Binnenland. Buitenland. HM wêê m Nog op eene andere wijze hebben de doopsgezinden hier ter stede in de vorige week van zich doen spreken. Men kent het besluit van den gemeenteraad om de va cature, ontstaan door het overlijden van prof. van Tooren- nenbergen, voorloopig onvervuld te laten en ook is een voorstel aanhangig om de jaarlijksche bijdragen, door de studenten der kerkelijke seminaria te voldoen van f 100 op het dubbele te brengen. Tegen deze beide veranderingen bestaan bij de curatoren van het semina rium der Algemeene Doopsgezinde Sociëteit ernstige bezwaren die zij in een adres aan den gemeenteraad hebben neergelegd. Daarin wijzen zij er op, dat hun seminarium aan de gemeente nooit, noch rechtstreeks noch zijdelingsook maar één penning heeft gekost maar wel evenals iedere andere instolling van kunst en wetenschap te Amsterdam gevestigd, het zijne heeft bij gedragen tot het welzijn der gemeente, zoodat het niet billijk is, aan hunne studenten den toegang tot de theo logische faculteit moeilijker te maken dan in andere academiesteden en hun nog bovendien minder gelegenheid dan tot hiertoe te bieden om zich te bekwamen Ook een andere moeielijkheid dreigt de goede verstandhouding tusschen universiteit en seminarium te verstoren. Wij hebben zoo wordt in het adres gezegd steeds gaarne onze hoogleeraren gemachtigd uwe eervolle be noeming tot hunne andere betrekking, die van hoogleeraar in de faculteit, te aanvaarden. Wij hadden ons dan overtuigd, dat deze tweede taak hen niet zou verhinderen om èn hun kerkelijk hooger onderwijs èn hunnen ver deren arbeid in dienst van onze instelling en ons kerk genootschap naar eisch te behartigen. Doch wanneer nu de theologische faculteit onvolledig wordt bezet en ten gevolge daarvan de taakdoor de overblijvende hoog leeraren in die faculteit te verrichten, nog wordt ver groot Dan wordt de toestand een geheel andere. De beide hoogleeraren, die ieder twee ambten, dat aan uwe universiteit en dat aan ouzo instelling bekleeden zijn thans reeds, wel niet in lesuren, maar in leervakken naar ons oordeel zwaar genoeg belast. Wordt dit nog verzwaard, dan ook al wisten wij_ niet, dat ieder van onze hoogleeraren met die samenvoeging was ol is inge nomen dan zien wij den tijd aanbreken, waarop wp wel genoodzaakt zijn om hen voor deze keus te stellen geeu° andere betrekking, maar dan ook geene andere bezoldiging aan te nemen dan of alleen die van de ge meente Amsterdam óf alleen die van onze sociëteit. Hieruit blijkt dus opnieuw, hoe moeilijk bezuinigen is. Da gemeenteraad zal nu zelf wel moeten erkennen, dat de academie ongeschonden behoort te blijven. Het stu dentenhuis, door den heer van Dijk in Amsterdarn te stichten, zal waarschijnlijk reeds elders worden gevestigd met het oog op den onzekeren toestand der academie en als geen gehoor wordt verleend aan de doopsgezinden zullen deze er toe overgaan om evenals het remon- strantscho seminarie in 1875 hunne iustellingdie 11/ eeuw in Amsterdam gevestigd was, naar een andere universiteitsstad over te brengen. Voor de honderden guldens, met de eene hand gewonnen zou men er der- halve duizenden door de andere laten wegvloeien, t s te hopen dat de vroedschap zich niet te hoog zal ge voelen om te erkennen, dat zij in dezen heeft gedwaald. In den Geneeskundigen Raad van Noordholland is de vraat* ter sprake gebracht, of de onlangs in Nederland voorgekomen cholera-gevallen veroorzaakt waren door cholera asiatica dan wel door een ander soort van cholera. Tot hiertoe