Veiling van vaste goederen. burgerlijke" STAND. Arrondissements-Reclitbank te Alkmaar. id. id. id. id. 7, 8 en 9 id. id. id. 2090,— 1900 1975, 6040, 820, 810,— 800,— 2455,— 5- 410, 420, 430, 1315,— 3805,- 5.— 820,— 810, 810, 800, 3305,— 2230 290,— 465,— 3210, 50, 890, vervoer van gouvernements-passagiers en goederen besten digd en het vervoer van gouvernements-prodncten verze kerd wordt op denzelfden voet als thans met de schepen van de «Nederland" geschiedde. In hoofdzaak zijn de bestaande tarieven voor het gonvernements-vervoer voor- loopig bestendigd. Wat do gonvernements-passagiers betreft, zal om de 5 jaar en wat het tarief der gouver nements-prodncten aangaat om de 4 jaar worden onder zocht of voorziening noodig is. Den 6 is een wetsontwerp ingekomen tot bekrachtiging eener overeenkomst met de Nederlandsche Handel maatschappij, waarbij de bestaande ovoreenkomst tot 30 December 1897 bekrachtigd is. De Handelmaatschappij had eene verhooging gewenscht van het commissieloon voor den verkoop van producten tot 2 pet., maar de regeering meende daarin niet te moeten treden. Muntkwcstle. In het antwoord van den minister van financiën op het kamerverslag omtrent zijne begrooting voor 1893 komt ten aanzien van deze kwestie het volgende voor. De nederlandsche afgevaardigden op de intern, munt- conferentie zijn aangewezen te verklarendat Nederland tot eene Bimetallieke Unie wenscht toe te treden, mits geen ongunstiger verhouding tusschen goud en zilver worde aangenomen dan hier thans geldtEngeland toe trede en alle centrale Banken der contracteerende lan den verplicht worden goud en zilver tot vaste prijzen te koopen. Daar zeer weinig uitzicht bestaat op de 'aanne ming dezer grondslagen, is den afgevaardigden aanbevolen om de vraag te doen behandelen welke middelen zijn aan te wenden om zoolang geen blijvende oplossing der muntkwestie te verkrijgen isde nadoelenaan den be- staanden toestand verbonden, te verminderen. In 1893 wenscht men een begin te maken met het drukken van muntbiljetten van tien galden naar een nieuw model. De klachten over de bewerking der nieuwe guldens acht de minister niet ongegrond de oorzaak hiervan isdat de Munt niet over voldoende werktuigen beschikt, wat verklaarbaar is, omdat sedert lang geen zilveren stand penningen zijn aangemuntdaar vooreerst in de behoefte aan guldens voor Indië en Nederland voldoende is voor zien heeft hij gemeend niet tot de aanschaffing vau kostbare werktuigen te moeten doen overgaan. Zoolang de omstandigheden het niet vereischon tot versmelting van Rijksdaalders over te gaan acht hij onraadzaam. Voor bezorgdheid omtrent den toestand van het munt wezen bestaat geen aanleiding; hoogst onwaarschijnlijk is het, dat de noodzakelijkheid tot uitvoering der ont- muntingswet ooit ontstaan zal en zeker niet in 1893. Hij beraamt maatregelen in het belang der Zondagsrust van de ambtenaren der kleine grenskantoren Spoorweg (tramweg) van Schouw naar Purmcrend, Een wetsontwerp is ingediend tot onteigening ten be hoeve van den aanleg van dezen spoorweg. Burg. en Weth. van Ilpendam hebben bezwaren ingebracht, waarbij het algemeen nut van dezen verbindingsweg wordt betwijfeld, maar Gedep. Staten van Noord-Holland achten daarente gen het werk van dien aarddat eene onteigening ge wettigd is, op grond dat een kortere spoorwegverbinding tusschen Purmerend en Amsterdam zal ontstaan, waarvan vooral Purmerend nut zal trekken. De richting van het ontwerp is daarbij 3ls volgt bepaald Aanvangende in de gemeente Nieuwendam bij het Schouw zal de weg aansluiten aan den tramweg van Amsterdam naar Edamvan daar door de gemeenten NieuwendamLandsmeerIlpendam en Purmerend, loo- pen over de brug over de Monnikendammertrekvaartin nagenoeg evenwijdige richting met het Noord-Hollandsch Kanaal en eindigende in de gemeente Purmerend. De gemeenteraad van Opsterland heeft met groote meerderheid verworpen het voorstel van drie leden der Volkspartij om inkomens van f 300 vrij te stollen van den hoofdelijken omslag. Tot hoofd der openbare lagere school te Vogelezang, gemeente Bloemendaal, is benoemd W. J. de Wildt onderwjjzer te Amsterdam. —De afdeeliugen Neder-Veluwe en Over-Veluwe der Geld .