Binnenland. EIV® EL AIV B. De kortste reis, tot heden tusscben Kaapstad en Plymouth volbracht, was onlangs dio van het stoomschip Scot in 13 dagen en 23 uren. Den 25 is in oen der dokken te Londen een groot gebouw 7 verdiepingen hoogmet de daarin geborgen goederen, ter waarde van omstreeks 23.000.000, geheel verbrand. Twintig stoomspuiten waren niet bij machte den brand te bedwingen. Zes brandwachts verstikten bijna door het ontbranden van eenige zakken zwavel. Eene ten behoeve van het Koning-Willemfonds te Lon den gehouden fancy fair in de zalen der Nederlandsche Veieeniging heeft f 5500 opgebracht. ITALIË. Den 23, des voormiddags te elf uren, is het Parlement geopend met eene door den Koning zeiven voorgelezen troonrede. Daarin wordt herinnerd aan de feesten te Genua. De hem bij die gelegenheid door de vertegenwoordigers van de meeste beschaafde natiën bewezen eer was een blijk, hoe Italië altijd bleef, wat het bedoelde te zijn een onvermoeide hulp tot het be waren van eendracht en vrede. Zij bewees tevens hoe vriendschappelijk Italië's betrekkingen tot de mogendhe den zijn. De regeering beijverde zich met hare bond genooten zorgvuldig om (alle aanleiding tot geschil te verhoeden. Daarna lichtte hij toe de wijze van hervorming der finanoiën en de in verschillende hoofdtakken van dienst in te voeren hervormingen, zooals bij het hooger onderwijs, het rechterlijk beheer, de voltooiing der spoor- wogen de verbetering van den loop der rivieren den postdienst, de handelsverbindingen enz. Ten slotte zeide de Koning «Victor Emmanuel, mijn vader, «heeft de grootmoe dige eerzucht gekoesterd, den italianen weder een vader land te geven en den wensch naar een nieuw Rome te verwezenlijken. De eer, die mij toelacht, is, mijn naam te verbinden aan de maatschappelijke en verstandelijke herleving des lands en Italië groot, voorspoedig en sterk te zien, zooals zij beoogden, die voor het vaderland ge leden hebben en gestorven zijn. De oud-minister Zanardelli is den 24 in overeenstem ming met den wensch der regeering tot voorzitter der Kamer gekozen met 276 stemmen tegen 160 blanco briefjes. Deze benoeming werd zeer toegejuicht. Drie onder-ministersdie gekozen werdenbehooren tot de regeeringsgezinde partijvoor den vierden voorzitter moet herstemd worden tusschen twee leden der oppositio, Den 25 aanvaarde Zanardelli het voorzitterschap met eene zeer toegejuichte rede. Poussini en Colassini kon digden interpellatiën aan over onbehoorlijke bemoeiing der regeering met de laatste verkiezingen. Pronotti zal aan de regeering inlichtingen vragen over de oprichting van een dépöt- en consignatiekas. De minister van marine, admiraal San Bon, is over leden. Den 22, den dag vóór de opening der zitting van de Kamerszijn in afwachting van de bekrachtiging door de Kamers, in het regeeringsblad onmiddellijk toepasse lijke besluiten afgekondigd tot herstel van het evenwicht der begrootingo. a. tot verhooging der rechten op suiker. In eene bijeenkomst der meerderheid verzekerde de minister-president, dat deze maatregelen onmisbaar waren en dat daarmede volstrekt niet bedoeld was in breuk te maken op de rechten der Kamer, welke volko men vrij bleof om de besluiten te verwerpen. ©OSTBIVRUM-HOlVftARUB. In het oosten- rijksche Huis van Afgevaardigden heeft de heer Schle- singer een socialistisch program uiteengezet. De voorzitter ontnam hem het woord, dat met 75 tegen 51 stemmen werd goedgekeurd. Den 25 werd de beraadslaging over de begrooting voortgezet. De