Binnenland. te nemen. Art. 1 van zijn voorstel lnidt»De commissie heeft dezelfde bevoegdheden als door bet wetboek van strafvordering aan de rechters van instructie zijn toege kend." Over dit voorstel zal den 26 worden beraad slaagd. Bij de daarop gevolgde stemming werden tot leden der commissie van onderzoek benoemd 23 leden van de Imker- en 3 van de rechterzijde. Deze laatsten verklaar den echter, onder de toejuichingen der leden van de rechterzijde, hunne benoeming niet aan te nemen. Zes benoemden van de linkerzijde trokken zich even zeer terug. Den 23 geschiedde de benoeming van nog 16 leden. De heer Brisson wordt als voorzitter genoemd. OOSTE1VK1JK HONGARIJE De nieuw opge treden minister Weckerle hoeft in het hongaarsche Volks huis gezegd, dat het nieuwe ministerie instemt met de tot dusver gevolgde buitenl. staatknnde, gegrond op de bestaande verdragen. Het is voornemens met alle mogend heden op vriendschappelijken voet en aan de gesloten verbonden trouw te blijven. De regeering zal op het gebied van den godsdienst streven naar rust en vrede. Ben wetsontwerp tot toelating der israëlieten tot alle burgerlijke rechten ligt gereed. In den loop van den winter zal aan het Huis ingediend worden een wetsont werp betreffende de vrijheid van godsdienstige belijdenis, lot op dien tijd zullen op den burgerlijken stand over gangsbepalingen van toepassing zijn. Het verplichte bur gerlijke huwelijk zal ingevoerd worden. Het ministerie is het, met goedkeuring der Kroon, over deze aangele- gn u1?.een-S' De bePalingBB zullen dezelfde zijn voor alle belijdenissen. Huwelijksgeschillen zullen onderworpen zijn aan den burgerlijken rechter. De Kroon behoudt zich echter hare goedkeuring voor ten opzichte van de onderdeden der wetsontwerpen. Het staatkundige verge- van 1867 zal gehandhaafd en de liberale richting gevolgd blijven. De leger- en de munthervorming zullen voltooid worden. Wat de geldmiddelen betreft, zou de taak van het ministerie o. a. bestaan in de ontwikkeling der handels betrekkingen met de belanghebbende landen en in het bevestigen dier betrekkingen door middel van verdragen voornamelijk met de oostersche landen. De ontvangst van het ministerie was vrij koel. De mededeeling betreffende het burgerlijke huwelijk werd met gelach en gemor der oppositie begroet, en er ontstond een groote beweging bij het vernemen, dat de Kroon zich voorbehield haar gevoelen te doen gelden, wanneer net op bet invoeren der hervorming aan zou komen. ISauat de minister-president gesproken had, zeide de heer Botvos uit naam van de onafhankelijke partij, dat üp het eens was met den minister op een aantal punten. graal Apponyi vereenigde zich met eenige artikelen van het piogramma, doch keurde er ook af. Zoolang de regeering geen wetsontwerp op de verkiezingen zou heb ben ingediend, zou zijne partij met kracht alle admini- stratieve hervormingen bestrijden. Hij verlangde invoe ring van het burgerlijk huwelijk. De heer Ugron ver langde, dat de regeering oprecht zou zijn. Het was tijd, dat er, in plaats van erkende en niet erkende gods- be^onden DiSSen' anders dan vrije godsdiensten In eene bijeenkomst der liberale partij heeft de heer i f' |U|' C> vork'aard> dat ieder minister in rechtstreeksche betrekking met de partij wenschte te blijven, die ver een ïgd behoorde te blijven op den grondslag harer be ginselen. De regeering kon alleen blijven bestaan op voorwaarde, dat het in overeenstemming werkte met de liberale partij, waaruit het al zijne krachten putte. doening, betuigd over de vermindering der uitgestrekt heid van het