Een stoere Noorman. No. 4. Vijf en Negentigste «laargang 1893. ZONDAG Dit nummer bestaat uit 2 bladen. EERSTE BLAD" Buitenland. Binnenland. FEUILLETON. 8 JANUARI. COURANT. Prijs der gewone Advertenliën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. ALKMAARSCHE Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ƒ0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. AR IA "V Telefoonnummer3 HEUGIfi. In de commissie voor de grondwetsher ziening hebben de oud-minister Erère Orban en de ge matigde linkerzijde zich beslist verzet tegen het kiesstel sel door de regeering voorgesteld. Men bestrijdt het ontwerp om zijne vrijgevige strekking. Men wenscht niet het aantal kiezers grooter te maken dan 540.000, terwijl volgens het stelsel der regeering dit op een millioen zou worden gebracht. EAGEUAA-D. Een melkboer te Londen, die op heeterdaad betrapt werd op het gieten van water bij de melk, die hij rondbracht, is veroordeeld tot f 24 boete of 14 dagen gevangenisstraf. Den 6 des middernachts brak te Liverpool een groote brand uit. Een pakhuis van katoen, zes verdiepingen hooggelegen in de Jumperstreetstond in lichtelaaie en de brand werd niet bedwongen vóór ongeveer des middags. Bijna elf duizend balen katoen werden door de vlammen verteerd. De schade wordt begroot op 2,400,000. Twee spuitgasten kwamen bij deze ramp om. FR AÜTli.R.1 JK. Een der hoofdambtenaren van het Cré dit Lyonnais te Parijs, Blondin, is in hechtenis genomen. Tij deus de uitgifte der Panama-leening was hij financieël agent der Panama-maatschappij. RAROKKO. De britsche zaakgelastigde heeft aan de regeering eene nota gezonden, waarin onmiddellijke genoegdoening geëischt wordt wegens don dood van een britsch onderdaan uit Gibraltar, die door de moorsche politie was doodgeschoten. De gemeenteraad van Edam heeft den 5 besloten tot het aangaan eener geldleening, groot f 800, voor uitgaven, gedaan met het oog op de cholera. De aanhouding van zeven boerenknechten uit Uit huizen is gelast, ter zake dat zij, na voorafspraak, open lijk met vereenigde krachten, bij acht landbouwers aldaar en te Uithuizermeeden in den oudejaarsnacht samen 267 glasruiten verbrijzeld hebben. Schoorl. Onder directie van den heer P. Schipper, hoofd der school te Groet, is den 5 eene zangvereeniging opgericht. Ingeschreven werden 21 leden, waaronder van Krabbendam. Deze vereeniging stelt zich ten doel verbetering te brengen in het kerkgezang. Den 5 zakte, niet ver van Schoorldam, de reeds be jaarde postbode Z. uit deze gemeente door het ijs in het kanaal. Men slaagde er in, den drenkeling spoedig op het droge te brengen. Uitgeest. De liefhebbers van ijsvermaken hebben deze week hun hart kunnen ophalen. Den 3 was het schoonrijden voor jongens beneden 18 jaar, den 4 voor dames, terwijl den 5 een nationale wedstrijd voor paren plaats had in het schoonrijden, waaraan door 16 paren werd deelgenomen. Deze wedstrijd was zeer belangwek kend er werd schoon gereden, en de pauzen werden op vermakelijke wijze aangevuld door een tweetal kunstrijders, die als clowns allerlei stoute en grappige bewegingen uitvoerden, tot groot genoegen van het talrijke publiek. De prijs werd behaald door den heer J. Stelling en mej. Siekerman—Stolp, beiden van Wormerveerde premie door den heer M. Nijgh van Wormerveer en mej. G. Visser van Krommenie. Den 6 is te 's-Gravenhage in den ouderdom van 77 jaren overleden de emeritus-predikant, J. Herman de Ridder, van 1853 tot 1885 leeraar bij de remonstrant- sche gemeente aldaar. "Vrijwilligers Genie Indië. In de