Buitenland. nella Baars, weduwe van den onlangs overleden weesvader G. Kerkhoven Dz. voor te dragen voor eene jaarlijksche tegemoetkoming, b.v. van 300, tot aan haar over lijden uit de inkomsten van het gesticht. De uitstekende wijze, waarop die weesvader gedurende bijna 20 jaren die hoogst moei olijke betrekking waarnam, is zoo algemeen bekend dat het onnoodig mag worden geachtzulks breedvoerig uiteen te zetten. Door goedkeuring te ver- leenen aan het denkbeeld van regenten, om aan haar, die hem daarin steeds trouw ter zijde stond, eene jaar- lijksche tegemoetkoming gedurende haar verder leven te verstrekken, zal de gemeenteraad een doorslaand bewijs geven, dat ook hij waardeert de wijze, waarop deze wees vader en weesmoeder zich van hunne taak gekweten hebben. Kunnen zij zich dus geheel vereenigen met het verleenen dier tegemoetkoming uit de fondsen van het gestichthet belang van de gemeente en het gesticht brengt mededat aan dit besluit de beperkende bepaling toegevoegd wordtdat daaruit voor de toekomst geen enkele verplichting of gevolgtrekking ontleend kan worden, Uitdrukkelijk moet vaststaan dat dit besluitwegens zeer buitengewone omstandigheden genomen wordende, geheel op zich zelf staat. In de tweede plaats herinneren zij, dat jaarlijks op de begrooting van het burgerwees huis eene gratificatie van 50 voor dezen weesvader en deze weesmoeder uitgetrokken werdwelke naar hun inzien thans moet vervallen, daar er geen enkele reden bestaat, om dadelijk aan de nieuwe titularissen die gra tificatie te verleenen. Eindelijk stippen zij aan dat de indertijd aan den gewezen binnenvader van het gasthuis W. Sprang verleende toelage van 150 per jaar ook uit de fondsen van het gesticht voldaan werd zoodat het thans voorgestelde besluit betreffende de vereffening dezer uitgaaf in overeenstemming is met het toen aange nomen besluit. De commissie van financiën stemt geheel met dit voorstel in de uitstekende diensten, door ge noemde titularissen gedurende een 20tal jaren aan de weezen der gemeente bewezen rechtvaardigen naar hare meening in alle opzichten een dergelijk voorstel. Tevens deelt zij het gevoelen van burg. en weth., dat de tot- heden uitgetrokken gratificatie van f 50 per jaar voor den vader en de moeder thans moet vervallen. Er be staat toch geen enkele reden, om de opvolgers te doen deelen in eene gunst, wolke alleen als bewijs van waar deering aan de thans aftredende titularissen werd ver leend. Zij stelt daarom voor, regenten daartoe uit te noodigen. Na het geven eener kleine toelichting aan den heer Kraakman door den Voorzitter, wordt met algemeene -stemmen zonder hoofdelijke stemming, besloten goed keuring te verleenen aan het door regenten van het burgerweeshuis gedane voorstel, om aan de weesmoeder A. P. Baars, weduwe van den overleden weesvader G. Kerkhoven Dz., eene jaarlijksche tegemoetkoming van 300 gedurende haar verder leven uit de fondsen van het gesticht toe te kennen en regenten uit te noodigen bedoelde gratificatie voortaan niet meer op de begrooting uit te trekken. 