No. 154*. Wier en Megentigste Jaargang, 1892. V R IJ D A O 23 DECEMBER. TWEEDE BLAD. Amsterdamsche Brieven. Waarom IAAT. Deze Courant wordt Dinsdag., Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,SOfranco door het geheole rijk 1, De 3 nummers f O,©O. Pr(|s der gewone Advertentlën: Por regel J O,IA. Groote lettors naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: L XX X. Nog slechts enkele dagen scheiden ons van den nieuwen tijdkring. Waar zijn de twaalf maanden gebleven die bij het intreden van zoo langen duur schenen te zullen zijn zoo vraagt menigeen zich dezer dagen af. En als daarop een antwoord zal gegeven wordendringt zich als van zelf het in dit tijdsbestek doorleefde bedolven als het was onder allerlei uieuwere indrukken, weder meer naar den voorgrond. Zoo trekt het in het afgeloopen jaar ondervondene aan den blik des geestes voorbij, het blijde nog weer tot nieuwe blijdschap stemmende het droeve nieuwe stof tot smart schenkende. Wie goede werken heeft verrichtgeniet daarvan op den Oudejaarsavond andermaal de voldoening, wie onopzettelijk heeft gefaald gevoelt zich met nieuwen moed toegerustwie onedel heeft gehandeld kan dan niet langer weerstand bieden aan het berouw, dat hem wel vaak bestookte, maar im mer werd teruggedreven. Vandaar de talloos goede voor nemens die geen ander rustpunt in den tijdsloop zou kunnen opwekken. Zulk een rustpunt in het beweeglijke leven, waarin de zorg voor zich en de zijnen zoo menigeen schier geen oogenblik tot adem doet komen, beschouwen wij als een groote weldaad Het afgelegde terrein kan dan eens worden overzien en daarmee kan winste gedaan worden voor het bewandelen van den weg tot een volgenden mijlpaal. Wat ieder voor zich kan doen, doet de statistiek voor de gemeenschap. Zij vorscht ijverig naop welk gebied de afgeloopen tijdkring verbetering en achteruitgang bracht en uit hare dorre opsomming van getallen valt een ware schat van levenswijsheid te putten. Zij is on verbiddelijk. stoort zich niet aan schijn of uiterlijk ver toon en legt de wonden blootal werden die ook door de keurigste pleisters aan het oog onttrokken. De nieuwste cijfers omtrent den toestand van nijver heid handel en welvaart in Amsterdam staan niet tot onze beschikking. Maar ook zonder deze mogen wij ge rust zeggen dat het afgeloopen jaar voor de hoofdstad van Nederland weinig schitterend is geweest. Steeds grooter wordt het aantal barer behoeftige ingezetenen zonder dat daarmee ontsluiting van nieuwe bronnen van welvaart of uitbreiding der bestaande gepaard is gegaan. Oorspronkelijke Novelle door DEBORA VAN DE VELDE. Slot. Niet lang daarna had Nancy de stad verlaten en was, zooals mijne kransgenooten zeiden, die zaak in de doofpot. Zoo dacht ik er echter niet over. Daarvoor had het ge beurde mij te diep getroffen. Ik had zulk een afkeer gekregen van die ellendige beuzelpraatjes, dat ik, niet tegenstaande het protest mijner kennissen, mij aan de krans onttrok, en zelfs bij herhaling voor de bij ons zeer in de smaak zijnde theevisites bedankte. Ook met Paulien, die ik in mijn hart beschuldigde de eerste aan leiding tot onze verdachtmaking van oen onschuldige gegeven te hebben, ging ik niet meer om als voorheen, het scheen mij eensklaps toe, dat ik ontzettend onwetend was, en ik begon met allen ijver te studeeren wel is waar zonder bepaald doelmaar toch mot een ernst, alsof ik voor een examen werkte. Mijn vroegere vrien dinnen lachten mij uit. Paulien liet mij langzamerhand links liggen, en sloot zich bij anderen aan, ik bekom merde mij er niet over. Ik las over alles en allerlei en langzamerhand ontsloot zich voor mjjnen geest een rijk dom van algemoene kennis, waaraan ik vroeger zelfs in de verte niet zou hebben gedacht. De stadsnieuwtjes lieten mij ten eeuen male onverschillig, alleen wanneer in mijne tegenwoordigheid kwaad werd gesproken, of