van ont Een stoere Noorman. Ieerste blad. No. 10. Vijf en UTegentigste Jaargang, 1893. ZONDAG 22 JANUARI. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. FE UILLETON. Buitenland. AIRMAARSCHE CO! IAAT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O,©6. Prijs der gewone Advertentlën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. De prikkelende toespraken van sociaal-democraten de baldadigheidde lust om de politie tegen te werken zijn toch alleen maar bijkomende omstandigheden. Wat is de oorzaak van al de ontevredenheid Dat is de hoofd vraag. Dus eindigden wij ons vorig artikel. De bijzondere op zich zeiven staande voorvallen die in deze of gene gemeente aanleiding geven tot volks vergaderingen betoogingen of ongeregeldheden zijn van voorbijgaanden aard. Zij bewijzen alleen, dat de openbare meening, veel meer dan vroeger, aanstonds gereed staat haar oordeel uit te spreken enzoo dit hetzij dan te recht of ten onrechte, ongunstig luidt, daarvan te doen blijken. Van meer belang zijn de bestendige of zich telkens herhalende openbaringen van ontevreden heid de betoogingen der werkloozen in Friesland en de ongeregeldheden in de provincie Groningen. Gebrek aan werk is een verschijnsel dat zich geregeld eiken winter voordoet. Dat het dezen winter erger is dan in de laatste jaren wordt door velen ontkendhoe dit zijhet is erg genoeg. Er wordt veel armoede en gebrek geledener is gebrek aan werk er kan niet ver diend worden en er is niet gespaard. Was het mogelijk, in den zomer van het loon iets af te zonderen voor den winterdag, wanneer er geen werk is Het mag niet ontkend wordendat dit bij sommigen inderdaad moge lijk is geweestmaar aan den anderen kant moet even zeer worden erkenddat ook in den zomer voor velen het loon zóó laag isdat de raad om daarvan voor den winter te sparen iets heeft van wreeden spot. Het groote verschil met vroegere jaren bestaat hierindat de werkloozen, de armen en behoeftigen thans bijeenkomen, optochten houden gezamenlijk naar het armbestuur of den burgemeester trekken, en in meer of minder krasse taal werk en brood vragen of eischen. Kunnen de armbesturen al deze onderstand vragenden bedeelen De geldelijke middelen van de meeste kerkelijke armbesturen en par ticuliere instellingen van weldadigheid schieten daarvoor te kort. Maar dan het burgerlijk armbestuur of het ge meentebestuur, dat geroepen is om onderstand te ver- leonen, wanneer de kerkelijke en bijzondere weldadigheid in gebreke blijft? Ook hier is de kas gewoonlijk spoedig uitgeput. Nu zou er geld opgenomen kunnen worden, dat later weer zou kunnen worden terugbetaald. Indien men te doen had met een buitengewone ramp met zeldzame, zeer bijzondere omstandigheden, die de oorzaak waren van een tijdelijken stilstand van zaken en meer dan gewone armoede, dan zou er tegen buiten gewone maatregelen geen bezwaar bestaan. Maar wij hebben hier te doen met een gewoon, jaarlijks terug- keerend verschijnsel. In het eene jaar kan er wat meer gebrek aan werk zijn dan in het andere, maar bijzonder groot is het verschil niet. De vraag is nu, of een ge- Een roman naar het Engelsch van Edna Lyall. 25) o— TWAALFDE HOOFDSTUK. Een blik in een familieleven. Toen hij Brixton bereikte, was het reeds donker. Roy had hem nooit zijn adres nauwkeurig opgegevenhij vroeg in een winkelmen gaf hem een adresboeken toen hij daarin had gevonden wat hij noodig had, bereikte hij spoedig den goed onderhouden rijweg, die naar Rowan Tree house leidde. Hij was vermoeid door de wandeling en door den langen dag van verloren arbeid en teleur stelling. Toen hij het groote, solied gebouwde huis in het duister voor zich zag, weuschte hij, dat hij er niet heen was gegaan want hij dachtdat het precies zulk een huis