No. 144*. Vier en Negentigste Jaargang. 1892. Woensdag 30 November 1892. TWEEDE BLAD. Amsterdamsche Brieven. Buitenland. ALKMAARSCHE COURANT. L XX VIII. Slot. Het sociale werk is beslist noodzakelijk. Niet alleen de zielen moeten gevoed, maar ook de magen gevnld en de ruggen gedekt. De fondsenhiervoor benoodigd moeten verkregen worden door kleine jaarlijksche contri buties van b.v. ƒ1, tot het geven waarvan de predi kanten hunne gemeenteleden van den kansel kunnen uit- noodigen. In het ontbrekende moet voorzien worden door giften en door gelden, bijeengebracht door speciale col lectanten. Het publiek moet tot het geven van kleederen worden aangespoord. Bij hun eerste intrede in de shelters moeten de dakloozen gebaad en geheel verschoond en gekleed worden met de ontvangen kleederen. »Zij krijgen acht dagen kosteloos logies en voeding, terwijl zij worden aangespoord om in de maatschappij werk te vinden. Zij worden gecontroleerd in hoever zij dat doen. Zoo zij na acht dagen zoeken nog geen werk hebben gevonden krijgen zij een tweede en laatste ticket" voor acht dagen kosteloos logies en voeding. Zoo er blijkt, dat zij in die veertien dagen geen moeite hebben gedaan om aan werk te komen, worden zij eenvoudig voor goed geweerd. Zoo zij daarentegen wel moeite gedaan, maar vruchteloos ge- loopen hebben, verschaft het .sociale werk" hun arbeid, als houtkloven matton en borstels maken enz., waar voor zij krijgen vrij logies en voeding na voor f 0.30 per dag kracht te hebben omgezet. Er moet ook zijn 'n bureau van werkverschaffing. Zoo er werk voor den daklooze door dit bureau gevonden wordtverbindt de werkman zich tot 't betalen van 5 pet. van zjjn ver diensten gedurende hoogstens één jaarbij wijze van .commissie". De dakloozen komen onder behoorlijken geestelijken invloed en bij 't verlaten van den shelter blijven zij onder toezicht van huisbezoekers of bezoeksters. Er moeten zijn verschillende takken van industrie. Er moeten bosjes brandhout gemaakt volgons fransch mo del en voor den verkoop contracten met buiten het kerkleger staande particuliere handelaars worden aange gaan, ten einde dezen geen concurrentie aan te doen en daardoor niet in strijd met de belangen van den handel te geraken. Er moeten verder zijnvolkslogementen reddingshuizeu voor gevallen vrouwen enz. enz.; het leven der arbeiders moet verzekerd en een kerkleger- courant worden opgericht. Een eenvoudigmaar niet militair uniform is zeer aan te bevelen. De evangelische .arbeiders" dragen een klein rood knoopje op den kraag der jas. Do administratie-mannen die als 't ware de middelschakel vormen tusschen de evangelische en sociale arbeiders daar zij over beiden administratieve contróle uitoefenen dragen op den kraag der jas 'n klein wit knoopjede sociale arbeiders onderscheiden zich door 't dragen van blauwe knoopen, terwijl de zusters het oranje voeren. Alles moet van de kerk uitgaan en op groote schaal georganiseerd worden. Anders is geen ingrijpen in de rotte en ziekelijke toestanden der maatschappij mogelijk." Wij kunnen geen verdere bijzonderheden aan den .Open Brief" ontleenen. Wat wij echter reeds hebben medegedeeld, is zeker ruimschoots voldoende om de over tuiging bij onze lezers te vestigendat met de denk beelden van Tom le Clercq rekening zal moeten gehouden worden. Zonder er ons nu reeds aan te wagenzijn stelsel in alle onderdeelen aan een critiek te onderwerpen, gelooven wij toch wel to mogen opmerken, dat een even tueel opgericht kerkleger daarom zoovee] meer goed zou kunnen doen, omdat daarvoor veel gemakkelijker gelden bijeen zonden zijn te krijgen. Menigeen met een goed hart voor zijn min bedeelden evenmensch wil aan het Leger des neils, die vrucht van vreemden bodem, geen liefdadigheidsgaven toevertrouwenterwijl hij wel iets zou willen doen, als zijn predikant hem daartoe opwekte. Geld toch is, niet minder dan een goedeu wil, voor de verheffing van het proletariaat benoodigd. Niet onaardig wordt daaromtrent in de .Nootjos van den chef-secretaris van de jongste .Oorlogskreet" gezegd .Sommige men- schen hebben er zooveel tegendat wij altijd om geld vragen. Het Leger des Heils is altijd bereid om iets te leeren Wil iemand ons mededeelen hoe wij zonder geld het volgende kunnen doen 1°. De huur van zalen betalen door het geheele land; 2°. zieke en zwakke offi cieren steunen en een rustoord onderhouden; 3°. aan de voortdurende tekorten tegemoetkomen van ons werk door het geheele land; 4". de huur en het onderhoud van het hoofdkwartier zijne officieren en administratie betalen 5°. de kweekscholen onderhouden en 6°. toevluchten in 5 verschillende plaatsen openstellen, waar gemiddeld 600 man per dag werk, voedsel en dak vinden Totdat wij den steen der wijzen gevonden hebben of totdat het Leger des Heils wordt onderhouden door den Staat vreest de C.