schikken om een juiat oordeel te vellen, en hij weet ook niet of in hooger beroep de qualificatie van den eersten rechter ten opzichte van den betrokken on derwijzer is bevestigd. Waar het werkelijk noodig mocht blijkenzal het schooltoezicht zeker niet in gebreke biijven naar behooren op te treden. Op aandrang van de heeren Tydeman en M a c k a y werd overweging toegezegd van het denkbeeld, om weer tweemalen 's jaars gelegenheid te verstrekken tot het afleggen van het onderwijzers-examen. Na de aanneming van het amendement van den heer van Kerkwijk om den door de heeren Goeman Borgesins, de Beaufort en van Houten ondersteunden en door den heer Schaepman be streden post van f 12000, uitgetrokken voor het vervoer van kunstproducten der Nederlandsche Schildersschool naar de tentoonstelling te Chicago niet toe te staan geschiedde de aanneming der begrooting van binnenl. zaken zonder hoofdelijke stemming. In de avondzitting van dien dag, toen een model in hout voor het schip type A op de ministerstafel ter be zichtiging van de leden gesteld wasbracht de heer G o e k o o p hulde aan de kunde het karakter en de energie van den minister van marine, doch dit nam niet wegdat zijne plannendie voor jaren den toestand zullen beheerschengetoetst moeten worden aan de eischen van het algemeen belang. Daarna zette hij breed voerig uiteen, dat het voorstel tot aanbouw van nieuwe schepen niet voor beslissing rijp was en dit was ook het gevoelen der meerderheid van de commissie van rappor teurs, die overigens zijn streven tot verbetering van den toestand van het materieel waardeert. Zijn hoofdgrief is dat de Kamer de gronden voor het voorstel niet kont en de gegevens mist voor eene grondige beslissing. De weg voor eene suppletoire begrooting blijft over en dien weg beveelt de commissie van rapporteurs ten drin gendste aan. De heer Land acht organisatie der zeemacht veel meer noodig, doch vindt, nu de minister begint met de schepen te vervangen geen vrijheid de gelden te wei geren. De heer Viruly Yerbrugge ontwikkelde zijne bezwaren tegen 's ministers plannenwaarna de heer Rutgers uiteenzette waarom hij den minister nooh bestreed, noch ondersteunde. Hij was terug gekomon op zijn aanvankelijk plan om tegen te stemmen en zou voor de begrooting stemmen, omdat schepen type A ook dienst kunnen doen in elk ander plan. Zuid-Oostrrspoorneg. Tusschen de Exploitatie-Maatschappij en de Zuid- Oosterspoorweg-Maatschappij is eene overeenkomst geslo ten waarbij de eerste den spoorweg van Tilburg naar Nijmegen koopt voor f 6,840,000, te betalen in 3 pCt. obligation, door eerstgenoemde Maatschappij af te geven. De regeering heeft zich bereid verklaard aan de wet gevende macht eene voordracht te doenin hoofdzaak daartoe strekkende, dat de Staat zich verbindt om, in geval van naasting, den spoorweg Tilburg-Nijmegen voor denzelfden prijs van de Exploitatie-Maatschappij over te nemen. De levering van 500 privaattonnen is den 10 door het gemeentebestuur van Zaandam aanbesteed aan den laagsten inschrijver J. P. Heijne te Amsterdam voor 690. Den 11 is bij de geref. kerk te Zaandam met algemeene stemmen beroepen ds. J. D. van der Munnik te Groningen. Den 14 is in de sluis te Zeeburg een schipper door het uitschieten van den vaarboom te water geraakt en verdronken. men behoeft daarom toch anderen niet te benadoelen of te belasteren, u doet het haast voorkomen, of ieder meisje, dat geen talenten bezit, zich daaraan schuldig maakt »Dat was mijne bedoeling niet, Gusta 1 Het is verre van mij, dat ik de staf zal breken over haar, die in hare jeugd geene gelegenheid heeft gehad zich te ontwikkelen of talenten eigen te maken, doch