Nieuwj aarswenschen. No. 155. Vier en Negentigste Jaargang 1892. ZONDAG 5 DECEMBER. Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD Nieuwjaarswensc hen a 25 cents a contant, Posterijen. Buitenland. Binnenland. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers ©,06. Prijs der gewone Advcrtentiën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. In het nummer van den Oudenjaarsavond Katerdag den 31 December, zal weder gele genheid bestaan tot het plaatsen van van 1 tot 5 regels. DE UITOEVEHI. Ter bevordering van eeue geregelde bestelling der bij de aanstaande jaarswisseling ter .post komende ^stukken wordt de gelegenheid opengesteld om brieven, kaar tjes en gedrukte nteuwjaarswensclien welke men op 1 Januari besteld wenscht te zien, reeds van af heden ter post te bezorgenmet uitnoodiging aan het publiekom van die gelegenheid zooveel mogeljjk ge bruik te maken. De bedoelde stukken zullen ter onderscheiding van die, waarvan de bestelling op den gewonen tijd moet plaats hebbenvan een over de geheele lengte van het adres getrokken kruis behooren voorzien te zijn. FRAAKliMK. De commissie van enquête heeft den 22 nog den oud-prefect van politie Andrieux gehoord. Op haar aandringen las hij een gephotographeerd stnk voor, waarvan hij het oorspronkelijke gezien had, ver schillende bedragen vermeldende, waarvoor secretarissen en beambten der belanghebbenden kwijting hadden ver leend. Zoo werd ontvangendoor Arène(kamerlid) fr. 20.000, Devès (Senaatslid) 20.000, Barbe (overleden oud-minister) 550,000, Albert Grévy (Senaatslid) 20.000, Jnles Roche (onlangs afgetreden minister en lid der Kamer) 20.000, Ongué de la Pauconnerio (kamerlid) 25.000, Floquet voorzitter der Kamer; 20.000, Ron vier (dezer dagen afge treden minister van Financiën en lid der Kamer) 40.000, Cahen te Antwerpen 80.000. Op haar aandrang verklaarde de heer Andrienx, dat bij geen moed gevoelde onthullingen te doeu betreffende vier afgevaardigden, die nog niet waren aangewezen en wier namen van het vertoonde papier waren afgescheurd. Voor den rechter van instnctie zou hij spreken. De commissie ging daarna over deze mededeelingen beraadslagen en schorste hare zitting. Later heeft de heer Andrieux zijne mededeelingen tegen over de commissio voortgezet en nog genoemd Pesson 40.000, Léon Renault 28 000, Gobron 20.000, Antonin Proust 20 000. Hij gaf verder nog de volgende cijfers op: Thévenet en Béral elk 25.000, Floquet 250.000 voor regeeringsdoeleinden. Verder deelde hij, zonder voor de juistheid in te staan, nog het volgende inede: de 1.350.000, door Arton opge nomen, zijn verdeeld onder 104 afgevaardigden, in bedra gen van 1000 tot 300.000 francs. Hij verklaarde de stukken te hebben overgeschreven bij Herzen aan de waarheid van diens inlichtingen twijfelde hij niet. De inlichtingen van De Reinach waren verdacht. Hij deelde dit mede, om het onrecht te her stellen, dat De Reinach's getuigenis den heer Floquet aandeed. De heer Andrienx trad volgens in bijzonderheden over bet bedrag van 750 000 francs, dat de heer Floqnet voor staatkundige doeleinden noodig had. Het bedrag werd ge stort door De Reinach, die tnsschenpersoon was, maar men bemerkte dat er bedrog plaats had, daar de door De Eeinach afgegeven repns vermeldden, dat het geld voor publiciteit was bestemd. Het commissielid Barthout zeide daarop, dat als De Keinach zoo oneerlijk was, men hem niet kon gelooven. De heer Andrienx antwoordde hierop, slechts de feiten snede te deelen. Het stond aan de commissie ze te be- Wrdeelen. Voor den rechter van instructie legde de heer Andrienx dezelfde