Stadsberichten. KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN. BURGERLIJKE STAND." Te Elsloo is eene moeder met haar vierjarig zoontje door kolendamp gestikt. Tot hoofd-ingeland van den polder Waal en Barg op Texel is met 31 stemmen herkozen de heer J. IJ. Ban. Den 1 des avonds omstreeke half elf is een begin van brand in een hnis aan de Kerkgracht te Helder spoedig gebluscht kannen worden. Den 2 werden te Leeuwarden 242 personen aan het opruimen van sneeuw gezet; den 3 307 personen. Bij kon. besluit van den 2 zijn benoemd tot: a. ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, de hoer J. M. Telders hoogleeraar aan de Polytechnische school te Delft; b. officier in de orde van Oranje-Nassau, de heer dr. A. C. Oudemans Jr., directeur dier school; ridder in die orde, de heer P. Tétar van Elven, leeraar en de heer H. L. Verschoor, administrateur aan die school, en is de medalje der orde van Oranje-Nassau, in goud, toegekend aan P. G. Gosselaer, amanuensis bij die school. Bij kon. besluit van den 2 is aan den heer M. C. van Pellecom, op zijn verzoek, ontslag verleond als dijk graaf van het waterschap Zeeburg en Diemerdijk. Den 3 is te Botterdam tot lid der Tweede Kamer gekozen de heer A. Plate, lib., met 1460 van de 2256 geldige stemmen. Van1 de 8316 kiezers waren er 2277 opgekomen. De heer mr. J. Maschek, kath., had 345, de heer dr. Voorhoeve, a. r., 374 en de heer mr. J. A. van Gilse, lib., 69 stemmen. Den 4 hebben eenige compagnieën van het regiment grenadiers en jagers buiten 's-Gravenhage velddienst oefening op schaatsen gehouden. Den 4 is door de Polytechnische School te Delft feestelijk het feit herdachtdat den 8 Jaunari 1843 de Koninklijke Academie te Delft (in 1863 in Polytechnische School herdoopt) in tegenwoordigheid van Koning Wil lem II, van den Prins van Oranje, later Koning Willem III, enz. door den toenmaligen minister van binnen- landsche zaken W. A. Schimmelpenninck van der Oije geopend werd. De tegenwoordige directeur, prof. Telders, sprak de feestrede uit. Uit Gibraltar wordt van den 4 geseind, dat dien dag aan boord van het nederl. oorlogsschip Johan Willem Eriso eene ontploffing plaats had in de kolenbewaarplaats, waarbij een van de bemanning ernstig gekwetst werd. Graft. De heer J. Messchaert heeft voor zijne benoeming tot lid van het burgerlijk armbestuur te West- graftdijk bedankt. Noordschermer. Door den heer ds. H. van der Hoeven is voor het beroep naar de ned. berv. ge meente te Medemblik bedankt. Den 25, den eersten kerstdag onze berichtgever kon dit door omstandigheden, onafhankelijk van zijn wil, niet eerder melden werd de godsdienstoefening in de kerk aan den Stompentoren opgeluisterd door koorzang van de zangvereeniging »Amicitia" aldaar. In den avond van dienzelfden dag verder gaf Scher- meer's Fanfarekorps eene uitvoering ten huize van den kastelein M. Hos, onder de verdienstelijke leiding van den heer J. M. Otto. Mi.jp Onder de verpleegden in het doopsgezinde weeshuis bevond zich een jongentje, dat niet goed bij het hoofd was. In een onbewaakt oogenblik brandde het kind zich verleden week zoodanigdat het dezer dagen na vreeselijk lijden is overleden. Een schaatsenrijder, van Edam op reis naar Graft, zakte bij den houtzaagmolen »de Pauw" door het ijs, doch werd op zijn hulpgeroep, met haken, plankon, enz., uit zijn benarden toestand verlost. Schagen. Slechts een vijftigtal belangstellenden