Amsterdamsche Brieven. Allerlei. Telegrafische Berichten. Stadsbericliten. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. BURGERLIJKE STAND. lag te slapen, zijn hand of handen op zoodanige wijze op en bij het strottenhoofd van dit kind te plaatsen, dat daardoor de toetreding van lucht tot de longen van het kind of tot diens bloedsomloop werd belet en dit zoolang vol te hondentotdat bij het kind de dood was ingetre den. De rechtbank besliste dat de bloedverwanten van den beklaagde geen getuigenis behoefden af te leggen. De gehoorde deskundigen verklaarden dat hij als ontoe rekenbaar was te beschouwen. Hij leed lang voor dit feit aan dwangvoorstelling en tengevolge van melancholia. De officier van justitie eischte ontslag van rechtsvervol ging wegens ontoerekenbaarheid en zijne plaatsing in een krankzinnigengesticht voor den proeftijd van ten hoogste één jaar. De verdediger sloot zich daarbij aan. Een op 10 November 1885 te Arnhem in eene brievenbus geworpen brief is den 16 te Zwolle bezorgd. Op den omslag stond «Gevonden achter het beschot van den brievenbuspostkantoor Arnhem." Den 19 des avonds ongeveer elf uren is bij het rangeeren van wagens op den verbindingsweg van de Holl. Spoorwegmaatschappij en den Staatsspoorweg te 'a-Gravonhags de wegarbeider F. van Aarden overreden, zonder dat het treinpersoneel het bemerkte. Hij was dadelijk dood. Den 20 des avonds laat is tengevolge van den mist een van Utrecht naar Vreeswijk terugkeerend rijtuig bij de Liesbosch tusschen Utrecht en Jutfaas in het Mer- wede-kauaal gereden. Twee passagiers verdronken, als mede de knechtdie eene vrouw met acht kinderen nalaat. De arr. rechtbank te 's-Gravenhage heeft den 21 de drie gewezen opzichters in het krankzinnigengesticht aldaar, die terecht stonden wegens mishandeling van lij ders in dat gesticht, vrijgesproken. De Hooge Raad heeft den 21, met verwerping van het beroep in cassatie van den uitgever van het Leidsche Dagblad dezen veroordeeld tot betaling van t 25 boeto wegens inbreuk op eens anders auteursrecht, in casu het gedeeltelijk nadrukken van den feestwijzer der drie Oc- tober-feesten. De min. van financiën heeft bepaald, dat akten van polderbesturen, waarbij overeenkomsten met derden wor den aangegaan, op zegel van minstens 0,50 in hoofd som moeten gesteld worden, omdat art. 13 der zegelwet het gebruik van kleiner zegel slechts toelaatwanneer de akten zonder tusscbenkomst van een openbaar ambte naar worden opgemaakthetgeen van de hier bedoelde akten niet gezegd kan worden. Huurovereenkomsten van onroerend goed zijn hiervan uitgezonderd het te bezigen zegel hangt dan af van den huurprijs en den huurtijd. De minister van binnenl. zaken brengt in de Staatscourant van den 22 ter algemeene kennis, dat in de afgeloopen week in ons land, als overleden aan azi- atische cholera, aangegeven zijn 14 personen, als: te Breda 3, te Utrecht 3, te Rotterdam 2 en 1 te Drunen, Bar- woatswaarder, Bodegrave, Hazerswoude, Rietveld en Weesp. In de week van den 6 tot den 12 zijn te Ne- derhorst den Berg nog 2 personen overleden en te Ha zerswoude 2, in plaats van 1. Den 22 des nachts half een is te Amsterdam een zware brand uitgebroken in een pakhuis van vier verdiepingen, gevuld met hout, tabak, turf en hooi, op eon terrein tusschen de Bloemgracht en de Bloemstraat. Daar het gebouw van de straat niet te zien was, werd de brand eerst zeer laat ontdekt. Het kostte aan de brandweer groote inspanning, om den brand te blusschen. Te kwart over tweeën viel een muur