Een stoere Noorman. No. 8. Uijf en Negentigste «Jaargang, 1893. WOENSDAG 18 JANUARI. Dreggen. PARIJSCHE BRIEVEN. FEUILLETON. Buitenland. i. I B H! f Jf r\ t. Ttn, - ALRMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond nitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Prijs der gewone Advertentlën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaae breDgen in herinneringdat van gemeentewege Dreg gen tot redding van drenkelingen zijn geplaatst in de volgende gebouwen a. in het politie-bureau b. op de stadstimmerwerf c. in de woning van den opzichter der kaasdragers A. H. Muolinkaan het kleine Waagplein d. in het pakhuis van den heer H. J. Bruinvis, aan de Kaarsenmakersgracht e. in de Zwemschool aan het Zeglis f. in de brugwachterswoning bij de Vlotbrug g. Friesche draaibrug; h. in den winkel van den heer P. Blaauw Az.hoek Ritsevoort en Kennemerpark i. in het huis hoek Molenbuurt en Zevenhuizen be woond door den heer H. J. Jansen in het huis aan den Geestersingel no. 16 bewoond door den heer C. A. Duinker. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar A. MACLAINE PONT. 14 Januari 1893. De Secretaris, NDHOUT VAN DER VEEN. Parijs, 6/7 Jan. 1893. 1893. Wij zijn dus in '93, het eeuwjaar van 1793 met de guillotine, de onthoofding van den Koning en de Ko ningin en meer dergelijke gruwelen, dus komen wij niet in een feestelijk jaar. '92 ligt thans voor goed achter ons, en zonder in boeken of tijdschriften te bladeren be hoeven wij slechts de oogen te sluiten en dan gaan aan onze herinnering niet vele vroolijke gebeurtenissen voor bij, maar denken wij aan cholera, aan Ravachol, dynamiet- ontploffingen, en eindelijk jaan het Panamaschandaalwelk laatste al het andere in treurigheid overtreft, want feiten, zooals door de Panama-quaestie aan het licht komen doen bijzonder veel kwaad aan den burgerstand, aan den rnstigen loqp der zaken, en kunnen eene plotselinge om keering, hetzij teveel achteruit of te snel vooruit, bewer ken wij kunnen daardoor teruggaan tot minder vrijheid en ouderwetschen dwang of ook een reuzensprong maken die ons dichter bij socialisme en revolutie brengt. '92 is dus zeer slecht geëindigd. Behalve de schouwburgen en de dagbladen, wolke laatste vooral de handen vol hebben, klaagt zoowat iedereen, te beginnen met de aandeelhouders van het Panamakanaaldie zeker liever hunne dubbeltjes gered zagen, dan eenige groote hanzen naar de gevan genis Mazas te zien verhuizen. Daar er veel minder win terfeesten gegeven werden dan in andere jarenzoo klagen de naaisters, modisten, juweliers, bloemisten, alle takken van weelde, en de gesprekken die men overal hoort, vooral in den spoortrein, doen ons wel is waar denken aan politieke tinnegieters, maar geven toch een denkbeeld hoezeer Panama nog steeds aller gedachten bezig houdt, en dit laatste is in eene stad als Parijs Een roman, naar het Engelsch, van Edna Lyall. 23) Hij ontdekte dat zijn eerste indruk juist was geweest. Juffrouw Turnour, die hem de kamer had verhuurd, was van deftige afkomst. Zij en hare twee zusters alle drie thans vrouwen van middelbaren leeftijd waren de dochters van een grondbezitter, die door speculeeren of bij wedrennen zijn vermogen had verloren. Hij was reeds lang dood en had drie hulpelooze vrouwen achter gelaten. Zij waren al lager en lager gedaald op den rnaat- schappelijken laddertotdat zij niets schenen te hebben overgehouden dan een verfijnd gevoel, dat haar het on geluk des te erger deed gevoelen, en den stamboom dei- familie waarop zij trotsch waren. Zij lieten zich ook voorstaan op de bijzondere spelling van