losse praatjes werden verteld, maakte ik mij warm en trok partij voor de beoordeelden, zonder mij te storen, aan het spottend lachje, waarmede men mij aanhoorde. Twee jaren waren zoo voorbijgegaan, mijne vroegere kennissen hadden opgehouden te beproeven mij weder in haren kring terug te voeren een paar van haar, waar onder ook Paulien, waren reeds verloofd In ons stadje heerschten erge typheuse koortsen en ook i k werd er door aangotast. Daar onze oude dienstmeid, niettegen staande haar goeden wil, geen geschikte oppasseres voor zulk eene ernstige patiente was, werd er eene verpleeg ster voor mij ontboden. Ik herinner mij nog zeer goed, hoe ik te midden van den bewnsteloozen toestand, waarin ik dagen achtereen verkeerde, altijd toch het besef had van een vriendelijk gelaat, eene zachte stem en eene teedere hand, die mij hulp verloende en toen ik eindelijk weder tot mij zelve kwam herkende ik in mijne liefde rijke verpleegster Nancy. Dikwijls in die eerste dagen wilde ik beproeven een gesprek met haar aan te knoopen, doch altoos wist zij mij te overreden, mij vooral kalm te Het gevolg daarvan is eene vermeerdering van belasting goweestdie weder vele vermogenden naar elders heeft doen uitwijken. Om voor hunne bijdragen in do stedelijke schatkist vergoeding te vinden dreigt het nieuwe jaar een nog hooger percentage te brengen. Wanneer dat aldus voortgaatzal 't spoedig zóó worden dat slechts diegenen te Amsterdam blijven wier beroep of bedrijf hen aan do stad bindt, 't Behoeft zeker geen betoog, dat neringdoenden nu reeds de schade van dezen staat van zaken ondervinden. Toch heeft 1892 aan het handeldrijvende Amsterdam ook een lichtpunt aan te wijzen. Het Jlerwcde-ka- naal word althans gedeeltelijk opengesteld en daardoor een gemakkelijker verbinding verkregen met den Rijn, een der voornaamste handelswegen van Europa. Als deze route op den duur zal kunnen voldoen aan de eischen der groote scheepvaart, dan mag men daarvan groote verwachting koesteren en zal de concurrentie beter kun nen worden volgehouden met het actieve Rotterdam met zijne voor den Rijnhandel zooveel gunstiger ligging. Wat de nijverheid aangaat, dient erop gewezen, dat de diamantslijperijen do ernstige crisis van 1890 langzamerhand te boven komen. Dit feit is vooral daar om van beteekenis, omdat deze tak van industrie nog altijd de voornaamste der hoofdstad i3. De rijke dagen zullen voor haar echter niet wederkeeren, daar de prijs der grondstof door de vereeniging der diamantgroeven te Kimberley in Zuid-Afrika tot de »De Beer's Consoli dated Mines" voortdurend hoog wordt gehouden en daar mee zooveel wordt verdiend, dat op de jongste algemoene vergadering te Kimberley tot de uitkeering van een zeer hoog dividend kon worden besloten. Met voorspoed werd in het afgeloopen jaar gowerkt door de Amsterdamsche sui kerraffinaderijen, die, hoewel slechts vier in aantal, uit gebreide zaken doen. Zoo werden in 1890 van den totalen uitvoer van geraffineerde suiker in Nederland, die 100288 millioenen K.G. bedroeg89.459 millioenen K.G., dus ongeveer 90 pet., door Amsterdam geëxporteerd. Eene treurige vermaardheid hebben de laatste maanden van 1892 gekregen door het zich steeds duidelijker open baren van een geest van verzet tegen de politie, 't Was zeker een krasse maatregeltoen burgemeester van Tienhoven op de ontevredenen bij de Zaterdagsehe brug in den Jordaan de geweren liet richtendoch onder de gegeven omstandigheden was dat waarschijnlijk het eenige middel om verdere onordelijkheden te voor komen. Doeltreffend is 't ten minste geweest want ernstig verzet tegen de openbare macht kwam in de opvolgende jaren niet meer voor. Onder het nieuwe houden en niet te veel te spreken. Toen ik echter weer zoo goed als herstold opzat, liet ik mjj niet langer weer houden, maar bracht ik het onderwerp op hot tapijt en vroeg haar uit den