Binnenland. Peraeqnatie der grondbelasting. ITAIilE. De gedenkdag van den slag bij Montana is den 19 te Rome gevierd. Er werd een optocht door 5000 personen gehouden en de republikeinsche afgevaar digde Socci hield voor het gedenkteeken eene anti- clericale rede. Op het feestmaalden 20 ter eere van Crispi te Pa lermo gegeven, hield deze eene rede, waarin hij bekende, twee vergissingen te hebben begaanin het kabinet - Depretis zitting te hebben genomen en eene verbinding van de elementen der rechterzijde met de meerderheid, die dat ministerie steunde, mogelijk te hebben geacht. Hij drong aan op eene hervorming der partijen. Wat hem betrof, hij had zijne partij nooit verloochend. »Wat de organisatie der regeering betreft, zeide hij, is er een radicaal verschil tusschen ons en onze tegenstanders. Volgens ons verschillen de monarchie en de republiek alleen in hun hoofd. Hij prees ten zeerste de fransche republiek. Zij streefde vooruit met wijsheid terwijl de monarchieën verraden zijn." Hij verklaarde zich voor stander van een verkozen Senaat en van een scrutin de liste en drong aan, dat afgevaardigden schadeloosstelling zouden ontvangen. Over den toestand in Europa sprekende, zeide hij, dat men gewapend moest zijnmaar de militaire opvoeding des volks in de plaats moest stellen voor de staande le gers. Hij was sterk voor het oprichten van een klein staand leger, te vormen in 12 districten, dat in tijd van oorlog de kern kan vormen, rondom welke de burgers zich scharen. Hij bestreed de waarborgenwet, tegenover welke men ontwapend staat. Het parlement moet het pro gramma betreffende den kerkelijkon eigendom uitvoeren. Den toestand der geldmiddelen noemde hij verward. Wel is herstel niet onmogelijk, maar voorzichtigheid is noodig. Men moet beginnen met eene hervorming dor belastingen. Hat drievoudig verbond moet beschouwd worden als een voorspel van de confederatie der staten van het europeesche vasteland het doel waarheen men moest streven. Dit echter moest door een handelsverbond gevolgd worden. De laatste handelsverdragen hadden dat denkbeeld niet verwezenlijkt. Men heeft te veel haast gemaakt met het hernieuwen der verbonden, wat twee maal door verschillende ministeriën geschieddo. Andere grondslagen waren noodig geweest, want het verbond was zeer nadeelig Toor Italië, niet wegens de legeruitgaven, maar op grond van den hardnekkigen handelsoorlog met Frankrijk. Gedurende 11 jaren, dus 5 jaren voor hij aan het bewind kwam, was deze oorlog voor Italië nood- lottiger geweest dau een krijg met kanonnen. Hij gaf daarna een overzicht van Frankrijk's vijandige maatre gelen tegen Italië. Hoewel Frankrijk er 180,000,000 frs. jaarlijks bij verliest, zet het dien oorlog met beslistheid voort. Het ministerie had zich van de onmogelijkheid moeten doordringen, om het economische vraagstuk van het staatkundige te scheidenalvorens het 't verbond hernieuwde. Hij was niet ontmoedigd en deed een beroep op de jongeren, opdat zij een hoofd zouden kiezen dat hen ter overwinning geleidde en Italië vrij en groot maakte. Hij wees hen op de vlag van Marsala. TWEEDE KAMER. In het antwoord van den minister van financiën op het Kamerverslag over dit wetsontwerp zet hij uitvoerig uiteen, dat de regeering gehouden was om de peraequa tie tot stand te brengen omdat die kwestie opgelost moest zijn om te kunnen geraken tot eene goede en duur zame regeling der grondbelasting. Zoodanige regeling zoo voor de gebouwde als de ongebouwde eigendommen, is dezer dagen den Raad van State ten