Staatscourant van den 7 heeft de minister van koloniën ter kennis van belanghebbenden gebracht dat bij het korps genietroepen de gelegenheid bestaat voor twee jongelieden die op 1 April e.k. den vollen ouderdom van 16 jaren hebben bereiktdoch op 15 Mei d. a. het 19 levensjaar niet zullen ingetreden zijn om te worden opgeleid tot korporaal en sergeant bij de in- dische genietroepen. Met toestemming van ouders of voogden moet men zich verbinden voor 10 jaren, waarvan 3 in dienst bij het corps genietroepen in Nederland te volbrengen. Bij het aangaan der verbintenis wordt 50 gratificatie genoten, bij vertrek na drie jaren naar Indië 300. Naar gelang hij in dien tijd tot korporaal of sergeant wordt bevorderd, wordt de in Indië te volbrengen diensttijd van zeven jaren verminderd tot op zes of vijf jaren. Alleen jongelingen, die behoorlijk lezen en schrijven kun nen, en bedreven zijn in de toepassing van de vier hoofd regels der rekenkunde komen in aanmerking. Gegadigden behooren zich tusscheu 1 en 20 Maart e. k. aan te melden bij een der plaatselijke of garnizoens-commandanten of bij den commandant van het korps genietroepen te Utrecht. A.an deze betrekking zijn verder zeer goede vooruitzich ten verbonden. Jongens-Verslag. Over een bezoek aan het Blinden-Instituut in de Vossiusstraat 56, bij het Vondelpark, te Amsterdam, op 28 December 1892. Vóór de Kerstvacantie had ik aan eenige mijner leer lingen beloofd dat zij op een der vrije dagen met mij een bezoek mochten brengen aan het Instituut voor Blinden. Daarbij wees ik hen er op, dat zij dan in de gelegenheid zonden zijn om iets zeer belangrijks te zien, iets wat zij konden beoordeelen. De nieuwsgierigheid van het uitverkoren zestal was gedurende eenige dagen zeer gespannen. Den 27 ging ik den directeur een voorloopig bezoek brengen. Eerst sedert eenige maanden voor deze zeer gewichtige en eervolle taak geroepenheeft de heer H. J. Lenderink met dien korten tijd gewoekerd, en ieder, die in de gelegenheid is geweest den hartelijken en humanen, maar tevens hoogst beschaafden man in zijn edelen werkkring te leeren ken nen moet van oordeel zijn, dat de commissie, na het over- Een roman, naar het Engelsch, van Edna Lyall. 19) o De kellner ging, maar Roy bleef nog. Hij kon het niet van zich verkrijgen, iemand in znlk een toestand te ver laten hij ging aan het raam staan en zag naar de don kere rivier met de twee rijen lichten en hunne lange flikkerende weerkaatsing. Een gedruisch in de kamer deed hem omzien. Prithiof was opgestaan: met een ge baar van ongeduld blies hij de kaars uit, ging met on vaste stap naar het raam en liet zich op een stoel neer vallen. «Zijt gij nog hier zeide hij, op een toon, die vol doening te kennen gaf. «Ik wilde u niet verlaten, voordat gij beter waart," zeide Roy. »Wilt gij mij zeggenwat er is gebeurd, Falck «Mijn vader is dood," zeide Prithiof met een onna tuurlijk kalme stem. »Dood!" riep Roy uit en in zijn toon was meer schrik dan leedgevoel. Hij kon het niet gelooven, dat de krasse vriendelijke Noorweger, die, pas eenige weken geleden, met hom Mnnkeggen had beklommen, niet meer onder de levenden was. Hij is dood," herhaalde Frithiof bedaard. »Maar hoe is dat gekomen!" vroeg Roy. »Het moet zeer plotseling zijn geweest. Hij was immers wel, toen gij drie dagen geleden hem verliet?" «Zijn expeditie naar IJsland is mislukt," zeide Prithiof. «Dat was een zware slag voor onze firma; toen heeft hij heden morgen het telegram van Morgan over het agentschap ontvangen. Dit was zijn dood." «Goede Godriep Roy met