Kiezerslij sten. No. 10*. Vijf en Megentigste Jaargang. 1808. TWEEDE BLAD. Zondag 22 Januari 1893. Buitenland. Binnenland. Ingezonden stukken. UklHAIISCHK COURANT. De VOORZITTER van den GEMEENTERAAD te ALKMAAR noodigt bij deze naar aanleiding van art. 7 der wet van 4 Juli 1850 (Staatsblad No. 37), gewij zigd bij art. VII der wet van 6 November 1887 (Staats blad No. 193), de mannelijke inwoners der gemeente uit, om, zoo zij in eene andere gemeente in de Rijks personeele belasting, dienst 1891/92, ter zake van hunne woning naar eene hoogere huurwaarde dan diewelke volgens art. 1, letter a en b van de wet van 24 April 1843 (Staats blad No. 15), aanspraak geeft op vermindering tot een derde of twee derde gedeelten der belasting naar de drie eerste grondslagen of in de grondbelasting, dienst 1892, in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamen tot een bedrag van ten minste 10 zijn aangeslagen daarvan door overlegging der voor voldaan geteekende aanslagbiljetten vóór 15 Februari a.s. te doen blijken. Evenzoo worden uitgenoodigd de mannelijke inwoners der gemeente hoofden van gezinnen of alleen wonende personendie van den inwonenden eigenaar of eer sten huurder van een woonhuis of afgezonderd gedeelte van het woonhuiswaarvan de huurwaarde voor de Rijks personeele belasting ten minste op het dubbele ge steld is van het laagste in deze gemeente voor den vollen aanslag vereischte bedragzijnde 38,—, gedurende 9 maanden voorafgaande aan den 15 Februari a.s., een gedeelte in huur hebben gehad en bewoond waarvoor geen afzonderlijke aanslag in de personeele belasting geschiedtmaar waarvan de jaarlijksche huurwaarde ongestoffeerdin verhouding tot de belastbare huur waarde van het woonhuis of afgezonderd gedeelte van het woonhuis geschathet voormelde bedrag van f 38 bereiktdaarvan onder overlegging van de gevorderde bescheiden vóór 15 Februari a.s. aangifte te doen. Ten slotte wordt herinnerd, dat de man geacht wordt te betalen den aanslag zijner vrouw in de grondbelas ting, de vader dien zijner minderjarige kinderen, wegens de goederen, waarvan hij het vruchtgenot heeften dat aanslagen in de grondbelasting wegens onverdeelde on roerende goederen óók gelden voor den mede-eigenaar, wiens naam niet bij den aanslag in het kohier is vermeld, mits zijn aandeel in dien aanslag ten minste 10 bedraagt. De modellen voor de aangiften bedoeld bij art. 1, letter c enhetielid van art. 7 in verband met art. 1, letter b der wet, zijn kosteloos ter secretarie dezer gemeente verkrijgbaar. Alkmaar De Voorzitter voornoemd 20 Jan. 1898. A. MACLAINE PONT. Slagerij en rookerij. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediend verzoek, met de bijlagen van K. BRANDS, slager te Alkmaar, om vergunning tot het oprichten van eene s 1 a g e r ij en rookerij in het perceel aan het Fnidsen Wijk C No. 50 en dat op Vrijdag 3 Februari 1893, 's middags te twaalf uren, ten raadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprichten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. Maclaine Pont. 20 Januari 1893. De Secretaris, Nuhout van der Veen. Onderwijzers, in het bezit van de hoofdakte ijp- en van akte voor de fransche taal die in aanmerking wenschen te komen voor onderwijzer aan de openbare burgerschool te Alkmaar (nieuw benoemd hoofd de heer F. J. Aukes) op 800 jaarwedde, worden verzocht zich onder overlegging van stukken aan te melden bij het gemeentebestuur van Alkmaar vóór 31 Januari a.s. BEEGIE. De burgemeesters en de afgevaardigden van de zeven voorsteden van Brussel hebben met alge meene stemmen besloten, de ingezetenen dier gemeenten te doen stemmen over het