Een stoere Noorman. No. 141. Vier en WTegentigste Jaargang 1892. WOENSDAG 23 NOVEMBER. Buitenland. FEUILLETON. ALKMAARSCHE GOVIAXT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers ©,06. Telefoonnummer3 Prijs der gewone Advertcntlën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsmimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BFLQIK. Den 18 des avonds is op de Schelde de engelsche stoomboot Ealing van Antwerpen naar Bra zilië vertrokken, in botsing gekomen met de Telegraaf V van Rotterdam, die gezonken is de bemanning werd gered. De commissie uit de Kamer Voor de grondwetsherzie ning hield zich den 19 bezig mot art. 56 der grondwet en nam als beginsel aan dat in de nieuwe grondwet geen enkele bepaling opgenomen mocht worden, waardoor de mogelijke instelling der evenredige vertegenwoordiging belet zou worden. De opneming in de grondwet van het beginsel der evenredige vertegenwoordiging werd intusschen met 11 tegen 2 stemmen verworpen. De overige voor stellen werden afgewezenzooals over de vertegenwoor diging der belangen, het instellen van een verschillenden eensns voor de provinciën enz. In beginsel werd goed gekeurd het verkiesbaar verklaren van zekere categorie burgers voor den Senaat, zonder bepaling van census. Te Brussel zijn weder zes personen aan cholera over leden. Ook in de Borinage in Henegouwen kwamen weder gevallen voor. DFITSCHLAND. De Staatscourant deelt mede dat de wetsontwerpen tot bestrijding der uit de legerwet voortvloeiende duurzame vermeerdering van uitgaven met goedkeuring des Keizers aan den Bondsraad zijn voor gelegd. Het plan is, de noodige middelen te vinden uit meer opbrengende belastingen op bierbrandewijn en beursoperatiën. Verhooging van de tabaksbelasting wordt niet bedoeld. De gezamenlijke opbrengst van een en ander wordt geschat op ongeveer 35.000.000 's jaars. 0. a. zou de beursbelasting verdubbeld wordeu. Den 19 is op den sociaal-democratischen Partijdag een voorstel van partijgenooten te Frankfort en Wiesbaden, om tegen 1 April 1893 een centraal weekblad te stichten, verworpen met 118 tegen 110 stemmen. Pruisen. Huis van Afgevaardigden. Den 18 bij de beraadslaging over de belastingwettenver klaarde de minister van financiën, de heer Miquel, dat, zoo men thans het oogenblik voor belastinghervorming liet voorbijgaan, het wellicht nooit terug zou komen. Hij lichtte in eene lange rede de hervormingen toe en zeide met vertrouwen de behandeling te gemoet te zien. De heer Rickert verklaarde zich tegen de voorstellen, omdat hij verwachttedat het Rijk de indirecte belas tingen meer voor zich zon willen gaan bestemmen. De minister antwoorddedat hij de hervorming nog met dezen Landdag tot stand hoopte te brengen. De heer Sattler keurde de beginselen der voorstellen goed en hoopte, dat nog in deze zitting eene kieswet zou worden ingediend. Hij behield zich een oordeel over de nood zakelijkheid der vermogensbelasting voor. Den 19 ver klaarde do heer Behr (vrij-conservatief) zich er beslist tegen. De heer Jagom zeide, dat de conservatieven het ontwerp zonden verwerpen, indien het kiesrecht naar demokratischen of plutokratischen kant verschoven werd. De heer Richter trok scherp tegen de voorstellen te velde. Een roman, naar het Engelsch van Edna Lyall. 