Binnenland. het diploma van het eerburgerschap in ontvangst genomen. De burgemeester overhandigde het hem in tegenwoordig heid van 5000 personen nit alle rangen en standen. Het lag in een zilveren kistje en was versierd met afbeel dingen van het hnis, waar hij geboren was. FRAAKRIJK. De gemeenteraad van Parijs heeft den wensch geuitdat de strengste straffen vastgesteld zullen worden voor ambtspersonen die van hunne be voegdheid misbruik maken. Afgevaardigden der Panama-commissie konden den 1 aan de Bank van Frankrijk niet de namen te weten komen van hen aan wie volgens verklaring van den coullissier Thierrée '26 chèqne9 tot een bedrag van frs. 3.390.475 zouden zjjn toegekend. Deze waren ge geven in ruil van een chèque, door baron de Keinach in Juli 1888 tot dat bedrag afgegeven aan de firma Thierrée Co., die thans echter weigerde om die 26 chèques af te geven. Alleen vernam do commissie uit een afschrift der nummorlijst, dat er twee ten bedrage van 1 millioon, één van 475.000, één van 400.000 francs en eenige van lager bedrag waren. De minister van justitie Ricard bracht het verzoek der commissie, om die stukken in beslag te nemen, aan den procurenr-generaal Quesnay de Beaurepaire over, doch deze bracht den 2 schriftelijk ter kennis van de commissie, dat de inbeslagueming dier 26 bij de Bank van Fraukrijk aanwezige chèques moest geschieden, hetzij door de rechterlijke macht, en in dat geval konden zij niet aan de commissie worden overgelegd hetzij door den prefect van politie. Den 2 hoorde de commissie den oud-afgevaardigde Cantagneldie mededeeldedat hem frs. 500.000 was geboden. Den naam van den persoondie dit aanbod deedzou hij alleen aan de justitie opgeven. De heer Salie deelde mede, dat de stem van den heer Sans-Leroij in 1888 in de commissie voor de Panama-loterij-leening den doorslag had gegeven. Herteur logde dezelfde ver klaring op. De voormalige bankier Martin verklaarde frcs. 20000 te hebben ontvangen, om gunstig voor de plaatsing der leeuing te stemmen. Den 3 vond de commissie een lijstjewaarop namen achter de uitbetaalde millioenen stonden doch het is ge bleken, dat het de namen van kashouders of ondergeschikte kantoorbeambten zijn die de briefjes teekenden terwijl vele namen aan het adres onbekend waren. De heer Brisson heeft aan het agentschap Havas me degedeeld, dat hij weigerde een ministerie te vormen. Hij wilde een ministerie vormen met medewerking van alle afdeelingen der republikeinsche partij, maar de weigering van Casimir Périer om als minister en van Bourgeois om als minister van binnenl. zaken op te treden, had hem doen besluiten, van de samenstelling van een kabinet af te zien. Daarna i3 Casimir Périer met do samenstelling belast, doch ook deze zag van die opdracht af. Daarna ontbood president Carnot op nieuw dun heer Bourgeois, doch zon der gunstig gevolg. Vervolgens heeft de heer Develle, de vroegere minister van landbouw, zonder officiëele op dracht zich belast met het zoekeu naar ministers. Met verscheidene personen besprak hij de zakeno. a. met den heer Ribot, die den 5 aan den president kon berich ten dat hij geslaagd was. Den 7 zullen waarschijnlijk de namen in de Staatscourant vermeld worden. De katholieke bladen bevatten een herderlijken brief van den aartsbisschop van Parijs, waarin voorgeschreven wordt, het bisschopsjubilé van don Paus op 19 Februari e. k. plechtig te vieren. Den 3 heeft met groote praal de uitvaart plaats gehad van wijlen kardinaal Lavigeriewelke door alle geestelijke, burgerlijke en militaire overheidspersonen werd bijgewoond en waarbij den overledene