woonden den 3 de buitengewone voorstelling bij van het Hollandsch tooneelgezelschap, directie A. van Liervan Amsterdam, in het lokaal van den heer Blauw. Opgevoerd werden: »De tooneelspeler des Keizers", en een "geestig nastukjegetiteld »Nou Ondanks de geringe opkomst werd er uitstekend gespeeld. Hoogwoud. De heer A. Koorn Dz. is herkozen tot. commissaris van de Nursspaarbank, terwijl als lid van de commissie van toezicht op de handelingen dei- commissie van genoemde bank is herkozen de heer J. Balder, hoofd der school. De heer P. Kok Jz., te Hensbroelcis gekozen tot lid van het bestuur der liberale kiesvereeniging Hoog woud en omstreken", terwijl genoemden heer tevens de Junctie van penningmeester werd opgedragen. Holland staat bekend als het polderland bij uitne mendheid. Men vindt er groote maar ook kleine, zulke kleine zelfs dat zij dikwijls maar aan éénen eigenaar behooren. Dit is o. a. het geval mot »de Zandwervers- braak" onder Spanbroek, die binnen eenige dagen ver kocht zal worden, zoodat dan een geheele polder onder den hamer komt. Bennlngbrock. De vereeniging tot het ver schaffen van werk aan behoeftigen heelt den 2 hare taak weder hervat door 14 man aan het houthakken te zetten en hun daardoor arbeid te verschaffen. Er worden hier pogingen aangewend tot het oprichten eener vereeniging, die zich ten doel stelt groenten, aan vankelijk roode kool, te verbouwen. ®ÜPe- In de den 3 gehouden vergadering van den raad waren afwezig de heeren C. Paarlberg en P. Waij- boer. Nadat de vergadering de eerste in het nieuwe jaar, door den voorzitter met een gepast woord geopend was werden do door den secretaris voorgelezen uitge breide notulen der vorige bijeenkomst goedgekeurd. Me degedeeld werd, dat ged. staten hebben goedgekeurd de in de vorige vergadering genomen besluiten tot aankoop van 7.24.20 bunders land onder Schoorlden verkoop dei- inschrijving op het grootboek en het aangaan eener geldleeniug van 2500,—. Voorts, dat het land is ver huurd voor 728,— of 28,— per jaar, aan D. Hoog- vorst en dat de nieuwjaarscollecte heeft opgebracht f 461,05 en deze som is verdeeld onder 360 armen. Nog deelde de voorzitter mededat de heer G. Nieuw- land voor zijne horbenoeming tot armenregent heeft be dankt onder dankzegging voor het in hem gestelde ver trouwen. Diensvolgens werd tot benoeming van een opvolger overgegaan en als zoodanig met algemeene stem men gekozen do heer J. Biersteker. De vergadering werd daarna gesloten. IJsberichten. Het zeeijs jissehen Monuikkendam en Marken moet luidens bericht, zeer mooi zijn. Het Noordhollandsch Kanaal ligt dicht. Alle booten hebben de vaart gestaakt. Ook op het IJ en het Noord zeekanaal begint men last te krijgen van het ijs, dat zich meer en meer in schotsen ophoopt en te moeielijker is aftedrijven omdat de spuiing aan de IJmuider sluizen onder de tegenwoordige omstandigheden met vele bezwaren gepaard gaat en van de zijde der Oranjesluizen slechts weinig water kan worden ingelaten. Niettemin onder vinden de groote schepen in het Noordzeekanaal nog geene belangrijke belemmering de binnenbooten daar entegen beginnen den strijd optegeven. De veerdienst tusschen EnkhnizenStavoren is gestaakt, zoodat alle scheepvaartverkeer op de Zuiderzee nu ge ëindigd is. De Bijn is vol drijfijs en dreigt te gaan vastzitten. Op den iJsel en de Gouwe is de vaart thans geheel gestremd. De veerbooten op Papendrecht en Zwijndrecht