Buitenland. Binnenland. ron de Reinach vergezelde bij Cornelius Herz op den bewusten dag vóór de zelfmoord van den baron en den dag daarop nam Herz den trein naar Londen. Die geheele Panama-zaak zal ons nog zeer vele ver rassingen bereiden Waarom toch zegt niet dadelijk een ieder alles wat hij weet dat is niet in den haak, niemand komt dadelijk voor den dag uit eigen beweging, om aan de commissie van onderzoek mede te deelen wat bi) weeten toch zou dit zoo noodig zijn om ten spoe digste een einde te maken aan den onhondbaren toe stand waarin wij thans verkeeren, waarin de laster vrij spel heelt, en de schandaalbladen goede zaken maken. Waar dat heen moet ziet nog niemand in de oerlijke en rustige burgers echter zouden gaarne zien dat aan al dat beschuldigen eindelijk eens een einde kwam. J. M. T. FHAIVHHIJK. Het besluit dor enquête-commissie, na de verwerping van het voorstel om haar rechterlijke bevoegdheden toe te kennen, is genomen met 22 tegen 7 stemmen, terwijl twee leden afwezig waren en twee leden zich onthielden De voorzitter, de heer Brissonbe hoorde tot de minderheidnaar zijne moening kon de commissie na die beslissing hare taak niet moer volbrengen. De Figaro had gemeld dat uit de bij den bankier Thierrée in beslag genomen papieren gebleken was, dat Joseph Reinach, hoofdredacteur der République framjaise en schoonzoon van Jacques Reinachvan dezen een chèque, groot 40000 francs, ontvangen had. In antwoord daarop heeft Joseph Reinach aan de bladen een brief gezonden waarin hij zegtdat zijn schoonvader hem ruim 58000 francs schuldig was voor kosten en beloouingon bij zijn huwelijkwelke som hij ter hand gesteld had aan den notaris Pérard, en die zijn schoon vader hem beloofd had terug te geven. Dat bedrag van frcs. 40000 was eene afbetaling op die nooit ten volle betaalde schuld. Dat die som afkomstig was uit de winsten in de Panamazaak behaald, was hem onbekend geweest. Mocht uit het procos blijken, dat die gelden onverplicht aan hem uitgekeerd waren, dan rekende hij het zich tot een® eerezaak, dat bedrag aan den likwida- teur terug te geven. Uit den gerechtelijken inventaris, opgemaakt van den boedel zijns schoonvaders, blijkt ove rigens, dat deze hem nog eene aanzienlijke som schuldig is gebleven. In eene buitengewone, talrijk bezochte vergadering van den Raad van bestuur der Suez-kanaalmaatschappij zijn eenstemmig maatregelen aangenomen, om den geregolden gang van zaken te verzekeren gedurende de gedwongen ontstentenis van twee leden van den raad van bestuur. Er heerschte in de vergadering de volmaaktste overeen stemming. Een fransch houthakker heeft van een duitschen bosch wachter in het ingelijfde grondgebied vier sabelhouwen ontvangen. Do justitie heeft een onderzoek ingesteld. Senaat. Den 19 werd de wet op het scheidsgerecht tussehen patroon en arbeiders goedgekeurd. Kamer. Den 20 deelde de president mede dat hij het verzoek ontvangen had om machtiging tot vervolging van de heeren Rouvier, Jules Roche, E. Arène, A. Proust en Dagué de la Fauconnerio. Nadat deze aanvraag in de afdeelingen onderzocht wasword door den heer Milleraud het rapport der commissie voorgelezendat strekte, om het gevraagde verlof toe te staan. Arène protesteerde en betoogde zijn onschuld. Rouvier herinnerde aan zijn verleden en zeidedat men, alvorens een uitersten maatregel te nemen, de be langhebbenden moest hooren. (Toejuichingen in 't centrum.) Hij verdedigde zich tegen de beschuldiging iets van de chèques te hebben genoten. Bij zijne