Een stoere Noorman. No. 147. Vier en Negentigste Jaargang, 1892. 7 DECEMBER. B u i t e n 1 a n d. WOENSDAG Nationale Militie. Smederij. Mond- en Klauwzeer. FEUILLETON. Stuif kalkfabriek. ALK1AASISCHE Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond nitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. COURANT. Prijs der gewone Advertentlën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers ÏÏERMs. COS- TER ZOON. BE1GIE. De radicale linkerzijdemet |den heer Janson als voorzitter en den heer Sabatier als onder voorzitter besloot den 1 zich te vereenigen met het doel om de zegepraal van het algemeen stemrecht te bewerken en deel te nemen aan de betoogingen die te Doornik, Antwerpen en Lalouvière op touw worden gezet. Nadat de commissie over het voorstel van den heer Rothschild in de Conferentie verslag uitgebracht had voerde de heer Allard het woord. Generaal Strackeij afgevaardigde van Britsch-Indiö verklaarde het eens te zijn met zijn mede-afgevaardigde in de commissie. De afgevaardigden der Vereenigde Staten verklaarden niet gereed te zijn om over het rapport te spreken. De zit ting werd daarom tot den 6 verdaagd. In het verslag der commissie voor het voorstel Roth schild wordt verklaarddat het zeer belangrijk is en verdient door de Conferentie in overweging te worden genomen. Verder, dat de leden der commissie op de vraag, of zij de aanneming van dat plan aan hunne regeeringen wilden aanbevelen, van zes een bevestigend en van zeven een ontkennend antwoord ontvingen. De voorstellen van den heer Moritz Levy tot geleidelijke intrekking van goudstukken en biljetten beneden eene waarde van 20 francs, maar met behoud van de biljetten, die eene me taalreserve vertegenwoordigen, werden bijna eenparig goedgekeurd. De stationschef te Brugge, Lebecqne, die ontslag wegens hoogen leeftijd bekomen had, is den dag daarna op de rails geworpen, toen de exprestrein aankwam. Hij was onmiddellijk dood. In den ochtend van den 4 is een dynamietpatroon ontploft, die naast de deur van een kantoor in de fabriek van Cockérill te Seraing was neergelegd. De deur werd tot splinters geslagen en groote schade aangericht. Van de beide aanwezige bedienden werd één licht gekwetst. DVmCHLAV». De commissie van den pruisi- schen Landdag heeft het voorstel van minister Miquel, om de directe belastingen aan de gemeenten over te dragen, aangenomen met 23 tegen 2 stemmen. Majoor Heinrich, die in het begin van don afgeloopen zomer de zwemoefening te Neisse leiddewaarbij zeven soldaten verdronken, is tot één jaar vestingstraf veroor deeld en ter beschikking van den minister van oorlog gesteld. De Nederl. Vereeniging te Berlijn .Nederland en Oranje" zal den 13 het feest van haar ójarig bestaan vieren met eene samenkomst met dames in het »Ronu- chers Restaurant" Unter den Linden. Het Centrum heeft weder bij den Rijksdag een voor stel ingediend tot intrekking der jezuiëtenwet. Rijksdag. Den 30bij de behandeling der Staats- begrootingkwam de Rijkskanselier von Caprivi op tegen de bewering van den heer Richterdat hij in zijne laatste rede met zekere minachting gesproken had over het bondgenootschap mot Italië. (Levendige toejuichingen). De ingediende legorwet strookte met het programma der vooruitgangspartij in 1878. Hij zeide ten slotte: »Wij willen versterking, verjonging, verbe tering". De minister van financiën, Maltzahn, verklaarde, dat hij de vrijzinnige partij te goed kende, om van haar één penning meer te verlangen dan noodig was. Den 1 verklaarde de heer Buhl, dat dd nationaal-libe- ralen de militaire eischeu zonden