I (1 F Binnenland. m Jm r grondwet verklaarde de heer Woeste, namens de com missies der rechterzijde, dat hij, zonder vijandig gezind te zijn tegen het regeeringsvoorstel, van oordeel was, dat een census van tien francs en het beginsel van be kwaamheid, volgens het ontwerp van den heer Frère, goede grondslagen zouden zijn voor het kiesrecht. De' voorzitter der Kamer, Delantsheere, was het op sommige punten met den heer Woeste eens eenige Senaatsleden waren van dezelfde meening. De minister Beernaert verdedigde met nadruk het ontwerp der regeering. DUITSdUjAflTD. Den 12 kwam de legerwet voor het eerst in behandeling in de commissie van den Rijks dag en de Rijkskanselier von Caprivi was tegenwoordig om de algemeene beraadslagingen daarover in te leidem Graaf Caprivi verzocht alleen geheimhouding van de sta tistische opgaven betreffende Duitsehland's strijdkrachten. Aan zijne niet onder geheimhouding uitgesproken rede van twee uren wordt het volgende ontleend. Het Drievoudig Verbond heeft eene vredelievende strekking, maar is zwak ker dan zijne vermoedelijke tegenstanders, Rusland en Frankrijkwaarbij zich ook Denemarken zou kunnen voegen, omdat wel de Koning van Denemarken vriend schappelijk gezind ismaar niet de hofpartij, waarvan de Koningin de ziel schijnt te zijn, die Sleeswijk terug verlangt. De onzekere toestand in Frankrijk levert ge vaar op en dat gevaar wordt grooter, zoo daar een dic- tactor in het leven mocht optreden. Rusland zou zich dan nog eerder met Frankrijk verbinden. Dat er tusschen die twee Rijken militaire afspraken bestaan, wordt, niet betwijfeld. Eene daling van Franknjks bevolkingscijfer is onwaar schijnlijk en Rusland zal nog jarenlang de grootste mili taire macht in Europa blijven. De historische zucht van Rusland om over de Balkan te gaan moet altijd door Oostenrjjk worden tegengegaan. Wil Rusland daarom Oostenrijk aanvallen dan wordt ook Duitschland als Oostenrijks bondgenoot aangevallen. Vandaar het zeggen de weg van Rusland naar Konstantinopel loopt door de Brandenburger Poort. Een oorlog met Rusland echter zou Duitschland dadelijk ook in een oorlog met Frankrijk wikkelen en daarom moet het zich op een veldtocht »met twee fronten" voor bereiden. Prins Bismarck had jarenlang, maar te ver geefs, getracht zulk eene eventualiteit te voorkomen. Het Drievoudig Verbond was daarvan het gevolg en hoewel nog steeds hernieuwd, zoo moet toch rekening worden gehouden met de mogelijkheid, dat het eens niet hernieuwd wordt. De militaire zijde van het vraagstuk wordt door ver schillende factoren beneerscht1°. het bevolkingscijfer het Drievoudig Verbond beschikt over 10 millioeu inen- schen minder dan zijne vermoedelijke tegenstanders2°. de geldelijke krachtendie mogen gelijk geacht worden; 3°. de waarde van den soldaat; het is eene dwaling, de russische soldaten te beschouwen als van mindere hoedanigheid; 4°. de grenstoestanden; Duitschlands ooste- ^ïjke grenzen zijn niet geschikt voor eene defensieve houding, beter is in dat opzicht de westelijke grens; 5°. het aantal troepen, dat bij de vermoedelijke tegenstanders een miljoen grooter is; 6°. hunne bewapening en oefening, die gelijk staat. En hoewel de oostenrijksche, zoowel als de italiaansche troepen, voortreffelijk zijn, zoo lijden zij beiden aan te zwakke vredesformatiën. Ook het duitsche leger heeft zijne zwakke zijde in zijne reserve- formatiën zonder kader. Mede zouden de oostelijke vestingen door landweer van den tweeden ban of door landstorm bezet moeten worden. Het zou noodlottig kunnen worden op de hoogere