Telegrafische Berichten. Stadsberichten. Veiling: van vaste goederen. BURGERLIJKE STAND. Fltgeest. Den 27 is in de »Ooievaar" voor een zeer talrijk publiek opgetreden de heer P. Domela Nieu- wenhnis met dezelfde reden, die onlangs in dit blad werd op genomen: Vrede aan de hutten, oorlog aan de paleizen." Te 7 uur zou de spreker optreden, maar een telegraphisch bericht maakte even later aan de vergadering bekend dat de spreker zich verlaat had en met den volgenden trein van 8'/2 uur zou aankomen. Sommigen gingen daarop tijdelijk huiswaartsmaar de meesten bleven geduldig bijna twee uren zitten wachten. Door de Beverwijksche afd. van den sociaal-democratischen Bond was de spreker nitgenoodigd hier op te treden, ten einde te beproeven ook in deze plaats eene afdeeling tot stand te brengen. De vergadering van »Nut en Genoegen", den 29 in het zelfde lokaal gehouden mocht zich niet in eene groote opkomst verheugen. Dit nam niet weg, dat het kleine getal aanwezigen met groot genoegen luisterde naar een drietal lezingen: >Brieven van Willem Levend", >De Kermisreizigers" van Willem van Znijlen en »Schetsen" van J. J. Cremer, achtereenvolgens ten gehoore gebracht door de heeren A. van Nienes A. van Eek en C. A. Breedt Bruijn. Door een tweetal dames werden muzikale bijdragen gegeven die het genot van den avond niet weinig verhoogden. Den 29 is aan het einde der raadsvergadering te Haarlem aan den aftredenden secretarisden heer mr. A. A. Land, namens den voorzitter en al de leden, met eene toespraak van het oudste lid, een geschenk aange boden bestaande in een fraai zilver presenteerblad met twee kristallen karaffen. Te Maastricht zijn in den afgeloopen week 8 per sonen door diphtheritis aangetast en 12 daaraan over leden. Te lloogkarspel is eene Yereeniging opgericht tot «Veredeling van het rundvee." Dr. C. A. Tebbenhoifte Hoorn heeft het voornemen tegen het einde van den loopenden cursns ontslag te te nemen als directeur der Hoogere burgerschool. Ds. Kuipéri te Obdam is beroepen bij de herv. gemeente te Zwaasp en te Drummelen (Noordbrabant). De Hooge Baad heeft den 28 in de zaak van den gymnastiekonderwijzer S. te Groningen beslistdat de heilgymnastiek (massage) niet tot de gymnastiek (lichaams oefening maar tot de geneeskunde behoortdoor ver werping van het cassatie-beroep van S. tegen zijne ver oordeeling door den kantonrechter en de arr. rechtbank te Groningenwegens het buiten noodzaak onbevoegd uitoefenen van geneeskundigen bijstandin dit geval massage. Den 28 des avonds werd een nogal hevige schoor steenbrand in het lokaal tot verwarming van het bad water in het koninklijk paleis te 's-Gravenhage spoedig door de brandweer gebluscht. Den 28 en 29 is te 's-Hertogenbosch o. a. voor apothekersbediende geslaagd mej. C. R. Bakker te Helder. De gemeenteraad van Hoorn heeft den 29 besloten te handhaven zijn vroeger besluitom het standbeeld van Jan Pz. Coen te plaatsen op den Rooden Steen door verwerping met 3 tegen 12 stemmen van het voor stel van burg. en weth. om dat beeld te plaatsen, in het plant soen midden tegenover het stationsgebouw, wordende daarna besloten het beeld te plaatsen, daar waar de lantaarn thans staat. Den 29, des avonds omstreeks 7 uren, is brand ont staan in de boerderij van den heer Prins te Urootc- broekdie zoo toenam dat in den tijd van een uur het geheele perceel afgebrand was. Het vee werd gered alleen kwamen eenige konijnen in de vlammen om. Den 29 werd te Amsterdam de algemeene verga dering van het Witte Kruis gehouden. Aan de afdeeling Alkmaar en aangrenzende genieenten werd toe gestaan de gevraagde toelage van f 350aan de afd. Haarlemmermeer van 300 aan de afd. Zaandam van 300 aan de afd. Zandvoort. het tekort op de kos ten voor den bouw van een magazijn voor ziekenverple ging. Bij de behandeling der begrooting voor 1893 werd de post van f 2000, uitgetrokken voor de bestrijding van besmettelijke ziekten, op voorstel van de afdeeling Bloemendaal, verhoogd tot 5000. Het eindcij fer der begrooting van uitgaven bedroeg 10,087,70. Het cijfer der inkomsten werd op gelijk bedrag vastgesteld. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 29 het verzoek van den heer D. W. Kievits om in zijn perceel aan de Jansstraat een centraalstation tot levering van electrisch licht te mogen vestigen en om kabels in de gemeentegrond te mogen leggen in handen van burg. en weth. om bericht en raad gesteld en aangenomen het voor stel van het raadslid dr. H. D. Tjeenk Willink, om aan burg. en weth. te verzoekenzoo spoedig mogelijk voorstellen te willen indienen tot wijziging der ge meentebelasting en wel in dier vroege, dat de verterings belasting vervangen worde door een inkomstenbelasting. Den 29 zijn te Amsterdam voor de vrije- en orde- oefeningen vier van de zes vrouwelijke candidaten ge slaagd te weten de damesW. van Veldhuijzen van Westwoud M. P. W. de Lange van IJmuiden, J. Wever van Kastrlcum en E. Jansen van Am sterdam; den 30 vier van de zes, namelijk: de dames M. J. Willems en A. J. M. Albert van Hedemltllk; E. de Boer van koog aan de Zaan en J. E. Lohmann van Assendelft. Den 29 was de heer L. de Neet Lzn. te Amster dam laagste inschrijver voor f 68469 voor het vergrooten van het oostelijk stoomgemaal te Rotterdam. 1 Den 30 was bij de aan het ministerie van waterstaat te s-Gravenhage gehouden aanbesteding van het vormen van een gedeelte rivier tegenover Heusden en het ver nieuwen van een Heusdensch Kanaal de heer P. A. Bos te Gorinehem voor f 1,055,000 de laagste. Eene boerenplaats te Opmeer, groot 19.79.90 ounders is in het openbaar verkocht voor 40855. De bisschop van Haarlem heeft o. a. benoemd tot kapelaan te Amsterdam den heer G. Huibers, kapelaan te Schagen en te Oosterblokker den heer J. P. IV esterhof, thans te Haarlemmermeer. De minister van bisnenl. zaken heeft ter algemeene kennis gebracht, dat in de vorige week als aan aziatische cholera overleden aangegeven zijn 16 personen, te weten te Oud- en Nieuw-Gaetelte Barwontswaarderte Hazerswonde, te Amsterdam, te IJselstein en te Boekoop en 1 te 's-Gravenhagete Koudekerkte Reeuwijk en 1 te Wateringen. De Koningin-Regentes is opgetreden als bescherm vrouw der Ambachtsschool te Leiden. Op de door de gemeente Leeuwarden uitgeschreven geldleening van f 47,000 a 3'/2 pet. is ingeschreven voor f 339,000 tot verschillende koersentoegewezen zijn 25,000 a 100 pet. en 22,000 a 99.563 pet. De vereerders van den tooneelspeler L. J. Veltman hebben zich tot eene commissie gevormd om hemden oudsten der neder', tooneelspelers, op zijn 75 verjaardag op 29 December een bewijs van hnlde te brengen. Het voornemen bestaat om den heer Jozef Israëls te verzoe ken oen portret van Veltman te schilderen en dat aan hst Rijkter plaatsing in het Museum te Amsterdam, af te staan. Daar dit voornemen alleen door den stenn van velen kan worden verwezenlijkt, zoo wordt door de commissie een beroep gedaan in een rondschrijven. De heer W. A. van der Mandere, Oostende 28, Amsterdam, is bereid tot het in ontvangst nemen van giften. De raadsleden Gerritsen, Fabius, Heemskerk, Treub en Wiiste te Amsterdam hebben naar aanleiding van den strijd die bestaat tusschen de door de politie aan den burgemeester verstrekte inlichtingen omtrent haar optreden in den avond van den 15 November op den O. Z. Voorburgwal en de verklaringen van verslaggevers der dagbladen aan den gemeenteraad voorgesteld1°. den oorzitter, als hoofd der politie, nit te noodigen een nieuw onderzoek in te stellen naar het op voornoemden avond voorgevallene en daartoe allen, die daaromtrent nit eigen waarneming mededeelingen