Een stoere Noorman. JVo. 142. Vier en Negentigste «Ta ar gang. 1892. V R LJ I) A Gr 25 NOVEMBER. Buitenland. FEUILLETON. ALKMAARSCHE COERAAT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,HOfranco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Telefoonnummer3 Prijs der gewone Advertentlën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. OI JITSC II 1,W II. De sociaal-democratische Partij dag nam een besluit waarbij men zich verklaarde tegen elk middellijk of zijdelings overleg met andere partijen. Verder werd het besluit van den Partjjdag van St.-Gallen buiten werking gesteld, waarbij de schrijver Bruno Geiser van alle eereposten werd uitgesloten. De heeren Bebel en Singer ziju den 19 met 217 van de 225 uitgebrachte stemmen tot voorzitters gekozen Auer en Fischer tot secretarissen met 217 en 182 stem men. Geriseh werd met 205 stemmen tot penningmeester gekozen. Keulen is tot vergaderplaats voor den vol genden Rijksdag aangewezen. Rijksdag. Den 22 is de Rijksdag geopend. In de door den keizer voorgelezen troonrede wordt melding gemaakt van den on bevredigenden maatschappelijken toestand, doch ge wezen op een goeden oogst en de welgeslaagde bemoei ingen der regeering om nieuwen afzet te verschaffen aan de duitsche nijverheid. Bij algeraeene vriendschappelijke betrekkingen en in het bewustzijn van den steun der verbonden Staten mag men hopen, dat Duitschland niet gestoord zal worden in zijn vredelievend voorwaarts stre ven. Niettemin eischt de ontwikkeling der weerkracht in andere Staten gebiedend, dat krachtig worde voortgegaan met de ontwikkeling der verdedigingsmiddelen. Daartoe is verdere uitvoering van het beproefde beginsel van den algemeenen weerplicht noodzakelijk. Daarom is den leden een ontwerp aangeboden be treffende eene gewijzigde regeling van het effectief in vredestijd onder het meest uitgebreide gebruik der alge- meene weerbaarheid. De regeering ontveinst zich niet, dat zware offers gebracht moeten worden. Zonder te re kenen met de niet-onaanzienlijke grootere uitgaven, zullen de Bondsstaten in de hun toegewezen sommen meer dan voldoende dekking ontvangen voor hunne bijdragen tot instandhouding van het Rijk. REEKIE. Den 19 des avonds is bij Hoei aan den weg vau Wanze een rotsblok neergeploft, op het oogen- blik dat dr. Farcy de Diestlid der prov. staten van Luik, met zijne vrouw voorbij reed. Hij was onmiddel lijk dood. Zijne vrouw werd zwaar gekwetst en zijn knecht zoo ernstig dat men aan zijn behoud wanhoopte. Het rijtuig was aan splinters geslagen. De correctioneele rechtbank te Gent heeft zes personen, die bij de laatste ongeregeldheden der socialisten betrok ken warentot 15 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Een beschuldigde werd bij verstek veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. De oud-minister Woeste hoofd der parlementaire rechterzijde heeft een naamloozen brief ontvangen, waar in gedreigd wordtdat zijne woning door dynamiet zal vernield worden. De politie heeft een onderzoek inge steld en eenige agenten bewaken zijne woning. Den 21 is te Brussel het nieuw gebouwde postkan toor, dat de geheele breedte van het Muntplein beslaat, voor het publiek geopend. Een roman, naar het Engelsch, van Edna Lyall. 