Stadsberichten. Kantongerecht te Alkmaar. boekhouden te Amsterdam gehouden, is aldus: boekhou den 51 candidaten, geslaagd 19, namelijk de heeren B. F. Albers, J. H. Bökenkamp, G. J. Bosch, J. Gajen- taan, W. van Gelder, J. Roos, A. Vorstman, W. E. Vos, F. J. A. van der Wouden van Amsterdam, N. F. Allan van Wonnerreer, B. J. van den Hemel van Utrecht. W. P. van 't Kaar van Wcstzaan, A. H. van den Oever van Leiden E. B. F. K. van der Roer van Nieuwer Amstel, J. J. Siebraese van Zaandam, A. Kalff Jz. van Utrecht en de dames J. Snuijff en M. C. Zijl van Am sterdam en C. W. Montfoort van Schiedam. Handels correspondentie: in de hoogdnitsche taal geslaagd de heeren W. H. Gartsen en J. H. Gartsen van Amsterdam en J. Korf van Zaandam. Den 22 is te 's-Gravenhage voor de hoogdnitsche taal M. 0. toegelaten mej. A. A. F. E. Riemann te Haarlem. Den 22 werd de behandeling van de zaak van den geschorsten commissaris van politie te Groningen voor het gerechtshof te Leeuwarden voortgezet. Als getuigen werden gehoord de tegenwoordige burgemeeste^r en°de twee vorige burgemeesters van Groningen, uit wier ver klaringen bleek, dat zij den commissaris van politie geene opdracht hadden gedaan omtrent de regeling der rnarkt- zaken, en tevens dat burg. en weth. de kermis regolden, doch het advies inwonnen van den commissaris van po«i- tie en dat, als zij het plan der kermis hadden vastgesteld, zij dit aan den commissaris zonden, die een der inspec teurs met de uitvoering belastte. L)e advocaat-generaal leidde uit een en ander af, dat én de commissaris van politie, als hoofd der politie, èn de inspecteur in dezen met de uitvoering waren be'last en dat hij wistdat hem de bekende giften of geloften werden gedaan om iets te doen in zijne betrekking en dat hij in betrekking was, als hij de aanvragen om plaatsen van tenten enz. begunstigde. Hij bleef dus bij zijne vroe- geren eisch van bevestiging van het veroordeelend vonnis der Groninger rechtbank. De verdediger, mr. S. L Outs, betoogde daarentegen, dat hier niet aanwezig waren de' elementen, vereischt voor het misdrijf, voorzien bij art. 362 Wv. 8., daar «ie beklaagde had gehandeld niet als commissaris van politie, maar als particulier persoon. Uitspraak op 5 Januari. ,.^en hebben de burgemeesters in de provincie Overijsel, na zich ten stadshuize te Zwolle vereenigd te hebben, in de Statenzaal van den aftredenden commissaris der Koningin, den heer mr. J. H. Geertsema, afscheid genomen en hem, bij monde van den burgemeestervan Zwolle een geschenk overhandigdbestaande in een tafeltje, dienendo tot het bergen der photografische portretten in kabinet-formaat der 54 burgemeesters in die provincie. Het deksel is versierd met oen gedreven zilveren plaat met opschrift uit de fabriek van den heer Hegeer te Utrecht, prijkmde met de en relief bewerkte wapens van de familie Geertsema en de provincie Overijsel. Het opschrift luidt: »De burgemeesters in Overijsel aan mr. J. H. Geertsema, bij zijn aftroden als Commissaris der Koningin in die provincie (1892.)" De heer P. van der Eist, griflier ter gemeente secretarie van Haarlem, heeft wegens hoegen leeftijd tegen 1 Februari a.s., eervol ontslag uit die °betrekaiug gevraagd. Hij was sinds 10 September 1829 ten stads huize werkzaam. Bij kon. besluit van den 4 (Stbl. 259) is aan het gemeentebestuur van Delft vergunning verleend tot op richting van een gesticht voor krankzinnigen op een terrein in den Klein-Vrijenbanschen polder, waarin niet meer dan 150 krankzinnigen (75 mannen en 75 vrouwen) verpleogd mogen worden. De geneeskundige met de