BB Buitenland. Binnenland. zijn riep hij. het kiesrecht verklaart, heeft op de hier boven vermelde gronden bezwaar tegen de wijze waarop de Regeering deze zaak zon willen regelen. Hij zou andere kenteekenen willen vaststellen dan zij voorstelt. Met groote belang stelling wordt daarom door velen het verslag tegemoet gezien van het onderzoek der ingediende wetsontwerpen in de afdeelingen der Tweede Kamer. Men mag aanne men dat ook daar bezwaren van denzelfden aard zich hebben doen gelden; de vraag is, welke regelingen in overweging zijn gegeven om er aan tegemoet te komen, en welke kenteekenenin de plaats van de door de Re geering voorgestelde, aan de hand zijn gedaan. BEIiRIE. Te Antwerpen zijn gedurende 1892 aan gekomen 4318 stoom- en zeilschepen tegen 4468 in 1891. DUITSCMiAMD. Een door den bisschop van Trier op de mijnwerkers gedaan beroep, om met de werksta king te eindigen, heeft niet geholpen. Hoewel veel gebrek geleden wordt, wilden zij van geen wijken weten. Den 2 gingen slechts 4546 aan het werk. Rector Ahlwardt is den 30 des avonds »met verlof" nit zijne hechtenis ontslagen naar het schijntom de begrafenis van zijnen schoonvader bij te wonen. De heer Reichenspergerlid van den Rijksdag en. van den prnisischen Landdag, die na den dood van Windthorst als de leider van het centrum beschouwd werd, is over leden. EAGEIiAAD. In 1892 zijn tengevolge van ont ploffingen in de kolenmijnen 126 personen omgekomen tegen 51 in 1891 eu 290 in 1890. FRMKRIJK. In 1891 werden in dit Rijk ge- geboren 866000 en overleden 876000, terwijl 285000 hu welijken voltrokken en 5752 echtscheidingen ingeschreven werden. Een vierde der echtscheidingen werd te Parijs ingeschreven. Het aantal geboorten dat tien jaren vroeger 937000 bedroeg, is na 1888 steeds afgenomen. In 53 departementen stierven er meer menschen dan er geboren werden in 34 andere had het tegenovergestelde plaats. De minister van justitie Bourgeois is ernstig ziek. In het zuiden heerscht strenge koude en er is zeer veel sneeuw gevallen. FORTUGAU. De Koning heeft den 2 de Cortes geopend met eene troonredewaarin hij o. a. gewaagt van de goede betrekkingen met de buitenlandsche mo gendheden en mededeeltdat de onderhandelingen tot het sluiten van handelsverdragen worden voortgezet. Het voornaamste vraagstuk echter, dat regeling eischt heeft betrekking op de geldelijke aangelegenheden. On derhandelingen zijn aangeknoopt tot vermindering van de rente der vlottende schuld. Op de Cortes rust de plicht tot afdoende regeling van den voorloopigen toe stand waarin de buitenlandsche schuld verkeert, sedert het besluit van 13 Juni 1.1. is uitgevaardigd, opdat de fond senhouders de zekerheid verkrijgen, dat de verbintenissen, aangegaan bij de wet van 25 Febr. en het besluit van 18 °Junistipt worden nagekomen. Ü9 regeering zal voorstellen in dien geest bij de Cortes indienen. OOSTEARIJK-MOAGARIJTE. De minister president heeft in antwoord op de gelnkwsnsehen der liberale partij doen uitkomen, dat de regeering een nauw. keurig omlijst programma heeft. Zij wil de kwostiën van kerkelijke staatkunde oplossen zonder de dogma's aan te randen, en zal aan het nationaal karakter van den hongaarschen staat het overwicht geven. Met het buiten land staat Hongarije in goede betrekkingen, die de regee ring zal pogen te versterken door handelsverdragen. De vrede, dien men als verzekerd mag beschouwen, doet hopen, dat de pogingen zullen slagen om den stoffe lijken, den geldelijken toestand te