Een stoere Noorman. Patenten. No* 2. IFijf en Negentigste Jaargang 1893. WOENSDAG 4 JANUARI. 2EE£ü BMAE1IÏ Nationale Militie. Buitenland. FEUILLETON. De PATENTEN, 2e kwartaal 1892|93, aan gevraagd tussclien Augustus en November j.l., en eenige vol jaarspatenten, liggen ter afdaling gereed ter secretarie der gemeente Alkmaar, gedurende alle werk dagen van 9 tot 2 uren, van 2 tot en met 14 Januari 1893. KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN. ALKUAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O,O©. Prijs der gewone Advertentlën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3 De Hoofdcommissaris van Politie te Amsterdam vesPgt de aandacht op de zich noemenden Jean Simonjoanms 34 jarenJoannes Sabas24 jaren Antonio Guiseppo Stephan, 38 jaren, en Anthoon Elias, 34 jaren, dejaatste één arm missende, allen Oostersch-zwart van uitzicht met zwarte baarden of knevels, en in het zwart gekleed, de twee eersten met hooge zwarte hoeden met breeden rand, en de twee laacsten met phantasiehoeden. Zij geven voor R. C. priesters of zendelingen te zijn en gelden in te zamelen voor den bouw van R. C. kerken in Turkije. Bij den Consul-Generaal van Turkije te Amsterdam, noch bij het R. C. Dekenaat aldaar is van eene opdracht daartoe aan genoemde personen iets bekend. Bovendien is hun de Latijnsche taal te eenenmale vreemd en heb ben zij zich niet als R. C. priesters kunnen legitimeeren. De twee eersten zijn den 27 Dec. in de richting van België afgereisd terwijl de twee laatsten den 28 Dec. plaatsen naar Emmerik hebben genomen. Daar intusschen de mogelijkheid niet uitgesloten is dat zij zich elders in den lande zullen vertoonen en trachten hunne practijken voort te zetten, wordt daartegen gewaarschu wd. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter keunis van belanghebbenden dat de Militieraad in dit district zijne tweede zit ting bestemd tot het onderzoeken der redenen van vrijstelling van lotelingendie niet in de moge lijkheid waren de le zitting bij te wonen, benevens van de plaatsvervangers en nuinmerverwlsselaars, die door of namens de lotelingen dezer gemeente, onder overlegging der vereischte stukken, worden aangeboden, zal honden ten raadhuize der gemeente HOORNï op üaandag 9 Januari e.k., des namiddags 1 uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. Maclaine Pont. 3 Januari 1893. De Secretaris, Nohodt van der Veen. Vergadering op Woensdag, 4 Januari 1893, des avonds ten half 8 uur, tot onderzoek van de ge loofsbrieven der verkozen ledenbenoeming van een voorzitter, vice-voorzitter en secretaris behandeling van ingekomen stukken. De Secretaris, Mr. W. C. BOSMAN. Een roman, naar het Engolsch, van Edna Lyall. 17) Zij kon hem niet verder tegenspreken de woorden van haar oom hadden haar te duidelijk doen gevoelen wat het beteekende failliet te zijn. De stoel, waarop zij zat behoorde haar zelfs niet meer. Eene rilling ging door hare leden, toen zij de kamer rondzag. Op een schrijftafel lagen hare huishoudboeken en zij dacht, dat. er geen geld meer was om die kleine schulden te betalenop een boekenkast stond de klok die de kantoorbedienden een paar jaar geleden aan haren vader hadden geschonken ook die moest wegal wat haar heiligwat haar dierbaar was, alles wat haar aan hare gelukkige kinder jaren herinnerde, moest weg om de aanspraken van haars vaders schuldeischers slechts gedeeltelijk te kunnen be vredigen. Als in een benauwden droom staarde zij haren oom aan, toen hij het telegram aan Prithiof schreef, lang zaam overwegende hoe hij het best de treurige tijding kon melden en telkens met zijn pen de woorden tellende. Het zon veel geld kosten dat telegram naar Engeland. Sigrid wist, dat haar oom het zou betalenen deze ge dachte weerhield haar te spreken. Het was dwaashaar verlangen betuigingen van liefde en medelijden te zen den tegen dertig öre het woordZij bezat immers geen dertig öre meer Haar persoonlijk eigendom mocht mis schien wettig haar toebehoorenmaar er was iets in haardat haar altijd zou verhinderenhet als haar eigendom te beschouwen. Alles moest worden overge laten aan hen, die door haars vaders faillissement zouden lijdenFrithiof zon er ook zoo over denkon daarvan was zij zeker. »Daar arme jongen!" zeide de heer Grönvold, »datis BËUC1IE. Den 28 kwam de ministerraad bijeen ter bespreking van den invloedwelken de verwerping van het franseh-zwitsersch handelsverdrag op den handel van Belgie zal hebben. Op het socialisten-congres dat op de Kerstdagen te Brussel vergadorde, eu door 625 afgevaardigden verte genwoordigende 325 