ffo. 7*. Vijf en Negentigste jaargang, 1893 TWEEDE BLAD. Zondag 15 Januari 1893. Onbestelbare Brieven, Buitenland. Binnenland. ALKMAARSCHE COURANT. Vergunning (drankwet.) BURGEMEESTER on WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat aan hen vergunning is gevraagd door ROELOF OOSTERVEENwonende te Alkmaar, tot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel aan de Laat wijk A, No. 59, welke vergunning thans >«n na ine staat van H. VERBEEK. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. Maclaine Pont. 13 Januari 1893. De Secretaris, Nuhout van der Veen. verzonden in de 2e helft van December 1892 H. G. Scholten, Amsterdam H. Boom, id.; P. van der Helm Rotterdam. Van Broek op Langedijk: P. van der Veen Vreeswijk. Van Schermerhor n: Brugman Schagen. Van Warmenhuizen: P. PicketAmsterdam. Buitenland. Oost-Tndie: J. van de PolDjokjokarta. Van Schoorldam: Joh. van de PolDjokjokarta. De Association libérale heeft in eene al gemeene vergadering de regeeringsvoorstellen betreffende de grondwetsherziening overwogen en met eenparige stemmen eene motie aangenomen, waarbij verklaard wordt, dat die voorstellen niet in overweging kunnen worden genomen als grondslag voor eene vaderlandslievende over eenstemming lusschen de partijen. De voorstellen zijn blijkbaar ontworpen in vijandigen geest tegen het demo cratisch liberalismezij moeten door alle middelen van propaganda en polemiek waarover zij beschikt, bestreden worden door de verschillende organen der oppositie. DUITSCHIiAW». Den 10 zijn te Hamburg drie gevallen van cholera voorgekomen. Een der lijders, een raatroos van een spaansch schip, is bezweken. Den 10 is te Sigmaringen het huwelijk .voltrokken van den kroonprins van Rnmenië met prinses Marie van Edinburg, in tegenwoordigheid o. a. van den keizer van Duitschland, die den bruidegom de hoogste ridderorde, die van den Zwarten Adelaar toekende en den vader der bruid, den hertog van Edinburg, benoemde tot ad miraal a la suite bij de duitsche vloot. De koningin van Engeland zond een lang telegram van gelukwensching aan de jong gehuwden. De leider der werkstaking Schönwald is don 12 gevan gen genomen. Te Schalke overvielen den 12 des avonds een paar honderd mijnwerkers een paar opzichters. De snel geroepen beambten en de bereden politie dreven de woedende mijnwerkers weg. Velen werden gewond. Rijksdag. Het wetsontwerp betreffende de bierbe lasting is den 11 naar de commissie voor de leger wet verzonden. Dit wetsontwerp is een van de drie, welke ingediend zijn om de uit de legerwet voortvloeiende kos ten te dekken. Den 12 heeft minister von Bötticher, eene interpel latie van den heer Liebknecht over den tegenwoordigen nood beantwoordende, gezegd, dat deze niet bestaat en buitengewone maatregelen niet vereischt worden. De samenkomsten van arbeidloozen waren van staatkundigen aard. In 1892 was Duitschland's nijverheid vooruitge gaan. De werkstaking te Saarbrücken noemde hij een lichtzinnig bedrijf. Rechtschennis en verzet tegen de wet konden in Duitschland niet slagen en de sociaal-demo craten konden tot wegneming van nood niet beter doen, dan de mijnwerkers van arbeidsstaking af honden. De heer Stumm uit Trier gaf te kennen dat z. i. de overheid terstond krachtdadig tegen de werkstaking had behooren op te treden. Minister Berlepsch deed uitkomen, dat die noch wegens te lage loonen noch wegens harde behandeling was uitgebroken en snel verliep, dank zij de kalme houding der directieniet door toegeven aan op ruiers en lichtzinnigen. Pruisen. Het Huis van afgevaardigden heeft den 11 de eerste lezing van het wetsontwerp tot verbetering van de bezoldiging der lagere onderwijzers enz. ten einde gebracht, zonder te besluiten het naar eene com missie te verzenden dat beschouwd wordt als een be wijs, dat de meerderheid, de conservatieven en het cen trum niets van het ontwerp willen weten. De minister van financiën, dr. Miquel, had dringend verzocht, het wel naar