verpleging belast, moet gevestigd zijn in eene woning op het terrein van het gesticht en mag buiten het gesticht geen geneeskundige praktijk uitoefenen. De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft den 20 in de politie-verordening eene bepaling opgenomen waarbjj het verboden wordt, om eenulmer- ofdeenschen dog of engelschen bloedhond in het belang der persoon lijke veiligheid, anders in het openbaar te laten losloopen dan zoodanig gemuilband of gemuilkorfd, dat het bijten van menschen of dieren onmogelijk is. Den 20 des nachts is te Hil varenbeek geschoten op de woning van den Rijksveldwachter brigadier-titulair Strooijde kogel drong in het beschot eener bedstede waar twee kinderen sliepen. Men denkt aan eene wraak neming. Bij kon. besluit van den 20 zijn, als blijk van goedkeuring en tevrodenheid, de bronzen medalje en een loffelijk getuigschrift, ingesteld bij kon. besluit van 22 Sept. 1855, toegekend aan: J. Loohuisbeambte aan het stads-waterkantoor te Amsterdam, wegens het redden van een knaap uit de Lijnbaansgracht bij de Nieuwe Leliestraat op 24 Sept. j.l.;W. G. van de Laar, slachter aldaar, id. van een knaap uit het water aan den Oude- zijds Voorburgwal op 7 Sept. jl.; H. C. van Sitteren schuitenvoerder aldaar, id. van een drenkeling uit het water van den Singel op 3 Oct. jl.; H. C. C. Nanning, •conducteur op den stoomtram der Holl. IJzeren Spoor- wegrn. tus8chen 's-Gravenhage en Scheveuingen, wegens de op 2 Aug. jl. aan den dag gelegden moed en de tegenwoordigheid van geest, bij de redding van een tus- schen de rails gevallen man D. C. Geijer te Hof van Delft, wegens het bij herhaling reddon van drenkelingen, laatstelijk van een knaap uit den vijver van het Agneta- park aldaar, op 25 Sept. jl.; P. de Ridder, hoofdagent van politie en H de Ridder, bakkersknecht, beidon te Amsterdam wegens de redding van eenige personen met een rijtuig te water geraakt in de Palmgracht on 27 Oct. jl. F Bij kon. besluit van den 20 is het bedrag dei- Rijksbijdragen, aan gemeentelijke en aan bijzondere nor maallessen en aan hoofden van scholen te verleenen voor elk dor door hen in den loop van 1893 ter opleiding tot onderwijzer aangenomen personen, nadat deze in den loop van 1895 of later de akte, bedoeld in art. 56, onder a, ■der wet op het lager onderwijs, zullen hebben vorkregen, vastgsteld als volgt: 1°. voor hen, die bij gemeentelijke en bij bijzondere normaallessen zijn opgeleid gedurende ten minste twee jaren 300 drie jaren f 400 vier jaren f 500; 2°. voor hen, die door hoofden vau scholen zijn opgeleid gedurende ten minste twee jaren f 200, drie jaren 250, vier jaren 300. Den 22 is te Leiden tot doctor in de geneeskunde bevorderd de heer F. Wijdenes Spaansgeboren to Hoogwoud arts officier van gezondheid 2 kl. O. I. leger, mot proefschrift, getiteldde behandeling van pro lapsus uteri r Den 22 is de door J. Boterbloem bewoonde bouw manswoning van mevr. de wed. H. Willink van Ben- nebrook te Bennebroek afgebrand. De burgemeester van Maastricht, de heer Pij ls heeft in de laatste raadsvergadering medegedeelddat het hem bekend is dat de regeering er in den eersten tijd met aan denkt, gemeentelijke hoogere burgerscholen voor rekening van den Staat over te nemen. Bij kon. besluit van den 21 is benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw de heer mr. L. H Ruyssenaers, minister-resident in disponibiliteit. Je Spaarndam is eene afdeeling van het Witte Kruis opgericht. Sij kon. besluit van den 20 zijn benoemd tot hoofdingeland van West-Friesland de heer A. Zijp Azn. en tot hoofdingeland-plaatsvervanger