werden als cholera asiatica de gevallen be- schouwd waarin de door prol. Koch bij cholera-lijders gevonden bacterie de zoogenaamde vibrio-Koch werd aangetroffen. Deze nu heeft men bij verschillenc e cholera-lijders in Frankrijk en Hamburg met kunnen constateeren. Derhalve zijn die menschen gestorven aan cholera nostras? Neen, zeggen de geleerde heeren, want de inlandsche cholera is niet besmettelijk en de ziekte, die een deel van Europa heeft geteisterd, was da in booge mate. Wat is 't dan geweest? Blijkbaar een m- fectiense niet aziatische cholera. Daaruit volgt dadelijk, dat onze wet op de besmettelijke ziekten, die alleen voor cholera asiatica afzonderingsmaatregelen voorschrijft, drin gend moet gewijzigd worden in dien zin, dat zij op alle ernstige ziektevormen van dien aard betrekking hee Met bet oog op het gevaar, dat de verwoestende ziekte in het voorjaar terug zal keerenis 't te hopen dat onze autoriteiten met de uitkomsten der wetenschap hun voordeel zullen doen en thans de maatregelen nemen om zooveel mogelijk den vijand buiten te kannen sluiten. nit de handen van de bankiers in die van het volk komt. Hij stelde voor, dat de wet behoort voor te schrijven, dat alle franschen, die aan hun dienstplicht hebben voldaan, recht hebben op frcs. 5000 bij hun huwelijk en op een gelijk bedrag bij de geboorte van elk kind. Verder be toogde hij het nut van de afschaffing der gemeentelijke accijnzen en van de scheiding van kerk en staat. Daar een troep anarchisten de tribune wilden innemenwerd de vergadering door de politie ontbonden. Dit voorval werd in den ministerraad van den 7 besproken. Minister Lonbet deelde mede, dat die bijeenkomst op grond van een wettelijk voorschrift, dat in den laatsten tijd in on bruik was geraakt, doch voortaan toegepast zou worden, door een commissaris van politie was bijgewoond. De commissaris zon proces-verbaal moeten opmaken, als met de wet strijdige redevoering gehouden werden en de ver gadering moeten ontbinden, wanneer botsingen of hand tastelijkheden plaats hadden. Te Carmaux moet voor lid der Kamer herstemd wor den tusschen den socialist Jaures die den 8 4011 en den republikein Héral, die 3368 stemmen verkreeg. Dien dag werd te Annecy tot lid van den Senaat gekozen de republikein Francoz met 407 stemmende republikein- sche afgevaardigde Folliet bekwam 185 stemmen. 652 van de 666 kiezers kwamen op. De regeering heelt uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen, om den 10 den dag, waarop de Kamer weder bijeenkomtalle oproerige bewegingen dadelijk te kunnen onderdrukken. In de laatste dagen was herhaaldelijk sprake van het in hechtenis nemen van den oud-minister Baïhant, als betrokken in de Panamazaak. Den 9 werd hij in tegen woordigheid van Blondin, Fontanes en Cottn door den rechter van instructie ondervraagd. Toen hij te half zeven het kabinet van dezen verliet, werd hij in hechtenis genomen en naar Mazas overgebracht. Het verzoek van Blondin, om in vrijheid gesteld te worden, is afgewezen ITAMB. Den 6 des avonds te tien uren is te Ge nua een hevige brand uitgebroken in de gebouwen der italiaansch-amerikaansche tentoonstellingwelke sinds 4 December gesloten was. De brand barstte gelijktijdig op verschillende punten nit. De geheele linkervleugel, waarin de werkgalerij en de afdeeling van het ministerie van oorlog gevestigd waren, is vernield. Tegen midder nacht was de brandweer het vuur meester. Men schrijft den brand aan boos opzet toe. PORTUCrAU. Het bureau van het Hoogerhuis