hebben den dienst gestaakt. De Nieuwe Merwede is vol drij vend ijs. De Oude Maas is beneden Heljansdam weder losgeraakt. Op de rivier van Botterdam tot zee is veel licht drijfijs, dat de buitenlandsche scheepvaart over het alge meen weinig bemoeielijkt. Aan het telegraafkantoor alhier werden in 1892 ontvangen 13574 en verzonden 12670 telegrammen ALMlIAAlt-HOORlt. In eene dezer dagen gehouden buitengewone verga dering van aandeelhouders der Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij is o. a. een belangrijk besluit ge nomen, dat in het bijzonder onze gemeente betreft. De raad van administratie werd daarin n.l. gemachtigd tot het aanvaarden van de concessie voor den aanleg en de exploitatie van een spoorweg van Alkmaar over Heer- hugowaard naar Hoorn en tot het ontleenen van de o.a. daarvoor benoodigde gelden aan de leening van ƒ12.000.000, tot welker uitgifte reeds vroeger machtiging door de aandeelhouders was verleend. Het tot stand komen van deze lijn binnen een nu te overzien tijdperk mag thans verzekerd worden geacht. De weg zal voor normaal spoor worden gebouwd en van het station Heerhugowaard af zal naast de bestaande lijn eene tweede worden gelegd, zoodat daar niet behoeft te worden overgeladen. Do voordeelen van dit lijntje zijn ook door ons vroe ger reeds zoo vaak uiteengezet, dat wij thans daarop niet meer uitvoerig behoeven terug te komen. Genoeg zij 't ernog even de aandacht op te vestigen dat als de lijn er is de kortste verbinding van Friesland met Haarlem, den Haag en Botterdam over Alkmaar ligt en langs dien weg ongetwijfeld sneltreinen zullen loopen, die ook Alkmaar aandoen. Evenmin is het onze bedoeling, we der op te halen de lange lijdensgeschiedenis van deze zaak wij zouden dan het licht moeten laten vallen op vele minder aangename herinneringen, waarop men zich niet behoeft te beroemen en die men beter begraven laat. Toch moet ons van het hart een woord van hulde aan de geestkracht en volharding der beide mannen die deze voor hen zoo ondankbare zaak hebben aangevat en door gezet door alle telkens zich opdoende moeiolijkheden heen, standvastig hun doel in het oog hielden, on niet rustten, voordat zij bereikt hadden wat zij zich hadden voorge nomen een einde te maken aan den onmogelijken toe stand van afzondering tusschen de beide deelen dezer provincie, door ons voorgeslacht kunstmatig bestendigd. Het is goed nog eens te doen uitkomen dat de heeren C. Bosman en mr. A. P. de Lange geheel belange loos van al hunne na zooveel eindeloozen strijd ver kregen rechten aan de Hollandsche Spoorwegmaatschappij hebben afstand gedaan. Dat zich te blijven herinneren is onze plicht. Naar wij vernemen, is de huur der lokalen in het stadshuis, bij de arr. rechtbank en het kantonge recht in gebruik, door den minister van justitie opge zegd tegen 1 Augustus a.s. Eene winterherinnering uit de alkmaarsche vroedschap-resolutiën. Upten iiide Januarij Sestienhondt. ende een, is voor geslagen offmen de gevangenen die hijer sitten ende uijt Vlaenderen gecomen zijn, mits de groote coude zal vijer doen hebben off andersinds accommoderen, Ende is goed gevonden datmense zal doen logeren inde kelder, en daer mogen (des noot zijnde) accommoderen met een wagen ofte ketel met heete colen. (Bedoelde gevangenen waren geen boeven, maar krijgs gevangenen). Vergadering op Woensdag, A Januari 1893, 's avonds half 8 uur, Afwezig met kennisgeving