verbeteren, de nijver heid te ontwikkelen, de oplossing van het programma van binnenlandsche staatkunde en van de administratieve hervorming te vinden. De regeering zal haar programma in zijn geheel handhaven. (Luide toejuichingen.) De nieuwe minister van binnenl. zaken in Hongarije de heer Hieronijmi, die zich in het district Nagylak voor het hongaarsche Volkshuis candidaat gesteld had, is in de minderheid gebleven tegenover den candidaat der oppo sitie, die 252 stemmen meer verkreeg. Den 2 en 3 woedde te Weenen en in de omstreken een hevige sneeuwstorm waardoor het verkeer grooten- deels gestremd werd. RUME AIEDe minister van buitenlandsche zaken heeft den 31 in de Kamer het tusschen Rumenië en Engeland geslo tenverdrag betreffende het huwelijk van den kroonprins met prinses Marie van Edinburg voorgelezen. De beraadslaging over het handelsverdrag met Engeland en Italië is tot na de hervatting der Kamerzittingen verdaagd. Den 22 komen de Kamers weder bijeen. RUSUAAD» De Keizer heeft besloten ter leniging van ellende onder de werklieden in de door hongersnood geteisterde provinciën spoorwegen en andere openbare werken te doen aanleggen. Annakow is met de leiding dier werken belast. SERVIE. De ontbinding der Kamer is op den 5 bepaald. De nieuwe verkiezingen worden op 9 Maart ge houden en de bijeenkomst der nieuwe Kamer is vastge steld op 6 April. BWITSERIjAAD. Bij een bezoek bij den Bonds president op den 1 heeft de fransche gezant Arago me degedeeld, dat de minister van buitenlandsche zaken der fransche Republiek zich betrekkelijk den dreigenden tariefoorlog op de volgende wijze had uitgelaten Ik weet, dat tusschen Frankrijk en Zwitserland geen blijvende scheiding zou kunnen ontstaan, daar de belangen van beide landen daarmede in strijd zijn." De gezant voegde daaraan toe, dat hij hoopte van zijne langdurige ondervinding partij te kunnen trekken, om de noodzakelijke overeenstemming te verkrijgen. De Bonds president antwoordde, dat de Bondsraad niet, minder den loop betreurde, dien de zaken tusschen de beide Staten genomen hadden, maar dat het niet van hem had afge hangen, den tegenwoordigen toestand te voorkomen. Na de "houding der Kamer van afgevaardigden kon hij de genomen maatregelen niet verzachten, zoolang Frankrijk niet op even gunstige voorwaarden zijne markten voor de zwitsersche voortbrengselen openstelde. Wanneer dat oogenblik echter zou gekomen zijn, dan zou Zwitserland ongetwijfeld gaarne de oude goede betrekkingen met Frankrijk weder aanknoopen. TE REES 1GDE STATES. Tijdens de mis in ie r. k. kerk te Philadelphia op den 1 trad een krank zinnige, met een knuppel gewapend, de kerk binnen en begaf zich blijkbaar met kwade bedoelingen naar het altaar, waar de geestelijke stond. Deze werd door een kreet van een der gemeentenaren gewaarschuwd, waardoor hij den slag, die op, zijn hoofd bedoeld was, kon ont wijken. Door een tweeden slag viel hij op den grond. De mannen schoten toe en bedwongen na hevige worste ling den krankzinnige, terwijl de vrouwen gilden en som migen flauw vielen.. De geestelijke was kalm gebleven hij stond op en vermaande de gemeente bedaard te- zijn en te bedenken, dat zij in God's huis waren. ZUID-AFRIKA. De spoorweg naar Bretoriads den 1 voor het verkeer geopend. EtiTPTE Ebn egyptisch kameelenkorps is afge zonden ter vervolging van de arabieren^ die den 31 Ge- mai en Sarras aanvielen. De vijand werd dan 2 bij Ambigol achterhaald. Er ontstond een leyendig gevecht tusschen de kavalerie en de infanterie der arabieren en de egyptische troepen, die osn kleinere getalsterkte had den. Bij herfcalicg maakten de laatsten charges, waar door aan beide zijden velen gekwetst werden. Do en- gelsche kapitein Pvne, een egyptisch- officier,, an 55 sol daten sneuvelden. Na den slag kwam een engelsch officier met kavalerie- versterking.