komst aan het bewind, ontbraken de geheime fondsen tot verdediging der republiekzoodat hij tot zijne persoonlijke vrienden zijn toevlucht moest nemen, daar er geen geld was. (Gemor.) Alle staatslieden had den zoo gehandeld. Als hij het niet gedaan had dan zouden zijdie hem thans in do rede vallen niet hier zijn. (Nieuw gemor.) Hij had niets te vreezen omdat hjj voor zijn persoon »Gij wilt toch geene liefdezuster worden vroeg me vrouw Boniface terwijl de tranen in hare zachte oogen kwamen. »0 neen, neen", zeide Cecil dadelijk. »Hoe zou ik van huis kunnen gaan en u lievelingverlaten, nu ik juist oud genoeg word om u van nut te kunnen zijn. Het is geheel iets anders en het ergste er van isdat het vader veel geld zou kosten." »Dat zal hij gaarne geven", zeide mevrouw Boniface. »Uw vader zou alles doen om n genoegen te doen. Wat is het plan Laat eens hooren." »Weltoen ik verleden avond alles van die arme Grantley's tegenover ons hoorde dat de moeder haar man en hare kinderen had verlaten en weggegaan was niemand weet waarheen en toen, dat de vader een val- schen wissel had gemaakt en zeker in de gevangenis zou komen dacht ik er over nawat er van de kinderen moest worden. Dat scheen niemand te weten of zich er over te bekommeren behalve vader en hij zeide dat wij moesten zien hen in een gesticht of op een kost school te krijgen." »Er zijn niet veel gestichten, die hen zullen willon hebben, denk ik", zeide mevrouw Boniface. »Arme klei nen hot is een zwaar leven, dat hen wachtMaar wat is uw plan P" »Moeder, het is, vader over te halen, dat hij gedu rende die vijf jaren de kinderen bij ons laat wonen. Na tuurlijk zou het hem geld kosten, maar ik zou hun kun nen leeren en op hen passen en zou het niet aardig zijn, kindereu in huis te hebben De tijd valt nooit lang, waar kinderen zijn." »Ik wist weldat zij zich t'huis verveelde", dacht de moeder. »De verandering was te groot toen zij van school kwamvan zoovele goed opgevoede menschen en vriendinnetjes, bij eene onwetende, oude vrouw als ik en in een stil huis. Maar het kind zou het nooit willen bekennen." »Maar lieve moeder", zeide Cecil, »ik zal er geen woord meer van spreken, als gij denkt, dat het voor u te lastig zal zijn of het huis te druk zal maken." nooit iets genoten had van de maatschappij welke hit nooit had gesteund. Het rapport were daarna goedgekeurd zoodat verlof tot do vervolging verleend is. Deroulède vroeg aan de regeering terstond inlichtingen over de door den raad van discipline van het Legioen van Eer te nemen maatregelen tegen Herz. Minister Ribot verklaarde zich bereid terstond te ant woorden. Deroulède viel onder een vreeselijk geweld op heftige wijze Clemenceau aan en vroeg, hoe Herz 200.000 frcs. aan de Justice, het blad van Clemenceau, kon geven Clemenceau antwoordde, dat hij geene schriftelijke be- wjjzen zijner onschuld had maar zijn geheele leven had hij als jonrnalist de achting zijner vrienden weten te verwerven. Op beleedigingen van Deroulède zou hij niet antwoorden, maar hem persoonlijk rekenschap vragen. Vervolgens trachtte hij Herz te rechtvaardigen, die frankrijk als soldaat en als geneesheor verdedigd had. Herz was een warm vriend van Boulauger. Het is waar, dat La Justice talrijke aandeelhouders hadmaar het blad had nooit de ondernemingen van Herz verdedigd. Vervolgens zeide hij, dat Deroulède loog, toen hij zeide dat hij Clemenceau het land had verraden door het onder buitonlandschen invloed te brengen. Millevoye viel Clemenceau eveneens aan