In de redactiewijziging, in art. 1 gebracht door het amend.-Lieftinck, zag hij slechts eene vingerwijzing om in verband met het onderwerp de belangen der gemeenten niet nit het oog te verliezen. Hij kan in afwachting van de regeling der gemeentefinanciën bezwaarlijk voorstel len, aan de gemeenten te vergunnen een hooger getal opcenten op de ongebouwde eigendommen te heffen. Indische Begroeting. Bij de beantwoording van het afdeelingsverslag over deze begrooting voor 1893, plaatst de minister van kolo niën zich op het standpunt, dat uit de vermindering der uitgaven met 1 millioen volgde dat hij de voorge stelde nieuwe belastingen voor 1893 ook mei een millioen had te verminderen, zoodat aan gemis van eigen over tuiging en invloed van anderen niet is te denken. Hij ontkent, ingrijpende maatregelen ten opzichte van de koffiecultuur, welke het bestaando in gevaar brengen, te hebben voorgesteld. Van aannemen der motie van Houten is geen sprake, waar de regeering de uitgesproken meening der Kamer slechts heeft te overwegen met vrijheid naar eigen overtuiging te handelen. Maar de min. merkf op, dat de alinea der motie, die op de Gouvernementscultuur betrekking heeft, zooals zij is toegelicht, overeenstemt met zijn wensch om een billijk voordeel aan den inlander te verzekeren. Met de overweging, dat het koffiemono- polie aan de ontwikkeling der vrije koffiecultuur van de inlandsche bevolking in den weg staat, is hij het geheel eens. De aanbevolen gedragslijn ten aanzien van de Mina- hassa zal hij overwegen. Hij verdedigt zich tegen de beschuldiging van gemis aan vastheid van overtuiging en aan zelfstandigheid bij zijne Atjeh- en spoorwegstaatkunde. Bij schepenaanbouw zal hij letten op de belangen der Nederl. nijverheid. Heffing eener billijker bijdrage van de winsten van koffie- ondernemingen is in onderzoek. Den 28 is de behandeling der iudische begrooting voor 1893 aangevangen. De heer van Alphen keurde af het opheffen der blokkade. Men had juist nu de blokkade moeten doorzetten om eerst later te komen met eene goede scheepvaartregeling. De heer Verheijen meende, dat de minister te veel geluisterd had naar het gefluit van den heer van Houten. Hij was te zwak geweest en dit had zijn vertrouwen in het beleid des ministers ge schokt. Hij zal vóór de begrooting stemmen in do hoop, dat de minister in Indië eene meer gematigde staatkunde zal volgen. De heer van Weideren Rengers kwam terug op het denkbeeld tot instelling van een zelfstandigen Kolonialen Raad naast den minister van koloniën, ter verkrijging van meer stabiliteit in het opperbestuur der Koloniën. Daardoor zou de kritiek tegen de algemeene secretarie en den Raad van Indië wellicht kunnen op houden. De heer Fransen van de Putte besprak ver schillende onderdeelen en daarna uitvoerig de koffiecul tuur en de in de Tweede Kamer aangenomen motie-van Houten. Zijnerzijds hulde brengende aan de uagedachtenis van den heer Levijssohn Norman, herinnerde hij ten slotte meer dan 30 jaren lid te zijn van de Volksverte genwoordiging. Hij heeft altijd gestreden voor de rech ten van het Parlement, en is daartoe nog bereid. Hij deinst niet terug voor de consequenties van zijn stelsel maar hij zegt toch de Tweede Kamer is geen nationale conventie. Zij heeft wel veel macht, maar als men aan de overzijde van het Binnenhof te hard gaat stoken, dan zal deze Kamer, getrouw aan haar roeping en hare an tecedenten, een bescheiden wenk en een vriendelijk ad vies geven en voor de toekomst trachten te waken. De heer W e r t h e i m besprak het spoorwegbeleid in Indië en drong op spoedige