Een stoere Noorman. No. 155*. Vier en Negentigste Jaargang. 1892. ZONDAG 35 DECEMBER. TWEEDE BLAD. De STEItfO&MAPHIE eigen gebruik. FEUILLETON. Buitenla n d. ALKHAARSCHE COIIK WT. Deze Conrant wordt Dinsdag., Donderdag, en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar/ 0,80; franco door het geheele rijk j 1, De 3 nummers f 0,06. Pr(|s der gewone Ad verten tiën: Per regel J O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnn VOOR Die woorden schept, ontbloot van 't spraakgeluid Eu d'ademklank. vervloten in den wind Met pen en inkt aan 't wit papier verbindt. Bilderdijk. t Is een paar jaar geleden, dat ik het genoegen had ia een drietal nummers van dit blad een en ander over steno graphic mede te deelen. Deze opstellen behelsden le wat men door stenographic verstaat, 2e de waarde dezer kunst voor de praktijk 3e het aanleren van de kunst. Hoe gaarne ik nu aanneem, dat do goedgunstige lezers die toen de moeite namen mij te volgen, wel veel zullen hebben onthouden van bedoeld schrijven, toch mag ik met nog meer grond aannemen, dat nu juist niet zoo heel velen nog overtuigd zijn van het groote belang der zaak en dat is jammer niet zoozeer voor de zaak als wel voor hen, die er gemak en voordeel van konden hebben. Het komt mij daarom niet ongepast voor op nummer twee der boven aangehaalde artikelen nog eens terug te komen, m. a. w. nogmaals te trachten belangstelling op te wekken voor eene zaak, die dit ten volle verdient door aan te toonen welke groote waarde de kunst van snelschrijven bezit voor 't gebruik bij eigen werk zaamheden. Schooner middel toch om veel werk te bespoedigen en gemakkelijker te maken, om in een minimum van tijd zeer veel, dikwijls ook beter, arbeid te leveren, om dus tijd uit te sparen, bestaat er niet. Stenographisch kan men vijf, zesmaal sneller schrijven dan in gewoon schrift en toch met dezelfde duidelijkheid. Nu zou men meenenniet waardat in een tijd waarin op velerlei gebied naar groote snelheid van voort brenging en uitvoering wordt gestreefd, zoodanig hulp middel met beide handen wordt aangegrepen door hen, die het bij hun werk kunnen toepassen. Tijd is immers geld Dat is dan ook volkomen juist. Overal in de beschaafde wereld heerscht er leven en beweging op dit gebied, wordt de kunst druk beoefend en in praktijk gebracht. Alleen hier te lande is dat zoo niet. Nemen we slechts een kijkje bij onze naaste buren. In Duitschland telt men op elke 400 inwoners één geoefenden stenegraaf, in 't geheel dus meer dan 100.000. Dit succes moet worden toegeschreven aan talrijke ver enigingen cursussen en inrichtingen van onderwijs waar de kunst wordt beoefend en onderwezen. Elke plaats van eenig belang heeft er zijn stenografenclub. Er bestaan verscheidene stelsels en de leerboeken de voornaamste beleven niet minder dan 50 60 uitgaven, Een roman, naar het Engelsch, van Edna Lyall. M) Mevrouw Boniface was uit Devonshire en ofschoon zij yj|f-en-twintig jaren in Londen had gewoond, had zij oog iets van hare westersche uitspraak behouden zij bezat °°k de zachte manieren, de kalme beleefdheid, die den feesten menschen in de westelijke graafschappen schijnt je zijn aangeboren. Hare opvoeding was de beste geweest, fe in hare jeugd de dochter van een winkelier had knn- J® bekomen, maar zij wist zeer goed, dat die niet vol doende was voor hetgeen tegenwoordig werd verlangd, ZÜ had gezorgd, dat Cecil geheel anders werd opge voed. Er was iets zeer aantrekkelijks in haren gernoe- ijken eenvond en ofschoon zij niet kon nalaten