Binnenland. 341e Staatsloterij. Stadsberichten. Veiling* van vaste goederen. Nr. 12838 f 1000; Ns. 144, 5591, 9555 en 13010 f 400; Ns. 4032, 9278, 9539, 10284, 14642 en 20410 200 Ns. 4503, 5735, 5905, 7360, 12455, 15955,17515, 17729 en 19167 J 100. 5e kl., 4e lijst12 Jan. Nr. 16947 1 5000; Nr. 273 1000 Ns. 1740 en 8577 400 Nr 4479, 8522, 19322 f 200; Ns. 2267, 12505, 12533, 13114 en 20892 100. BURGERLIJKE STAND. 27 Dec. Jan z. van Jacob Bakker en Johanna van dor Heiden 13 j. Tengevolge van eene ontijdige ontploffing in een kolen mijn te Kingin den Staat Colorado, werden 27 mijn werkers gedood. MABOKKO. Engeland heeft een nltimatnm aan den Sultan gezonden waarbij niet meer dan 48 uren uitstel wordt gegeven voor het antwoord of hij schade loosstelling zal betalen voor den moord op een britsch onderdaan. Den 7 is te Rinsumageestgemeente Dantnmadeel, de boerenwoning van Herre Bosma afgebrandwaarbij 5 koeien en een varken in de vlammen omkwamen. Huis, inboedel noch vee waren tegen brandschade verzekerd. De gemeenteraad van Kieuwer-Amstel heeft den 7 met 12 tegen 5 stemmen besloten tot de opheffing van het burgerlijk armbestuur. Mevrouw van Loongeb. Borski, van Amsterdam, die op den 31 December te Cannes uit een rijtuig sprong, werd daarbij zoo ernstig gekwetstdat zij den 8 over leed zonder het bewustzijn herkregen te hebben. Den 8 is te Vlijmen nabij den Stationsweg eene boerenwoning afgebrandwaarbij zes varkens en een paard omkwamen. Van het huisraad werd nogal veel gered. De Hooge Raad heeft den 9 verworpen het cassatie beroep van den jachtopziener en onbezoldigdon Rijksveld wachter te fioegras tegon zijne veroordeeling door het gerechtshof te Amsterdam, met bevestiging van een vonnis der arr. rechtbank te Alkmaar, tot zes maanden gevangenisstraf wegens mishandelingdie den dood ten gevolge heeft gehad gepleegd door iemand die daardoor zijnen bijzonderen ambtsplicht schendt. De gemeenteraad van Zwolle heeft den 9 met al- gemeene stemmen verworpen een verzoek van den soci- aal-democratischen bond om verstrekking van voedsel aan de schoolgaande kinderen van armen en minvermo genden. Bij kon. besluit van den 9 is o. a., op verzoek eervol ontslag verleend bij de dienstdoende schutterij te Maarlein aan den heer dr. L. C. Prootals officier van gezondheid 2 klassete Saandam aan den heer C. Mats als majoor-commandant en benoemd te Hoorn tot tweeden luitenant de heer C. Oortman Gerlings. Burg. en weth. van Maarlem hebben benoemd tot commies-redacteur ter gemeente-secretarie aldaar den heer mr. A. J. van Slootenadvocaat en procureur en beëedigd klerk ter griffie van de arr. rechtbank te Gro ningen. De exploitatie van den Arnhemschen Planten en Vogeltnin kan op denzelfden voet voortgezet worden ftengevolgs van de overeenstemming met de directie der Rotterdainscbe Hypotheekbank voor Nederland verkregen. Te Hees bij Nijmegen is overleden de weduwe Ot- ten oud 102 jaren. Den 23 December zijn bij het rooien van een boom op de buitenplaats Oud-Berkenrode te Heemstede ver scheidene zilveron voorwerpen gevonden op een paar daarvan waren gegraveerd do letters E. A. W. B. Do burgemeester van Heemstede verzoekt bericht omtrent de herkomst dier voorwerpen. De anti-revolutionaire kiesvereeniging te Wage- ningen heeft bij motie verklaard, dat de gemeenteraad door zijne handeliugeu het vertrouwen dier vereeniging niet verbeurd heeft. Gedurende December zijn 97 soldaten bij het koloniaal werfdepot te Harderwijk aangenomen, waarvan 81 nederlanders en 16 vreemdelingenaan wie voor handgeld de som van f 32625 werd uitbetaald. Beroepen bij de remonstrantsche gemeente te Gouda de heer B. Tideman Jzn. te Haarlem. De Koningin-Regentes heeft f 300 doen toekomon aan het bestuur van het Toevluchtsoord voor dakloozen van het Leger des Heils te 's-Gravenhage. Den 10 zjjn te Amsterdam 4365 stemmen uit gebracht voor lid der Prov. Staton van Noordholland, waarvan 53 van onwaarde. Van de 4312 geldige stemmen waren uitgebracht op den heer