Ingezonden stukken. Gemeentelijke Huishouding-. Stadsberichten. BURGERLIJKE STAND. Schagen. Voor een flink bedrag hebben de gegoede ingezetenen dezer gemeente dit jaar weder geteekend op de lijst, die werd aangeboden ter verkrijging van eene som gelds om aan arme kinderen der gemeenteschool ook dezen winter om twaalf nnr een boterham te kannen verschaffen. Den 5 December heeft het hoofd der school, de heer W. Kloeke, voor de eerste maal de boterham men doen uitreiken. Schernieer. Hoofdingelanden van dezen polder hebben in eene onlangs gehondon vergadering besloten, een onderzoek te doen instellen naar de beste wijze, waarop het overtollige water geregeld kan worden af gevoerd. Den heer ds. J. F. L. Boonacker, te Oterleekheeft voor het beroep naar Uitgeest bedankt. Wleringerwaard. Het ongunstige weder on ook mogelijk eenigszins de nog al hooge toegangsprijzen waren oorzaak, dat de den 4 gehouden soireé ter viering van het 40jarig bestaan van liet hier gevestigde departement der Maatschappij tot nut van het algemeen niet druk was bezocht. De feestrede, door den secretaris uitgespro ken, was kort en krachtig en viel blijkbaar zeer in den smaak der aanwezigende overige nummers van het programma, vol afwisseling, liepen flink van stapel. De muziek der K. N. Marine te den Helder droeg niet wei nig bij, om de feestvreugde te verhoogen. Een bal. waar van een druk gebruik werd gemaakt, waaraan personen van eiken leeftijd deelnamen, waaronder velen voor wien dansen zeker meer inspanning dan ontspanning is, be sloot den gezelligen avond. Rijp- De vorige week had eene buitengewone tooneelvoorstelling plaats in het lokaal »de Eendracht" van den heer S. Kramer, door het Nederlaudsch tooneel- gezelschap, onder directie van den heer W. Hart. Op gevoerd werden: »De strijd om millioenen, ot de grotten van het kasteel »De zeven torens'"', met een voorspel in één bedrijf, getiteld »De hut in de rotskloven", en een nastukje »De Parijzer Modiste." De heer J. H. Bögeholtz proponent te Amsterdam, heeft het beroep bij de luthersche gemeente aangenomen. Schagen. Den 6 is de heer T. Boumavan Brussel tot onderwijzer aan de openbare lagere school dezer gemeente benoemd. Spanbroek. Eene gegronde klachtZooals ieder weet, behoort Zandwerven tot deze gemeente, maar van de kom van het dorp is het een uur gaans verwijderd. Des zomers is zulk eene wandeling wel aangenaam, maar 's winters zit men liever bij de kachel. Toch is iemand, die 's middags een brief sehrijft en dien nog denzelfden avond verzonden wil hebben verplicht de tocht te aan vaarden want eene brievenbus is er niet. Dat men daarin gaarne verandering zag is te begrijpen. Aarts» woud. Met den winter deden hier ook weer de dieven hun intocht en is men begonnen met eene partij eenden te stelen. De politie heeft den dader ontdekt. Hoogwoud. Zekere C. H. heeft getracht zijne vrouw te vergiftigen door middel van phosphorbrei, die gebruikt wordt om ratten en muizen te verdrijven. Hij had die op een boterham gesmeerd, maar de vrouw be merkte het aan den reuk van het phosphor. Het is den brigadier van Broekhuizen gelukt op te sporen, dat H. het vergif heeft gekocht in de apotheek van Schuijt Best te Hoorn. Obdaiu. Noorwegen bezit zijne zoogenaam de bal ken kerken" en houdt deze monumenten van vroegere bouwkunst hoog in eere. De Nederlanders echter zijn anders. De oude kerk in deze gemeente, nl. een gebouw zeker wel eenige honderden jaren oud, is dezer dagen voor afbraak verkocht. eenen halven dag, inzage van de statuten te bekomen. Daardoor is mij bekend geworden, dat de Onderlinge Brand- waarborgmaatsehappij s't Algemeen Belang" notarieel gewaarmerkte statuten bezit, waarnaar zij behoort te wor den bestuurd. Volgens die statuten bestaat er een hoofd bestuur van 5 leden, dat alle handeiingen des directeurs moet controleeren, en dientengevolge de belangen der leden tegenover den directeur moet behartigen. In eene alge- meene vergadering der maatschappij, die niet lang na de