ik voor mij ben over tuigd, dat het een zegen voor een meisje is, indien zij ze bezit. Wij vergen van onze dochters geenszins, dat zij de wereld zullen ingaan, zoolang ze nog in het ouder lijk huis een gezellig en onbezorgd leven kunnen genieten, doch wij wenschen alleen, dat zij zich nuttige kundig heden eigen maken, en stellen haar daarom in de gele genheid ieder haren bijzonderen aanleg te ontwikkelen en zich een doel te stellen voor hun streven, opdat zij er te meer voldoening van zullen hebben en zoo noodig er ook gebruik van kunnen maken. Zelfs Lize behoeft, nu zij haar diploma voor ziekenverpleegster heeft, zich daar niet terstond voor beschikbaar te stellen, tenzij ze het zelf verlangt. Doch ik weet zeer goed, dat onze meening over het algemeen hier nog niet gedeeld wordt, en ik wil wel bekennen, dat deze opvatting bij mij ook haren grond vindt in eene gebeurtenis, welke in de stad mijner geboorte is voorgevallen, waarbij ik zelf betrokken was en die een diepen indruk op mij heeft gemaakt. Indien ge er waarlijk belang in stelt, wil ik u wel eens vertellen, wat bij mij den stoot aan die overtuiging gegeven heeft, maar daarvoor is een rustig uurtje noodig vrijdagavond heeft mijn man eene vergadering en daar ik de meisjes beloofd heb, haar alsdan hot verhaal van die gebeurte nis te doen, noodig ik je uit, daarbij tegenwoordig te zijn alleen zeg ik dit vooruit, dat mijne vertelling aan de naar nieuwtjes jagende kringen geen stof tot praten zal geven, daar het iets heel ouds is." »Ik wil heel gaarne komen, mevrouw," zei Gusta, »en dk hoop dan meteen uwe dochters, die ik heden niet heb mogen ontmoeten, mijn compliment te makenen thans wil ik u niet langer ophouden, mijn bezoek heeft al on behoorlijk lang geduurd." Toen Augusta den volgenden avond bij haar vriendin thee dronk, zeide ze: «Nu, het is wel zooals ik gedacht had, mevrouw Voorhoeve heeft er een reden voor, dat zij hare dochters tot studie aanspoort." «Zouden misschien de financiën daar ook al niet zoo zijn als het den schijn heeft?" vroeg mevrouw Peele. »0, daar weet ik niets van," was het antwoord, »ik zou zulke veronderstellingen maar niet maken, daar is volstrekt geen grond voor." »Nu goed, het zal wel uitkomen, maar misschien weet gij er wel meer van Den 14 is in eene suikerfabriek te Steenbergen een werkman van een trap gevallen en dood opgenomen. Den 14 des nachts is een zware brand uitgebroken in het logement van Th. Gunter aan de Veemarkt te Zwolle dat geheel uitgebrand isde eenige logeergast kon nog bij tijds gered worden. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam met 8 hoogleeraren zijn voor den cursus 1892/3 97 studenten ingeschreven, als 69 voor de godgeleerdheid, 10 voor de godgeleerdheid en rechtsgeleerdheid2 voor de godge leerdheid en letteren 7 voor de rechtsgeleerdheid en 9 voor de letteren. De heer F. van der Goes, commissionair in assu rantiën en hoofd-agent der amerikaansche levensverzeke ringmaatschappij »de Equitable", die den 14 in de pro test-meeting te Amsterdam als spreker tegen het optreden van den burgemeester was opgekomen, is den 15 van de Groote Koopmansbeurs afgedrongen. Voor een tweetal jaren na het schrijven zijner brochure over het Koning schap in Nederland viel hem gelijk lot te beurt. Den 14 is een man, die op de Blaauwbrug te Am sterdam hielp, om een kar tegen de helling op te wer ken, door te groote krachtsinspanning plotseling ineen gezakt en terstond overleden. Den 14 heeft de gemeenteraad van Haarlem tot hoofd der kostelooze school letter B benoemd den heer J. B. A. Saeijseersten onderwijzer aan die school. Den 15 is door het provinciaal bestuur van Noord holland bij enkele inschrijving aanbesteed: 1°. het ver beteren van twee hoofden op het Noorderstrand van Vlieland, geraamd op 6000. Laagste inschrijver de heer A. Volker Cz. te Sliedrecht voor 5198. 