de heer J. C. Witte. De overige leden zijn tegenwoordig. De voorzitter opent de vergadering. De geloofsbrieven der herkozen leden, de heeren A. J. T. Conijn, J. C. Witte en J. G. Potgieser, worden onder zocht en tot toelating dezer heeren wordt besloten. Vervolgens wordt overeenkomstig art. 1 van het regle ment overgegaan tot de verkiezing van een voorzitter, een vice-voorzitter en een secretaris. De aftredenden, de heeren T. L. Koorn, A. Prins Az. en mr. W. C. Bosman, worden tot deze functiën herbenoemd, resp. met 5, 5 en 6 stemmen, tegen 1 op den heer A. Prins Az. voor het voorzitterschap en 1 op den heer A. J. T. Conijn voor het onder-voorzitterschap. De gekozenen verklaren hunne betrekkingen te aanvaarden en zeggen de vergadering dank voor het in hen gesteld vertrouwen. 1. De notulen der vorige vergadering worden gelezen, goedgekeurd en geteekend. De uitgegane stukken worden voorgelezen. Door den secretaris wordt rekening en verantwoording afgelegd van zijn beheer over 1892. Deze rekening wordt, na door eene commissie, bestaande uit de heeren Prins en Schillingte zijn onderzocht, door de vergadering goed gekeurd om voorts ter approbatie te worden gezonden aan den gemeenteraad. 2. Ingekomen consulaire verslagen, statistiek in-, uit en doorvoer, douanen-bulletin. Voor kennisgeving aangenomen. 3 Circulaire van de Kamer te Wageningen, waarin geklaagd wordt over het handel drijven door stationchefs. De Kamer vorzoekt feiten te willen mededeelen, die in den kring van iedere Kamer mochten voorgevallen zijn ten einde al deze verschillende feiten, die in den lande voor vallen, te verzamelen en een gemotiveerde klacht over het misbruik te kunnen indienen. Op voorstel van den heer Potgieser wordt besloten aan de Kamer te Wage ningen te antwoorden, dat aan de Kamer geene dergelijke feiten bekend zijn, en dat, voor zoover zij weet, door den stationchef alhier geen handel wordt gedreven. 4. Brochure van een oud-voorzitter van eene ned. Kamer van Koophandel over de muntkwestie al of niet bimetallisme. Zal worden rondgezonden aan de leden. 5 Afdruk van de rede van den heer I. H. Krelage, voorzitter der algemeene vereeniging voor bloembollen cultuur, gehouden den 19 December j.l. te Haarlem naar aanleiding van het ontwerp van wet betreffende eene bedrijfs- en beroepsbelasting. Zal evenzeer worden rondgezonden. 6. Circulaire van do Noderlandsehe Vereeniging tot bescherming van dierengevestigd te 's Gravenhage, waarbij wordt toegezonden de afdruk eener nota betref fende de regeling van het veevervoer hier te lande, welke aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid is aangeboden met verzoek verbetering in den bestaan- den toestand. Het hoofdbestuur twijfelt niet of de Kamer zal met belangstelling van den inhoud kennis nemen, ter wijl het verzoekt het streven der Vereeniging in deze zaak te willen steunen. De stukken zullen worden rondgezonden bij de leden. 