19. Verzoek om machtiging om den door de Maat schappij tot exploitatie van waterleidingen in Nederland naar aanleiding van art. 7 der concessie voor de duin waterleiding gevraagden waarborg van 10 procent van de aanlegkosten der straatbuis, geraamd op 1400, of f 140 per jaar voor de aansluiting der Cadettenschool, aan de duinwaterleiding, omdat geene buizenleiding daar ligt, te verleenen. De Staat, gevraagd om zich tot een minimum waterverbruik per jaar te verbinden heeft daartegen bezwaarwaarom de Maatschappij aan de gemeente, die hetzelfde recht heeft als de eigenaar van het terrein der Cadettenschool, de Staat, vraagt, dien waar borg te verleenen. Burg. en weth., die in het verleenen van dien waarborg niets geen bezwaar zien vragen machtiging om daartoe over te gaan, onder eenige zeker heidsbepalingen tot een bedrag van ten hoogste 140 per jaar. Na eene korte bespreking met, algemeene stemmen de machtiging verleend, nadat de heer Stoel opgemerkt had dat de som van 1400 hem te hoog voorkwam en de heer Kraakman uitdrukkelijk had doen uit komen dat hij alleen hiertoe wilde overgaan ter wille van den Staatniet van de Maatschappijdie in dit geval dien waarborg niet had behoeven te vragen. 20. Brief van het Bestuur der Vereeniging Ambachts school voor Alkmaar en omstreken, waarbij het onder dankbetuiging voor de wijze, waarop zijn advies voor den bouw van een Ambachtsschool gevraagd is en voor den bekwamen spoed, waarmede de bouw dier school bevorderd wordt, een schetsontwerp aanbiedt en toelicht en ten slotte aanbeveelt, onder opmerking dat de bouw som op 10000 ruim begroot, mag gerekend worden, waaronder dan nog begrepen zijn kleine vertimmeringen, die uit den bouw zullen voortvloeien in de handteeken- zaal der burgeravondschool en een kast voor pleister afgietsels. De heeren Kraakman, Con ij n en Boelmans ter Spill dringen aan op aanneming van dit plan iu beginsel, onder uitnoodiging aan burg. en weth. van op dien grondslag eene -:tgewerkte teekening met begrooting van kosten aan den Raad ter vaststelling aan te bieden, waarbij rekening gehouden zou kunnen worden met de gerezen vraag, of ook voldoende voorzien is of kan wor den tegen brandgevaar, ontstaande uit de vereeniging van de Ambachtsschool met de burgeravondschool. Daar entegen achtten de Voorzitter en de heer C. W. Bruinvis in het belang van eene spoedige behandeling dezer zaak het onnoodig eene nadere teekening aan den raad aan te bieden. Zij meenden, dat de verdere behan deling thans gerust aan burg. en weth. kon worden overgelaten, onder verplichting dat zij het gevoelen der commissie van bijstand omtrent het bestek en de teeke ning inwonnen en in geen geval te boven gingen de som van 10000. Na eenige bespreking werd met 15 stemmen tegen 1 stem van den heer H. J. Bruinvis besloten, dat burg. en weth. door den architect eene uitgewerkte tee kening met begrooting van kosten zouden laten ontwer pen op het door het Bestuur der Ambachtsschool aange geven plan en cijfer en aan den Gemeenteraad zoo spoedig mogelijk ter vaststelling zouden indienen. 21. Uitgewerkt plan voor het stichten der tweede openbare school voor ©nverinogenden op het erf der gemeente aan de Oudegracht, waarvan de kosten geraamd zijn op f 27450 De commissie van bijstand, omtrent dat plan gehoord, kan zich daarmede volkomen vereenigenterwijl burg. en weth. van den districts schoolopziener, met wien zij over dezen bouw in overleg zijn getreden, de verzekering ontvingen, dat hij aan dit plan onmiddellijk zijne goedkeuring zou hechten. Vastgesteld. 22. Het in de vorige vergadering ingekomen schrijven van burg. en weth. betreffende het verleenen vau kleine toelagen aan de kweekelingen der Rijksnormaalleesen. Voor kennisgeving aangenomen. 23. Is overgegaan tot het benoemen van een hoofd der openbare burgerschool uit de volgende alpha- betische voordrachtlu. E. J. Aukes te Alkmaar 2°. R. C. Dijksterhuis, hoofd te Borkeloo, 3°. J. F. Heebink, onderwijzer aan de Spieghelschool te Amsterdam 4°. J. Straks te Arnhem, 5°. G. Wit, hoofd te Sluis, 6°. P. Wyga, hoofd te Ternaard Met 15 stemmen benoemd F. J. Aukes één blanco biljet werd gevonden. 