No. 4*. Vijf en Nfegentigste aar gang. 1893. ZONDAG 8 JANUARI. TWEEDE BLAD. Gemeenteraad. Buitenland. Binnenland. Vergadering op Woensdag 11 Januari 1893, UhllAVIISCIIK COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f 0,06. Prjjs der gewone Advertentlën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. des namiddags 121 uur. Punten van behandeling. Rapport der commissie van financiën: op de rekening der kamer van koophandel en fabrie ken over 1892 op een verzoek van Ged. Staten tot wijziging der ge meente-begrooting voor 1893 naar aanleiding van de door dat college vastgestelde begrooting der schutterij voor 1893. Van burgemeester en wethouders. Rapport in overleg met de vaste commissie van financiën op het verzoek van Ged. Staten, om aanvulling van het besluit tot het tijdelijk opnemen van geld op dienst 1893 op het verzoek van Gerrit Langeree eervol ontslagen nachtwachtom een jaarlijksch pensioen of gratificatie. Voorstel tot het verleenen van goedkeuring aan het door Regenten van het burgerweeshuis gedane voorstel om aan de weesmoeder, de weduwe G. Kerkhoven Dz., eene jaarlijksche tegemoetkoming van f 300 te verleenen met rapport der eommissio van financiën. Brief betreffende de aansluiting der Cadettenschool aan de duinwaterleiding. Brief van het Bestuur der Vereeniging Ambachtsschool voor Alkmaar en omstreken ten geleide van een plan voor die inrichting. Plan met begrooting van kosten voor de te stichten 2e openbare school voor on vermogenden. Van de vorige vergadering. Brief betreffende de toelagen aan kweekelingen der Rijksnormaallessen. Vergadering met gesloten deuren ter behandeling van 2 bezwaarschriften tegen den aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomou, dienat 1892. Benoeming van een hoofd der openbare burgerschool. Namens den Voorzitter van den Raad, Alkmaar, De Secretaris, 7 Januari 1893. NUHOÜT VAN DER VEEN. Hadfnrlehting Gasthuis. Deze inrichting zal tot nadere aankondiging alleen ge opend zijn des Zaterdags van des middags twaalf tot des namiddags zeven uren. DIJITSCHIjAND. De vlag der oorlogsschepen is veranderd. De thans daarop prijkende adelaar moet vervangen worden door een heraldieken adelaar. De oude vlaggen mogen uiterlijk tot 1 Januari 1895 in ge bruik blijven. IEREAND. De regeering heeft 1200 uitgekeerd aan den vader van den politie-beambte, die bij de dy- namiet-ontplofiing te Dublin het leven verloor. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Te Weenen zijn elf duizend personen bezig met sneeuw ruimen, waarvan 4000 voor rekening van de gemeente. Zij werken van 's morgens 4 tot des avonds 5 uren. De bisschoppen hebben last ontvangen, een pauselijk besluit tegen de regeeringsmaatregelen betreffende den doop der kinderen uit gemengde huwelijken openbaar te maken. Deze besluiten waren tot dusver geheim gehou den uit eerbied voor de regeering. Door de openbaar making worden zij voor de geestelijkheid verplichtend. SPANJE. De Koningin-Regentes heeft den 5 het besluit tot ontbinding der Kamer geteekend en de zit tingen van den Senaat verdaagd. De ministerraad besloot dien dag, de onderhandelingen met Duitschland, Oostenrijk en Italië over de handels verdragen krachtig voort te zetten. ZWITSERGAND. Alle handelaren hebben in de laatste dagen van December getracht nog zooveel moge lijk goederen over de fransche grens te krijgen vóór het nieuwe tarief in werking trad. Alle beschikbare ruimte iu de goederen-lokalen en loodsen van het grensstation was met pakken en pakjes opgevuld. Den 30 werden nog 42000 P. en den 31 59000 P ter verzending ontvangen; in gewone tijden bedroeg de hoeveelheid 3 a. 4000 P. per dag. Met den pakketpost werden ruim 6000 pak ketten per dag verzonden, zijnde viermaal meer dan in gewonen tijdden 30 wogen die pakketten 7000 P. en den 31 18000 P., terwijl het gewicht in gewone tijden 2000 P. per dag bedroeg. VEREENIGDE STATEN. Yijf honderd gemas kerde mannen hebben te Bakersville (N.