Buitenlan d. Binnenland. zgn steun in de uitgave der obligatiëu van het Panama kanaal. Reeds verwachtten velen gisteren een groot schan daal in de Kamerzitting, doch de heer Floquet is dadelijk uit eigen beweging opgestaan, om te verklaren, dat het geheele bericht onwaar isdat hij nooit iets heeft ge- ëischtnooit iets heeft ontvangen en nooit iets heeft uitbetaald. Men schreef toch, dat een ochtendblad 100 duizend franks ontving en een avondblad eene gelijke som wij mogen dus thans aannemen dat dit geheele verhaal verzonnen isen gediend heeft tot eene groote reclame voor sommige bladen welke door omroepers op straat verkocht worden. J. M. T. MIMI I.I.. .'■«WIJiuy I K VMlIIIJH. Den 25 was bij de behandeling der I'anamazaak voor het Hof te Parijs geen der ge daagden aanwezig. De heer Barboux, advocaat van den heer de Lessepsvroeg in overleg met de andere verde digers uitstel tot 18 Januari 1893 waarmede de voor zitter genoegen nam. Hij voegde er bij, dat de verdedi gers zich natuurlijk verbondenom op dien dag de gedaagden te doen verschijnenvoor den ouden heer de Lessepsdie ziek wasmaakte hij eene uitzondering. De zaak werd tot 18 Januari 1893 verdaagd. Den 25 des nachts is te Algiers overleden kardinaal Lavigerie. Te Carthago zal hij begraven worden. De begrafenis moet op last van den gouverneur-generaal met de grootste plechtigheid geschieden. In een den 25 's avonds laat ontvangen telegram stelde generaal Dodds voorhet koninkrijk Dahomey te ver doelen in 3 groote provinciën en aan inlandsche hoofden het bestuur op te dragen. De hoofdstad der eerste pro vincie zou Aliadadie der tweede Abomeydie der derde eene stad op den linkeroever der Uwerne zijn. Het land van Decame is geheel onderworpen en zal onder het bestuur geplaatst worden van den bondgenoot der fran- schen koning Toffakoning van Portonovo. De drie hoofden der te stichten provinciën zouden verzekerd zijn van de krachtige bescherming door den franschen resi dent te Portonovo. De kuststreek met hare lagunen tusschen Groot Popo en Kotonou zal aan de franschen toebehooren. Whyddah wordt eene fransche haven. De streek tusschen Godeney, Abomey, Calavi en Denham zal worden ingelijfd. Abomey zal eene bezetting houden van eene compagnie mariniers, 4 compagnieën tirailleurs, 2 compagnieën artillerie. Een sneltrein komende van Beauvais is den 25 des avonds tegen een anderen trein aangereden bij het station Bornet-Posseuse. Vier wagens werden verbrijzeld en on geveer 30 reizigers ernstig verwond. De minister van justitie verklaarde den 25 in de Panama commissie, dat de heer Reinach ook gemoeid was in de vervolging welke door zijn dood opgehouden was. De heer Delahaije vertelde dezelfde algemeenheden als in de Kamer en wilde niemand aanhalen dan een oud-afgevaar digde van Ariège en een overleden oud-minister. Hij had geen stoffelijke maar wel zedelijke bewijzen welke hij weigerde bekend te maken. Hij noemde eenige banken, waar bewijzen te vinden zonden zijn en gaf aan de commissie verschillende vragen op, om aan de getuigen voor te leggen. Uit de boeken der Maatschappij moest blijken waar gebleven is de som van bijna 6 millioen francs, aan baron de Iteinach uitbetaald tijdens in 1888 de Kamer de premieleening voor het Panama-kanaal tegen al ler verwachting in toestond, nadat in 1886 die vergunning geweigerd was. De heer Antonin Proust werd gehoord die opkwam tegen de hem toegeworpen beschuldigingen en op een volledig onderzoek aandrong. De commissie richtte aan de regeering het verzoek zich te vergewissen van de oorzaak van Reinach's dood en, ingeval van een geweldadigen doodzijne papieren te onderzoeken. Zij betreurde, dat zijn boedel niet verzegeld was geworden. Verder verzocht zij inzage te mogen nemen