- Overijselsche Maatschappij van landbouw hebben aan den minister van justitie wettelijke bescherming der spreeuwen verzocht. Bij kon. besluit van 1 Nov. (Staatsblad No. 251) is de lichting der militie voor 1893 bepaald op 11000 man, van wie 600 voor den dienst ter zee bestemd worden. Het aandeel der provincie Noordholland bedraagt 1863, fjords en de ruwe bergen, hier en daar met sneeuw ge kroond. Ver beneden haar was op het water een roei bootje zien, nauwelijks grooter dan een speldeknop en tei wijl Cecil het schoone landschap, in den gouden zonne schijn van dien zomernamiddag beschouwde, rezen beelden uit de Frithiof sage voor haar op, totdat het haar was, als moest aanstonds het drakensehip Ellida over het effen^ blauwe water opdoemen. Maar weldra gaf Knut te kennen, dat als zij bij tijds voor het avondeten wilden zijn, zij nu moesten vertrekken on de vroolijke partij verdeelde zich in kleine groepen. De heer Falck was diep in gesprek met den heer Mor gan, Cyril en Florence bleven als gewoonlijk bij elkander. Knut was vooruit met de amerikaansche dame, terwijl Roy Boniface zich bij zijne zuster en Sigrid voegde, soms even ophoudende om van de versch gevallen sneeuw sneeuwballen te maken. De kleine Swanhild aarzelde een oogenblik zij had gaarno met Blanche willen gaan, voor wie zij eene vereering en gehechtheid koesterde, als wel meer voor volwassen meisjes bij kinderen van haren leeftijd voorkomtmaar zij werd lachend medegenomen door eenige goedhartige vrieuden uit Bergen, die haar voornemen hadden geraden en Frithiof en Blanche werden weder alleen gelaten. «En moet gij waarlijk Maandag vertrekken vroeg Frithiof met een zucht. »Nu,' zeide zjj, snel naar hem omziende, »ik heb u last genoeg veroorzaakt, geloof ik bij het klimmen ik altijd hulp noodig. Gij zult blijde zijn, als gij mij kwijt zijt, al zijt gij te beleefd, het te erkennen." »Hoe.kunt gÜ zoo iets zeggen?" riep hij uit en weder was er iets in zijn manier, dat haar een weinig veront rustte. «Gij weet gij moet weten, wat deze dagen voor mij zijn geweest." Wordt vervolgd. Van 27 Nov. tot 3 Dec. zijn te Rotterdam 27 per sonen door roodvonk aangetast en is 1 aan die ziekte overleden. Het sectie-ondorzoek aan de Rijksveeartsenijsehool te Utrecht heeft geleerd, dat de uit Grave opgezonden hond werkelijk aan hondsdolheid lijdende is geweest. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad heeft den 28 November ambtshalve de vernietiging geëischt van het arrest van het hof te Amsterdam, waarbij P. A. W., jachtopziener te Callantsoog, tot 6 maanden gevangenisstraf is veroordeeld wegens mishandeling, die den dood tengevolge heeft gehad, gepleegd door een ambte naar, die daardoor zijnen bijzonderen ambtsplicht heeft geschonden op grond dat recht zou zijn gedaan op ge tuigenverklaringen, die bijzondere meeningen of gissingen bevatten en verwijzing der zaak naar een aangrenzend hof. Uitspraak 27 December. Het verbod van het doen doorrijden van spoorweg rijtuigen met slaapgelegenheid uit het buitenland is, in verband met het opheffen der maatregelen tegen cholera, ingetrokken. De r. k. kiesvereeniging te Vechel heeft don heer B. R. F. van Vlijmen met algemeene (284) stemmen cau- didaat gesteld voor lid der Tweede Kamer. Msgr. Bottemanne, bisschop van Haarlem, heeft het eere-voorzitterschap van het a.s. katholiek-Vakcon gres aanvaard. Bij kon. besluit is bepaald, dat de schadeloosstelling aan de burgerij voor «huisvesting met voeding" voor een onderofficier, in plaats van 60 centen, 80 centen per dag zal bedragen. Do fraaie schilderijen-verzameling van wijlen den heer Fop Smit Jr. te Rotterdam zal niet in het open baar, maar onder de familieleden verkocht worden. Het Bestuur