2) o »Dat moet Frithiof Falck zijn," dacht Cecil. Een oogen- blik later werd haar vermoeden bevestigd, want toen de plank van het schip naar den wal was gelegd, groette een der officieren van de boot hem bij zijn naam en de jonge Noorweger antwoordde in goed Engelschkwam aan boord en zag rond, alsof hij iemand zocht. Onwille keurig volgden Cecil's oogen hem. Zij had een vreemd gevoeldat zij hem kendeveel beter kende dan de menschen die hij zocht. Hij scheen iets dergelijks te ondervinden, want hij kwam recht naar haar toe, nam zijn hoed af, boog en zeide beleefd •Vergeef mij, heb ik de eer mejuffrouw Morgan te zien »Ik geloof, dat de dames Morgan aan de andere zijde van het dek zijn. Ik zag haar daar een oogen blik geleden," zeide zij, een weinig kleurende. »Ik vraag u verschooning voor mijne vergissing," zeide Frithiof Falck. »Ik kom die engelsche familie afhalen, maar ik heb hen nooit gezien." Daar is juffrouw Morgan," riep Cecil uit, »die dame in eene blauwe ulsteren daar is haar oom, die juist naar haar toe gaat.'' Wel bedankt voor uwe terechtwijzing," zeide Frithiof ®n na nog eene buiging en een dankbareu blik uit zijne heldere oogen, ging hij naar den heer Morgan. •Ah, hoe vaart gij, mijnheer Falck zeide de Engelsch- man, hem van het hoofd tot de voeten opnemende, terwijl hij hem de hand schudde en zeer luid sprekend, alsof de vreemdeling doof was. »Het is heel vriendelijk, dat gij hier zijt gekomen. Mijne nicht, juffrouw Blanche Morgan." FRANKRIJK. Met het oog op het in Nederland heerschende mond- en klauwzeer is tot nader order de in- en doorvoer uit Nederland, zoo over zee als over land, van runderen, schapon en lammeren, geiten en varkens verboden. Ferdinand en Charles de Lesseps, Cottn, Fontanes en Eiffel zijn uitgonoodigd don 25 voor het hof van appèl te verschijnen, beschuldigd van sommen verkwist te heb ben, voortspruitende uit uitgifte van leeningen en wegens oplichterij van het geheele of gedeeltelijke vermogen van anderen. Eiffel wordt als medeplichtige vervolgd. Den 22 is het wetsontwerp tot wijziging der perswet door den minister van justitie bij den Senaat ingediend. De familie Rothschild heeft 50.000 gegeven voor de armen te Parijs, die hun huishuur niet kunnen betalen. De gemeenteraad van Saint-Calais heeft besloten alleen openbaren onderstand te verstrekken aan porsonon, die hunne kinderen naar de openbare school zenden. De plotselinge dood van den bankier Jacques de Reinach, tegen wien ook eene vervolging ingesteld waswordt zeer verschillend beoordeeld. Volgens den een is hij aan eene beroerte gestorven, waardoor hij reeds vóór 2 jaren getroffen was geweest. Ontdekkende, dat hem de kopieën van eenige gewichtige door hem uit voorzorg vernietigde brieven ontstolen warenzou hij van ont roering en woede eene beroerte gekregen hebben. Volgens een ander heeft hij zich van kant gemaakt wegens zijn aandeel aan de Panamaknoeierijen en eene derde lezing is, dat hij wel vermoord kan zijn, omdat 192 personen in den Senaat en de Kamer gezeten zijn wier eer er mede gemoeid was, dat de heer Reinach niet sprak. Deze laatste veronderstelling wordt o. a. geuit door den direc teur der Cocarde, Ducret, die o. a. monsterachtig noemt de bewering, dat de beheerders der Panama-Maatschappij zich verrijkt zouden hebben. Het kwaad schuilt onder de Parlementsleden, die steeds geld moesten hebben voor hetgeen zij deden. Mevrouw de Lesseps heeft zich in een warm gestelden brief aan de Gaulois in de bres gesteld voor haren met eene gerechtelijke vervolging bedreigden echtgenoot. Zij verbaast zich over dien aanval op een weorloozen grijs aard van 87 jaren. De heer de Lesseps is zeer doof en ziekelijk. De minister van marine heeft aan de AgeDce Havas een telegram medegedeeld van generaal Dodds uit Abo meij van den 13. Daarin wordt gemeld dat onder handelingen aangeknoopt waren op verzoek van koning Behanzin, maar den 15 afgebroken werden. Daar in de door den generaal gestelde voorwaarden (overgave van wapenen stellen van gijzelaars betaling eener oorlogs belasting) niet geheel getreden was, trokken de fransche troepen den 16 naar Abomeij op. Deze bedreiging deed Behanzin besluiten, zich