Een stoere Noorman. No. 6. Vijf en Negentigste Jaargang. 1893. VRIJDAG 13 JANUARI. Gemeenteraad- FEUILLETON. Vergadering op Woensdag 11 Januari 1893. ALKMAA1SCHE <01 KAM. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Telefoonnummer Prijs der gewone Advertentlën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. m Aan het postkantoor te Beverwijk be rusten twee onbekende brieven, geschreven uit Alkmaar aan mej. N. Smit, adres ,mej. wed. Smit, Uitgeest. Rookerij. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat het verzoek om eene rookerij te vestigen in het perceel aan de Voordam Nb. 12 door den verzoeker ingetrokken is. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. Maclaine Pont. 11 Januari i1893. De Secretaris, Ndhout van der Veen. No. 1. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 16 leden. Afwezig met kennisgeving de heer Mr. A. P. de Lange, wegens uitstedigheid. De Voorzitter opent de vergadering, waarna 1. de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 2. Deelt de Voorzitter mede dat a. hij krachtens art. 68 der gemeentewet reeds in handen der vaste commissie van financiën om bericht en raad gesteld had het bezwaarschrift van K. Visser tegen zijnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen dienst 1892 op het suppletoir kohier dier belasting op 20 December 1.1. in het openbaar aanbesteed is de uitvoering der gemeente-werken in 1893, waarvan de afloop reeds in dit blad is medegedeeld e. op 21 December in het openbaar verkocht zijn eenige boomen voor f 365 en het hakhout voor j 367,55 samen voor 732,55 d. de minister van justitie de huur van de lokalen in het stadshuis, bij de arr. rechtbank en het kanton gerecht. in gebruik opgezegd heeft tegen 1 Augustas 1893. Voor kennisgeving aangenomen. Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering ingekomen stukken. Van Gedeputeerde Staten. 3. Brief, ten geleide van het goedgekeurde suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting naar het inko men, dienst 1892. 4. Brief, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit tot onderhandsche verhuring van het erf aan het Zeglis aan P. Messelaar voor 10 jaren. 5. Besluithoudende machtiging om over de helft der op de gemeente-begrooting voor 1893 uitgetrokken uitgaven te beschikkeu. 6. Brief, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit tot het in eigendom en onderhoud overnemen van de zoogenaamde Aschstraat bij de gemeente. Ns. 3 tot en met 6 voor kennisgeving aangenomen. 7. Brief van den Voorzitter van Gedeputeerde Staten Een roman, naar het Engelsch, van Edna Lyall. 21) In bittere tegenstelling riep hij zich het droeve huis te Kalvedalen voor den geesthij stelde zich voor, hoe de heer Grönvold de laatste beschikkingen maakte en beur telings medelijdend of afkeurend zich uitliet over zijn schoonbroeder hij dacht aan Sigrid en Swanhild in haar smart en verlatenheid hij dacht aan zijn vader, die kond en stil daar lag. Verstikkende snikken rezen op in zijn keel, toen het hem hoe langer hoe duidelijker werd, dat alles voorbij was, dat hij nooit meer zijnen vader zon zien. Maar zijn oogen waren droog, zonder tranen de eenige troost, die hem nog bleef, was dat hij zoo spoedig moge lijk zou trachten, het besluit uit te voeren, dat hij zoo even had genomen. Misschien begreep hij ditwant hij stond op en wilde niet langer denken aan de voorstellingen die zoolang hem hadden bezig gehouden hij ging denken aan hetgeen hij nn het eerst moest doen. Hij wilde geen tijd verlie zen hij zou dadelijk aanvangen. Het eerste moest na tuurlijk zijnzninig te levenhij moest het Arnndel hötel morgen verlaten en de goedkoopste kamer die hij kon krijgen nemen. Op de tafel lag het nuttige boek Dickens' gids van Londen. Hij had het den vorigen dag te Huil gekocht en had er reeds veel genoegen en inlichting nit geput. Nn bladerde hij met bittere ernst het door totdat hij kwam aan de rubriek »kamers te huur", hij - liet zijne oogen gaan over de bladzijden, totdat hij stuitte op deze mededeeling »Zij, die nog goedkooper gelegen heden verlangen, moeten verder van het midden der stad gaan de laagste prijzen zijn in de noord-ooostelijke en ten geleide van de bij kon. besluit van 31 December 1892 tot 31 December 1895 goedgekeurde verordening tot heffing van marktgeld op de kleine kaas- en botermarkt. Voor kennisgeving aangenomen. 8. Brief van burg. en weth. ten geleide van het op 27 December opgemaakte proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger. Voor kennisgeving aangenomen. 