-S., dat het nutteloos zal zijn te trachten ons van de verkeerdheid te overtuigen om geld te vragen voor de bovengenoemde doeleinden.' Geld als dat er slechts voldoende is, dan zal ook het philanthropische plan van eenigendie zich den heer L. van Reijne tot woordvoerder hebben gekozen, kunnen worden uitgevoerd. Verleden winter vormde zich namelijk een comité tot het verleeuen van huis vesting aan onhehulsden In Biederland, met het doel eerst alle noodige inlichtingen in te winnen en dan geld bijeen te brengen om overal waar het noodig mocht blijken doelmatige gebouwen te zetton waar een ieder tegen zeer geringe betaling een goed onderkomen kan vinden. Dit comité heeft hare voorbereidende werkzaam heden ten einde gebracht en heeft zich tüans mat een manifest tot het publiek gewend waarin het treurige lot van de zwervers en de wijze, waarop daarin verbe tering gebracht kan wordenin treffende bewoordingen is geschetst. Ter bost rij ding van de vele kosten heeft het comité zich in de eerste plaats tot do hoogstaange slagenen in ons land gewend, doch verdor rekent 't op de bijdragen van vele anderen opdat de zoo dringend noodige toevluchtsoorden kunnen opgericht worden. Om maar weer eons aan haar lust tot vergaderen te kunnen botvieren werd den vorigeu Dinsdag door de kiesvoreeniging .Amsterdam" en de plaatselijke afdeelin- gen van den Soc.-Dem. Bond en van den Bond voor Algemeen Kies- en Stemrecht in Frascatl eon meeting gehouden ter betuiging van sympathie met den strijd der democratische partijen in België voor do invoering van algemeen kiesrecht daar te lande. Na afloop daarvan verzamelde zich oen groepje, dat onder het aanheffen van eenige socialistische liederen, allengs aangroeiend, langs den Voorburgwal trok. Voor het politiebureau in de St. Pietershal werd plotseling door eenige agenten met stok en sabel op de menigte losgetrokken welk onver- hoedsch bedrijf met woedende kreten van .moordenaars, taptoehakkers" en dergelijke werd beantwoord. Ook op den hoek van Damstraat en Voorburgwal raakte de politie met de verbitterde raenigto slaags, terwijl op den verderen weg naar Constantia insgelijks herhaaldelijk botsingen plaats vonden. Blijkbaar was aan de lank moedigheid der vertegenwoordigers van het gezag een einde gekomen en wilden zij op dien avond toonen dat de verstoring der stedelijke rust door een troepje oproer kraaiers niet langer zal worden geduld. Daarvoor valt veel te zeggen, doch onverantwoordelijk is 't te noemen, dat daarvan niet vooraf was kennis gegeven. In den laatsten tijd kon immers geen volksvergadering plaats hebben of geregeld trok een zingende bende door de stad waarbij de politie steeds lijdelijk toezag zoodat zich de overtuiging vestigde, dat onder het bestuur van Vening Meinesz zulks was geoorloofd. Op de toch al zoo impopulaire politie wordt nu erger gesmaald dan te voren, een protest-vergadering zal worden uitgeschreven en de heer Gerritsen zal waarschijnlijk in de eerstvolgende raadsvergadering den burgemeester over het voorgevallene interpelleeren 't Zal den heer Meinesz zeker moeilijk vallen, den eersten aanval der politie te verdedigen, nu haar gedrag zelfs wordt afgekeurd door ingezetenen, die zich al lang geërgerd hebben dat het zingend door de straten trekken straffeloos kon geschieden. De amsterdamsche winkelbuurten zullen na 1 Januari a. s. des avonds veel van hare gezelligheid verliezen omdat de voornaamste magazijnen dan om negen uur zullen sluiten. Met het oog op de winkelbedienden is dat zeker een lofwaardig voornemen, 't Zal echter te bezien zijn, of dit streven op den duur levensvatbaarheid heeft, want menig winkelier, die nu heelwat tobben moet om rond te komen zal zich bij die beweging tot ver vroegde sluiting niet aansluiten om aldus een avonduur te krijgen, waarin hij van de concurrentie, die hem an ders het leven zoo zuur maakt, ontslagen te zijn. Wel is waar beroept het Uitvoerend Comité zich »op het weldenkend