verklaringen af. Senaat. Den 23 werd machtiging verleend tot het vervolgen zijner beschuldigde leden. Pij de beraadslaging hierover zeide de heer Dnpuij bat de chèqne van 25000 francs, geremitteerd door den beer Theveret, hem was geremitteerd als directeur van be Siècle voor het geven van openbaarheid. De heer Psnant. die zeer bleek was, zeide, dat de twee door hem Rnteekende chèques niets te maken hadden met de Panama- zaak. Hij verbeidde met ongeduld het oogenblik om voor ben rechter van instrnctie te verschijnen. De heer Grévy zeide, alleen aan de justitie uitlegging te zullen geven. Kamer. Den 23 werd besloten, den heer de Millevoije vergunning te verleenen tot eeue interpellatie over den toestand en over het aandeel der verantwoordelijkheid voor de regeering, voortvloeiende nit de geldelijke verplich tingen der Panama-Maatschappij. De ministers, die van het honden dezer interpellatie vooruit kennis hadden ge kregen hadden in eenen buitengewonen ministerraad waarvoor zij per telefoon opgeroepen waren, besloten haar te aanvaarden. De heer de Millevoije vroeg den minister president Ribot. of hij do theoriën der heeren Floqnet od Ronvier aannam of die verwierp. Het land eischte ver goeding. De heer Floqnet stond den voorzittersstoel af aau den heer Peijcal. Hij beklaagde zich over deze nieuwe, tegen hem ingebrachte beschuldiging. Geene regeering kon vreemd blijven aan de beschikking over gelden, be stemd voor de nieuwsbladen. Gelden enz. werden geregeld voor alle bladen te Parijs en in de departementen be schikbaar gesteldzonder toezicht van regeeringswege. Het is voor eene regeeringbelast met de algemeene veiligheid, onmogelijk zelfs onder de buitengewone om standigheden van vroeger toe te geven, dat een aanmer kelijk belangrijker fonds dan de geheime foDdsen van de regeering kan worden verdeeld onder de pers. terwijl de regeering vreemd zon blijven aan deze zaak. De heer Berues meende, dat de toestaud verergerd was door de dubbele bekentenis der heeren Floquet en Ron vier vrienden van de regeeringdiein plaats van het slechte gebrnik van het geld te veroordeelen zich medeplichtigen aan den diefstal betoonden (Oproerige beweging). De regeering heeft het publiek bedrogen. (Toe juichingen). Eene stem riep daaropdat de gansche rechterzijde medeplichtig is omdat zij stemde voor de uitgifte der obligatiën. (Zeer wel). Ten slotte werd eene motie van van vertronwen in de regeering, voorgesteld door den heer Hubbard, aangeno men met 353 tegen 91 stemmen. TWEEDE KAMER. In de avoudzitting van den 22 werden bij art. 5 door de heeren Hnber en Hartogh eenige rechtskundige punten besproken, in verband met de plaats gehad heb bende herziening der algemeene voorschriften omtrent de werken onder beheer van den waterstaat, voor welke herziening eerstgenoemde overigens den minister dankte. De minister antwoordde den heer Royaards, dat het adres der Staten van Utrecht aan de Koningin-Regentes ten aan zien van de hooge waterstanden op de rivier de Vecht en omtrent de middelen om daarin verbetering te brengen, nog steeds in onderzoek was. Wat do werkzaamheden der Zni- derzee-commissie betreft, door den heer Conrad ter sprake gebracht, erkende ook de minister, dat het onverantwoorde lijk zon zijn de aanhangige aanvragen voor gedeeltelijke indijking langer aanhangig te honden dan strikt noodig is. Bij art. 8 antwoordde de minister den heer Conrad dat de door hem verlangde regeling omtront bevordering, tractement en pensioneeriug der ambtenaren van den waterstaat, nog niet mogelijk was wegens de groote af wijkingen in bezoldiging. Er is