-Carolina) de gevangenis aangevallen en de lynchwet toegepast op iemand die een voornaam burger dier stad vermoord had en op zijne terechtstelling wachtte. Zeven gendar mes vielen de menigte aan en trachtten vruchteloos den moordenaar te redden. In een verwoed gevecht werden alle gendarmes en 25 van de aanvallers waaronder ver scheidene voorname ingezetenen, gedood. Bovendien wer den vele gekwetst. Te Winschoten werden bij een drietal ingezetenen weder glasruiten ingeworpeneen der daders, die gewa pend was met een pistoolloste een schot op een schipper. De commissaris der Koningin in de provincie Gro ningen heeft aan de verschillende burgemeesters van zijn gewest een schrijven gericht, inhoudende het verzoek hun invloed aan te wenden tot het uit den weg ruimen van de geschillen tusschen werkgevers en werknemers. Uit de latere berichten omtrent het gebeurde te Sappemeer blijkt, dat den 31, na eene lezing in de volks- bierhalle door Travailleur alle bezoekers werden onder zocht, of zij ook vuurwapenen bij zich hadden. Dit on derzoek geschiedde naar aanleiding van eene door den Commissaris der Koningin gegeven verklaring, dat niet binnenshuis maar wel na afloop eener vergadering onder zocht mocht worden, of het vermoeden, dat er zooveel revolvers in het bezit der socialisten waren, juist was. Het onderzoek geschiedde onder veel verzet, waardoor de huzaren met de karabijnen slagen uitdeelden. Toen de huzaar Bergsma den 2 stroo ging halen uit de papier fabriek van den heer Scholten, werd hij door een fabrieks arbeider bij de keel gegrepen, onder den uitroep Dit is een der kerels, die ons gefouilleerd hebben". Drie per sonen zijn na afloop der ongeregeldheden zwaar geboeid naar Winschoten overgebracht. Den 4 is Amsterdam overleden de heer J. W. Bake, gedurende verscheidene jaren administrateur en later lid van den Raad van Administratie der Holl. IJzeren Spoor wegmaatschappij Den 4 heeft Sequah zijne eerste zitting te Roer mond gehouden. Den 5 heeft voor de arr. rechtbank te 's-Graven- hage te recht gestaan een vroeger welvarende boer, doch door drankmisbruik steeds achteruit gegaan, beschuldigd van den 15 Februari 1886 te Leiderdorp, in de buurt schap Achthoven zijne boerenplaats in brand gestoken te hebbenten einde de brandverzekeringspenningen, ad 12600, machtig te worden. Hoewel men dadelijk kwaad vermoeden op hem had gehad had het wettig bewijs ontbroken. Onlangs had hij bekend, dien brand gesticht te hebben. Het openbaar ministerie vorderde 3 jaren gevangenisstraf De verdediger wees in zijn pleidooi op het zeldzame van dit geval, daar het feit gepleegd werd onder den ouden toestand van den Code Penal en de be kentenis afgelegd werd onder de werking van het nieuwe strafwetboek. Den 5 des nachts is eene boerderij aan den Rozen- daalschen weg bij Arnhem afgebrand. Een paard kwam in de vlammen om. Bij kon besluit van den 5 is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandscheu Leeuw de heer mr. C. Cardinaal, eervol ontslagen hoofdcommissaris van po litie te Rotterdam. De verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Leeuwarden