eene commissie te verzenden Bij de aanhangige plannen tot belastinghervorming is gerekend op eene hoogere uitgaaf voor scholen van f 2.700.000. Elzas-Lotharlngen. Den 11 kwam de keizer van Duitschland te Straatsburg aan, waar hij terstond het garnizoen deed alarmeeren. Hij ging door eene talrijke menschenmassa begroet, de straten door naar het exer citieplein, waar de groote parade gehouden werd. Des avonds gebruikte hij het middagmaal bij den stadhouder en des nachts ging hij naar Karlsruhe. IKA VliStlJIt. Kamer. Den 12 heeft Casimir Périer het voorzit terschap aanvaard met eene lofrede op zijn voorganger. Daarna betoogde hij, dat de tekortkomingen van enkelen de republiek niet kunnen schaden. Het algemeen stem recht is minder hartstochtelijk dan de staatkundige lijders. Het zal toonen onderscheid te maken tusschen hen die verdachten hen die belasterd zijn. Hij eindigde met een beroep op de waardigheid der Kamer, en beval met vertrouwen aan de uitspraak der justitie af te wachten. Daarna hield Hubbard zijne aangekondigde interpel latie. Hij wenschte dat maatregelen werden genomen tot bescherming der Republiekhij vroegnaar welk Hof de in hechtenis genomen oud-minister Baïhaut zal worden verwezen en of de regeering het tijdstip der algemeene verkiezingen zal verhaasten. Hij verklaarde verder, dat het land niet wildat de Panama-zaak de spil dor staatkunde is en vroeg, of de minister-president gelooftdat de Kamer wel in staat is zich met de kie- sche zaken harer leden en met de landszaken bezig te houden. Hij ried aan eene voorloopige begrooting vast te stellen en hoopte op eene duidelijke verklaring be treffende de ontbinding. Een ander lid Chiché drong aan op ontbinding en op eene Constituante. De minister-president Ribot antwoordde dat de staat kunde der regeering juist strekte om do republikeinsche instellingen met geestkracht en rechtvaardigheid te ver dedigen zonder aanzien des persoons in welk opzicht ook. Wat den bedoelden oud-minister betreftzeide hij, dat, indien de Kamer dezen beschuldigde niet naar het hooggerechtshof verwijst, het gemeene recht zijn loop zal hebben. Ten slotte verklaarde hij, dat de regeering noch het tijdstip der ontbindingnoch dat der verkie zingen kan bepalen. Robert Mitchell betreurde, dat Ribot geone verklaring betreffende de ministerieele crisis had afgelegd. Hij ver klaarde zich tegen eene ontbinding ten einde de gemoe deren tot rust te doen komen. Met 329 tegen 206 stemmen werd tot de eenvoudige orde van den dag overgegaan nadat de regeering ver klaard had, zich met de motie in dien geest te vereenigen. Verworpen werd het voorstel tot dadelijke behandeling van het wetsontwerp, om de aanklagers te straffen in geval de rechter geene termen tot vervolging der door hen beschuldigde personen aanwezig acht. Besloten is verder, tot de behandeling der Staatsbe- grooting over te gaan. Sedert ons laatste schrijven zegt de Chicago Nederlander", hebben zich uit Holland nog een paar personen aangemeld om deel te nemen aan de tentoon stelling te Chicago en wol de heor D, Schouten, te Nieuwerbrug bij Woerden en de heer F. Stolzenberg uit Roermond en ten slotte de firma Wijnand Fockink, uit Amsterdam. Er valt echter een feit te vermelden, dat voor ons Hollanders van bolang is. Reeds een drietal maanden geleden werd door den chef van het Landbouw depar tement aan den heer Birkhoff (consul-generaal der Ne derlanden en commissaris-generaal der hollandsche re geering voor de Chicago tentoonstelling) de vraag gedaan, of het niet mogelijk zou zijn om een hollandschen windmolen op de tentoonstelling te bekomen. De heer Birkhoff legde de vraag aan de commissie in Nederland voor, doch particulieren wilden de zaak niet ondernemen eu de regeering had er geen geld voor over. Zoo zou dus het plan moeten vervallen en onze commissaris- generaal was reeds op het punt de boodschap aan den chef van het departement van buitenlandsche zaken bij de World's