en beschul digde hem, misschien eenige millioenen te hebben ont vangen voor zijn advies om Egypte te verlaten. (Tumult.) De minister van justitie Bourgeois verklaardedat hij Heiz voor den raad van discipline van het Legioen van Eer zou trekken. Deroulède verklaarde zich voldaan met de verkregen inlichtingen en trok daarom de door hem gestelde motie van orde in. Clemenceau zal Millevoye eui Deroulède zijne getuigen zenden. Den 21 betuigde de oud-minister Rochetot wiens vervolging verlof is gevraagd luid snikkende zijne on schuld. Daarna werd do beraadslaging hervat over het wetsontwerp op de dranken. Art. 52, waarbij op alcohol een surtaxe van 9 francs per vat werd gelegd is ver worpen en daarna het geheele ontwerp aangenomen met 304 tegen 237 stemmen. De voorloopige twaalfden wer den met 436 tegen 55 stemmen toegestaan. het in den Senaat gerezen geschil met wijsheid en vader landsliefde zou worden geschikt. 8PAAJE. De prefect van Madrid heeft besloten 1 1 eden van den gemeenteraad te schorsen en in staat van besehuldiging te stellen, in verband met de bij het ge- meentebestunr ontdekte knoeierijen. BlfLOABUE. De Sobranje heeft met op 13 na algemeene stemmen de wijziging der grondwet aange nomen, bepalende dat niet alleen de tegenwoordige Vorst des landsmaar ook zijn troonopvolger een anderen christeüjken godsdienst mag belijden dan den grieksch- orthodoxen, den godsdienst van den Staat. AEKKEAI«1»E STATEMT. Te Nienw-York is weer een persoon door middel van electrieiteit ter dood gebracht. De dood volgde na 12 seconden. De vereenigde commissie uit het congres heeft een onder-comité uit Senaat en Kamer benoemd, tot het voorbereiden van een wetsontwerp, waarbij de landver huizing tijdelijk verboden zal worden. Zij kwam tot het beslnit. dat het noodzakelijk is, maatregelen te nemen, ter voorkoming dat cbolera worde binnengebracht. De Kamer van koophandel te Nieuw-York heeft zich verklaard voor de aanneming der wet tot instelling eener nationale quarantaine. ITALIË. De minister van justitie heeft een wets ontwerp ingediend waarvan reeds vóór gemimen tijd sprake was, houdende bepaling, dat het burgerlijk huwe lijk aan het kerkelijk huwelijk moet voorafgaan. De regeering heeft aan de Kamer voorgesteld de loo- pende begrooting tot 28 Februari 1873 te verlengen De minister van koophandel bood een wetsontwerp aan inhoudende de verlenging tot 31 Maart van de bepalingen op de bankinstellingen, welke bevoegd zijn tot uitgifte van biljetten met wettelijken koers. De minister-president verklaarde, dat in dien tusschentijd een onderzoek naar do banken van uitgifte zou plaats hebben. Den 20 werd dat ontwerp behandeld. Colajanni vroeg verlenging voor zes maanden en een parle mentair onderzoekin plaats van een onderzoek door de regeering. Giolitti verwierp het denkbeeld van een parlementair onderzoek t hij zou een onderzoek naar de banken instellen en den uitslag aan de Kamer mededeelen. Hij stelde do kwestie van vertrouwen, dat groote bewe ging veroorzaakte. De Paus heeft aan het italiaansche volk een brief ge richt over de Vrijmetselarij, welke aan de bisschoppen in het latijn is medegedeeld, Hij beschuldigt dat genoot schap van de handelingen tegen de kerk te hebbon uitgelokt, in vroegere encyclieken veroordeeld. Onder het masker van weldadigheid maakt dat genoodschap zich in Italië schuldig aan allerlei vervolgingenten doel hebbende het christendom te verdringen door het natu ralisme. Door de pogingen om alles te verwereldlijken, wordt