Buitenland. Binnenland. behoeften zoo eenvoudig mogelijk al leeft men op den meest bescheiden voet. Men bedoelde niet meer dan ze kere maatschappelijke onafhankelijkheid die ook in den nederigsten stand bereikbaar isonverschillig dus of die onafhankelijkheid gewaarborgd is door zekere gegoed heid of door de bekwaamheid in eenig bedrijf, beroep of handwerk. Ook de gezeten werkman kon geacht wor den dien onmisbaren maatschappelijken welstand te be zitten. De wetgever kan zoover gaan, als er een ken merk van zoodanigen maatschappelijken welstand te vinden is. De Grondwet laat hem hierin vrijhij zelf dat is de Regeering en de vertegenwoordiging in gemeen overleg moet beoordeelen of 's lands belang vordert zoover te gaan maar de Grondwet verbiedt het niet. Het voorzien in eigen onderhoud en in dat van het huis gezin schijnt das met het oog op de Grondwet voldoende. De vraag is nu maarwaaraan zijn in Nederland de personen te kennen, die aan dien eisch beantwoorden Waaruit blijktdat iemand in zijn eigen onderhoud en in dat van zijn huisgezin voorziet Dat is de gewichtige vraag, over welker beantwoording men het niet eens is, zooals wij bij een volgende gele genheid hopen uiteen te zetten. BEUGtlE. Eene boekverkoopster te Brussel is tot eene maand gevangenisstraf en f 50 boete veroordeeld wegens het in den handel brongen van een onzedelijk boek. De correctioneele rechtbank te Spa heeft alle aange klaagden in het rechtsgeding wegens het houden van hazardspelen vrijgesproken uit overwegingdat het spel plaats had in een besloten gezelschap, dat niet valt onder het bereik der strafwet. De twee anarchisten die te Brussel in hechtenis ge nomen werden op den dag van de opening der Kamers, omdat zij bij het voorbijgaan van den koning riepen »weg met den koning van karton! zijn veroordeeld ieder tot 6 maanden gevangenisstraf. OVITICHLA^D. De commissie uit den Rijksdag heeft zich, met op één na alle stemmen, voor de invoe ring van eenzelfden maatstaf ter bepaling van den tijd verklaard. Ablwardt, tegen wien door het openbaar ministerie li jaar gevangenisstraf geëischt was, is den 9 wegens strafbare beleediging, driemaal gepleegd, tot vijf maanden gevange nisstraf veroordeeld. In het vonnis is overwogen, dat het door de militaire overheid ingestelde onderzoek naar de deug delijkheid van de geweren uit de fabriek vau,Lö we een schit terend gevolg had. Verder wordt gezegd, dat de aange klaagde van de zaken geen verstand had, en wederiegd i3 de bewering, dat 1500 geweren op wederreehterlijke wijze werden gestempeld. Ook werd bewezen verklaard de herhaaldelijk aan bij zondere personen en met name aan den geweermaker Kirsch aangedane zware beleedigingen. Als er honderden personen als Ahlwardt waren dan zou niemand meer veilig zijn. Het is niet gebleken, dat een der door hem aangegeven feiten op juiste gronden berustte. Rijksdag. Den 10 werd de nieuwe legerwet be handeld. De minister van oorlog, Kaltenborn, gaf eene verklaring van het militair gezichtspunt, waarvan de re geering bij de indiening dezer voordracht was uiteenge gaan. Huene (centrum) zeide, dat zijne partij het ontwerp nauwkeurig zou onderzoeken; hij hoopte met de regeering tot eene verstandhouding te zullen geraken, want het. ontwerp was in den thans aangeboden vorm niet aan neembaar. Hij wenschte dat de tweejarige diensttijd bij de wet zou worden gewaarborgd eu dat alle militaire kredieten jaarlijks zouden worden vastgesteld. Richter meende, dat de rijkskanselier, bij een williger gestemden Rijksdagop verder strekkende eischen