van de bij den rechter van instructie berustende stukken eu gaf zij haar verlangen te kennen om den redacteur van het blad Libre Parole Drumont die op het oogenblik zijne ge vangenisstraf ondergaatvoor zich te doen verschijnen. De heer Drumont had op dien stap bij do commissie aangedrongen bij een brief, die den 26 aan den minister van justitie was medegedeeld. Dc minister antwoordde aan de commissie, dat er geen enkel wettig middel bestond om Drumont voorloopig in vrijheid te stellen. Ook weigerde hij de door de commis sie verlangde lijkschouwing. De minister van buitenlan dsche zaken heeft een tele gram ontvangeninhoudendedat het wetsontwerp tot in. i-ni onbeweeglijk zitten. Welke zorgen, welke angstige gedach ten hem drukten, vermoedde Sigrid niet. Het was slechts een klein bezwaar, waarvan hij had gesprokenwat hem langzaam den dood deeddaarvan kon hij geen woord tegen een sterveling zeggenmaar nu in zijn gemoeds angst bad hij instinctmatig. Mijne arme kinderen!" zuchtte hij. »0, God, behoed hen voor schande en armoedeIk heb getracht voor zichtig en eerlijk te zijn alleen deze eene keer ben ik onbezonnen geweest. Laat mij slagen om hunnentwilo God Den zelfzuchtige gaat het overal goed. Geef mij dit eene geluk! Laat mij hen niet voor hun leven on gelukkig maken Maar den volgenden dag, toen hij zijne Engelsche gas ten te gemoet ging om hen te begroeten zou men den gedruktenzorgvollen man niet hebben herkend van wiens lippen die bekentenis en dat gebed waren geperst. Al zijne aangeboren voorkomendheid en vroolijkheid waren teruggekeerdindien hij al dacht aan zijne zaken dan was het vol hoop en de Morgans zagen in hem slechts een ouderen Frithiof en waron verbaasd dat hij onder de zorgen en de onzekerheid van een koopmansleven zulk een goed humeur had behouden. Het middagmaal ten twee ure liep goed af. Sigrid die een verstandige huishoudster washad niets willen weten van Frithiof s raad wat het gebraden rundvleesch en de plumpudding betrof en had een Noorweegsch maal klaar gemaakt. »Want ik dacht," zeide zij later tot Blanche, toen de twee meisjes vriendinnen waren geworden, >dat, als wjj in Engeland kwamenwij gaarne precies zouden zien hoe gij daar leeft en daarom liet ik het eten klaar maken, zooals het hier gewoonte is en liet ik de romekolle niet weg, zocals Frithiof wilde. Wordt vervolgd. verlenging der concessie van het Pknama-kanaal door den Senaat van Columbia goedgekeurd is. Te Chuumont, departement der Böven-Marne, dreigden de vereenigde werklieden in de fabriek van den heer Tréfousse met werkstakingzoo hun patroon den werk man Daudin, die bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen de overwinning behaalde over een revolutionairen socialist, niet ontsloeg. De patroon nam Daudin die zeer gere geld zijn werk deed uit de werkplaatsen en gaf hem werk bij zich aan huis, maar hiermede was het syndicaat niet tevreden. Kamer. Den 24 deelde de minister van marine een telegram van generaal Dodds medemeldende de bezet ting van Abomey. Met algemeene stemmen werd onder toejuiching een voorstel aangenomen om eene militaire Dahomey-medaille te stichten zoomede een voorstel tot het toekennen van eereteekenen. Daarna was aan de orde de beraadslaging over de ont werpen betreffende de dranken. Delafosse stelde voor, deze hor vorming tot de volgende zitting uittestellen, daar hij meende dat de door de conversie der 4,;2 pet. schuld te verkrijgen besparingen voldoende zullen zijn de verlaging der belasting op hygiënische dranken te dekken. Na bestrijding werd het voorstel tot uitstel met 337 tegen 184 stemmen verworpen. De artikelen 12 13 en 14 werden achtereenvolgend aangenomen. Den 25 werd tegen hot gevoelen van den minister van financiën een