No. 9. Vijf en Negentigste Jaargang. 1893. V RIJ 1) A 20 JANUARI. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. EERSTE BLAD. H B R IJ S. Gemeenteraad. Veiling van vaste goederen. Buitenland. Vergadering op Woensdag 18 Januari 1893. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. ALKMAARSCHE COIBVVT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ƒ0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Prijs der gewone Ad verten tiën Per regel O,IS. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3 Burgemeester en Wethouders van ALKMAAR; Gezien het kon. besluit van 15 December 1892 (Staats blad No. 282) en het besluit van Gedeputeerde Staten van Noordholland van 4 Januari 1893 No. 3 (Prov. blad No. 2); Brengen ter kennis van belanghebbenden dat de gemeenten Alkmaar, Akersloot, Bergen, Heer- hugowaard, Heiloo, Oterleek, Oudorp, Koedijk, Limmen,St. Pankras en Schoorl voor den herijk der maten en ge wichten zijn samengevoegd dat het goedkeuringsmerk gedurende het jaar 1893 te bezigen zal zijn: bij den ijk en herijk der maten en gewichten de letter d, in den gewonen schrijfvorm; bij den ijk van gasmeters, de koninklijke kroon dat die herijk, welke kosteloos geschiedt, zal plaats hebben in het IJklokaal in het Victoriepark te Alkmaar van des voormiddags .9 t.ot des namiddags 3 uren: voor ten verkoop bestemde maten en gewichten op 7, 8 en 9 Februari e.k.; voor apothekers-, goud- en zilversmidsgewicht en ver dere gewichten, bestemd tot fijnere wegingen, op 13, 14, 15 en 16 Februari e.k.; voor den herijk in het algemeen: voor de bewoners van: wijk A, op 20, 21, 22 en 23 Februari; wijk B, op 27 en 28 Februari en 1 Maartwijk C op 2, 6, 7 en 8 Maartwijk D, op 9 en 10 Maartwijk E, op 13 en 14 en wijk F op 15 Maart. Voor de ingezetenen van: Heiloo 17 Maart. Bergen 27 Maart. Limmen 20 Oterleek 28 Oudorp 21 Heerhugowaard 29 St. Pankras 22 Schoorl 30 Koedijk 23 Akersloot 31 dagelijks van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren. Aan belanghebbenden wordt herinnerd, dat 1. ieder verplicht is zijne maten en gewichten te doen herijken 2. de maten en gewichten behoorlijk schoon, droog en roestvrij ten herijk moeten worden aangeboden, om onderzocht en duidelijk gestempeld te kunnen worden 3. de verificatie der milligram-gewichten uitsluitend aan de ijkkantoren kan plaats hebben 4. ingevolge aangehaald kon. besluit van 15 December 1892 de termijn voor den herijk in dit jaar eindigt op 1 October. Belanghebbenden tvorden dringend verzocht, hunne maten en gewichten op boven vastgestelde dagen ten herijk aan te bieden, daar latere aanbiedingen tot voor hen onaangename gevolgen kunnen leiden. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. Maclaine Pont. 17 Januari 1893. De Secretaris, Nuhout van der Veen. 8 1 a g e r ij. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat zij in hunne verga dering van den 17, aan GERR1T HARP, slachter en vleeschhouwer alhier op zijn verzoek, onder voor waarden vergunning verleend hebben tot bet vesti gen eener slagerij in het perceel aan de VoordamNo. 12. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. Maclaine Pont. 19 Januari 1893. De Secretaris, Nuhout van der Veen. Onderwijzers, in het bezit van de hoofdakte en van akte voor de fransche taaldie in aanmerking wenschen te komen voor onderwijzer aan de openbare burgerschool te Alkmaar (nieuw benoemd hoofd de heer F. J. Ankes) op 800 jaarwedde, worden verzocht zich onder overlegging van stukken aan te melden bij het gemeentebestuur van Alkmaar vóór 31 Jannari a.s. No. 3. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 16 leden. Afwezig de heer J. M. de Sonnaville. De Voorzitter opent de vergadering, waarna 1. de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 2. Is in behandeling genomen het volgende voorstel van burgemeester en wethouders. Door de benoeming op den 11 van den eersten onder wijzer aan de openbare burgerschool F. J. Aukes tot hoofd dier schoolis de betrekking van eersten onder wijzer open gekomen. Aan die betrekking was tot heden krachtens raadsbesluit van 5 April 1882 eene jaarwedde van f 1200 verbonden. De redenen, welke indertjjd tot het uitloven dier hooge belooning geleid hebbenzjjn vervallonwaarom voorgesteld wordtdie jaarwedde terng te brengen tot een bedrag van f 1000 en tot deze betrekking op die wedde te bevorderen den aaD genoemde school werkzamen onderwijzer C. J. Reiziger, thans krach tens raadsbesluit van den 24 Febr. 1892 in het genot eener jaarwedde van f 800. Die onderwijzer verdient naar hunne meening in alle opzichten voor die