de heer J. Spaander, tot heemraden van het ambacht van West-Friesland, genaamd de Vier Noorder Koggen van wege de Wog- nummer Kogge de heer H. J. K. van der Steen en van wege de Middelkogge de heer J. Wit. Texel. Op dit eiland is op nieuw de influönza uitgebroken. Hond- en Klauwzeer. Haringhulzen. In een stal vau 31 stuks vee van den heer G. C. is genoemde ziekte uitgebroken. Maatregelen om verbreiding tegen te gaan zjjn door den plaatsvervangenden districtsveearts, den heer G. Muijs, te Schagen genomen. Oude IViedorp. Van af 1883 tot en met 1892 zijn in deze gemeente geboren 414 overleden 265 per sonen en werden 104 huwelijken gesloten. Schermerhorn. Den 21 hielden de leden der sociëteit «Ons Genoegen" in het lokaal van den heer J. Koster een biljartwedstrijd om prijzen, die door de heeren J. Schoehuis J. J. WeeshoffJ. DikkerG. Moerbeek en G. Hermes gewonnen werden. Als opbrengst van eeue gehouden liefdadigheids tentoonstelling van schilderijen en studies in de pastorie word den diakenen der hervormde gemeente 23 ter hand gesteld, om als eone extra uitdeeling onder hunne armen te besteden. Bij kon. besluit van den 10 is verlof verleend tot het aannemen van de bronzen medalje »Bene Merenti", hun door den Paus geschonken, aan C. Vlaar, landbou wer, te Zwaag, J. Bosch, koopman, K. Veken, slachter, C. Molenaar, arbeider, J. Molenaar, arbeider, L. Pronk, broodbakker, allen te llognum, A. Beemater, arbeider, en D. Hofland timmerman te Westwoud en J. Borst, koopman, te Spanbroek. Bergen. Door het burgerlijk armbestuur werd den '24 aan al de behoeftige weduwen in de gemeente een extra »Kerst.gave" uitgereikt. Ieder hunner ontving een middag runderlapjes en een krentenbrood. Of ze blijde zullen zijn op het kerstfeest en of ze smakeljjk zullen eten WierJngerwaard. Den 24 had de driejaarlijksche verpachting plaats van de dijken, boezemkaden, wegen, enz. van den polder. De geheele opbrengst bedraagt ƒ6483, tegen j 6237.50 in 1889. De gymnastiekvereeniging «Olympia" gaf den 22 voor hare kunstlievende leden eene zeer goed geslaagde uitvoering. Het programma liep flink van stapel ,°de luide bijvalsbetuigingen gaven blijk, dat een en ander zeer in den smaak van het talrijk publiek viel. Den 25 heeft eene herhaling der uitvoering plaats tegen een toegangsprijs van 0,50. Anna Pauwlona. Dank zij het droge weder is men hier druk bezig, het laatste gedeelte van den oogst binnen te rijden. De verandering in het programma der tooneel- voorstelling op Donderdag, don 22, in het lokaal H a r- ni o n i e door de Vereenigde Tooneelisten van den Salon des ariété s van Amsterdam onder directie van de heeren Kreukuiet en Poolman was zoo word het publiek bij monde van den heer van Kuijk mede gedeeld noodzakelijk, omdat het moeielijk viel de reeks voorstellingen, te Amsterdam, van het blijspel «Van de I ermetoa8ie te onderbreken. De wijziging was daarom slechts eene verwisselinghet laatstgenoemde stuk zal hier nu een volgend maal worden gegeven. Of de ruil voor den avond van den 22 eene winst was In ieder geval had men nu het voorrechtMolière's geestig blijspel te zieu vertolken: «Verliefde Twist" (Le dépit amoureus). Hoezeer dit als toegift werd gegeven was het voor ons de hoofdschotel van den avond. Voor treffelijk werd het gespeeld. Hot ondeugende guitige kameniertje, Marionette, was voor mevr. Rössiug-Sablai- rolles een rol als geknipt; blijkbaar vervulde zij die dan ook met veel toewijding. Meesterlijk was het tooueeltje aan het slot tusschen haar en den heer Jan Malherbe, den knecht van den lastigen verliefde, toen