jong-czechen verklaarden dat de benoe ming van eenen minister voor Bohemen hun onverschillig was. De heer Vaschatty sprak zijne tevredenheid uit over graaf Kalnoky's mededeelingen betreffende de verhouding tot Rnsland. RUSLAWD. Te Petersburg is brand ontstaan aan boord van een met naphta geladen vaartuigtengovolge waarvan nog 38 andere vaartuigen, waaronder twee sleepboo- ten, vernield werden. Alle vaartuigen waren voor het ver voer van naphta bestemd. RITMEWIE. Do zitting der Kamer is den 27 door den Koning geopend met eene troonrede, waarin hij zegt, zich te verheugen over het huwelijk van zijn neef, den kroonprins, met eene engelsche prinses dit huwelijk zal de uitstekende verstandhouding mot Engeland nog verbe teren deze was trouwens nooit anders dan goed. De betrekkingen met de andere vreemde mogendheden zijn van den meest vriendschappelijken aard. Rumenië is. door de herziening der internationale betrekkingen, een gewaardeerde factor geworden voor den vrede van Europa. De koning verheugt zich voorts over de ontvangst, hem te Londen en te Berlijn bereid. Het door Griekenland opgeworpen geschil zal niet schaden aan Rumenië, dat zijn recht zal verdedigen zonder eene uitdagende houding aan te nemen, maar ook zonder zwakheid. De begrooting sluit met een batig saldo van 22,000,000 frs., in weerwil van de vermeerdering der uitgaven. Tot buitengewone hulpmiddelen heeft men niet zijne toevlucht behoeven te nemen, evenmin als tot nieuwe belastingen. De troonrede werd zeer toegejuicht. IWfiDGI. De Tweede Kamer heeft het wetsont werp op den weerplicht aangenomen. AEREEW1®UE STATEW. Do prachtige villa van den heer Vanderbilt to Nieuw-York in Rhode-Island is met den geheelen voorraad schilderijen, kostbare kunst voorwerpen enz. verbrand. De schade wordt op f 2.500.000 geschat. ®UIM-AFRIHA. De president van de Transvaal, Krüger, heeft medegedeeld, dat, zoo hij herkozen werd, hij aan den Volksraad een ontwerp zou voorleggen om aan de vreemdelingen, die de laatste 10 jaren genatura liseerd en aan hen, die sinds 4 jaar transvaalsch burger zijn, het recht toe te kennen, in den Volksraad gekozen te worden, mits zij bewijzen van gehoorzaamheid aan 's lands wet ten en van instemming met de republikeinsche begin selen geven. Tweede Haiucr. (Vervolg.) Bij de 5 afd. besprak de heer Donner de hervorming der protestantsche kerk in Indië bij art. 56 word de her vorming van het inlandsch onderwijs besproken door de hoeren Farncombe Sanders, Kielstra, Kerdijk en den mi nisterbij art. 61 armwezen de subsidiën voor wees huizen door den heer Boolbij art. 66 steenkolen door den heer van Beuuingen de geruststellende verklaringen des ministers omtrent den aard der Ombiliënkolen. Den 25 werd de behandeling voortgezet. Na behandeling van verschillende punten op den post spoorwegen, waarbij de minister o. a. verklaarde dat er geen uanleiding bestond voor het overnemen van den spoorweg Batavia Buitenzorgwerd hoofdstuk II der uitgaven zonder hoofdelijke stemming aangenomen Na het winter-recès zullen op verzoek van den heer Guyot de onder geheimhouding overgelegde stukken be trekkelijk de verdediging van Java tegen een europeeschen vijand behandeld worden. De heer de Ras roemde de koloniale reserve en drong op uitbreiding daarvan aan waarvoor hij Maas tricht aanbeval. Bij hoofdstuk I (uitgaven in Nederland) nam de mi nister een amendement van den heer Geertsoma over, om 10000 uit te trokken voor de kosten van keuring van ambtenaren en officieren, ten einde de nieuwe