betrek king in aanmerking te komen en zij kunnen daarbij voe gen dat zoowel de arrondissements-schoolopziener als het nienw benoemde hoofd dor 3chool die beiden mon deling gehoord werden die meening volkomen deelen. Vereenigt de Raad zich met deze bevordering, dan zullen onmiddellijk sol icitanten naar de betrekking van f 800 jaarwedde opgeroepen worden opdat spoedig tot benoe ming kan worden overgegaan. De heer Kraakman, die zich met dit voorstel wel kan vereenigenblijft van oordeel dat voor deze be trekking welke naar zijne meening eene der gewich tigste iseene goede beloouing moet worden gegeven opdat men eenen zeer bekwamen en geschikten onder wijzer voor die betrekking kan verkrijgen. Hij wil voor zich dit reeds dadelijk doen nitkomen jahij zon zelfs aan den thans te bevorderen onderwijzer willen voor spiegelen dat hijwanneer hij zijne betrekking in alle opzichten met ijver en ten genoegen van alle autoriteiten waarneemt, op die verhooging zou kunnen rekenen. De heer C. W. Bruinvis komt hiertegen op hij zou ongaarne dergelijke verwachtingen willen opwekken. Dit voorstel moet geheel op zich zelf beschouwd worden en hieraan moeten geene vooruitzichten verbonden worden als de heer Kraakman wil. Eene jaarwedde van ƒ1000 voor deze betrekking komt hem voldoende voor, doch in ieder geval moet de Raad te dien aanzien geheel vrij blijven en zieh thans reeds niet binden. De heer C o n ij n is van hetzelfde gevoelen als de heer C. W. Bruinvis. Den ouderwijzer Reiziger valt reeds bij aanneming van dit voorstel eene flinke verbetering te beurt en hij kent geen enkele reden, om daaraan een vooruitzicht te verbinden, als de heer Kraakman wil. Eene jaarwedde van f 1000 is eene voldoende belooning. Nadat de heer Kraakman verklaard had, dat hij, wanneer beide gevoelens in de notulon upgenomen werden, zieh geheel met het thans gedane voorstel kan vereenigen, wordt dat voorstel met algemeene stemmen aangenomen. 3. Deelt de Voorzitter mededat burg. en weth. zich naar aanleiding van de in de laatste vergadering met gesloten deuren verleende machtiging onmiddellijk met den heer Julius Oppenheim bankier te Groningen, in betrekking gesteld hadden over de voorwaarden, waarop deze heer genegen zou zijn van de gemeeute Alkmaar over te nemen het nog ongeplaatste deel der 3'/2 °/0 geldleening van 1892 van 310.000, groot 210.000; dat na een mondeling onderhoud met dien heer te Amster dam bij Krasnapolsky op zondag 14 dezer, deze onder handelingen geleid hebben tot een aanbod van dien heer, dat aan den Raad voorgelezen wordt. Burg. en weth. stellen voor, dat aanbod aan te nemen en bieden daarop een ontwerp-besluit ter vaststelling aan. Na eenige toelichtingen naar aanleiding van vragen en opmerkingen door den heer Kraakman gedaanwerd het ontwerp-besluit met eene geringe aanvulling vast gesteld. 4. Bij de gewone rondvraag door den Voorzitter aan de leden of iemand nog iets in het midden heeft te brengen, vraagt de heer Kraakman, die gezien heeft, dat de boomen langs de Breelaan duchtig opgesnoeid zijn eenige inlichtingen aan burg. en weth en in het bijzon der of het niet beter ware geweestze geheel weg te nemen en door nieuwe te vervangen. De Voorzitter antwoordtdat burgemeester en wethouders tot het snoeien dezer boomen overgegaan wa ren op verzoek van de afdeeling Schermeer van de Holl. Maatschappij van landbouw die zooals door meerdere personen bevestigd was deze boomen voor de openbare veiligheid gevaarlijk achttedat toen overeengekomen is dat dit snoeien zou geschieden door in de nabijheid wonende personentegen genot van het snoeiseldat overigens weinig of geene waarde heeftdat deze boomen wel weer zullen uitloopenwaarna het thans minder fraaie aanzien zal verbeteren. 5. Daarna wordt de vergadering gesloten. Zitting van 17 Januari. Herplaatsing wegens misstelling. H. O., Helder, verstoring eener vergadering, f 10 boete, subs. 10 dagen hecht. J. P., Beemster, mishandeling, 3 weken gev. 17 Januari. Door den Notaris M. GOUVERNE. 