militaire eer be wezen werd. Senaat. Het linkercentrum drong den 1 er op aan, dat volledig licht over de Panama-zaak werd verspreid. Ook was zij voor volkomen scheiding tusschen de bevoegd heid der parlementaire en der rechterlijke macht. De royalistische rechterzijde wenschte aan de enquête commissie grooter middelen van bedwang toe te kennen. Den 5 werd verworpen de dringend-verklaring van het voorstel-Girautom aan de enquête-commissie de en hem aanspoordeden koning te doodenmaar een witte vogel vermaande hem, de verzoeking te ont vluchten en Frithiof trok zijn zwaard en wierp het weg, zoo ver hij kon. Toen opende de koning zijne oogen en hij ver telde Frithiof, dat hij hem al eenigen tijd had gekend en dat hij hem eerde, omdat hij de verzoeking had weer staan. Maar Frithiof voelde, dat hij niet langer kon leven in de nabijheid van Ingeborg, als zij niet de zijne was en hij wilde afscheid nemen van haar en haren ge maal. Maar de goede koning Ring zeide, dat het uur van zijn eigen dood was gekomen en verzocht Frithiof zijn koninkrijk met Ingeborg te nemen en goed te zijn voor zijn zoon. Toen stiet hij zijn zwaard zich in de borst en stierf. Spoedig daarna kwam het volk bijeen om een nienwen koning te kiezen en zij zouden Frithiof hebben gekozen, maar hij wilde niets dan regent zijn, totdat de zoon van Ring meerderjarig was. Toen ging Frithiof naar zijns vaders graf en bad tot Balder en bouwde een prach- tigen nienwen tempel voor den god, maar toch had hij geen vrede. En de priesters zeiden, dat de reden daarvan was, dat zijn hart nog was vervuld van toorn en haat tegen Ingeborg's broeders. Helge was doodmaar de priesters spoorden hem aan, zich met Halfdan te verzoenen. 7joo stonden zij te praten in den nieuwen tempel, toen Halfdan onverwachts binnenkwam en toen hij zijn vriend zag, werd hij bleek en beefde. Maar Frithiof, die nu voor het eerst begreep, dat vergeven beter is dan zich wreken, ging naar het altaar, legde daar zijn zwaard en schild neder en bood toen Halfdan de hand en zij werden ver zoend. Op hetzelfde oogonblik kwam iemand, die als eene bruid was gekleedden tempel binnen en toon Frithiof, opzag, herkende hij Ingeborg. En Halfdan, wiens trots en toorn waren verdwenen, geleidde zijne zuster naar Frithiof en gaf haar hem tot vrouw en in den nieuwen tempel van Balder, den Lichtgod, onvingen de minnenden den zegen des priesters." »Wat vertelt gij goed! Het is eene wondervolle ge schiedenis," zeide Blanche en er was echte, ongeveinsde •bewondering in haar blik, toen zij hem aanzag. Wordt vervolgd. nitgestrektste volmacht te verleenen en te bepalendat het in de Panamazaak onrechtmatig verkregen geld aan de Panama-Maatschappij worde teruggegeven. Kamer. Gonjon stelde dem 1 voorde artt. 38 en 41 van de perswet te wijzigen, ten einde de be voegdheid der enquête-commissie uit te breiden. De heer Letellier stelde don 5 voor, eiken dag aan de Kamer en de dagbladen mededeeling te doen van den arbeid der enquête-commissie. Brisson bestreed dit voorsteldat daarop verworpen werd. Met 333 tegen 182 stemmen werd van dringenden aard verklaard een voorstel van Ponrquéry de Boisserin, strekkende om de onquête-commissie te machtigen zich een rechter van instructie toe te voegen. De beraadsla ging daarover werd echter tot den 6 verdaagd. De voorzittter Floquet zeide dat een voorstel van Pontboisom aan de enquête-commissie de bevoegdheid te geven van rechter van instructie en haar het recht toe te kennen verdachte personen in staat van beschul diging te stellen ongrondwettig was. Bouge heeft aan den