om op een der brandwachts, die aan het been zwaar gekwetst en naar het gasthuis gebracht werd. De in- en doorvoer van gebruikt lijf-en beddegoed, gedragen kleederen, vodden, lompen, fruit, versche groen ten en zachte kaas nit Nederland in Pruisen is weder toegestaan. Koedijk. Dat vensterruiten geliefkoosde mik punten voor de lieve jeugd zijn, bleek hier ook den 20 's middags. Maar ongelukkig was zij daarbij al zeer onbe dacht te werk gegaan want de stukjes glas kwamen terecht in eene partij rogge. De eigenaar hoeft zijn beklag over deze schade ingediend. Kolhorn. In de polders Waard en Groet zijn de suikerbieten thans geheel afgeleverd. Door den te genspoed, bij het delven en scheeprijden ondervonden, ten gevolge van het natte woder, zijn de kosten dit jaar hoog en is die bouwerij dit jaar niet voordeelig. Door den lagen prijs der uien werd in het vorig jaar in den polder een groote hoeveelheid tot het voorjaar bewaard. Toen bleek het product echter geheel waar deloos te zijn. Dientengevolge werden dit jaar hier dan ook bijzonder weinig uien gezaaid. Wie ze evenwel uit zaaide, werd voor zijn verlies van het vorige jaar ruim schoots schadeloos gesteldde prijs van dit artikel is tegenwoordig buitengewoon hoog. fjaugedijk. De rijke dagen zijn voor de bouwers voorloopig voorbij. Alleen do vraag naar kool voor En geland is nog altijd vrij groot. De prijzen zijn echter dalende. Ook de handel in uien is stil. Was voor een paar weken ondanks het verbod van invoer in Duitsch- ïnnd de handel in versche groenten vlugmen begint nu meer en meer de nadeelige gevolgen van deze uit sluiting te gevoelen. Schermer hor n. Den 20 is de vereeniging «On derlinge hulp", eene vereeniging tot het onderling dragen »Zou een muilband niet even goed zijn hernam Cecil lachend. «Geef mij uw sleutel", zeide hij, toen zij den houten steiger naderden „De commiezen komen aan boord en ik zal mijn best doen, dat zij ons goed spoedig nazien. Wacht hier, dan raak ik n niet kwijt." Hij snelde weg en Cecil liet nieuwsgierig hare oogen gaan over de menschen op den steiger, totdat zij bleven rusten op een jongen Noor, in een licht grijs pak, die ■uet een ander stond te praten. Hij was lang en breed geschouderd, met eene rechte en energieke houding; zijn gelaat had de zuiver Grieksche type, die men in Noor wegen niet zelden vindt, terwijl zijn blanke huid en Dlonde haren en knevel evenzeer zijn Noorsche af komst verrieden als zijne open, eerlijke, blauwe oogen, die met jongensachtige tevredenheid en geluk in de wereld uitzagen Wordt vervolgd. der kosten voor gerechtelijke uitzetting bij wanbetaling der huurders, ontbonden, maar dadelijk hierop zijn de eden allen toegetreden tot de Maatschappij in het belang van huizenverhnurders, gevestigd te Winkel. Spanbroek. De herhalingsschool te Hoogwoud wordt bezocht door 105 leerlingen, waarvan 23 te Hoog woud, 30 aan de Langereis, 32 te Aartswoud en 20 in de Weere. Verschil in gehalte van weiland geeft verschil in ge halte van vee. Van deze waarheid heeft de jongste Hoornsche koemarkt een sterk sprekend bewijs geleverd. De heer L. S., uit deze gemeente, verkocht toen 4 run deren voor de niet geringe som van 1000, terwijl an dere veehouders, eveneens uit Spanbroek, ternauwernood f 60 voor hunne beesten konden verkrijgen. Een ander ingezetene dezer plaats verkocht een kalf voor ƒ10, ter wijl men den heer J. S., te Opmeer, vruchteloos 100 voor 't zijne bood. L X X V 111. Gedurende de drie jaren, dat ik het genoegen heb gehad, in de