zou terug komen. Met genoegen had hij gehoord, dat ook het centrum tegen verhooging van het effectief was. Caprivi verklaardezoo zeer overtuigd te zijn van het akeligste en wanstemmigste van alle geluiden weerklonk tusschen de bergen. »Ik moet gaan," zeide zij, «of zij zullen mij komen zoeken. Dit is ons eigenlijk afscheid. Op de stoomboot kunnen wij elkander slechts de hand geven, maar nu En zij hief een bekoorlijk, blozond gelaat tot hem op. En toen zij vervolgens naar de boot wandelden, sprak zij druk en vroolijk over alles, wat zij zouden doen, als hij in Engeland kwamzij praatte door, omdat hij bleef zwijgen en omdat zij bang was, dat haar oom hun geheim zou raden misschien was het voor haar eene verlichting, toen Frithiof aanbood terug te gaan naar het hötel om den kijker van den heer Morgan, die bij vergissing in de salon was gebleven, te gaan halen, zoodat er inderdaad slechts voor een zeer kort afscheid op de stoomboot tijd was. Hij deed het kort af, werktuigelijk glimlachende bij de goede wenschen en met een bezwaard gemoed stapte hij aan land. De heer Palck, die met dezelfde boot naar Bergen terugkeerde, was niet onvergenoegd, toen hij zijns zoons neerslachtigheid zag hij stond bij de verschan sing naar hem te zien en sprak van tijd tot tijd een paar woorden tot Blanche, die naast hem stond. »Wel kijkriep hij uit»de jongen komt waarlijk weer aan boord. Wij zullen hem meenemen, als hij niet oppast." «Duizendmaal verschooning!" had hij uitgeroepen, toen hij Cecil en Roy Boniface de hand drukte. »Ik had u niet vroeger gezien. Een goede reisGij moet weer eens in Noorwegen komen en ons opzoeken." Voer sa god!" riep een matroos en Frithiof moest zich haasten om van boord te komen. »Op ons volgend vroolijk weerzien 1" zeide Roy, met zijn hoed wuivend en toen volgde een algemeen gewuif van zakdoeken van de vriendelijke groep op de landings plaats en van de vertrekkende gasten en te midden van al die drukte had Frithiof alleen Blanche's helder *Auf Wiedersehn P' verstaan en niets gezien dan de mooie zwarte oogen, die tot het laatst op hem bleven gericht. »Dat is voorbij," zeide hij tot Sigrid, zich afwendende en een zucht onderdrukkende. «Misschien komen zij het volgend najaar terug," zeide Sigrid om hem te troosten. «Misschien ga ik het volgend jaar naar Engeland," zeide Frithiof glimlachend. «Zoo spoedigriep Sigrid onwillekeurig uit. de noodzakelijkheid van den maatregel ter vezeke- ring van 's Rijks bestaan dat wanneer ook de Rijksdag de op dat lichaam rustende verantwoordelijkheid op zijne schouders wilde leggen, hij die met alle gerustheid zou overnemen. Manteuffel zeide, dat de conservatieven alleen dan tot de voordracht zouden toetreden, wanneer het, hun blijkt, dat de hoedanigheid der troepen daar onder niet lijdt. Den 12 deelde de nationaal-liberale afgevaardigde Mar- qnardsen de redenen mede, die geleid hadden tot de in diening der volgende interpellatie over het duitsche in- fanteriegeweer: «De deskundigen, die in het zoo juist geëindigde proces Ahlwardt gehoord werden, hebben de goede hoedanigheid aangetoond onzer nieuwe infanterie- bewapening. Niettemin schijnt het gewenscht, dat door de hoogste gezaghebbenden dit oordeel bevestigd en be krachtigd wordt. De ondergeteekenden vragen daarom den Rijkskanselier of hij bereid is den Rijksdag in dit opzicht eene mededeeling te doen." (Get.) Dr. Buhl v. Marquardsen e.a. Hij deed uitkomen, hoe noodzakelijk het is, dat de soldaten op hun wapen kunnen vertrouwen. Daarop antwoordde graaf von Caprivi dat het geweer, waarmede