24. Nadat de heeren J. de Lange en de Sonnaville de vergadering verlaten haddon, werd de aangekondigde zitting met gesloten deuren gehouden, na heropening waarvan 25. de vergadering gesloten werd, daar geen der leden iets in het midden had te brengen. BhliGIE. Voor het gebouw der katholieke socië teit te Luik dat door de katholieken aangekocht was toen de daar gehouden werkmanssocieteit haar bestaan moest opgeven, is een dynamietpatroon ontploftwelke slechts onbeduidende schade heeft verooorzaakt, DUITSCMiANTIK Den 10 zijn 11171 kolendelvers beproeven. Zij waren niet op de hoogte van de zaken van uwen vader zij hebben hem niet opzettelijk gedood. Dat de twee rampen zoo onmiddellijk op elkander volgden, is een toeval." (1 «Ik kan niets van hen aannemen het is onmogelijk, zeide Frithiof. »Neem mij niet kwalijk, als ik ronduit spreek, zeide de consul. «Gij zijt nog jong en gij kent de wereld niet Indien gij u laat beheerschen door zulk een hoogmoed kunt gij niet hopen vooruit te komen. Denk er nog eens over na en als gij inderdaad deze menschen niet kunt gaan spreken, schrijf hun dan ten minste. »Ik kan u niet alles uitleggen, mijnheer, maar er zijn bijzondere redenen die het geheel onmogelijk maken. Het bloed was hem naar het vooihoofd gestegen; in een rechte lijn sloten zich zijne lippen; misschien was het, omdat zij trilden, dat hij ze zoo samen drukte. «Er is een vrouw in het spel," dacht de consul. «Dat maakt de zaak ingewikkelder. Een reden te meer voor hom om Londen te verlaten. Toen zeide hij, indien gij het onmogelijk vindt, u tot hen te wenden, zou ik u sterk aanraden, naar Amerika te gaan. Iedereen komt naar Londen om werk te vinden, maar de straten van Londen zijn tegenwoordig volstrekt niet met goud gepla veid; het is een slechte tijd, ga waar gij wilt, gij zult overal hooren, dat er weinig te verdienen en te leven duur is. Indien ik eenig vooruitzicht had in Amerika, zou ik dadelijk gaan," zeide hij. »Maar kort geleden heb ik te Bergen nog gehoord, dat het ook daar niet gemakkelijk is werk te vinden. Het is de reiskosten niet waard, om daar in denzelfden toestand te zijn als hier en bovendien eenige honderden mijlen verder van huis." «Wat kunt gij? vroeg de consul. «Hoe staat het uw Engelsch? »Ik kan het gemakkelijk schrijven en spreken. Duitsch natuurlijk ook. Ik kan boekhouden." »Eenige lust voor het onderwijs vroeg de consul. «Volstrekt niet," zeide Frithiof met overtuiging. «Dan geloof ik, dat er voor u niets over blijft, dan iemands secretaris te worden of kantoorklerk, of mis schien zoudt gij kunnen vertalen, maar dit werk is niet gemakkelijk te krijgen. Alles is overvol, vreeselijk over vol. Maar ik zal natuurlijk aan u deuken en gij zult aan het werk gegaan. Het blad de Bergmansfreund deelde mede, dat wegens de oproerige beweging voorloopig on geveer 500 opruiende leden van de Mijn-vereeniging ont slagen waren. Verder werd wegens den slechten toestand van het kolenbedrijf bovendien aan ongeveer twee tot drieduizend mijnwerkers, toen zij bij de groeven kwamen, de toegang geweigerd. Het was noodig den weerspannigen indachtig te maken, dat zij niet ongestraft met contractbreuk licht zinnig eene werkstaking kunnen beginnen. ENOEUAND. De heer te Londen teruggekeerd. Hij Gladstone is van was zeer wel. Biarritz met En uw best doen. Wacht, ik kan u een introductiebrief voor den heer Sivertsen geven. Hij is de schrijver van een bekend boek over Noorwegen. Kunt gij den weg vinden in de stad «Dat gaat vrij wel," zeide Frithiof. «Dan hebt gij bier zijn adres Museum