verontwaardiging in zijn stem. «Laat het bijvoegelijk naamwoord weg," zeide Prithiof bitter. «Indien er een God is, is hij wreed en hard. Zaken zijn zaken, weet gij en men kan niet sentimenteel worden over oude betrekkingen. God laat toe, dat men- schen als Morgan vooruitkomen zij komen altijd voor uit en mannen als mijn vader laat hij in schande en oneer ondergaan." Roy zweeg, hij had geen gladde, conventioneele frasen bij de hand. Bij zichzelf erkende hij onbewimpeld, dat het vraagstuk hem te hoog was. Hij wist zeer goed, dat in zaken vaak de voortstrevende, gewetenlooze, zelfzuch tige man slaagde en een fijngevoelig, nauwgezet, eerlijk man als de heer Palck, zich met kleine winst moést vergenoegen of eindelijk in een onberaden oogenblik alles waagde en te gronde ging. Het was een raadseldat hem iederen dag van zijn leven even onoplosbaar scheen het oude, oude raadsel, waartegen Job's hart in opstand kwam en waarop geen ander antwoord is dan dat van Job. Hij had een onbestemd gevoeldat er een andere maatstaf van slagen moest zijn dan de maatstaf dezer wereldhij geloofde, dat het slechts het eerste bedrijf van het drama was, dat wij hier kunnen zienmaar hij erkende eerlijk, dat dit eerste bedrijf dikwerf zeer onbe grijpelijk was. Het was intusschen juist zijn zwijgendat Frithiof aantrok. Had hij gesproken en geredeneerd, de gewone versleten argumenten aangevoerd, dan waren de twee voor eeuwig gescheiden geweest. Maar hij bleef tegen het raamkozijn leunen en zag naar de donkere rivier, naden kende over de geschiedenis, die hij zoo even had gehoord en zich te vergeefs afvragendewaarom het zoo was gebeurd. Het «waarom?" dat de laatste gebroken uitroep was geweest van den overledene weerklonk in de harten van hendie zoo vreemd waren samengebracht. Roy dacht aan den versregel: «Men zegt dat smart ons wijs heid schenkt." Maar hij was overtuigd, dat in Prithiof's geval de smart verstokt en verbitterd zou maken ja het scheen hem toe, dat Prithiof's geheele aard was ver- lijden van den heer J. H. Meijer, in deze ernstige zaak een uitmuntende keuze gedaan heeft. Daarbij kan ver zekerd worden, dat het den beer Lenderink in deze enkele maanden reeds gelukt is de achting en het vertrouwen van zijne ondergeschikten en medehelpersen zeker ook de warme genegenheid van alle leerlingen, te verwerven. Deze zeer nuttigeedele en onmisbare inrichting werd in het jaar 1808 door leden van de Orde der Vrijmetse laren gesticht. In den beginne op kleine schaal in de stad geplaatst, werd het instituut langzamerhand wat het thans is, en eerst sedert eenige jaren staat het schoone keurig ingerichte gebouw in een gezond en nieuw stads gedeelte als een sprekend bewijs van de nederlandsche liefdadigheid. Belangstellenden die onder geleide van leden of op andere wijze het instituut met een bezoek willen vereeren vinden daartoe bijna dagelijks gelegen heid en voelen zij dan, bij het bezichtigen en vernemen van zooveel merkwaardigs een edele gedachte opwellen dan kunnen zij steeds daarbij de daad voegen en met een kleine of groote contributie deze heerlijko zaak steunen. Tot zulk een bezoek zijn vooral de Woensdagen geschikt. Wie dus werkelijk iets belangrijks wil zien en hooren, ga mèt ons naar de Vossiusstraat 56, vlak bij de trap van de Van Baerlestraat naar het Vondelpark. Daar wordt om 10 uren de groote ingang volgaarne en gastvrij geopend, en wel voornamelijk voor weidenkenden, die de inrichting hetzij zedelijk of geldelijk willen steunen. Thans geef ik het woord aan mijn jeugdige vrienden, wier