de duitsche infanterie gewapend is, in model en uitvoering geheel overeenkomt met de tegenwoordige eischen der krijgskunst, en dat dit in alle opzichten ook geldt voor de geweren, door Löwe geleverd. De Rijks- regeering heeft er nooit aan gedacht, de geweren van. Löwe terug te zenden of geen verdere bestellingen te doen HUTittAM JE. De duitsche consul-generaaldie belast is met de waarneming der russische belangen heeft aan de regeering een schrijven overhandigd, waarin door Rusland een bedrag van 2 millioen roebels wordt gevorderd voor vier halfjaarlijksche termijnen der bezet- tingskosten. RUMEAIE. De Senaat heeft met 82 tegen 4 stem men do huwelijksgift voor den kroonprins goedgekeurd. De Kamer keurde met 97 tegen 21 stemmen het adres van antwoord goed. iPAJIJE. In den onder voorzitting der Koningin gehouden ministerraad van den 7 bracht minister Cano- vas verslag uit over den toestand en deelde mede, dat, na eene beraadslaging der ministersmet meerderheid van stemmen besloten was in de Cortes de kwestie van vertrouwen te stellen. De heer Canovas verklaardedat hij minder gowicht hechtte aan het stemmental dan aan de beteokenis der stemming en dat zelfs, als hij een groote meerderheid verkreeg, hij toch zijn ontslag zou aanbieden, als eenige invloedrijke conservatieven tegen hem stemden of zich onthielden. Hij voegde er bijHat hij een een stemmig votum zijner partij, zonder uitzondering, verlangde. In de Kamerzitting werd daarop de kwestie van ver trouwen gesteld, en de motie van vertrouwen aangenomen met 107 tegen 7 stemmen, die van de republikeinen De liberalen onthielden zichevenals de ontevredene conservatieven. Onmiddellijk na afloop van de stemming verlieten de ministers de zaal waarna He zitting werd gesloten. De heer Canovas begaf zich terstond naar het koninklijk Paleis om der Regentes het ontslag van het Kabinet aan te bieden. Die verwachting, dat de heer Sagasta liberaalmet de vorming van het nieuwe Kabinet zou worden belastis verwezenlijkt. Hot nieuwe ministerie met Sagasta als president heeft den 11 des ochtends den eed afgelegd en hield des avonds zitting om de ministerieele verklaring vast te stellen, die den 12 iu de Kamers zou voorgelezen worden. De hoogere ambtenaren van de departementen en alle pre fecten hebben ontslag genomen. Volgens enkele bladen zou de nieuwe minister-president Sagasta met den afgetreden minister-president Canovas eene bijeenkomst gehad hebben ten einde te bewerken, dat de Kamers eenige financieele plannen aannamen. Vele diplomaten hebben telegrafisch hun ontslag aan geboden. Hij lachte, want de woorden waren zoo merkwaardig in strijd met zijne gedachte. O, noemt gjj twee maanden een korten tijd riep hij uit«mij lijkt het eene eeuwigheid. Gij zult veel ge duld met mij moeten hebben, want ik waarschuw u, het bevalt mij volstrekt niet, dat ik zoolang moet wachten «Waarom hebt gij nu dan niet gesproken, voordat zij hoenging «Wat een goede raadgeefster," zeide hij met een glim lach. «Ik heb haar gisteren gevraagd." «Gister!" riep zij verrast. «Gister, op Mankeggen Ja en nu blijft nog slechts over de toestemming van den heer Morgan tot onze verloving te verkrijgen." «O Frithiof, ik ben zoo blijde! zoo erg blijde! Wat zal dat vader een genoegen doen! Gij moet het hem da delijk schrijven." «Als hij het streng geheim hondt," zeide Frithiof «Er moet natuurlijk geen woord over worden gesproken, voor dat hare vader zijn toestemming heeft gegeven. Het is nog geen engagement, maar wij weten, dat wij elkander lief hebben." «Dat moet