voor de katoenteelt bestemde gebied in de Vereenigde Staten. De bovenmatige voortbrenging was nadeelig voor de kweekers daar eene groote vermeer dering van den invoer van ruwe katoen voor de ameri- kaansche fabrikanten noodig werd omdat de inlandsche katoen zekere eigenaardige eigenschappen van de buiten- landsche mist. Verder werd aangekondigd, dat men, om den invoer van katoen vooral uit Egypte, te beperken, proeven nemen zal met het kweeken van inlandsche katoen welke de egyptische voldoende kan vervangen. Door het in slaap vallen van een beambte, zijn dan 20 des ochtends te Chicago twee goederentreinen tegen elkander geloopenwaardoor drie personen gedood en twee doodelijk gekwetst zijn Twaalf wagens werden verbrijzeld en geraakten in brand. ITALIË. Farini is tot voorzitter van den Senaat benoemd. PORTUGAL. De Vereeniging van winkeliers te Lissabon had besloten de winkels gedurende 24 uren gesloten te houden als het engelsche eskader de haven binnen liep, als bewijs van afkeuring van het engelsche memorandum van 11 Januari 1890, den eisch bevattende, dat de portugeesche troepen uit het gebied van den Zam besi zouden worden terug getrokken. Als gevolg van dit besluit heeft de engelsehe regeering den bevelhebber van het eskader gelastniet naar Lissabon te gaan. KW EREN. De Rijksdag heeft een aanvang gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp betreffende do legerhervorming. In de Tweede Kamer gaf de minister van oorlog een overzicht van de verschillende werken tot ontwikkeling yan het leger. Een oefeningstijd van 90 dagen achtte hij voor de oefening voldoende, op grond van de ondervindingdoor hem bij den fransch-duit- schen oorlog in 1870 opgedaan. Hij drong op aanneming van zijn voorstel aan de Kamer zou zich daardoor den dank verwerven van het tegenwoordige en van het toe komstige geslacht. Zijne rede werd zeer toegejuicht. Den 22 is het regeringsvoorstel tot hervorming der infanterie aangenomen in de Eerste Kamer zonder stem ming in de Tweede Kamer met 142 tegen 82 stemmen. De Eerste Kamer keurde ook de wet op den weer- plicht goed. VEREENIGRE STATEN. In het jaarlijksche verslag van het departement van landbouw wordt vol Tweede Kamer. De afdeelingen zijn op nieuw samengesteld. Zij kozen tot voorzitters de heeren van Houten, A. Mackay, Roëll, de Meyier en Rutgers en tot on der-voorzitters de heeren Viruly, van KerkwijkVeegers Borgesius en van der Feltz. Op voorstel van den Voorzitter werd den 22 besloten de kwestie der koffie in verband met de motie van Houten van 1889 bij art. 47 te behandelen In die zitting verklaarde de heer Roëll nog, dat men de onderscheiding tusschen libe raal en conservatief voor Indië moest laten varen, en zich bepalen tot die staatkunde, welke het meest in het belang is van de^ inlandsche bevolking vroeg de heer V r o 1 i k of de minister inzage wilde geven van de twee jonaste balansen der Billiton-Maatschappijbesprak de heer K gistra de Atjeh-zaak, die, na lezing der stukken van oordeel was; dat de blokkade meer tot verbittering dan tot bevrediging had geleid,en van eene scheepvaartregeling veel verwachtte terwijl hij verder uitvoerig behandelde de geldelijke staatkunde ten aanzien van Sumatra's West kust, in verband met de koffie-cultuur in dat gewest spe ciaal gaf de heer AU. Mackay te kennen, dat hij met verwacht had, dat de blokkade te Atjeh zoo spoe dig door eene scheepvaartregeling zou worden vervangen eer had hij vermeerdering van het blokkade-eskader ver wacht. Met dankbaarheid erkende hij vergelijkenderwijs verbeteiing in den toestandmet de