- te Ambigol. Luidens zijne mededeeling zijn de arabieren in zuidelijk® richting afgetrokken. Kolonel Wodehouse, de bevelhebber der engelsche troe pen aan d® grens, is naar Abigol vertrokken. „Wat zullen wij nu doen?" zeide hij, toen zij weder op straat waren. »Daar gij zoo spoedig weder vertrekt. moeten wij van den tijd profiteered opera gaan Zullen wij naar de de christ. geref. der Munnik te ^Daarvoor ben ik van avond niet in de stemming, zeide Frithiof. »En ik dacht juist, dat mijn vader mis schien heeft getelegrafeerd hij moet Morgan's telegram heden morgen hebben ontvangen. Ik wilde naar het Arnndel hótel gaan om te hooren, of er iets voor mij is g Deze gedachte scheen hem op te wekken. Hij voelde zich weer als gewoonlijk en terwijl zij het strand op gingen, haperde het gesprek minder dan vroeger. Hij sprak nu over het werk, dat hem te Bergen wachtte, en Roy begon te denken, dat zijn plan om hem afleiding te bezorgen van zijn verdriet, vrij wel was geslaagd. „Wij moeten afspreken, wanneer gij te Bnxton bij ons komt," zeide bij, toen zij de Arundel straat insloegen. »Zondt gij morgen kunnen?" „Voor zoo ver ik weet, ja,' zeide Frithiof, maas als <nj even met mij in het hótel wilt gaan, zullen wij hoo ren, of er een boodschap van mijn vader is. Als er mets is, ben ik geheel vrij. Maar het is mogelijk, dat öij mij 10tZij° gingen dus samen naar het hotel en Frithiof hield in het portaal een kollner aan. „Is er iets voor mij gekomenterwijl ik nit was i vroeg hii. „Ja, mijnheer, ik geloof het wel. Mijnheer Falck, met waar?" Hij kwam dadelijk terng met een telegram dat hij aan Frithiof overhandigde, die het haastig openscheurde en begon te lezen. Terwijl hij las, verdween 'alle kleur van zijn gelaat; het telegram was in het Noorweogsch an de gedrongen koele zinnen verpletterden hem. Als in een droom las hij de woorden Vader failliet door mislukken IJsland expeditie en verlies van Morgans agentschap." Er was nog meer, maar hij was zoo ontsteld, dat hij opzag van het noodlottig rose papier met eene ■onzinnige hoop, dat zijne omgeving hem zon geruststellen dat. hij zou vinden, dat het eene vergissing was. Zijne oogen ontmoetten den nieuwsgierigen blik van een bediende, hij zag twee meisjes in avondtoilet de vestibule doorgaan. „Wij hadden ai in het Lyceum moeten zijn," boorde hij een van haar. tot de andere zeggen. »Het is onaan genaam, dat vadesr zoo laat komt." Bet meisje, tot wie dit werd gesproken, had een lief, opgeruimd gelaat. „O, hij zal spoedig bier zijn," seide zij glimlachend, Tri?.».r toen zij toevallig naar Frithiof zag, werd zij plot seling ernstig en voelde diep medelijden met hem; van zijn gelaat gingen hare oogen naar het telegram in zijn hand eu dit bracht hem tot het bewustzijn, dat hij waakte dat alles werkelijkheid was. Het was werkelijk een telegram, wat hij in de hand hield. Het was alles waar heid, eene afschuwelijke waarheid. Zijn vader was failliet. Schaamte, smart, bittere verontwaardiging over de Morgans,, eene martelende gewaarwording, dat, als Blanche hem was getrouw gebleven, het ergste had knnnen wor den verhoed dat alles overstelpte hem. Met