G. A. Loeff, lib., 1888, T. H. van Eeghen, a.r., 1131, mr. L. H. Povel, kath., 921 en mr. J. C. Boas, rad., 331 stemmen. Alzoo horstemming tusschen de twee eerstgenoemde heeren. Bij besluit van den minister van financiën van den 11 is met aanvang van de 342 Staatsloterij benoemd tot collecteur der Staatsloterij te Leeuwarden de heer D. van Konijnenburg, controleur der dir. belastingen en van het kadaster aldaar. Bij kon. besluit van den 11 is benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw de heer F. J. Haver Droeze, majoor van het wapen der genie van het ned. indische leger, laatstelijk ingedeeld bij den generalen staf, thans met verlof hier te lande. Onder Moogwour! is een 2jarigkind, dat koken de koffie gedronken had, na hevig lijden gestorven. Het Nutsdepartement te Haarlem heeft eene 3 pet. loening, groot 50000, kunnen sluiten, met eene aflos sing van ten minste 500 's jaars, waardoor het moge lijk is eene kweekschool ad 16000 tot f 18000 te bouwen en de tegenwoordige schuld ad f 31.500 af te lossen. Den 8 is te (tiiilkarspel een door drie arbeiders gezinnen bewoond huis afgebrand, terwijl alle bewoners afwezig waren. Den 8 is te Mrdcmhlik een 18jarig meisje, dat zich den geheelen middag met schaatsenrijden vermaakt had, na een paar minuten gerust te hebben bij het op nieuw aan het rijden gaan dood ineengezakt. Den 10 werden te Amsterdam voor lid van den gemeenteraad uitgebracht 4400 stemmen, waarvan 11 van onwaarde. Daarvan waren uitgebracht 1173 op den heer J. A. YVormser, a.r., en 1034 op den heer mr. J.B. Roel- viuk, lib., tusschen welke heeren herstemd moet worden. De heer E. J. J. Kuinders, r. k., bekwam 881, de heer G. H. den Hertog, rad., 709 en F. W. Westerouen van Meetoren, candidaat van Burgerplicht540 stemmen. Den 10 is het voltooien der Rijnhaven met bijbe- hoorende werken te Rottordam door het gemeentebestuur aanbesteed. Laagste inschrijver was de heer A. Volker Lzn. te Sliedrecht voor 470.000. Benoemd tot onderwijzer te Grafhorst G. Pon te Venhuizen. In 1892 zijn te Heerhugowaard geb. 84, overl. 55, geh. 29. De bevolking daalde van 2760 tot 2723. Vee-invoer Belgie. Blijkens bericht van Harer Majesteits gezantschap te Brussel zal de invoer van rundvee uit Staats-Vlaanderen in Belgie behalve langs de douanekantoren Selzaete en Staak, van 15 dezer af ook geoorloofd zijn langs de douane kantoren Stroobrugge, Watervliet, deTrompe en de Clinge. De invoer mag alleen geschieden over dag en de in gevoerde dieren worden aan een veeartsenijkundig on derzoek onderworpen. Den 11 begaven zich te Arnhem 200 werk- loozeuordelijk in optochtnaar het stadshuiswaar 5 hunner door den burgemeester ontvangen werden. Hij verzocht opgaaf der namen van alle werkloozen en be loofde hunne wenschen aan den gemeenteraad over te brengen. Alles liep kalm af. De marktrechten te Schagen zijn voor 1893 ver pacht voor 1192 en de schapenhekken voor f 400beide bedragen zijn minder dan voor 1892. De heer H. M. Mulder te Wervershoof is be noemd tot onderwijzer aan de r. k. bijzondere school in Suriname, standplaats Paramaribo, waarheen hij den 23 Februari a. s. Vertrekt. Den 10 is de woning van A. Bobeldijk aan de Wij zend te SHdwoud door brand vernield. Van enkele akkers tusschen Zwaag en Wognum zijn de bruine boonenerwten en late zomergerst nu pas binnen. Hijp. Onder begunstiging van prachtig weer hield de Rijper ijsclub den 11 's middags haar tweeden wed strijd, deze keer voor jongens van 12 tot 17 jaar. Vier- en-zeventig hadden zich aangemeld. Twintig prijzen en premiën waren uitgeloofd. De hoofdprijs, een sigaren koker met gouden sluiting, werd van de oudste jongens gewonnen door Jan Obeé en van de jongere jongens werd de hoofdprijs een zilveren horlogebehaald door Gerrit Koene. Eene zeer groote menigte bewoog zich op de bij banen. Uitgeest. In eene druk bezochte vergadering van »Nut en Genoegen" trad den 10 als spreker op de heer G. Helleman H.Cz., van Koog a/d Zaan. Door een tien tal verschillende voordrachten wist de spreker zijne hoor ders voortdurend te boeien. Inzonderheid de komische voordrachten verwierven luide toejuichingen en brachten do lachspieren niet weinig in beweging. Bijzonderen bij val verwierp de uitstekende voordracht «De Groote en de kleino Beer" en van «Betrachting" door van Maurik. Deze voordrachten werden door het keurig pianospel van een tweetal dames op hoogst verdienstelijke wijze afge wisseld. Metingen. Den 11, des namiddags te 1 ure, werd van wege de ijsclub alhier eene hardrijderij gehouden om levensmiddelen en brandstoffen, ten behoeve van weduwen uit de gemeente. 