Telegrafische Berichten. Stadsberichten. Beurs- en Marktberichten. 2?* m •>8* j 1.100.000 voor de zoetwaterleiding wil hij zich echter niet gebonden achtenomdat eventuëel de leiding nog uitgebreid zou moeten worden. De heer de Ras had ook bezwaar tegen de volle 1.100.000 in eens; niet tegen het toestaan van 284.000 als eersten termijn. Hij kon niet toestaan de overige nitgaven voor de stelling van Amsterdam. De heer V i r n 1 y gaf den minister in overweging de nitgaven voor zandophooging en zoetwatervijvers ahnog op de gewone begrooting voor 1893 over te brengen. De beer S c hi m m e 1 p enni nck van der Oye ver dedigde de plannen des ministers. Het stelsel van gene raal den Beer Poortngael bracht mede de verdediging eener open liniezonder bondgenooten en dit achtte hij onmogelijk. De heer R n t g e r s niet goedkeurende het plaats gehad hebbende geschrijf over de zoogenaamde Amster- damsche stelling, zag geen reden, nn de zaak aan de groote klok gehangen was, om te verzwijgen dat de critiek van den generaal den Beer Poortngael op de stelling van Amsterdam zeer jnist was. Hij zette dit uitvoerig uiteen. De tegenwoordige inrichting der stelling had geen defen sieve waarde en zoolang de minister niet van inzicht ver anderde, mag aan die stelling geen meerder geld besteed worden. In zijn stelsel waren 6 forten moer noodig maar die zijn te verkiezen boven pantserschepen. De heer Conrad ontwikkelde de technische moeielijk- heden, bij den aanleg der zoetwatervjjvers te overwinnen. De heer van Vlijmen achtte aanneming van het regeeringsplan in 's lands belang. De heer van Löben Seis kon zich niet vereenigen met den aan den minister gebrachten lof en zet zijne bezwaren tegen zijne plannen uiteen. De minister van oorlog verdedigde zijne plannen en zon do door den heer Conrad opgegeven opmetingen nauwkeurig nagaan. Aan de stemming over het door dien heer voorgedragen amendement zon hij de beteekeni hechten, dat de minister met den aanleg van vijvers bezuiden het Noordzeekanaal geen aanvang zal maken, dan nadat de Kamer daarover haar oordeel zal hebben gezegd. Nadat de verschillende sprekers nader hun gevoelen toegelicht hadden werd het door de commissie van rap porteurs ondersteunde amendement van den heer Conrad, om het geheele crediet van 100,000 voor de zoetwater vijvers uit den post te lichten, aangenomen met 73 tegen 17 stemmenzooals reeds gemeld is. Bij de in de middagzitting aangevangen en in de avondzitting voortgezette beraadslaging over de begroo ting van oorlog verklaarde de heer S e r e tdat als hij tegen deze begrooting stemde het niet om staat kundige redenen zou zijn maar om de begrooting zelve. Als hij er echter vóór stemde, dan zou dit niet als bewijs geacht mogen worden van vertrouwen in dezen minister. De heer Travaglino vroeg herstel van den ouden verplichten kerkgang der katholieke militairen ter tege moetkoming van alle gemoedsbezwaren. De heer van der Schrieck biedt zijne persoon lijke hoogachting aan den minister aan doch deelt vol strekt zijn gevoelen niet. Hij is alleen dankbaar voor de verhooging der toelage aan de vereeniging »Trouw aan Koning en Vaderland." De heer de Ras brengt hulde aan 's ministers werk kracht, betreurt het opdrijvoudo karakter der begroo ting en de lange winterverlovenwijst op de onrechtvaardige bezoldiging der oudere kapiteins en protesteert tegen de ontblooting van Zuid-Limburg van troepen. De heer Levy dringt aan op