algemeen kiesrecht. De bur gemeester van Brussel, de heer Buis, blijft zich tegen dit plan verklaren en nam aan die vergadering geen deel. In de clericale stad Aalst is reeds een dergelijke stemming gehouden; van de ongeveer 4500 meerderjarige burgers kwamen 3069 op, waarvan 3003 voor en slechts 66 tegen het algemeen stemrecht stemden. BIJIT§CKIiAND. De werkstaking in het Saar- bekken heeft een gezamenlijk bedrag van 555,000 aan arbeidsloonen doen verloren gaan. In het krankzinnigengesticht te Nietleben kwamen in eenige dagen tot den 18 des avonds 28 ziekte- en 13 sterfgevallen voor. Het bacteriologisch onderzoek heeft uitgemaaktdat die verdachte ziektegevallen toe te schrijven zijn aan aziatische cholera. Rijksdag. Den 19 is het voorstel betreffende de beursbelasting in behandeling genomen. Minister Maltzahn lichtte het ontwerp toe en betoogde, dat het alleen den welgestelden zou treffenEen voordeel voor Duitschland was, dat ook Frankrijk voornemens was eene beursbelasting in te voeren. Siemens (van de vrijzinnige partij) bestreed het voorstel Het zou niet de geldelijke voordeelen hebben, welke men zich er van voorstelde. Mebnert verdedigde het ontwerp uit naam der conser vatieven, en was vóór verhooging der belasting op de uitgifte van buitenlandsche leeningen. Singer verklaarde, dat de sociaal-democraten tegen het voorstel waren, omdat de opbrengst voor een deeP'moet strekken tot dekking van militaire uitgaven. Marquardsen (nationaal-liberaal) gaf aan de beursbe lasting de voorkeur boven de beide andere belasting voorstellen en stelde voor, het ontwerp naar de militaire commissie te verzenden. Den 20 is het wetsontwerp na langdurige bespreking naar de militaire commissie verzonden. ENGEEAN®. De rechter te Bristol heeft den 19 naar het gerechtshof verwezen Ben Tillett, den bekenden leider der arbeiderspartij, beschuldigd van in de dokken van Bristol tot opstand opruiende toespraken te hebben gehouden. FRANKRIJK. De heeren Rothschild hebben francs 100.000 doen toekomen aan de 20 burgemeesters van Parijs, ten einde de arme lieden, die kleedingstukken en beddegoed in de banken van leening hebben staan, in de gelegenheid te stellen deze voorwerpen te lossen. Zijn requisitoir tegen de beheerders der Panama-Maat schappij voortzettende, heeft de advocaat-generaal in het licht gesteld, tot welke feiten de beschuldiging beperkt was; alleen die uit de laatste drie jaren waren strafbaar, de overige waren verjaard, maar hadden niettemin hun zedelijke beteekenis. Hij betoogde voorts, dat de premie- leening eene oplichterij was, als rustende op valsche mededeelingen, onjuiste berekeningen en gekochte mede werking, bestemd om het publiek te misleiden. Voorts stelde hij voor het gebeurde verantwoordelijk den heer Ferdinand de Lesseps, in wiens naam alles ge schiedde, met dit voorbehoud, dat hij zijne min of meer juiste inlichtingen ontving van den heer Ch de Lessops en verder de heeren Ch. de Lesseps, markies Fontane, Cottu en Eiffel. Hij voegde er bij, dat dezen zich niet er op konden beroepen te goeder trouw te hebben gehandeld, aange zien hunne kwade trouw bleek uit al de kunstgrepen om het publiek te misleiden. Men zal thans de gevolgen daarvan moeten ondergaan. Hij achtte eene strenge straf noodigeene boete was onvoldoende. De Soleil bevat een langen brief van d'Haussonville waarin hij den indruk samenvat, dien de graaf van Parijs van den tegenwoordigen toestand van Frankrijk heeft verkregen. Het doet den graaf leed te zien dat het eerlijke Frankrijk in zijn goeden naam is aangetast. De Panama-onthullingen toonen aan, dat het tegen woordige stelsel verspillend is. Het