341e Staatsloterij. Telegrafische Berichten. Stadsberichten. Gemeentelijke Üiiisïioucliiig'. Markt- en Beursberichten. 5e klasse, 5e lijst, 1 7 Januari. Ns. 4952 en 14998 f 1090 Ns. 15459, 19613 en 20984 400; Ns. 7124, 8366, 11409, 17728 en 20162 200 Ns. 4714, 5391, 6292, 8754, 13692, 14696 en 20363 f 100. BURGERLIJKE STAND." Arrondissements-Reclitbank te Alkmaar. De afdeeling Noordholland" van de Vereeniging „Het Bïederlandsch Rundvee-Stamboek," zal hare dertiende algemeene vergadering honden op vrijdag27 Januari 1893, 's namiddags half een ure, (amsterd. tijd) in een der lokalen van het hotêl »Krasuapolsky" te Amsterdam. Aldaar zullen de volgende punten wor den behandeld mededeelingeningekomen stukken verkiezing van drie leden van het bestuur, die den 1 Januari 1894 als zoodanig optreden in plaats van de heeren A. de Goede Hz., K. A. Kaan en L. Visser Cz., waarvan de beide laatsten niet dadelijk herkiesbaar zijn benoeming van zes afgevaardigden naar de eerstvolgende algemeene vergadering der Vereeniging te Zwolle; be noeming van een lid der commissie tot het nazien der rekening 1892 en der begrooting 1893, beide de Vereeni ging betreffende; bepaling van de plaats, waar de vol gende vergadering der Afdeeling zal worden gehouden uitreiking der gelden door de afdeeling toegevoegd aan prijzen, uitgeloofd door de H.ollandsche Maatschappij van Landbouw, op de tentoonstelling te Leiden gehouden in September 1892; uitreiking der in 1892 uitgeloofde aan- houdingspremiën voor jarige stieren; rekening over den dienst 1892, rapporteur de heer C. de Boer; bespreking van voorstellen ter opname onder de punten van beschrij- i ving voor de eerstvolgende algemeene vergadering der Vereeniging; voorstellen van het bestuur: I om in 1893 uit te reiken tien aanhoudingspremiën van 25,ieder, voor éénjarige stieren die bij de voorjaarskeuring in 1893 worden ingeschreven in het Nederlandsch Rundvee-stam- 1 boek, afdeeling Noord-Hollandonder bepaling dat het recht op een aanhoudingspremie vervaltwanneer de stier van de hand wordt gedaan vóór »de zomer Beem- ster-Stierenmarkt," in te leiden door den heer L. Vis ser Cz.; II om aan de prijzen, uit te loven door de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw, op de in 1893 te Amsterdam te houden tentoonstellingtoe te voegenaan den len prijs voor stieren, geb. in 1892 f 30,aan den 2en voor idem 20,aan den len prijs voor melkvaarzen, geb. in 1891 30,en aan den 2eu voor idem 20,-—de bekroonde dieren moeten zijn ingeschreven in het Nederlandsch Rundvee-Stamboek en volbloed afstammelingen zijn van stamboek vee, de ex tracten uit het stamboek en uit het kalverenboek in te zenden aan den afdeelings-secretaris te Hensbroek vóór 1 November a.s., in te leiden door den heer J. Oostwoud Wijdenes Jz.; III omter veredeling van den veestapel binnen de provincie Noord-Holland, bij de Provinciale Staten aan te vragen een subsidie van minstens 5000,per jaar, gedurende 3 jaren, in te leidendoor den heer H. Vijn Hz.; ontwerp-begrooting voor den dienst 1893rapporteur de heer C. de Boer. Opmeer. Voor de vacante betrekking van onder wijzeres aan de school heeft zichzooals te verwachten was, geene enkele sollicitant aangemeld. In de eerstvol gende raadsvergadering zal een der leden een voorstel indienenstrekkende om te verkrijgen, dat Opmeer met Spanbroek vereenigd worde tot ééne gemeente. De