een wan hopige inspanning hief hij zijn hand met het telegram op en dwong zich het nog eens te lezen. O, geene ver gissing was mogelijkhij las nog eens de noodlottige woorden: Vader failliet door mislukte IJsland expeditie en verlies Morgans agentschap." Hij had zich nu pen weinig hersteld en hij wilde ook het overige lezen. Mis schien zou hij iets kunnen doen om zijn vader te helpen. Hij las met enkelen oogopslag >Schok veroorzaakte bloed uitstorting hersenen. Hij stierf heden namiddag. Het was Frithiof, alsof zijn keel werd dichtgeknepen; als hij niet in de open lucht kon komen, zou hij sterven en instinctmatig deed hij een paar stappen naar de deur toen wankelde hij on greep hij Roy Boniface vast om niet te vallen. Roy ondersteunde hem en zag bezorgd hem aan. „Hebt gij slechte tijding ontvangen?" vroeg hij. Frithiof poogde te spreken, maar hjj kon geen woord uitbrengen, hij hijgde naar adem, hij voelde dat zijn ledematen hem begavenhij zag, als in een mist, het portaal met allen, die er in waren den kellner, de Bedankt voor het beroep naar- gemeente te Zaandam door J. D. van Groningen. Bij den minister van binnenlandsche zaken is in overweging genomen de tijdelijke sluiting der veemarkten met het oog op het heerschen van het mond- en klauw zeer onder het vee. Alvorens echter een besluit te nemen, wenscht de minister het gevoelen van Ged. Staten der onderscheidene provinciën te vernemen. Op de Ringvaart van den Haarlemmermeer bij het stoomgemaal »De Lijnden" is een 30jarig man, uit Am sterdam komende, door het ijs gezakt en verdronken. De gemeenteraad van Pnrmerend heeft den 30 machtiging verleend tot het sluiten eener pet. geld- leening van 50000, benoodigd voor aankoop der gas fabriek, voor premie voor vervroegde oplevering en voor de verbetering der fabriek en besloten tot het oproepen van sollicitanten naar de betrekking van directeur op eene vaste jaarwedde van f 1000, met vrije woning in bet naast de fabriek staande heerenhuisvrij vnnr en licht berekend tegen een geldswaardig bedrag van J 150 per jaar en verschillende veranderlijke belooningen. Den 31 is te Zoetermeer eene alleen wonende oude vrouw half verbrand in haar huis gevonden. Den 1 des avonds is een vestingartillerist, te Utrecht in garnizoen, bij het gaan naar de kazerne Damlnst, den weg over het ijs willende bekorten, door het ijs gezakt en hoewel betrekkeljjk spoedig aan zijn geroep om hulp gehoor kon worden gegeven, niet levend opgehaald knnnen worden. Den 1 des nachts zijn te Breda twee veld-artille- risten, die heimelijk over het ijs de kazerne wilden ver laten, door het ijs gezakt; de een, die dadelijk onder het ijs schoot, verdronk; de ander werd door het toewerpen van fouragestnkken nog gered, doch was door de koude in zulk eenen trenrigen toestand geraakt, dat hij naar het garnizoenshospitaal moest worden overgebracht. Den 2 heeft te Sappemeereene plaats met ruim 2000 fabrieksarbeiders die bijna alten socialisten zijn des middags eene ernstige botsing plaats gehad tusschen de maréchaussees en de arbeiders der strookartonfabriek van Scholten. Toen des ochtends- een ongewapend huzaar met een knecht van den logementhouder Struvee aan die fabriek kwam om stroo te halen, omsingelden eenige arbeiders hen en werd de huzaar door ben met bet hoofd tegen een boom geslagen en mishandeld. Deze wist echter te ontsnappen en werd toen met slechts twee maréchaussees naar de fabriek .teruggezonden, oa de belha mels in hechtenis te nemen, ten einde