oprichting plaats had, is de directeur bekleed met de macht van het hoofdbestuur, zoodat op dat oogenblik uitvoering en controle in eene hand kwamen. Die daad hetzij zij van den directeur is uitgegaan, of wel van de vergadering, was eene overtreding der statuten. Sedert dat tijdstip werd de Maatschappij onwettig beheerd. Sedert dien tijd is van de statuten alleen dan gebruik gemaakt, wanneer de directeur dat noodig oordeelde, zoodat hij door geenerlei bepaling der statuten meer in zijne werk zaamheid kon worden belemmerd. Eene algemeene vergadering, die volgens de statuten ieder jaar in Juli moet plaats hebben, is sedert niet meer bijeengeroepen. De toepassing van districten heeft geheel in strijd met de statuten plaats gehad. Eene rekening en verantwoording van het beheer der maatschappij, die in de algemeene vergadering moet geschieden, heeft niet meer plaats gehad. Wel wordt in elk district, als de directie dat noodig oordeelt, rekening gedaan doch in het eene district is men volslagen onbekend met de reke ning van de andere. Het is dientengevolge een onbegonnen werk te willen na rekenen, hoeveel door don directeur aan de leden wordt verdiend, wat men vooral zal inzien, als men bedenkt, hoeveel moeite wordt vereischt om het voor zijn eigen district te weten te komen. Een ander nadeelig gevolg van dat onwettig beheer der directie bestaat hierin, dat men, in geval van brand, geheel aan de willekeur der directie is overgeleverd in zake de stipte uitbetaling van geleden brandschade, 't Is waar, wanneer de directie ingebreke blijft, kan men zich tot het gerecht wenden doch ieder weet hoe lang en hoe duur die weg is. Deze bedenking is te meer klem mendomdat mij op 19 Nov. j l een schrijven is ter hand gesteld, waarin door 11 achtbare ingezetenen van de Langereis, gem. Hoogwoud, wordt te kennen gegeven, dat zij onmogelijk kunnen begrijpen, waarom eene in April aldaar plaats gehad hebbende brand niet door den directeur wordt vergoed. Ik hoop u in zooverre overtuigd te hebben van het belang der zaak, dat gij tot opname bereid zult zijn en dat de belanghebbenden het nut zullen inzien van hunne tegenwoordigheid op de vergadering te Haarlem op 9 Dec. Tevens zij nog aaugestipt, dat de directie niet uit zich zelf tot die vergadering besloten heeft, maar op aandringen van eenen deelhebber. Dat de vergadering te Haarlem, dus ver buiten het centrum der deelhebbers, wordt gehouden, daarvoor zal de directeur zijne goede redenen wel hebben. Hoogachtend, Uw. dw. dr., C. NOBEL. Deelhebber van »'t Algemeen Belang." De belangwekkende voordracht, door den heer G. Birnie gehouden in de vergadering van het Indisch Genootschap, op 18 October 1 1.. te 's Hage, over Suiker als voe dingsmiddel, is afzonderlijk in druk verschenen. Onderlinge verzekering. Sijbecarspel, 4 Dec. 1892. Mijnheer de redacteur. Gaarne zou ikdoor middel van uw veelgelezen blad, de leden der Onderlinge Brandwaarborgmaatschappij ,,'t Algemeen Belang" willen opwekken, tegenwoor dig te zijn op de Vrijdag 9 December te Haarlem te houden vergadering dier Maatschappij. Ik zou het niet wagen voor eene dergelijke zaak ruimte in uw blad te vragenwanneer het niet mijne overtuiging wasdat het hier eene algemeene zaak geldt. Gedurende het 4jarig bestaan der Maatschappij hoeft de directie zeer vele leden weten te werven, en het laat zich aanzien, dat hun getal in korten tijd nog sterk kan toenemen. Op zich zelf is dat een verblijdend verschijnsel, want er is geene doelmatiger manier van verzekeren denkbaar dan eene uitstekend beheerde Onderlinge Brand waarborgmaatschappij met een zeer groot aantal leden. Men zou dan ook niet anders kunnen doen dan de di rectie prijzen om hare werkzaamheid wanneer de door haar gebruikte middelen even uitstekend waren als het resultaatdat er mede is verkregen. De menschen worden tot deelneming verlokt door de lage jaarlijksche bijdrage die wordt voorgespieg ld, ter wijl zij eerst later merken dat zij meer moeten betalen. De directie