katholieke kiesvereeniging te Leeuwarden heeft met 18 tegen 7 stemmen aangenomen het voorstel van het bestuurom bij de aanstaando verkiezing van een lid der Tweede Kamer geen eigen candidaat te stellen maar mede te gaan met de anti-revolutionaire kiesver- eenigingen in het distictdie den heer P. van Vliet zullen stellen. Bij de trekking van vier seriën der 3 pet. Amster- damsche premieleeniDg op den 16 zijn getrokken de seriën 10154 19285 14902 en 19582. Op serie 14902 nummer 3 viel 25000op serie 10154 nummer 9 f 1000op serie 9582 nummer 7 f 500 en op serie 19285 nummer 3 f 500. Te Maastricht wees don 16 des morgens te 8 uren 24 graden vorstde stand van den thermometer was 8' Fahrenheit. Den 14 des nachts is te Rotterdam brand ontstaan in het bierhuis van W. Dampf aan de tweede Lombard straat, welke ontdekt werd door politieagenten, die rook boven de deur te voorschijn zagen komen. Zij wekten de bewoners, de vrouw des huizes en 2 meisjes van 11 en 10 jaar de man was uit de stad. Met gevaar voor eigen leven redden zij de bewoners, daar het huis reeds vol rook stond. Het springen eeuer petroleumlamp die half teer gedraaid, in eene achter gelegen voorkamer brandende was gebleven, schijnt de oorzaak te zijn. De deuren en vensters der aan de overzijde van de straat gelegen huizen waren door de felle hitte geblakerd. Aan den wedstrijd, door de gymnastiekvereniging »L. F. Jahn" te Edam uitgeschreven, is den 15 door 15 vereenigingen deel genomendie in optochtmet Edam's fanfare corps aan het hoofd, door de stad trokken en des avonds dien tocht met fakkellicht herhaalden. De prijs, een gouden medalje werd behaald door den heer Straatman, lid van de Atlehtische Club te Amsterdam, de t eerste premie, een zilveren medalje, door den heer J. M. Bakker van »Jahn" te Wcstzaait en de tweede premie, een bronzen medale door N. N. van Olympia te Amsterdam. De heer mr. G. W. baron van Dedem heeft den 15, een dag vóór de herballotage al.? lid van de sociëteit te Wageningen bedankt. Veemarkten. Naar men verneemt, wenscht de minister van binnenl. zaken niet over te gaan tot het uitvaardigen van een algemeen verbod tot hot houden van veemarkten met het oog op het heerschen van het mond- en klauwzeer, en wel op grond dat, volgens het meereudeel dor ge vraagde adviezen, van dezen maatregel weinig heil wordt verwacht, en dus de daardoor te weeg te brengen be lemmering^ van den binneulandschen veehandel niet ge rechtvaardigd zou zijn. Met ingang van den 15 is op- ge even het verbod van vervoer van herkauwonde dieren en varkens uit den kring te Vaals, Wittem, Senaken, Gulpen, iNoorbeek, Mheer en Mesch. bij kon. besluit van den 14 is eene commissie in gesteld tot het houden van een vergelijkend onderzoek van candidateu, dingende naar een getuigschrift van vol doend afgelegd examen voor opzichter van 's Rijks water staat bestaande uit de heerenJ. M. F. Wellan in specteur van den Rijks waterstaat, in de eerste' in spectie tevens als voorzitter; A. M. K. W. baron van lttersum, hoofd-ingeniour le kl. van 's Rijks waterstaat, te s-Gr ayenhageP. H. Kemper, ingenieur le kl. van e tiecht; W. C. Metselaar, ingenieur-architect, voor e gevangenissen en rechtsgebonwen te 's-Gravenbage K. E. van Rijsinge, hoofd eener openbare school te 's-Gravenhageen jhr. F. L. Ortt, ingenieur 3e kl. van den Rijks waterstaatte Brielle. Schagen. Uitgenoodigd