onderzoek aan geboden. Door het voorstel tot vaststelling der percen tage op 6 pet. zal het totale bedrag der grondbelasting in 1011 gemeenten verminderen, terwijl het in 145 van de 326 overigen slechts met 1 tot 10 pet. klimmen zal. In 187 gemeenten, behoorende tot de 1011, bedraagt het getal der aanslagen 94,030. Niet minder dan 90,019 zul len bij eene heffing van 6 pet. geen verhooging onder gaan, voor 3070 blijft de verhooging beneden 5. voor 536 is zij 5 tot beneden 10 voor 271 van ƒ10 tot niet als in het engelsch uitspreken. Hebt gij nooit van de Frithiof-sage gehoord Gij moet uitspreken Friet-jof." »Een romantische naam", zeide de heer Morgan. »Nu zie ik, waarom gij zoo ijverig Noorsch hebt geleerd. Gij wilt een beetje coquetteeren met den heer Frithiof dat is het. Maar ik zal een oog in het zeil houden Blanche lachte zij was volstrekt niet ontstemd door die gissingofschoon zij haar mooi gezichtje over den brief boog en deed alsof het haar veel moeite kostte het uitstekend Engelsch van den heer Falck te ontcijferen. Wilt gij dien zin hooren zeide zij, »dan zal ik hem voorlezen." »Mijn zoon Frithiof zal de eer hebben u, bij uw komst te Bergen aan de landingsplaats te wachten en zal met u naar Holdt's Hötel rijden waar wij de door u ver langde kamers hebben besteld. Mijne dochter Sigrid ver langt kennis te maken met uwe dochter en uw nichtje en zoo gij allen Vrijdag ten 2 ure met ons op mijne villa in Kalvedalen wilt eten, zult gij ons een groot ge noegen doen." »Om twee uur eten riep Florence Morgan, die nu eerst zich in het gesprek mengde wie heeft ooit zoo iets gehoord »0 alles is hier primitief eenvoudig", zeide de heer Morgan »Gij kunt geen Londensche gewoonten ver wachten." »Ik denk dat Frithiof Falck een soort jonge Viking zal zijn met grove beenderen en statig met een soort van goedhartige brutaliteit", zeide Blancheden brief opvouwende. »Neen neen", zeide Florence, hij zal een bloode, domme boerelummel zijn, die met zijn gebrekkig engelsch niet durft voor den dag komen en gij zult hem voort helpen met uw vloeieDd Noorsch en uw vriendelijkheid zal zijn hart winnen. Dun zal hij op zijne ongekunstelde en primitieve manier Vaar sua god. (als hef u belieft) zeggen en uw hand grijpen. Dan zegt gij Mange tak .(veel dank) en wij zullen allen vroolijk op uw bruiloft ■dansen." beneden f 20, en slechts voor 184 is zij ƒ20 of meer. Het bedrag der grondbelasting zal in de groote meer derheid der gevallen niet klimmen en klimt het wel, dan zal toch geen waarde-vermindering van den grond daar op volgen tengevolge van de verlaging der overgangs rechten. Bij de algemeene herziening der grondbelasting zal rekening worden gehouden met het denkbeeld om de uitkomsten der herziening van do belasting op de on gebouwde eigendommen te zuiveren van de gebreken en rekening te houden met de verandering in de verhouding van de waarde der eigendommen onderling gekomen. De verlaging der percentage tot 5 pet. zou, ook zonder te denken aan afschaffing van tollen, een tekort doen ontstaan. Te zijner tijd hoopt de regeering ondubbelzinnig hare voornemens uit te sproken ten opzichte van de gemeen telijke opcenten op de belasting der ongebouwde eigen dommen. Voorshands herhaalt zij, dat volledige gegevens tot oplossing van het vraagstuk, hoe het verband tusschen rijks- en gemeente-belasting beter te regelen, vooralsnog ontbreken. Twee wetsontwerpen zijn ingekomen tot regeling van de wijze van beheer en verantwoording der koloniale geldmiddelen in Suriname en CuraQao en wijziging van de reglementen op het beleid der regeering in beide koloniën. Hcgrooting van financiën voor 1§!