er W over te gevoelen, dat Cecil door hare positie van v«l was verstoken dat andere meisjes genoten, zou niets hebben kunnen bewegen zich in te dringen in vreemde «ringendaarvoor was zij een te verstandige vrouw en zij met al hare zachtheid, ook te veel gevoel van Vaardigheid en onafhankelijkheid van karakter. Zoo was M gekomen, dat zij een stil leven leidden, met enkele Slede vrienden en niet te veel kennissen maar misschien waren zij daarom niets minder gelukkig. Zeker was het, in hun huis vrede en rust heerschten, zooals niet in deze drukkende negentiende eenw wordt terwijl in tal van steden tijdschriften in stenographisch schrift het licht zien. In Engeland zal geen jongmenseh zich begeven in den handel zonder vooraf deze kunst te hebben aangeleerd. Evenzoo de toekomstige letterkundigen, ambtenaren van den staat en die bij de rechterlijke macht. Tusschen vele kantoren, vooral bij de spoorwegen, wordt de correspon dentie grootendeels stenographisch gevoerd. Meer dan twee miljoen exemplaren werden verkocht van het leerboek, waarin Pitman zijn doeltreffend en daardoor in zoo hooge mate populair stelsel ontwikkelt. Gedrukt in dit phono- graphisch schrift van Pitman worden vele tijdschriften en boeken uitgegeven. Alzoo ginds volop leven en beweging op dit gebied, veelzijdige toepassing en waardeering, hier bijna vol slagen onbekendheid en geringschatting. Onwillekeurig dringt zich de vraag aan ons op wat toch de oorzaak mag zijn, dat wij in deze bij aiie beschaafde volken zoo ten achteren zijn Men heeft de schuld gegeven aan het stelsel, dat hier jaren lang het eenig bestaande was en geruimen tijd in praktijk werd gebracht uitsluitend bij de Staten-Generaal waarom het ook wel het Kamerstelsel wordt genoemd. Het zon voor algemeen gebruik niet geschikt zijn. Wat hiervan aan is zullen wij niet beslissen, doch wel kunnen we verklaren, dat, zoo die bewering juist mocht zijn, dit bezwaar dan toch sedert eenige jaren is opgeheven. Immers er bestaan thans voor de nederlandsche taal stelsels, die aan alle eischen, welke gesteld kunnen wor den, voldoen Van een dezer althans is mij bij ervaring en proefneming gebleken, dat het zich onderscheidt door groote kortheid van vormendat het duidelijk is en daardoor volkomen leesbaar zonder eouigen twijfel over te laten, daarbij gemakkelijk aan te leeren. Men corre spondeert ermee zoo goed eu zoo zeker als in gewoon schrift en woordgetrouw kan het gesprokene er mede worden weergegeven. Meer kan men toch niet vergen. Het is nog altijd eene meening, die vrij algemeen wordt aangetroffen, dat de stenographie slechts verslaggevers en journalisten van dienst zou kunnen zijn. Die zegt, dat onze gewone manier van schrijven eene kunst is alleen nuttig voor klerken staat even dicht aan de waarheid. Misschien dat het volgende dit wei duidelijker maakt. Meermalen hoorde ik, als 't onderwerp tor sprake kwam, door studenten den wensch uitendat zij deze kunst verstonden om haar aan te wenden bij hunne dictaten De behoefte bestaat dus en wordt reeds gevoeld. De heer J. Piekema, mod. stud, te Utrecht, heeft voor zich in die behoefte voorzien, eu had de welwillendheid mij een schrijven toe te zenden, waarin o. a. het vol gende voorkomt »Met het meeste succes pas ik snelschrift toe op mijne »colleges voor het maken van aanteekeningen. Ik beu »een groot voorstander der stenographie en heb reeds »menigeen tot beoefening aangespoord. Hier in Utrecht »zijn nog eenige studenten die de kunst toepassen. Hun »aautal is echter klein." Denken