heeft naar de begrootingscommissie het protest gezonden, dat de buitenlandsche comité's van houders der buitenlandsche schuld richtten tegen het besluit van 13 Juni, waarbij de rente tot 1/3 terug gebracht is. De minister der open bare werken zal den 13 bij het Hoogerhuis het verslag indienen der commissie van onderzoek naar het vroeger beheer der Koninklijke Portugeesche Spoorwegen. Volgens sommige bladen zou daarbij een geldelijk schandaal aan het licht komen. XWE19E1V. Te Stockholm zijn bij de verkiezingen voor den Volksrijksdag alle door de socialisten gestelde candidaten gekozen met 12000 van do 21000 uitgebrachte stemmen. Tpt de gekozenen behoort eene vrovw. VEREEATGRE STATE». Tien duizend burgers, die in de nabijheid der grenzen van Canada waren, heb ben de tnsschenkomst van het Congres ingeroepen ten einde te beletten dat ingezetenen nit Canada de grens overgaan om over dag tegen dein de Vereenigde Staten gebruikelijke loonen te werken en 's avonds naar hun land terug te keeren. Te Nieuw-York heerscht de typhns vrij hevig den 7 waren er 116 gevallen, waarvan 18 met doodelijken afloop. KOAPTE. In 1892 gingen door het Suez-Kanaal 3559 schepen tegen 4207 in 1891 en 3389 in 1890. De ontvangsten bedroegen in 1892 frcs. 74.459.763 tegen frcs. 83.422.101 en frcs. 66.984.000 in 1890. De commissie voor het stichten van een nieuw protestantsch ziekenhuis te Nijmegen ontving den 1 van een ingezeten eene gift van f 5000. Een panbakkersknecht nit Makknm heeft aan den commissaris van politie te Leeuwarden nit eigen beweging bekendde fabriek zijner patroons, de heeren gebr. Tiche laar te Makkum, in brand te hebben gestokenwelke brandbij tijds ontdektnog geblnscht had kunnen wor den waarna hij de vlucht had genomen. Hij was sedert jaren bij die heeren werkzaam geweest, die hem steeds goed behandeld hadden door misbruik van sterken drank was hij tot die daad gekomen. Koningin Wilhelmina rijdt in de laatste dagen her haaldelijk schaatsen op den vijver achter het Huis ten Bosch te 's-Gravenhage. Regenten van het Heilige Geest of Oudemannen huis te Rotterdam hebben de gemeente Rotterdam doen dagvaardenom door den rechter te hooren uitspreken, dat de door hen beheerde instelling eene bijzondere is als bedoeld onder letter C van art. 2 der armenwet en tevens het Oudemannenhuis op de Hoogstraat van de gemeente terng gevorderd, Te Leeuwarden heeft de burgemeester het verbod tot hot honden van samenscholingen ingetrokken, daar de openbare orde na den 29 December niet weer ver stoord is geworden. Het bestuur der Vereeniging Eriesch Rundvee- stamboek heeft uitgegeven het kalverenboek van 1892 waarin ongeveer 700 kalveren ingeschreven zijn, ver deeld in zwartbonteroodbonte en gemengdkleurigen. Onder de leden zijn 113 veehouders, wier geheel beslag uit vee van eene en dezelfde haarkleur bestaat en 9, die uitsluitend met stamboekvee en volbloed afstammelingen daarvan fokken. Uit de bij den naam van elk in het stamboek opgenomen kalf vermelde aanwijzingen van af stamming "blijkt, dat van onderscheidene ingeschreven kalveren de voorouders tot in zes geslachtenzoowel van vaders- als van moederszijdebekend en in de Stamboe ken der vereeniging ingeschreven zijn. Gedurende 1892 is het getal scholen met den Bij bel in Nederland met 22 vermeerderd en geklommen tot 546: daarvan worden 204 door de Vereeniging voor christelijk nationaal schoolonderwijs, gevestigd te Am sterdam, meteen jaarlijksch subsidie ondersteund en 31 door de Vereeniging voor gereformeerd