de maatschappelijke orde tot in hare grondslagen geschokt. De Vrijmetselarij is de vijandin van God, van de Kerk en het vaderland en daarom wordt het volk vermaand, zich er zorgvuldig voor te behoeden. De Koning heeft aan de afgevaardigden uit den Senaat en de Kamer, die hem de adressen van antwoord op de troonrede overbrachten, geantwoord, dat hij hoopte, dat »Er is ruimte genoeg voor hen, arme kleine dingen", zeide mevrouw Boniface. »En het is juist een plan voor n, lief kind. Ik heb er slechts één bezwaar tegen. Het bevalt mij nietdat gij u voor zoovele jaren bindt un gij nog zoo jong zijt. Ik zou u gaarne getrouwd hebben gezien." Maar ik geloof niet, dat dit waarschijnlijk is", zeide Cecil. «En ik vind het zoo dwaasden tijd te laten voorbijgaan en jaren lang stil te zitten, omdat er een kans isdat een man dien gij zoudt willen nemen, u, zal vragen. De kans is even grootdat het niet gebeurt en dan hebt gij een groot gedeelte van uw leven verkwist.." »Ik had gewonschtdat gij van Herbert White hadt kunnen houden", zeide mevrouw Boniface. Hij zou een goed echtgenoot zijn geweest." »Ik hoop, dat hij het voor eene andere zal zijn. Maar het was onmogelijk, moeder heel, beel onmogelijk." «Cocil, liefste, is er is er iemand anders Niemand, moeder," zeide Cecil bedaard en de kleur op hare wangen werd niet hooger en mevrouw Boniface voelde nu zich gerust gesteld. Maar toch kwam plotse ling Cecil tot het bewustzijn van de ware reden, die het haar had onmogelijk gemaakt de huwelijksaanbieding aan te nomen, die haar een paar weken geleden was gedaan. Zij zagdat Frithiof Falck voor haar altijd als een maatstaf zou zijn waarnaar zij alle andere mannen be oordeelde en zij bleef daarbij kalm want tussehen hen was van liefde nooit sprake geweesthij zou waarschijn lijk trouwen met de mooie juffrouw Morgan en er was weinig kans, dat zij hem ooit weer zou zien. »De man, dien ik zou kunnen nomen, moet zulk een soort van man zijn." dacht zij. »En er is iets vernede- icnds in de gedachte, te moeten staan wachten op den onzekeren kans, dat zoo iemand zich zal voordoen. Wij meisjes zijn toch niet in de wereld gekomen om op een rij te staan wachten, totdat iemand ons wil trouwen." »Het is zeker, dat ik niet zou weten, wat ik moest beginnen zonder n, als gij getrouwd waart," zeide mevrouw Boniface, terwijl zij de tranen onderdrukte, die in hare oogen opwelden. «Ik weet waarlijk niet, waarom ik er Tweede Kaner. Den 21 werd bij art. 4 (Groote Staf), met 47 tegen 34 stemmen aangenomen het door de commissie van rapporteurs ondersteunde voorstel van den heer van Kerk wijk om de som van 1600, aangevraagd voor de rangs- verhooging van twee kapiteins tot majoors bij het Mili taire Huis te schrappen. De heer van Kerkwijk teekende protest aan tegen het brengen van den naam der Koningin in de beraad slaging door den ministerom de zaak te verdedigen. Deze had in overweging gegeven uit deferentie voor de Koningin-Regentes tijdens het regentschap geene veran dering in de zaak te brengen. Bij art. 8 (infanterie) wordt een amendement, der commissie van rapporteurs om den poet met 4900 te vei minderen, ten einde de toevoeging aan den inspecteur voor het militair onderwijs van twee officieren te laten zooals die is en niet daarvoor expresselij k aan te stellen een hoofdofficier en een luitenantaangenomen met, 52 tegen 30 stemmendoor welke beslissing verviel een amendement van den heer Soretdie een kapitein voor goed als adjudant aan den inspecteur wilde toevoegen en daarom den post met f 2500 wilde verminderen. De minister verklaarde bij dezen post o. a., dat hij de wet op het militair onderwijs moest uitvoeren, al was ze geen lievelingskind van hem. Op art. 13 ste de de commissie van rapporteurs ver mindering met f 3285 voorom geen hoogere soldij toe te kennen aan de.