toestaan, voor zooverre dit de draagkracht van het Rijk toelaat; de militaire ontwerpen waren in hun geheelen omvang niet uitvoer baar. De begrooting van marine behoorde nauwkeurig getoetst te worden. Von Caprivi antwoordde den heer Buhl, dat de ver tegenwoordiging der marine bij de Columbusfeesten in Genua en Spaujo het Rijk waardig was. De regeoringen van Italië en Spanje waren daarvoor zeer erkentelijk het was onmogelijk meer schepen te zenden. Hij gaf verder te kennen, dat in 1893 een ontwerp over de mili taire rechtspleging zou worden ingediend. De heer Liebknecht schreef de kommervolle omstan digheden van den tegenwoordigen tijd toe aan het kapi talistische stelsel. Het anti-semietisme bevordert het soci alisme. Hij beval veranderingen in het militie-stelsel aan, ook uit het oogpunt van staatkundige zedelijkheid. Aan het slot der beraadslaging bleek, dat de conser vatieven eerst stelling zullen nemen bij de eigenlijke be raadslagingen over het legerontwerp, waarvan het zwakke punt gelegen is in de hooge eischen voor de marine. Den 2 verklaarde het poolsche lid Kosciëlskidat de polen geen oorlog met Rusland wenschen. Hij wilde niet nu reeds stelling nemen tegenowsr de legerwetten. Von Caprivi deed uitkomen dat de militaire voorstellen de strekking hadden de sociaal-demokratische beweging te beperken en met het pruisische dovies Suum Cuiqoe overeenkwamen. De sociaal-democratische eischen waren slechts op den grondslag der bestaande omstandigheden te verwezenlijken. (Toejuiching). Hij rekende het zich een verdienste, dat van de nieuwe tabaksbelasting afge zien was. De kiezers moesten inzien dat de militaire voorstellen den tweejarigen diensttijd beoogen om de gehuwde mannen te sparen. De heer Bebel viel de con servatieven scherp aan en werd tot de orde geroepen. Daarmedo liep do eerste lezing der begrooting ten einde. Den 3 volgde de tweede lezing. Den 1 kwam een voorstel in van den heer Baumbach en zijne partijgenooten, om den Rijkskanselier te verzoe ken eene internationale conferentie bijeen te roepen ter vaststelling van regelen voor de onvervreemdbaarheid van particulier eigendom op zee in oorlogstijd. EAfOEtiAlVD. Het Hoog gerechtshof heeft beslist, dat de fransche anarchist Framjois uitgeleverd zal worden. Bij de rechterlijke uitspraak is vernietigd de verkiezing van een conservatief in de Hexham-afdeeling van Nort humberland wegens slechte praktijken en van een aan hanger van Parnellte Zuid-Mead in Ierland wegens ongeoorloofden invloed der geestelijkheid, die zoowel van den kansel als van het altaar zijne verkiezing sterk aan bevolen had. Den 3 heeft Gladstone te Liverpool, zijne geboorteplaats BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennisdat zij in hunne heden gehouden vergadering aan den heer P. MESSELAAR, bandelaar in bouwmaterialen alhierop zijn verzoek onder voorwaarden vergunning verleend hebben tot het oprichten eener stuif kalkfabriek op het terrein aan de Oudegracht, kadastraal bekend in sectie B onder No. 3085, afkomstig van het gesloopte perceel wijk D No. 228. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 6 December 1892. De Secretaris, NÜHOUT van der VEEN. Burgemeester en Wethouders van Alk maar brengen ter kennis van belanghebbenden dat de Militieraad in dit district zijne tweede zitting, bestemd tot het onderzoeken der redenen van vrijstel ling van lotellngen dezer gemeente, zal houden ten raadhuize der gemeente HOORNi, op Maandag 12 December e.k., des middags 12 uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. Maclaine Pont. 6 December 1892. De Secretaris, Nuhout van der Veen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat hedeu op de gemeente secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediend verzoek, met de bijlagen, van H. HEKKET, om vergunning tot het oprichten van eene smederij, in het perceel aan bet Groot Nieuwland, wijk D No. 1, en dat op Maandag 19 December 1892, 's middags te twaalf uren, gelegen heid wordt gegeven om tegen het oprichten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar A. MACLAINE PONT. 5 December 1892. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. DE BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR vestigt bij deze de aandacht van houders van veestallen op de artt. 13 en 14 der wet van 20 Juli 1870 (Staats blad No. 131), voorschrijvende, dat zij als houders van vee aansprakelijk zijn voor aangifte en afzondering, indien zich bij het hun toevertrouwde vee ziektever schijnselen kreupelgaangespannen gang, opgetrokken buik ^gevallen flanken, kwijlen, schuimen, smekken enz.) ver- toonen welke het vermoeden wettigen op het bestaan van mond- en klauwzeer. Alkmaar De Burgemeester voornoemd, 5 December 1892. A. MACLAINE PONT. Een roman, naar het Engelsch, van Edna Lyall. 7) o 'Frithiof was de eenige zoon van een rijken landman, die zijn land te Framnaes had liggen. Zijn vader was een groot vriend van koning Bele en de koning wenschte, dat zijne eenige dochter zou worden onderwezen door den wijzen man, die Frithiof had opgevoed. Zoo kwam het, dat Frithiof en Ingeborg als kinderen altijd samen waren en het was natuurlijk, dat zij elkander leerden liefhebben. Dat gebeurde dan ook en Frithiof zwoer, dat, al was hij maar de zoon van een landman, niets hen son scheiden of hem van haar zou doen afzien. Toen gebeurde het, dat koning Bele stierf en Frithiof's vader, z!)n groote vriend, stierf in denzelfden tijd. Toen ging Frithiof te Framnaes wonen, dat daar ligt. Hij had vele bezittingen, maar de beste waren deze drieeen toover- zwaard, een tooverarmband en een wonderschip, dat een zeegod aan een zijner voorvaderen, die een Viking was, had geschonken. Maar ofschoon hij dat alles bezat en de machtigste man in het koninkrijk was, was hij altijd treurig, want hij kon de vroegere dagen met Ingeborg uiet vergeten. Zoo stak hij eens op een dag het fjord ever naar Bele's graf, dicht bij Balholm, waar Ingeborg's twee broeders, Helge en Halfdan, eene volksvergadering hielden en vroeg Ingeborg's hand. Helge, de koning, was woedend en wees minachtend hem af; en Frithiof, die zelfs niet kon dulden, dat een koning hem beleedigde, trok zju zwaard en hieuw met eenen slag het schild des konings, dat aan een boom hing, in tweeën. Kort daarna liet de koning Ring uit het hooge noorden, die zijne vrouw had verloren, Ingeborg ten huwelijk vragen; maar Helge en Halfdan beschimpten zijne gezanten. Een oorlog was daarvan het gevolg. Toen Frithiof van den oorlog hoorde, zat hij met zijn vriend schaak te spelenhij weigerde Helge en Halfdan te helpen, maar toen hij had gehoord, dat Ingeborg, om haar in veilig heid te brengen, naar het heilige woud van Balder was gezondenging hij in zijne Ellida haar opzoeken of schoon er een wet bestond dat ieder, die over water het woud naderde, moest worden ter dood gebracht. Nu had Ingeborg hem altijd lief gehad, zij verloofde zich met hem en Frithiof nam afscheid van haar en ging het zoo spoedig mogelijk aan hare broeders ver tellen. Er was juist weder eene groote vergadering bij Bele's graf en weder vroeg Frithiof de hand van Ingeborg; hij beloofde, dat hij, als