haar naam en leefden vol zorgen in haar klein huis, veel met elkander twistend maar vast besloten, dat niets ter wereld haar zou scheiden. Frithiof noemde haar de drie schikgodinnen. Hij dacht er soms over, of, na lange jaren van armoBde, hij en Sigrid en Swanhild het ook zoo treurig zoudeu hebben, zulk een hopeloos, koud, eentonig leven. De drie schikgodinnen namen niet veel notitie van hun huurder. De oudste juffrouw Turnour ergerde zichdat zij niet had gezien dat hij ziok was, voordat zij hem de kamer had verhuurd Juffrouw Caroline, de jongste, wilde hem niet bedienen, omdat dit streed met hare denkbeelden van betamelijkheid. Juffrouw Charlotte, de tweede zuster, die meer menschelijk gevoel had dan de anderen, trachtte hem te overreden, een dokter te laten komen. »Neen," antwoordde hij. »Over oen paar dagen ben ik waar men anders gewoonlijk des avonds de gebeurte nissen van den vroegen ochtend reeds weder vergeten heeft, een zeer ernstig teeken. Met zekere bezorgdheid vragen wij ons alzoo af: wat zal '93 ons brengen, de politieke barometer staat op veranderlijk en helt over naar|storm. Maken wij gebruik van de korte vastendagen, welke Nieuwjaar ons aanbiedt, en laten wij ook Panama rusten. Waarmede kunnen wij dan wel het nieuwe jaar begin nen? Allereerst met volle zakken »bonbons" aan onze eigene vrouw en kinderen en aan die van vrienden en bekenden, vandaar dat deze eerste dagen ook den naam dragen van »Trève des confiseurs". Vervolgens koopen wij een almanak en scheurkalender voor zooverre wij die niet van alle kanten ten geschenke kregende hedendaagsche almanakken zijn aardig of belangrijk, maar die van honderd jaren geleden waren toch ook zeer curieus. Bij toeval vernam ik zoo een en ander over deze eerste boekjes van vóór en na de revo lutie, zoo waren daar vóór de inneming der Bastille in 1789 vier of vijf die zeer bekend zijn, als »le Messager bofteux" (de manke boodschapper), les Liègois (de Luike naars), le Mathieu Lansberg, 1' Almanach royal, 1' Al- manach des Muses. Een almanak is natuurlijk een zeer goed middel ter verspreiding van nieuwe denkbeelden dus de voorvaderen der hedendaagsche Parijzenaars maakten daarvan een zeer gretig gebruik en republi keinen en Koningsgezinden zeiden er elkander duchtig de waarheid. De »Almanach des honnêtes gens" (vaD de brave lieden) van den dichter Sylvain Maréchal was vooral in 1793 van groot belang, zij bevatte toen zeer vele bijzonderheden over den dag van 10 Augustus, en gaf de lijst van alle -.personen, die in September in de parijsche gevangenissen vermoord werden. Een klaaglied op Mile, de Sombreuil op de wijze van »0, ma tendre Musette" spreekt echter in dezen almanak volstrekt niet van het feit, dat Mile. Sombreuil het leven van haren vader slechts redde door een glas vol bloed te drinken op het heil der natie, aoodat men zich afvraagt, of deze gebeurtenis eene ware is, of wel als eene legende moet worden beschouwd. Verder hebben wij: 1'»Almanach des prisons", waarin het leven der gevangenen tijdens het schrikbewind wordt beschreven, 1' Almanach du père Dnchère", 1' «Almanach du Père Gérard" van den republikein Oollot d' flerbois, die voornamelijk bestemd was om de boeren voor de nieuwe denkbeelden te winnen, en een antwoord uitlokte van de tegenpartij in den Al manach de 1' Abbé Maury". De royalisten hadden trou wens zeer geestige boekjes, en hoewel zij den stroom niet konden keeren, zoo spotten zij toch met hunne tegen standers en maakten allerlei rijmpjes op de nieuwe wetten en de republikeinsche afgevaardigden. Bleef het maar altijd bij zulke geestige