2°. het uitvoeren van eenig baggerwerk tot instandhouding van het Krabbersgat bij Knkliulzen, geraamd op 5550. Laagste inschrijver de heer A. F. Volker te Sliedrecht voor 4747. Te Wiesbaden is overleden de heer dr. B. Carsten, inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht in Zuid holland. Te Zutfen is tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer L. G. Maaldrinklib., met 461 tegen 287 stem men op den heer jhr. mr. J. H. J. C. Martens van Se- venhoven a. r. Den 13 is te Helder verkocht de aldaar geloste lading hout vau het op de Vliehors gestrande en later vlotgebrachte duitsche stoomschip »Alpha" voor ruim 2800. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 14 bij gelegenheid van de behandeling der voorwaarden voor den aanleg van nieuwe tramwegen in de gemeente o. a. verworpen met 22 tegen 11 stemmen een amende ment van den heer Hovij om zondags slechts de helft der ritten toe te laten en aangenomen met 17 tegen 16 stemmen een amendement van den heer Treub c. s. om de werklieden-treinen in de concessie op te nemen. Den 14 is te Helder verkocht het in de binnen haven liggende duitsche barkschip Anna en Marie de inventaris en de met het schip van Rochefort aangebrachte lading kalksteen. Het schip werd gekocht voor f 2539 door den heer H. Balvers te Zijpe; de lading door de heeren S. W. Wuis te Texel voor 115 en de Jfyeu- taris voor 1157.45. De gemeenteraad van Middelburg heeft den 14 het voorstel van het anti rev. lid, den heer W. J. J. Kooleom de koffiehuizen van 12 uren des nachts tot 6 uren des morgens te sluitenverworpen. Den 16 des ochtends omstreeks 10 uur vervoegde zich een commissaris van politie, vergezeld van een in specteur on een smid, aan het perceel Weteringschans 217e te Amsterdam. Nadat op herhaald schellen geen toegang werd verleend, werd last gegeven de deur met geweld «Dat zou zoo wel eens kunnen worden," zei juftrouw van Bergheim, met een triomfantelijk lachje, «want ik ben uitgenoodigd tegen vrijdag om er den avond door te brengen en hoop er dan meer van te hooren." «O, gij! en dan vertelt ge het mij later ook aeker?" «Nog zoo zeker niet, Jeannet, want ik heb veel lust om mevrouw Voorhoeve te toonen, dat ik niet tot de praatsters behoor." Mevrouw Peele was wel wat ontstemd, ze had het doel. waarvoor ze juffrouw van Bergheim op de thee had ge vraagd niet bereikt, maar ze begreep toch uit Gusta's laatste gezegde genoeg, om eenige gevolgtrekkingen te kunnen maken. Toe den Vrijdagavond kwam, begaf zich juffrouw van Bergheim weer naar de Voorhoeven's. Ze vond thans al de meisjes thuia, zelfs de jongste, Nella, had verlof ge kregen bij het verhaal van hare moeder tegenwoordig te zijn. Agaath, die een akte A voor taal en letter kunde had, schonk thee, als om te bewijjsen, dat kennis en talenten niet ongeschikt maken voor de kleine huise lijke plichten. Lize, de ziekenverpleegster, hield zich on ledig mot pluksel maken, daarin geholpen door Betsy de musieienne en nadat de veertienjarige Nella op een wenk van, mama een krakeling had gepresenteerd begon mevrouw Voorhoeve haar verhaal «Mjjne moeder heb ik vroeg verloren, ik stond al op ruim zestienjarigeu leeftijd aan het hoofd van mijns vaders huishouden mijn vader die notaris was en drukke praktijk had, hield weinig tijd over om zich met mij te bemoeien, ik leefde dus tamelijk wel in volkomen vrij heid. Veel te doon had ik ook niet. Wij hadden eene bejaarde dienstbode, die reeds bij moeders leven