terug te brengen. »Wel kan ook hierdoor niet worden te niet gedaandat de toepassing der perae quatie voor iedereen niet volkomen hetzelfde resultaat zal opleveren zeggen adressanten, maar de druk wordt dan toch zooveel doenlijk verzacht en natuurlijk voor de zwaarst belasten het meest." Amersfoort kwamen van de 179 kiezers voor de kamer van koophandel en fabrieken sleehts 9 op. De firma Benjamin Davidson Co. te Haarlem was voor f 139,493,85 laagste inschrijfster naar de leve- "n8 gedurende 3 jaar van dienstkleedingstukken voor de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen. De gouvernements-koffieoogst op Java wordt blijkens ,yan dsu 1voor dit jaar thans geraamd op 692.179 pikols. Bij kon. besluit van den 15 is aan den heer J. I de Zwaan, burgemeester en secretaris van R ijk aan Zee en Duin toestemming verleend om te Be verwijk te wonen tot 24 October 1898. Hot provinciaal subsidie ten behoeve van de Am bachtsschool te Dordrecht is den 16 van 500 tot 1000 verhoogd. Op een gelijk verzoek van Gorinchem is af wijzend beschikt. Den 17 werd door het provinciaal bestuur van Noordholland bij enkele inschrijving aanbesteed 1°. het driejarig onderhoud van het jaagpad langs het Zuider en langs een deel van het Noorder-Spaame, geraamd op f 600 per jaar. Laagste inschrijver de heer J. H. Daudeij te Haarlem voor f 515 per jaar; 2°. het driejarig onder houd der duinen op het eiland Vlieland, geraamd op f 3200 per jaar. Laagste inschrijver de heer C. J. Bos te Terschelling voor 2960 per jaar. De arr. rechtbank te Rotterdam heeft den 17 een herbergier te Antwerpen die naar Rotterdam was ge komen om van zijn vroegeren vriend Jochems geld te eischen en, toen hij dat niet kreeg, met een revolverschot zijn vriend kwetste, tot drie jaren gevangenisstraf veroor deeld. Den 17 des morgens is te Aardenburg brand uit gebroken bij den landbouwer P. B. Wijffels, waarbij o. a. 2 paarden, een veulen, 2 koeien en 8 kalveren verbrand den. Er wordt aan kwaadwilligheid gedacht. Den 17 zijn te Amsterdam voor de vrije- en. orde oefeningen 9 van de 12 mannelijke candidaten geslaagd, waaronder J. Drijnen van Oudeschlld en J. H. Steg- gerda van Sckellinkhout, en vier van de zes vrouwelijke candidatennamelijk de dames M. A. Fra.nckeu van Zaandam, C. M. Adelink van Wormerveer, M. C. M. Wever van Beverwijk en E. de Lange van Zaandam. Hen 17 is te Breda uit den Singel bij de melkin richting het lijk opgevischt van een handelsreiziger uit Rotterdam die sedert eenige dagen vermist was.° Den 22 is de inschrijving geopend op 12000 obli- gatiën f 1000 van de Nederl. Zuidafrikaansche spoor wegmaatschappij te Amsterdam, tegen 953/4 pet. rente en aflossing met onvoorwaardelijken en rechtstreekschen waarborg der Zuidafrikaansche republiek De heer D. Sarluis, dezer dagen te 's-Gravenhage overledenheeft aan het armbestuur der ned. israël. gemeente aldaar zijne geheele nalatenschap vermaakt, na aftrek van eenige legaten. Aan de gemeente Opsterland is door de regeering eene buitengewone subsidie van 36000 toegestaan voor de kosten der gemeente-huishouding. Mej. T. Hilarides, te Pingjum, benoemd directrice der op te richten zuivelschool te Zurich, in Wonseradeel, heeft den 17 Juli jL, toen H. M. de Koningin-Regentes te Leeuwarden audiëntie verleende, aan H. M. een adres overhandigd, waarin zij verzocht bij de Volksvertegen woordiging een wetsvoorstel aanhangig te willen maken tot aanvulling van art. 7 der wet van 5 Mei 1889 (Stbl. u 48), inhoudende bepalingen tot het tegengaan van overmatigen en gevaarlijken arbeid van jeugdige personen en van vrouwen, en wel in dien zin, dat voor bepaalde bedrijven, speciaal voor zuivelfabrieken, arbeid op Zon dag aan vrouwen kan worden vergund. Het hoofdbestuur der Friesche Maatschappij van Landbouw heeft met in stemming kennis genomen van dit adres, en het in een zelfstandig adres ondersteund.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 6