>3. In de afdeelingon is bij de behandeling dezer begroo- tiug o.a. geklaagd over het gebrekkig toezicht op de in vordering der invoerrechten, o.a. een gevolg van de zwakke bezetting met ambtenaren van sommige inklaringkantoren, o.a. te Arnhem, Nijmegen, Zevenaar en Rozendaalen de daaruit rechtstreeks en zijdelings voortvloeiende na doelen. Vooral te Arnhem is het personeel voor de invoerrechten ten eenenmale ontoereikend. Het is volko men onmogelijk, dat dit voor eene juiste invordering der rechten zou kunnen zorg dragen. De expediteurs, met dezen toestand bekend, vinden er aanleiding in om eene overstelpende menigte goederen van de meest uiteenloo- pende soorten in gecombineerde zendingen naar genoemd kantoor ter inklaring te dirigeeren. Zij maken zoodoende, niettegenstaande nu en dan aanhalingen te hunnen na- deele geschiedennog winst bij vervoer tegen eene premie, die, met inbegrip van de vracht, nog beneden het tarief der verschuldigde invoerrechten blijft, waarmede uit den aard der zaak eene benadeeling van 'sRijks schatkist ge paard gaat, die veilig op millioenen guldens 's jaars mag gestold worden. Gymnastiek. Aan de Tweede Kamer is een wetsontwerp aangeboden ten doel hebbende den termijn te verlengen, waarop de scholen, welke aanspraak maken op een Rijkssubsidie, in het bezit moeten zijn van geschikte localiteit voor het geven van onderricht in de vrije en orde-oefeningen der gymnastiek. Dit uitstel wordt door de regeering noodig geacht, omdat de aanvragen om de vrijstelling, bedoeld in het 2 lid van art. 5 der wet van 1889 op dit oogen- blik bij honderdtallen zijn ingediend en eene volkomen billijke beoordeeling van de rechtmatigheid der tallooze aanvragen bijna ondoenlijk is binnen het tijdsbestek dat was vastgesteld. Wat betreft het verleenen der bevoegdheid aan allen, die vóór de invoering der wet van 1889 de akte van onderwijzer bezaten om ook het vak j te onderwijzen meent de regeering dat dit niet van onbillijkheid zou zijn vrij te pleiten tegenover hen, die met opoffering van tijd en geld zich inmiddels hebben beijverd, eene akte van bekwaamheid te verkrijgen. Zij meende veeleer de ge legenheid om zich voor het examen te bekwamen, zoo veel mogelijk te moeten vermeerderen. De commissie, die zich voor eenige jaren gevormd had ten einde tot de oprichting van een centraal israëlitisch krankzinnigengesticht te geraken heeft deze zaak thans nedergelegd geen kans ziende wegens de hooge kosten f 450,000 haar doel te bereiken. Op de drijfjacht, door den vorst van Salm—Salm dezer dagen te Dinxperloo gehouden zijn 180 hazen 49 fazanten14 konijnen 3 snippen en 1 vischotter geschoten. Allen lachten en kleine weddenschappen werden aan gegaan over Frithiof Falck's uiterlijk. »Nu," zeide de heer Morgan, »hier moogt gij lachen, zooveel gij wiltmaar ik hoop, dat gij vriendelijk zult zijn tegen de Falcken als wij hen ontmoeten. En gij, Cyril," ging hij voort, zich tot zijn neef, een schraal jongmensch van een en twintig jaar wendend tracht zoo veel mogelijk uit den jongen Falck te krijgen maar zeg hem in geen geval, dat uw vader er ernstig aan denkt, u aan het hoofd van een filiaal te Sta vanger te plaatsen. Als dat gebeurt, zal de heer Falck natuurlijk onze connectie verliezen en dat kan niet anders dan een slag voor hem zijn. Spreekt er dus geen woord van en gij ook niet, meisjes. Wij behoeven onze vacantie niet met zaken te bederven en