land zal nieuwe mannen eisehen en niet aarzelen zijn gunstelingen van gisteren los te laten. De belangen van het land zijn benadeeld. Vorder wordt herinnerd aan de werkstaking te Car- meauxwaar het gezag van den prefect plaats moest maken voor dat van den burgemeester. De tegenwoordige staatkundige en geldelijke zeden ver schaffen wapenen aan de radicalen en de socialisten. De regeering slaat den strijd tegen het kapitaal lijde lijk gade. D'Haussonville verklaart, dat zijne vrienden zich aan het hoofd der beweging moeten stellen, en een boud vormen van openbare eerlijkheid en maatschappelijke verdediging. Een monarchale organisatie zal noodig zijn en deze is gereed. Men zal haar alleen moeten uitbreiden en in haar opnemen alle conservatief-liberale groepen. Het zou intusschen voorbarig zijnreede nu een verkiezingsprogramma op te maken. Als de tijd daar voor gekomen is, zal d'Haussonville nauwkeurige instruc ties geven over de houding der monarchalen die steun van zekere zijde zullen moeten afwijzen. Hij eindigt met zijn vrienden te zeggen, dat zij zonder ophef de organisatie voor den komenden slag moeten gereed maken. Op den dag der crisis moet de monarchale partij ge wapend verschijnenom de zaak der orde in handen te nemen en den graaf van Parijs bij te staan in het verwezenlijken zijner woorden. Op het beslissende oogenblik zal hij gereed staan. ITAIilE. De koude is in het geheele Rijk zeer hevig geweest. Tal van personen zijn doodgevroren o. a. te Treviso nabij Venetië drie. Een door de regeeriug ingesteld onderzoek naar eenige bankinstellingen, waar de zaken gezegd werden niet in orde te zijn, heeft tot de ontdekking geleid, dat bij de Romeinsche Bank voor 60.000.000 lire f 30.000.000) meer aan bankbiljetten uitgegeven was dan de wet ver oorloofde. De gouverneur en de kassier werden in hech tenis genomen. OOSTENRIJK-RONG ARI JE. Bij het bal, den 19 door de stad Weenen aan den Keizer aangeboden trad deze de zaal binnenden arm gevende aan de echtgenoote van den franschen gezantdat eene groote ovatie uitlokte. Te Budapest blijft diphtheritis epidemisch heerschen. In 1892 stierven 9030 van de 23070 door die ziekte aangetasten. SPANJE. De spaansche gezant bij het Vatikaan is belast met het vragen van goedkeuring aan den paus voor de vermindering van de kosten der begrooting van eeredienst. ZWEDEN. In de troonrede, waarmede de Koning den 18 den Rijksdag opende, wordt verklaard, dat de be trekkingen met de buitenlandscho mogendheden bij voort during van den meest bevredigden aard waren. In het bijzonder werd gewag gemaakt van de vriendschappelijke verhouding tegenover Denemarken Verder wordt mede gedeeld, dat den Rijksdag de noodige middelen zullen worden gevraagd tot verbetering der oorlogsvloot en ten behoeve van den Noordelijken spoorweg in 1894. In afwachting van het onderzoek naar de opbrengst der belastingen, in verband met de verbetering der lands verdediging, zullen voor 1894 zoodanige voorstellen wor den gedaan, dat de laagst aangeslagenen onder de bevol king door de noodzakelijke vermeerdering niet of slechts in geringe mate worden getroffen. ZWITSERIiAND. De fransche, portngeesche en zweedsche handelsreizigers zijn, totdat eene schikking met hun vaderland zal zijn getroffen, aan eene belasting onderworpen. VEREENIGDE STATEN. Te Chicago is de Calumet-Club met kostbaren inboedel afgebrand. De schade wordt op f 750,000 begroot. Eene dienstbode kwam in de vlammen omeen meisje werd ernstig gekwetst en een klerk stierf op straat van schrik. De koude is in de laatste dagen hevig geweest. Te Lackenjack, niet ver van Nieuw-York, vroor het den 17 des morgens 50 