voorgestelde ver sterking der middelen betuigde hij zijne ingenomenheid alleen vond hij vreemd het zout in Indië zwaarder te he ksten, terwijl hier het zout ontheven werd. Dat de mi nister geen heil zocht in het sluiten van leeningen, deed hem genoegen. De heer Bahlmann keurde goed des ministers stre ven naar bezuiniging en versterking der middelen. De minister van koloniën ving zijne verdedi ging aan, om die den 23 voort te zetten. Hij kwam op tegen het verwijt van den heer van Houten omtrent stil stand van het liberaal koloniaal programma. Dit was niet billijk, lettende op hetgeen reeds geschied was. (Wordt vervolgd.) De heer -EMackaij is benoemd tot voorzitter der commissie van rapporteurs voor de kieswet. was voltooid, dacht hij bij zich zelf, dat alles precies zoo was, als hij verlangde. Flauw, in de toekomst, ver wachtte hij verderen voorspoed en geluk een vurig vader lander, hoopte hij eenmaal minister te worden het toppunt van eerzucht voor een Noorweger ook droomde hij van een ideaal van eene vrouw en van een eigen thuis. Maar met den politieken loopbaan had het geen haast en met de vrouw evenmin. Doch toen hij snel over Kong Oscar's Gade, door de stadspoort en langs de fraaie kerkhoven aan beide zijden van den weg ging, zag hij een visioen van de mooie, donker grijze oogen, die hem dien namiddag zoo dikwijls hadden aangezien ■en hij dacht aan een gedicht van Björnson Dit is een dag, zooals ik wensch, Met zonlicht voor en achter, Over de heide. Maar het slot van het gedicht had hij vergeten. Wordt vervolgd. De gemeenteraad vaa Anna Paulowna heeft den 18, naar aanleiding van de uitnoodiging van Ged. Staten, om den op de ter goedkeuring aangeboden gcmeente- begrooting voor 1893 uitgetrokken post van 3000 voor een buitengewoon subsidie van het Rijk, in zake het on derwijs, te verminderen tot f 2000, daar een bedrag van 3000 niet kon worden ondersteund, besloten, zijne aan vrage te handhaven en aan Ged. Staten uiteen te zetten, dat de gemeente de aangevraagde subsidie niet kan missen! Den 21 is het Capella-koor te Enkhuizen in de Westerkerk voor ongeveer duizend bezoekers opge treden. s Den 19 des avonds is op de hofstede te Kolijns- plaatdoor den heer A. N. van Langeraad bewoond tijdens zijne afwezigheid, een felle brand uitgebarsten! waardoor in korten tijd de groote landbouwschuur met omstreeks 40 stuks hoornvee en 10 paarden en al het hooi, graan enz. verbrandde. Ook het wagenhuis, waaruit nog al wat kon worden geborgen, werd een prooi der vlammen. Alles was verzekerd. Den 20 des avonds is onder Monster een 8jarige jongen die op do tram was gesprongendaarvan afge vallen en overreden. Hij is kort daarna overleden. Het hof te Amsterdam heeft den 21 bekrachtigd het vonnis van de arr. rechtbank te Haarlem waarbij H. F. Rosier wegens diefstal met inbraak bij den heer Paul van Vlissingen tot 4 jaren gevangenisstraf werd veroordeeld. Den 21 des nachts is te Leeuwen het huis van de wed. Smits verbrandwaaruit twee oude vrouwen met levensgevaar gered werden. Den 21 zijn te Amsterdam van de 18 voor de vrije- en orde-oefeningen 9 geslaagd, 5 vrouwelijke en 4 man nelijke, waaronder B. Bruinsma te Koog aan de Zaan en G. H. Blok te Wormerveer den 22 zes van de 12 mannelijke, waaronder W. J. Francken van Zaandam, P. Th. Jansen van Landsmeer en 4 van de zes vrou welijke, allen van Amsterdam; den 23 drie van de acht mannelijke, waaronder J. de Graaf van Hroek op Langedijk en zes vrouwelijke, waaronder mej. M. L. van der Linden van Haarlem. Den 22 zijn te Haarlem tot leden van de kamer van koophandel en