door den beer Kaan den pachter van de Cérèsdie den leden dier sociteit een aangenamen avond wilde verschaffen gaf Helders Dilettanten-club den 15 hier eene buitengewone voor stelling. Opgevoerd werden de bekende dramatische schets van Rosier Faassen »De militaire Willemsorde" en bet blijspel De proffessor en zijne vrouw." Mede worden er een viertal aardige voordrachten gehoudenterwijl Schagen's Kleine Kapel ter afwisseling nu en dan een flink nnmmer ten beste gaf. Een drnk bezocht bal be sloot den genotvollen avond. Sclioorl. Door bet gemeentebestuur werd aan eenige werkloozen jarbeid verschaft. Een wegdie van de bunrt Hargen naar het duin leidde en door de zand- mennorij in een slechten toestand is geraaktwordt na weder in beteren staat gebracht. Rijp- Den 15 heeft in het café «Gambrinus" een0 voorstelling plaats gehad van het »Théatre des Attractions,' onder directie der heeren Swaabe en Comp., met mede werking van acrobaten koorddansers en koorddanseres sen enz. en tot slot: Groot Ballet-Pantomine genaamd: Jocco of de Aap van Brazilië. Na afloop was er gelegenheid tot dansen. Warmenhnlzen. In de vorige week werd eene ijs vereeniging opgericht. Hoewel nog geen vast bestuur gekozen is en het reglement nog moet worden vastgesteld, bekwam de vereeniging reeds den geldelijken steun der gemeente en trad reeds een 30-tal personen als leden toe. Ook gaf zij reeds een kinderwedstrijd op het ijs. In hoofdzaak zal zij echter werkverschaffing beoogen. Bedankt voor het beroep bij de berv. gemeente te Sappemeer door ds. J. H. W. Bisschop Boele te Twlsk. Te Westzaan zijn in 1892 geb. 65, overleden 13, gehuwd 12 de bevolking klom met 1 en was op 31 Dec. 2212. Te Koog aai» de Zaan zijn in 1892 geb. 87 oveleden 43, gehuwd 14. Meerhugowaard. Op 31 December 1891 bedroeg de bevolking 1423 m. en 1337 vr., totaal 2760. In den loop van 1892 vermeerderde zij door vestiging met 98 m. en 114 vr., door geboorte met 38 m. en 46 vr., vermin derde daarentegen door vertrek met 143 m. en 135 vr., door overlijden met 23 m. en 32 vr., zoodat zij op 31 December 1892 bestond nit, 1392 m. en 1330 vr., totaal 2723. Er werden 29 huwelijken gesloten, waarvan 23 tussckeu jongelieden 1 tusschen jongm. en weduwe 1 tusschen weduwnr. en jonged. en 4 tusschen weduwn. en wed. Als levenloos werden aangegeven 1 m. en 2 vr. Buiten echt werden 2 kinderen geboren, terwijl 2 tweelinggeboorten plaats hadden. Naar Amerika ver trokken 12 m. en 5 vr. Mol horn. Den 13 was de Zuiderzee van af den Waardpolderdijk zoover het oog reikte ééne ijsvlakte en kon men tot aan het diep toe Wieringen gonaken. Den 14 kwam de wind en werd het ijs opgekruid, zoodat men thans deels open water zietdeels bergen van ijs die, op een afstand gezien, dorpen gelijken, met be sneeuwde huizen, kerken en andere groote gebouwen. De sociaal-democraat Poutsma is te Sneek in hech tenis genomen en gevankelijk naar Leeuwarden gebracht, verdacht van in eene toespraak tot eene schare werkeloozen deze tot geweld aangespoord te hebben Den 16 had te Amsterdam in Plancius, te 12 unr, eene vergadering plaats van werkeloozen, uitgeschre ven door een comité van werkeloozen, gekozen uit ver schillende vak vereenigingen. Men schat het aantal dataande oproeping had gehoor gegeven, op ongeveer 2000. Door ver scheidene sprekers werd daarop het woord gevoerd o.a. ook door Travailleur (Luitjes), van