aan de zaak een kalm aanzien te geven. Met oen regen van steenen. werden zij begroet, zoodat zij ter zelfverdediging genoodzaakt, waren onmiddellijk vuur te geven,, waarbij 8 personen gewond werden en wel 2 levensgevaarlijk. Achttien patronen werden verschoten. De maréchaussees en de-huzaar trok ken langzaam terug waarna de luitenant der huzaren S. van Oberveldt met zijne geheels macht, 30 huzaren* naar de fabriek ging, vergezeld van den, burgemeester. Wederom werd nit een raam en van het dak met steenen geworpen. De burgemeester begaf zich met, eenige-ma réchaussees in de fabriek en nam de belhamels van der Laan Bonman enMulder bekende socialisten in hechtenis, die daarop gevankelijk naar Winschoten werden gebracht. Des avonds kwam een detachement van 25 man infanterie nit Amersfoort aan. Den 1 hadden de arbei ders veel gedronken en den 31 waren zij. bij het verlaten der Bierhalle waar zij. vergaderd hadden onderzocht of zij ook wapenen bij ziah hadden. De commissie van rapporteurs uit-de Tweede Kamer voor de bedrijfs- en .beroepsbelasting, komt den 6 bijeen tot vaststelling van het voorloopig verslag. De oud-inspecteur van den waterstaat, de heer J F. W. Conradlid dier Tweede Kamerheeft van de spaansche regeering, de uitnoodiging ontvangen tot het doen eener opneming van de waterstaatswerken ia de golf van Valencia, De laatste boot van Aleu wediep naar Amster dam volbracht door het ijs de reis in 10 uren. Volgens den regenmeter der RijkslandbeuwschooT: te Wageningen is over December 1892 88.5 streep regen gevallen tegen 113, streep in December 1891 en over het geheele jaar 1392. 681.5 streep., tegen 814 streep in 1891; volgens dien te Frederiksoord in December 67.5 tegen 84.5 in 1891 en over 1892 67.0i5 tegen 725.5. Het Rijks-Museum te, Amsterdam is in 1892 door 216.271, personen bessecht. Wijlen, de heer P. van Eik, een de® oprichters en tot zijnen dood bestuurder der Havelooze School aan, de, Bloemstraat, te Amsterdam, heeft aan die inrichting eene som van J 45000 vermaakt. twee meisjes, een bejaard heer, die naar haar toe ging toen voelde hij, dat hij op den vloer werd gelegd, niet geheel bewusteloos, maar niet in staat te.- spreken of zich te bewegen. »He.t is in het Noorweegsch," hoorde hij Roy zeggen,. »Sieehte tijding van huis, vrees ik." »Arme man 1" zeide een andere stem. »Open de deur.. Hij moet lucht hebben." '»Ik zag, dat hom iets scheelde, vader," Dit was eene meisjesstem. »Hy werd zoo bleek, toen hij las.' »Gij zult te iaat komen in het Lyceum," dacht Frit hiof; hij deed een poging om op te staan, maar verloor nn verder aijn bewustzijnde stemmen stierven weg hij voelde nog, dat handen zijne schouders en voeten aanvatten, dat hij werd opgeheven en weggedragen. Toen hij na weinige oogenblikken de oogen weder op sloeg, bespeurde hij, dat hij op een bed lag. Het raam was wijd open en een enkele kaars flikkerde wild in den tocht. Roy Bonilace stond bij hem en hield een glas aan zijn lippen. Met moeite dronk hij. „Gaat het beter, mijnheer? vroeg de kellner. >Is er iets dat ik voor u kan doen Is er een antwoord op het telegram „Het telegram Wat bedoelt gij riep Frithiof. Toen schoot alles hem weer te binnen en met een gesteun, als had hij pijn, wendde hij zijn gezicht af van het licht._ »Zou het niet goed zijn, als mijnheer een dokter liet halen zeide de kellner tot Roy. Maar Frithiof richtte zich driftig op. >Ik ben beter. Ga weg. Ik wil alleen Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 2