Binn en land. 341e Staatsloterij. Stadsberichten. 5e klasse, 6e lijst, 18 Januari. Ns. 1863, 4313, 4349, 5078 en 17180 1000Ns. 957, 2754, 7583, 14273 en 18300 400; Ns. 7430, 9776 11469 en 12165 200; Ns. Ï466, 3824, 3855, 3943 4107 5077, 7567, 8888, 15074 en 18551 f 100. 5e kl., 7o lijst19 Jan. Nr. 4688 f 25,000; Ns. 4367, 5926, 14030 en 14572 f 1000; Ns. 84.27 en 17048 f 400; Nr. 12001 f 200; Ns. 2639 2796 3195 32383422, 4123, 7506, 9648, 11874, 12263, 12490, 12558 en 17468 f 100. SPANJE. Er is eene oommissie tot onderzoek der alcohol-belasting benoemd. VEREENIGDE STATEN. De gewezen president Hayes is den 18 des nachts te één uur aan eene hart ziekte overleden. Hij was president in 1877 en 1881. Bij de behandeling der strafzaak tegen den meester knecht Dempsey enz. wegens het vergeven van werklieden der firma Carnegie te Homestead, heeft de kok Gullagher bekend, van Dempsey een poeder voor hem en de andere koks ontvangen te hebbendat gebruikt was om het voedsel der werklieden te vergiftigen. Bij kon. besluit van den 16 is aan den heer H. J. van Ebbenhorst Tengbergen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over de Rijkswerkinrichting en het huis van bewaring te Hoorn, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten en benoemd tot lid van gemeld college van regenten de heer C. A. Vriesendorp bewaarder der hypotheken en van het kadaster aldaar. Den 16 des avonds is te Bolsward de pottenbakkerij van den heer R. F. Feenstra benevens eene aanzienlijke voorraad turf afgebrand. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft deu 17 de koers van gunning voor de uitgifte van de derde reeks der geldleening van ten hoogste f 3.000.000, be paald op 9917/32 pet. Op die leening was voor 4.254.000 ingeschreven, waarvan f 2.482.000 tegen 991/2 pet. Den 18 is de heer mr. E. de Man Ez 75 jaren oud en sedert 1870 burgemeester van Bredana lang durig lijden overleden. Deu 18 heeft de gemeenteraad van Haarlem met 21 tegen 7 stemmen de verordening op het heffen van vergoeding voor diensten, door den dieust der gemeente reiniging bewezen, overeenkomstig het voorstel van burg. en weth. ingetrokken. Het Noordzeekanaal is opengebleven; zeven stoom schepen hebben den 18 zoo van als naar Amsterdam daarvan gebruik kunnen maken. De heer van Houten heeft zijn ontwerp tot wijziging der onteigeningswet op nieuw bij de Tweede Kamer aan hangig gemaaktnaar aanleiding van de in het voorloo- pig verslag tegen het eerste ontwerp ingebrachte bezwa ren, heeft hij in zijn voorstel eenige wijzigingen gebracht. De minister van oorlog heelt bepaald, dat de pant serforten te IJmulden en den Helder dit jaar ten minste drie maanden zullen bezet worden tot oefening van het personeel. Beroepen bij de herv. gemeente van Oost-Zaan dam de heer dr. D. G. Postma, predikant te Bierum. Egmond aan Zee. Voordracht voor onderwijzer, plaats ver v. hoofd: 1 J. van Ankum te Olst2 L van Berkel te Amsterdam en 3 J. Kuiper te Jisp. Den 17 kwamen te Amsterdam ongeveer 8 a 900 werkloozen bijeen om in optocht naar den burge meester op het stadshuis te gaan, ter overhandiging eoner den 16 des avonds aangenomen motie waarbij aange drongen werd op het nemen van maatregelen om in de bestaande werkloosheid te voorzien. Toen de stoot voor het stadshuis gekomen wastelde zij omstreeks 1800 deelnemerswaarvan drie bij den burgemeester in zijne kamer toegelaten werden. De burgemeester zeide dat hij de motie aan het gemeentebestuur zou geven doch dat hij voor het oogenblik niet zou weten, welke werken de gemeente zou kunnen of moeten doen uitvoeren waarom hij