Sappemeer, en Geel, waarna eene motie werd aangenomenstrekkende dat door het gemeentebestuur onmiddelijk maatregelen worden genomen tot leniging van den nood. Na het sluiten der vergadering begeleidden de aanwezigen de commissiebenoemd om de motie ter kennis van den burgemeester te brengen, naar het stadhuis, waar werd medegedeeld, dat de burgemeester de commissie den vol genden dag tusscben 11 en 1 uur, ontvangen zou. Hierop zette de stoet zich weder in beweging en verspreidde zij zich spoedig. Alleen had nog op do Regnliers-breestraat eene botsing met de politie plaats, die echter geene ern stige gevolgen had. Anna I*anIowna. Den 16 is op het onde Veer, van F., 23 jaren oud, des nachts in een wak gereden en verdronken. Wij ontvangen het programma van de tentoonstel ling en den wedstrijd van kunstbloemen en kunst vruchten en van schilderijen en aquarellen van bloemen en vruchten, van 1 tot, 22 Maart 1893 in het hoofdgebouw van het Koninklijk Zoölogisch-Botanisch Genootschap te 's Hage te houden. Na bekomen koninklijke goedkeuring zal er eene verloting aan verbonden wordenwaarvan de trekking zal plaats hebben op 23 Maart. Kosteloos en franco is bij den directeur van genoemd Genootschap een exemplaar van dit programma verkrijgbaar. Stpfocht van werkeloozen. Amsterdam, 17 Januari 1893. De vrees voor ongeregeldheden bij herhaling van de wandeling der werkeloozen door de stad is niet bewaar heid. Heden morgen kwam men op de N.Z.-Voorburg- wal samen trok vandaar naar het Raadhuis waar de bekendo motie werd overhandigd. De bnrgemeo3ter be loofde bet vraagstuk der werkeloosheid in de raadsver gadering van morgen ter sprake te zullen brengen. Hij verzocht do commissie, donderdagochtend terug te komen, om het antwoord te halen. Morgen zal weder eene rond wandeling plaats hebben. Wij vestigen gaarne de aandacht van belangstellende lezers op de uitvoering, door leerlingen der zang- en muziekschool van den heer J. M. Otto in het lokaal Harmonie alhier op woensdag den 18 te geven en die voor een ieder tegen betaling toegankelijk is. Zij zal wellicht te meer belangstelling hebben, als men weet, dat er o.a. weder eene operette, n.l. de Prins van Sind", in costuum zal worden ten gehoore gebracht. Naar wij vernemen, hebben burgemeester en wet houders den 17 besloten, het bouwen der tweede open bare school voor onverinogenden reeds op 14 Februari aan te besteden. Den 18 des namiddags te 2 urenwordt eene vergadering van den gemeenteraad gehouden, waarin o. a. behandeld zal worden oen voorstel van burg. en weth., tot bevordering van den onderwijzer aan de openbare burgerschool C. J. Reiziger tot eersten onder wijzer op f 1000 jaarwedde en tot het oproepen van sollicitantenbezittende hoofdakte en akte voor de fransche taalin zijne plaats op f 800 jaarwedde. Mijnheer de redacteur. In groote gemeenten, zooals Amsterdam, Rotterdam enz. bestaan iederen avond zooveel gelegenheden tot ont spanning en opfrisschiug van geest en gemoed, dat on dernemers van dergelijke gelegenheden zich niet angst vallig behoeven af te vragen of _de avond, welke zij voor bet door hun beoogde doel gekozen hebben, al of niet samenvalt met een andere bijeenkomst van gelijken of dergelijken aard. In een gemeente als Alkmaar is dit anders. Valt daar een aangekondigde bijeenkomst samen met den vasten vergaderdag van een bestaand genootschap, dan heeft