der Nederlandsche Juristenvereeniging heeft als onderwerpen ter behandeling op de algemeene vergadering van Augustus 1893 te Utrecht gekozen: I. Is herziening wenschelijk van het stelsel onzer wot omtrent eigendom van den grond, in de richting van het grondboek- of het Torrensstelsel of in anderen geest? Praeadviseurs de heeren mr. P. R. Feith te 's-Graven- hage, I. Boer Hzn. te Utrecht, A. Moll te Arnhem. II. Welke behooren de grondslagen te zijn voor de samenstelling eener algemeene politiewet, zoowel ten aan zien van de bevoegdheden als van do organisatie der politie Praeadviseurs de heeren mrs. H. J. Kist te Am sterdam, en J. 0. Th. Heyligers te 's-Gravenhage. De heer H. W. J. Sannes, notaris te Hoorn, heeft het voorzitterschap der Centrale liberale kiesvereeniging in het district Hoorn neergelegd. De zoogonaamde vrijwillige reisbelasting der dames Valetou, Wesselink en Elink Schuurman te Utrecht heeft in 1892 f 2726 opgebracht, waarvoor 71 personen korter of langer do buitenlucht hebben genoten. De aandeelhouders der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen hebben aangenomen het voorstel tot aankoop van den spoorweg NijmegenTilburg, terwijl de raad van commissarissen gemachtigd werd ter bestrij ding van de kosten van dien aankoop en van nog andere uitgaven eene leening van f 15.000.000 te sluiten, in verschillende gedeelteu uit te geven op daarvoor gunstige tijdstippen. Bij kon. besluit van den 6 is de heer J. Bos, laatste lijk predikant te Soestbenoemd tot ridder der orde van Oranje-Nassan. Te Maastricht zijn de openbare scholen wegens het heerschen der diphtheritis gedurende acht dagen gesloten. De arr. rechtbank te Utrecht heeft het verzet van het bestuur van het waterschap Groot-Mijdrecht tegen de onlangs uitgesproken verklaring, dat hot waterschap in staat van kennelijk onvermogen verkeerdegegrond verklaard en dien staat opgeheven. De arr. rechtbank te Dordrecht heeft den öljarigen arbeider, W. in 't Veld te 's-Gravendoelwegens mis handeling, met doodelijken afloop na 7 dagen, van zijnen schoonvader, Jacob Monster, veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf. Beroepen naar de ev. luth. gemeente te Hedembllk ds. J. L. F. de Meijere J.C.z. te Bodegraven. Voordracht voor onderwijzeres aan eene openb. school te Hoorn: mej. Blokker te Wester-Blokkermej. Re- benscheidt te IVest-Tersclielling en mej. Hoolwerfl te Oostwoud. Den 7 is te Beverwijk ingebroken in het kantoor van den heer H. van Doorn, waaruit ruim f 40 ontvreemd werd. De dief heeft drie gesloten deuren geopend, zonder de sloten te verbreken en met een beitel den lessenaar op het kantoor opengebroken, waaruit het geld ontvreemd werd. Voor gemeente-secretaris te Haarlem zijn door burg. en weth. aanbevolen de heeren mr. C. M. Rasch commies-redacteur ter gemeente-secretarie aldaar en mr. C. B. Menalda, ambtenaar ter prov. griffie te Leeuwarden. Te Worincrveer is een 4]/2 jarig knaapje bij ongeluk uitgegleden en achterover op straat gevallen, tengevolge waarvan hij nagenoeg oogenblikkelijk overleed. Voor hoofd der school te Harsingcrhorn hebben zich 58 sollicitanten aangemeld. Benoemd tet secretaris der banne Harslngerliorn de lieer C. Bol en tot penningmeester de heer J. Rijkes, beiden aldaar. Herbenoemd tot heemraad van het heemraadschap der strijkmolens van de Schagerkogge de heer W. Kooij te Schagcn. Mej Faber, onderwijzeres aan de openb. school te Opmeer, is als zoodanig benoemd te Schiermonnikoog. De heer mr. J. Dirks te Leeuwarden, den 25 Nov. te Leeuwarden overleden, heeft zijne belangrijke verza meling munten en penningen met zijne uitgebreide bibliotheek vermaakt aan het Friesch genootschap van geschied-, oudheid- en taalkunde. Den 4 des avonds heeft een visschersknocht te Texel een ander varensgezel met een zakmes vijf steken in rug en zijde toegebracht. Misbruik van sterken drank was daarvan de oorzaak. In den laatston tijd waren herhaaldelijk diefstallen gepleegd