fabrieken herkozen de heeren H T Peltenburg met 81. E. J. Westerveld met 81, Th. Figéo met 80 en A. de Clercq met 76 van de 91 stemmen." Bij kon. besluit van den 21 is de benoeming van den heer H. Stam, burgemeester van Heets, tol secre taris dier gemeente goedgekeurd. Bij kon. besluit van den 19 is met ingang van 5 December herbenoemd tot burgemeester van Hedem- blik de heer B. Baggerman van Houwinge. Bedankt voor het beroep naar de herv. gemeente te Hypolitnshoef op Wlerlngen door den heer M. Th. Laurman, emeritus-predikant. Baron van Lijnden te Beetsterzwaag heeft zich be reid verklaard honderd arbeiders in zijn dienst te nemen, naar aanleiding van het verzoek van den burgemeester van Opsterland aan de grondeigenaren aldaar om in den aanstaanden winter werk te verschaffen. De arr. rechtbank te Maastricht beeft personen al daar die zich tegen de politie-agenten verzet en deze mishandeld hadden, veroordeeld tot 12, 8, 7 en 6 maan den gevangenisstraf. Uit de Egmonden ontvangen wij het volgende schrijven, niet afkomstig van onzen gewonen correspon dent De zucht om zich tot verschillende doeleinden te vereenigen is sedert eenigen tijd vaardig over ons ge worden. De zangvereeniging te' >Opzee" werd gevolgd door eene dito te »Hoef." De rederijkerskamer vereenigde zich wederom met de eerste tot het geven van een wel geslaagde, doch wegens don laten afloop afmattende uit voering. Nog staat geboren te worden eene afdeeling van het Witte Kruis en nauwelijks was ook daaraan de stoot gegeven of anderen gordden zich aan om eene sociëteit ter wereld te brengen, terwijl tegelijkertijd in jeugdiger kringen stemmen opgingen om eeu danscursus op te rich ten met een dansonderwijzer uit Alkmaar en een viool op eigen bodem geteeld als orkest. Zoo komt er leven in de brouwerij en wordt de samenleving aangenamer. eleu betreuren het evenwel, dat de banden, die do Eg- monden van oudsher verbinden, dreigen te worden ver- waarloosd. Wij hebben nog het gemeentehoofd-ver band het Nutsverbandhet postaal verband en werden j.l. maandagavond gezegend met het societeitsverband doch het rederijkersverband is verbroken het zangver- baud ging eveneens te niet en het door velen gewenschte Witte-Kruis-verband dreigt ook tot de vrome wenschen te zullen gaan behooren. Bij deze belangrijke zaak van algemeen nntwaarbij door onze drie-eenige samenwer king zooveel goeds zou kunnen worden gewrocht, is men by oprichting helaas exclusief te werk gegaan en ware het niet, dat het nog de tijd is om deze fout te herstel len wij zouden er niet de aandacht op vestigen ten einde de binnen-Egmonders op te wekken tot aansluiting bij de Witte Kruis-aldeeling, van wier oprichting zij anders onkundig zouden kunnen blijven. Wil men in kleine krin gen iets tot stand brengen, men bezondige zich niet aan uitsluiting. Nu pruttelen de Binnen-Egmonders terecht dat voor hen de strijd tegen de besmettelijke ziekten en verdei e zorg voor gezondheid en welvaart niet noodig schijnt te worden geoordeeld. Zouden zij naar de Petten- kofersche theorie voor infectie niet vatbaar worden geacht of niet waard zijn om tegen de bacillen te worden be schermd Het is hoogst gewenscht, dat de traditioneele eenheid der Egmonden ook door het Witte Kruis worde gehandhaafd. Bij kon. besluit van den 19 is o. a. vergunning veileend tot het aannemen van de bronzen medaille Bene Merenti, hun door den Paus geschonkenaan J. brnit te Obdamarbeider, A. Koning te Avenhorn, arbeider, K. Koning te*Heiloo, kastelein. Te Rheden is een bijna 3jarig knaapje die met een giilfel in de hand liep te