voorzitter der Kamer medege deeld dat hij zijn voorstel tot schorsing van den arbeid der enquête-commissie verdaagde. ITALIË. De Senaat heeft den 30 de benoeming van een der nieuwe leden, den heer Zucearo Floresta, met 69 tegen 52 stemmen vernietigd. Kort vóór de algemeene verkiezingen had de minister-president Giolitti genoemden heer verzocht zijne eandidatuur in het district Francovilla in te trekken, om plaats te maken voor den heer Fnlciwaarin de heer Zncearo alleen wilde toe stemmen, zoo hij eene schriftelijke toezegging kreeg, dat hij tot lid van den Senaat benoemd zou worden. Zij werd hem verstrekt. De zaak werd echter ruchtbaar en de heer Giolittihoewel gewaarschuwd tegen de ge volgen deed zijne belofte gestand waarop de Senaat die over de benoeming der nieuwe leden toch reeds on- stemd was, gemelde beslissing nam. De Kamer behandelde den 2 de geloofsbrieven van den heer Colagonniwaarbij de uiterste linkerzijde der regeering verweet op de verkiezingen invloed te hebben uitgeoefend. De heer San Severo vroeg een parlementair onderzoek. Mi nister Giolitti wees die beschuldiging af. De heer Bavio verklaarde naar aanleiding dezer verkiezing zijn ontslag te nemen als lid der commissie voor de verkiezingen en zeide dat het ingrijpen der regeering duidelijk bleek. Na eene korte toelichting dioor den minister is de ver kiezing goedgekeurd. OOSTEARIJIi-lfOXCiARÏJE. Graaf Taaffe, de minister-president, had in de oostenrijksche Kamer vóór de verwerping van den post geheime uitgaven verklaard, dat hij van eens weigering, om die gelden ter beschikking van de regeering te stellen, geene kabinets- kwostie zou maken. Van de 354 afgevaardigden waren 41 afwezig van wie verscheidenen met opzet wegj ge bleven waren. SPAAJE. Den 1 hadden te Madrid ongeregeldheden plaats naar aanleiding van het ontslag des burgemees ters. De politie dreef eene talrijke menigtedie zich onder het roepen vanleve Sagastavoor zijne woning verzameld had, uiteen, waarbij enkele inhechtenisnemingen plaats vonden. VEREEAIRDE STATEA. De wetgevende macht van den Staat Vermont heeft met 149 tegen 83 stemmen eene wet aangenomenwaarbij aan de vrouwen het stemrecht bij de gemeente-verkiezingen toegekend is. Jay Gould, de bekende speculant, is den 22: des och tends te 10 nren overleden. Den 30 heeft op Long-Island (Nieuw-York) een zware sneeuwstorm gewoed. De sneeuw lag 2 voet hoog en het spoorwegverkeer stond geheel stil. In den avond van dien dag is te Elmira in den Staat Nieuw-York, een sneltrein in volle vaart tegen een wagen aangereden waarin drie vrouwen en twee mannen gezeten waren, op het oogenblik dat die de onafgesloten baan overstak. De machinist bemerkte er niets van; eerst toen de trein een halve mijl verder stil stond, werden de verminkte lijken van 2 vrouwen en een man op de locomotief gevonden; het lijk der derde vrouw werd 90 el van de plaats van het ongeluk gevonden. De tweede man leefde nog, maar was deerlijk verminkt. ZV1B-AFRIKA. Bij het eerste spoorwegongeluk in de Transvaalop het station te Boksburgis een jonge hollander, Johan van Stralen genaamd, overredon en vermorseld. Een kaffer had ongemerkt een. wissel overgehaald, waardoor de trein op eene zijbaan overging, waar genoemde jongen een locomotief in orde bracht. MEXICO. Generaal Porfirio Diaz is tot president der Republiek herkozen tot 30 November 1896. Den 30, des avonds, waren acht opgewonden stu denten in het circus Carré, te Amsterdameen hunner plaatste een glas op de balustrade en gaf geen antwoord op een verzoek van den pikeur om het weg te nemen; deze schopte het glas