we ons een kantoor van een groot koopman van een verzekeringmaatschappijvan een advocaat-pro De gelegenheid om over Cecil's plan met den heer o&iface te spreken bood zich spoedig na haar tehuis- oiast aan. In dit huis was het gewoonte alles snel af 6 doen zij hielden niet van lang praten, en misschien roeg dit niet woinig bij tot den huiselijken vrede. Niets veroorzaakt meer familietwist dan het onophoudelijk praten over huiselijke ol persoonlijke schikkingen menige gezonde spijsvertering en menig humeur moet zijn be dorven door de ongelukkige gewoonte om het voor en tegeu van eene moeielijke quaestie onder het ontbijt of het middagmaal te bespreken. Cecil was in de huiskamer en speelde eene ballade van Chopin, toen haar vader binnenkwam. Hij bleef voor het vunr staan, totdat zij had geëindigd en sloegin ernstige gedachten verdiept, haar gade. Hij was een be jaard man, lang en mager, met een klein, goed gevormd hoofd, witte haren en een korten, witten baard. Zijne grijze oogen waren eerlijk en vriendelijk, als die van zijn zoon, eu zijne fijne gelaatstrekken drukten goedheid uit. 11 ij was diaken van een afgescheiden gemeent6 en hij stamde af van eene familie, die, geslachten achtereen, had gekampt en geleden voor godsdienstvrijheid. Robert Boniface was aan zijne beginselen getrouw gebleven en toen zijne kinderen grooter werden en oud genoeg waren geworden om een eigen oordeel te hebben en zij hun verlangen te kennen gaven, tot de kerk van Engeland over te gaan, maakte hij daartegen geen bezwaar. Wat meer was, hij liet hen zelfs niet bespeuren, dat het voor hem een verdriet was. »Het is niet te verwachten, dat allen van hetzelfde standpunt zullen zien als wij", had hij tot zijne vrouw gezegd. «Wij zien allen dezellde zon dat is het voor naamste." Zulk eeu verschil van meening is altijd meer of min bedroevendmaar wederkeerige liefde en wederkeerige achting maakten het in dit geval tot een voordeel. Twis ten kwamen niet voor, maar ieder leerde in den ander zien en bewonderen, wat goed was in diens opvatting, standvastig zich houden aan hetgeen waar werd geacht en leven in die liefde, die alle kleine geschillen en ver deeldheid effent. »Ik hoor, dat gij een moedertje wilt zijn voor de kleine kinderen aan de overzijde," zeide de heer Boniface, toen het stuk ten einde was. Cecil stond op en ging naast haren vader staan. curenrom 't even, maar een kantoor waar veel omgaat, en de correspondentie grooten omvang heeft. Veel brieven eu stukken moeten worden geschreven en verzonden. De in houd ervan, de wijze van voorstelling, de keuze van woorden en uitdrukkingen is voor het welslagen veelal van over wegend belang. Daarom kan de patroon in die gevallen bet niet aan zijne bedienden overlaten en moet zelf vele brieven beantwoorden acten in concept brengen. Maar de patroon is een mandie ook buiten zijn bnreau veel zaken heeft af te doen. Men roept hem dringend elders, waar hij zijne belangen heeft te behartigen, voor anderen nuttig kan zijn of eouige ontspanning hem wacht. Maar die brieven Er is haast bij, ze kunnen niet wachten Wat nood. De bediende-stenograaf gaat voor den lesse naar zitten en teekent op wat de patroon dicteert. bpoedig is men klaar en voor den chef zijn eenige uren vrijgemaakt om naar welgevallen over te beschikken. Schrijvers dichters, allen die hunne denkbeelden in schrift brengen weten bij ervaring welk een gebrekkig, tijdroovend middel het gewone schrift is voor het vlug neerschrijven der snel opkomende gedachten. Plotseling