meende het comité te moeten aanraden zich geene te hooge denkbeelden van hun verzoek te maken. Verder merkte hij o. a. nog opdat werkloos heid in het winterseizoen een jaarlijks terugkeerend ver schijnsel was dat zich bij onderscheidene vakken voor deed. In den zomertijd diende men zich daartegen te wapenen. Toen de voorzitter van het comité hierop antwoordde, dat de loonen zoo laag waren, zoodat van sparen geen sprake wasbracht de burgemeester nog in het midden, dat de gemeente niet bij machte is, iets tegen de groote mededinging te doen dat in den laatsten tijd de loonen over hel algemeen gestegen warenterwijl de prijzen der eerste levensbehoeften dezelfde waren. Ten slotte zeide hij dat hot antwoord op de motie den 19 tusschen 11 en 1 uur bij hem kon worden gehaald. Na het besluit om den 18 wederom een tocht door de stad te doen en den 19 gezamenlijk het antwoord des burge meesters te gaan halen, ging men langzamerhand uiteen, zonder dat er ongeregeldheden voorvielen. De gemeente raad besloot den 18na langdurige besprekingenin handen van burgemeester en wethouders om bericht en raad te stellen eene door den heer Treub voorgestelde motie om burgemeester en wethouders uit te noodigen zich in betrekking te stellen met de kiesvereeniging Am sterdam, Patrimonium, den R. K. Volksbond en den Soc. Dem. Bond om maatregelen te beramen, ten einde een juist statistisch overzicht van den omvang dor werkloos heid te verkrijgen, terwijl op voorstel van den voorzitter het adres van de vereeniging »do Unie" tot hetzelfde doel in handen van burgemeester en wethouders werd gesteld. Eene 3'/j pet. geldleening der gemeente 's-Hertogen- bosch, groot f 50,000, waarop ingeschreven was voor f 273,000, is gegund aan den heer A. Oppenheim te "'s-Gravenhage tegen 100.155. De gemeenteraad van Sneek heeft den 16 met op •één na algemeene stemmen het verzoek van 52 werk loozen om arbeid van gemeentewege van de hand ge wezen, op grond dat de gemeente geen enkel werk heeft, geschikt om ter hand genomen te worden. Den 16 des ochtends is een brand in het goede renstation te Utrecht, die zich in den aanvang vrij ernstig liet aanzien na een uur gebluscht kunnen worden de schade is nog al aanzienlijk. Een visscher te Lommerdie den 14 des avonds met het ijs afgedreven was is den 16 des morgens aan •de kust van Gaasterland geredhij was redelijk wel. De minister van binnenl. zaken heeft den 17 1°. het vervoer van herkauwende dieren met ingang van den 19 verbodena. uit een kring in Amsterdam omvat tende de terreinen der veemarkt (met veestallen) b. uit «en kring in die gemeente omvattende de terreinen van het slachthuisc. uit den kring in Diemenwaarvan •de grenzen zijn de grensscheiding tusschen de gemeente •Diemen en de gemeenten Amsterdam en Nieuwer-Amstel, de Zeeburgerdijkde Zuiderzee en het Merwede-kanaal 2°. het houden van markten van herkauwende dieren, met ingang van 19 Januari 1893, verbodèn a. in Am sterdamb. in den sub lc omschreven kring van Diemen c. in Purnierend3°. bepaald dat, wanneer bijzon dere redenen eene afwijking van het verbod van vervoer van herkauwende dieren uit de sub la. dezer beschikking genoemde kringen noodzakelijk maken zoodanige afwij- king kan worden toegestaan door den burgemeester na advies van den districts-veearts. Te Haarlem is een vierjarig kindterwijl de bewoners afwezig waren, in bed gestikt door rook ten gevolge van een in de kamer, waar het kind sliep, ontstanen brand, dien zij bij hunne terugkomst ontdekten. De gemeente Zaandijk viert in 1894 haar vier honderdjarig bestaan. Te Pnrinerend komt in