zou zijn als van de Morgans, dat overal deed denken aan veel geld. Tot zijne verbazing werd de deur eensklaps geopend toen hij nabij kwam en een knaapje in een fluweelen kieltje sprong den stoep af hem te gemoet. »RoyRoy!" riep het ventje. »Ik kom n halen 1" Maar toen hij zijne vergissing bemerkteliep hij hard weer de deur in en verborg zijn gezicht in de rokken van Cecil. Daar stond zij met een kleiner kind op haren arm en hare zachte, grijze oogen en de donkerblauwe kinder- oogen staarden zoekend in de duisternis. Frithiof dacht, dat de kleine groep geleek op eene schilderij van de Heilige Familie. Hij schroomde niet langer het huis binnen te treden. Voor het eerst sedert weken gevoelde hij die rustdie verwant is aan geluk toen Cecil hem herkende en met bekoorlijke vriendelijkheid hem te ge- moet kwam, te veel verbaasd over zijne plotselinge ver schijning om zich door beschroomdheid te laten weerhouden. meentebestnnr er aan kan beginnenzoodra er gebrek aan werk is werk te verschaffen of wel de werkloozen eenvoudig te bedeelen? Het ligt voor de hand, dat deze werkverschaffing of bedeeling, wanneer er eenmaal mee begonnen werdont zettend snel zou moeten toenemen en dat zij zich ook niet tot de wintermaanden zon kunnen bepalen. Niet alleen de losse werkmanmaar ieder ambachtsman die tijdelijk geen werk had, zon zich tot het burgerlijk armbestuur of gemeentebestuur wenden en werk vragen. En welk werk zou er verschaft moeten worden? Er is toch niet altijd grond te vergraven of sneeuw op te ruimenen daarenboven is niet ieder voor dat werk geschikt. Het gemeentebestuur zou dus timmer-, verf- en metselwerk smidswerk, kastemakerswerk enz. moeten verschaffen en ook moeten zorgen dat de kleermaker en de schoenmaker iets te doen hadden. Onderstel dat er eens niet alleen 's win ters, maar midden in den zomer, eenige schoenmakers-, kleer makers- ol bakkersknechts een aantal smeden ververs of behangers aan het stadhuis kwamen en om werk vroegen Neem eens aan wat toch inderdaad niet onmogelijk is, dat het bleek, dat alle patroons en bazen in de gemeente van knechts voorzien waren dat niemand er een meer kon plaatsen en dat het in de naburige gemeenten on geveer even treurig gesteld was. Zon dan het gemeente bestuur behooren te zorgen dat al die werkloozen werk vonden Of waar staat geschreven dat het gemeente bestuur alleen heeft te zorgen voor de sjouwerlui, de losse werklui en allen die geen bepaald ambacht kennen, en niet voor de timmerlui,de smeden, de meubelmakers, de schoen- of kleermakers zo der werk Vanwaar zou het geld moe ten komen om dit te betalen Uit de belastingen na tuurlijk. Een ander middel bestaat er niet. Nu hebben wij nooit ingestemd met de klaagliederen over de hooge belastingen, die wij in Nederland te dragen hebben. Wij zien waaraan het geld besteed wordten nu moge er over de eene of andere uitgaaf soms verschil van gevoelen bestaan over het algemeen zijn de werken waarvan de kosten nit de belastingen betaald worden nuttig en noodig en de ambtenaren worden in den regel eer te laag dan te ruim bezoldigd. Maar als de gemeente een maal aan het werk verschaffan begon ja dan zonden de belastingen tot in het oneindige verhoogd moeten worden, en al zeer spoedig zouden zij niet te dragen zijn. Maar als armbestuur of gemeentebestuur onmogelijk als algemeene werkverschaffer kan optreden wat moet er dan gedaan worden om in den trenrigen toestand verbetering te brengen Er dient toch op de eene of andere wijze in den nood te worden voorzien en ver betering ia mogelijk. Wil men nietdat de aandrang bij rijks- en gemeentebestuur om onderstand te verleenen en werk te verschaffen bij den dag sterker wordtwil men niet dat de staat en de gemeente eindelijk voor dien aandrang