1. Huis, zuidz. Verdronkenoord, D 38. Str. N. v. d. Voort 3030, Verhoogd door J. A. van Geenhuizen met 200, 2. Huis, noordz. LaatD 192. Str. G. Bossert Rz. 680, Verhoogd door P. v. d. Waal met 30 FRAKKUIJK. Beheerders der Panama-maatschappij hebben voor den rechter vau instructie Franqueville de verklaring afge legd dat zij nooit in eenige betrekking hebben gestaan tot vertegenwoordigers van vreemde staten te Parijs. In het Panama-geding heeft de advocaat-generaal den 17 een requisitoir genomen waarin hij o. a. zeide ge hoopt te hebben dat de mannen die de roem van het land warenafdoende ophelderingen verstrekt zouden hebben. Maar de verdenking drong zich zoo duidelijk opdat hijbijna in weerwil van zich zelf, zich genood zaakt zageen onteerend en veroordeelend vonnis te eischen. Hij kon geenszins een doorluchtig grijsaard buiten de zaak laten die man van genie had duizenden spaarzame arbeiders in ellende gestort. Hij gaf een ge schiedkundig overzicht van de Panamazaak waarin hij de aangewende bedriegelijke middelen in herinnering bracht. De heer Ferdinand de Lesseps kreeg 90 op- richtersaandeelen en heer Crémieux ontving frs. 5.000.000 als commissieloon. De inlichtingendie bij de uitgifte der loten gegeven werden waren valsch. De Lesseps bedroog het publiek door te verzekeren dat het kanaal binnen 3 jaar gereed zon zijn. Zes honderd millioen francs werden verspild zonder voor de werken te worden gebruikt. Na het ineenstorten der onderneming had de justitie fres. 1.433.000 in kas gevonden de vlotte waarden bedroegeu fres. 163.000.000, zoodat fres. 1300.000.000 uit- gegeveu waren. Dit gaat alle begrip te boven. Daarbij wees hij op de onzinnig hooge bedragen, welke aan Eiffel uitgekeerd waren en zeidedat de schikking tusschen hem en de likwidateuren bij verrassing verkregen werd. De boeken waren niet nauwkeurig bijgehouden en de verantwoording was na de inmenging der justitie ver vaardigd Bertrand deelde aan de enquête-commissie in de Pa namazaak mededat een bon van 50000 francs door Meijer van de Ganlois geïnd was en een andere van 40000 door Meijer van de Lanterne. Paul de Cassagnac die den 18 gehoord werd verklaarde voor zijn persoon nooit iets genoten te hebben. Zijn bladde Autorité ontving in 3 jaar 60000 francs voor kosten van open baarmaking. ITAIiIE. De Paus heeft in eene toespraak in het consistorie gezegd dat de goede gezondheid welke hij ondanks zijn hoogen ouderdom geniet, door hem beschouwd wordt als een onderpand der goddelijke bescherming. In het consistorie zijn veertien kardinalen en een aantal andere kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders benoemd. OOSTENHIJK-llOfVClARIJE. De Keizer heeft zjjne goedkeuring verleend aan het indienen van een wetsontwerp betreffende de erkenning van den israëli- tischen godsdienst als wettig kerkgenootschap in Hon garije. Het bepaalt, behalve die erkenning zelve, dat de bestaande wetten, regelende den overgang van het eene kerkgenootschap tot het audere, van toepassing zullen zijn op het israëlitische kerkgenootsehap. Bij Koniggriitz, in Boheme, hadden 16 mannen des nachts in een bosch een groot vuur ontstoken en zich er bij te slapen gelegd. Het vuur ging echter uit en alle mannen vroren dood. HUSIiANflï. In het den 17 openbaar gemaakte ant woord van den Keizer op de Nieuwjaarswenschen vau de stad Moskou zegt de Keizer o a.»Moge God ons ge bed verhooren, dat dit jaar een jaar van vrede en voor spoed voor Rusland zij 1" Op de lijn Slatoust-Samara is een spoortrein, dienende tot vervoer van soldaten, in volle vaart in brand geraakt, waarbij 48 recruten omkwamen en 7 brandwonden be kwamen, waarvan een later is gestorven. EOÏPTË. De Onderkoning verving zijnen eersten minister Nabar Riaz door Fakhris en in verband daar mede, zijne andere ministers. Deze vervanging deed onder de inlandsche bevolking eene groote ontevredenheid ont staan. Den 17 had de engelsche gezant een onderhond met den Onderkoning, waarbij hy te kennen gaf, dat de engelsche regeering in geen geval die benoeming van den eersten minister kon goedkeuren, daar zij deze benoeming zeer ongewensebt achtte. Des namiddags had de Onder koning een onderhond met den afgetreden eersten mi nister. Den 18 drukte de Onderkoning in een tweede onderhoud met den engelschen gezant zijn leedwezen uit over de laatste gebeurtenissen en verklaarde hij, bereid te zijn, Riaz te benoemen tot eersten minister in plaats van Fakhris, wat de gezant aannam. De andere minis ters blijven. Uit Caïro wordt aan de Times bericht, dat de staatsgreep van den Onderkoniug, die zjjn recht wilde handhaven om ministers te benoemen, zonder Engeland te raadplegen, van groote beteekenis was voor de in landsche bevolking. De oppositie van Engeland was veeleer tegen het beginsel dan tegen de personen der benoemden gericht. Drie der ontslagen ministers onder steunden de engelsche hervormingen en erkenden, dat de tijdeljjke leiding van Engeland noodzakeljjk was voor de zelfstandigheid van Egypte. De Times geeft te ver staan, dat de jonge Onderkoning in gevaar verkeert het zelfde lot te ondergaan als indertijd Ismaël-Pacha.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1