ook zij beiden, geheel naar het voorbeeld, hun door meester en meesteres gegeven den vrede teekenden. Het was een juweeltje van actie en voordracht. Eraste (de heer L. M. Smith), die door zijne jaloersche achterdocht zichzelf en der uit verkorene zijns harten, Lucille, (mej. Josephine Spoor) het leven een korten tijd bijzonder onaangenaam maakt, trok door zjjn beschaafd spel de aandacht. Hij zoowel als mejuffrouw Spoor hadden hun beste oogenblik bij de hernieuwde toenadering tusschen de beide minnende harten, eene scène, die zij allerkeurigst speelden. Het voorstuk, een uit het italiaausch vertaald tooneel- spel, «Dorina kan stellig veel winnen door eene meer schitterende omgevingdan op ons tooneel in de Har monie wordt aangetroffen toch gelooven wij nietdat het ook onder die gunstiger omstandigheden in staat is, de toeschouwers bijzonder te boeien. De sprongendie de handeling van het eene bedrijf tot het andere maakt, zijn al zeer grootzoodat er van eene geleidelijke out- wikkoling der gebeurtenissen in het stuk geen sprake is. Ieder bedrijf kan bijna afzonderlijk gegeven worden. Dorina (mevr. Róssing) blijft Niettemin eene belang wekkende figuur en de geestkracht, waarmede zij zich uit hare armoede weet op te heffen tot de schitterende positie vau eene prima donna die te midden van eene schare vereerders haren goeden naam ongerept weet te houden, doet den toeschouwer goed. Vooral in het laatste bedrijf vertoont zich het talent van mevr. Róssing. Door den markies Nicolino vroeger hartstochtelijk bemind, door diens moeder van hem gescheiden, herinnert zij zich als ge. vierde zangeres het oogenblik, dat zij, zelve broodarm, den markies (in het tweede bedrijf) na een jaar scheiding weer ziet en hij haar doodelijk beleedigt door zijne koele houding en laaghartige voorstellen. Dit zet zij hem ten slotte in hare onafhankelijke positie dubbel betaald, als zij met zijne inmiddels opnieuw opgekomen liefde speelt tot het laatste oogenblikdat zij zich bereid verklaart mar kiezin Dorina te worden. Nicolino werd door den heer Malherbe, evenals Don Luigi d'Albani, een neef van hem, die in zijne verhouding tot Dorina een groots rol speeltdoor den heer Henri van Kuijk goed vertolkt. Vooral het spel van den laatste was vrij en gemakkelijk. »an den roué den man, die weet wat er in de wereld te koop is, gaf hij een uitnemend type. Mevrouw Jeanne Saalborn-de Groot had slechts eene kleine rolals de moeder van markies Nicolino. Dat weinige echter was voortreffelijk. In de bus, geplaatst in het stadshuis bij gelegenheid van het trouwen, is over 1892 gevonden eene som van 119.32 welk bedrag in handen van het burgerlijk armbestuur gestort is. Over 1891 was die opbrengst f 97.685 en over 1890 127.575. De eerste trein die den 22 van hier naar Heer- hu go waard vertrok had achter zich een ledigen goede- ren wagen, die nabij laatstgenoemd station door eene onbeken de oorzaak ontspoorde,en een eind weg langs de raiL werd voortgesleeptdoch toen weer op zijne juiste plaats terugsprong alles zonder eenig ongeval te ver oorzaken de materieele schade aan wegen en wissels toegebracht niet medegerekend. Donderdag, 5 Januari, zal in het lokaal Harmo- n i e alhier optreden de heer J. de Vrieseen am- sterdamsch koopman tot vóór korten tijd die zich thans geheel aan het tooneel wijdt. Het Handelsblad zegt omtrent zijn eerste optreden in het Grand Théatre van de hoeren gebrs. van Lier De heer J. de Vrieseen stadgenootdie tot voor weinige dagen den vrijen tijd, dien zijn koopmansbedrijf hem het, uit liefhebberij aan de tooneelspeolkunst