36 Weduwen hadden ieder voor zich een rijder aangewezenvoor wie bovendien drie prijzen te winnen wareneen van f 3, een van f 2 en een van f 1. Achtereenvolgens vielen die ten deel aan J. Mooy Pz., A. Plakmau en W. de Jong. Schermeer. Aan den Stompentoren werd don 10 een wedstrjjd in hardrijden op schaatsen gehouden voor personen uit den werkenden stand waarvoor de prij zen door vrijwillige bijdragen waren bijeengebracht. Er waren 50 deelnemers, waarvan elk een hoeveelheid spek ontving, terwijl aan de prijswinners bovendien een geschenk in geld werd uitgereikt. Een vroolijk zonnetje en Schermeer's fanfarekorps luisterden het feest op en honderden bewogen zich op de Noordervaart. Door de werkzaamheid der ijscommissie is hier dan ook een schaalsrijdersbaan, die de liefhebbers doet watertanden en gedurende de laatste dagen heerscht hier eene leven digheid en drukte, die onze anders zoo stille omgeving, geheel van aanzien heeft veranderd. Van het onlangs verschenen en veelbesproken werk van Max Aordau, waarin de nieuwe kunstrichtingen van een psychologisch en maatschappelijk standpunt be schouwd en aan een scherpe critiek getoetst worden zal binnenkort bij de firma W. J. Tieme Cie. te Zutphen eene nederlandsche bewerking het licht zien onder den titel„Wntaarding." Behalve eene psychologie van het mysticisme, zal dit werk o. a. bevatten eene uitvoerige beschouwing over de Praerafaëlisten in Engeland, de Symbolisten in Frankrijk, het Tolstoïsme in Rusland, den Richard-Wagner-Dienst en de parodievormen der mystiek over de geheele beschaafde wereld. De bewerking geschiedt door Maurits Smit, schrijver van «Kunst en Leven". Den 8 had in de groote zaal van het gebouw «Eensgezindheid" te Amsterdam de reeds geruimen tijd geleden aangekondigde trekking van een amsterdamsch premielot plaats, van wege de Ueklng Tea Company voor de gebruikers van baar artikel beschikbaar gesteld. De trekking geschiedde door een meisje uit het aanwezige publiek, met het gevolg, dat aan den heer P. V. d. Hout, Alb. Cuypstraat 48 aldaar, het lot ten deel viel. Van eene daarna gehouden tombola voor kinderen werden 100 meisjes en knapen ruimschoots bedacht. 5e klasse 3e lijst11 Januari. Bij kon. besluit van den 9 is benoemd tot tweeden luitenant bij de dienstdoende schutterij alhier de hoer C. li. Molenaar, thans schutter. Tot onderwijzers te Hulst, te Beek bij Nijmegen en te Nijkerk, zijn respectievelijk benoemd de heeren J. H. Op Meij J. van den Broek en IV. Zikking onderwijzers aan de r. k. jongensscholen alhier. De door het israëlietiseh armbestuur den 11 ge houden collecte met open schalen heeft f 219 opge bracht. De Alkmaarsche IJsclub hield woensdag, den 11 haren aangekondigden wedstrijd in hardrijden voor mannen boven de 18 jaren, op de :fingelgracht tusschen de Heilooerbrug en de Lamoralesluis. Van de 33 personen, die zich hadden aangegeven waren er 32 opgekomen ook uit andere deelen der provincieen waaronder ver scheidene bekende rijders en prijswinners. Deze ruime belangstelling mag zeker worden toegeschreven aan het feit, dat het medaljes waren waarom gereden werd. Er waren er drie uitgeloofdvan zilvervan opvolgende grootte. De eerste daarvan viel ten deel aan den heer Jacq. Straatman, leeraar in de gymnastiek, te Amsterdam, en directeur van de bekende Athleten Ciub aldaar, die noorsche schaatsen (hier eene nieuwigheid) bereed en door zijn forschen