is bepaald op den 24 en herstemming, zoo noodig, op 7 Februari. Den 5 werd G. de Graaf, besteller ten postkantore te Haarlem, wegens poging tot verkrachting, veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf en vervolgens stond hij terecht wegens het zich op 23 December toeëigenen van een doosje, waarin een muntbiljet van 10 en 9 losse guldens, door den heer R. Hofmeester te Alkmaar aan zijn zoon te Haarlem gezonden. Dit doosje was in goede orde aan het postkantoor te Haarlem aangekomen en aan de Graaf ter hand gesteld om te bezorgen. Wegens dat door ge tuigen bevestigde en door den beklaagde aanvankelijk ontkende, doch later erkende feit. werd door het open baar ministerie 1 jaar gevangenisstraf geëischt. De bevolking der gemeente Rotterdam bedroeg op 31 Dec. 104366 mannen en 117864 vrouwen, samen 222230 tegen 216679 op 31 Dec. 1891. Benoemd met ingang van 1 Januari tot zetter voor 's Rijks directe belastingen te Schageu de heer Jacob Hopman, te Zaandijk de heer G. Vis Hz., te Helder de heer J. Oortgijsen, te Obdain de heer A. Dikstaal te Ransdorp de heer A. Bakker, te Twisk de heer F. Slot. Ged. Staten van Noordholland hebben bij hun be sluit van 21 Dec. No. 24 de duinen en duingronden in die provincie verdeeld in drie districten, met bepaling dat: a. het eerste district zal bevatten al de duinen en duingronden, gelegen tusschen de noordelijke grens van het Hoogheemraadschap Rijnland en de noordelijke grens van de op dit oogenblik aan Mevrouw de douairièrejhr. mr. D. F. Gevers van Endegeest, geb. Deutz van Assen delft, in eigendom toebehoorende duinen en duingronden b. het tweede district al de duinen en duingronden, zich uitstrekkende van de noordelijke grens van het eerste district tot de noordelijke grens van de Rijks domaniale duinen onder Schoorlc. het dorde district al de duinen en duingronden van Petten noordwaarts op tot Kijkduin. Als standplaats voor de ambtenaren van den Provincialen Waterstaat, meer in het bijzonder belast met het toezicht op de duinen en duingronden, is aangewezen in het eerste district Wijk aan Zee, in het tweede district Egmond aan Zee en in het derde district Callantsoog. De katholieke kiesvereeniging te Amsterdam heeft voor de Prov. Staten van Noordholland candidaat ge steld den heer mr. L. H. Porei, oud-lid der Staten. Te Hoogkarspel zijn in 1892 geb. 27, overl. 21 de bevolking daalde van 1303 tot 1298. Den 16 is de inschrijving geopend op eene derde reeks, groot J 1,000,000, 31!,1 pet. obligatiën, verdeeld in 1000 obligatiën van f 1000, der geldleening van de ge meente 's-Gravenhage van ten hoogste 3,000,000. De burgemeester van 's-Gravenhage heeft zijn voor nemen medegedeeld, om, bij het verstrijken van den ter mijn zijner benoeming in September a.s., als zoodanig af te treden. De arr. rechtbank te Amsterdam heeft den 73 jarigen oud-burgemeester van 's-Gravenland schuldig ver klaard aan de hem te laste gelegde verduisteringen en valschheden, niet als ambtenaar gepleegd en veroordeeld tot de tegen hem geëischte gevangenisstraf van één jaar. Te Hoorn zijn aan de Waag in 1892 gewogen 10209 stapels kaas, wegende 2.837.887 P. De bevolking van Enkhuizen is in 1892 van 6475 tot 6579 geklommen. Den 4 des nachts is te Lonneker een landbouwer, die sedert eenigen tijd ernstig ongesteld wasopgestaan en naar buiten gegaan waar hij in een put gevonden werd. Hij was reeds verdronken. Den 15 wordt het perron contröle-stelsel aan het station Haarlem ingevoerd. Den 4 des avonds is