beslissing omtrent den aan leg van verschillende lijnen aan. De hoer A. Prins bestreed den maatregel van opschuring der koffie in overleg met de Nederl. Handelmaatschappij als uadeelig voor de schatkist. Den 29 voortzetting. Bij kon. besluit van den 23 is met ingang van 16 Januari a.s. benoemd tot burgemoester van Hoog- karspel de heer C. de Jong Mz., tevens secretaris. Den 24 had de driejaarlijksche verpachting plaats van de dijken, boezemkaden, wegen enz. van den polder Wieringerwaard; de geheele opbrengst was f 6483 tegen 6237.50 in 1889. Den 25 is op de vierde jaarvergadering van den Nederl. Bond voor landnationalisatie, volgens het jaar verslag 350 leden behouden hebbende, o. a. het volgende besluit genomen »De Nederl. Bond voor Landnationalisatie stelt zich ten doel, den grond te maken tot eigendom van de gemeen schap. Om dit doel te bereiken, tracht hij te bevorderen de onteigening van grond ten behoeve van den Staatde provincie of de gemeente. Te voorkomen, dat nieuw ontstane gronden in parti culier eigendom overgaan." Bij de herziening van de statuten werd uit art. 2, thans luidende: »De Bond wil dit doel bereiken uitslui tend langs wettigen weg, door enz., op voorstel van den heer Mansholt wqggelaten genoemde cursijf gedrukte woorden. Over de statutenwijziging zal alsnog het oordeel der leden ingeroepen worden. Op den 25 en 26 is te Zwolle het Congres van den sociaal-democratischen bond gehouden. Den 25 is o. a. met algemeene stemmen aangenomen de volgende motie van den heer Domela Nieuwenhuis dat de sociaal-democratische partij eene revolutionaire partij isomdat zij zich plaatst op het standpunt van afschaffing van het privaat bezit, waardoor aan de wan verhoudingen een einde zal worden gemaakt, en, dat de tactiek der partij revolutionair is omdat de partij niet gelooft aan geleidelijke vergroeiing van den bestaanden staat tot een sociaal-democratischemaar de omverwerping beoogt van de bestaande orde met alle ten dienste staande wettige of onwettige middelen. Den 26 werd de volgende beginselverklaring aange nomen Tot de socialistische partij behoort elkeen, die overtuigd is van en handelt naar de beginselen 1°. dat ongelijkheid en ellende in de maatschappij be staan en daaruit moeten verdwijnen; 2°. dat de sociale ongelijkheid, de ellende der groote menigte aan de ééne zijde en de bevoorrechte toestand van enkelen aan de andere, het noodzakeljjk gevolg zijn der bestaande economische wanverhoudingen; 3°. dat het wezen dier wanverhoudingen daarin bestaat, dat de meerderheid des volks de arbeidersklasse alle goederen voortbrengt terwijl eene kleine minderheid, de kapitalistische klasse, daarover beschikt en de verdee ling der goederen beheerscht; 4°. dat het loonstelsel is de grondslag van alle bestaande vormen van heerschappij; 5°. dat deze slechts mogelijk zijn doordat alle mid delen van voortbrenging en verdeeling aan de heerschende minderheid toebohooren, die als klasse in het bezit daarvan is gekomen; 6°. dat de maatschappij eene grondige verandering in haar verhoudingen te gemoet gaatdie daarin bestaat dat in plaats der verschillende klassen één enkele ge meenschap tot stand komt, die in het bezit is der mid- deleii van voortbrenging en verdeeling en die deze aan wendt op planmatige, genootschappelijke wijze; 7°. dat het hedendaagsche proletariaat uit de burger lijke maatschappij op den voorgrond tredende, op den grondslag der maatschappij geen duurzame verbetering kan verwachten en dat het slechts het work der prole tariërs kan zijn, zich zelf en daardoor de geheele maat schappij te bevrijden