dit een dnbbel nadeelvooreerst, dat de leden van zulk een genootschap, die de vergadering bijwonen, een der bier niet al te overvloedige gelegenheden om kunstgenot te smaken of zich te ontspannen moeten missen en ten tweede, dat die leden, welke zulk eene gelegenheid om hare schaarschte niet wenschen te laten voorbijgaan, op den vergaderavond van het genootschap door hunne af wezigheid schitteren. Op beide bijeenkomsten is dan de opkomst geringer, dan zij zonder het. samenvallen der datnms had behoeven te zijn. Nu spreekt het van zelf, dat niet de vergaderingen van alle genootschappen in dezen in aanmerking genomen kunnen werdeno. a. daar zij niet allen op een vasten dag gehouden worden. Maar waar een genootschap als Solus Nemo Satis Sapit" reeds gedurende 110 jaren zijne bijeenkomsten houdt op maandag-avond en onder zijne leden velen telt, die ook gaarne van gelegenheden om kunstgenot of ont spanning te smaken willen profiteeron mag althans worden ondersteld, dat niet onbekendheid met plaatselijke toestanden de aanleiding is geweest dat in de laatste jaren herhaaldelijk de maandag werd uitgekozen voor het geven van tooneeivoorstellingen, concerten enz., gelijk thans weder het geval is met do op 23 Januari e.k. aan gekondigde tooneelvoor3tol iug van de heeren Kreukniet Poolman. Mogen deze opmerkingen de ondernemers van openbare bijeenkomsten hier ter stede er toe aansporen voortaan bij de bepaling van den datum althans den maandag-avond, als van oudsher voor S N. S. S. gereser veerd en dus voor hun doel ongeschiktuit te sluiten Daarmede zullen zij ongetwijfeld het alkmaarsche publiek een dienst doen en althans aan EEN LID VAN PHYSICA. Zijn wij goed ingelichtdan was de voor de voorstel ling van de heeren Kreukniet en Poolman bepaalde dag de eenige, die zij deze maand beschikbaar hadden. Red. GETROUWD. 15 Jan. Jan Weel, wednr. van Marijtje Hof, en Geertruida Morsch, wed. van Gerrit Apeldoorn. ECHTSCHEIDING ingeschreven. 16 Jan. Sake Leentjes en Catharina Wierda. GEBOREN. 14 Jan. Simon, z. van Bartholomeus Duin en Jannetje de Winter. 15 Geertruida, d. van Jan Terluin en Froukje Kla- zinga. 16 Cornelis, z. van Jan van Son, en Niesje Krep. Theodoras, z. Arie Korver en Anna Corver. Marinasz. van Josephus Johannes Fernée en Margaretha de Jong. 17 Klaasz. van Adrianus de Louw en Gezina Veth. OVERLEDEN. 15 Jan. Panlus Johannes Korver, 28 j. en 11 m. 16 Arnoldus Hubertus Driesen, 55 j. Catharina van den Boor, wed. Albertus Antonins Nierop, bijna 82 jaren. Zitting van 17 Januari. S. J. W.A. P., J. H.Alkmaar, verzet, de eerste 8 dagen, de tweede 4 weken, de derde 3 weken gev. M. V., huisvr. van A. P., Nieuwediep, diefstal, 3 maan den gev. J. d. W., Helder, mishandeling, dagvaarding nietig. H. O., Helder, mishandeling, dagvaarding niotig. W. d. G., Hoorn, verzet, 3 weken gev. H. K., Amsterdam, beleediging, 3 weken gev. J. H., Amsterdam, vernieling, 3 weken gev. J. P., Beemster, mishandeling, 3 dagen gev. J. A., Andijk, mishandeling, 8 dagen gev. J. D., Enkhuizen, het laten begraven van een kinder lijk zonder consentvonnis bevestigd. ALKMAAR 16 Jan. Aaugevoerd 4 koeien en ossen f 140 a 2,50, |68 vette kalveren f 35 a 104, p. pond f 0,85 a 0,95, 10 nuckt, kalveren f 8 a 14, 32 vette schapen f 12 a 2G,171 vette varkens f 0,44 a 0,52 per pond, 22 magere f 15 a 18.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 3