eene voorloopige rege ling gemaakt als voorloopster van de organieke regeling. Bij art. 16 beval de heer S m e e n g e spoedige regeling aan van de belangen der kleine rivieren en wees op den droevigen toestand van het Meppelerdiep. Bij art. 29 drongen de beeren Rutgers enSmeenge aan op spoedige verbetering van den Rijn en de Lek de minister zal eene snppletoire aanvang daarvoor indienen. Bij art. 31 drong de beer Tydeman aan op het aanbrengen eener voldoende bodemdiepte op alle plaatsen in de vlnchthaven van Tiel. Bij art. 37 werd den heer Mntsaers door den minister toegezegd de onderhandelingen over het maken eener schutsluis te Waalwijk te bespoedigen. Bij art. 45 verhetoring van den Rotter- damschen waterweg nam de minister een amen dement der commissie van rapporteurs over, om dezen post met f 375000 te verminderen voor verbetering van bet vaarwater tusscheu Rotterdam en Krimpen. Bij art. 55(onderhoudzee- en oeverwerken) vroeg de beer Conrad inlichtingen omtrent den zeewe- renden staat der duinen beneden Callantsoog. De heer Boreel besprak de instandhouding der duinen en dningronden in Noordholland waar op onoor deelkundige wijze schijnt te worden gewerkt. De Staat moet hier zorgen voor helmbeplantingdaar anders de grondeigenaren niet kunnen voldoen aan hunne verplichting. De minister antwoordde, dat de Staat de duinen behoorlijk beheerde. Hij beloofde bij art. 57 verbetering der watergemeenschap van Delfzijl en hij art. 66 (bij drage van calamiteuse polders) indiening van een voorstel, ter oplossing van het geschil tu9schen de regeering en Ged Staten van Zeeland omtrent de zeewering en oever verdediging. Op art. 68 (zeewerken Harlingen en Makknm) stelde de commissie van rapporteurs een amendement voor strekkende tot vermindering met 5000 voor een looppad op den Westhavendam te Lemmer en de heer Rut gers eene vermindering met j 100.000 voor de verdie ping van het vaarwater over de Pollen. Beide amendementen werden toegelicht door de heeren Conrad en Rutgers. Laatstgenoemde zeidedat de bedoeling is de beslissing aan te honden, totdat eene regeling voorgedragen wordt omtrent de verbetering van de haven te Harlingen ten einde de zaak volledig te overzien. De heer O p p e d jj k deed uitkomen, dat de heer Rut gers niet tegen het plan zelf is en bestrijdt zijne don kere voorspellingen. De heer Lieftinck verdedigde krachtig het regee- ringsvoorstel. De zaak is ten volle onderzocht. De heer Huber bestreed mede het amendement en ontkende dat Harlingen zelve schuld zou hebben. De heeren A. van Dedem en Havelaar bestre den ook het amendementmaar zonden nog nadere in lichtingen van de regeering afwachten. Den 23 werd het amendement der rapporteurs inge trokken en dat van den heer Rntgers verworpen met 73 tegen 8 stemmen, nadat de minister zich sterk daar tegen verzot had. Het gold hier geen nieuwe zaak de technische uitvoerbaarheid was volkomen bewezen en daarbij kwam dat de gemeente Harlingen zich ver bonden had de buitenhaven voor het gedeelte waarbij zij belang heeft op behoorlijke diepte te brengen en te onderhouden. De minister gaf bij art. 68 Merwedekanaal een bevredigend antwoord op enkele gevraagde verbeteringen. Bij art. 82 Noordzeekanaal betoogde de heer Conrad, dat door de bestaande wijze van inlating van water het boezemwater in en om Amsterdam brak is zeer ten Dadeele van don landbouw. Z. i. ware verbe tering mogeiijk als Amstordam volgens het oorspronkelijk plan het Vechtwater op het Noordzeekanaal uitliet en op de Zuiderzee het water afpompte. Hij drong aan op overleg met zijn ambtgenoot van oorlog. De