schoolonderwijs. Bij den schoolraad hebben zich 259 scholen aangesloten. De gemeente Schoterland heeft het prachtig buiten Nieuw Eriesburg" aan de verlengde Dracht te Heeren veen aangekochtom tot gemeentelijk arm- en ziekenhuis te worden ingerichtde daarbij behoorende grond is mede op schatting door de gemeente overgenomen. Op 1 Januari waren bij de ned. herv. kerk 377 predikantsplaatsen onbezet, waarvoor slechts 6 candidaten beschikbaar zijn en waarvan 4 zich nog niet beroepbaar gesteld hebben. Te Wieringen zijn in 1892 geb. 71, overl. 54 gehuwd 23 de bevolking klom van 2726 tot 2750. Te St. Maarten zijn in 1892 geb. 26, overl. 17, gehlwd 7 de bevolking klom van 1001 tot 1008. Den 1 geraakten te Zaandam twee kinderen 6 en 4 jaar oud, in eene bijtdat van 6 jaar werd gered het andere verdronk. Te Zaandam zijn in 1892 geb. 496, overl. 2o0, gehuwd 121. Te Zaandam zijn in 1892 in de haven aange komen 173 zeeschepen tegen 164 in 1891, waaronder 130 stoomschepen. 70 stoom- en 6 zeilschepen waren beladen met balken 39 20 14 7 3 3 2 1 zeilschip 1 stoomschip en 1 1 gezaagd hout, rijst klein hout gerst, balken en ge zaagd hont, lijnzaad chinaklei, houtstof. BELC1IE. Met den eersten zijn alle telefoonlijnen in dit Rijk in het bezit van den Staat overgegaan. BUITSCHUAAR. De Staatscourant verklaart om trent de honderd door de Vorwkrts openhaar gemaakte kwitantiën van het Welfenfonds, dat de regeering reeds in het begin van 1892 van deze zaak kennis droeg, maar terstond overtuigd was geweest, dat hier bedrog in he spel was. Dat hier vervalsching plaats had, was reeds hieruit klaar, dat betreffende het gebruik van gelden van het fonds voor geheime staatkundige doeleinden de ont vangstbewijzen van den Rijkskanselier of van de door hem gemachtigde ambtenaren alleen de bewijzen voor de kas uitmaakten en dat deze telkens, na gegeven décharge, verbrand werden en dat daartoe bestemde kwitantie-tor- mnlieren nooit bestaan haddon. Op eene den 8 te Bochnm gehouden vergadering van mijnwerkerswelke ook door socialisten druk bezocht werd, is besloten, de werkstakers in het Saar-district te steunen door den 9 mede het werk te staken. Ook de mijnwerkersvergaderingen te Gelsenkirchen hebben zich gezamenlijk aangesloten bij het besluit om den 9 het werk te staken. Den 9 des avonds zijn voor twee hotels te Gelsenkirchen dynamietpatronen ontploft. E»6ELA»0. De onder-minister voor Ierland, de heer West Ridgeway, i3 in verband met de minder goede verhouding met Marokko met eene tijdelijke zending daar heen belast. ERAA'RRIJM- De door het blad Libre Parole tecrgn den 6 des avonds belegde volksvergadering werd do°or 2000 personen bijgewoond. Markies de Morés ver klaarde te strijden tegen de oppermacht van het gelden te zoeken naar eene regeling, waardoor het kredietwezen Aangenomen het beroep bij de herv. gemeente te Uitgeest door ds. A. H. Claassen te Egmond aan den Roef. De Leeuwarder Courant bevatte rmm 40 aankon digingen van hardrijderijen op schaatsen in Friesland het bedrag der uitgeloofde geldprijzen is meer dan 1700. De directeur-generaal der Maatschappij tot exploi tatie van Staatsspoorwegen heeft een rondschrijven ge richt aan het personeelwaarin allen, hoofdambtenaren, ambtenaren en minderen, worden aangespoord, de grootste zuinigheid te betrachten, die met eene goede uitoefening van den dienst bestaanbaar is. Wanneer het personeel zich daarvan doordrongen toontdan zal de directeur- generaal overwegeu of met 1 Juli a s. tot verhooging van bezoldiging kan worden overgaan. De omvang van dezen, ook door den directeur-generaal zeer gewenschten maatregel zal afhangen van de toewijding van het per soneel. Volgens eene in de Middelburgsche Courant gedane mededeeling omtrent het weer in 1892 was de wind 104 dagen zuidwestop 56 westop 54 noordwestop noordoost, op 28 oost, op 27 zuidoost, op i.3 zuid en op 21 noord. 