Alkmaarsche Courant Amsterdamsche vraag stukken van den dag te behandelen, zijn mijne lezers overvloedig in de gelegenheid geweest, mijne sympathie voor het IiCger des Hells te leeren kennen. Met eenige zelfvoldoening wil ik er aan herinneren, dat, nog lang voordat het Leger zich den steun wiBt te verwer ven van verschillende aanzienlijken hier ter stede, door mij reeds werd betoogd, dat men zich los moest maken van het zonderlinge gewaad, waarin de «Salvation Army" haar prijzenswaardig streven hulde, om geheel onbevoor oordeeld tot de kern te kunnen doordringen. Of de aanhangers van William Booth het legerstelsel naiiapten, bij hunne verrichtingen op effectbejag en uiterlijk ver toon aasden, godsdienstige liederen op vroolijke wijsjes bij hoornmuziek zongen, kortom, op allerlei wijzen ver schilden van het gewone optreden eenor godsdienstige secte dat alles heeft mij betrekkelijk kond gelaten, als daardoor slechts het grootsche doel, de redding van de uitgeworpenen onzer samenleving, kon worden bereikt. Als een dissonant heeft 't mij steeds in de ooren geklon ken, wanneer ik de middelen, door het Leger geko zen, op hoogen toon hoorde afkeuren door personen, die zich nog nooit in 't minst bekommerd hebben over de onderste lagen der maatschappij. Voor mij is steeds een der krachtigste argumenten voor het bestaan der «Salvation Army" geweest Welk kerkgenootschap heeft voor het proletariaat gedaan, wat zij heeft tot stand gebracht Liefde is het fundament, waarop de godsdienst rust, doch noemt mij de ellen- digen onzer achterbuurten, die door de liefde van eenig Nederlandsch Kerkgenootschap werden gevormd tot betere menschen. Ware hun getal groot, dan zou het Leger des Heils niet zulke snelle vorderingen gomaakt hebben, des te meer niet, omdat zijn optreden niet met den neder- landschen volksaard overeenkomt. Het succes van kolonel Oliphant en de zijnen hier te lande is in mijn oog dan ook steeds een onweerlegbare beschuldiging tegen de nederlandsche kerken geweest. Vroeger of later zal dat besef zeker meer algemeen veld winnen. In hoeverre dit roeds wortel heeft geschoten, zal weldra kunnen blijken, nu dezer dagen door Tom le Olercq met nog zes andere afvallige Heils-officieren tot de heeren predikanten en leden der nederlandsch hervormde kerk in Nederland een open brief werd gericht, waarin zij de oprichting van een Kerklc^cr bepleiten. Die brief schijnt ons zulk een merkwaardig teeken der tijden, dat wij ditmaal een groot deel onzer correspondentie aan een uittreksel daarvan willen afstaan. Van welke kerk zal een leger, als door de schrijvers is bedoeld, uitgaan, bestuurd en onderhonden worden als vanzelf doet deze vraag zich voor. Wij weten, dat de Salvation Army zich ten opzichte van den godsdienst op esn ruim standpunt plaatstminder naar de religie dan wel naar de geestelijke armoede vraagt. Het Kerk- leger zal dit voorbeeld onmogelijk kunnen volgen, want daarvoor is de klove tusschen de verschillende gezindten te diephet voordeel daarvan is, dat de taak over meerdere schouders zal worden verdeeldwant veilig mag men aannemen, dat bij het voorgaan van één kerkgenootschapde anderen op den duur niet zullen kunnen of willen achterblijven. De heeren Le Clercq c.s. hebben zich gelijk wij zagen, tot de ned. herv. kerk gericht, omdat deze zooals zij zeggen niet alleen de nationale en de oudste is, maar trots hare gebreken en vele zwakheden gedurende drie eeuwen en meer, door allen storm heen, den toets doorstaan heeft. Geholpen door de menschkundige