waarde der duitsche troe pen te rekenen. De duitsche oorlogsvloot is wel tegen de russische opgewassenmaar anders wordt de "toestand, als de fransche vlootop Deuemarken steunende mede in de Oostzee verschijnt. In de Middellandsche zee zou Oos tenrijk zich moeten bepalen tot verdediging zijner kust en Italië Engelands ondersteuning niet kunnen missen. Van daar prins Bismarck's pogingen om eene toenadering tusschen Engeland en Italië te bewerken. Aangaande Italie's hulp te land merkte hij opdat het daarvoor het gebruik der oostenrijksche spoorwegen noodig zou hebben en dat Oostenrijk onzijdig zou moeten blijven, zoolang Duitschland alleen door Frankrijk werd aangevallen. Wel is de fransch-italiaansche grens voor Italië gunstig, maar toch blijft Italië hoogst kwetsbaar zoolang de Middellandsche zee niet vrij is. Den 13 verklaarde Eugen Richter, dat de stelling van Duitschland bij een oorlog in de toekomst gunstiger was dan Caprivi beweerde. Deze had de rol, door Enge land, Iurkije en de Balkanstaten bjj zulk een krijg te spelen, buiten rekening gelaten. De tegenwoordige ver warring in Frankrijk en de val van Freycinet zijn in het voordeel van Duitschland. De regeering moet zich met het aanbod van den Rijksdag vergenoegen, anders komt er een strijd tusschen parlementarisme en absolutisme. Caprivi antwoordde^ hierop, dat hij het betreurde, dat zijne jongste verklaringen verkeerd begrepen waren vooral in zooverre zij betrekking op Denemarken hebben. In den toestand van Europa is sedert 1880 weinig ver andering gekomen. Op eene krachtige hulp van de Balkanstaten durfde het Drievoudig Verbond niet bouwen. De val van Freycinet beteekende weinig; deze trachtte eenvoudig de duitsche logerregeling na te volgen. Verder sprak hij over de buitenlandsehe staatkunde. °Hij' behandelde den toestand van Frankrijk en noemde dien hachelijk. Dat gedeelte zijner rede werd met gesloten deuren^ behandeld. Het Noord-Oostzeekanaal was volgens Caprivi voor de marine voordeeligmaar eischte°een leger om het te beschermen. De afgevaardigde Stumm stelde voor, de kosten van de legerhervorining te dekken door een tabaksmonopolie. Bebel geloofdedat Oasimir Périer de monarchie in Frankrijk zou herstellen. In dat geval zou Duitschland met Irankrijk een beslissenden krijg hebben te voeren. Alle klachten moesten dus met het oog op dien strijd gespaai d worden en men diende tot de invoering van een volksleger over te gaan. Den 13 viel, zoowel in het oosten als in het zuiden des Rijksveel sneeuwwaardoor groote vertraging in het spoorwegverkeer ontstond. Rijksdag. Den 14 is de interpellatie over de werk loosheid afgeloopen. In den loop der beraadslagingen herhaalde minister Bötticher, dat de nood niet zoo groot was, dat de tusschenkomst van den Staat noodig werd De uitvoer is sinds 1891 gestegen, vooral wat aangaat de voortbrengselen der saksische nijverheid. Zelfs te Hamburg is het werk toegenomen en werd het loon hooger. Op het platteland was mede werk genoeg. Tegen den 16 werd de belasting op den brandewijn aan de orde gesteld. KAAKSfiS.JM. In de zitting der commissie van enquête van den 13 vroeg de heer Maujean het nagaan der verklaringen, door den heer de Lesseps afgelegd voor het Hof betreffende de uitdeeling van 1.424.000 fr. aan naamlooze bons. Hij verlangde ook, dat nagegaan zouden worden de dagteekeningen der aan Herz toegekende bons. De heer Humbert, met de gerechtelijke likwidatie van den boedel van Reinach belast, deelde mede, dat eenige stukken gevonden waren waarin de commissie belang zou kunnen stellen, o. a. drie