wijdde, beeft thans blijkbaar het plan opgevat, zich geheel aan het tooneel te geven. Dien beslissenden stap zet hij onder den indruk van de gunstige beoordeelingdie hem bij een wedstrijd voor rederijkerskamers, in den afgeloopen winter te Harlingen gehouden, van de zijde der jury ten deel viel bij de ver tolking der rol van Urbain Sansnom in De Tooneelspeler des Keizers. Bet verslag der jury verscheen in druk wij lezen daarin over het spel van den heer J. de Vries het volgende: «De mannelijke hoofdpersoon, (Jrbain Sansnom, was voortreffelijk. Bleef de heer de Vries in deze rol be neden zijn modelhij had blijkbaar Louis Bouwmeester bestudeerdwaar het den krachtigen indruk betreft wat aangaat beschaafdheid van taal en toon, durven wij zeggen: «meer dan Bouwmeester was hier", en wat in nigheid betreftstaat hij niet beneden deze." V ij maken belangstellenden opmerkzaam op de openbaren les van de leerlingen der Stedelijke ."Hu- zieksehool, onder directie van den heer J. M. Otto, donderdag, den 29, in het lokaal Harmonie te houden. Achterstaande advertentie geeft nadere inlichting. Van s-Gravenhage werd in de correspondentie schaakpartij geen zet ontvangen, zoodat die in dit num mer niet voorkomt. Den '23 hield de afdeeling «Alkmaar en omstreken", van de Maatschappij tot bevordering van bouw kunst eene belangrijke tentoonstelling van de be kroonde plannen op eene eereprijsvraag een vorstelijk verblijf bij gelegenheid van het vijftigjarig bestaan dier Maatschappij in Mei jj. Burgemeester en wethou ders hadden do groote lijnteekenzaal der burgeravond school welwillend beschikbaar gesteld, ook omdat de leerlingen dier school van half zeven tot acht uur in de gelegenheid zouden zijn het artistiek teekenwerk te bezien. Nadat in den middag burgemeester en wethouders alles in oogenschouw hadden genomen, werd des avonds een ruim gebruik gemaakt der verder talrijke uitnoodigingen, door de afdeeling rondgezonden. Zij wilde niet alleen zelve gebruik maken van deze bijzondere gelegenheid maar ook anderen met deze belangwekkende verzameling in kennis brengen. Daartoe waren uitgenoodigd het departement Alkmaar van de Maatschappij tot bevor dering van Nijverheid, het teekengeuootschap «Kunst zij ons doel", en bovendien had ieder lid het recht, een onbeperkt getal personen mede te nemen. De tentoon stelling werd dan ook druk bezocht en wij twijfelen niet_of ieder, die van deze gelegenheid gebruik maakte, is der genoemde Afdeeling voor de bezichtiging van deze zeldzaam schoone verzameling teekeningen ten zeerste dankbaar. M. hB., Alkmaarovertreding op de wet op den verkoop van boter, f3 boete of 1 dag hecht. P. de W., Bergen jagen op eens anders grond f3 boete of 2 dagen hecht. K. W K. B., C W., K K., allen te Heerhugowaard, overtreding politie-verordening, ieder f 1 boete of 1 dag hecht. W. Z. Lz., Heldbr delven naar konijnen op eens an ders grond f 3 boete of 2 dagen hecht. N. C., Alkmaar, overtreding politie-verordening, f3 boete of 1 dag hecht. K. S., Alkmaardoen ontploffen van een voorwerp gevuld met onlplofbare stoffen, f 1 boete of 1 dag hecht. C. B., Gastricum rijden met een voertuigbespannen met honden zonder muilkorven '2 boeten van f 0,50 of 1 dag hecht, voor elke boete. D. M., Alkmaarals boven 2 boeten elk van f 1 of 1 dag hecht, voor elke boete. J. B., Scbagen H. R., Helderdronkenschapde le f 3 boete of 2 dagen hecht., de 2e f 0,50 boete of 1 dag hecht. J. S. \\z., Akersloot laten loopen van vee op eens an ders weiland f 3 boete of 2 dagen hecht.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 2