afdoening van de regeling van den staat van oorlog en belegwelko naar zijn in zien dringend noodig is. De heer A. M a c k a ijdie niet tegen zal stemmen om redenen buiten de begrooting, keurt af, dat de mi nister, in plaats van de levende strijdkrachten te regelen, met weinig beteekenende organisation komt. Hij betreurt, dat de minister niet volvoerd heeftwat hij heeft toe gezegd eene wet tot regeling der levende strijdkrachten. Het bevreemdt hem, dat de minister alle kracht legt in de schutterijen en daarin de groote kracht der natie ziet. De heer Schimmel penninck van der O ij e zal vóór alle amendementen stemmen, hoofdzakelijk omdat de minister vooruit loopt op zaken, die niet zonder voor kennis der Kamer mogen worden beslist. De heer van Houten zal tegen de begrooting stem men omdat na de toegestane uitgaven voor marine het niet mogelijk isde hooge uitgaven voor oorlog toe te staan. Do heoren van Vlijmen en Kielstra verdedig den verscheidene handeliugen des ministers; laatstgenoemde zou onschadelijke amendementen aannemen en voor de begrooting stemmen. De heer van der Kaaij, die ook betreurtdat do minister van marine den 17 niet toegegeven heeft, komt op tegen het door den heer van Houten uitgesproken oordeel. De straf zou niet rechtvaardig zijn. Zou een volgend minister aan de wenschen van den heer van Houten voldoen Het eindcijfer kon verminderd worden, maar tot afstemmen moet het niet komen. Laat de mi nister in voorstellen van bezuiniging toestemmen. De heor Boreel van Hogelanden herinnerende nnn het woord van minister van Dodom, dat men zelfs tegeu een minister billijk moet zijn, meende dat men bier niet billijk was. Ten onrechte verwijt men hem 6hl zitten. Hij nam alleen niot over het stelsel-Bergansius Hij toont zijne beloften te willen nakomen. Daarna was de minister aan het woord. Constateerende dat aan bem niets deugdeverzekerde hij zijn tijd goed ge bruikt te hebben, maar tooveron kon hij nietook was overleg met zijno ambtgenooten noodig. Uitvoerig verdedigde hij den maatregel der winterverloven, en ontkende, dat het leger daardoor zou achteruitgaan, lan onnoodige uitbreiding van hot legerbeheer weot hij niets. Tot verhooging van het zedelijk peil der soldaten is hij gaarne bereid. Herstel van den verplichten kerk dienst kan niot. Hij wil zorgen, dat de katholieke sol daten, die geen wacht doen, in staat worden gesteld de Heilige Mis bij te wonen. De heer Rutgers zal tegen stemmen, omdat hij van dozen minister niet meer ver wacht eene regeling van den dienstplicht, die de weer baarheid des lands zal verhoogen. Na eenige replieken verzekerde de minister, dat de aanneming van drie sche pen voor marine het geheele ministerie verheugd had en dat hij het eindcijfer namens het geheele ministerie ver dedigde. De algemeene beraadslaging werd gesloten en de artikelen 13 werden goedgekeurd. Op art. 30 neemt de minister over een amendement der commissie van rapporteurs om de jaarwedde van een leeraar in de natuurkunde aan de Militaire akademie uit te trekken op f 2200 in plaats van op f 2800 en op art. 40 een amendement van den heer van Alphen om dit artikel, kosten van inrichting van de ge bouwen en terreinen te Ommerschans tot tijdelijk verblijf voor de troepen te vermin deren met f 6000. De rapporteurs hadden voorgesteld de geheele som van f 8000 uit te trekken. Art. 57 bis 2500 voor het tentoonstellen van kaarten op de tentoonstelling te Chicago wordt verworpen