bovendien, men moet altijd eens anders gevoel ontzien." Cecil klemde hare tanden op elkander en het bloed steeg haar in het aangezicht. Zij stond op en ging naar den anderen kant van het dek om niet meer te hooren. »Wat hatelijke menschen Zij hebben geen gevoel voor de vriendelijkheid en de gastvrijheid van die Noorwegers. Zij willen alleen van hen voordeel trekken, zoo veel zij kunnen." Eu toen haar broeder weer bij haar kwam riep zij uit: »Roy, wie zijn die onuitstaanbare menschen, daar aan den anderen kant »Met die twee knappe meisjes in blauwe ulsters? Ik geloof, dat zij Morgan heeten rijke londensche koop lui. De oude man is zoo kwaad niet, maar de jonge is een geboren ploert. Wat denkt gij, dat ik hem hoorde zeggen, toen hij zijn naam in het boek schreef en den onze zag? »He! Robert Boniface dat moet de muziek winkel zijn in Regent Street. Er zal spoedig niet veel meer aan Noorwegen zijn, als zulk volk er heen gaat. En ik was geen twee passen van hem af." »0 Roy dat kan hij niet hebben geweten, of hij zou het nooit hebben gezegd." »Hij wist het heel goed. Hij wilde mij op mjjn plaats zetten een verwaande winkelier, die zijne vacantie in Noorwegen dorst doorbrengen, in plaats van te Margate Het dempen en rioleeren van de sloot achter het post- en telegraafkantoor, met een deel van de Kooger- houtspadsloot, te Koog aan de Zaan is aangenomen voor f 1899 door A. Sierhuis te Zaandam. De boerderij van den heer Lutke te Erm, een der oudste gebouwen in Drente in het begin van den 80ja- rigen oorlog gebouwd en alzoo 324 jaren oud-J is afge brand. De naamlooze vennootschap Maastrichtsche Stoom drukkerij is voor 18000 eigenares geworden van het dagblad Le Courrier de la Mense tot de voorwaarden van verkoop behoort o. a., dat aan den heer Pijls, bur gemeester van Maastrichthet recht van antwoord in de kolommen van dat blad wordt gewaarborgd. Sam. W. Colthof, voorzitter en J. H. Geel, secre taris van de afd. Amsterdam van den sociaal democra- tischen bond, hebben aan den burgemeester, hoofd der gemeente-politie, te Amsterdam, verzochthun te willen mededeelen, of hij werkelijk het hun medegedeelde besluit genomen heeftvolgens hetwelk voortaan het zingend langs de straat trekken van sociaal-democraten met kracht zal worden tegengegaan en zoo ja, op welke gron den dit besluit berust. Van den 13 tot den 19 zijn te Rotterdam dertig personen door roodvonk aangetast en zeven aan die ziekte overleden. Bij kon. besluit van den 28 October (Staatsblad n°. 238) is nader gewijzigd dat van 9 Juli 1876 (Staats blad n°. 159) tot regeling van het algemeen toezicht op de spoorwegdiensten. Den 16 is op 't Kalf te Zaandam het 6-jarig zoontje van J. Glansdorf bij het brengen van brood voor zijnen grootvader naar den molen »het Bonte Kalf", in den gang van dien molen gevallen en verdronken. Den 17 zijn de heeren H. Blans Kz. met 20, H. Vis Jr. met 19 P. Kluiver Jr. met 19 en D. H. Zwaardemaker met 18 van de 20 stemmen herkozen ak leden der Zaan- laudsche kamer van koophandel en fabrieken. Het aantal kiezers bedraagt 301. Een opzichter eener margarine-fabriek van de firma Ant. Jurgens te Osch werd, toen hij den 17 des och tends om vier uren zich naar zijn werk begaf, door een schot hagel in de zijde getroffen; de dader maakte zich begunstigd door de duisternis uit de voeten. Genoemde opzichter is wegens zijne gestrengheid hij velen gehaat waarom deze misdaad aan wraakzucht toegeschreven wordt. De firma heeft f 300 uitgeloofd voor hem, die aanwijzing van den dader kan doen. De