street. Neem een omnibus naar de Bank en stap af aan den hoek bij den winkel van Mndie. Laat mij hooreD, hoe het met u gaat. Ik stel er veel belang in het te weten." Met een vriendelijken handdruk liet hij Frithiof gaan en een weinig opgebeurd door dit onderhoud begaf hij zich naar het adres dat hij had ontvangen. De kamers van den heer Sivertsen waren zoo somber mogelijk zij stonken naar tabakzij waren slecht ver licht en Frithiof dacht, dat de vensters zeker in een week niet waren open geweest. Mudie's boekwinkel, aan de over- i zijde, was het eenige merkwaardige, wat men kon zien. Hij wachtte eenige oogenblikkon, zich verwonderend, hoe een schrijver van naam bet kon uithouden in zulk een holen trachtende uit de kamer op te maken, wat soort van een man de bewoner was. Eindelijk ging de deur open en een man van vijf-en-vijftig jaar met grijze haren een hoog voorhoofd en ietwat stug vierkant gelaattrad binnen. «Ik heb den brief van den consul gelezen," zeide hij, terwijl hij Frithiof groette en hem uituoodigde plaats te nemen. «Wat gij wilt hebben is moeielijk te krijgen. Weet gij wel, dat duizenden te vergeefs naar eene betrekking zoeken «Ik weet dat het moeielijk is," zeide Frithiof, «maar hier heb ik nog meer kans dan in Noorwegen en ik moet iets vinden." De nadruk waarmede hij deze woorden sprak, maakte, dat de schrijver met meer aandacht hem aanzag. «Het verveelt mij al lang, dat jonge menschen bij mij komen om hulp te vragen,' merkte hij openhartig op. «Gij allen zijt een ontaard geslacht, gij jongelieden van den tegenwoordigen tijd. Ik houd het er voor, dat gij niet weet wat werken is. Geld wilt gij hebben geen werk." «Ja", zeide Frithiof bedaard. «Gij hebt volkomen gelijk. Ik wil geld hebben." (Wordt vervolgd.) FBAKHBIJH. Den 9 had te Brest eene groote vergadering van katholieken plaats, waar bisschop d'Hulst den toestand uiteenzettewelke door de jongste gebeur tenissen in het leven is geroepen. Hij verklaarde dat de Panamazaak de zorg voor de eerlijkheid op den voor grond bracht. Hij prees daarin als verkiezingsprogramma aan, de republiek, door eerlijke lieden bestuurd. De voornaamste katholieken van het arrondissement ver klaarden, dat zij, in overeenstemming met dit programma, een katholiek verkiezingscomité zouden vormen. De beul Deibier, die te Parijs geene woning kon vinden, heeft eene prachtige villa te Auteuil aangekocht waar heen hij den 8 vertrokken is. In den ministerraad van den 10 des morgens deelde minister Ribot mede dat in de bespreking, die hij des ochtends met eenige zijner ambtsgenooten had gehouden, die aangewezen waren om den toestand grondig te onder zoeken zij tot de overtuiging waren gekomen dat het noodig was het Kabinet op nieuw samen te stellen. Dien tengevolge hebben de ministers den 10 den President hun ontslag aangebodendat aangenomen werd. Vóór de indiening van hun ontslag besloten zij dat de mi nister van oorlog, de heer de Freycineteen besluit zou teekenen waarbij generaal Saussier, overeenkomstig art. 37 der wet van 13 Maart 1877, zonder acht te slaan op zijnen leeftijd in dienst blijft bij de eerste afdeeling van den Grooten Staf van het leger. President Carnot nam het ontslag aan en belastte met de samenstelling van een nieuw Kabinet den heer Ribot, die zich belasten zou met de portefeuilles van binnenl. en buitenl. zaken. De heeren Loubet en de Freycinet zullen als ministers af treden. Kanier. De zitting werd den 10 geopend door den heer Pierre Blanc, republikein, het oudste lid, met de volgende toespraak Mijne Heeren Als er iets is, dat de republikeinen