kunnen doen openlijk op te roepen, en iu het bijzonder die verslaggevers te hooren, wier verklaringen zoo lijnrecht tegen die der politie in- druischen 2°. voor het geval de Voorzitter er de voor keur aan mocht gevenzich bij dit nieuwe onderzoek door eene commissie nit den Raad te doen bijstaan, daar toe eene commissie van 5 leden te benoemen. Den 30 is dit voorstel na eene zeer heftige beraadslagingwaarbij de burgemeester o. a. verklaarde datmocht de Raad het voorstel aannemen hij niet van plan was aan de uitnoodiging gevolg te geven, verworpen met 22 tegen 10 stemmen. 's GRAVE NHAGEi 1 Dec. Tweede Kamer. Den geheelen dag werd gedebatteerd over het wetsont werp tot heffing van 6 percent aan grondbelasting. Het amendement-Rnijs, om slechts 5 percent te heffen werd verdedigd door de heeren Tijdeman, van der Borch en Oppedijk doch sterk bestreden door de heeren W. de Beaufort, van Velzen, Royaards de Kanter en van Del den. De minister bestreed het amendement als eene te groote bevoordeeling van enkelen en als een nadeel voor de schatkist. Donderdag, den 8 zal in het lokaal Harmonie voor groote en kleine kinderen ruimschoots gelegenheid zijn tot genot. Homco, de goochelaar bij uitnemend heid zal er alsdan eene voorstelling geven. Wij maken onze lezers opmerkzaam op de daarvan te verspreiden strooibiljetten die het uitvoerige programma mededeelen. Ds. 3. Contant alhier heeft het beroep naar Biesselingen aangenomen. Den 30 werd in de Groote kerk de lang te voren aangekondigde uitvoering gegeven door het a-Capella- Koor van den heer Daniel de Lange. Was de toeloop reeds een uur vóór den aanvang groot, toen klokke half twee de directeur met zijn uitgelezen schare zaugers en zange ressen op het podium plaats nam, was het trotsche ge bouw bezet door meer dan 1500 toehoorders. Over de uitvoering zelve kunnen wij kort zijn. Dit koor, dat de verhevene taak heeft opgevat, de hooge mu zikale gaven van onze oud-hollandsche meesters op dat gebied niot alleen in ons land, maar ver over de grenzen te doen hooren en bewondoren en dat doet op eene wijze, die niet alleen ons gehoor streelt, maar ook, wat dieper ligt, roert, zulk een koor staat boven onzen lof. Hoe is het mogelijk, vraagt men zich at, dat zonder intonatie 18 personen in volkomen zuiver accoord, zoo als o. a. bij het «Hodie Christus natns est" met kracht een lied aanvangen, en na talrijke diminuendo's en cres cendo's dien jnisten toon tot het einde toe weet te be houden. Tot het einde toe, zooals bij het Kyrie eleison" in nos. 2 en 3, waar men den nagalm van het orgel meende te hooren. Bijzonderen indruk maakten het kwar tet »0 crux benedicta" en bet trio Agnus Dei" doch het kwam ons voor dat bij het eerste de stem van den heer Rogmans te veel domineerde. Na de uitvoering van het laatste nummer (Psalm 134 van Smeelinck), werd den heer de Lange, namens de commissiebij monde van den heer H. Siebert Coster, dank gezegd voor hetgeen de eerste hier zoowel als in het buitenland, in het belang der nederlandscbe toon kunst had bewerkt, waarna den muzikalon nestor, be halve een krans een zeer smaakvol bewerkte medalje van mat zilver, geleverd door den beer G. Bossert Rz., alhier, werd overhandigd aan den voorkant waarvan het alkmaarsche wapen met den dag der uitvoering en aan de achterzijde het inschrift»Ter herinnering aan de uitvoering van het Koor-a-Capella in de Groote Kerk te Alkmaar." In dank voor deze hnlde aan bannen directeur, zong het koor tot afscheid het oude Wilhelmus van Nas- souwe toe. Op verzoek berichten wij, dat zondag den 4 de heer Ds. K. A. Gonlag, van Beverwijk, in de kerk der evang. luth. gemeente alhier, de predikbeurt vervullen zal. Den 26 hield de heer N. M. Koning, lid der firma Koning en Bienfait, in de afdeeling Alkmaar der Haat- schappij tot