drie stallen het mond en klauwzeer voor; ook is die ziekte uitgebroken in den stal van den veehouder P. Stapel te Hinnewijzeiid gemeente Westwoud. De gemeenteraad van Assen heeft besloten tot het aanschaffen van een telescoop-gashouder van 1200 kub. el voor f 18850 van den heer A. Neuman te Aken Hoogwoud. Uit de rekening van den penning meester is gebleken, dat het Onderling Begrafenisfonds op 31 December 189'2 625 leden telde. In den loop van dat jaar zijn 9 deelhebbers overleden. De ontvangsten bedroegen in 1892 f 701,17 de uitgaven 592,09 zoodat op 1 Januari 1893 een batig saldo van f 109,08 aanwezig was. Noord-Scherineer. Hoewel ijs en weder niet zeer gunstig waren voor schaatsenrijders en wandelaars, waren toch velen van verschillende zijden opgekomen, om getuige te zijn van het aardige schouwspel, dat de gecostumeerde optocht hun aanbood. Men zag toch onder de rijders velerlei vreemde kleederdrachten, en in de arren aardige groepjes. Het bal, des avonds ten huize van den heer Schagen gegeven, werd druk bezocht en gaf aanleiding tot een langdurig gezellig samenzijn. Oterleek. Een 10 tal werkeloozen hebben ge- ruimen tijd werk gevonden aan het afsnoeien van de boomen aan de »Breelaan" onder Oudorp en ware het ijs door het ongunstige weder van verleden week niet bedorven, dan zouden de lieden ook daarop nog iets kunnen verdienen. Door de ijs-commissie is eene collecte gehouden om den behoeftigen van levensmiddelen te kunnen voorzien. Het plan om eene hardrijderij te houden heeft zij wegens het slechte ijs moeten opgeven. - Purinerende. Bij de den 18 gehouden hard rijderij op schaatsen, waaraan 20 personen deelnamen, was de uitslagDekker, Zwolle, le pr. f 75 F. Bijlsma, Medemblik, 2e pr. 40 A. Broesma, Amsterdam, 3e- pr. 15. Bij den vlugsten rit werd in 15 seconden de baan van 185 ellen afgelegd. Het weder was slecht, waardoor het publiek ook slechts tamelijk was opge komen. De bevolking der gemeente Arnhem bedroeg op 31 Dec. 1892 51687 in 1892 ging zij slechts met 582. vooruit. In de week van 8 tot 15 Januari zijn in het badhuis van het Witte Hjruis genomen 42 kuipbaden, 51 regenbaden le en 77 2e klasse, te zamen 170 baden. TravaJileur. In eene openbare vergadering van den Soc. Dem. J ongelingsbond afd. Alkmaar, gehouden in den avond van den 17 in het lokaal »de Zon", trad als spreker op de bekende Travailleur (T. Luitjes) van Sap- pemeer. Als onderwerp was aangekondigdDe honger- opstootjes in het noorden des lands en de houding der nederlandsche regeering om dien honger te stillen. Spreker begint met te zeggen, dat er den laatsten tijd te Sappemeer en andere plaatsen in het noorden des lands ongeregeldheden zijn voorgevallendie door de groote bladen vooral door de Rott. Ct., ten onrechte breed zijn uitgemeten. De kleine bladen doen daaraan mede, want zij spreken de groote na. Deze gebruiken correspondenten voor hunne berichten, maar op de redactie-bureaux der kleine couranten ge bruikt men een schaarom die berichten netjes uit te knippen en zonder of met eene kleine wijziging worden ze afgedrukt en de leugens alzoo verder verspreid. Ze doen dus als kinderendieals op school door den meester wat leugens verteld zijn, deze onwaarheden bui ten en tehuis als waarheden oververtellen. Volgens de Nieuwe Rott. Cour. zouden er te Sappe meer ernstige ongeregeldheden voorgekomen, een oproer uitgebroken zijn, ja, de geheele oosthoek van de provincie Groningen in opstand zijn gekomen en dat niet door den honger des volksmaar tengevolge van de oprui ingen van die verschrikkelijke socialisten. De correspondenten van