socialistische groepen, werd bijge woond, is besloten, dat eene verdaging der herziening van het kiesrecht tot eene andere zitting door de werk lieden als eene verwerping zon worden beschouwd en dat eene algemeene werkstaking zou volgen, als de Kamer de invoering van het algemeen stemrecht verwierp. DUITSCIfLAlMD. Het huwelijk van prinses Mar- garotha van Pruisen met hertog Prederik van Hessen is bepaald op den 25 Januari. Volgens officiëele opgave zijn den 29 te Hamburg zeven cholera-gevallen voorgekomen, waarvan een met doodelij- ken afloop. Vier der lijders waren in de stad, drie in de voorsteden. Onder de aangetasten zijn vier drinkeboers, twee vrouwen en een jongen. De overledene was een ne germatroos, die zich wegens andere ziekte al sedert we ken in een gasthuis bevond. In de haven zijn geene gevallen voorgekomen. In het Saarbekken is eene uitgebreide werkstaking uitgebroken. Den 31 bedroeg het aantal werkstakers reeds 15000 of meer dan de helft van het geheele aantal. De gouverneur Nasse en de landraad lieten aan alle mijnen poiitie-verordeningen aanplakken. Bij de mijn Maybaeh bedreven de werkstakers groote buitensporigheden tegen over de werklieden, die aan den arbeid wilden gaan. Den 31 werd de voorzitter der Vereeniging tot verdediging der reehten van de Rijnsche mijnwerkersWarken die in gezwollen taal in eene proclamatie allerlei aanvallen tegen de hedendaagsche maatschappij had gedaanin hechtenis genomen en door den rechter van instructie verhoord. Den 1 werd te Luisenthal eene druk bezochte verga- doriug van mijnwerkers gehoudendie tot voortzetting der werkstaking besloot. Den 2 daalden slechts 4546 in do mijnen af. De Keizer heeft op den Nieuwjaarsdag zich ten stel ligste voor de aanhangige legerwet verklaard en gezegd, dat bij oppositie tegen die wet in het leger zoo die mocht voorkomen als vergrijp tegen de krijgstucht zou doen straflen. EBIGEliAmD. De Koningin heeft van haren klein zoon, den Keizer van Duitschlaud als Kerstgeschenk ontvangen een albnm inhoudende 43 groote photogra- phiënhet in- en uitwendige van Luther's kerk (de Slotkerk) te Wittenberg voorstellende. Minister Gladstone is den 29 drie en tachtig jaren geworden. Eene koninklijke commissie van 18 ledenmet den prins van Wales aan het hoofdis benoemd tot het onderzoeken van de vraag welke veranderingen in het stelsel der armenwet noodig zijn tot het ondersteunen voldoende om hem op de hoogte te brengen. Nu moet gij hem schrijvenSigrid en ik zal hem ook een brief schrijven met de volgende post." »Ik vreesdat hij niet vóór Maandag een brief kan hebben," zeide Sigrid. »Neen, daar is niets aan te doen," zeide de hoer Grön vold. »Ik zal alles doen, wat noodig is om de zaken te regelen dat zal hij ook wel weten en als hij later terug kwam zou het slechts tijd en geld verspillen zijn. Hij moet dadelijk werk in Londen zoeken dat heb ik hem gezegd. Gelooft gij, dat het zoo duidelijk is?" Hij liet haar lezenwat hij had geschrevenzij las het door ofschoon ieder woord een dolksteek voor haar was. »Zeer duidelijk," zeide zij toen zij hem het papior teruggaf Haar stem was zoo vermoeid en dofdat het zijne aandacht trok. »Mijn lieve kindzeide hij vriendelijk »het is een vreeselijke dag voor u geweest. Gij moest naar bed gaan en wat rusten. Laat alles maar aan mij over. Ik beloof u, dat voor alles zal worden gezorgd." »Gij zijt zeer vriendelijk," zeide zij, maar toch haakte zij onstuimig naar iets anders dan dit soort van vrien delijkheid, naar iets, dat de heer Grönvold misschien niet in staat was te geven. »Zoudt gij willen, dat nwe tante of een uwer nichtjes dezen nacht bij u bleef vroeg hij. »Neen," zeide zij, »ik ben liever alleen. Zij zullen mor gen komen. Ja ik heb rust noodig." »Zeer goed. Goeden nacht dan, lieve. Ik zal het tele gram dadelijk zenden." Zij hoorde met een gevoel van verlichting de dear achter hem sluiten, maar er waren slechts enkele minu ten verloopen of de vreeselijke stilte in huis was meer dan zij kon dragen. »0, Frithiof! Frithiof, waarom zijt gij naar Engeland gegaan?" steunde zij. Zij zat ineen gedoken in een grooten stoel en het was haar, alsof de physieke zwakheid het gevoeldat alles van personen, die door ouderdom onbekwaam zijn om te werken. Wegens het uitbreken van mond- en klauwzeer ten noorden van Londen heeft de minister van landbonw den 2 des namiddags eene verordening uitgevaardigd krachtens welke de levering van hoornvee schapen geiten en varkens uit het graafschap Londen verboden wordt. Ierland. Den 30 is in een nauwe gang naast de kapel Rathmines te Dublin, een