kan troosten, dan is het de overtuiging, dat de republiek onder de gebeur tenissen der laatste tijden niet heeft kunnen lijden. Daar naast staat de zekerheid, dat het vaderland zich eensge zind zal scharen rond de republiek, welke niet verant woordelijk kan worden gesteld voor de fouten van enkelen harer burgers. De justitie houdt zich met die zaak be zig, want de republiek wil niet dat er straffeloosheid zij. Een rapport is gereed, dat de Kamer uitnoodigt een einde te maken aan de beweging". (Herhaalde toejuichingen links.) Met 542 tegen 2 stemmen werd besloten tot de be noeming van een voorzitter over te gaan en daarna op voorstel van een lid der rechterzijde, dit te doen bij hoofdelijke oproeping, waardoor beter zou uitkomen het door de leden der rechterzijde genomen besluit om zich van stemming te onthouden Door het lot werd be slist, dat met de letter M zou begonnen worden. Deze wijze van stemming gaf herhaaldelijk tot onstuimige tooneelen aanleiding, wanneer de naam van een lid opge roepen werd, die op de eene of de andere wijze in de Panamazaak betrokken was. Toen de oud-minister Bouvier zich naar de tribune begaf om te stemmen werd hij door de boulangisten en den heer de Bernis nageroepen. Rouvier en de Bernis zouden handgemeen zijn gewor den waren andere leden niet tusschen beiden gekomen. De naam van den oud-minister Baïhaut werd met gemor ontvangen die van Ricard daarentegen met toejuichin gen. Ten slotte bleek het vereischte stemmenaantal (289) niet uitgebracht te kunnen worden, zoodat eene nieuwe zitting om 5 uur bepaald werd. Op Fioquet waren slechts 120 stemmen uitgebracht. In die zitting, welke in de aanvang even rumoerig was, werd door den Voor zitter een brief aan hem van den heer Fioquet voorge lezen, waarin hij verzocht der Kamer mede te deelen dat hij geen candidaat voor het vooizitterschap der Ka mer was. Onder een vreeselijk geweld ving de stemming voor een voorzitter aan. De heer Casimir Perier, een zeer gematigd republikein, werd verkozen met 254 stemmen tegen 76 stemmen op den heer De Mahij, die tegen zijnen wil door de koningsgezinden gestemd was. De benoeming der onder-voorzitters, secretarissen enz. werd daarna tot den 11 uitgesteld. Te half zeven eindigde de zitting. Op de openbare tribunes werd de kreet leve Frankrijk gehoord. Senaat. Den 10 werd de bijeenkomst geopend door den heer Théry, rechterzijde, behoorende tot de oudste leden in jaren, met eene rede, waarin scherpe aanvallen op de linkerzijde werden gedaan en haar vooral verweten werd, dat zij tegen den godsdienst was, waartegen de leden der linkerzijde krachtig opkwamen. Met afwijking van de gewoonte werd dadelijk tot de verkiezing van een voorzitter overgegaan. De heer Le Royer werd met 162 stemmen tegen 1 stem als zoodanig gekozen. PORTUGAL. De voorzitter van den raad van ministers heeft zijn ontslag genomen als afgevaardigde. Men meent, dat hij tot Pair zal worden benoemd. RUSLAND. Daar tot nu toe bij betalingen van in voerrechten de loopeude en vroeger vervallen coupons der goudleeningen werden aangenomen hadden de met halfjarige coupons voorziene andere goudleeningen een voordeel boven de met vierendeelsjaars coupons voorziene sedert 1889 uitgegeven goudleoningen. Om dit onder scheid te vereffenen, is thans de bepaling gemaakt, dat behalve alle reeds vervallen couponselke coupon geldig zal zijn bij de betaling van douane-rechten, welke binnen uiterlijk zes maanden vervalt. VEBEElfilGDE Fraoklin Butter is te STATEN. Washington Generaal overleden. Benjamin

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 2