-militaire schrijvers en boekhouders. De heer Hnler wees, bij de verdediging van dit amendement, er op dat de minister reeds op de verhoo ging vooruit gekiopen was. Het amendement werd inge trokken nadatde minister verzekerd had, dat hij nooit meer eene verhooging zou uitlokken alvorens de Kamer daarover te hebben geraadpleegd. Hij zon d» schrijvers niet de dupe willen laten worden van zijne onvoorzich tigheid. Op art. 21 werd een amendement van dezelfde com missie ingetrokken dat strekte om f 450 te schrappen voor de verdubbeling der bnreelkosten vaüden comman dant der stalling Amsterdam. Bij art. 29 stelde dezelfde commissie vcor, de som van. 46000. uitgetrokken voor de electrische verlichting der Kon. Mil. Akademie, niet toe staan. Be minister liet nit beleefdheid aan de Kamer de be slissing over. Zonder hoofdelijke stemming werd het aan genomen. Bij de behandeling der snppl. vestiugbe^ro^ting voor 1892 verklaarde de heer Se ret, het in hooga mate te betreurendat een lid van den Raad van State tegen een minister der Kroon in eene courant (bet Handalsblad) schrijft over de verdediging der Amsterdamsche linie en op de wjjze zooals dit geschied is. Hij zette breedvoerig uiteen, waarom hij met vertrouwen aan deze suppl. be grooting zijne stem ten aanzion van dat punt gaf. Hij keurde goed dat de watervoorziening geregeld zon wor den en hoewel hij over de wijze van drinkwatervoorzie ning zich geen deskundig oordeel zou aanmatigen zoo was de indruk van de gegevens, toch van dion aard, dat hjj gerust ministers plannen kon goedkeuren. Aan de op gesteld ben, dat het gebeurt, behalve omdat ik u zoo gaarne gelukkig zou zian." «En ik ben gelukkig volmaakt gelukkig," zeide Cecil en zjj boog zich naar hars moeder en kaste haar. «Een meisje zou al heel slecht moeten zijn, alszij niet gelukkig was met, u en vader en Roy." »lk wensehte wel, dat gij niet van zooveel waart ver stoken," zeide mevrouw Boniface. »Ziet gij, liefste, als gij alleen waart in de wereld, zoadeu de menschen u aanhalen, ik bedoel zulke menschen, met wie gij gaarne vrienden zoudt willen zijnmaar zoolang de winkel er is zoolang gij eene moedor hebtdie niet kan meepraten over de nieuwste boeken en die niet altijd weet, of zij de woorden goed uitspreekt «Moeder, moeder riep Cecil, «hoe kunt ge zoo iets zoggen! Zoolang ik u heb, heb ik niemand anders noodig." Mevrouw Boniface streek zacht de hand van het meisje. 'Ik spreek gaarne over boeken met a, liefste," zeide zij «gij hebt er slag van. Niets doet mij meer pleiaier dan u 's avonds te hooren voorlezen en ik stel veel belang in die arme mevrouw Carlyle ofschoon ik het een troost vind, dat wij niet beroemd zijn en geene levensbeschrijvers alle onze dwaze gezegden en twisten zullen oprakelen, als wij al lang dood en begraven zijn. Wel, wij zijn al thuis. Wat is van avond de weg mij kort gevallen Eu over nw plan, liefste, zal ik, zoodra er gelegenheid is, met uwen vader spreken." Dank u, moeder. Ik hoop maar, dat hij het goed vindt." Ën Cecil sprong uit het rijtnig mot meer opge wektheid op haar gelaat, dat mevrouvg Boniface in lang had gezien. Wordt vervolgd,

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 2