amendement van den heer Méline aan genomen op art. 15 strekkende tot het oprichten van distilleerfabrieken bij het landbouwbedrijf. In die zitting bood de minister van oorlog de Freycinet een ontwerp aan betreffende het kader van het leger daarbij wordt voorgesteld, het aantal plaatsen als général d'armée met 10 uit te breiden 20 nieuwe brigade-generaals te be noemen en verder 2 bataljons vesting-artillerie en 2 re gimenten berg-artillerie te vormen. Den 26 is behandeld het voorstel van den heer Pourquérij de Boisserin om aan de Panama-commissie rechterlijke bevoegdheid toe te kennen. Deze begon met de verklaring dat Delahaije de bewijzen leveren moest voor zijne beschuldigingen. De Kamer moest dit van hem eischen en anders moest hij de vergaderzaal ver laten (Toejuiching). Wat zijn voorstel betrof, hij meende, dat aan de commissie van onderzoek nog uitgebreider volmacht moest worden verleend dan de Kamer zelve bezit. Zij moest kunnen eischen het overleggen van be wijzen. De minister-president was tegen het dringend verklaren van dit voorstel. Die dringend-verklaring werd dan ook verworpen met 262 tegen 225 stemmen. De beraadslaging over de wet betreffende de dranken werd daarna hervat. Op verzoek van minister Rouvier werd een amendement op art. 27 verworpen doch een ander amendement tegen zijn zin aangenomen met 359 tegen 177 stemmen. Den 28 ondervroeg de heer Laferronays den minister van justitie Ricard over de omstandigheden der verdwij ning van deu heer Reinach. (Te Parijs liep den 27 het gerucht, dat hij niet dood, maar voortvluchtig was). Het land verlangde licht in deze zaak. Hij herinnerde aan de tegenstrijdige geruchten over zijnen dood, waarvan de oorzaak nog altijd onbekend was. Vervolgens sprak hij over de buitengewone omstandigheden, die het overlijden en de begrafenis vooraf gingen en die naar zijne bewe ring wel verzonnen konden zijn. De eenvoudige orde van den dag, door minister Ri card in deze interpellatie verlangd, werd. verworpen met 304 tegen 209 stemmen. Na dien uitslag beraad slaagden de ministers over de indiening van hun ont slag. Senaat. Den 23 heeft de heer Blavier hbt Crédit Foncier verwetensedert twaalf jaren van het rente waarborgfonds geld voor de rentebetaling genomen te hobben en daarvan 28 pet. onder de aandeelhouders uit* gedeeld. Verscheidene leeningen waren volgens hem aan gegaan onder voorwaarden in strijd met de statuten wat een tekort van 300 millioen ten gevolge had gehad. Nog verweet hij het C. F., maatschappijen te hebben op gericht, welke niet slaagden, en den toestand aan de aan deelhouders in een valsch daglicht te hebben voorgesteld. De minister van financiën Rouvier zeide, niet te kun nen antwoorden op bezwaren, ingebracht op grond van bescheiden welker echtheid hij niet betwistte, maar die hem in ieder geval niet waren medegedeeld. Wildé men de door Blavier aangevoerde cijfers nagaan, dan zou men daartoe ten minste twee maanden noodig hebben. De taak der regeering ten aanzien van het C. F. was steeds vervuld en de obligatiën dier instelling waren voldoende gewaarborgd. Het verslag over 1890, door de inspecteurs ingediend bewees het. Het recht om leeningen uit te gevenzonder voorkennis der regeeringhad hjj steeds erkend. De overzichten van den stand van zeken waren nooit verminkt. De door minister Rouvier gevraagde door Blavier bestreden eenvoudige orde van den dag werd met groote meerderheid aangenomen. Den 24 is besloten generaal Dodds den overwinnaar van Dahomey een adres van gelukweusching te zenden. TWEEDE KAMER. Peraequatle der grondbelasting. De heeren Ruijs van Beerenbroek, v. d. Borcb, van Yerwolde en Zijp hebben als amendement op dit wets ontwerp voorgesteld, om het percentage te bepalen op v