met 54 tegen 39 stemmen. Op art. 97 en 98 worden met 52 tegen 35 stemmen aangenomen amendementen der rapporteurs tot vermin dering met f 6500 en f 6700, om dit jaar geene garni- zoens veranderingen in Limburg en Noordbrabant te doen plaats hebben. Art. 98 wordt met 68 tegen 28 stemmen met f 3000 verminderd voor de verbetering van het hoofd wachthuis te Groningen. Bij den post Vestingstelsel neemt de minister uit art. 4 f 275,000 terug na het besluit den vorigen dag genomen omtreut de zoet water vijvers. De vestingbegrooting wordt goedgekeurd en daarna de geheele begrooting vooroorlog met 81 tegen 14 stemmen van de heeren SchepelTydensSmeenge Pyttersen Hintzen, van Kerkwijk, Viruly, Zijlma, van Houten, Heldt, van Karnebeek, Rutgers en den Voorzitter Heinrich Perzina, de pikeur van het circus-Carré die bij de onlangs daar voorgevallen ongeregeldheden van een studont een glas in het gelaat kreeg, is den 20 aan de gevolgen dier verwonding aan den kin overleden. De justitie heeft lijkschouwing gelast. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft den 20 besloten tot den aankoop voor de gemeente voor f 75000 van het huis aau de Groenmarkt tegenover het stadshuis en toebehoorende aan den heer Schroder, wiens linnen- magazijn aan de overzijde is gelegen, ter voorziening in de behoefte aan lokaliteit ën wachtkamers in het stadshuis. Den 21 is te Amsterdam tot derde onderwijzeres benoemd mej. H. van der Gulden te Hoorn De Prins Hendrik stichting te Eginontl aan ace is benoemd tot »Membre d'honneur de l'académie pari- sienne des inventeurs" naar aanleiding haror inzending op de tentoonstelling te Scheveningen. De gemeenteraad van Twlsk heeft besloten tot het ontsmetten en sluiten der scholen wegens het heer schen der diphtheritis. Kginoml aan Zee. Do heer A. Vreugdenhil onderwijzer te 's-Gravenzande, heeft voor zijne benoeming tot onderwijzer in deze gemeente bedankt. Door de goede zorgen van mej. Postma, hoofd der z. g, bewaarschool, werd den 21 's avonds aan de kindereu harer school ten getale van 140 eene aangename en prettige verrassing bereid. Er was nl. eene kerstboom geplant, versierd met meer dan 200 lichten en allerlei schitterende fignreu, terwijl op den achtergrond eene uitstalling ge reed stond van tal van geschenken, om die den kleinen bij het naar huis gaan als aandenken mede te geven. Men kan zich voorstellen, welk een verrassenden aanblik dit alles opleverdetemeer als men bedenktdat zoo iets nog nooit in deze gemeente was te zien geweest, 't Is dan ook de vraag wier verrassing het hoogst was, van de kindereu of de vele ouderswieu het vergund was een kijkje te mogen nemen. Een woord van dank werd uitgesproken door den hoer van Greuningen voor de goede zorgen en de aangename wijzewaarop de kinderen in deze school worden bezig gehouden waar van menig lied en kinderspel de beste getuigenis gaf. "Kijp. Bij den landbouwer H Kokkesin doze gemeente, is het mond- en klauwzeer geconstateerd. Spanbroek. Tot heemraad van den polder »De lage hoek", onder Hoogwoud en Opmeer, is herkozen de heer P. Wester, Hoogwoud. liet Paleis van Justitie, nieuwsblad gewijd aan binnen- en buitenlandsche rechtspleging, thans te Am sterdam verschijnende onder hoofdredactio van mrs. E. van Lier en D. Simons voor Nederland en mr. J. Obrie voor Belgie, met medewerking van vele rechtsgeleerden, zal van af Januari 1893 bij den Uitgever P. Noordhoff te Groningen verschijnen, terwijl dan mede als redac teuren zullen optreden prof. mr. N. K. F. Land, mrs. M. Rutgers van der Loeif, K. Meijer Wiersma en I. B. Cohen te Groningen. 