1) o EERSTE HOOFDSTUK. Engelsche gasten. »Gij hebt uwe bagage gepaktniet waar, Cecil Dan ga ik even naar beneden om mijn valies te sluiten en in uw hut te zetten. Wij zullen spoedig te Bergen zijn hoor ik." De spreker was een jonge Engelschman van drie- ot vier-en twintig jaar, en zijne zuster, tot wie hij had ge sproken, was nog een jong meisjeeen paar dagen te voren had zij haar negentienden verjaardag gevierd. »Ik zal wel voor uw valies zorgen, Roy," zeide zij. »Het is zonde, dat gij dit mooie stukje van het fjord zoudt missen en ik doe het in den halven tijd." »0, die inbeelding van de vrouwenriep hij met een glimlach, die niet minder broederlijke genegenheid dan lust tot plagen verried. »Neen, neen, Cis; ik wil niet, dat gij mij bederft. In tien minuten ben ik terug. Hebt gij geene kennissen hier gemaakt Is er niemand op het dek. met wien gij kunt praten." »Om de waarheid te zeggen verlang ik er naar, van al die Engelschen af te zijn. Erg ongezellig, niet waar Roy Boniface glimlachte en ging heenhij begreep zeer goed, wat zij bedoelde en Cecil, met haar rug naar de babbelende touristen, liet hare oogen gaan over het glinsterend water van het fjord, naar de steile bergen daar achter, wier steeds afwisselende vormen zij sedert den ochtend met verrukking had gadegeslagen Zij zelve waszooals zij daar stond eene bevallige figuur, ofschoon zij niet eene schoonheid was, die dadelijk de aandacht trekt. Er was niets bijzonder in het oogval lend in hare regelmatige gelaatstrekken, haar blanken als van oordeel dat de hervorming zou uitloopen op vermeerdering van de indirecte belastingen. Het ministerie had de indiening der militaire voorstellen moeten be strijden. De heer Eulenburg verdedigde de regeering tegen het verwijt van zwakheid. Zij stemde toe in hetgeen uit een militair oogpunt noodzakelijk was en keurde de verwekte beweging af. (Toejuichingen). Minister Miquel verlangde dat de heer Richter stellige voorstellen zou doen. De regeering zou niet stijf en strak op de hare blijven staan. DEXEJIAKHIDX. De Tweede Kamer heeft voor het eerst sedert 1885 do Staatsbegrooting aangenomen. Het besluit, om de begrooting ook bij tweede lezing in behandeling te nemen is genomen met 62 tegen 25 stemmen. FNKELANB. Het engelsche stoomschip Pretoria van Brest naar Bordeaux is den 17 des ochtends te half vier bij het eiland Sein in brand geraakt door het omverwerpen eener lamp. Het vuur verspreidde zich zoo snel, dat de opvarenden zich bijna ongekleed in de booten moesten werpen. Een stuurman zou omgekomen zijn, terwijl de kapitein en vijf man vermist werden. De stoomboot Medwaij van Bristol is in een dikken mist in aanvaring gekomen met een pas opgerichten vuurtoren, dien zij omver stoomde. De lichtwachter, die met zijne drie kinderen te bed lag, werd met twee zijner kinderen gered. De Koningin is den 17 met prinses Beatrice van haar kasteel in de Schotsche Hooglanden naar het kasteel van Windsor terug gekoerd. FRANKRIJK. De duitsche anarchist Raabe, tijdens den dynamiet-aanslag in de Rue des Bons Enfants in hechtenis genomen, is over de grens gezet. Baron Jacques de Reinach, betrokken bij de Panama zaak, is den 20 plotseling overleden. Volgens de lijk schouwing zou hij gestorven zijn aan bloeduitstorting in de hersenen. Het blad Libre Parole bevat mede be schuldigingen tegen verschillende personen die gelden ontvangen zouden hobbon van de lanu.ma-maatschappij. Kamer. Bij de beraadslaging over de perswet op den 18 merkte de heer Pichon aandat de minister president Loubet den 17 de Republiek verdedigende wapenen tegen zijn eigen ontwerp goleverd had. Hij verwonderde zich een minister de vrijheden te zien ver minken, waaraan Frankrijk kalmte, rust en vooruitgang verschuldigd was. Minister Loubet, den heer Pichon be antwoordende betreurde hetdat een republikein onder de republikeinen verwarring kwam stichten. Hij zeide niemauds ketenen te willen dragen en loijaal zijn vader land te dienen. (Toejuichingen van het centrum en de linkerzijde). Vóór de stemming, of tot de behandeling der artikelen zou worden overgegaan, verklaarde de minister president nog, dat