daarop weg, zoodat de inhoud op de kleeren van den student terecht kwam. Deze wierp het glas den pikeur naar het hoofdwaardoor eene bloedende wonde aan de kin ontstond. Onmiddellijk kwam het personeel toeschieten en werden alle studenten naar de stallen gesleept,waar zij door do overmacht van be dienden bont en blauw werden geslagen. Uit door het Han delsblad aan den heer Carré gevraagde inlichtingen bleek, dat de studenten door het loopen in den circus hinder lijk waren geweestdat hij na het gebeurde met het glas den last gegeven had den grootsten levenmaker te verwijderen dat, toen deze aangevat was, de andere stu denten voor hunnen makker partij getrokken hadden waarop in deu stal eene kloppartij plaats had gevonden, waarbij de studenten het hard te verantwoorden hadden gehad tegenover de overmacht. De Senaat van het Amsterdamsche Studentenkorps heeft den heer Carré medegedeeld, dat het na de mis handeling, aan eenige leden van het korps den 30 aan gedaan (dat niet de eerste keer was), wetende dat dit in zijn bijzijn en met zijne goedkeuring was geschied niet langer wenschte te genieten van de voordeelen, vroe ger door hem aan de leden toegekend. Zijne handelwijze had in de korpsvergadering aanleiding gegeven tot een stormachtig protest. Uit het jaarverslag van den Raad van beheer der kon. vereeniging Het Ned. Tooneel blijktdat het afge- loopen tooneelseizoen niet gunstig is geweest, vooral ten gevolge van de slechte acoustiek der tooneelzaal in het Paleis voor Volksvlijt. De wintervoorstellingen te Am sterdam brachten op f 26,675 of f 5374 minderen de zomervoorstellingen 6778 of 2208 minder dan in het vorige jaar. Te 's-Gravenhage werden 82 voorstel lingen gegeven en J 23,492 ontvangen tegen 72 voorstellin gen met 25,112 in het vorige jaar en elders werden 106 voorstellingen gegeven en f 24,849 ontvangen tegen 98 voorstellingen en f 21,731 in het vorige jaar. Te zamen werden dus 416 voorstellingen gegeven met een zuivere ontvangst van f 58,546 tegen 425 voorstellingen en 63,791 in het vorige jaar. In 1891/92 bracht elke voorstelling zuiver op 140,73 of f 8,67 minder dan in het vorige jaarhet nadeelig saldo bedraagt f 15,502 of 6192 meer. Het voortbestaan zou dan ook onmogelijk zijn geworden zonder den belangrijken steun van H. M. de Koningin. De hoofdoorzaak van de steeds achteruitgaande ontvang sten wordt (behalve de reeds genoemde) toegeschreven aan het toenemen van het aantal personen, die deu gang naar den schouwburg als eene weelde leerden beschouwen, welken zij, in deze tijden van verminderde welvaart, ge dwongen waren zich te ontzeggen. In het afgeloopen jaar werden 63 stukken vertoond als 12 oorspronkelijk 31 uit het fransch 18 uit het duitsch 4 uit het engelsch2 uit het italiaansch en 1 uit het noorsch vertaald; van deze waren 16 nieuwe, als: 2 oorspronkelijke, 6 fransche7 duitscho en 1 italiaarisch. Van alle stukken had »De Kleins Lord" weder het grootste sueces. Uit de toelichting der winst- en verliesrekening blijkt, dat de verliespost gestegen is tot 88,962 en het ge plaatst kapitaal dat 85,000 bedraagt overschrijdt, waardoor onmiddellijke likwidatie gevorderd zou worden, ware het niet, dat nog steeds ƒ20,112 aanwezig was van de gelden door de Verzekering-Maatschappijals be drag der brandschade, vergoed. Dit bedrag vormt eene bate dienaar het kredit der winst- en verliesrekening overgebracht wordende daarmede ontlast wordtzoodat de rekening slnit met een nadeelig saldo der exploitatie over 1891/92 van 68,850,13 x/2 De kiesvereeniging Burgerplicht te Amsterdam heeft in de vorige week zich