169 dagen was het bestendig mooi weer met heldere of lichtbewolkte lncht152 dagen betrokken op 109 dezer dagen viel veel of weinig regenterwijl op 116 dagen de lncht zwaar bewolkt was39 dagen was het buiig weder vergezeld van hagel met sneeuwot hagel en regen 29 dagen mist, waarvan 14 in November en wel 7° achtereen; 28 dagen sneeuw18 dagen onweer; 20 dagen sterke wind of storm. Verder had men 72 sterke of lichte nachtvorsten. De vorsthoezeer niet streng duurde lang en was slepend. Tegen den heer W. G. Boele, te Kampen, die den voorzitter van den raad tijdens de raadszitting beleedigde, is door het Openbaar Ministerie bij de arr. rechtbank te Zwolle f 100 boete geëischt, subsidiair 14 dagen hechtenis. tod Bij kon. besluit van den 9 is de heer mr. J1tv. M do Nerée tot Babberich, lid van Ged. Staten van Gelderland, met ingang van 1 Februari benoemd tot lid van den Raad van State. 4 zeilschepen en 1 schip Te Rotterdam zijn in de afgeloopen week 23 per sonen door roodvonk aangetast en 5 daaraan overleden. Den 4 is te Grostliulaseni een zevenjarig knaapje met zijn sleetje in een bijt gereden en verdronken. Bij kon. besluit van den 5 is de heer W. Hummel, hoofd eener openbare school te Meppelbenoemd tot rid der in de orde van Oranje-Nassaudeze heer was 50 jaren hoofd dier school en was als zoodanig afgetreden. Hen 6 is do geregelde gemeenschap van Texel met den vasten wal opgegeven moeten worden. De heer Aug. Hendrichs is den 6 met algemeene stemmen tot voorzitter der kamer van koophandel en fa brieken te Amsterdam gekozen. Bij eene den 7 door de Amsterdamscho IJsclub te Amsterdam gehouden internationale hardrijderij op schaatsen voor beroepsrijders op de korte baan van on geveer 200 el, werd de prijs van 200 gewonnen door K. Haye nit Akkrnm de premie van J 75 doorG. Ent jes uit Groningen en de premie van f 25 door P. J. de Boer nit Wateringen. Den 7 had de sneltrein van 9 n. 14 m. des voor middags nit Zwolle naar Deventer een oponthoud van ongeveer l£ nnr door het springen van een wielband van een bagagewagen achter de locomotief bij de krom ming van den weg tusschen Wije en Olst. Door gebruik te maken van den noodrem wist een conducteur groote ODgelukken te voorkomen. P. Visser te Boznm (Friesland) vierde den I zijn honderdsten verjaardag. De minister van oorlog heeft besloten tot do op heffing van het militair hospitaal te Willemstad. De arr. rechtbank te 's-Gravenhage heeft E. Mas, zaakwaarnemer aldaar, die onder voorgeven van gelden op hypotheek te zullen verschaffen, van verschillende personen voorschotten had weten of pogen te verkrijgen, met het oogmerk om zich wederrechtelijk te bevoordeelen, veroordeeld tot drie jaren gevangenisstraf. Dr. P. Westerhoff te Eelde heeft bedankt voor de betrekking van directeur van het asyl voor drankzuch tigen »Hooghnllen". De minister van binnenl. zaken heeft aan den ge- meenteraad van Haarlem verzocht de vieeschhal op de Groote Markt, thans voor 350 per jaar verhuurd, voor den tijd van 25 jaren a f 1000 'sjaars aan den Staat te verhuren, om daarin de Rijks-archieven van Noordholland te bergen.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 2