talons en vele stukken papier met namen en cijfers. Ook was het dossier van Herz over de telephonen teruggevonden en hij zou den pro cureur-generaal verzoeken beslag op die stukken te leggen. Hieronymus, het hoofd van de afdeeling boekhouding der Maatschappij, werd ondervraagd over de naamlooze bons. De voorzitter merkte opdatals men eerlijke gil USB»» »Zeker," zeide juffrouw Charlotte en haar gelaat hel derde op toen zij haastig de kamer verliet.' Zij kwam terug met het orgaan van de godsdienstige secte, waar toe zij behoorde. »Ik geloof, dat dit uw belangstelling zal opwekken," zeide zij bedeesd. »Ik gevoel voor niets belangstelling," zeide Frithiof droog. Al wat ik verlang, is de advertenties door te zien. Ik bedank u voor uwe moeite, maar dit is niet wat ik noodig heb." ijt gij wel zeker dat gij weet, wat gij werkelijk noodig hebt?" vroeg zij ernstig. Als zij niet blijkbaar zoo oprecht was geweest, zou hij hebben uitgesproken wat hem op de lippen lag»geld heb ik noodig," maar er was geen zweem van huichelarij bij haar en ten spijt van zijne bitterheid had hij nog veel van zijne Noorweegscbe beleefdheid behouden. »Gij begrijpt," zeide hij met een flauwen glimlach, _»als ik geen werk vind, kan ik mijn huur niet betalen ik moet dus geen tijd verliezen om eene betrekking te zoeken." Het woord »huur" deed juffrouw Charlotte denken aan hare oudste zuster en zij besloot voorloopig over het andere onderwerp te zwijgen. Zij bracht hem een dagblad en met een zucht van teleurstelling nam zij het eerste blad weder mede Frithiof overlatende aan de weinig opvroolijkende studie van de rubriek vacante betrekkingen." Helaas wat was zij kort in vergelijking van de »Aan- biedingen Er werd oen reporter voor een dagblad gevraagd, »ge- heel op do hoogte van zijn taak"; Frithiof gevoelde, dat hij dit niet was. Een heer werd gevraagd voor de ver spreiding van een weekblad, doch hij moest niet alleen ijvermaar ook ondervinding bezitten. Agenten werden gevraagd voor stalen pennen, toiletzeep en jongenskleede- renmaar zij, die niet reeds in het vak werkzaam waren geweestbehoefden zich niet aan te melden. Zelfs eene advertentie voor een billardmarkeur bevatte de noodlot tige woorden, »aan dit werk gewoon." Wordt vervolgd. L -7 —•••-< vvi i ij IV zaken voor heeft, men zich niet met zooveel geheimzin nigheid omringt. Deze getuige was vast besloten, niets ten nadeele van de Maatschappij mede te deelen. Aan Reynier, den kassier der Maatschappij, die daarna als getuige gehoord werd, verwijt de voorzitter, dat hij niet wist, aan wien een bon van 500 000 francs was uitbetaald. Bondait, chef de bureau, wist zich evenmin de namen te herinneren van hen, aan wie chèques waren betaald, dat de voorzitter zeer vreemd vond (langdurig gedruisch.) De Lesseps gaf inlichtingen over de 1.424.000 francs bons aan toonder. Er was 375,000 francs voor Baïhaut en 600,000 voor Herz afgegaan. Het overige diende voor verschillende andere personen. Vervolgens werd de bankier Hugo Oberndörffer ge hoord, die verklaarde deel te hebben uitgemaakt van het waarborg-syndicaat. Hij ontving omstreeks 1.620.000 francs. Op een nadere vraag van den voorzitter ver klaarde hij nog 2,049,090 francs commissie te hebben genoten van de combinatie voor de premieleening. Vol gens hem deed de Maatschappij een prachtige operatie en waren de bewezen diensten niet te duur betaald. Over deze zaak was geene briefwisseling gevoerd. Hij ontkende iets genoten te hebben, om op de Beurs invloed uit te oefenen. De Lesseps verklaarde aan hem de be doelde bedragen