de regeering bereid was te antwoorden op eene interpellatie over hare algemeene staatkunde maar aan de zaak, waarmede de Kamer zich thans bezig hield, de drukperswet, kon die interpellatie niet vastge knoopt worden. tint en haar lichtbruin haareen oppervlakkig beschou wer zou haar voor een gewoon engelsch meisje hebben gehouden, beschaafd, welopgevoed en van een aangenaam uiterlijk. Alleen een opmerkzaam waarnemer kon haar waar karakter bespeurenslechts somwijlen flikkerden hare kalme, grijze oogen in plotselinge schoonheid door het genot van eene zeldzame en onverwachte sympathie alleen onder bijzonderen drang kon haar van nature stille aard een grooten invloed uitoefenen. Cecil had een jaar van vrijheid genoten een geheel jaar was zij hare eigen meesteres geweest, had zij kun nen beschikken over tijd en geld geen voorgeschreven taak was haar in plaats van het schoolwerk opgelegd. Het was de tijd geweest, waarnaar zij heel haar leven verlan gend had uitgeziende heerlijke tijd van vrijheid der volwassene en toen hij was aangebroken, was het eene teleurstelling. Of de schuld aan haar of aan de omstandig heden lag, wist zij nietmaar als voor zoovele meisjes van haren leeftijd, was voor haar het leven iets onbe grijpelijks zij wist niet precies, wat niet in orde was, maar zij voelde een gemis, eene onbestemde ontevreden heid, die niet was weg te redeneeren. »Cecil begint er slecht uit te zien," zoo luidde de uit spraak thuis en hare moeder, die de oorzaak niet recht begreep, maar met een juist instinct het geneesmiddel vond, had voorgesteld, dat broeder en zuster een maand buitenslands zouden doorbrengon. Het speet haar, dat zij bij haar jaarlijksch bezoek aan eene zeeplaats Cecil's ge zelschap zou moeten missen, maar met de zelfverlooche ning eener moeder zag zij in, dat het tijd was voor haar vogeltje, zooals zij zich uitdrukte, eens op eigen wieken te drijven. Het groote stoomschip vervolgde zijn weg naar het fjord en bracht Cecil met hare kleine zorgen en hare onvoldaanheid, naar het gezonde, oude Noorwegen, om daar nieuwe krachten en een helderder inzicht in dat raadselachtig iets, het leven, te vindenom vrienden te maken, ten spijt van hare erkende ongezelligheid om de schoonheid der schoonheid, de vreugd der vreugde en de smart der smart beter te leeren verstaan. Den 19 werd de wet aangenomen, na verwerping van een tegenontwerp van den heer Mézières, dat alleen de wet betrekking zou hebben op plakkaten en biljetten en niet op dag- en weekbladen en aanneming van een paar amendemen - ten, o. a. een, waarbij de nieuwe wet toepasselijk werd verklaard op dagbladendie in eene vreemde taal in Frankrijk uitgegeven worden. Daarna kwam de Panama-zaak aan de orde. Argelies vroeg verdaging van de behandeling der interpellatie tot den 21. Delahaije verklaarde, dat de heer Floquet, voor zitter der Kamer, (in het blad La Cocarde dezer dagen beschuldigd van 300.000 fres. uit de kas der Panama maatschappij te hobben ontvangen, toen in de dagen van het boulangistisch gevaar de geheime middelen der re geering uitgeput waren), boven allen laster verheven was en dat men door de interpellatie waarde aan die be schuldigingen gaf. Hij vroeg mede verdaging der be handeling tot den 21. De lieer Floquet verklaarde, dat hij aan niemand geld gevraagdnoch van iemand geld ontvangen had. Overigens zou hij nooit zoo vermetel geweest zijn de eervolle botrekking van voorzitter der Kamer aan te nemen, indien er eenige vlek op zijn verle den had gerust. Minister Ricard zeide, dat het hem moeilijk zou zijn afdoende te antwoorden, daar de zaak aan den rechter onderworpen was Intusschen nam hij do be handeling aan over alle puntenwelke niet aan de