kiesvereeniging Vooruitgang te Haarlem heeft den 18 besloten zich tot den gemeenteraad te wenden ten einde openbaarheid te verkrijgen van de vergaderingen van de kamer van koophandel en fabrieken. Eene boerenplaats met weilandgroot 7.36.30, te Assendclft is den 18 verkocht voor f 17878. Den 18 is het duitsche stoomschip Alpha, kapitein Brautigammet hout van de Oostzee naar Antwerpen bestemd, op de Vliehors gestrand. De deklast werd ter stond over boord geworpen. Na de lading gelost te heb ben is het door 2 sleepbooten afgesleept en naar Nieuwe- diep vertokken. Den 18 zijn te Amsterdam voor de vrije- en orde- oefeningen geslaagd twee van de zes vrouwelijke candi- daten waaronder mej. J. K. Vrijdag van Haarlem en twaalf mannelijke, waaronder de heeren R. de Boer, C. F. BroeseJ. HiemstraW. Hoekstra, J. Jansen, A. Klok C. G. A. LqdewijkG. TrouwP. Tuijn en H. Scholten allen van Haarlem en R. Heerema van Helder. Den 19 zijn twaalf van de door. een dollen hond gebeten ingezetenen van Grave, op kosten van het Rijk, onder geleide van don gemeente-secretaris naar Parijs vertrokken om zich onder behandeling van Pasteur te stellen. Den 19 heeft voor de arr. rechtbank te Haarlem te recht gestaan A. C. Balabrégaoud 26 jaren amb tenaar ten kantore van de Duinwaterleiding-Maatschappij, beschuldigd van in den avond van- den 11 Augustus ten huize van zijnen vader, opzettelijk en met voorbedachten rade, uitvoering te hebben gegeven aan het voornemen waarmede hij reeds sedert eenige dagen omging om zijne beide op 11 April 1891 geboren kinderen van het leven te beroovendoor, terwijl het knaapje in zijn wiegje garnalen te gaan eten, zooals zulk volk past 1" en Roy lachte vroolijk. Zulke lompheden gleden langs hem af als water van een eend. »En wat deedt gij?" vroeg Cecil. Niets; ik studeerde in Baedeker met een onverstoor- baren ernst en ik daoht met Willem van Wykeham, dat geen geboorte of beroep, maar manieren den man maken. Maar ziedat moet Bergen zijn. Wat een prachtig gezicht. Hadt gij maar den tijd hier er een schets van te nemen Cecil uitte een lichte kreet van verrassing en bleef toen zwijgen. Weinige menschen inderdaad kunnen onaan gedaan dat heerlijk landschap aanschouwen, dat voor hen opdoemt, als zij om het fjord varen en den eersten blik slaan op de schoonste stad van Noorwegen. Als zij alleen was geweest, zouden tranen van geluk in hare oogen zijn gekomen, maar nu zij op een volle stoomboot was, onder drukte zij hare aandoening en staarde zij als in een ge lukkigen droom op de schilderachtige houten huizen met roode daken, de vreemde torens, het heldere, kalme fjord met zijn bosch van masten en de steile bergen die de stad omringen, als zoovele grijze reuzen, die haar tot wachters strekken. Intusschen klonken op het dek de opmerkingen die zoo pijnlijk hen aandoendie natuurschoon weten te waardeeren; een langharige schoonheidsapostel uitte om de minuut een nieuw bewonderend bijvoegelijk naamwoord, totdat Roy en Cecil het niet langer konden uithouden en zich van hem verwijderdenom een toevlucht te zoe ken bij den sportgroep, die wel meermalen zeide, dat het prachtig wasmaar overigens het anderen niet las tig maakte. »0, Roy, wat zullen wij genieten!" zeide Cecil, toen zij de kade, die vol menschen was, naderden. »Ik geloof, dat het aan ons is besteed, Cis", zeide hij glimlachend. »Gij geniet, Goddank, niet op de manier van dien kerel. Als ik zijn reisgenoot was, zou ik hem binnen een week worgen."

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 2