regeling voor de verloven dadelijk te kunnen invoeren. De minister antwoordde aan den heer Kielstra. dat de te Kampen ingevoerde splitsing van het leerplan bij den hoofdcursus tusschen de voor Nederland on Indië bestemde officieren ook te Breda ingevoerd zal wordeu. Bij art. 53 materieel der zeemacht hadden uitvoerige besprekingen plaats over het nieuwe schip type Goldfïsch, dat door eene engelsche firma gebouwd wordt, die nog nooit zulk een schip gebouwd heeft en over de in het type aangebrachte wijzigingen. Hoofdstuk I en II der uitgaven werden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Daarna ving de beraadslaging aan overjjhet. wetsont werp tot verhooging der begrooting van uitgaven voor 1892 ton behoeve van den aanleg van een dam van Oedjong Piring naar Djamoeanrif (Westgat van Soe rabaija), geraamd op f 1,900,000. Dit door den heer Land bestreden werk werd uitvoerig verdedigd door de heeren Guyot en Conrad. Den 29 voortzetting. Telegeaphie. Aan het verslag over de telegrafen aan de Koningin, uitgobracht door den minister van waterstaatworden de volgende bijzondorheden ontleend. Op 1 Januari 1892 bedroeg de lengte der telegraaf lijnen 5328.7 en die dor draden 18.967.5 mijlen. Zeven tien nieuwe kantoren werden opengesteld door het Rijk en 3 door de Hollandsche Spoorweg-Maatschappij. Het aan tal telegraafkantoren bedroeg op het einde van 1891 773 nl. 236 gewone209 telephoon-, 7 semaphore en 321 kantoren van bijzondere oudernemingen. Het aantal ge sprekken over de intercommunale telephoonlijnen bedroeg in 1880 49.531 en in 1891 61.031. Op 189 kantoron is post- en telegraafdienst vereenigd. Het personeel bestaat uit 955 ambtenaren, nl. inspect9uren 8, directeuren 224, onder-directeuren 31, commiezen 436, telegraphisten 58klerken 198 waaronder 57 vrouwen of meisjes. Het verkeer is van 1890 op 1891 toegenomon als volgt binnenland 4,407 pet. met België 6,873 pet. met Duitschland 6,237 pet., met Engeland 116/10 pet Yan de 100 telegrammen handelden 0,26 ever regeerings zaken 4,97 over effecten 52,85 over handel en schoep vaart 2,49 over dagbladnieuws39,43 over gemengde onderwerpen. De gemiddelde opbrengst per telegram was in 1891 f 0,3138, togen f 0,3130 in 1890. De gezamen lijke opbrengst was in 1891 f 81,177,241/2 hooger dan in 1890. Gemeenten of particulieren stortten tot aan vulling van de opbrengst van kantoren f 11.709,93, wegens recht van adressen in verkorten of overeengekomen vorm werd geheven f 11,431,88, het aandeel van het Rijk in de opbrengst van intercommunale telephoonverbindingen klom tot f 20,368,36'/j. De uitgaven waren in 1891 f 141,786,23 hooger dan in 1890, toen zij f 1,645,410,53 bedroegen. De meerdere uitgaven zijn hoofdzakelijk een gevolg van de verhooging van bezoldigingen van een groot aantal ambtenaren, ten gevolge van de diensthervorming. Daar tegenover die meerdere uitgaven een hooger telegrammental stond, zijn de kosten per telegram in 1891 f 0,374 niet noemens waard hooger dan in vorige jaren, toen zij respectievelijk f 0,364f 0,367 en f 0,365 bedroegen. 