gerui- men tijd bij ons gewoond had, en al moedeis gewoonten kendeop haar ging dus eigenlijk alles af, mijn huis houdstersschap bestond meer in naam dan in daad. Ik had dan ook vrijen tijd in overvloed, doch wist er geen partij van te trekken. Mijne opvoeding was zeer opper vlakkig geweest. Mijne ouders waren van de leer, dat een meisje genoeg wist, als ze kon huishouden, en daar enboven een weinigje fransen en muziek om in de wereld mede te kunnen doendaarop was dan ook mijn onder wijs gericht geweest en ik moet bekennen, dat ik zelf geeno roeping gevoelde om naar iets beters te streven. Ik had nog al vele kennissen en was ook lid van een jonge dames kransje, waarop in den zomer gepraat en een weinigje gemusiceerd, en in den winter kaart ge speeld en nog een beetje gepraat werd, een enkele maal, met de korte avonden lazen we ook wel eens een of ander spannend romannetje. Ik heb nooit kannen ont- te openen. Twee-personen, sinds eenigen tijd in dat per ceel woonachtig werden in hechtenis genomen en per rijtuig weggevoerd. Het waren de beide Hanoversche bankiers, die vóór ongeveer een maand op verzoek der duitsche regeering aangehouden werden, de eene in hotel «Elberfeld", de andere in het American Hotel. Het bleek echter kort daarna, dat de stukken, op het verzoek van uitlevering betrekking hebbende, niet geheel in orde waren, waarom men hen weder vrij liet. De vroegere bezwaren waren thans opgeheven, zoodat thans opnieuw de hand op hen kon worden gelegd. Voor de 3*/; pet. geldleening der provincie Noord brabant, groot f 100.000, is 727,500 geteekend. Gegund zijn 151 schuldbekentenissen a 100 51/ioo en 49 a 100»/foo. Hen*broek. Door stemgerechtigde ingelanden van den polder en banne van dezen naam werden her kozen als lid van het collegie van dagelijksch bestuur de heer H. Schrooder en als hoofdingeland de heer Jan Groot. In de vergadering van hoofdingelanden werden herbenoemd als secretaris de heer J. J. Willinge en als penning meester de heer P. Kok Jz. tfbdam. Tot onderwijzer aan de openbare school is benoemd de heer B. Bouwhuis, te Losser, Ds. W. A. Kuipéri, predikant bij de ned. herv. ge meente alhier, heeft het beroep naar Zwaag aangenomen en voor dat naar Drimmelen bedankt. Texel. In de jongste vergadering der afdeeling «Texel" van de Holl. maatschappij van landbouw werd een adres van den Schippers- en Visschersbond te Ooster- eud ter tafel gebrachtbehelzende verzoek om steun ten einde het daarheen te leidendat de verkiezingen voortaan op maandag in plaats van op dinsdag bepaald worden. De behandeling van het adres werd echter ver daagd. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren P. K. Bremer, J. Keijser en J. Dijt. Door eerstgenoemde werd vervolgens verslag uitgebracht als afgevaardigde ter algemeene vergadering. Door den voorzitter werd daarop medegedeeld, dat van rijkswege voor het volgende jaar een bedrag van 150 zal wor den toegekend voor hst houden van een besten dekhengst. De cursus in hoefbeslag zouvolgens mededeeling van den voorzitter, omstreeks half Januarieen aanvang ne men. Door den heer Roelofs werd als zijne meening te kennen gegeven, dat het hoogst wensGhelijk ware, dat ook zonen van landbouwers en veehouders aan de lessen deelnamen. Eindelijk werd de vraag geopperd of dezen winter eene lezing zou worden gehouden. Met bet oog op deze vraag werd besloten pogingen aan te wenden bij den heer Reimers, leeraar aan de rijkslandbouwschool te Wageningen ten einde hemdaar hij toch den 21 dezer maand te den Helder zal optredeneene lezing te doen houden. Met een woord van dank aan de aftredende bestuursledende heeren S. Koning en H. Dijtwerd de vergadering