bezwijken en een taak aanvaarden die de aller- bedenkelijkste gevolgen moet hebben, dan sla men zelf de hand aan het werk. In het bijzonder voor Friesland is die raad dringend noodig. Daar vooral wordt er over geklaagd en naar het schijnt niet zonder grond dat het land niet wordt behandeld zooals het behoort, ofschoon een ruimere opbrengst de kosten van een betere bewerking ongetwijfeld zón dekken. Werk zon »Wij daehten, dat gij naar Noorwegen waart terugge keerd riep zij nit. Ik ben blijdedat gij ons komt opzoeken 1 De kinderen dachten dat het Roy was. Hij zal dadelijk t'hnis zijn en hij zal ook blijde zijn, u te zien." »Ik zon u reeds vroeger een bezoek hebben gebracht," zeide Frithiof, »maar ik heb het zeer drnk gehad en dan wist ik ook niet precies uw adres." Hij volgde haar in het helder verlichte portaal en sloot met een gevoel van voldoening den vochtigen, donkeren Novemberavond buiten. »Wij hebben dikwijls over u en uwe zusters gespro ken", zeide Cecil»maar toen Roy aan het Arundel hötel was geweest en had gehoorddat gij waart ver trokken, zonder een adres achter te laten, dachten wij, dat gij naar Bergen waart teruggekeerd." »Is hij nog aan het hötel geweest?" zeide Frithiof. »Nu herinner ik mij, dat hij het had beloofd; ik had er aan moeten denken, maar dien avond was ik van streek en daarna ben ik ziek geweest." »Het moet vreesolijk zijn geweest, alleen in een vreemd land", zeide Cecil, terwijl de tranen haar in de oogen kwa men. Maar ga binnen bij moeder; zij heeft dikwijls gehoord, hoe goed gij allen voor ons in Noorwegen zijt geweest." Zij opende een deur en liet hem in een van de ge zelligste kamers, die hij ooit had gezien het zacht roode vloerkleed, de ingelegde rozehouten meubelen, de boeken kast met fraai ingebonden boekenhet scheen alles bij elkander te hooren en een heerlijk gevoel van huiselijk heid beving hem, toen hij bij het vuur zat en de vrien delijke vragen van mevrouw Boniface beantwoordde bijna had hij zich knunen verbeeldendat hij in zijns vaders kamer te Bergen was de kamer, waar hij zoo menigen langen winteravond had doorgebracht. Zij zaten reeds meer dan een half nar te praten, toen Roy en zijn rader binnen kwamen maar voor Frithiof was die tijd in een oogenblik voorbij gegaan. Hij wist nietwat hem zoo bekoorde het gesprek was alledaagsch geweest, maar toch had het zijne belangstelling gewekt. er genoeg zijn, wordt beweerd, indien er belangstelling en kennis genoeg waren om de droogmaking van uitge- veende plassen te ondernemen en schralen grond te ver beteren. Nn laat men alles blijven zooals het is, en vergenoegt zich met een onbeduidende opbrengst. Men geeft zoo weinig mogelijk geld uit en laat zoo weinig mogelijk werken, ofschoon bij onbekrompen uitgaven en veel werk de uitkomst nog voordeeliger zou zijn. Ds omstandigheid dat veie landeigenaars elders wonen, deele buiten de provincie, wordt als de oorzaak genoemd dat dit treurig verschijnsel zich in Friesland meer dan elders voordoet. Waar zoo de toestand is, daar wordt het verklaarbaar, dat de werk zoekende arbeider ontevreden wordt en zich stemmen gaan verheffen dat aan dit wan beheer een einde moet worden gemaakt. Aan den eige naar, zegt men, dio aldus zijn land verwaarloost, ont- neme men het land tegen eene schadevergoeding, naar de tegenwoordige schrale opbrengst berekend, en geve het in gebruik aan mannen, die er rijker oogsten van weten te verkrijgen en veel handen werk geven. In het Oldambt in Groningen heeft de ontvredenheid een andere bron. Op dien rijken grond hebben de vette jaren van 1850 tot 70 en enkele volgende jaren de weelde op on gekende wijze doen toenemen en de levenswijze veranderd. De boer en de vronw werden te rijk, te voornaam om met de knechts