Nieuwj aarswenschen. Een stoere Noorman. No. 157. Vier en Negentigste Jaargang, 1892. V R IJ I) A G 30 DECEMBER. Nieuwj aarswenschen a 25 cents a contant Buitenland. FEUILLETON. Telegrafische Berichten. Binnenland. »Er is nog één hoop," zeide de heer Ealck. Indien hetgeen ik dezen zomer heb gehoord, onwaar blijkt en 'k het agentschap van de Morgans behoud, is dat voor 7200 kronen in het jaar in dat geval zou een open- 'ük faillissement kunnen worden vermeden. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. f ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag., Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SO; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Prijs der gewone Advertentlën: Per regel O,RA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer 3 Rn het nummer van den Oudenjaarsavond Zaterdag den 31 December, zal weder gele- genheid bestaan tot het plaatsen van van 1 tot A regels. DE 1I1TOEVER8. Bergplaats voor lompen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat zij in hunne heden gehouden vergadering afwijzend beschikt hebben op het verzoek van A. VAN DER KOP, koopman alhier, om vergnnning tot het bergen van lompen in het oostelijk gedeelte van het perceel in het Fnidsen alhier, No. 79. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. Maclaine Pont. 28 December 1892. De Secretaris, Nuhout van dhr Veen. ENGEEAND. Te Manchester zijn 40 personen door het ijs gezakt. Vijf hunnerwaaronder generaal Rite verdronken. Ierland. Den 24, des avonds omstreeks elf uren, had voor het bureau der geheime politie in Dublin, vlak bij het regeeringsgebouw en de gemeente-gebouwen, eene meliniet-ontploffing plaats, welke groote schade veroor zaakte, terwijl op straat een afgrijselijk verwonde man gevonden werd. Een zijner beenen en een arm waren bijna van het lichaam gerukt; een zijner laarzen werd op 50 el afstand van de plaats der ontploffing gevonden en een der vingers werd ia de bibliotheek des ministers gevonden. De overledene bleek de commissaris van politio Synnott te zijn. Verscheidene andore personen in de bnnrt bekwamen wonden. Men had onder de voorstanders van Home Rule gedacht, dat de rogeering de in vroegere jaren veroordeelde dynamietmannen met kerstmis zou vrijlaten. Des ochtends waren slechts vier personen, die in 1889 tot verschillende termijnen van gevangenisstraf veroordeeld waren wegens den moord op een districts- inspectenr van politie nit de gevangenis ontslagen. Men beschouwt algemeen dezen aanslag als een gevolg van het uitblijven der verwachte amnestie. FRANKRIJK. De heeren Broal, ond-afgevaardigde en Leronx, oud-rechter, vervoegden zich den 26 aan het departement van bnitenl. zaken, waar zij, bij afwezigheid van den minister door het hoofd van het kabinet ont vangen werden. Zij deelden mede, dat zij gekomen waren om opheldering te vragen over de woorden, den 24 door den minister in de Kamer ten aanzien van Andrieux gebezigd. Het hoofd van het kabinet verklaardedat de woorden des ministers niet doelden op den particulieren, Een roman, naar het Engelsch, van Edna Lyall. 16) o •Gij kunt alles niet begrijpen, Sigrid," zeide hij, glim lachend om haar verwonderd gezicht. »Ik zal het overige duidelijker vertellen. Het vooruitzicht was zoo slecht mogelijk en toen ik dezen zomer hoorde, dat Hangesnnd duizende vaten haring in de baaien van IJsland had gevangen, besloot ik, dat ook te beproeven en alles op een laatsten worp te zetten. Ik rnstte zeilschepen nit, huurde volk, kocht netten en de expeditie vertrok. Ik wistdat, als zij met volle vaten terugkeerde, ik een rijk man zon zijn en dat als zij mislukte, er niets aan ton zijn te doen dat mijne zaak te gronde moest gaan." Sigrid kon een lichte kreet niet onderdrukken. »Zyt ge failliet?" riep zij. »0 dat kan niet zijn, vader het is onmogelijk Zij herinnerde zich maar al te duidelijk, hoe een be kend houthandelaar eenige jaren geleden was failliet ge gaan zij wist, dat hij geld had opgenomen van de Noor- weegsche bank en van de spaarbank te Bergen en zij wist, dat het de gewoonte was van de banken, om geen gevaar te loopen van verlies, twee borgen te eischen en dat het faillissement van eene groote firma wijd en zijd ongeluk verspreidde. •Maar hoe?" zeide Sigrid. »lk begrijp het niet." •De Morgans zouden nooit mij als hun agent willen maar op den