Columbian over te brengen, toen plotseling de cacaofirma J. 0. Blooker, Amsterdam (Holland), als een reddende engel optrad. Niet lang geleden namelijk, kwam de heer W. F. van Heusden, vertegenwoordiger dier firma, uit Nederland hier ter stede aan hij haastte zich onzen commissaris- generaal op te zoeken en stelde hem voor hun windmolen in Holland te laten afbreken en hier weder op de ten toonstelling op te bouwen!, indien aan de firma Blooker verlof werd gegeven om aan de bezoekers kosteloos een kop cacao aan te bieden. De heer Birkhoff, steeds er op uit om alles te doen wat strekken kan om Holland op de tentoonstelling een goed figuur te doen makenhad luisterende ooren naar het voorstel en heeft dan ook zoo krachtig voor het plan gesproken, dat in eene bij zondere vergadering van het Ways and Means Committee (finantieele commissie) besloten werd, den heor Blooker te vergunnen hun windmolen op te richten op het ten toonstellingsterrein met het recht in het onderste deel van den molen den bezoekers gratis een kop Blooker's cacao aan te bieden. Men zal dus dit jaar het genoegen hebben een heuschen hollandschen windmolen te zien. Het molenaarshuis zal als een oud-hollandsch woonvertrek ingericht en daarin zal door eenige jonge dames den bezoeker een proefje van Blooker's cacao kosteloos aan geboden worden. De molen is de oorspronkelijke molen van genoemde firmain 1806 gebouwd. Het molenwerk ging den 7 Januari per s.s. «Didam" reeds naar Amerika en de molenmakers vertrekken den 14 Januari per s.s. «Maas- dam" om het werk te volbrengen. Buiten den molen, zal de firma Blooker eene afzonderlijke inzending in de hollandsche afdeeling hebben. De arr. rechtbank te Amsterdam heeft den 11 W. A. Wrjnsouw, huisvrouw van Bakker, veroordeeld tot 2 jaar en J. Ph. Langeveld tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, wegens het stelen van effecten uit den boedel van den in April 1892 aldaar overleden heer A Gijsink. Den 11 zijn bij de van wege de IJsclub Purmer- steyn te Purmerend gehouden schaatsenrijderswedstrij- den de prijzen, bestaande uit fraaie kunstvoorwerpen, toe gewezen aan de heereu E. Semeens te Purmerend le premieJ Lauwers te Alkmaar 2e en J. Hars te Beemster 3e do dames A. G Kaan te Wieringerwaard le prijs, D. Kaan te IJpolder 2eKorver te Nieuwer amstel 3ede parenle prijs A. Schipper, Zaandijk en mej. A. Hille, Koog a/d Zaan le premie J. Lauwers, Alkmaar en mej. M. Rotgans, Schagen; 2e premie (bij loting) R. Yolkmaars, Amsterdam en mej. D. Kaan, IJpolder. Duizenden toeschouwers waren van heinde en ver overgekomen om deze door muziek opgeluisterde wedstrijden bij te wonen. Den 12, omstreeks 9 uren, is op de Muidergracht bij de Plantage te Amsterdam een jongen verdronken; zijne makkers en hij hadden zich gewaagd op het ijs waar de gracht nog lang open was geweest, zoodat zij er door zakten. K. Nijland van Harderwijk is den 12 door de arr. rechtbank te Heerenveen veroordeeld tot ééne maand gevangenisstraf wegens beleediging der Koningindoor te spreken van het «smerig" Koninginnetje. Door den verdediger van dezen veroordeeldeden heer mr. A. Burger CPzn.die met nadruk afgekeurd had de wijze, waarop deze over de Koningin gesproken had was in zijn pleidooi medegedeeld, dat het woord »smerig" niet altijd beleedigend is, omdat men onzindelijk kan zijn zonder eigen toedoen. Bovendien beteekende het woord «smerig" in het stad-friesch volgens een deskun dige «onmondig" of «gering". De minister van binnenl. zaken heeft, met ingang van den 12, het houden van markten van herkauwende dieren en varkens in de gemeente Gorinchem verboden. De plaatselijke gezondheidscommissie te Maastricht heeft besloten, om als maatregel tegen de aldaar sedert maanden epidemisch heerschende diphtheritis het gemeente bestuur voor te stellen, de scholen te sluiten. In de daartoe den 8 te Krommenie gehouden vergadering werd de fVoordhollandsehe Zangers- bond gevestigd. Het voorloopig bestuur