en praktische ervarin gen als officieren in het Leger des Heils opgedaan hebben zij aan deze kerk de volgende organisatie ter overweging aangeboden. Het bestuur moet bestaan uit een Algemeenen Raad van toezicht, samengesteld uit predikanten der ned. herv. kerk, een secretaris van dien Raad en verschillende dis trictshoofden. Van den secretaris, wiens salaris j 15 in de week en vrij wonen bedragen moetwordt geëischt dat hij «niet 'n van zich zelf gefortuneerd man is en zijne liefde voor 't menschdom practisch blijkt nit 't feit, dat hij öf 'n goede positie óf zeer goede vooruitzichten prijs geeft ter behartiging van 't algemeen belang". De meest verantwoordelijke betrekking hebben de districts hoofden. Op hen rust de verplichting zich voortdurend op de hoogte te stellen van den aard en den omvang van hun werk de geestelijke en sociale toestanden en nooden van het volk te bestudeeren, de resultaten hunner studies aan hun arbeiders mede te deelen, hen te in- spireeren en eens in de maand Dauwkeurig, getrouw en gemotiveerd verslag aan de Raden van Toezicht hunner provinciën uit te brengen. Onder meer hebben zij ook te zorgen, dat de arbeiders bun financiëele verplichtingen nakomen, zooveel als in hun vermogen ligt. Zij voorzien bovendien door speciaal te houden collecten en andere gewettigde middelen in alle financiëele tekorten in hunne districten. Uitgaande van het beginsel, zichzelf te onderhou den, mogen zij zich alleen in hoogen nood en wanneer duidelijk blijkt, dat hunne krachten te kort schieten, tot de Raden van toezicht hunner provincies wenden die hun steun in dat geval niet mogen weigeren. Eindelijk moe ten deze districtshoofdenwier salaris op 13,50 in de week en vrij wonen wordt voorgesteld de bewijzen le veren dat zij hunne positie niet aanvaarden om tijdelijke belangen maar nit liefde tot God en de menschen. Eenige malen spraken wij hierboven van «arbeiders". Daarmee worden bedoeld, wat het Leger der Heils »corp3 officieren" noemt. De werkkring dezer personen vormt hen tot de kern der organisatie. Zij worden beschreven als de uitvoerende machtde volksleiders de evangelis ten de vrienden der armen en der behoeftigen der zwakken en der verdrukten. Zij moeten onder het volk leven met het volk medeleven zijn lasten helpen dra gen en het opheffen uit 't slijk en de ellende waarin het verzonken ligt. Waar zij alzoo vormend wenschen op te treden moeten zij in de eerste plaats zelf gevormd worden. Daarvoor is een kweekschool de aangewezen ge legenheid voor de «training" wordt voldoende geacht »'n anderhalfjarig streng dogmatische onderlegging in de waarheden der Heilige schrift en de onderwijzing in de kerkgeschiedenis zoo algemeen als nationale met ver mijding van alle scholastiek philosophie en doode talen". Wordt vervolgd. Uit de officieele mededeeling van het verhandelde in den gemeenteraad te Milnchen blijkt dat de honden- slachterijen te München onrustbarend vermeerderen. De gemeenteraad heeft dientengevolge besloten, buitouge- wone maatregelen te nemenzoowel om den verkoop van hondenvleesch te regelen, als om do eigenaars van honden te beveiligen tegen diefstal hunner honden. Het hondenvleesch dient vooral voor worstboreiding, maar ook als eene versnapering voor de duizenden itali- aansche werklieden te München. Tweede Kanier. 