verschuilt zich dan later achter het feit, dat het eene onderlinge assurantiemaatschappij is. Iederdie met een weinig wereldkennis is toegerust, kan begrijpen dat de menschen op die manier op een dwaalspoor kun nen worden gebracht. Daarbij komt nog, dat bij de betaling der eerste qui tantie een zeker bedrag in eens wordt geeischt, dat, volgens de statuten, geheel dient tot salaris van den directeur en tot bestrijding der exploitatiekosten, zoodat bet voor den directeur van groot belang is veel verzekeringen te slui ten. Verder geniet de directeur jaarlijks een zeker be drag per duizend gulden verzekerd kapitaalalweer tot bestrijding van eigen salaris en administratiekosten. Daar van al deze onkosten de berekening onregelmatig is vast gesteld wordt er veel tijd en moeite vereischt om, bij het einde van het jaar, het totaal bedrag dier onkosten te bepalen. Vooral, omdat de directeur in gebreke blijft de op die wijze ontvangen bedragen op te geven. Bijna geen enkel lid of correspondent kent de statuten der Maatschappijin druk verkrijgbaar zijn zij niet. Slechts door voortdurend aandringen is het mij gelukt, voor Keuring vim voedingsmiddelen. De vorige week kwam een geval van vergiftiging onder een stal vee van F. H. te Warmenhuizen voor, met het gevolg dat reeds vier beesten zijn gestorven. De ver giftiging kwam door het oplossen van zoogenaamd roodsel, dat in den zomer tot versiering van een drinkgoot wordt aangewend. Om ééue koe op een dorp als Warmenhuizen te verkoopen en aan den man te brengen dat zal nog wel gaan, maar de andere lijken zullen hun weg hoogst waarschijnlijk wel naar eene stad vinden. Ligt Alkmaar dan niet het eerst aan de beurt Zou dit geval het niet weder dringender en noodzakelijker maken, dat hier eene gemeentelijke keuring werd toegepast J In de week van 27 Nov. tot 4 Dec. zijn in het bad huis van liet Witte Kruis genomen 52 kuipbaden 61 regenbaden le en 83 2e klasse, te zamen 196 baden Van „de Krfgenamen van Rabourdin," het door het gezelschap der heeren gebr. van Uier, op Vrijdagden 9in het lokaal Harmonie te geven blijspel, zegt de heer J. H. Róssing in het Nieuws van den Dag van 5 November 1.1. De Erfgenamen van Rabourdin munt uit door zonderling fijne opmerkingsgave en groote menschenkennis. Er komt o. a. in voor een tachtigjarig man, geheel beheerscht door het geld, die niet sterven wil voor Rabourdin dood gaat. In het doen van dien man is iets tragisch-komisch Wie niet wist welk een goed en waar kunstenaar de heer. Chrispijn is, kan zich in de creatie er van overtui gen. Die kop en dat fijne spel vergeet men niet licht. Naast en met Chrispijn is Mevrouw Albregt voortref felijk. Zij is de inhaligheid in persoon haar gezicht ver teert er vanhare oogen loeren op de brandkastze omhelst zelfs de brandkast en steekt er een klein schiet gebedje voor af. Een karakterrol van mevrouw Albregt is steeds de moeite van het zien waard, maar deze in het bijzonder. Ze is daarenboven getypeerd en heeft weer uit haar rijke historische garderobe de meest typische omslagdoeken en hoedjes te voorschijn gehaald. Naast mevr. Albregt alle eer aan het spel van mevr. Kley die eene twist-scène met mevr. Albregt heeft eenig De mooie en moeilijke rol van de familie-huishoudster, met Rabourdin de ziel van het blijspel, vervult juffrouw Margot Cohen zeer tot het genoegen van het publiekdat haar dikwijls toejuichte. Ze ziet er allerliefst uitweet in een tooneeltje dat een idylle op zichzelf is zeer goed den toon te treffen speelt over het geheel met opgewektheid en geest. De heer Bigot speelde Rabourdin met de eenigede goede opvattingom door het eene spel het andere te kunnen zien m. a. w. de heer Bigot speelde op eene wijze dat het publiek zijn ware karakter zag en tevens begreep dat de erfgenamen dit averechts moesten zien Het publiek stelde het spel van den heer Bigot zeer op prijshem worde afzonderlijk hulde gebracht voor de keus dezer uitnemende voorstelling want door hem heeft het publiek kennis