staatkundigen persoon. Genoemde heeren hebben deze inlichtingen medegedeeld aan Andrieux, die verklaarde er geen genoegen mede te nemen. Daarmede is de zaak afgeloopen. Van het duel tusschen Clémenceau en Millevoije is niets gekomen. Clémenceau had de kens der wapenen en koos het pistoolmaar Millevoije wilde geen genoegen nemen met eene zoo onschuldige wisseling van kogels als pas tnsschen Clémenceau en Déroulède had plaats gehad en verlangde daarom dat het duel met den degen zou worden voortgezet, wanneer de pistoolkogels niet getroffen hadden. Clémencean weigerde die voorwaarden aan te ne men. »Het publiek zal oordeelen" schreef Millevoije daarop aan zijne getuigen en het antwoord van Clémen cean aan de zijne luidde»Ik dacht het wel". Do ge tuigen hebben de onderhandelingen daarop afgebroken. Volgens het blad de Libre Parole zou het kopieboek van Fontanes gevonden zijn met de geheele briefwisse ling betreffende de persom kooperijeu in zake Panama waarin al de verlangde en uitbetaalde bedragen zouden vermeld staan. Bij het door de justitie gelaste onderzoek van de inge wanden van baron de Reinach is geen spoor van eenig vegif ontdekt. ITAIiIE. De Senaat heeft den 28 mot 92 tegen 13 stemmen het voorstel aangenomen, waarbij het koninklijk besluit betreffende wijziging der rechteu op suiker en rijst in wet wordt veranderd. BULGARIJE. De zitting der Sobranje is door den Vorst gesloten. In de slnitingsrede wordt melding ge maakt van de tot stand gekomen wetten, in het bijzonder van de wijziging der grondwet. In dezen arbeid ziet de Vorst een duidelijk bewijs van de vruchtbare werkzaam heid der Kamer en van een gewaardeerd gevoel van va derlandsliefde der Sobranje welk lichaam vóór alles de werkelijke belangen van den Staat behartigt. Zitting van 29 December. M. B. en W. d. J., Helder, diefstal, 3 maanden gev. J. A. J. K., hnisvr. van J. A. D., Helder, mishan deling enz., 8 dagen gev. M. J. S. en C. J. W. L., Helder, mishandeling, 10 dagen gev. W. d. W. en A. R., hnisvr. van L. M., onderlinge mishandeling, 8 dagen gev. J. D., Grootebroek, strooperij, f 3 boete of 2 dagen hecht- L. B., Andijk, mishandeling, 14 dagen gev. N. K., Medemblik, diefstal, opzending naar een rijks opvoedingsgesticht tot 1 April 1898. T. v. Z., Enkhnizen, beleediging, niet ontvankelijk verklaard A. L., hnisvr. van P. S., Aartswond, diefstal, 5 dagen gevangenis. S. V., Scbermerhorn, jachtwet-overtreding, vrijge sproken. T. v. d. M., Egmond aan Zee, mishandeling. 10 dagen gevangenis. behouden, als ik failliet was verklaarden om dit te voorkomen, geloof ik, dat mijne scbnldeischers zich tevre den zouden stellen met al wat ik bezit. Ik zou, wat men noemt, een accoord kunnen sluitendat is een gewone manier om een zaak te liquideeren, die achteruit is ge gaan. Op den langen duur zouden zij er bij winnen want zij zouden natuurlijk mij de 7200 kronen niet ge heel laten honden. In ieder geval, mijn kind, heb ik n in armoede gestort." Hij bedekte zijn gelaat met zijne handen Sigrid merkte op, dat de aderen van zijne slapen blauwe koorden leken, zoo dik waren zij. Zij sloeg haren arm om hem been en kuste zijn haar, zijne handen, zijn voorhoofd. »Ik geef niet om armoede, vadertje; mijne eenige zorg is dat gij zooveel verdriet hebt," zeide zij. »Enzijznllen zeker het agentsehap n niet ontnemen, na zoovele jaren O, armoede is niets, als wij maar bewaard blijven voor schande als anderen er maar niet door ongelukkig worden." Zij werden gestoord door een kloppen aan de deur en Swanhild kwam zachtjes binnen zij neeg netjes, zooals ieder welopgevoed kind in Noorwegen doetals het in of uit eene kamer gaat. »Mag ik binnen komen om u goeden naeht te zeggen, vadertje?" vroeg zij. »Het is heel goed gegaan op school, net zooals gij hadt gezegd, na ons vroolijk ontbijt." Het gezicht van het onbezorgde, gelukkige kind was meer dan bij kon verdragenhij sloot zijne oogen, opdat zij de brandende tranen niet zou zien. Wat ziet vader er akelig nit 1" zeide Swanhild ongerust. ►Hij heeft erge hoofdpijn," zeide Sigrid. »Geef hem eene kus, lieve, en ga dan gauw uaar bed." Maar de heer Falck herstelde zich. »Ik ga ook naar boven," zeide hij. »In 6ed is het het bestniet waar, Swanhild God zegene nmijne kleine! goeden nacht. Wat! wilt gij mijn steun zijn?" En leunende op het kind, ging hij naar zijne kamer. Den