van het juk der heerschende klasse; 8°. dat de klassenstrijd, dien de arbeidersklasse heeft te voeren allereerst is een economische strijd waaraan de strijd om politieke rechten ondergeschikt is; 9°. dat in dezen strijd de arbeiders zullen moeten strijden met alle hun ten dienste staandewettelijke of onwettelijke, vredelievende of gewelddadige middelen; 10°. dat in dezen strijd de socialisten aller landen zich met elkander solidair moeten gevoelen. L)en 26 is het 13jarig zoontje van den schipper J. B., te Castricum, in een wak op het buitenmeer, gemeente Uitgeest, gereden en verdronken. Den 25 zijn te Grouw twee boerenmeisjes door het ijs gezakt en, hoewel beiden er nog levend uitgehaald werden stierf de eene kort daarnaden 26 zakte een 7jarige jongen door het ijs op den Overtoom onder Am sterdam en zijn te Ouderkerk een broer en zuster die op schaatsen naar Amsterdam zouden gaan, door het ijs gezakt en verdronken. Den 26 is te Sneek de 19jarige Joh. Deinum de kostwinner zijner oudersop schaatsen uitgereden en onder weg verdronken. Den 27 zijn uit Leeuwarden, in verband met on geregeldheden, te Dokkum en te Franeker voorgevallen, 40 man, onder bevel van een officier, daarheen vertrokken. Bij kon. besluit van den 27 is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau de heer J. Bik oud-ge zagvoerder ter koopvaardij. Bij kon. besluit van den 27 is de heer mr. J. J. van Meerbeke opnieuw benoemd tot voorzitter van den Pensioenraad voor burgerlijke ambtenaren. De gemeenteraad van Beverwijk heeft den 27 besloten nog 35 boomen aan do Breestraat te verkoopen de oude dikke boom voor de Bagijuenstraat blijft behouden. Bij kon. besluit van den 27 zijn benoemd tot hoog heemraden van den Houdsbossche en duinen tot Petten, wegens den kavel Waterland, de heer J. Wildschut, wegens Geestmerambacht, de heer W. Schermerhoru en wegens de Vier Noorder Koggen, de heer J. de Jong; tot heemraad van den polder Westzaan de heer D. Ha remaker Kzn. tot id. van den Terschellingerpolder de heer F. P. Bakker tot hoogheemraden van de Uitwate- rende Sluizen in Kennemerland en Westfriesland de heeren D. F. Pont en C. Corver vanWessem; tot heemraden van het Ambacht van Westfriesland genaamd Drechterlaud: wegens de Oosterkogge, de heeren J. Snoeck en D. de Hart, wegens de Middelkogge, de heer JBlomen wegens de Zuiderkogge, de heer C. Haringhuizen; tot hoofdingelanden van Westfriesland voor het ambacht Drechterland de heeren J. Mol en J. Schuurman. Den 28 is aan het ministerie van waterstaat o. a. aanbesteed het maken van een gebouw mot aanhoorigheden voor den te stichten stoomwatermolen aan het Noord- afwatoringskanaal nabij Keizersveer, geraamd op 55,370. Laagste inschrijver de heer 0. de Jongh te Made voor 52,800. Den 26 is te Gouda een 16jarige knaap en een 24jarige man uit Numansdorp op de Binuen-Maas door het ijs gezakt en verdronken. Den 26 des nachts is te Hillegersberg binnen kor ten tijd eene woning afgebrand en te 's-Gravenhage in de Bagijnestraat eeu logement voor marskramers en derge lijke lieden, die weinig of niets van hunne have konden redden. Den 26 des namiddags heeft eene sleepboot, die door de groote sluis te Zaandam schutte, het ongeluk gehad den zinker van de waterleiding stuk te varen, die daar onder water ligt, met het gevolg dat van beide kanten het water in de Zaan terecht kwam. De in de nabijheid zijnde afsluitkranen werden spoedig afgesloten. De gemeenteraad van Hoorn heeft den 27 mej. J. W. Blokker te Blokker benoemd tot onderwijzeres aan de openbare school voor kosteloos onderwijs en gunstig beschikt op