's GRAVENHAGE, 22 Dec. TWEEDE KAMER. Aangenomen werden de begrootingen voor de Lands drukkerij en voor het pensioenfonds van het domeinfonds en hot ontwerp tot onteigening van den lokaalspoor Sit- tard—Herzogenrath. Op de interpellatie van den heer Tijdens over de werkeloosheid, waarbij bij aandrong op het verleenen van steunj tot het productief maken van vele gronden, antwoordde de regeering, dat een algemeen voorstel niet kan gedaan worden, maar bij aanvragen door de gemeenten om 's rijks steun in elk bijzonder geval een onderzoek zal volgen. De droogmaking der Zuiderzee wordt onderzocht, eene nieuwe onteigeningswet voorbereid. De snppletoire begrooting van waterstaat (instelling landbouw raad enz.) werd aangenomen. De behandeling der Wa- terstaatsbegrooting voor 1893 is aangevangen. Zondagden 25 len Kerstdag, zal de heer B. Jelgersraa Gz emeritus-predikant te Santpoortde godsdienstoefening van de evanc;. luth. gemeente alhier leiden. De uitslag van den nieuwelings kegelwedstrijd, uitgeschreven door «Amstels kegelclub",te Amsterdam, al daar den 11 en 18 gehouden in hot Café Nouf, Vondel kade, is, dat de eerste prijs, groote verguld zilveren medalje, behaald is door de kegelclub Harmonie," van Alkmaar, met 200 punten. De tweede prijs, verguld zil veren medalje, viel te beurt aan de kegolclub Denk aan den Koning," van Heemstede, met 175 punten. Op den eersten dag van den korpswedstrijduit geschreven door de kegelclub »Uitspanniug door Inspanning" te Leiden, heeft B. A. L., van Alkmaar 144 punten behaald het lid de heer Lobach, behaalde het hoogste aantal punten in zes worpen, 43 de vereeniging zelve de meeste achten. Slechts ééne vereeniging Recht naar 't Doel," van Rotterdam, had meer punten, namelijk 150. De goede naam, dien de heer A. Hoijn Sz. zich hier reeds verworven heeft als declamator, had den 20 een talrijk publiek vereenigd in het lokaal Harmonie, waar deze heer optrad op de van het Nut uitgaande volksvoordracht. De hoofdschotel was »Het Loterij briefje" van Jau C. de Vos dat na de pauze gevolgd word door een paar kleinere stukjes, waaraan op aan houdend onstuimig verlangen van de aanwezigen nog enkele moesten worden toegevoegd. De heeren J. de Wit Dz., A. Kooger en A. P. Zeilmaker hadden zich evenzeer be reidwillig beschikbaar gesteld, om door eenige muzikale voordrachten (viool, piano en harmonium) het programma aau te vullen tot een geheel, dat blijkbaar zeer in den smaak van het publiek viel, waarvan de voorzitter der commissie, de heer M. Cohen Stuart, zeker de welspre kende tolk wastoen hijalvorens de bijeenkomst te sluiten, den genoemden heeren voor hunne medewerking een warm woord van hulde bracht. Den 17 hield de afdeeling Alkmaar en Omstreken" van de Maatschappij tot bevordering van houw kunst eene vergadering in het kleine zaaltje van Har monie. Na behandeling van eeuige huishoudelijke werk zaamheden, verkreeg de heer D. Krons het woord om, na mens zijne mede-rapporteurs, de heeren W. H. Matthijsen en K. Bakker, verslag uit te brengen van de volgende vragen Welke voor- en nadeelen zjjn aan machinaal timmerwerk verbonden?" Welke is de beste wijze om deuren op te sluiten?" Do nitgebroidheid van het degeljjk rapport nopen ons slechts te melden, dat de alkmaarsche afdeeling krachten bezit om in eigen