in de kerk der christ. geref. gemeente te Hilversum brand ontstaan meer dan waar schijnlijk door een bij den afloop der avondgodsdienst oefening omgevallen stoof. Toen de brand ontdekt werd, had hij reeds groote uitbreiding gekregen en was het gewelf aangetast. De schade, aan gebouw en orgel aangericht, is zeer aanzienlijk. De heer D. Schuitemaker, inspecteur van politie te Arnhemis benoemd tot commissaris van politie te Paramaribo. Hot gerechtshof heeft den 5 het vonnis der arr, rechtbank te Groningen in zake den commissaris van politie Vunderink aldaar gedeeltelijk vernietigd gedeel telijk bevestigd. Hij is op grond van art. 362 j°. art, 52 van het Wetboek van Strafrecht veroordeeld tot ééne maand gevangenisstraf. Egmond aan Zee. Aan het postkantoor alhier en de daartoe behoorende hulpkantoren werd gedurende de maand December in de Rijkspostspaarbank ingelegd 210.82, terugbetaald f 55.22. Het laaste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nnmmer 38. In het jaar 1892 werden in het geheel 1176 inlagen gedaan tot een bedrag van 2947.985. Het gezamenlijk tegoed der verschillende inleggers bedroeg aan het einde van het jaar f 5359.11s. Er werden in het afgeloopen jaar 87 nieuwe boekjes uitgegeven en aan het einde der maand December waren 301 boekjes in omloop. RIelloo. De opbrengst van eene gehouden collecte werd aangewend, om de ijsbaan naar Alkmaar, die door de ingetrapte sneeuw onberijdbaar was, in orde te maken. 10 Man kouden aan het werk worden gezet. Noord schar wonde. Op 1 Januari 1892 waren ingeschreven 486 m. en 470 vr., te zamen 956 welk cijfer vermeerderde gedurende het afgeloopen jaar met 35 m. en 34 vr., door vestiging, met 15 m. en 11 vr., door geboorte daarentegen verminderde met 26 m. en 26 vr door vertrek en met 11 m. en 13 vr. door over lijden zoodat op 31 December 1892 de bevolking be stond uit 499 m. en 476 vr., te zamen 975. Naar de godsdienstige gezindte was zij verdeeld als volgt 724 ned. herv., 8 luth., 3 doopsg., 74 ned. geref en 166 r. kath. Er werden 8 huwelijken voltrokken, waarvan 7 tusschen jongmans en jongedochters en 1 tusschen we duwnaar en jongedochter. Als levenloos werd aangegeven één kind van het mannelijk geslacht. Ou dorp. De bevolking der gemeente bedroeg op 1 Jan 1892, 395 m. en 379 vr. te zamen 774.Zij vermeer derde gedurende 1892 door geboorte met 11 m. en 14 vr., door vestiging met 56 m. en 51 vr terwijl zij ver minderde door sterfte met 7 m. en 6 vr., door vertrek met 52 m. en43 vr., zoodat zij op 31 December 1892 was gestegen tot 403 m. en 395 vr., te zamen 798. Oudcarspel. Op 31 Dec. 1891 bedroeg de be volking: 742 m. en 761 vr., tezamen 1473, die gedu rende 1892 vermeerderde met 17 m. en 17 vr. door ge boorte en met 38 m. en 44 vr. door vestiging, terwijl zij verminderde met 13 m. en 9 vr. door overlijden en met 39 m. en 44 vr. door vertrek, zoodat op 31 Decem ber van het afgeloopen jaar de bevolking was gestegen tot 745 m. en 739 vr., tezamen 1484. Daarvan wonen 657 m. en 667 vr. in de kom en 88 m. en 72 vr. buiten, de kom. Naar de godsdienstige gezindte waren deze cijfers verdeeld als volgt: 1132 ned. herv., 296 r. cath., 3 luth., 23 doopsg., 24 ger., 4 chr. ger. en 2 tot geen kerkgenoot schap behoorende. Aangifte werd gedaan van één leven- looze geboorte van het mannelijk geslacht, terwijl 24 huwelijken werden voltrokken, waarvan 11 tusschen jon gelieden, 1 tusschen jongman en weduwe en 2 tusschem weduwnaars en jongedochters.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 5