kennisneming der justitie onderworpen waren. De voort zetting der beraadslaging werd daarna op den 21 bepaald. De dagvaardingen in de Panama-zaak zijn den 19 aan de betrokken personen beteekend. Na eene stormachtige zitting is den 21 met algemeene stemmen besloten het onderzoek naar de Panama-zaak te doen plaats hebben door eene commissie van 33 leden, welke commissie de meest uitgebreide volmacht zal heb ben. De benoeming dier commissie zal den 22 plaats hebben volgens den Serutin de liste. OOSTENRIJK -HON GARI JE. Den 18 zeide de heer Menger, duitsch liberaal, in de oostenrijksche Kamer van afgevaardigden, zich tot de jong cbezen wendende, dat het hoogverraad was om van gemeen recht in Bo- hemen te spreken en dat zij zich aan hoogverraad schul dig maakten. Deze uitroep gaf tot een vreeselijk geweld aanleiding. De voorzitter ontnam aan Menger het woord en hief de zitting op. Den 19 kwam Kaizl uit naam der jong-czechen, op tegen de woorden door Menger den 18 gebezigd zij zagen daarin eene aanranding van de nationale rechten van Bohemen welke zij steeds zouden beschermen als goede vaderlanders. Uit naam van de eigenaars van onroerende goederen in Bohemen en Moravië kwam Deym (conservatief) insgelijks tegen de gebezigde woorden op. Barenther zeidedat de duitsche partij nimmer de na tionale rechten van Bohemen erkennen en ze met alle mogelijke middelen bestrijden zou. Verder kwam hij op tegen de aanvallen, tegen Bismarck gericht. SI'ANJK. Het geheele stedelijk bestuur, de burge meester uitgezonderd, is door de regeering in zijn ambt geschorstals gevolg van het onderzoek ingesteld naar het gemeentelijk beheer. Met de studie van het menschelijk karakter had zij zich nooit opgehoudenthans wendde zij met meisjes achtig ongeduld zich af van de touristen ronduit be kennende dat zij hen vervelend vond. Zij was geneigd in hare verbeelding zich het leven voor te stellen van een denkbeeldig paar Rolf en Ericadie misschien in een van de eenzame huisjes met rood dak woonden, die meu hier en daar tegen de bergen kon zienmaar het gewone engelsche leven op het dek liet haar geheel on verschillig. Zij had de passagiers even ingedeeld in groe pen en verder niet meer aan hen gedacht. Daar was de photographische groep die zich schaarde om de ca mera's, die voor op het schip waren opgesteld. Daar was de geestelijke groep, welks middenpunt niet minder dan vijf bisschoppen waren. Daar was de sportgroep, kenbaar aan de lichtbruinegeruite kleeding en aan de gemak kelijke mutsen. Daar was de gewone bezending bleeke overwerkte mannen en vrouwen die eene ontspanning hoog noodig hadden. En daar was de coquetteerende groep evenwel zeer klein, want een reis in Noorwegen is ruw werk en voor dat soort van menschen niet ge schikt. »Zie eens hier Blanche", riep een Engelschman met een grijzen baard, terwijl hij naar eene kleine, mooie brnnette ging, die er allerbekoorlijkst uitzag en die zoo dicht bij den vouwstoel stond, waarop Cecil was gezeten, dat zij het gesprek duidelijk kon kooren »zie eens, of gij dit kunt lezen uwe oogen zijn beter dan de mijne. Het is van den heer Falck, den noorweegschen agent van onze firmauw vader heeft u zeker van hem ge sproken »Japapa zeide, dat hij een van de grootste koop lieden hier was en ons zou zeggen, wat wij moeten zien en waarheen wij moeten gaan." »Juist. Ik kreeg dezen brief, toen ik van huis ging. Do heer Falck schrijft, dat hij ergens in een hótel kamers heeft genomen. Ik kan het redelijk goed lezen, behalve de namen de man maakt zulke wonderlijke krullen. Lees dien zin eens, die begint: »Mijn zoon Frithiof." »Oomoom! wat een uitspraak. Gij moet de »th'

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1