kring hoogst nut tig en ontwikkelend te kunnen werken. Dit bleek niet minder bij de derde vraag: Welke middelen zijn er, om natuursteen tegen weersinvloeden te beschermen die door den heer C. de Wild als rapporteur zijner mede commissieleden, de heeren N. Colpa on P. Bergers, hoewel niet afdoende, toch op uitnemende wijze werd beantwoord. Wanneer men onze nieuwe gebouwen ziet, die, zelfs nog niet voltooid, reeds groen uitslaan, dan mag voorzeker met den voorzitter worden ingestemd, toen hij mèt de andere heeren ook de commissie-do Wild den hartelijken dank der vergadering bracht. A nüTNKOA ill. pCt. 21 Dec. 22 Dec. Nederland Cert. N. W Schuld ditodito dito, dito dito, Oblig [talie, Inschrijving 1862/81 Oostenrijk, Obl. in pap. 11. 1000 Mei-Nov dito, dito Febr.-Aug. dito, zilver Jan.-Juli, dito, dito April Oct. Portugal, Obl. Buit. 1853/84 dito, 1888/89 Rusland, Oostersche Leening, 2e serie dito, 1880 gecons. Z.R. 125-025 13 Mei-Nov, lito, 1889 leen 2e ser. 1 Jan. lAp.l Juli/lOct. dito, 1867/69 20-100 Mei-Nov lito, 1889 dito, in goud 1883. Juni. Deo dito, dito 1884. 13 Jan. 13 Juli Spanje, Obl. Buit. Perpetuele Turkije, gepriv. Conv.ieening dito Douane Obl dito, Geconverteerde Ser. DenC Egypte, Obl. leeuing 1876 Mexico, Obligatiën geeouvert. 1890 dito, Subsidiebonds Venezuela, Obligatiën 1881 Nederland, Cult. Maat,sch. d. Vorstel. Aand. dito, dito Winst-Aandeelen dito, Koloniale Bank Aandcelen. dito, dito Oblig dito, Ned. Iud. Handelsb. Aand.... N. W. Pao. Hyp. Pdbr Nederland,N.Centr. Spoorw. Aand. f250.. dito, dito gestemp. Obligatiën f 250 Nederl.-Zuid-Afr. Spw Italië. Spoorwegleening 1887/89 dito, Zuid-Ital. Spoorweg Obl Polen, Wars.-Weenen Aandeel Rusland, Gr. Sp.-Maatsch.-Aand dito, Hypoth. Obligatiën dito, id dito, Baltische Spoorw. Aand dito. Fastowo Spw. Mij., dito dito. Iwang. Dombr. Oblig dito. Orel.-Vitebsk. Obl dito, Poti-Tiflis Oblig. f 1000 dito, Trauseaus. Spoorweg Oblig dito, Z.-W. Spoorw. Aand. 1001000.. dito, dito Oblig Z weed sch N oorweegsche Spoorwegen Amerika, Cleveland, Akron Shares dito, Deuv. Rio Grande dito dito, Illinois Ceutr. Cert. v. Aand dito, Louisv. en Nasliv. Cert. v. Aand.. dito, Miss. Kaus. Texas Adn. ex 2e. Ilyp. dito, dito, le Hyp dito, N.-York. Erie West. Sp. Aand.... dito Wabash St. L. en Pac. Ct. v. Aand. Nederland, St.ad Amsterdam f 100 Hongarije, Theiss Loten Oostenrijk, Staatsl. 1854 dito, dito 1860 dito, dito 1864 dito, Stad Weenen 1874 Rusland, Staatsleening 1864 Loten dito, dito 1866. Dito Turkije, Spoorwegleening The South Standard (Witw.) Cert. 83 tV 83 971 97i 102* 1011 102rs- 102 S6/ 811 81* 81 801 80 80/ 81 80/ 22-fr 22/ 301 60/ 61i 92 911 93 f 931 96* 96/ 64* 64* 98( 98* 99 A 99 001 60* 821 82/ 891 22* 98| 80 41} 42/ 34* 34* 871 87/ 17/ 87/ 1031 103/ 901 100 100 30.1 86* 86* 85 53/ 53/ •>5* 55* 114/ 114* 123* 123* 98* 76* 76* 63 63* 65* 65/ 951 96* 1021 103 10.31 104 75/ 75-rtr 68* 67* 88/ 88/ 8* 34* 34* 16 16* 95 70* 144 14 79 79 23/ 24 24/ 1134 113* 1161 116/ 1181 120 119/ 156/ 139 1451 145* 133 133 21* 211 4* 3< SCHAGEN 22 Dec. Aangevoerd 12 paarden f 45 a 85,ossen f-,a stieren f a f21 golde- Koeien f 80 a 238,kalfkoeien f a vaarzen f a hokkelingen f a 12 nuchtere kalveren f7 a 17,—, rammen f a 250 scha pen 1 16 a 25, 1156 lammeren f 8 a 17, 28 magere var kens f 14a 17,30 biggen 1 8,a 11,boter por kop f 0,471 a 0,52J, kipeieren f 5,—, a f6,—per 100 stuks.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 3