9. Brief van het Bestuur der Vereeniging Ambachts school voor Alkmaar en Omstreken, houdende mededeeling, dat de Prov. Staten van Noordholland gedurende den tijd van drie jaren, een subsidie nit de provinciale fondsen aan de Vereeniging toegekend hebben van f2000 per jaar, ingaande met den dag van de opening der school, onder uitdrukkelijke bepaling, dat de voorwaarden tot toelating aan de school (hetzij kosteloos, hetzij tegen betaling van schoolgeldvoor al de inwoners der provincie gelijk zijn en in dien zindat van het subsidie van f 2000 eene som van f 500 worde beschouwd als eene bijdrage in de oprichtingskosten. 10. Brief van den heer S. de Lange PBz., houdende berichtdat hij aanneemt de benoeming tot regent van het burgerweeshuis. 11. Brief van den C. J. Canters, houdende bericht dat hij aanneemt de herbenoeming tot lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs. 12. Brief van den heer mr. J. P. B. van der Man- dere, houdende bericht, dat hij aanneemt do herbenoeming tot regent van het burgerweeshuis. 13. Brief van den heer dr. J. C. M. Simon Thomas, houdende bericht dat hij aanneemt de benoeming tot lid der gezondheidscommissie. Ns. 9 tot en 13 voor kennisgeving aangenomen. Zijn in behandeling genomen de volgende voor de leden ter lezing gelegen hebbende stukken. 14. Rapport der commissie van financiën omtrent de rekening der kamer van koophandel en fabrieken over 1892 sluitende in ontvangsten en uitgaven op f 125. De commissie stelt voor, haar onveranderd goed te kenren. Aangenomen. De heer Koorn voorzitter der kamer, bleef buiten stemming. 15. Verzoek van Gedeputeerde Staten om in de ge meen te-begrooting voor 1893 de toelage nit de gemeentekas ten behoeve van de dienstdoende schutterij, thans uitgetrokken op f 2294, te verhoogen tot J 2433, zijnde het bedrag, dat door hen bij de definitieve vaststelling der begrooting voor de kosten dier schutterij als toelage nit de gemeentekas is toegekend. De commissie van financiën, daaromtrent gehoord, bericht, dat zij wel ge- wenscht haddat Gedeputeerde Statenvan meening zijnde, dat de volgnummers 4 traktement van den luitenant kwartiermeester en 9 id. van de tamboers verhooging moes ten ondergaan, de redenen opgegeven hadden, waarom zij die verhooging noodig achtten. Is dit besluit toch gegrond op de overweging, dat die jaarwedden geregeld moesten wordon in overeenstemming met de aanschrijving van den minister van binnenl. zaken van 12 December 1828 M/S No. 91, dan ziet de commissie niet in, waarom die aanschrijving wel toegepast moet worden op posten, zuid-oostelijke wijken, waar een kamer met bed te krij gen is voor een hnnr van tien shillings en zelfs minder, tot dertig shillings." Hij sloeg de kaarten op die voor in het boek staan en besloot in de buurt van Vauxhall en Lambeth te gaan zoeken. Nn kwam de vraag wat hij zon kunnen verrichten. Hij had er geen flauw begrip van. Misschien zon Diekens hem iets aan de hand kannen doen. Hij sloeg weder de bladen om, totdat zijn oog viel op de woorden Ameri kanen in nood (Vereeniging tot bijstand van)" Hij ging de opgaven na, maar er scheen voor ieder hulp te zijn, behalve voor Noorwegers. Er was een tehnis voor Fran- schen een ondersteuningsfonds voor Hongaren een lief dadige instelling voor Italianenzestien liefdadige instel lingen voor Joden, een vereeniging tot ondersteuning van Poleneen voor Iereneen voor Nederlanderseen voor Spanjaarden en Portngeezen een voor Belgen. De eenige kans voor hem was de »Algemeene vereeniging van weldadigheid," een naam die hem bitter deed glim lachen, of de »Vereeniging der vrienden van noodlijdende vreemdelingen." Hij besloot eerst in den uitersten nood zich tot die vereenigingen te wenden en zocht de rubriek Zweden en Noorwegen om het adres van den consul te vinden. Naar hem moest hij het allereerst gaan om hem raad te vragen. Er was in Pleetstreet ook een Scandinavische clubdaar zon hij een lijst van de leden zien te krijgen misschien vond hij een bekenden naam en in ieder ge val zon hij daar zijn moedertaal hooren, hetgeen op zich zelf reeds een troost zon zijn. Toen hij dit had besloten, trachtte hij te slapen, maar het gelukte hem slecht. Hij was te overspannen en de vreeselijke ombeer in zijn lot, het verdriet, dat dien dag over hem was gekomen, lieten hem geen rust. Telkens als hij een paar minuten was ingesluimerd, werd hij vervolgd door akelige droomen en toen de mor gen aanbrak was hij koortsig en ziek, maar nog altijd vast besloten, het programma uit te voeren, dat hij zich had gesteld. die dientengevolge verhooging ondergaan en niet op die, welke in verband daarmede verlaagd zonden moeten wor den. Door deze handelwijze wordt de toch reeds voor de gemeente bezwarende uitgaat voor de schutterij noodeloos verhoogd. Voor het oogenblik valt naar de meening der commissie hieraan niet te veranderen en zij stelt daarom voor, aan het verlangen van Ged. Staten te voldoen. Zij behoudt zich echter voor, om op deze zaak breedvoerig terug te komen bij de behandeling der begrooting van de kosten voor de schutterij voor 1894. Met algemeene stemmen, zonder hoofdelijke stemming, wordt besloten de gemeente-begrooting voor 1893 te wijzigen overeenkomstig het verlangen van Gedeputeerde Staten, en op voorstel van den heer Kraakman bur gemeester en wethouders te machtigen, onmiddellijk de door de commissie van financiën te recht verlangde inlichtingen aan het college van Ged. Staten te vragen en daarmede niet te wachten tot den aanstaanden zomer bij de behandeling der begrooting van de kosten voor de schutterij voor 1894. 