uit Dahomeij terug te trek ken, nadat op zijn bevel al zijne paleizen en al de woningen van prinsen en opperhoofden verbrand waren. Den 17 trad generaal Dodds aan het hoofd zijner troe pen Abomeij binnen. Koning Behanzin begaf zich met het overschot van zijn leger tot op drie dagmarschen van Abomeij. Frithiof boog en zijn hart begon snel te kloppen, toen een paar schoone donker grijze oogen hem zulk een blik schonken, als hij nooit te voren had ontvangen. Mijne zuster verlangt zeer naar het genoegen uw kennis te maken." Of" riep Blanche uit, wat spreekt gij goed Engelsch Wat zult gij mij uitlachen als ik u vertel, dat ik Noorsch heb geleerd, omdat ik vreesde, dat ik met niemand hier zou kunnen praten." Niets kan ons aangenamer zijn, dan dat gij onze taal hebt geleerd," zeide hij glimlachend. »Mijn Engelsch is juist nu op zijn best, want ik heb den winter doorge bracht bij een Engelschman in Hannover." Waarom zijt gij dan niet in Engeland gekomen vroeg Blanche. Ik was vroeger al te Hannover geweest bij eene duitsche familie om mij in het Duitsch te bekwamen en de stad was mij goed bevallen. Als ik in Engeland kom, zal het voor pleizier zijn, alleen voor pleizier." Laat mij u mijn neef voorstellen," zeide de heer Morgan, toen Cyril naderde. »Hier is mijn dochter. Hoe is het, Florence, hebt gij uwe koffers gevonden Vergun mij," zeide Frithiof. »Als gij mij wilt zeggen, hoe zij er uit zien, zal ik zorgen, dat de knecht van het hótel alles meeneemt." Weldra zaten zij in het rijtuig van Frithiofs vader en reden zij door den langen, schilderachtigen Strand- gaden. Slechts weinige rijtuigen kwamen zij in de hoofd straat tegenmaar voetgangers wandelden er op hun gemak of stonden in groepen te praten en te lachen. De vrouwen droegen meest donker blauwe sergen rokken korte jakjes en ronde, blauwe, sergen hoedjes op een heldere witte muts ook de mannen waren in donker blauw met breedgerande vilten hoeden. Voor engelsche reizigers is er iets onbeschrijfelijk bekoorlijks in de primitieve eenvoudigheid, en in de on regelmatigheid der stad. Frithiof had genoegen in de uitroepen van bewondering zijner nieuwe vrienden. «Wat aardige, kleine paardjesriep Blanche. »Zie eens, hoe vreemd hunne manen zijn geknipt korte Kamer. Aan de stormachtige zitting van den 21 betreffende de Panama-kwestie worden de volgende bij zonderheden ontleend. Van regeeringswege werd geant woord, dat de regeering niets te bedekken had, welk antwoord een storm van toejuichingen verwekte. De heer Argeliès zeide namens de houders van obligatiën dat de regoering tnsschen beide moest treden, om den geheelen ondergang van vele personen te voorkomen. Hij vergeleek den Panama-krach bij dien van 1881 en noodigde de regeering uitvoldoening aan de houders van schuldbrieven te geven. Do heer Delahaije beweerde, dat het Panama-schandaal dat van Wilson overtrof. Het was voor velen een melkkoe; hij bracht in herinnering, hoe in 1890 de Lesseps te vergeefs Frankrijk afliep om een beroep te doen op de inschrijvers. Een man dien hij uit eerbied voor een doode niet wilde noemen, stelde aan de administratie het stelsel eener premie-leening voor. Indien men namen wilde weten, dan moest men voor een onderzoek stemmen. Dan zou blijken, dat er een zekere Arton was geweest, die sedert over de gren zen is gegaan. Onder 150 parlementsleden, waaronder eenige senaatsleden, werden 3.000.000 frcs. verdeeld. Hij hield vol, dat bij gelegenheid der verkiezingen aanvragen om geld waren gedaan. Een oud-minister, thans over leden heeft 290,000 ontvangen. Een dagblad ontving f 100,000 voor zijn invloed. De commissie, die het plan der loterij-leening te onderzoeken kreeg, was verdeeld 5 stemmen waren