en de meiden op schier gelijken voet te leven. Voor de zoons en de doehters werd dit geheel onmogelijk. Men liet knechts en meiden en arbeiders voor hetgeen ze waren, zag niet naar hen om en bekom merde zich niet om hen. Zoo week de goede verstand houding, zoo ontstond een onverschilligheid aan beide kanten, die allengs in algeheele vervreemding overging en gemakkelijk tot vijandschap wast. Ook hier wordt het kwaad verergerd door, vooral nu de magere jaren zijn gekomen, op den arbeid te besparen en de handen arbeid door de stoommachine te vervangen, ofschoon, naar men verzekert, bij goed overleg aan velen werk zon kunnen worden gegeven met even gunstige geldelijke uitkomst. Is het aldus in Friesland en Groningen gesteld? dan behoeft men er zich ook niet over te verwonderen, dat de sociaal-democraat er een open oor vindt. Waar de toestanden en de onderlinge verhoudingen gunstiger zijn, daar moge men zich ernstig afvragen, of er de oorzaken, die in het noorden des lands zulke treurige gevolgen hebben, ook niet reeds aanwezig zijn, zij het. dan ook gelukkig nog in mindere mate, zoodat dezelfde gevolgen na korter of langer tijd er zich zullen vertoonen. Op dit gebied is lands- of gemeentebestuur onmachtig. Hier moeten inniger besef van verplichtingen tegenover dienstboden en arbeiders, beter inzicht en levendiger gevoel van de verplichtingen jegens den naaste, juistere opvatting van het rentmeesterschap over eigen bezittingen den weg banen tot verzoening, waar de tweespalt reeds is uitgebroken, tot versterking van het wederzijdsch vertrouwen, waar dit is gaan kwijnen, tot warme behar tiging der gemeenschappelijke belangen, opdat in Neder land zooveel mogelijk allen zich verhengen in hun be scheiden deel, de klassenhaat versterve en voor niemand de reden verflauwe om het gemeenschappelijke vaderland lief te hebben. Koning Milan heeft zich verzoend met de Koningin Nathalie. ESiGELAUfD. Op verzoek der fransche regeering om uitlevering van Cornelius Herz is hij den 29 te mid dernacht in zijn hotel te Bournemouth in hechtenis ge nomen, onder beschuldiging van bedrog in de Panama zaak. Hij was te ziek om het bed te verlaten en blijft das voorloopig onder toezicht. Mevrouw Boniface was een dier natuurlijke huiselijke menschen, wier gewoonste opmerkingen eene eigenaardige bekoorlijkheid hebben en Cecil bezat iets van dezelfde gaaf. Zij legde het er nooit op toe, indruk te maken, maar ging zoo bedaard haar gang dat dikwijls eerst als zij was weggegaan, de menschen begrepen, wat zij aan haar hadden gehad. Misschien was wat Frithiof's somberheid verdreef en de uitdrukking van den Ismaëliet van zijn gelaat deed verdwijnen, de overtuiging, dat deze menschen werkelijk belang in hem stelden, dat hunne vriendelijkheid niet voorgewend maar echt washij had nn zoolang alleen geldmakers ontmoetdagelijks het schreenwend contrast van armoede en rijkdom gezien zich gewend aan het gezicht van ieder soort van kwaaddit was juistwat hij uoodig had. En zekerhet is vreemddat in onze dagen, terwijl de menschen zooveel geld en moeite over hebben om goede werken te doenslechts enkelen hun hnis maken tot de toevlnchtshaven die het kon zijn. Het huiselijk verkeer is soms_ een onverschillige omgang of wel men maakt het er zich gemakkelijkzonder te denken aan hendie alleen zijn in de wereld. Menigeen zon iemand, in Erithiof's omstandighedeneen avondje hebben gevraagdmaar slechts zeer weinigen zouden zoo iemand waarlijk als een huisgenoot hebben behandeld. Zij spreken medelijdend van de_ verzoekingen eener groote stad maar zij zullen geen vinger uitsteken om haar tegen te gaan. Wordt vervolgd. vALC \T i r 'i lA^Aw ffS—alARlA V Telefoonnummer3

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1