ij f in plaats van op z e s percent der belastbare op brengst. Den 27 hebben de gemeente-ambtenaren te Haar lem aan den aftredenden gemeente-secretaris, den heer mr. A. A. Land, een fraai geschenk vereerd, bestaande uit een zilveren theeservies met album, behelzende de namen der 39 gevers. Het genootschap „Archltectura et Amidtia" te Amsterdamdat tot heden als orgaan 'had het week blad »De Opmerkerredacteur-uitgever de heer F. W. van Gendt J.Gz., zal van af 1 Januari 1893 zelf een weekblad op het gebied van bouwkunst en aan verwante vakken uitgeven ondor den titel»Architectura", terwijl van af dien datum het weekblad De Opmerker" ophoudt het orgaan van genoemd Genootschap te zijn. De nieuwe uitgave, onder redactie van het Genootschap »A. et A." en den heer J. A. van der Kloesleeraar aan de Polytechnische School te Delftzal verschijnen bij de firma J. van der Endt Zoon, uitgevers te Maassluis. Besmetting en ontsmetting. Spanbroek. »Buiten" behoeft een berichtgever in ver scheidene vergaderingen niet zoo heel veel op gastvrijheid te rekenen maar de afdeeling »Westfriesland" van de Noordhollandsche vereeniging »het Witte Kruis" maakte den 25 op dien regel eene uitzondering. Uw berichtgever werd niet alleen toegelatenmaar ook gnl en gastvrij ontvangen. Het was den 25 een gewichtige dag voor de afdeeling West-Friesland want toen werden hare beide stichtin gen de ijskelder en het magazijn van hulpmiddelen bij de ziekenverpleging officiëel in gebruik genomen. Wij weten niet welke der beide inrichtingen het meest valt te roemen en wij danken het der milde gift van het hoofdbestuur en der geestkracht der afd. West-Friesland, dat de zieken in Hollands Noorderkwartier niet langer van de onontbeerlijkste hulpmiddelen verstoken zijn. Na do bezichtiging van ijskelder en magazijn hield de secretaris, dr. G. C. van Balen Blanken Jr., eene lezing over: »Besmetting en ontsmetting', waarin zooveel be langrijks voorkwam dat uw berichtgever meende uwen lezers geeu ondienst te doen daarvan een beknopt ver slag te geven. Spreker vertelde in hoofdzaak het volgende: De taak der tegenwoordige geneeskunde is gansch an ders dan die van de vroegere. Beproefde men voorheen de zieken te genezen, thans wil men de ziekten voorkomen. In deze dagen is ook de geneesheer niet de eenige drager der geheele wetenschap; op het gebied der gezondheidsleer is hij alleen leider. Bij naderende rampen of bij het ver schijnen van een vreeselijken vijand, als de cholera, wordt iedereen op de hoogte gesteld van het gevaarlijke het verraderlijke van den vijand en uitgerust met meer of minder hulpmiddelentot verdediging geschikt. Deze hnlpmiddelen zijn echter deels verkeerd en deels verouderd, en daarom heb ik gemeend de laden dezer vergadering een genoegen te doen., hun omtrent sommige zaken eens nader in te lichten. Als wij over besmetting spreken behoeven wij niet stil te staan bij de oorzaken daarvan, daar het reeds genoeg zaam bekend isdat kleine levende wezensmicroben bacillen bacteriën enz. de ziokte-makende kiemen zijn. Minder bekend is het echterdat de patiënten niet sterven door het aanwezig zijn dier wezens maar wel door hunne afscheidings- en omzettingsproducten. Ook houdt men dikwijls geene rekening met hunne sporen, die bij vernietiging, der moederwezens achterblijven an bij gunstige gelegenheid tot hernieuwing of ontwikkeling der ziekte aanleiding kunnen geven terwijl men van gesehik- ten of ongeschikten voedingsbodem in hot geheel niet op de hoogte is. Onder voedingsbodem verstaat men de stof, waarop bij bepaalde temperatuur en vochtigheidsgraad een zekere bacil zich het gunstigst ontwikkelt. Een gezond mensch is geen geschikte voedingsbodem, want de normale lichaamstemperatuur is in