het verzoek der Vereeniging van de Nederl. Scherpschutters, om de in 1892 en 1894 te Hoorn te houden schietwedstrijden te mogen verdagen tot 1896 en 1899. De gemeenteraad van Hoorn heeft den 27 aan J. Blauus te Petten vergunning verleend om tot het einde van April 1893 zijn circus op te slaan op het Doelenplein aldaar, met het doel rijlessen te geven aan ingezetenen dier gemeente o. a. ouder voorwaarde, dat voor het ge bruik van den grond f 6 per maand worde betaald, bij vooruitbetaling te voldoen en dat geeue voorstellingen gegeven worden. Ds. A. Makkenze te Kokhuizen heeft het beroep naar Dirksland aangenomen. Het muziekkorps der dienstdoende schutterij te Meppel wordt met 1 Januari ontbonden. De Geneeskundige Raad voor Gelderland en Utrecht heeft den 27 de volgende motie aangenomen: »De ge neeskundige Raad, van meening zijnde, dat de bestaande wetten en voorschriften onvoldoende zijn tot wering van verschillende tefectie-ziekten, zooals febris typhoidea en diphtheritis en van cholera in het bijzonder, acht eene wetgeving in meer centraliseerendon zin dringend noodig." Hij verklaarde zich voor opneming van cholera nostras in art. 1 der epidemiewet, als cholera asiatica in de na bijheid dreigt of heerscht. He Bond voor Nederl. onderwijzers beeft den 28 o. a. het volgende voorstel aangenomen De algemeene vergadering draagt het Hoofdbestuur op, zich tot de regeering te wenden met het verzoek om van overheids wege voeding en schoeisel en kleeding te verkrijgen voor die school gaande kinderen, die het geacht worden noo dig te hebben. Dit voorstel zal nog aan het referendum onderworpen worden. De kiesvereeniging Burgerplicht te Amsterdam heeft den 27 voor lid der Prov. Staten van Noord holland candidaat gesteld den heer G. A. Loeff, directeur der registratie en domeinen aldaar. In 1892. zijn te Amsterdam 1769 perceelen in veiling aangeslagen, waarvan 1044 verkocht, 471 opge houden en 254 niet geveild werden (meest uit de hand verkocht.) In 1891 waren die cijfers respectivelijk 1834, 931 en 686. De prijs der 1044 verkochte bedroog 7.856.787. De heer mr. W. T. Pahud de Mortanges is be noemd tot adjunct-commies der eerste klasse aan de Provinciale Griffie te Haarlem. Tot gemeente-secretaris te Barstn^erhorn is be noemd de heer P. Bronder, ambtenaar ter secretarie aldaar. Barsingerhorn. Met 84 van de 90 uitgebrachte stemmen werd den 26 tot predikant bij de doopsgezinde gemeente c. a. gekozen de heer J. Kooijman, Oudebiltzijl, prov. Friesland. Koedijk. Tot hoofd der school is benoemd de heer P. Hibma, onderwijzer te Leiden. Den eersten Kerstdag gaf de rederijkerskamer De Roos" eene uitvoering voor een vrij talrijk publiek. Op gevoerd werden »De Nachtraaf" en »Mijn queue is weg". Een zéér geanimeerd bal (soms zelfs moesten de vuisten mede getuigenis van de animo afleggen) besloot den avond. Hijp. Den 26 heeft het Nederlandsch Tooneelgezel- schaponder directie van den heer W. Hartin het lokaal van den heer S. Kramereene buitengewone voorstelling gegeven. Opgevoerd werden »De Flesch of de gevolgen van den drank", volksdrama in 4 bedrijven en een apotheoseen Juffrouw Antjeof verschil van stad en land." Westgraftdijk. Den 26 hield de rederijkerska mer »Oefening Volmaakt" zijne tweede openbare verga dering in dit seizoen. Verdienstelijk werden opgevoerd- Lichtvaardig Oordeel", tooneelspel uit het volksleven in 3 bedrijven, en »Mietje's Vrijer", blijspel in één bedrijf. Icherinerhorn. Benoemd tot hoofdingeland van het heemraadschap Mijzen" voor de gemeente Avenhorn de heer C. W. Spaans. De rederijkerskamer »Amicitia" bracht