publiek dat op de meest duidelijke wijze zal doen gevoelen, hoe afkeerig het s van een, dergelijk egoïsme" doch wij weten allen wel, dat het publiek, als 't na negen uur voor oen gesloten deur komt, naar een anderen winkel gaatwaar het nog koopen kan. Men moet bovendien niet vergeten, dat negen uur 's avonds door een Amsterdammer vroeg genoemd wordt en het verkeer in de hoofdstraten dan op zijn drukst is. Dat de algemeene welvaart te Amsterdam vermindert, heeft ook de Kon. Vereen, „liet IVederlandseh Too- ueel" gedurende het speelseizoen 1890/91 tot haar schade moeten ondervinden. In haar dezer dagen ver schenen verslag noemt zij althans de hoofdoorzaak van hare steeds teruggaande ontvangsten de toeneming van het aantal personen, die den gang naar deD schouwburg als een weelde leerden beschouwen, welke zij gedwongen waren zich te ontzeggen. Als dat waar is, dan is men geneigd zich af te vragen, of een kunsttempel als thans op het Leidscheplein wordt opgebouwd, wel recht van bestaan heeft. BElittllfl. De internationale muntconferentie is don 22 door den president-minister Beernaert geopend met eene rede. Hij achtte zich vereerd met zijne taak en deed uitko men, dat de conferentie geroepen was de moeielijkste vraag stukken op te lossen. Hij heette de afgevaardigdon wel kom en verklaarde, dat Belgie schoon een klein land belang stelt in al de vraagstukkendie de geest van vooruitgang heeft op te lossen. Weinig onderwerpen zijn zoo gewichtig als datwaarmede de conferentie zich zal hebben bezig te houden. De muntkwestie raakt alle oeconomische belangen, heeft invloed op den algemeenen handelde beteekenis van de muntkwestie moet wel steeds toenemen geen wissels of andere middelen kunnen dat veranderen. De internationale rol van het munt wezen is zeer veel grooter geworden. De stroomingen van het kapitaal lossen zich altijd in muntstroomingen op. De goedkoopte der transportmiddelen en de geest van associatie doen die rol nog toenemen. Maar daar door worden ook de nadeelige gevolgen van elke munt- crisis grooter. Op het terrein van internationaal overleg moet men de geneesmiddelen hiertegen zoeken. Overeen komsten van bijna algemeene toepassing regelen de tele grafen de posterijen en de spoorwegen. Waarom zou hetzelfde niet met het muntwezen kunnen geschieden De Latijnsche Unie geeft voor de natiën die tot haar behooren reeds zulk eene nationale regeling. Deze zou men algemeener moeten maken. Dit was ook de be doeling harer stichters. Wel hebben in de laatstejaren uitwendige omstandigheden de Unie gedrukten tenge volge van het aannemen van den gouden standaard door Duitschland heeft men de zilveraanmunting moeten schorsen. De Latijnsche Unie verschaft onmiskenbare diensten. Deze diensten gaan verre buiten hare grenzen en hij geloofde, dat de Latijnsche Unie niet zou ophouden, zonder dat er voor den algemeenen toestand een beden kelijke schok het gevolg van zou zijn. Hij hoopte dat de overeonkomsten omtrent de Unie als uitgangspunt zullen dienen voor belangrijke nieuwe overeenkomsten en dat zij de moeielijkheden en goraren aan den tegen- woordigen toestand van hot muntstelsel verbonden uit den weg zouden ruimen. Maar aan de Veroenigde Sta ten moet het woord worden gelaten en aan hunne ver tegenwoordigers kwam het toe, de zienswjjze der regeering kenbaar te maken. De heer Montefiore-Levy werd tot voorzitter gekozen, die dankende voor het in hem gestelde vertrouwen hulde bracht aan de twee onlangs overleden belgen Pirmez en De Lavelaije, in de geheele wereld bekend door hunne studies over het muntwezen. De amerikaansche gezant werd onder-voorzitter. De afgevaardigdon der Vereenigde Staten dienden den 25 de volgende besluiten in. 1°. Herstel en handhaving van eene vaste waardeverhouding tusscben goud en zilver en bestendig gebruik van de beide metalon als munt zouden vruchtbaar zijn en goede uitkomsten hebben voor alle Rijken. 2°. Deze uitkomsten zijn te verkrijgen door afschaffing van de wettelijke beletselen die thans de aanmunting van zilver belemmeren en door een inter nationale overeenkomst omtrent de vaste waardeverhou ding der beide metalen, zooals die vóór 1873 bestond en op een grondslag door de Conferentie vast te stellen. 