spotternij, maar wij weten helaas al te goed, dat de vroolijkheid niet al tijd duurde en er vele bloedige tooneelen op volgden. Keeren wij tot het heden terug, dan verliezen wij al dadelijk een zeer verdienstelijk schrijver, Albert Delpit geheeten, die, hoewel in Amerika geboren, toch door zijn talent als schrijver, door zijne echt parijsche manieren, en ook door zijne dienstneming in het fransche leger weder in orde. Het is slechts een beetje koorts. Ik kan geen doktersrekening betalen." Zij zag hem medelijdend aan zij wist zelve, wat ar moede was. Misschien is de ziekte u gezondenopdat gij tijd zoudt hebben, na te denken," zeide zij bedeesd. Zij was een klein, tenger vrouwtje, dat veel had van eene witte muis, maar Frithiof had spoedig bemerkt, dat zij de eenige was van de drie, van wie hij eenige hulp ken verwachten. Zij werd steeds door de anderen beknord, gedeeltelijk omdat zij zacht en bedeesd was, gedeeltelijk omdat zij in den laatsten tijd zekere godsdienstige mee ningen had omhelsd warrop de twee anderen met de diepste verachting neerzagen. Frithiof was in geene stemming om aan hare welge meende pogingen, hem te bekeeren, te gemoet te komen en luisterde gewoonlijk naar hare redeneeringen over den jongsten dag met de koelste onverschilligheid. Zij wan hoopte er aan, zijne belangstelling op te wekken. »Ach zeide zij dan, bedroefd haar hoofd schuddende als zjj de kamer verliet, »ik heb de zekerheid, dat ik op den jongsten dag tot de uitverkorenen zai behooren, maar van u ben ik volstrekt niet zeker." De oudste juffrouw Turnour bekommerde zich volstrekt niet om zijn zieleheilzij dacht alleen aan het gevaar dat zij liepen, dat hij de huur niet zou kunnen betalen. »Ik hoop maar, dat het geene besmettelijke ziekte is," zeide zij minstens twaalf maal op een dag. Juffrouw Charlotte zeide niets, maar in stilte dankte zij den hemel, dat zij het niet was geweest, die hem de kamer had verhuurd. ELFDE HOOFDSTUK. Eene crisis. Geen lijden is zoo bitter als hetgeen wij gevoelen, dat een gevolg is van ons eigen verkeerd besluit. Lijden tenge volge van onze zonde is geheel iets anderswij gevoelen tijdens den oorlog van het jaar '70, beschouwd mag worden als een echte Franschman. Op negentienjarigen leeftijd kwam Delpit naar Parijs, en begon zijne letter kundige loopbaan in »Mousquetaire" en *>d' Artaguan", twee couranten, welke door den ouden Dumas waren op gericht. Tijdens het beleg van Parijs verdiende hij door zijn moedig gedrag het Kruis van het Legioen van Eer. Het meest bekende zijner werken is »Le fils de Coralie", een drama hetwelk in 1880 met buitengewoon succes in het Théatre du Gymnase vertoond werd, en verder kunnen wij wijzen op zijne talrijke romans Le Mariag d' Oedette, Père Martial, Mademoiselle Bressier, Thérésine, enz. enz. Delpit had zich eindelijk overwerkt, hij^leed veel aan slapelooze nachten, daarom nam hij zijne toevlucht tot morphine, welk vergif steeds langzaam, doch zeker doodt. Moeten wij thans nog spreken over den Meeting in Tivoli-Wauxhall in de rue de la Douane, welke verga dering uitging van het dagblad La libre Parole (het vrije woord) van den bekenden anti-semiet Edonard Dru mout. Wij waren daar gisteravond niet aanwezig, eens deels omdat wij niet zeer gesteld zijn op dat eeuwige geschreeuw tegen de joden, en ook omdat wij wel dachten dat het niet zonder vechtpartij zou afloopen. hoe het juist zoo kwam is niet duidelijk, maar na de redevoe ringen van den markies de Morés, wel bekend door zijn duel met den ongelukkigen israëlitischen officier Maijer, van Guérin, redacteur aan de »Libre