staat tal van microben te vernietigen. Angst, vrees, onregelmatige levenswijze en ontwenning kunnen daarin evenwel ver andering brengen. Door het goed instandhouden van ons lichaam kan men alzoo den voedingsbodem voor de zoo onwelkome gasten ongeschikt maken. De aard der besmetting is tweeërlei: contagieus of masmatisch, d.L door aanraking of door directe inbrenging. Bij de eerste ziekten (de contagiause) zijnde uitwerp- salen, afscheidingsproducten, schilfers enz. gevaarlijk. Men kan echter gerust in de omgeving zijn, mitsmen zorgt de ziektemakende kiemen bniten het lichaam ta honden. Enkele voorbeelden mogen dit ophelderen: op het hevigst' van de cholera-epidemie stierven te Baku van de 13. daarheen vertrokken artsen en 8 studenten geen enkele., In het Obnchow hospitaal te St. Petersburg, waar in. Augustus dagelijks 129 choleradijders verpleegd werden en de dienst door 7 doctoren, 3 zusters en 62 bedienden, werd waargenomen, stierf slechts ééne verpleegster. Wel een bewijs, dat de cheleralijder voor ajjpe omgeving niet gevaarlijk is. Niet de zieke, maar de plaats- is gevaarljjk, Eene tweede bijzonderheid ten opzicht» der cholera danken we aan het Kaiserliche Gesundheitsambt te Ber lijn dat een onderzeek heeft ingesteld near de mogelijk heid van het overbrengen der bacillen, door eetwaren. De resultaten van dat onderzoek waren a. v.: in kamer* temperatuur sterven de bacillen op bet vleesch van vruchten, met meer dan 2 appelzunr in. 1 2 nren. Zhlïe vruchten zijn aalhessen; ook op het vleesch van frambozen waren de bacillen in één unr gedood. Zij bleven 3—6 uren leven in het vleesch van itaïïaansche perziken eenige soorten van pruimen, peren en appolen. jfjj waren eerst vernietigd na 20 24 ure® op het vleesch vaa abri- koaen en aanbeien en. eerst na verscheidene dagen in zoete kersen, peren, eenige soorten van pruimen, en. augur ken. De resultaten waren in hoofdzaak dezelfda, wanneer de vruchten met bacillen in. een temperatuur van 37 0 C. werden bewaard, maar aam de oppervlakte van vruchten blijven zij veel langsr in leven. In vochtigen toestand leefden zij op kersen, aalbessen en augurken 57 dagen. Blootstelling aan het zonlicht deed ze reeds na 5 uren, afsterven. Door witten wijn werden zij vernietigd in 5> door roodén in 15. en door appelwijn in 20' minutendoor koffie in 2 uren en in gekookte melk ia 10 dagen. Op sigaren aan het vochtig gemaakte mondjeinde stierven zij na 7 uren, op droge rook- of prnimtabak in 111/2 sar. Derhalve: hoe zoeter de vrucht, hoe gevaarlijker, wjjn en koffie zijn aan te bevelen en waar is het, wat eenigen tijd geleden beweerd werd, dat tabak geen geschikte over brenger is. Gaan wij nu over tot de ontsmetting. Vroeger verstond men hieronder het weren van bederf en rotting, maar nu is er veel meer onder begrepen. Tegenwoordig wil men er infectie door tegengaan infectieziekten genezen en de microben met hunne sporen vernietigen. Daarom maakt men onderscheid tusschen bederf en rottingwerende en ontsmettende middelendie naast de rotting ook de sporen der bacillen en de gevolgen wegnemen. De beste ontsmettingsmiddelen zijn verbran ding en oxydatie dat met langzame verbranding gelijk staat. Zij staan boven aan, om hun onbetwistbaar succes, wat van de scheikundige middelen lang niet altijd kan worden getuigd. Vooral nietnu men in den laatsten tijd eene belangrijke eigenschap dier middelen heeft ont dekt, n.l dat de krachtigste celdooders in behoorlijke verdunning tot het krachtigst leven der cellen opwekken. Bij de aanwending dier middelen is 't dus van belang eene direct doodende hoeveelheid toe te dienendaar anders het omgekeerde van het doel zou bevorderd kunnen worden.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 2