voldoende zijn, om u tot het najaar tevre den te stellen En het was lief van u, Frithiof, dat gij hot mij hebt verteld. O ik geloof nietdat ik had kunnen uitstaan, als gij een meisje hadt willen trouwen, van wie ik niet hield. Maar Blanche niemand is liever en be minnelijker dan zij." Het scheen, dat Frithiofs geluk de geheele familie ge lukkig maakte. Zelfs de kleine Swanhild giste, hoe het stond en begon zich beelden te scheppen van de gelukkige toekomst, als het schoone engelsche meisje hare zuster zou zijn. Wat den heer Falck betreft, het nieuws scheen de diepe neerslachtigheid, onder welke hij in den laatsten tijd gebukt had gegaan, geheel te hebben verdreven. En zoo ging, ten spijt van het wachten, voor Frithiof de tijd spoedig voorbijde gedachte aan Blanche's liefde maakte hem reeds gelukkig en in de villa te Kalvedalen was veel gelach en vroolijkheid, muziek en gezang veel vurige verwachting en hoop en vele plannen werden gemaakt voor eene toekomst, die nog gelukkiger zou zijn. Eindelijk, toen de avonden langer werden en de nade ring van den langen winter was te bespeuren, vertrok Frithiof van huis en ging op een Zaterdag in October op reis. Het was in zekeren zin de grootste gebeurtenis van zijn leven en allen gevoelden instinctmatig, dat het Men verzekert, dat Castillar benoemd zal worden tot gezant te Parijs, Albareda te Londen. Casela Miranda heeft ontslag gevraagd als onder-minister van staat en afgevaardigde op de tentoonstelling van Chieago. In den ministeraad is besloten, dat de Kamers onmid dellijk ontbonden zullen worden. De nieuwe Kamers zul len legen 1 April bijeengeroepen worden. Groote bespa ringen zullen worden ingevoerd in alle departementen die van oorlog en marine inbegrepen. Geen nieuwe lee ning zal worden uitgeschreven, tenzij het krediet des lands dit noodzakelijk mocht maken. Begrootingen zullen gereed gemaakt en bij de Kamers ingediend worden zoodra deze weder bijeenkomen. Het bestuur van de Bank zal worden aangeboden aan Puigcerver, terwijl aan Villon het beheer der hypotheekbank zal worden opge dragen. Aguilera is tot prefect van Madrid benoemd. ENGELAAD. Het eerste schip is door het Man chester scheepvaartkanaal te Londen aangekomen. Minister Gladstone zal de kerstdagen te Biarritz gaan doorbrengen. De heer W. H. Cross, conservatief afgevaardigde in het Lagerhuis voor Liverpoolis aan typhus gestorven. TURKIJE. Den 10 is het eerste gedeelte van den spoorweg van Salonika naar Monastir geopend. KWITSERKAAïD. Den 9 heeft de Nationale Raad met, algemeene stemmen van 104 leden de handelsover eenkomst n>et Frankrijk goedgekeurd Tweede Kamer. In het antwoord van den minister van justitie werd menige opmerking juist genoemd of menige geuite wensch toegestemd. Zoo is de minister volstrekt niet tegen het beginsel van schadevergoeding wegens on rechtmatig ondergane voorloopige hech tenis, zelfs was hij er vroeger onvoorwaardelijk voor stander van. De zaak vereischt intusschen nadere studie. De moeielijkheid is daarin gelegendat do wet geen ouderscheid maakt tusschen vrijspraak wegens onschuld of wegens niet gebleken schuld. De rechterlijke colleges zullen zeker wel ter harte nemen de door den heer Huber gemaakte opmerkingen omtrent de i n r i ah ting der vonnissen in burgerlijke zaken, welke vol komen juist zijn zoo noodig zal hij eene wijziging in het Wetboek van Rechtsvordering voordragen. Men staat naar zijne meening niet machteloos tegenover het gebruik van Damen en firma's. Art. 435, Wetboek van Strafrecht voorziet daarin. Bij de uitvoering