gemaakt met een allerfraaist en geestigst blijspel, dat in Parijs voor meer dan 10 jaren geval len, hier een groot an welverdiend succés heeft gehad. De vertaling van den heer Sprinkhuyzen klonk heel goed typische uitdrukkingen waren op de rechte plaats aan gebracht. Van de kleine rol, die hij met juffr. Rentmees ter had te vervullen kweet hij zich naar behooren. De jongeheer Bigot, als Bretonsche boer, deed al zijn best om tot een goed geheel mede te werken. Minnaars van een echt, Fransch blijspel kan de voor stelling van »De Erfgenamon van Rabourdin" worden aan bevolen. Zij zullendit ziendetevens ontwaren over welk een goed gezelschap de firma Van Lier kan beschik ken door dergelijke krachten bij elkaar te brengen. GETROUWD. 4 Dec. Peter van den Hovenwednr. van Antje van Voorst, en Elisabeth Geertruida Dekker. GEBOREN. 3 Dec. Anna, d. van Klaas Bosman en Antje Volger Pieter z. van Cornelia Zutphen en Oukje Mantel. Jacob, z. van Dirk de Vries en Anna Keppel. OVERLEDEN. 5 Dec. Pieter z. van Jacob Kopjes en Lummigje Hen- drika Janse11 w. Trijntje, d. van David Schaddenhorst on Johanna Vrolijk6 w. Scliermerhorn. Ondertrouwd 20 Nov. en getrouwd 1 Dec.: Cornells Edel en Jaapje van 't Hof. Geboren: 15 Nov. Frederik z. van Pieter van Leijen en Neeltje Plas. Uitgeest. Geboren: 1 Nov. Cornelis, z. van Klaas Daan en Grietje Welboren. 3 Cornelis, z. van Gerrit Bak en Maartje Jongejans. 4 Brigitha, d. van Wilhelmus Petrus Swart en Trijntje Kaptejjn. Hermanusz. van Klaas Steijn en Mietje Koster. 10 Nelis Johan Hendrikz. van Jac. Hendricus Amelsbeek en Berendina Weenink. 11 Johan Kornelis Wielandz. van Barendinus Wieland Los en Adriana Hendrika van der Kleijn. 12 Martinusz. van Cornelis Molenaar en Maria Schavemaker. 15 Nicolaasz. van Hendrik Hin en Christina Berkhout. 16 Gerardus Petrusz. van Jan Boon en Wilhel- mina Meijne. 23 Petrusz. van Cornelis Tromp en Catharina Maria Jak. 26 Adriaan, z. van Izaak de Bruijne en Antje Kaaij. 30 Wilhelminad. van Klaas Molenaar en Maria Huisman. Winkel. Geboren: 18 Nov. Anne z. van Abraham van der Welle en Antje Veer. 19 Wilhelminad. van Pieter Bossen en Stijntje Ruiter. 28 Jan z. van Gerrit Bas en Anna Kuin. <1 ii «1 o r p. Geboren: 2 Nov. Hendrik, z. van Gerrit Bus en Trijntje Schoehuis. 7 Dirk z. van Jan Blom en Antje van Diepen. 13 Gerritz. van Pieter Buren en Maartje Blan- kendaal. 28 Johanua Hendrikad. van Jan Olij en IJtje Molenaar. Castrlcuiii. Getrouwd: 10 Nov. Lourens Nijman en Maartje Baltas. Geboren: 16 Nov. Margaretha d. van Jan Glorie en Marijtje de Zeeuw. Grietje, d. van Jacob de Zeeuw en Aagje Dekker. Overleden: 16 Nov. Anna Cornelia Vader, 15 w. 28 Guurtje Kuijs, wed. J. Jz. Kujjs, 70 j. Wleringerwaard. Getrouwd: 14 Nov. H. de Boer, te Hoogwoud en A. Zijp. Overleden: 19 Nov. Pieter Heijblok, 13 j. 26 Grietje Kaan, wed. van C. J. Schenk, 62 j. 28 Aaltje Kooij, echtgen. van H. Bakker, 57 j. Oudkarspel. Getrouwd: 20 Nov. G. Bobeldijk en Maartje van Wielen. Geboren: 6 Nov. Pioter, z. van Klaas Paarlberg en Antje Paarlberg. 8 Hendricad. van Jacob Hart en Wilhelmina van Steeg. 9 Elisabeth, d. van Jan Pranger Jbz. en Wijntje Kroon. 13 Jannetje, d. van Jacob Balder en Aaltje Kruk. 14 Anna, d. van Casper Bekker en Grietje Hoogeboom. 18 Maartjed. van Fredrik Wiedijk en Guurtje Vlaanderen. Overleden: 8 Nov. Trijntje van Furstenberg, wed. van Jacob Hart, 77 jaar. Zuidscharwoude. Getrouwd: 11 Nov. Klaas Kerkmeer en Wilhelmina Tulling. Geboren: 2 Nov. Klaasje, d. van Sijbrand Rol en Maartje Krapman. 5 Johan Simon, z. van Christ.iaan Wilhelm Bött- ger en Gerarda Johanna Suzanna Baert. 8 Theodorasz. van Audries Snijders en Maria van Kleef. 9 Gerritz. van Jan Mettes en Antje Berkhout 12 Antje d. van Dirk Evers en Trijntje Nol Pover Overleden: 6 Nov. Fredrikz. van Freek Komen en Cornelia Bakker, 2 m. 10 Antje Kruijer echtgen. van Klaas Kos28 j. Noordscharwoude. Geboron: 19 Nov. Trijntje, d. van Jan Rijkes en Maartje Bos.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 3