te hebben gegeven zoowel om zijne plannen, als om te beletten, dat hij op de Beurs tegen hem speculeerde. Noaillac, ingenieur bij de ijzergieterijen te Chatillon en Commentry, verklaarde steeds te hebben moeten strij den tegen de eischen der aannemers, die ondanks zijn advies van de ingenieurs der Maatschappij steeds gelijk kregen. Martin Etienne verklaarde zijn ontslag als algemeen secretaris der Maatschappij te hebben genomen, omdat zijne goedkeuring niet wilde schenken aan de over 20 millioen loopende overeenkomst met Bireau-Varille die in de plaats kwam van diemet de Nederlandsch- EDgelsche Maatschappij. Joly, getuige a décharge, verklaarde, dat Ferdinand de Lesseps hem mededeelde, dat elke vierk. el uitgegraven grond op 20 francs kwam. De voorzitter kwam daarna terug op de zaak der boas aan toonder en verzocht den expert Flory inlichtingen te geven over den aard dezer bons. Deze antwoordde dat slechts een klein gedeelte dier bons geteekend was door henaan wie ze werden uitbetaald De Lesseps zeide, dat twee bons wareu geteekend door Arthur Mayer, den directeur van de Gaulois. De voorzitter herhaalde daarop, dat van de 1.424.000 francs betaald was 375,000 aan Baïhaut600.000 aan Herz100.000 aan Mayer, 30.000 aan Oberndörffer. De minister van financiën heeft bij de Kamer een wetsontwerp ingediendwaarbij de Bank gemachtigd wordt om biljetten uit te geven tot een bedrag van 4000 millioen francs of 500 millioen francs meer dan tegenwoordigbenevens het ontwerp tot invoering eeuer beursbelasting. De Paus heeft aan den heer de Mun, naar aanleiding van zijne jongste rede een brief gerichtwaarin hij de reeds gegeven raadgevingen herhaalde, volgens welke allen van gezond verstand en van goeden wille met den thans vastgeïtelden regeeringsvorm tevreden moeten zijn. ie Panjs is het zoo koud dat meerdere personen in de laatste dagen op straat ineengezakt en dood gebleven zijn o. a. koetsiers op den bok van het rijtuig Mevrouw de Reinach echtgenoote van den afgevaar digde, heeft geweigerd, de nalatenschap van haren vader baron de Reinach te aanvaarden. Den 15 werd te Lyon door de anarchisten eene ver gadering gehouden, onder het voorzitterschap van markies de Morés waar zulk een geweld gemaakt werd dat de Mores^ zich te nauwernood verstaanbaar kon maken. Bii het uiteengaan der vergadering werden eenige personen die weigerden door te loopen in hechtenis genomen. De minister van buitenl. zaken Ribot heeft aan den russischen gezant von Mohrenheim zijn diep leedwezen betuigd over de omstandigheid, dat twee fransche bladen eene lasterlijke aantijging tegen hem overgenomen had den uit buitenlandsehe bladen, wier berichtgevers ver bannen zouden worden Dit laatste is werkelijk geschied. In eene op den 15 te Parijs gehouden vergadering van aandeel- en obligatiehouders der Panamamaatschappij, welke door 400 personen werd bijgewoond, werd besloten eene commissie af te vaardigen naar de regeering ten einde te trachten machtiging te verkrijgen tot heroprich ting dier Maatschappij. In den lijkoven te Kopenhagen is het eerste lijk verbrand. EA«EIiAA». Bij verordening van het landbouw aepartement is het verbod van den 2 betreffende het vervoer van vee uit Londen ingetrokken. OOITEJfBIJK-HOJieARIJE. De socialisten te Weenen hebben besloten den eersten Mei op de ge wone wijze te vieren. SPAAJE. Met ingang van 15 Februari is het uit sluitend recht tot vervaardiging, vervoer en verkoop van lucifers in dit Rijk verleend aan een daartoe ge vormden bond van fabrikanten van dat artikel. In verband daar mede wordt