regelmatigen slag, waarmede hij telkens al zijn tegenstanders wist achter zich te laten zeer de aandacht trok Deze week won hij bij een wedstrijd, door de Overtoomsche IJsclub uitgeschreven, den eersten prijs. Zijn gevaarlijkste mededinger, de heer K. Breebaart Dz te Winkel, won den tweeden prijs, terwijl aan onzen stad genoot, den heer E. van der Horst, de derde prjjs ten deel viel. Prachtig, zonnig weder begunstigde den uitnemend geslaagden wedstrijd. Jammer was het alleendat het ijs bleek nog niet geheel bestand te zijn tegen d6 bij zulke gelegenheden toestroomende menschenmassa, zoodat er veel water op kwam wat den rijders wel eens hin derlijk was. De verantwoordelijkheid in dit opzicht blijft dan ook altijd voor eene vereeniging, die een wedstrijd op schaatsen uitschrijft, zeer groot. Dezelfde vereeniging hield den 12 een wedstrijd voor hare leden, in het hardrijden, paarsgewijze. Er namen 7 paren aan deel. De medaljes werden gewonnen door den heer E. van der Horst, met dame, le pr., den heer W. Brommer, met dame, 2e pr. Begin volgende week, vernemen wij, zal de ijsclub voor noemd een wedstrijd om levensmiddelen en een in het schoonrijden houden. De door het echtpaar Mulder, donderdag, den 12 te geven voorstelling gaatwegens gebrek aan intee- kening, niet door. Den 9 trad de hoogleeraar «Ir. a*. J. ï.'Iolt van Groningen als spreker op in eeu flink bezette vergadering van het departement Alkmaar der Maat schappij tot nut van 't algemeen. Tot onderwerp van zijn voordracht had spreker geko zen «de Jezuiten", een orde, die niet minder dan die der vrijmetselaren met zeker waas van geheimzinnigheid is omhuld, en waaromtrent spreker zich voorstelde wat meer licht te laten schijnen. Achtereenvolgens werden door hem behandeldde stichter de stichting, de exercitia spiritualia, of hoe men Jeznit wordt, de geschie denis der orde, haar zedeleer en politiek. Diegenen onder de toehoorders, welke het geschrift van dr. A. H. Raabe «De Compagnie van Loijola", in 1878 uitgegeven te Utrecht bij C. van Bentum, kennen, zullen veel, wat hun bekend was, teruggevonden hebben. Vermeld zij nog, dat spreker, die indertijd het onder wijs aan de Latijnsche school, alhier, volgde, alvorens zijne rede aantevangen, een gevoelig woord wijdde aan de nage dachtenis van zijn leermeester en vriend dr. J. J. de Gelder, een hnlde, die van de aanwezigen een luid applaus uitlokte. 10 Januari. Door den Notaris M. GOUVERNE. 1. Huis, zuidz. Verdronkenoord, D 38. Str. N. v. d. Voort f 3030,— 2. Huis, noordz. LaatD 192. Str. G. Bossert Rz. 680, Afslag Dinsdag 17 Januari e. k., in het café «de Jager", van mej. de wed. O. Koetsveld. GEBOREN. 10 Jan. Pieter Carel, z. van Pieter Nol en Cornelia Ma ria Snijders. Cornelis Marinus, z. van Dirk Booij en Cornelia Hofman. 12 Wilhelmina Jacoba, d. van Johannes IJpeiaan en Anna Catharina van Dijk. Trijntjed. van Willem Barnardus de Haas en Grietje de Boer. Simon, z. van Simon Jonker en Elisa- t beth Winder. 6 10 17 Cnstricum. Ondertr ouwd: 23 Dec. Pancratius Beentjes en Maria Leverman. Geboren: 5 Dec. Antonius z. van Cornelis Verver en Hendrica Duijkersloot. Petrusz. van Antonie Lute en Antje Smeeren. Jacob z. van Arie van Meenen en Jacoba Brakenhofl. Johannes z. van Pancras Groentjes en Catha rina Keijzer. Engel, z. van Jol de Zeeuw en Aaltje Castricum. Johannes z. van Joh. Tromp en Antje Stit. Overleden: SE el 1 oo. Ondertrouwd: 16 Dec. en Getrouwd: 29 Dec Gerrit Vasseur te Schiedamen Pietertje Swart te Lim- men, laatstelijk alhier. Ondertrouwd: 30 Dec. Hendrik Zonneveld en Leentje Hollenberg, beiden alhier, laatstgenoemde onlangs te Akersloot. Geboren: 9 Dec. Marijtje, d. van Simon van der Peet en Corne lia Morsch. Johannes Bernardus, z. van Dirk Liefting en Aagje Piepers. Pieterz. van Wiebe Willem Roggeveen en Maar- tje Rezelman. Cornelis, z. van Pieter Bankersen eu Fijtje Groen- dijk. Maria Corneliad. van Cornelis de Jong on Ma- rijtje Bakker.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 3