die bladen zijn geen lieden die tot de kleine burgerij behooren maar die nog wat in de melk te brokken hebben. De dominé, de man, die christelijke liefde moet preé- ken, zendt berichten, die kant noch wal raken, opdat er ten spoedigste soldaten, maréchaussées gezonden worden. Ze hebben hun doel bereikt, want Hoogezand, Sappemeer, Zuidbroek en vele andere gemeenten verkeeren in staat van beleg. Dat is echter voor zulke plaatsen niet zoo heel erg. Het verbod om met meer dan 3 of 5 personen op den weg bijeen te zijn valt te dragen, maar wat erger is, dat de hoofden der gemeenten te veel macht bezitten, dat zij inbreuk maken op het recht van vergaderen, zoodat te Hoogezand en Sappemeer het houden van eene vergadering onmogelijk is geworden. De oorzaak van 't voorgevallene te Sappemeer. Een werkgever, Smit genaamd, gelast een jongen van 16 jaar zich, tot twee malen toe, geheel naakt te water te begeven voor het doen van eenig werk. Dat water was vuil door de uitloozingen der fabrieken en daarbij ijskoud, 8° Celsius. De jongen kon natuurlijk niet wei geren t was doen of heengaan. Hij wordt na dit werk niet heel lekker en de vader maakt het geval bekend in de plaatselijke bladen. De geheele burgerij is veront waardigd over de handelwijze van Smit, die toch al niet gunstig bekend staathoewel hij volstrekt niet tot de onzen behoort of socialistisch gezind is. Op een protest-meeting heb ik het woord gevoerd. Het was er overvol. Na afloop der vergadering hielden wij een wandeloptocht naar het huis van Smit. Voor de woning waarin het licht was uitgedaan werd stil ge houden, waarop een toespraak volgde. Hiermede zou waarschijnlijk alles zijn afgelopen was Smit niet zoo dwaas geweest om zjjn werkvolk te dwin gen een stuk te teekenen, waarbjj zij verklaarden dat alles wat omtrent hem en dien jongen was verteld en geschreven, leugen en laster was. Teekendeu ze niet, dan werden ze ontslagen en broodoloos gemaakt. Nu waren de meeste werklieden socialisten of socialistisch gezind. Wij moesten een tweede vergadering uitschrijven en organiseerden daarna weder een wandeloptocht. Toen werden bij Smit eenige ruiten verbrijzeld uit wraak door zijn eigen werklieden. Dat was een laffe, kinderachtige wraakneming. Een werkelijke socialist gooit liever wat anders in dan glasruiten. Toch heette hetdat die verschrikkelijke socialisten weer aan het werk waren geweest, dat men niet meer veilig was in zijn eigen huis. Over het hongerlijden in omliggende gemeenten werd wel gezwegen. Te Pekelawaar veel fabrieken zijnwas het de ge woonte dat arbeiders 's zomers 1.25 en 's winters 1 per dag verdienden. Met die verlaging namen de werklieden geen genoegen meer de patroons weigeren alzoo oorzaak voor wrok. Men hoort van de opstootjes te Sappemeer, en te Pekela ziet men hetzelfde gebeuren het volk trekt langs de straten. Wij, socialisten, hebben gebruik gemaakt van die verontwaardigingwant zij was gegrond. De lieden werden verkort in hun levens onderhoud en hadden gelijk dat zij die 25 centen eischten. De plaats in aanmerking genomen, werd er een groote, reusachtige vergadering gehouden van p. m. 600 per sonen, waarin werd besloten niet aan het werk te gaan, of de 25 ets. moesten worden uitbetaald. Ze hebben eindelijk hun zin gekregen en wij het ge noegen door ons optreden medegewerkt te hebben tot het ontstaan van een beteren toestand. Ook in de Pekela is alzoo 't socialisme levendig ge worden. Nu volgden de onlusten te Winschoten, een plaats van 8000 inwoners. Wat ellende daar geleden wordt bleek op Nieuwjaarsdag, toen 2000 personen dus J/4 der