spelen, met het oog daar in gevallen de griffel drong door het oog in de hersenen, tengevolge waarvan het knaapje bijna onmiddellijk dood was. De gemeenteraad van Helder heeft den 22 de gemeente-begrooting vastgesteld tot een bedrag van J 201,606,13i/2 in ontvangsten en uitgaven. O. a" werd besloten den post, uitgetrokken voor den geneesheer belast met het gezondheidstoezicht op de publieke vrou wen, en daarmede dus dat toezicht te laten vervallen aan drie ambtenaren ter gemeente-secretarie eene ver hooging van jaarwedde toe te kennen van f 400 en een geëxamineerd ambtenaar te benoemen op 800 jaar wedde. Op een verzoek, om de kermis af te schaffen werd met 10 tegen 4 stemmen afwijzend beschikt. Den 18 des avonds is de hoer J. P. te Sassenheim door een noodlottig toeval onder de laatste aldaaar voorbij gaande stoomtram van Haarlem geraakt en geheel verpletterd zoodat de dood weldra volgde. is te Haarlem een hevige brand uitge broken bij den kleerbleeker A. A. Henders op den Scheep- makersdijkde brand ontstond op den droogzolder en richtte aan de belendende perceelen groote schade aan. De bleekenj is uitgebrand. Den 23, des voormiddags te elf uren, is de dienstbode van den heer A. de V. op de Heerengracht, bij de Heisteeg, te Amsterdam, genaamd Jannetje Nopdoor den man arur overleden zuster, Elbert van der Toorn, wiens huwe- lyksaanzoeken zij meermalen afgeslagen had, na eene korte woordenwisseling ernstig verwond. Hij loste drie revol verschoten op haareen kogel trof haar in de zijde en een in de dij. Zij werd naar het gasthuis gebracht. Van der loorn was na het plegen der daad door de Heisteeg weggeloopen en op den Singel voor de Beulingsluis in het water gesprongen. Zoodra hij op het droge gebracht was en bekend was gewordenwaaraan hij zich schuldig had gemaaktwerd hij in handen der politie gesteld. Bij den ernstigen brand op het terrein tusschen de Bloemgracht en de Bloemstraat te Amsterdam bekwam o.a. veel waterschade het in de vorige week geopende Luthersche Diaconessehuiswaar juist de eerste lijder was opgenomen. Voor de derde maal binnen dit jaar is een fabrikant in zeep te Hroek ln Waterland door de commiezen te Monnikendam bekeurd wegens bedriegelijke bereiding van zeep bij eene huiszoeking werd 426 pond in besla" genomen en eene kist, inhoudende 105 pond. Te 's-Gravenhage is een aftredend lid der kamer van koophandel en fabrieken niet herkozen. Tot lid der Staten van Drente is gekozen de heer mr. JA. Sluislib., te Meppel. De burgemeester van Amsterdam heeft op het medegedeelde schrijven van S. W. Coltof en J. H. Geel het volgende geantwoord dat hij in de maand September jl., nadat het her- haaldelijk was voorgekomen dat na afloop van volks- veigaderingen velen van hendie daarbij tegenwoordig waren geweestin groote troepen zingende door de stad waren getrokken, aan de politie den last heeft verstrekt om hendien dit mocht aangaan in hun belang te waarschuwen, dat zulks niet langer kan worden gedoogd; dat indien in strijd met die waarschuwing welke bij dezen wordt herhaald mocht worden gehandeld, het van de omstandigheden waaronder dit plaats heeft, zal afhan gen krachtens welke bepaling van wet of verordening zulks zal worden tegengegaan en vervolgd". Iwee jonge lieden, die zich den 18 uit de voeten maakten met 1500 van den ontvanger in de Sweelinck- straat te Amsterdam, zijn den 21 te Antwerpen aan gehouden. Zij waren per rijtuig van Amsterdam naar Haarlem en van daar per spoor naar België vertrokken. Hunne uitlevering is gevraagd.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 2