werd door een definitief bestuur vervangen dat aldus is vastgesteld J. Visvan Oudkarspel(voorzitter), P. Stadt van Schagerbrug (vice-voorzitter), D. Kuilman en J. Cos- ter van Nieuwe Niedorp, C. W. Bakker, van Purmerend, Blokpoel, van Twisk, L. v. d. Oord, van Koedijk, K. Zijp, van Avenhorn en J. J. M. Sicking van Koog a/d Zaan. De bond telt heden 10 afdeelingen, n.l. Koog a/d Zaan, Krommenie, Purmerende, Avenhorn, Wijdenes, Oudkarspel, Nieuwe NiedorpSchagerbrug, Twisk en Koedijk. De eerste feestelijke bijeenkomst zal in den a.s zomer te Purmerend plaats hebben. Akersloot. Om aan eenige werkloozen werk te verschaffen, heeft het gemeentebestuur twee ijsbanen over het Alkmaarsche meer laten maken een van het Groot Noordhollandscb Kanaal naar de Zaan en een naar de Westgraftdijkervlotbrug. Westgraftdijh. Voor de schaatsenrijders bestaat eene uitmuntende gelegenheid om van hier naar Alkmaar te komen langs de Ringvaart van de Schermeerde Zuidervaart en de Noordervaart. Eveneens is er van de Noordervaart langs Noordschermer en Grootschermer eene flinke baan naar de Rijp. Het Noordhollandsch Kanaal is van Akersloot tot Alkmaar nagenoeg onberijdbaar. Oudkarspel. De vrouwenvereeniging «Liefdadig heid naar vermogen" hield dezer dagen haar tweede jaarvergadering. Van de daarin afgelegde rekening geven wij hier een uittreksel. De ontvangsten bedroegen aan maandelijkscbe contributie van ongeveer 90 leden ƒ325,42, aan jaarlijksche bijdragen f 55,25, makende met het saldo van het vorige jaar van 0,7 71/2een totaal van 381,441/2. Daartegenover stonden uitgaven alsbedeeling in geld en turf 38,35, geldelijke steun bij ziekte 32 ver sterkende middelen 39,81, bedeeling met kermis f 50,95, idem met St. Nicolaas f 92,40, geneeskundige hulp 94,60 en bodeloon f 10, tezamen f 358,11, zoodat het jaar sluit met een batig saldo van 23,33 ^L. De aard van de uitgaven is wel het duidelijkst bewijs, dat de vereeniging gunstig werkt. Zij verdient dan ook in alle opzichten den krachtigsten steun der ingezetenen. Alleen krachtige samenwerking kan haar in staat stellen, volledig aan haar doel te beantwoorden. Nu moest zij zich jammer genoeg, meermalen beperken of onthouden, waar zij zoo gaarne milder of helpend zou wllen optreden. De bestuursvacatureontstaan door het uittreden van een zijner leden, werd aangevuld door de benoeming van mej. N. Borst—Hopman, zoodat het thans bestaat uit de da mes M. HalffSwan, presidente E. Zomer, secretaresse- penningmeesterosse G. ButterKeppel; A. de Boer Hopman; N. BorstHopman E. Prangerde Zeeuw; A. Vis—Dekker; M. EecenKroon. Tot secretaris-penningmeester van de banne Pur merend is benoemd de heer J. J. 't Hoen. De stoomtram van de Staatspoorwegmaatschappij 's-Gravenhage Schevoningen vervoerde in 1892 805.300 reizigers tegen 638.600 in 1891 de vermeerdering is voornamelijk toe te schrijven aan de sport-tentoonstelling te Scheveningen. De Zaanlandsche kamer van koophandel en fabrie ken heeft besloten bij een zelfstandig adres aan de Tweede Kamer de afschaffing der plakzegels te verzoeken. Beroepen bij de remonstrantsche gemeente te Gouda dr. B. Tideman Jz. te Haarlem. G. de Graafbrievenbesteller te Haarlem is door de arr. rechtbank aldaar veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. De Rijksmiddelen hebben in December opgebracht 10,438,749 tegen 9,396,785 in December 1891 en in het geheele jaar 1892 ƒ119,473,531 tegen ƒ117,456,331 in het jaar 1891. De raming over 1892 was 115,789,450. De hoogere opbrengst over 1892 is hoofdzakelijk te danken aan de successie-belasting, welke ruim 1,300,000 hooger was. 1IELK. De geneeskundige inspecteur voor Noordholland, dr. Dozij, maakt de ingezetenen opmerkzaam dat het ge bruik van melk, afkomstig van koeien, die door mond en klauwaeer aangetast zijn, voor de gezondheid scha delijk is doch dat men zich tegen die nadeelen kan vrijwaren door de melk te koken.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 5