bevordering der bouwkunst eene voordracht over beproeving vau bouwstoffen, in eene ver gadering, die door 21 loden en 4 genoodigdon werd bij gewoond. De spreker behandelde achtereenvolgens het hout, de verf, de metalen, de bindmiddelen de steen. Breedvoerig stond hjj bij ieder onderwerp stil. Aan de hand van eene keurige verzameling tëekeningen van werktuigen die bij de beproeving van de verschillende bouwstoffen gebruikt worden, lichtte hij alles toe en liet, onder de lezing door, een groot aantal pbotografieön en beproefde bouwstoffen rondgaan, die de belangrijkheid der voordracht in rnime mate verhoogden. Zijn wij wel in gelicht dan zal de afdeeling in de volgende December- vergadering eene verzameling teekeningen tentoonstellen, waaronder ook die ingekomen op de prijsvraag, uitgeschre- ven bij gelegenheid van het vijftigjarig bestaan der Maat schappij. Al de prijsvraag-teekeningen zullen ook voor het publiek, tegen betaling van 10 cents, ter bezichtiging worden gesteld. GEBOREN. 30 Nov. Alexins Johannes Franciscns Marie z. van llenier Adolph Knsters en Carolina Lisette Wilhelmina Hildemann. OVERLEDEN. 30 Nov. Jansje Bonarinswed. van Pieter Zomer69 jaar en 11 maanden. K o e d ij k. Ondertrouwd en getrouwd: geene. Geboren: 12 Nov. Jacob, z. van Willem Wester en Anna Verdnin. Overleden 4 Nov. Hendrika Basseleur wed. van Jacob IJfs, 81 j. Kenvondbinnen. Ondertrouwd en getrouwd: geene. Geboren: 12 Nov. Antonia, d. van Maarten Pepping en Grietje de Waard. Overleden: 5 Nov. Cornells, z. van Jan Groot en Maria Schee, 20 j. Kginond aan Zee. Ondertrouwd: geene. Getrouwd: 23 Nov. Cornells Postwednr. van Engelina Joanna Gerarda van Avezaath en Antoinette Elisabeth Berendina Belle man. Geboren: 1 Nov. Gerritje, d. van Jan Dekker en Guurtje Visser. 3 Arie, z. van Maarten Kok en Aaltje de Groot. Klaas, z. van Tennis Zwart en Trijntje Stam. Jacob, z. van Kos Wijker en Guurtje Gouda. Leendert, z. van Jan de Groot en Aagje Dekker. Jacob, z. van Cornelia Wijker en Neeltje Wijker. Dirkje, d. van Christiaan Visser en Jacoba Stam. Cornelis, z. van Coruelis Groen en Grietje Zwaan. Gerrit, z. van Haibert Visser en Guurtje Stam. Frederika, d. van Cornelis Schol en Gerritje Broek. '8 Klaas, z. van Klaas Stam en Aaltje Gouda. '0 Jan, z. van Jan Visser en Maartje Wijker. Overleden: 4 Nov. Jan Blok, echtgen. van Gerritje Visser, eerder van Cornelia Geel, 46 j. Dirkjed. van Christiaan Visser en Jacoba Stam2 d. Klaas Botter, wednr. van Nieske Elske Mole naar, 83 j. Jacob, z. van Kos Wijker en Gnnrtje Gonda, 15 d. 14 19 Alkmaar. 29 Nov. Door den Notaris C. P. F. VAN BOSSTRAETEN. 1. Winkelhuis eu erf met vrije steeg, Varnebroek 24. Str. N. van der Veer 1315,- 2. Huis en erf, aldaar, achter no. 1, Voge lezang 9. Str. J. Pastoor 1255,- 1 en 2 opgehouden. 3. Huis en erf, Visscherslaan 5. Str. S. van der Molen 970,- Verhoogd door C. Erkamp tot 1010,- 30 November. Door den Notaris M. GOUVERNE. Alkmaar. Huis, Wildemansstraat, D 28a. Str. G. Diopen id. id. D 286. Str. dezelfde id. id. D 28c. Str. dezelfde Huisje Schelphoek D 19a. Str. K. Kuiper id. id. D 19 b. Str. G. Netten id. id. D 19c. Str. dezelfde id. achter de vorige D 17. Str. J. M. Visser id. id. D 18. Str. dezelfde id. id. D 19. Str. K. Kniper id. Wolfpad D 46a. Str. F. H. Ringer: id. id. D 46i. Str. G. Baas id. id. D 46c. Str. Jb. Wiebes id. id. D 4 6d. Str. G. Netten HuisLnttik-Ondorp C 45. Str. G. Diepen Bouwgrond Fnidsen Str. H. Jansen id. id. Str. G. Diepen HuisGed. Baansloot A 33. Str. J. H. Diepen De Afslag, combinatiën en eindtoewijzing beeft plaats op Woensdag 7 December e.k., des namiddags 6 nur in het locaal «Diligentia". 2090,— 1900,— 1975,— 820,— 810,— 800,— 410,— 420,— 430,— 820,— 810,— 810,— 800,— 2230,— 290,— 465, 890,—

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 3