volgenden morgen aan het ontbijt zat hij op zijne gewone plaats, maar hij zag er vermoeid nit en later 's GRAVE NHAGE, 29 Dec. Eerste Kamer. De indische begrooting is aangenomen, nadat de mi nister van koloniën verklaard hadhet koffiemonopolie geleidelijk te willen doen verdwijnen, maar de koffiecul tuur te willen behouden. Tweede Kamer. Staatsbegrootlng voor 1893. Ten gevolge van de wijzigingen, door de regeering en de Tweede Kamer gebracht in de verschillende hoofd stukken, bedragen de eindcijfers Hoofdstukken. I. Hnis der Koningin II. Hooge Colleges III. Bnitenl. Zaken IV. Jnstitie V. Binnenl. Zaken VI. Marinec Vila Nat. Schuld Vlij Financiën VIII. Oorlog IX. Waterstaat enz. X. Koloniën XI. Onvoorz. uitg. T otaal De raming der middelen voor 1893 bedroeg oorspron kelijk 127.926,490 en thans 128,346,490. De raming van uitgaven overtreft dns die der middelen met/7,344,772. Eerste Kamer. Peraequatie der grondbelasting. In zijn antwoord op het verslag omtrent dat ontwerp komt de min. van financiën op tegen de bewering, dat het beter zon geweest zijn vrede te hebben met den be- staanden toestand, die de grondbelasting maakte tot een nagenoeg onveranderlijk bedrag in geld. Dit zon gestre den hebben met zijne overtuiging omtrent eene goede regeling der grondbelasting. In bijzonderheden verdedigt hij de juistheid van de pachtwaarde als maatstaf, waar naar geschat is. Indien er geklaagd wordt over onge lijkmatigheid in de schatting, dan wijst hij er op, dat dit meerendeels alleen is verschil in groepeering. Zóó het voorbeeld betreffende de schatting van duingronden in aangrenzende gemeenten in de duinstreek. Het verschil ligt alleen daarin, dat, indien er in de duinen gecul tiveerde grondstukken liggen, die niet afzonderlijk kunnen geschat wordenhet geheele duiuperceel hooger moest worden geschat. Allerminst geeft dit voorbeeld aanleiding voor do bewering als zou de herziening zeer onvolkomen zijn geweest. Verder bestrijdt hij het denkbeeld om de grondbelasting tot een fixum te maken. oorspronkelijk geraamd op thans. 804,000 804,000 660,506 660.506 783 862 783,862 5,488,669 5,488,669 12,308,425 12,297,700 15,697,423 15,775,910 35,242,899 35,240,227 18,906,633 22,598,227 19,129,493 22,265,552 22,346,353 21,825,653 1,352 531 1,369,690 t 50,000 50,000 136,240,028 135,691,262 sprak hij er niet van, naar het kantoor te gaan, maar lag hij lusteloos op de sofa in zijno kamer, en staarde wezenloos in het vnur van den Engelschen haard. Sigrid verrichtte hare huiselijke bezigheden als gewoonlijk en had het daarmede zoo druk, dat zij bijna de ramp ver gat, die haar bedreigde. Tegen elf uur werd er aan de deur gescheld de dienstbode bracht een telegram voor den heer Falck. Zij hoopte, dat het van Frithiof zon zijn. Indien iets haren vader dien dag kon opbeuren, zon het zijndat hij vernam dat alles met hem naar wensch was gegaan. Zij nam het telegram van de meid aan en ging «r mede naar haars vaders kamer. Hij stond van de sofa op, toen zij binuen kwam. »Ik ben beter, Sigrid," zeide hij. »Ik geloof, dat ik naar het kantoor zal gaan. Ah! hebt gij een telegram voor mij B «Het is juist gekomen," zeide zij, hem gadeslaande, toen hij ging zitten, zijn bril opzette en den omslag open scheurde. Als Frithiof nu maar een bericht had gezonden dat hem opbeurde Als maar een kleine straal van vreugde' dezen droeven dag verlichtte Zij hield zich zoo overtuigd, dat het telegram van Frithiof was, dat de gedachte aan de haudelsbezwaren er geheel bij ten achter stond. Het telegram was zeer lang. Wat een verkwister is de jongen," dacht zij. »Hetwas immers voldoende, als hij maar had geseind»alles in orde." Eensklaps slaakte zij een gilhaar vader had het hoofd laten zakken, als een man, die verpletterd is. Vader! vader!" riep zij. »0, wat is er gebeurd?" p. ,°.008e.nklik zwegen beiden en bewogen zich niet. Eindelijk hief hij met inspanning zich op. Hij zag haar aan met een gelaat van radelooze wanhoop, met oogen, wel ker smartelijke uitdrukking haar hart deed ineenkrimpen. »bignd," zeide hij met een stem, zooals zij nooit van hem had gehoord, »zij hebben mij het agentschap afge nomen. Ik beu bankroet 1" Zij legde hare hand in de zijdo, zij was te ontroerd om te spreken. »Arme kinderen!" kreunde hij. »0, God! o, God' waarom -?" Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1