16. Verzoek van Gedeputeerde Statenom in het besluit tot het tijdelijk opnemen van geld in 1893 alsnog te vermelden, welk bedrag van de in het raadsbesluit van 7 December vermelde som van f 120,000 bestemd is voor kasleening en hoeveel voor buitengewone uitga ven waarvoor men thans gelden wenscht op te' nemen, om die later in eene definitieve leening te begrijpen, en om in verband daarmede de gemeente-begrooting voor 1893 te wijzigen. Burg. en weth. stellen in overleg met de vaste commissie van financiën voor, te bepalen, dat een bedrag van J 40,000 nit de gewone inkomsten der gemeente (overeenkomende met het jaarlijks daarvoor geraamde bedrag) en een bedrag van 80,000 uit de opbrengst der te sluiten geldleening zal worden afgelost. Verder de gemeante-begrooting voor 1893 dienovereen komstig te wijzigen. Met algemeene stemmen aangenomen. De heerKraak- m a n dringt bij vernieuwing aan op het bespoedigen van de uitgifte der leening, waarop de Voorzitter ant woordt, dat burg. en weth. voornemens zijn dat punt in de aan het slot der vergadering te houden zitting met gesloten deuren ter sprake te brengen. Van Burgemeester en Wethouders. 17. Rapport, in overeenstemming met de vaste com missie van financiën, op het verzoek van G. H. Langeree, met ingang van 1 Januari 1893 eervol ontslagen nacht wacht, om een jaarlijksch pensioen of gratificatie. Op grond van het gunstig rapport van den commissaris van politie wordt voorgesteld, hem eene jaarlijksche gratifi catie van f 66 te verleenen, zijnde berekend tegen 2 per jaar voor zijnen 33jarigen dienst, in overeenstemming met het aan J. van Beekum bij raadsbesluit van 19 Augustus 1891 No. 23 toegekende bedrag van ƒ80 voor 40 jaren dienst. Met algemeene stemmen aangenomen. 18. Brief, waarbij burg. en weth. verzekeren geheel te onderschrijven de gronden, waarop regenten van het burgerweeshuis hun in overweging gegeven hebben, aan den raad voor te stellen aan de weesmoeder Anna Petro- De zweedsche consul ontving hem zeer vriendelijk en luisterde met geduld naar zijne geschiedenis voor zoo ver hij haar kon vertellen. »Het is een hard geval", zeide hij. »Het was misschien voordeelig voor de engel- sehe firma deze nieuwe schikking te maken maar zoo plotseling eeDe oude betrekking af te breken en, zooals blijkt, op znlk een ongelukkig oogenblik, was bar. Wat soort van menschen zijn die Morgans Kent gij hen »0, ja," zeide Frithiof, terwijl hij een kleur kreeg. »Een van de broeders was dezen zomer in Noorwegen hij kwam bij ons aan huis hij at bij ons en was heel vriendelijk en al dien tijd moet hij hebben geweten, wat de firma voornemens was te doen." »Hij kwam zeker de gelegenheid opnemen," zeide de consul. »En de andere broeder »Dien heb ik gisteren gesproken," zeide Frithiof. »Hij was zeer beleefdhij vertelde mij, dat het telegram dien ochtend was verzonden, omdat het geen uitstel kon lijden en sprak met grooten lof van mijn vader. Woorden kos ten niets." De consul merkte den bitteren toon op en zag nit- vorschend zijn bezoeker aan. »Arme jongen dacht hij. Hij begint het leven met een bittoren grief en niets is zoo slecht voor een man als dat. Hrj ziet er flink nit ook. Als hij hier blijft met die verbittering is hij ver loren." »Maar," zeide hij, »al zijn die Morgans scherp in zaken, zij zijn toch menschen. Als zij hooren op welk een on gelukkig tijdstip hun telegram is aangekomenis het niet meer dan natuurlijk, dat het hun zal spijten. Hun eerste gedachte zal zijn, u te helpen. Ik zon raden, dade lijk naar hen toe te gaan en met hen te spreken. Indien zij fatsoenlijke menschen zijn, zullen zij u bij hun filiaal te Stavanger aanstellen of misschien kannen zij u hier, te Londen gebruiken." »Ik kan niet naar hen toe gaan," zeide Frithiof met gesmoorde stem. Liever sterf ik." »Ik kan begrijpen," zeide de consul, »dat gij tegen hen verbitterd zijtna de behandeling, die gij van hen hebt ondervondenmaar toch geloof ik, dat gij het moet

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1