minister ver klaarde zich bereid te overleggen, op welke wijze op het Noordzeekanaal zoo min mogelijk brak water kome. Bij art. 84 afsluitdijk bij Schellingwoude werd met 62 tegen 21 stemmen verworpen een door den minister en den heer Conrad bestreden amendement van den heer Rutgers tot vermindering met 59750 zijnde de helft der kosten van een aan te leggen dam tot vorming van eene bergplaats voor baggerspeciën. Bij art. 85 drong de heer Boreel aan op het spoedig tot stand komen der visschershaven van lJmwiden in het belang der geheele visschersvloot langs onze kust. De minister had dezer dagen hot werkplan voor de visschershaven ontvangen waaruit blijktdat waar schijnlijk einde 1895 die haven gereed zon zijn. Op art. 91 Kanaal door Zuid-Beveland stelde de com missie van rapporteurs vermindering voor met f 25000 om de tweede opening der draaibruggen over het kanaal tot doorvaart in te richten. Dit door de heeren Con rad en Smeenge verdedigd en door den heer Wal ter en den minister bestreden amendement werd verworpen met 42 tegen 35 stemmen. Bij art. 98 Drentsche hoojdvaart werd overweging toe gezegd van de verbetering van het Friesche kanaal. Na art. 101 stelde de commissie van rapporteurs voor een memoriepost in te voegen voor het onderhond der schipbrug over het Broekhuizer water. Dit amendement werd ingetrokken na de toezegging des ministers, dat hij oeu onderzoek zou instellen naar den onderhoudsplicht. Do verbetering van de haven te Delfzijl is nog in onderzoek. Wordt vervolgd. Den 23 is na uitvoerige gedachten wisseling door de liberale kiesvereeniging Vooruitgang te Rotterdam de heer A. Plate aldaar, candidaat gesteld voor lid van de Tweede Kamer met 238 stemmen tegen 167 op den heer mr. J. A. van Gilse, mede aldaar. Op Zondag 1 Januari zal de dienst der brieven post, voor zooveel de verzending en de bestelling betreft, worden uitgevoerd als op werkdagen de uren van open stelling der kantoren op dien dag blijven vastgesteld als voor den Zondag. De Universiteit te Utrecht telt. 749 studenten, van wie 134 in de godgeleerdheid, 146 in de rechtsgeleerd heid, 317 in de geneeskunde, 112 in de wis- en natuur kunde en 40 in de letteren. Te Groningen is door den heer J. E. Schmitz cand. arts, geb. te .Uedembllk, het eerste gedeelte van het arts examen met goed gevolg afgelegd. Beroepen naar de ned. herv. gemeente te Lutje- broek ds A. A. Lndwig te Zuldscharwoude. Schagen. Den 23, des avonds te ongeveer half elf ure, brak een hevige brand uit in de herberg van den heer W. Bleeker op het Noord te Schagen. De brandweer, die spoedig aanwezig was, wist het vuur tot het hooi te beperken, dal, men na eenigen tijd ook wist te blusschen. Alles was verzekerd. Uitgeest. Beroepen hij de herv. gem. de heer ds. A. H. Claassen, te Egmond-binnen c. a. Heemskerk. De gemeente:aad heeft besloten, de jaarwedde van het hoofd der openb. school met 100 te verhoogen. Voorts werd aan de onderwijzers, die in dit jaar de akte voor de vrije- en orde-oeieningen der gymnastiek verwierven, eene gratificatie toegekend. Urscm. Bij de dezer dagen gehouden tweejaar- lijksche verhuring der landerijen, toebehoorende aan de herv. kerk en diaconie en van die, toebehoorende aan het algemeen armbestuur dezer gemeente, werd ongeveer 5°/0 over het geheel minder geboden dan in 1890. Ge middeld werd per jaar 95 a 100 per bunder besteed. De uitslag der examens in boekhouden en handelscorrespondentie voor de praktijk op 12, 13 en 14 December 1.1., van wege de Vereeniging in het k\.t v.rnjUAS Telefoonnummer3

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1