's GRAVE NHAGE, 22 Nov. Bij het debat over de indische begrootiug bestreed de heer van Houten minister van Dedem, die z. i. te veel aan den leiband loopt van den gouverneur-generaal waardoor liberale hervormingen worden tegengehouden. Iets wat de heer Pijnacker Hordijk ontkende. Hij waar schuwde tegen de invoering der scheepvaartregeling op te uitgebreide schaal. De heer Guijot bestreed de veran dering in de Atjeh-politiek. De heer Levysohn Norman kwam tegen het gezegde van den heer van Houten op en verdedigde den minister. Bij de door het bestuur dezer gemeente gehouden verhuring bracht het grasgewas langs den Twuijverweg niet f 35, zooals in ons vorig nummer vermeld werd, doch slechts 31 op. Door den Grooten Kerkeraad der evangelisch luthersrhe gemeente alhier, is ter voorziening in de vacature vastgesteld de navolgende nominatie van pre dikanten alphabetisch gerangschiktde heeren ds. J. A. Holper Sesbrugger, Zierikzee, ds. J. F. Meijer, Pekela, en ds. A. D. Wempe, Monnikendam. Den 22 is door burgemeester en wethouders in het openbaar aanbesteed a. de levering van de voor de gemeente in 1893 benoodigde boomeu en gewassen. Ge gund aan den heer Jacs. Smits te Naqrdon voor 249. b. de levering van: I. 42000 stuks Ben-Ahin keien, ge raamd op f 87 per 1000. Beslissing aangehouden, c. 42000 stuks straatklinkers, Waalvorm, Vechtsteen, ge raamd op f 19 per 1000. Gogund aan den heer P Mes- selaar, te Alkmaar, voor 17.98 per 1000, volgens mon ster A. In de vorige week werden op eenen nacht vele inwoners der stad en wel op verschillende plaatsen ver ontrust door het vallen van eenige pistoolschoten. De dader was A. d. G., ean der huiswaarts keerenden van het feestdat den vorigen avond was gevierd ter herdenking van het 12 jarig bestaan der brandspuit- vereeniging van der HeijdeTegen den dader werd door de politiedie mede het pistool in beslag nam proces-verbaal opgemaaktalsmede tegen verschillende andere personen, ter zake van het verwekken van nach telijk burengerucht. Aan het einde dierzelfde week on dervond een der agenten van politie alhier, toen hij, met behulp van drie nachtswachts, zekeren S. J. W., uit S. en J. H. en A. P., alhier, ter zake vau openbare dron kenschap, wilde arresteoren, ernstigen tegenstand, met het gevolg, dat twee der nachtwachts letsel werd toe gebracht. Zitting van 24 November. M. A., Alkmaar, diefstal, 3 weken gev. W. v. D., Castricum, verwonding, 1 maand gev. P. E. d. W Helder, verzet, 14 dagen gev. F. B., huisvr. van J. v. d. S., Helder, diefstal, 2 maanden gev. G. B., Texel, mishandeling, 14 dagen gev. A. B.Helderpoging tot omkoopen van politie agenten, 14 dagen gev. B. v. d. W., Helder, beleediging, vrijgesproken. K. S., Hoorn, beleediging, 1 boete, subs. 1 dag hecht. E. O., Opperdoes, mishandeling, vrijgesproken. C. O., Zwaag, mishandoling, 8 dagen gev. P. B., Hoorn, diefstal, 3 maanden gev. C. V., Hoorn, mishandeling, 8 dagen gev. C. v. D., Wervershoof, diefstal, 1 maand gev. J. V. en J. B., Hoorn, verstoring van een vergadering, ieder 14 dagen gev. M. V. en L. P., Amsterdam en Hoorn, oplichting, ieder 1 jaar gev. A. K zonder vaste woonplaats, bedelarij, 5 dagen hecht, en opzending naar een bodelaarsgesticht voor den tijd van 1 jaar en 5 maanden. ONDERTROUWD. 18 Nov Cornelis Edel en Jaapjo van 't Hof, beiden te Schermerhorn, laatstgenoemde onl. alhier. GETROUWD. 20 Nov. Franciscus Klijn en Cathnrma Anna Pal er. Cornelis Mosk en Kaatje Brcuner. Arnoldu- van den Hooff en Grie'.je Blom. Pieter Kui per, wednr. van Marijtje Boetel en Neeltje Mooy, gescheiden echtg n. van Pieter Slikker. Frans ciscus Johannes Lagerweij en Margaretha Cor nelia Bussen.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 3