43 perstele grammen met 620 woorden werden tegen verminderd tarief voor de dagbladpers verzonden. Aan het verslag zijn toegevoegd vijf bijlagen, betreffende verkeer en opbrengst in elke maand en gedureudo het jaarverdeeling der met het buitenland gewisselde tele grammen, naar afkomst on bestemming en eone graphische voorstelling van de ontwikkeling der telegraphie in Ne derland van 1853 tot en met 1891. besluit van den 17 (Staatsblad no. 254) au dat van 27Maart 1888 (Staatsblad Bij kon. na art. 33 67) het volgende artikel ingevoegd Artikel 33bis. In bijzondere gevallen, ter beoordeoling van den districts-veeartskan afmaking van zieke of verdachte dieren worden bevolen. Ten aanzien van de uitoefening van deze bevoegdheid volgt de districts-veearts de bevelen van den Minister van Binnenlandsche Zaken. De huiden hoornen, hoeven en klauwen der afgemaakte dieren moeten worden ontsmet. De borst- en buik-inge wanden en wanneer dit door den districts-veearts noo- dig wordt geacht, ook de koppen der afgemaakte zieke of van ziekte verdachte dieren moeten worden verbrand of begraven. Bij een tweede besluit van den 17 (Staatsblad no. 255) wordt na art. 3 van dat van 27 Juni 1892 (Staatsblad no. 167) het volgende artikel ingevoegd Waar dit door den districts-veearts ter voorkoming van de verbreiding van het mond- en klauwzeer nood zakelijk wordt geachtmoeten de veehouders hun vee dat zich in de weiden of andere opene plaatsen bevindt, op last van den burgemeester opstallen of ophokken. Ten aanzien van de uitoefening van deze bevoegdheid volgt de districts-veearts de bevelen van den Minister van Binnenlandsche Zaken. Beide besluiten treden in werking den 29. Bij besluit van den 21 heeft de minister van finan ciën, met het oog op de eerlang in te voeren vermogens belasting, het aantal inspecteurs der registratie en domei nen vermeerderd met 14 en een nieuw successie-kantoor opgericht te Amsterdam, 's-Gravenhage en Rotterdam en een nieuw kantoor der gerechtelijke akten te Arnhem on te 's-Hertogenbosch. Het bestuur van de ijsclub Haarlem en Om streken heeft den 22 besloten in dezen winter: 1° het champiouaat van Noordholland over een afstand van een engelsche mijl voor liefhebbers te laten verrijden, waar voor een gouden, een zilveren en een bronzen medaille uitgeloofd zullen worden 2° eene beroeps-hardrijderij op eene baan van 160 el uit te schrijven met prijzen van 150, 75 en 25. Bij kon. besluit van den 22 is benoemd bij het 7 bat. rustende schutterij in Noordholland tot eersten luite nant de heer C. Grootes Mz., te Westzaan, thans tweede luitenant. De centrale commissie voor de statistiek is den 22 door den minister van binnenl. zaken geïnstalleerd. De regeering heeft baar opgedragen het opmaken van een beredoneerd overzicht van de uitkomsten der volkstelling van 1889 en het uitbrengen van advies omtrent de wijze van openbaarmaking der uitkomsten van de beroepstelling. De gemeente-begrooting voor 1893 te Wijk aan Zee en Uuln is den 23 vastgesteld in ontvangsten en uitgaven op 7790,23stot onderwijzer aldaar werd be noemd R. Blomberg te Lonneker. Voor het maken van een openbaren overweg met dubbele wachterswoning en verdere bijbehoorende werken aan de Leidschestraat te Haarlem, op den spoorweg Am sterdam —Rotterdam, geraamd op f 6900, was van 23 inschrijvers de heer Chr. Coblenz aldaar de laagste voor f 6730. Bij kon. besluit van den 24 is de heer H. Lauer, te Arnhem, benoemd tot schoolopziener in het arr. Apel doorn met 1 December. Bij kon. besluit van den 23 is met 1 December de titel van districts-inspecteur der spoorwegdiensten o.a. verleend aan de heeren W. D. Eeltjes en J. J. Brutel de la Rivière, thans Rijksopzieners op de spoorwegdiensten. Den 24 heeft de gemeenteraad van Uitgeest aan mej. Oud op haar verzoek eervol ontslag verleend als vroedvrouw der gemeente en benoemd in hare plaats met algemeene stemmen mej. E. Hoekstra van Assendelft; met deze stond op de