gesloten. Winkel. In eene vergadering van stemgerechtigde ingelanden werd met 101 tegen 58 stemmen besloten, in Lutjewinkel op Zuidkaai een stoomgemaal te plaatsen. Het zal te zamen gebouwd worden met eene vaste af scheiding tusschen het hooge en lage gedeelte van den Oosterpolder onder Winkel en Nieuwe Niedorp, en voor zien zijn van een vijzeldie 40 kub. el en een centrifu gaal die 20 kub. el water per minuut opwerkt. De kosten zijn geraamd op f 25000. Den 16 gaf de Gymnastiek-Vereeniging «Sparta eene openbare uitvoering in de kolfbaan van den heer A. Wit, alhier. De oefeningen op du plaats, aan de brug, de ringen, den rekstok, enz. werden onder leiding van den heerS. Vonk flink en netjes uitgevoerd, terwijl het programma met een apotheose besloten werd. Het kleine muziekkorps der Kon. Ned. Marine te den Helder luisterde de voorstelling op. dekken, wat sommigen beweren, dat het kaartspel een voorbehoedmiddel tegen babbelzucht wasalthans onze mondjes wisten zoo tusschen het kaarten door nog genoeg te vertellen, want al viel er in ons kleine stadje niet veel bijzonders voor, pi'aatjes liepen er genoeg en wij waren in den regel vrij wel op de hoogte. Er was sinds korten tijd geleden eene bejaarde, half blinde dame in ons stadje komen wonen, die een nichtje bij zich tot gezelschap had. De oude dame heette mevrouw Vermouth, en wij noem den haar nicht altijd Nancy Vermouth, ofschoon eigen lijk dit haar familienaam niet was. Toen ze pas in de stad gekomen waren, hadden wij eene poging gedaan om. Nancy in ons kransjo te krijgen ik had haar zelf een« maal op een kransavond bij mij genoodigd, doch hoewel ze die uitnoodiging toen had aangenomen, had ze ver klaard geen lid van het kransje te kunnen worden, daar tante haar niet missen kun, en zij ons ook niet bij zich kon ontvangen. Natuurlijk had deze weigering vrij wat aanleiding tot beoordeeling gegeven, want niet ieder had vrede met de door het jonge meisje opgegeven raden. De een zeide, dat die tante een naar mensch moest zijn, die haar nichtje geen genoegen gunde de ander beweerde, dat het aan Nancy zeM lag, dat ze een trotsch nest was weer een ander wist met zekerheid, dat Nancy gezegd moest hebben, dat z.j bedankte voor de conversatie met zulke oppervlakkige meisjes, want Nancy moest bijzonder knap zijn, en wanhopig geleerd, en waande zich dus boven ieder ander verheven. We hadden wel eens gehoord, dat Nancy geëngageerd was, on een paar maal had ze ook gearmd gewandeld met een genie-officier, een heele knappe vent, zooals wij zeiden, doch hetzij die weinig verlof had, hetzij hjj niet bijzonder veel verlangen naar haar gevoelde, hjj kwam maar heel zelden over en dan nog voor zeer korten tijd. Een onzer, Paulien, eigenlijk mijne vriendin, logeerde wel eens een enkele maal in den Haag, en kende de familie van den bewusten heer. Zij wist echter te vertellen, dat die familie niets van het engagement wilde weten. Het waren heel aristocra tische lui, en Nancy was er nog nooit aan huis geweest zoolang als de oudelui leefden, zou het wel nooit een huwelijk worden. Al die omstandigheden gaven natuur lijk veel stof tot discours op onze kransavondjes en we maakten allerlei gissingen, zonder iets nader tot de waar heid te komen. Eens, dat de krans weer bij mij aan huis was, kwam Paulien al heel vroeg en was zeer opgewon den, ze had, zeide ze mij, zoo iets heel ergs te vertellen van Nancy. Natuurlijk was ik erg nieuwsgierig. Ge weet, zei ze, dat het nog al laat was, toen ik gisteren bij je vandaan kwam, om gauwer thuis te zijn, liep ik de G straat door. Juist even voorbij de achterpoort van

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 6