staat den auteur een juiste schoone vorm van hetgeen hij te zeggen heeft voor den geestde gewenschte ge- dachtengaug voor zijn betoog gaat hem door 't hoofd. Syijp'' "aar de pen en wordt teleurgesteld, want bet zijn niet meer die volzinnen die onberispelijke vor men van zoo even. Ze zijn onder 't schrijven anders voor den dag gekomen, er niet beter op geworden, ze voldoen niet meer. Het schrijvendat te lang aanhield was oorzaak van hun ontglippen. Met stenographie zonden ze daartoe geen gelegenheid hebben gehad. Het zou niet moeielijk vallen maar te veel ruimte eischen om, aldus voortgaando, aan te toonen hoe door ambtenaren bij de rechterlijke macht bij de politie staatslieden geleerden onderwijzers notarissen predi kanten, militairen, secretarissen en door nog anderen dit hulpmiddel bij hnnne bezighoden met vracht gebruikt kan worden. We meenen niettemin duidelijk te hebben gemaakt dat de stenographie in eigen gebruik veelvuldig kan worden toegepastdat die toepassing groot voordeel en gemak kan opleveren. Mochten we hierdoor iets hebben bijgedragen om de- overtuiging veld te doen winnen, dat zij, die in de toe komst moeten werken met het hoofd en de pen door het aanleeren dezer kunst levenslang over een wapen kunnen beschikken, dat de strijd om het bestaan minder zwaar zal kunnen maken, dan zouden we ons doel met dit schrijven niet gemist hebben. J. BRANDS. beluik. Minister Beernaert heeft den 23 in de Kamer medegedeeld, dat de regeeringsvoorstellen tot her ziening der grondwet nog dit jaar aan de commissie uit de beide Kamers zouden worden medegedeeld opdat het onderzoek tijdens het recès zal kunnen geschieden. »Hoe denkt gij er over, vader?" vroeg zij. »Ik denk, dat, voordat gij een beslnit neemt, gij wil moet weten, dat het eene groote verantwoordelijkheid is »Dat heb ik overwogen," zeide zij, »e* dan zijn er nog ae kosten." »Over de kosten behoeft gij u niet ongerust te maken V00r ""J06 rekening, als gij de verant woordelijkheid op u neemt. Hebt gij wel bedacht, dat zelfs lieve kleine kinderen soms lastig en stout en ziek kunnen zijn Zij lachte. »Ja, jaik ken deze kinderen alzij zijn een weinig bedorven. Maar ik kan de gedachte niet verdragen, dat zij naar eene groote inrichting zullen worden gezonden waar memand behoorlijk voor hen zorg draagt." Dus zijt gij bereid, uw deel van de taak op u te nemen r »Ja, vader." ^Goed, dan is dat afgesproken. Laat ons naar de overzij gaan eu zien, of iemand ons is voor geweest." Cecil liep opgewonden de trap op om het aan hare moeder te vertellen en kwam weldra weder terug, ge- om te gaan- Vader en dochter staken de stille straat over naar het huis, waar zulk een geheel ander leven was geleid. Eene kindermeid deed voor hen de deur open blijkbaar had zij geschreid en zoodra zij de gang binnen traden, schenen zij de treurigheid van het huis te voelen. »0, juffrouw, hebt gij het vonnis gehoord zeide de dienstbode, die Cecil van aanzien kende en naar sympathie haakte. »En wat er van mijne kleinen moet worden schijnt niemand te weten." »Dat is juist wat wij kwamen vragen zeide de heer Bomface. Wij hadden gehoord, dat er geene familie is, die voor hen wil zorgen. Is dat zoo »Er is geen schepsel in de wereld, dat zich om hen bekommert, zeide de kindermeid. »De advocaat is bezig in de papieren van onzen mijnheer te snuffelen en hij zegt dat hij een goedkoepe kostschool voor hen zal zoeken! Een kostschool voor die kleine wurmen, mijnheer, is het

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 5