3°. De hoofdpunten dezer overeenkomst zouden moeten zijn a. onbelemmerde aanmunting van goud en zilver; b. de vaststelling der waardeverhouding van goud en zilver als mnntmetaal; c. het bepalen van een vast recht (zoo zulk een recht moet vastgesteld worden) voor de aanmunting der metalen door particulieren. Deze besluiten zijn voorafgegaan van eene toelichting, waarin nadruk gelegd wordt op het feit, dat men in de Vereenigde Staten het algemeen noodig acht, eene zekere vastheid te brengen in de waardeverhouding van goud en zilver. Daarom wordt ook nog het volgende besluit voor gesteld De Conferentie verklaart, dat het zoer wenschelijk zou zijn een middel te vinden, om het gebruik van zilver als mnntmetaal uit te breiden. Een programma aan de Conferentie aanbiedende, zijn de afgevaardigden der Ver eenigde Staten van oordeel, dat billijkerwijze ook die der andere Rijken gelegenheid moeten hebben, voorstellen te doen en bespreking te voeren over een ruimer gebruik van het zilver Zij hopen, dat de andere afgevaardigden ook voorstellen zullen doen over deze kwestie. De beer Rothschild diende een geschrift van elf blad zijden in waarin breedvoerig betoogd wordtdat het bimetalisme voor Engeland een volstrekte onmogelijkheid is en de vraag opgeworpen wordtof het niet mogelijk is aan het gebruik van het zilver een grooter uitbreiding te geven en daardoor «sen nieuwe daling te voorkomen, waarvan de noodlottige gevolgen onmogelijk te overzien zouden zijn. Na uiteengezet te hebben dat zijne voorstellen meer een lapmiddel zijn dan dat zij eeno afdoende oplossing zullen bezorgen, zegt hij, dat de regeering der Vereenigde Staten koopster is van zilvermetaal tot een bedrag van 54.000.000 onsen per jaar. Hij stelt voordat onder voorwaarde dat de Vereenigde Staten deze zelfde hoe veelheid blijven aankoopen de verschillende ouropeesche landen eene vereeniging vormen met het doel omstreeks 60.000.000 per jaar aan te koopen. Deze aankoopen zouden gedurende 5 jaar worden voortgezet tot een prijs, niet hooger dan 43 stuiver per ons standaard-zilver, maar in geval de zilverprijs boven dezen prijs zou stijgen, moe ten de aankoopen onmiddellijk gestaakt worden. Voor- loopig moeten de bijzonderheden van dit plan door de afgevaardigden der verschillende landen bij onderling goedvinden worden vastgesteld. Den 28 zijn de voorstellen van den heer Rotschild op voorstel van den russischen afgevaardigdemede ondersteund door den nederlandschen en den spaanschen afgevaardigdeaan eene commissie ter overweging ge geven welke tevens andere reeds ingediende of nog in te dienen voorstellen zal onderzoeken. De vergadering benoemde deze commissie en werd verdaagd tot den 2. Ook heeft de heer Rothschild voorgesteld de wettelijke koers van hot zilver van 2 tot 5 pd. st. te verhoogen wat beteekenen zou dat de bankbiljetten der engelsche Bank voortaan in zilver betaalbaar zouden zijn. Er heeft zich eene afzonderlijke liberale partijgroep ter linkerzijde der Kamer gevormd met dit program 1°. strijd tegen het ministerie en het clericalisme; 2°. af wachting van de voorstellen der regeering omtrent de grondwetsherziening; 3°. niet bevordering van het alge meen stemrecht. De Senaatscommissie voor de grondwetsherziening heeft verschillende aan haar onderzoek onderworpen voorstel len verworpen. Zij besloot, zich in de eerstvolgende zit ting bezig te houden met een voorstel strekkende om te bepalen dat aan het kiesrecht geen census ten grond slag zal liggen. Met 11 tegen 6 stemmen is het stelsel van den woningcensus goedgekeurd. DUIT8CHI«A.BTD. In het Markische district komt Ahlwardt die wegens laster in de gevangenis zit en tegen wien den 29 het groote rechtsgeding aanvangt wegens een artikel over slechte geweren, door de wapen fabriek Löwe geleverd, met 6903 stemmen voor lid van den Rijksdag in herstemming met den vrijzinnige Drawe met 3913 stemmen. Rijksdag. Aan de regeering zijn inlichtingen ge vraagd over het in den laatsten tijd herhaaldelijk voor gekomen feitdat op schildwacht staande soldaten hun geweer roekeloos afschoten in de volle straat op personen, die zich tegen hen verzetten of hen beleedigden. De minister van oorlog antwoordde, dat hij geen aanleiding vond het krijgswetboek in dat opzicht te herzien. Aan wettige eischen beloofde hij te gemoet te komen. Pruisen. De eerste lezing der belastingwetten in het Huis van Afgevaardigden liep den 26 af. Zij werden naar eene commissie verwezen waarna de vergadering voor onbepaalden tijd verdaagd werd.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 5