Parole" en eenige anderen, ontstond plotseling eene verwarring, iwaarop wel honderd politieagenten de zaal binnenstormden, en er zoo geducht huis hielden, en zoodanig op het publiek lossloegen, dat zelfs een zoozeer bezadigd dagblad als »Petit Journal" er hedenmorgen met de grootste ve ront- waardiging over spreekt. Het gevolg bleef niet uit, zoo wel in de zaal als op straat werd heftig geschreeuwd en geroepenweg met de politie, leve Frankrijk, weg met de joden (alsof die het helpen kunnen) leve Morés, de dood aan de dieven enz. enz. Voor de eerste maal sinds het Panamaschandaal in de wereld kwam, breidde zich de beweging tot de openbare straat uit. Zonder pessimist te zijn, kunnen wij toch zeggen het jaar '93, dus de centenaire van het gruweljaar '93, begint slecht. J. M. T. BEIiCrlE. Te Deynze in Oost-Vlaanderen zijn den 11 vijf jongens en meisjes tusschen de 15 en 18 jaren, die zich op de Lijs over het ijs waagden, er door gezakt en verdronken. In de voorstad van Brussel Saint-Gilles is tegen den 29 door de raadsleden eene volksstemming uitgeschreven over de stemrecht-kwestie waaraan alle meerderjarige mannen der gemeente mogen deelnemen, In de voorstad van Brussel Molenbeek is de groote lampenpittenfabriek van van den Bemden afgebrand. De schade wordt begroot op f 150000. De koude was zoo hevig dat het water in de pijpen der brandspuiten be vroor, waardoor de pijpen braken. In de vereenigde zitting van Kamer en Senaat tot beoordeeling van het wetsontwerp tot herziening der eenigermate, dat wij het hebben verdiend. Maar te over haast een besluit te hebben genomen, of te hoopvol, of onder eene verkeerde voorstelling, en dan te vinden/dat het besluit smart en verdriet veroorzaakt, dit is erg hard. Het was het bewustzijn van zijn eigen misslag, wat Frithiof martelde in deze lange, eenzame uren. Als hij er maar op had aangedrongen, dat hij te Barnholm dadelijk met Blanche's oom moest spreken, of haren vader schrijven, dan zou misschien alles goed zijn gegaan zjjn vader zou nog hebben geleefd, het faillissement zou zijn voorkomen, Blanche zou de zijne zijn geweest. Tel kens ^opnieuw overdacht hij, wat had kunnen gebeuren als hij niét zoo vol hoop en vertrouwen geweest was. Hij kon zich nu niet begrijpen, waarom hij niet tegelijk met Blanche naar Engeland was gegaan. Het kwam hem ongelooflijk voor, dat hjj in Noorwegen was gebleven alleen om zijn een-en-twintigsten verjaardag te vieren of dat hij zich had laten bewegen niet met de Morgans mede te gaan, omdat de heer Morgan tot October uit de stad zou zijn. Zijn vertrouwende natuur had hem bedrogen evenals zijn vader was bedrogen geworden door zyn vertrouwen op de IJslandsche expeditie. Vertrouwende men- schen moeten hunne ervaring met smart en verlies betalen. Op Zaterdag morgen was hij bijna weder als vroeger, wat zijn physieke kracht betrof en zijn verstand was helder genoeg om van het vruchteloos denken over het verledene af te zien en met zekere belangstelling zich af te vragen »Wat moet er nu worden gedaan Alles is nog niet verloren, wanneer wij ons deze vraag kunnen stellen het vragen alleen prikkelt ons tot handelen, al weten wij nog niet, welke richting wij moeten inslaan. Toen juffrouw Charlotte naar haren patiënt kwam zien, vond zij hem tot hare verbazing op en gereed. »Wat!" riep zij uit. Zijt gij weder wel?" Heel weldank u," antwoordde hij op den ietwat kooien toon die hem in den laatsten tijd tot gewoonte was geworden. »Hebt gij een courant in huis, die gjj mij zoudt willen leenen IA Telefoonnummer3

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1