er voor en 5 tegen de elfde werd voor f 100,000 omgekocht. Deze beschuldigingen lokten een onbeschrijfelijk geschreeuw en geweld uit. De voor zitter noodigde Delahaije uit namen te noemen onder opmerking, dat hij niet bevoegd was dergelijke beschul digingen uit te spreken. Delahaije autwoordde, laat eene enquête houden en verliet de spreekplaats toegejuicht door de rechter-, uitgejouwd door de linkerzijde. Zoodra de kalmte teruggekeerd was, gaf de minister-president Lonbet den raad, omzichtig te zijn met ophitsingen. Be schuldigingen als thans geuit waren, mocht men niet uiten. Allen hadden belang er bij, dat er volledig licht opging. Hij stemde in met het verlangen naar een onder zoek, want de regeering behoefde niets te verbergen. (Uitbundige toejuichingen.) Na eenige woordenwisseling werd daarna eenparig besloten tot het instellen van een onderzoek door eene commissie van 33 leden, in volle zitting te benoemen met de uitgebreidste volmacht. Den 22 merkte Gauthier op, dat de Panama-concessie met 22 Februari e. k. vervalt. Hij hoopte, dat de regee- ring doeltreffende maatregelen zou nemen, om het ver vallen dier concessie te voorkomen. Met 400 tegen 20 stemmen werd verworpen het voor stel, houdende verzoek dat alle afgevaardigden de zittin gen der commissie van onderzoek in de Panamazaak zou den kunnen bijwonen. Déroulède achtte de minderheid niet voldoende verte genwoordigd in de commissie. Pourquery de Boisserin gaf eene toelichting van zijn voorstel, strekkende om de getuigen te noodzaken voor de commissie te verschijnen en aan haar het recht toe te kennen om alles wat haar noodig voorkomt in beslag manen en lange staarten Hoe grappig Wij doen juist andersom. En allen lijken Isabellen te zijn." Aan dezen kant, Blanche, snelEen troep boeren op klompen en o kijk, die mooie roode gevels 1" En wat zien de menschen er netjes uit! heel anders dan de menschen in eene engelsche straat. Hoe komt het, dat gij hier allen zoo gelukkig lijkt Waarom zouden wij ongelukkig zijn zeide Frithiof. Wij hebben ons land en onze stad lief; wij zijn het meest vrije volk van de wereld en het leven op zich zeit is een genot, vindt gij niet Maar ginds in de ber gen is ons volk veel ernstiger. Het leven is er te een zaam. Hier in Bergen is het alleswat men kan wenschen." Cyril Morgan zag den spreker aan met een blik van medelijden en zou hem misschien zijn dwaze onwetend heid onder het oog hebben gebracht en hem van Pali Mall en Piccadilly hebben verteld, als zij niet juist aan Hoidt s hotel waren aangekomen. Frithiof bleef even om te vernemen, of zij met hunne kamers tevreden waren gat hun nog eeuige inlichtingen, ontving van den heer Mor gan de belofte, dat zij morgen allen bij den heer Falck zouden komen eten en ging, nadat hij het rijtuig had weggezondenmet een vlugger stap dan gewoonlijk naar huis. J Hij moest even lachen om Blanche Morgan's verbazing dat de menschen er zoo gelukkig uitzagen. Was het dan iets vreemds, dat de menschen van hun leven genoten Wat hem betrof, het was voor hem reeds een genot te bestaan. Maar hij was ook nog onbekend met zorg en verdriet. De dood zijner moeder, toen hij elf jaar was, was een bittere smart geweest, maar had later geen schaduw geworpen op zijn leven - hij was toen nog niet oud genoeg geweest om de grootheid van zijn ver- lies te beseffen. Het had de uitwerking gehad, dat hij zien te inniger hechtte aan hen, die hem waren gebleven aan zijnen vader, aan zijne tweelingzuster Sigrid en aan zijn zusje Swanhild, wier geboorte zoo duur was gekocht. Zijn huiselijk leven was bijzonder gelukkig en nu hij een jaar afwezig was geweest en zijne opvoeding

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1