grond van mijn hart om vergiffenis voor mijn aandeel in het leed, dat wij haar door onze praatzucht hadden berokkenden ik behoefde er niet aan te twijfelen, dat die vergiffenis evenzeer van harte gegeven werd, als gevraagd. Het bleek mij toen, dat mijn vader, toen hij Nancy op de hoogte had gebracht van de omtrent haar uitge strooide praatjes, haar niot had gezegd, aan wie zij ze eigenlijk te danken hadeerst toen hij met haar aan mijn ziekbed stond had hij haar er mede bekend ge maakt, en haar tevens verhaald, welk eene omkeering er sinds dien tijd had plaats gehad. Na mijn herstel vertrok Nancy natuurlijk weer, om zich elders nuttig te maken, doch de tusschen ons ge sloten vrienschapsbetrokking bleef bestaan en bestaat nog altijd haar vroegere verloofde is echter nooit tot haar teruggekeerd, hij heeft in Indië spoedig eeue andere ver bintenis aangegaan, zoo ik hoorde juist geen gelukkige. In den eersten tijd na mijne ziekte, mocht ik niet zooveel studeerenik wijdde mij toen met alle kracht aan de huishouding, daar onze goede Toontje toch wat oud begon te worden en alles niet alleen afkon. Lang zamerhand vatte ik echter mijne boeken weer op, en ofschoon ik het huishouden er niet om verwaarloosde, ging ik steeds voort mijnen geest de ontwikkelen, nu niet meer zoo hartstochtelijk, maar daarom nog met te meer ernst en regelmaat. Eén voor één zag ik mijne vroegere kennissen in het huwelijksbootje stappen en al gemeen begon men reeds te fluisteren, dat Laura Verspel wel haar leven lang ongehuwd zou blijvenwelk een man zou eene vrouw verkiezen die altijd tusschen de boeken zat Ik zelf dachtdat men wel gelijk kon hebben. Op twee-en-dertigjarigen leeftijd echter, mijn vader was toen al overledenleerde ik mijnheer Voorhoeve kounenhij was weduwnaar met drie meisje3 en hij scheen juist te denken, dat eene ontwikkelde vrouw eene goede moeder voor zjjn dochtertjes zijn zou. In de dagen, toen ik tot de ontdekking kwam, welke eone heerlijke af leiding de studie mij schonk, had ik mij zelve de gelofte gedaan dat, als ik ooit een huwelijk deed en dochters kreeg, het mijn streven zoude zijn, ze talenten to geven en ge ziet, liet de verhaalster er glimlachend op volgen, dat de hemel mij ruimschoots gelegenheid heeft geschon ken, die gelofte gestand te doen. Ik ontdekte al heel spoedig, dat Betsy vrij musicaal was en deed steeds mijn best haar lust voor de muziek bewind hebben de sociaal-democraten het hoofd weder opgestoken en het feit, dat hun daarbij in den eersten tijd van Veniug Meinesz' optreden een groote mate van toegeeflijkheid werd betoond, heeft hen tot overmoed doen vervallen. Toen kon een krachtig optreden der politie den storm niet meer bezweren maar deed dien veeleer tot een orkaan aangroeien. Bedriegen dan ook niet alle kenteekenen zoo dreigt het nieuwe jaar een donkere bladzijde te worden in de geschiedenis der handhaving van het gezag. Aan den eenen kant zijn enkele volks leiders voortdurend in de weer de hartstochten op te zweepeu en aan den anderen kant doet zich onder een invloedrijk deel der burgerij steeds krachtiger de stem hooron, dat de onruststokers zonder genade moeten wor den behandeld en eonige infanteristen de zware taak der politie-agenten behooren over te nemen. Waren er in Amsterdam maar niet zoo velen, wien 't weinig bekommert, hoe oen eventueele botsing zal afloopen en daarvan althans niet slechter kunnen worden dan was de orde wellicht nog te bewaren. Maar als men nagaat, hoe groot het aantal zwervers is, die gedurende 1892 alleen in het toevluchtsoord van het Leger des Heils werden opgenomen, dan slaat men de handen ineen over zooveel schrille armoede naast zooveel grooten rijk dom in een en dezelfde stad. Daarom is het een geluk kige gedachte geweest van de heeren Henry Tindal A. L. Grothe, G. A. Heineken, J. de Koo, dr. A Kuyper, rnr. J. A Levy, J. A. Tours