der grootste gebouwen, een pakje met 2 P. krnit gevonden, waaraan echter geen lont wa3 bevestigd. URANKRIJK. De zitting der enquête-commissie is tot den 5 Januari verdaagd. De gemeeuteraad van Parijs heeft met 54 tegen 12 stemmen een beslait genomen tot oprichting van een monument ter gedachtenis aan 21 Januari 1793 den dagwaarop Koning Lode wijk XVI onthoofd werd, en tot slooping van de boetkapel. Onder protest van de leden der rechterzijde werd beslistdat op het plein van de boetkapel het borstbeeld zou worden geplaatst van Lepelletier de Saint-Fargean met het onderschrift dat hij vermoord werd omdat hij gestemd had voor den dood van Lodewijk XVf. De prefect der Seine maakte omtrent die besluiten het gewone voorbehoud. Den 29 des nachts tusschen drie en vier aren had te Parijs eene ontploffing plaats in de prefectuur vau po litie van een mengsel van schiet- en springkrnit. Men denkt aan eene wraakneming door een voormalig beambte. De justitie heeft ongegrond verklaard het gerucht, dat in de kantoren der Panama-Maatschappij een kopieboek zou zijn gevonden van brieven, die voor een groot aan tal leden van Kamer en Senaat zeer onaangenaam zon den zijn. Den 27 ging een meesterknecht in een der grootste bewaarplaatsen van wijn en spiritualiën te Nantes naar een bak vol spiritus zien met een lantaren, toen een werkman, die achter hem stond, met zooveel kracht tegen hem aan liep, dat hij viel en de lantaren in de spiritus terecht kwam. Onmiddelijk volgde een ontploffing en in een oogwenk stond het geheele gebouw in brand door het naar alle zijden verspreide vlammende vocht. Twee personen kwamen bij den brand om sd dertig werden ernstig gekwetst. De ministerraad heeft den 29 overwogen wat al zon kuu- nen voortvloeien uit de plannen van de socialistische groepen, welke onrust baarden. De bond van socialisti sche werklieden had te Parijs overal op de muren pro- clamatiën doen aanplakken waarin in heftige bewoor dingen uitgevaren werd tegen de parlementaire verdor venheid en de werklieden uitgenoodigd werden eene volksregeBring in het leven te roepen. Het volk had alleen begrip van eer, arbeid en rechtschapenheid. Het besluit der enquête-commissie om geene namen openbaar te maken van de gevonden 17000 openbaarheids talons, is gegrond op de overweging, dat zich daaronder geene namen van parlementsleden bevonden. Alle stuk ken zijn door haar aan den rechter van instructie ge zonden. haar begaf, slechts eene schaduw was van de bittere werkelijkheid. Zij schrikte op, toen de deur open ging. Hare oude kindermeid kwam binnen. »Hoor eens, Sigrid," zeide de oude vrouw. »De predi kant is er, wilt gij bern hier ontvangen »Ik geloof niet, dat ik kan," zeide zij moede. Hij is in de eetkamer en hij spreekt met Swanhild," zeide de meid. Gij moest hem ontvangen." Maar nog bewoog Sigrid zich niet. Eerst toen de kleine Swanhild zacht binnen kwam met haar verlangend, be traand gezichtje, trachtte zij op te staan. »Sigrid," zeide het kind. »De heer Askevold is den geheelen dag bij een stervende geweesthij is zeer moede en hij heeft geen eten gehad hij vraagt, of hij hier mag uitrusten." Dadelijk stond Sigrid op dat was eene afleiding voor haar eigen verdriet de gedachte, dat de goede oude predikant, hoe vermoeid en hongerig ook, was gekomen, trof haar hart. Andere vrienden zouden haar misschien verlaten in haren nood en hare schande, maar niet de heer Askevold. Later, toen zij er over nadacht, begreep zij, dat het was geweest om haar te bewegen iets te eten en om haar bij te staan bij dien vreeselij ken eersten maaltijd zonder haren vader, dat hij op dat oogenblik was gekomen Nn voelde zij alleen den troost van zijn bijzijn, was zich slechts bewust, dat zij zich minder ver laten gevoelde, omdat de grijsaard, die haar als klein kind had gedoopt en haar als jong meisje had bevestigd, met haar aan tafel zat. De weinige woorden, met welke hjj haar begroette, waren de eerste troostwoorden geweest die haar hart hadden getroffen, en terwijl zij het brood sneed en de visch rond deelde, was er iets voor zjjn kiesche zorg voor haar, wat haar hart met meer dankbaarheid vervulde, dan de aanbiedicg van den heer Grönvold, haar in hnis te nemen. Zij spraken niet veel gedurende dien maaltijd, maar.de kleine Swanhild vroeg niet langer zich af, of het verkeerd was, honger te hebben op zulk een dag, en schaamde zich niet meer over haar uetlnst terwijl Sigrid, met haar sterk gevoel van Noorweegsche gastvrijheid, ter wille van haar gast ut en om hem te be-

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1