ge heele bevolking, bedeeld werd. Rekenen we daar nog bij de kleine burgers, die thuis zitten en en niet aan denken de hand uit t6 steken dan kan men aannemen dat 1U van Winschoten rechtstreeks aan armoede ten prooi is. Het vorige jaar heeft het gemeentebestuur gepoogd de werkeloozen aan 't werk te stellen, maar hoe Ik, noem ze schaamtelooze mannen, die zoo iets. durfden doen. Blootgesteld aan kouden oostenwind, konden de-armen werken aan het geboomte en verdienden dan per dag 36 cents 1 Was het wonder dat ook hier wrok ont stond 36 centen van gemeentewege! Begint het bloed niet te koken van hem, die er aan denkt Ook hier wordt begrepen, dat men met zoete broodjes bakken er niet komt en worden optochten georganiseerd. Zoodoende kan er gezien worden, op straat hoeveel kin- deren, hoeveel menschen hier in ellende verkeeren, met den honger op 't gelaat en geen kleeren aan het lijf. Het moet erkend, dat er bij, 3 personen ruiten werden ingeworpen door kwajongens, wat dus niet op rekening van de werkeloozen en de beweging gesteld kan worden. Te Finsterwolde met 3000 inwoners vond men 100 hoofden van huisgezinnen zonder brood en zonder werk. Daar krijgen we precies hetzelfdede vraag aan het ge meentebestuur »Geef ons brood, anders moeten wij om komen van honger". Zoo stonden de zaken, toen de 2e Kamer afgevaardigde, de boer Tijdensden minister interpelleerde over den toestand in het Noorden. Maar laten we eerst vertellen wie die man eigenlijk is. Een boer een boerenjongen, bij niemand gezien, zelfs niet bij zijn eigen familie. Se dert hij Kamerlid werd is dit laatste een weinig veran derd, omdat ze nu met hem kunnen pronken. Hij deed zich kennen als radicaal en zit dan ook krachtens die beginselen in de 2e Kamer. Den laatsten tijd deed hij het in woord en geschrift voorkomenalsof hij de socialistische denkbeelden was toegedaan. En wat doet de man nu in de 2e Kamer? Hij richt een interpellatie, niet t®t den minister van binnenl. zaken, maar tot die van justitie. Waarom Om te be werken dat er soldaten zullen gezonden worden. Werke lijk, hij kan de vloek, die op hem rust, niet meer van zich afwisschen. Hij hseft de werklieden beleedifd. Ofschoon er goed gehandeld was, werd toch geoordeeld dat men te Finsterwolde tegenover den burgemeester wat stout geweest was. Bij het houden van een propaganda- optocht voor de beginselen, die ons lief zijn, kwam men den burgemeester, een zeer jong persoon, op straat tegen. Hem werden geschriften aangebodendoch hij weigerde ze aan te nemen. Men vroeg of dan het volk zijn rechts zaak niet mocht bepleiten en de arbeiders niet hunne klachten inleveren om hem op de hoogte te stellen Hij blijft weigeren. Nu dachten we, dat de man niet goed bij zijn hoofd was en daar zoo iemand niet op den weg kan loopen zoo besloten we hem in den arm te nemen en naar huis te brengen. (Applaus) Was dat nu strafwaardig Laten ze altijd zulke menschen onder den arm nemen. En toch in de 2e Kamer meende Tijdens te moeten zorgen, dat er nu huzaren en infanteristen zouden komen. Ja, er kwamen immers ook branden voor, waarvan men niet wist hoe ze ontstonden, bij ongeluk of door moedwil. In 't laatste geval zou de justitie wel gezorgd hebben de daders in de gevangenis te stoppen. Niettemin kwam 't Tijdens verdacht voor. Maar boer Tijdens heeft zelf brand gehad waarvan hij een aardig stuivertje op zak stak. Dit kan even goed moedwil geweest zijn en door hem zelf bewerkt. Men had hem wel kunnen zeggen »steek in 't vervolg je eigen boel niet meer in brand."

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 2