der a r- beidswet mogen de belangen der nijverheid evenmin uit het oog verloren worden als het belang van den werkman. Bij de toepassing wordt zeer gematigd te werk gegaan zoodat wel eens het (niet joists) verwijt van te groote toegevendheid is vernomen. De inspecteurs handelen inderdaad met beleid en verstand. De voogdij is werkelijk een der punten die gedeeltelijke wijziging be hoeven maar er zijn nog meer punten en hij wil de commissie van herziening niet verhaasten. Verandering in de wijze van belegging der gelden van minderjarigen acht hij onraadzaam, in verhouding tot het voordeel. Het besluit in zake het notariaat was inderdaad van onschuldigen aard en alles komt, op eene beleidvolle uit voering aan. De kwestie der standplaatsen moot echter niet, enkel uit hot oogpunt der notarissen maar ook uit dat van het algemeen belang beschouwd worden. Wat de troebelen in het noorden betreft, hij beschouwt ze als zeer ernstig. Inderdaad, waar wind gezaaid wordt, wordt storm geoogst en daarom was hij vooral den heer Tijdens (van deze zijde had hij zulks niet verwacht) dankbaar voor zijne wenken in hetjbelang van orde en gezag. Na het door den minister gesprokeno kwam de heer Tijdens er tegen opdat er verband zou bestaan tusschen het optreden der radicalen en de onlusten in het noorden daar deze in het district Winschoten aan geheel andere oorzaken eene crisis was. zoodat Sigrid op het laatste oogenblik Swanhild ter zijde nam en vader en zoon alleen hunne afscheidswoorden konden zeggen. «Ik reken op u, Frithiof," zeide de vader ernstig, «om te volbrengen, wat mij niet is gelukt te leven, zooals ik had gewenschtte kunnen leven. Moge God u de vrouw gevendie het best u bijstaat in dien strijd Soms denk ik, Frithiof, dat alles heel anders had kun nen gaan wanneer uwe moeder voor mij was gespaard gebleven." «Geeft gij niet te veel toe aan die neerslachtigheid, vader?" zeide Frithiof. «Waarom hebt gij zulk eene sombere opvatting van uw leven? Ik zal heel blijde zijn, als ik doe, wat gij hebt gedaan. Ik zou wel willen, dat gij mede kondt gaan naar Engeland; ik geloof, dat gij verandering en rust noodig hebt." «Zoo zeide de heer Falck lachend, «als gij eenmaal daar ginds zijt, zult gij het niet meer wenschen. Neen, neen; het is het beste, alleen te zijn, als men uit vrijen gaat, mijn zoon. Bovendien, ik zou nu onmogelijk van huis kunnenover eenige dagen komt do haringvloot van IJsland terug." Het sein werd gegeven dat allen die de reis niet mede maakten de stoomboot moesten verlaten hij nam Frithiof's hand en hield die in de zijne. «God zegene u, mijn jongen ik geloof, dat gij onzen naam eer zult aandoen, vroeger of later. Nu, Sigrid, zeg hem goeden dag, wij moeten weg." Hij riep de kleine Swanhild verliet vlug de boot en stond toen op de kade, vroolijk pratende; zijne neerslach tigheid scheen geheel verdwenen. Weldra zette de boot zich in beweging en Frithiof, vol van vroolijke verwach ting, gevoelde toch eene smartelijke aandoening, toen hij hun, die hij achterliet, vaarwel toewuifde. Een gelukkige terugkomst in Gammle Norge schroenwde de heer Falck. En Sigrid eu Swanhild wuifden met hare zakdoeken, totdat do stoomboot buiten gezicht was. «Het is dvraas van mij, mij het weggaan zoo aan te trekken", dacht Frithiof. «Over drie weken ben ik weer thuis. En als ik dan weer Bergen verlaat, wie weet, of het dan niet zal zijn om mijn eigen bruiloft te vieren." En hij ging het dek op eu neer en floot «het bruids lied van den Hardanger." Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 2