voordracht mej. J. de Wit van Broek op Langedijk. Bij kon. besluit van den 24 zijn benoemd tot ont vanger van 's Rijks directe belastingen te Buiksloot de heer T. J. de Haime, thans te Beilen op Texel de heer J. C. Roest, thans te Wernhoutte Uitgeest de heer J. A. de Lussanet de la Sablonière, thans teScher- ■nerhorn. Den 25 is te Leeuwarden in den ouderdom van 81 jaren overleden de heer mr. J. Dirks, oud-lid van de Tweede Kamer, die den 22 nog de raadsvergadering had bijgewoond. Meer dan 50 jaren was hij lid van het Friesch Genootschap voor geschied- oudheid- en taal kunde. Als oudheidkundige, vooral op het gebied van penningen was hij algemeen bekend. Den 26 werd te Haarlem de 17 jaarlijksche alge meene vergadering der Vereeniging tot lijkverbranding gehouden, welke voor het eerst door alle (12) afdeelingeu bijgewoond werd. De ontvangsten der algemeene kas bedroegen over 1891 952.88, de uitgaven 780.93 die van het fonds voor lijkovens f 1771.735, de uitgaven f 931.15. Het saldo der algemeene kas, groot 171.95, werd in het fonds voor lijkovens gestort verschillende afdeelingen schonken aan dat fonds nog f 270. Te Breda wordt in 1893 do algemeene vergadering gehouden. Na langdurige besprekingen over het voor de oprichting van een lijkoven bestemde terrein, zijnde een gedeelte van Heideheuvel te Hilversum, dat door dr. Barnouw uiterst ongeschikt werd geacht met het oog op de verpleegden in het herstellingsoord Trompenberg, werd met algemeene stemmen aangenomen de volgende motie «De algemeene vergadering der Vereeniging tot lijkverbranding verklaart zich bereid tot ruiling van grond in Hilversum voor een gelijk terrein aldaar, mits 1° de ruiling tot stand komt vóór 1 Jan. 1893 2° deze geen verdere kosten met zich brengt, en 3° dit de goedkeuring wegdraagt der commissie voor de lijkovens." LIBERALE I ME. Den 26 werd te Amsterdam de algemeene vergade ring der Liberale Unie gehouden. Na lang durige bespreking werd de volgende door het bestuur voorgestelde motie met 87 tegen 2 stemmen van de heeren Thoden van Yelsen (Enschede) en Andringa de Kempenaer (Zutfen) aangenomen. De Algemeene Vergadering der «Liberale Unie" haar instemming betuigende met strekking en slotsom van het praeadvies van het Bestuur, spreekt den wensch uitdat de aanhangige wetsontwerpen tot regeling van de kiesbevoegdheid en van de uitoefening van het kies recht voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal en de Provinciale Staten alsmede tot regeling van do benoe ming en van de aftreding der afgevaardigden ter Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaalin hoofdzaak ongewijzigd tot wet verheven mogen worden." Aan het bestuur werd dank gebracht voor de wijze van voorbereiding dezer zaak. Onder de woorden «de hoofdzaak" werd door het be stuur verstaan dat de Unie zich kan vereenigen met de hoofdbeginselen van de kieswetmet de daarin op genomen kenmerken en met het couloirstelsel. De door de afgevaardigden uit Leeuwarden en 's-Gravenhage in gediende amendementen waren vóór de stemming inge trokken. Met 63 van de 72 uitgebrachte stommen werd prof. G. A. van Hamel als bestuurslid gekozen. Uit het in de huiselijke vergadering uitgebrachte verslag blijkt dat de Liberale Unie op 31 December 1891 63 kiesver- eenigingen met 8416 leden telde en dat dit getal thans gestegen was tot 91 met 12050 leden. Het aantal be schermers en donateurs steeg tot 1025. Stoomdr. v. Herms. Coster Zoon Alkmaar. Wa

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 6