Helge de verloving goedkeurde, voor hem zou vechten. Maar in plaats van hem te ant woorden vroeg Helge hem, of hij niet in het heilige woud van Balder was geweest. Al het volk riep »Zeg neen, Frithiof! Zeg neenen Ingeborg is de uweMaar Frithiof zeide, dat, al hing zijn geluk af van zijn ant woord, hij wilde niet liegen dat hij werkelijk naar den tempel van Balder was gegaan, maar dat zijne aan wezigheid dien niet had ontwijddat hij eu Ingeborg samen hadden gebeden en hadden afgesproken, dat hij verzoening zou aanbieden. Het volk zweeg en koning Helge verbande hem totdat hij de schatting zou mee brengen, die koning Angantyr van de westersche eilandenschuldig was. Iedereen wistdat, als hij daar van het leven af bracht het een wonder zou zijn. Nog eens zag Frithiof Ingeborg en hij vroeg haar, met hem mede te gaan in zijn schip Ellida; maar Ingeborg, ofschoon zij hem lief had, meende, dat zij aan hare broe ders moest gehoorzaam zijn en zij namen afscheid van elkandermaar vóór hij heen ging, maakte Frithiof den tooverarmband om haar arm vast. Zoo scheidden zij dan en Frithiof zeilde weg. Hij had meer avonturen dan ik kan vertellen, maar eindelijk kwam hij terug met het geld van de schatting en nu dacht hij, dat Ingeborg de zijne zou worden. Maar toen hij in het gezicht van Fram naes kwam, zag hij dat zijn huis en alles wat zijn eigen dom was geweest, tot den grond was afgebrand. »Neen, neen, Frithiof; zijn paard en zijn hond waren nog over," verbeterde Sigrid. Herinnert gij u niet, dat zij hem te gemoet kwamen »Ja, dat is waar, maar al het andere was weg en wat het ergste was, zij vertelden hem, dat Ingeborg door hare broeders was gedwongen te trouwen met koning Ring, die, als zij niet zijn vrouw had willen worden, aan Helge en Halfdan de helft van hun koninkrijk zou hebben ontnomen. Toen was Frithiof wanhopend en hij riep Wie durft nog spreken van de trouw eener vrouw Het was dien dag toevallig het feest van den zonnestil stand en hij wist, dat koning Helge, Ingeborg's broeder, in den tempel van Balder was. Hij zocht hem op, ging recht op hem aan en zeide»Gij hebt mij gezonden om de schatting te doen betalen en ik heb haar medegebracht, maar gij of ik moet sterven. Kom, vecht met mij Denk aan Framnaes, dat gij hebt verbrand Denk aan Inge borg, die gij ongelukkig hebt gemaakt!" En in toorn wierp hij het geld van de schatting Helge naar het hoofd eu Helge viel bewusteloos neer. Juist op dat oogenblik zag Frithiof den armband, dien hij aan Ingeborg had gegeven, aan het beeld van Balder; hij rukte hem af, maar daarbij viel het beeld om en in de vlammen van het altaarhet vuur breidde zich snel uit, totdat de tempel was verbrand met alle boomen van het woud. »Den volgenden dag wilde koning Helge Frithiof na zetten maar gelukkig hadden Frithiof's vrienden des nachts alle schepen van don koning laten zinken en Frithiof ontkwam in zijne Ellida. Toen werd hij een V iking, had een hard leven en behaalde vele overwin ningen. Eindelijk kwam hij terug in Noorwegen en ging met Kersttijd, als een oud man vermomd, naar het hof van koning Ringmaar zij ontdekten spoedig, dat hij joug was en schoon en hij wierp zijne vermomming af en Ingeborg beefde, toen zij hem herkende. Ring kende hem niet, inaar ontving hem als zijn gast. Eens redde hij Ring die met slede en paard in hei water was ge vallen. Maar op een anderen dag gingen zij samen jagen en Ring, die vermoeid was, viel in slaap Frithiof hield over hem de wacht. Toen kwam er een raaf, die zong Telefoonnummer 3

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1