aantal door de bereidwilligheid van den heer Len derink verdubbeld kon worden, zoodat op Woensdag, 28 December 1.1., 's morgens klokslag 10 uur de onderge- teekende met veertien flinke, aardige knapen de gastvrije groote deur van het instituut kon binnentreden. J. O. schrijft naar aanleiding van dit bezoek het volgende: «Het bezoek, dat wij met u aan het Blinden-Instituut brachten, zal voor altijd in mijn geheugen geprent blijven. Vooral de manier, waarop de blinden aardrijkskunde, lezen en natuurlijke historie leeren en het orgel bespelen, heeft mijn bewondering in hooge mate opgewekt. Ook de snelheidwaarmede zij lezen en plaatsen op de kaart weten te vinden is zeer belangwekkend. Het orgel- en pianospel heb ik zeer mooi gevonden en hun spelletjes die de directeur ons heeft laten zien, zijn zeer aardig en ik bedank u nog eens voor het ge noegen dat u mij verschaft heeft." F. V. zegt in zijn verslag o.a. «Ik wensch u uw vrouw en kindertjes veel heil en zegen in het NieuwejaarHet mooist vond ik het concertvooral het zingen van die blinde jongens en meisjes, en verder vond ik het lezen en schrijven, maar vooral het deelen met koperen cijfers heel mooi; het hand werk was ook heel mooi, maar het concert vind ik toch het mooist en indrukwekkendst. Wat i3 het toch aardig dat men zoo iets heeft uitgevonden, dat de blinde kinderen toch zoo goed kunnen leeren en handwerken. Enkelen zagen er niet uit als blindenmaar hadden de oogen open, en daardoor had ik dubbel medelijden met hen." H. B. zegt ons «Ik wensch u een gelukkig Nieuwjaar Toen wij het instituut binnenkwamengingen wij eerst anderd. Het was haast niet te gelooven, dat hij dezelfde opgeruimde jonkman was, die de ziel was geweest van het gezelschap te Balholm, die zoo aardig in de villa van Kalvedaleu hen had ontvangen. En toen hij die vroolijke, huiselijke kamer te Bergen vergeleek met het donkere, ongezellige vertrek in het Londensche hotel voelde hij, dat hij Frithiof in eene minder drukkende omgeving moest brengen. «Gij moet hier niet alleen blijven," zeide hij op eens. «Ga met mij mede naar huis." «Gij zijt zeer goed," zeide Prithiof, «maar ik geloof niet, dat ik het kan doen. Ik ben liefst alleenik moet van avond een besluit nemen voor de toekomst." «Gij gaat zeker terug naar Noorwegen vroeg Roy. «Ja, ik denk het wel; zoo spoedig mogelijk. Morgen zal ik zien, wanneer ik kan wegkomen. Het is ongelukkig te laat om met een Wilson boot te gaan zij vertrekt op dit oogenblik van Huil." «Ik zal morgen eens aankomen, om te hooren, wat gij hebt besloten," zeide Roy. «Is er niets, dat ik voor u kan doen «Niets, dank u," zeide Frithiof. Roy voelde, dat zijne tegenwoordigheid geen nut meer kon doen en misschien zijn vriend lastig werd. Hij wen- schte hem goeden nacht en vertrok. Den volgenden dag werd hij door zaken opgehouden en kon eerst laat in den namiddag in het Arundel hotel komen. Hij zag denzelfden kellner, die den vori- gen avond er was geweest en vroeg hem of Prithiof thuis was. «De heer Falck is weg, mijnheer," zeide de man «hij is een half uur geleden vertrokken." «Weg!" riep Roy verwonderd. «Heeft hij geen bood schap achtergelaten «Neen, mijnheerniets. Hij zag er zeer slecht uit,, toen hij van morgen beneden kwam, maar hij is dadelijk na het ontbijt uitgegaan en eerst ten vier ure terug gekomen. Toen vroeg hij zijne rekening en liet hij zijn koffer naar beneden brengen en op een rijtuig zetten. Toen hij wegging, gaf hij mij eene kleinigheid en zeide„

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1