de invoer van buitenlandsehe verboden. TURKIJE. De engelsche gezant heeft bij de Porte aangedrongen op behartiging der engelsche belangen in !em"4zï? .en verz°cht het adres der spoorwegmaat schappij Smirna-Aidin, betreffende verlenging der lijn tot aan Kossia, in overweging te nemen. JAa AA. Ie Osaka ontstond brand in eene spin- fabuek, die met nog 275 huizen in de asch werd gelegd. Honderd vijf en twintig personen kwamen daarbij om het leven. MAROKKO. De Sultan heeft in antwoord op En geland s ultimatum voldoening verleend voor den moord op den engelschman gepleegd. VEREENIEOE STA TEA. Een exprestrein op den Chicago-Eriespoorweg is den 13 bij de halte van de 55 straat op een trein van den Chicago-Illinois ge- stooten, welke vol van reizigers der voorstad was. Drie wagens werden vernield en de overblijfselen vlogen in brand. Achttien personen werden zwaar gewond. Enkelen bekwamen brandwonden. Tweede hamer. Kamers van Arbeid. De heeren Pijttersen en Schimmelpenniuck van der Ojje hebben aan de Tweede Kamer de memorie van antwoord ingezonden op de afdeelingsverslagen over hunne wets voorstellen betrekkelijk a. de instelling van Kamers van Arbeid en Nijverheid en b. do oprichting van Kamers van Arbeid. Laatstgenoemde heeft bij zijne memorie oen antwoord gevoegd op de memorie van den heor Levy. De gevoerde gedachtenwisseling heeft de voorstellers geleid tot samensmelting van de beide ontwerpen tot één gemeen schappelijk wetsvoorstelbij de samenstelling waarvan op den voorgrond gestaan heeft het ernstig streven om met handhaving van eigen beginselen voor zoover het hoofdpunten betrof door toenaderingdaar, waar deze noodig en mogelijk bleekhet vereenigen van beide voorstellen mogelijk te maken. In de afgeloopen week is te Amsterdam en te Linschoien één persoon aan aziatische cholera overleden. De Hooge Raad heeft den 13 de vordering van een schipper tegen den Staat der Nederlanden tot ver goeding der schadedoor hem geleden ten gevolge van het vastraken van zijn vaartuig op een door de Maat schappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen in de rivier de IJsel boven de spoorwegbrug bij Zutphen gemaakte waterkistwelk werk niet door eenig kenteeken was aangeduid ontzegd. De vraagof de Staatals eigenaar der rivier, verplicht was dat werk op te ruimen, werd ontkennend beantwoord. Den 13 heeft de directie der marine te Willems oord aanbesteed het onderhoud der verschillende dok-, sluis- en andere waterwerken van het maritieme etablis sement aldaar. Van 14 inschrijvers was de heer G. D. van Doorn te Amsterdam voor f 9950 de laagste. Den 14 heeft de Koningin-Regentes een bezoek ge bracht aan den franschen schouwburg te 's-Gravenhage waar de Lohengrin werd opgevoerd. - Bij kon. besluit van den 14 is, met ingang van 1 April a.B., aan den heer mr. E. A. Jordens op verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester van Haarlem, met dankbetuiging voor de vele en goede diensten, door hem in die betrekking bewezen. Den 14 bleven te Amsterdam voor het rijden om het Wereldmeesterschap ten slotte vier personen over, namelijk Fredericksen, Ericsson, Halverson en Eden van Haarlem. Edeu legde de baan van 500 el af in 51'/s sec., Ericsson in 52 sec., Fredericksen in 521/s sec., Halverson in 42 sec. Bij den wedstrijd op eene baan van 10000 el won Fredericksen (Christiania) den prijs. De baan werd afgelegd in 20 min. 21% sec. Eden viel bij de eerste rondte en reed niet meer. Des avonds werd Eden te Haarlem feestelijk ingehaald. *4

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 2