7. Missive van de Kamer te Middelburg, waai'bij wordt toegezonden een afdruk van een door die Kamer aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal gericht adres. Hierin wordt de wensebelijkheid betoogd van den aan bouw der nieuwe oorlogschepen op de particuliere wer ven hier te lande, in plaats van in het buitenland. »Er is helaas op onze groote inrichtingen van scheepsbouw voor 't oogenblik gebrek aan werk, zoodat het personeel is moeten ingekrompen worden", zegt het adres»is werkeloosheid voor den arbeider een ramp ook de fa brieken kunnen niet lang weerstand bieden." De Kamer meent verderdat er geen gegronde vrees bestaat als zouden onze werven niet in staat zijn schepen van het begeerde type te bouwen. Wat tot dusver is geleverd, geeft aanspraak op vertrouwen. Daarenboven zou een belangrijke opdracht van verscheidene oorlogschepen aan de ervaring onzer technici zeer ten goede komen. De Kamer acht het daarom zeer wenschelijk dat van wege de 2e Kamer der Staten-Generaal bij den minister van marine worde aangedrongen om indien eenigszins mo gelijk den bouw der oorlogschepen op te dragen aan nederlandsche werven. Na eenige discussie werd met 5 stemmen tegen die van den voorzitter, besloten het verzoek der kamer te Mid delburg bij den minister te ondersteunen. 8. Circulaire van den Ned.-Bond ter bestrijding van overdreven zondagsrust op het gebied van post- en tele- graafverkeer, waarbij wordt kennis gegeven van de ont vangen berichten der verschillende Kamers op de vorige missive van dien Bonden wordt verzocht een nieuw adres van dien Bond aan den minister te steunen. Besloten werd aan den Bond te berichten dat de Kamer geene aanleiding vindt, om de door den Bond beoogde beweging te bevorderen. 9. Na rondvraag wordt de vergadering gesloten. GEBOBEN. 4 Jan. Nicolaas Petrus, z. van Klaas Wortel en Cor nelia Catharina Haker. Adelbertus, z. van Adelbertus Peetoom en Adriana Boiie. Jacob, z. van Jacob Hoekmeijer en Bertha Bijkersen. OVEBLEDEN. 4 Jan. Annigje van der Weert, wed. van Willem Wie- gert van Dijk, 62 j. Oudorp. Overleden: 25 Dec. Antje Out, echtgen. van Gerrit Vader, eerder wed. van Albert Burgering, 59 j. en 8 m. Heerhugowaard. Ondertrouwd 9 Dec. en Getrouwd 25 Dec Dirk de Boer en Antje Lodder. Ondertrouwd: 29 Dec. Pieter Pannekeet, wednr. van Wiltje Appelman, en Maartje Hof, wed. van Dirk Tromp. Kor- nelis Groot en Aafje Schipper. 30 Jacobus Kaspers en Antje Appel. Geboren: 3 Dec. Jan, z. van Jan Koemeester en Trijntje Steur. 7 Jan, z. van Jan van der Oord en Maarfje Leegwater. 11 Hendrik, z. van Pieter Peetoom en Niesje Tauber. Sophia Francisca Henriette, d. van Johann Heinrich Hackenitz en Margaretha Fredrika Mühle. 19 Grietje, d. van Hendrik Schrieken en Geertje Smit. 24 Jan, z. van Jan Pluister en Geertruida Kluft, 28 Pieter, z. van Bart Huiborts en Leentje Jansen. Overleden: 6 Dec. Antonia Buren, echtgen. van Jan Bos, 32 j. 9 Lijsbeth Boon, wed. van Klaas Kluft, 52 j. 30 Pieter, z. van Cornelis Bood en Maartje Dekker, 2 m., overleden te Nieuwe Niedorp. 31 Antje Buter, echtgen. van Arie Brink, 32 j. Oude Niedorp. Geboren: 2 Dec. Willem, z. van Willem Semeius en Trijntje van der Hoek. 3 Maartje, d. van Arien Klaver en Daatje Bijkes. 7 Cornelia, d. van Cornelis Jong en Marijtjo Stam. 20 Margaretha, d. van Willem Schilder en Aaltje Tak'. 27 Pieter, z. van Cornelis Stoop en Aario Polle. Overleden: 14 Dec. Jan Sneekes, echtgen. van Trijntje Vlaar, 78 j. 24 Maartje Kooinen, echtgen. van Gerrit de Jong, 27 j. Adriaan, z. van Hubertus Schiebroek en Ma ria Cornelia Janmaat, 4 m. HAARLEM 2 Jan. Roode en witte tarwef6,40 a 5,—, rogge f 5,25 a Haver f3,25 a 3,10, gerst f-,-a duivenboonen f 6,10 a paarden id. f 5,25 a 5,— gr. erwten f 7,capucijnders f -. HAARLEM 2 Jan. Aangevoerd 137 P. boter f 1,25 a 1,35 per pond. 77 biggen f 12,50 a 14, 11 schrammen

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 3