ook- vereeniga met de strekking van het praeadvies van het bestuur der Liberale Unie, in zake de ingediende kieswet, onder het nitspreken van het vertrouwen dat door gemeen overleg van re geering en Staten-Geueraal de ingediende wetsontwerpen, zoo noodig met wijzigingen, de hoofdzaak niet rakende, tot wet znllen worden verheven. De gemeenteraad van Helder heeft den 2 met 8 tegen 7 stemmen besloten in de algemeene politieveror dening de bepaling op te nemen, dat het uitsluitend recht tot het afslaan van visch binnen de gemoente be rust bij het gemeentebestuur en dat het afslaan door andere personen dan daartoe door de gemeente aange stelde ambtenaren verboden is op straf eener geldboete van 10 tot f 50 of hechtenis van ten hoogste tien dagen. Den 3, omstreeks drie nren des namiddags, is tus schen Sctiagaii en Aoordseliarwoude een goederen trein, komende van Helder, ontspoord, terwijl juist bij een overweg een paard met tilbury over de rails reed;, vermoedelijk was de sluitboom niet bijtijds gesloten. Het paard was onmiddellijk dood, doch de bestuurder kwam met den schrik vrij. Van den goederentrein viel een wagen van de rails, waardoor de weg geruimen tijd versperd was. De eerste treinen kwamen daardoor te laat aan later liet men de reizigers overstappen. Den 3 is een 18jarig meisjedat aan toevallen leed te Sloterdijk in eene sloot gevallen en een uur later levenloos opgehaald. De Koningin-Regentes heeft den 3 een bezookaan den koninklijken grafkelder te Delft gebracht en er een ruiker van gedroogde bloemen en een krans op het graf van wijlen Koning Willem III nedergelegd. Den 3 des morgens is brand uitgebroken in eene arbeiderswoning te Maasdam, behoorende aan en bewoond door W. Barendregt. De man was reeds op zijn werk terwijl de vrouwdie voor 4 dagen bevallen was, zich nog met hare 5 kinderen te bed bevond. Door het kel dervenster kon zij- de kinderen met moeite redden. Den 4 is een landbouwer langs het kanaal naar Apeldoorn met zijn wagen te water geraakthij werd gered, doch zijn zoontje, dat bij hem zat, verdronk. Den 5 zijn te Amsterdam voor de vrije- en orde oefeningen 2 vrouwelijke] candidaten geëxamineerd en toe gelaten namelijk de dames C. A. Vis van Zaandam en W. Lemler van Krommenie. Den 5 is te 's-Gravenhage aanbesteed bet maken van een gebouw voor Geodesie te Delft, Laagste inschrij vers waren de heereD J. van den Burk te Oosterbeek en W. Wissing te Amsterdam voor 166.825. Bij kon besluit van den 5 is tot adjudant in bui- tengewonen dienst van H. M. de Koningin benoemd de kolonel jhr. mr. W. V. R. K. Baud, kouamandant der dienstdoende schutterij te 's-Gravenhage. De minister van binnenl. zaken heeft in de Staats courant van den 6 bekend gemaakt, dat in de afgeloopen week door cholera aangetast iseen te Gouda, een te 's-Gravenhage, een te Rietveld en een te Weesp. De heer P. Sassen te Haarlem is benoemd tot onderwijzer in het machine-bankwerken en het teekenen aan de Ambachtsschool te Groningen. Do gemeenteraad van Edam heeft den 3 om gel delijke bezwaren afwijzend beschikt op een verzoek nit Volendam om over te gaan tot bestrating van het be bouwde gedeelte der zoogenaamde Meer aldaar. De arr. rechtbank te Rotterdam heeft rechtsingang met bevel tot gevangenneming verleend tegen D. van der Weiden, kassier en commissionair in effecten, sedert 2 November uit Vlaardingen vertrokken. Hjj wordt ver dacht van verduistering, oplichting en bedriegelijke bank breuk. De heer J. Nagelhout werd herkozen tot heemraad van den polder Egmondermeer,

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 2