in Maas- en Waal, zonder dat de dader bekend werd, al beschouwde het volk reeds lang V. Os als den schuldige. Het gemeentebestuur van Wamel loofde voor eenige dagen eene premie van 50 uit voor hem, die de daders der diefstallen wist te vatten of aan te wijzen. Ihans is genoemde V. Os, die ondertrouwd was en te Doodewaard eene kamer gehuurd had, te Leeuwen aan- 15 24 30 gehouden, waar hij een brief zat te schrijven nadat bij eene in die kamer gehouden huiszoeking voorwerpen ge vonden waren, welke een der bestolenen als zijn eigendom herkende. Tot lid van de Tweede Kamer in het kiesdistrict Zevenbergen is met 900 van de 1071 stemmen gekozen de heer E. van der Kun te 's-Gravenhage de heer Borret verkreeg 56 stemmen en in het kiesdistrict Veghel de heer van Vlijmen, aftr. lid, met 1054 van de 1237 stem men. De heer jhr. Jos. de la Court, bekwam 158 stemmen. Oterleek. Geboren: 23 Nov. Pietertje Wilhelmina, d. van Trijntje Wagenaar. Overleden: 2 Nov. Neeltje Zeemanechtgen. van Gerrit de Jong, 64 j. en 7. m. Bilde lYicdorp. Geboren: 1 Nov. Pieter, z. van Jan Winnips en Maartje Sneekes. 5 Trijntje, d. van Dirk Leek en Grietje Groot. Elizabeth Catharina, d. van Simon Quax en Dieuwertje Morsch Johannis Christoffel, z. van Johannes Fredericus Beemsterboer en Geertruida Glas. Cornelia, d. van Tijmen de Jong en Pietertje Bruin. Gijsbertha Maria, d. van Jacob Stoop en Marijtje Engering. Overleden: 1 Nov. Jan Kuin, z van Pieter Kuin en Maartje Wit. 7 dagen. 28 Anthonius, z. van Petrus Hurkmans en Grietje de Wever, 14 m. Haringkarspel. Getrouwd: 6 Nov. Cornelis Neefkes, wednr. van Dieuwertje Stam mes, en Antje Kooij te Zijpe. Geboren: 13 Nov. Cornelis, z. van wijlen Cornelis Rijs en Neeltje Bronder. 17 Cornelis, z. van Jacob Schoen en Francis Cor nelia de Pee. 19 Aagje, d. van Arie van Leijen en Cornelia Boor. Overleden: 22 Nov. Jan Smit, 42 j. Hensbroek. Getrouwd: 3 Nov. Jan Vlug, van Schermerhorn, en Grietje Koppen. Geboren: 29 Nov. Maartje en Marie ds. van Johannes Berkhout en Dieuwertje Molenaar. Overleden: 27 Nov. Jan Huisman, 75 j., wedr. van Aaltje Hemke. U r s e m. Geboren: 27 Nov. Lourens, z. van Dirk Bakker en Leentje Schilder. Overleden: 9 Nov. Pieter Bakker, wedr. van Pietertje Smit, 70 j. Zitting van 6 December. C. K., Alkmaar, mishandeling, 14 dagen hecht. J. K., J. S., M. V. en ;A. G., allen Winkel, ieder 14 dagen hecht. J. d. V. Wieringen, wederspanuigheid, 3 weken hecht. J. J. P., Helder, mishandeling, 14 dagen hecht. K C., Helder, beleediging, vrijgesproken. A. R., Helder, mishandeling, 14 dagen hecht. C. K., Helder, verzet, 6 weken hecht. J. S., Helder, in hooger beroep veroordeeld tot 28 da gen hecht. W. F. en C. v. d. S., Helder, als boven, 14 dagen hecht. N. K., Hoogkarspel, kindermoord, 1 jaar en 6 maan den hecht. P. D., Amsterdam, opmaken van een valsch paspoort, 3 maauden hecht. J. JB., Nieuwediep, gebruik maken van een valsch paspoort, 4 maanden hecht. 7 December. Door den Notaris M. GOUVERNE. Alkmaar. Huis, Wildemansstraat, D 28a. Str. G. Diepen id. id. D 285. Str. dezelfde id. id. D 28c. Str. dezelfde 1, 2 en 3 opgehouden op Huisje, Schelphoek D 19a. Str. K. Kuiper id- id. D 195. Str. G. Netten id. id. D 19c. Str. dezelfde 4, 5 en 6 gocomb. Str. F. H. Ringers Verhoogd door J. Pastoor met id. achter de vorige D 17. Str. J. M. Visser D 18. Str. dezelfde D 19. Str. K. Kuiper gecomb. Str. K. Kuiper Niet verhoogd. 4 tot en met 9 gecomb. Str. F. H. Ringers Verhoogd door K. Kuiper q.q met id. Wolfpad D 46a. Str. F. H. Ringers id. D 465. Str. G. Baas id. D 46c. Str. Jb. Wiebes id. D 46d. Str. G. Netten 10 tot en met 13 opgehouden op 14. HuisLuttik-Oudorp C 45; Str. G. Diepen 15. Bouwgrond Fnidsen. Str. H. Jansen 16- id. id. Str. G. Diepen 14, 15 en 16 gecomb. Str. G. Netten Verhoogd door F. H. Ringers qq. met 17. HuisGed Baansloot A 33. Str. J. H. Diepen Niet verhoogd. Opgehouden. Stoomdr. v. Herms. Coster Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 6