en mr. Waterschoot van der Gracht om zich te vereenigen tot een commissie om, op den voet van de Salvation Army doch zonder pro paganda te maken voor eenigen godsdienst, aan nach telijke zwervers ligging en voedsel te verschaffen. Ook deze heeren wenschen uit te gaan van den stelregel, dat geon liefdadigheid wordt toegepast, doch gelegenheid wordt gegevenhet genotene door werk te vergoeden. Reeds is een gebouw in de Zwanenburgerstraat, waarin vroeger een diamantslijperij was gevestigd tot dit doel aangekocht. Er moeten evenwel nog heelwat anndeelon door de gegoede ingezetenen worden genomenvoordat dit toevluchtsoord zal kunnen voldoen aan de wenschen der oprichters. De ongelukkige toestand van „Liefdadigheid naar Vermogen'' is een der schaduwzijden van het welhaast geëindigde jaar. Dezer dagen ontmoette ik een der krachtigste voorstanders van dit genootschap, die onver moeid werkzaam is, in den ruimen kring zijner kennissen leden te verwerven. Hij klaagde mij zijn nood, dat zijne pogingen met zoo weinig succes werden bekroond. Bijna overal stuitte hij op het bezwaardat reeds op andere aan te wakkeren, wat mij dan ook wel gelukt is. Met Lize was ik lang in het onzekere, in welke richting zij zich zou ontwikkelen. Zij had wel is waar oen lieve stem, doch gaf weinig om de piano, ja keek er soms een ge- heele week niet naar om, en ofschoon zij haar school werk, dat ze moest doen, maakte, en volstrekt niet dom was, scheen de studie toch niet bepaald haar lief hebber jj. Daar zal ik maar een degelijk huishoudstertje van maken, dacht ikzij is handig en netjes en heeft een zacht in schikkelijk humeurnu, ik had daar ook vrede mee, doch wenschte toch iets te vinden, dat hare vrije uren kon aanvullen, opdat ook zij in zich zelf een tegenwicht mocht bezitten tegenover de verleiding tot praten, al was het dan ook dat ik niet geloofde, dat er gevaar be stond, dat zij tot kwaadspreken zou vervallen. Mot genoegen ontdekte ik bij haar een groote voor liefde voor bloemkweeken en wijl ik hierin een uitmun tend middel zag, om hoofd en handen "bezigheid te ver schaffen en de zachtere aandoeningen van het hart tot ontwikkeling te brengengaf ik haar met volkomen goedvinden van Voorhoeve, een stukje grond van onzen tuin, om geheel naar eigen lust en smaak te bezaaien of te beplantenen dikwijls hebben we met voldoening hare teedere zorg voor hare lievelingen, zooals zij hare bloemen noemde, gade geslagen. Reeds dacht ik er over haar bij haar eerstvolgenden geboortedag, een boekwerk over botanie ten geschenke te geven, opdat zij theoreti sche kennis voor haar lievelingswerk zou opdoen, toen er iets gebeurde, waardoor mij eensklaps een licht opging voor deu wezenlijken aanleg van onze tweede dochter", mevrouw Voorhoeve zag bij die woorden met een blik vol liefde Lize aan, wier wangen met een zachten blos gekleurd werden, nu ze zich het voorwerp van aller aan dacht gevoelde en ging toen voort Het is nu ruim twee jaar geleden, dat onze Nella ernstig ziek werd. Ik moet erkennen, dat allen hun best dedenom ons kleintje, zooals wij haar toen meestal noemdon, zorgvuldig te verplegen, maar niemand, die zoo goed mij daarin kon behulpzaam zijn, ja zelfs mij geheel vervangen, dan Lize. Ja. ik moet zelf erkennen, dat zij mij vaak in geduld overtrof, en meer nog dan ik van het patientje kon gedaan krijgen. Toen gingen mjjue oogen open voor hetgeen lot hiertoe niet door mij was opgemerkt, dat hare zorg voor de bloemen voor een groot deel voortsproot uit de behoefte om te verple gen en te beschermen, want godurende Nella's ziekte, was zij l&ng zoo zorgvuldig niet voor hare natuurkinderen dan vóór dien tijd. Ik kon toen ook niet nalaten na iNellas herstel haar eens te polsen, of ze geen lust zou hebben eens een paar jaar als leerlinge-verpleegster werk-

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 5