den 25 het volkstuk »Zonder naam" en het blijspel »de Amerikaan" ten tooneele, waarbij een vrij talrijk publiek tegenwoordig was. De landerijen van het burgerlijk armbestuur dezer gemeente den 27 voor 2 jaren verhuurd, brachten 43 minder op dan de vorige jaren. Warmenhuizen. Ook de kinderen der zangschool van de herv. gemeente alhier hadden hun kerstboom, die in de kerk geplaatst was De zang der kinderen werd afgewisseld door toespraken zang der gemeente en or gelspel. De net versierde boom leverde een aaugenamen en fraaien aanblik op. Als een goeden boom eigen gaf die ook zijne vruchten, in den vorm van prjjsjes, door de commissie aan de kinderen uitgereikt. Een tal van belangstellendenook van andere gezindten, woonde de viering bij. Ter vervanging van het zoogenaamde nieuwjaarwen- schen, werden den 29 in deze gemeente door eene daartoe benoemde commissie voor de behoeftigen der verschillende gezindten giften ingezameld. Zevenenzeventig notarissen. De volgende geestige ontboezeming van »Dirk Groen, uit De Beemster," (een onzer stadgenooten) bevatte dezer dagen het Vaderland Mijnheer en vriend redacteur Zeven-en-zeventig 1 zeven en-zeventig blozende bruiden, zeven-en-zeventig vroolijke vaderszeven-en-zeventig meesmuilende moeders Ja vriend en redacteur dat is mij een besluit, dat besluit van 29 September j.l.Nooit zaten er in eenig Konink lijk besluit zooveel geluk, zooveel hoop, zooveel verwach tingen Wat onder het hemelsche mandenwerk een hoorn des overvloeds is, is onder den aardschen papierwinkel dit Koninklijk besluit! In ons goede, rustige Nederland nog zeven-en-zeventig notarissen meer, 't is haast net zoo mooi als een vrij notariaat, en veel deftigerEn wat is 't jammer, dat wij niet, een van ons beiden, gij of ik, minister zijn! Ik zou 't liever zelf willen wezen, maar als oud vriend zou ik 't u. ook gunnen. Ik stel mij dan voorik ben minister, niemand kan bij mij ko men, of hij moet audiëntie vragenik heb boden, die er meer van weten dan ik zelf, om de zaak te regelen met orde en waardigheid. En daar zit ik, en ik steek mijn pijp op Neen ik geloofdat doe ik niet, dat staat zoo gek voor den bode een mensch moet zich een offer weten te getroosten voor de eer. Ik schel: »Bode, zijn er gegadigden voor do audiën tie De bode, die oud is geworden in den dienst en voor geen kleintje vervaard, ziet bleek, en zegt »Excellentie Dirk Groen ik heb gediend onder Thorbecke en on der Heemskerkik heb sollicitanten gezien van alle kleuren en partijenmaar zoo iets heb ik nog nooit gezien Ik wuif minzaam met de hand en zeg: Blijf bedaard mijnheer bode! wat is er gebeurd Hij antwoordt Excellentie de wachtkamer is vol, en de trap is vol, en ze zitten in de jassenkamer, en ze staan op straat, en en Excellentie dat mij dat op mijn ouden dag moet overkomen, ik kan er geen orde moer onder houden, en» hier pinkt hij een traan weg »ze dringen als in een verboden volksvergade ring al de deltigheid en het fatsoen is wog!" maar mijnheer de redacteurals je twintig jaar lang iederen Dinsdag op de Purmerender veemarkt bent geweest, dan zijt ge voor eeu beetje dringeu niet meer bang Ik zeg dus»Bode, laat nummer één binnen komenMaar nu blijkt, dat no. 1 niet komen kan. want hij is op de trap, halfweg, ingeklemd tusschen twee dikke heeren, en kan voor- noch achteruit. Ik laat mij niet uit het veld slaan, zoo'n beklemming komt op de veemarkt ook wel voor. »Roep dan maar dengene die vooraan staat». De bode doet d» deur open, zoo weinig mogelijk, en dient aan »De sollicitant, die

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 2