graden. Te Sparta bevroor het kwik in de thermometers bij 40 graden onder nul. In Tennessee en Milwaukee zijn twaalf menschen dood gevroren. In den nacht van den 17 op den 18 keerden eenige gasten van eene danspartij in eene slede terug, toen deze, bij Lansdale een spoorbaan overgaande door een goe derentrein overreden werd. Vijf mannen en drie vrouwen bleven op de plaats dood en 16 werden gekwetst, waar van tien doodelijk. De minister van binnen!. zaken heeft ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat de examens ter ver krijging van akten van bekwaamheid voor huis- en school onderwijs in de nuttige en in de fraaie handwerken voor meisjes zullen aanvangen op 15 Februari e. k. Zijdie zich aan het examen in een dezer vakken of in beide wenschen te onderwerpengelieven zich vóór 3 Februari a. s. aan te melden bij den voorzitter der com missie of de voorzitters der commissiën, voor welke zij wenschen te verschijnen. De voorzitters der commissiën zijn: voor de nuttige handwerken te Breda jhr. mr. J. B. A. J. M. Verheijeninspecteur van het lager onderwijs in de le inspectie te 's-Hertogenbosch; te 's-Gravenhage J. C. Fabiusinspecteur van het lager onderwijs in de 2e inspectie te Delft; te Utrecht A. J. Njjlandschool opziener in het district Utrecht te Utrecht; te Zwolle mr. A. G. A. baron Sloet te Oldhuis, inspecteur van het lager onderwijs in de 3e inspectie te Zwolle; voor de fraaie handwerken te Breda H. Th. van der Grintenschoolopziener in het district Breda te Breda te 's-Gravenhage mr. J. Gerdenier, schoolopziener in het district Amsterdam te Amsterdamte Zwolle mr. Th. Ruijs J.Pz., schoolopziener in het district Zwolle te Kampen. Zijdie het examen in de beide vakken wenschen af te leggen, gelieven van dat voornemen te doen blijken aan ieder der beide voorzitters, bij wie zij zich aanmelden. §cltagen. Den 19 had de uitgestelde schoonrij- derij van parenuitgeschreven door de Schager ijsclub, plaats13 paren waren ingeschreven. Wegens de dooi was de baan verre van mooi. De eerste prijs, 20, werd met 37 punten behaald door den heer F. A. F. Grone- man en mej. M. Kaan Ad., de tweede prijs, f 10, werd bij loting toegewezen aan den heer N. Kaan Dz. en mej. S. Kaan Dd., de derde, f 5, aan den heer R. Schenk Kz. en mej. G. Bakker Ad., allen te Wieringerwaard. Ieder dier paren hadden 33 punten behaald. In het lokaal van den heer J. P. Blauw werden de prijzen door den secretaris der IJclub uitgereikt. Scliermerliorn. Door den raad dezer gemeente isin plaats van wijlen den heer E. Voerman tot gemeente-ontvanger en lid van het armbestuur benoemd de heer J. de Leeuw. Den 19 werd alhier op de voor zulke gelegenheden uitstekende ijsbaan, genaamd »het Zwet", eene hardrij derij met paard en arreslede gehouden, waarvoor 14 deelnemers waren ingeschreven. De prijzen werden ge wonnen door de paarden van de heeren D. Jongens P. Jongens en D. Koning, allen uit de Beemster. Schoorldani. Den 18 geraakte een der vele hartstochtelijke hengelaars in een bijt. Door zjjne kame raden werd hg spoedig uit zijnen weinig benijdenswaar- digen toestand verlostzoodat hij met een nat pak en den schrik vrij kwam. Tramplannen. Mijnheer de redacteur. Amsterdam, 19 Jan. 1893. Door deze heb ik de eer u het volgende te melden De heeren Louis Harty ingenieur Charles Verrue beiden te Brussel woonachtig en ondergeteekende, handels agent te Rotterdam domicilie kiezende te Amsterdam hebben een comité gevormd, dat er in geslaagd is eenige kapitalisten voor hun plan, d. i. het aanleggen en exploi- teeren eener stoomtramlijn van af Alkmaar via Bergen (langs de Koedijker vlotbrug) Egmondbinnen en Zee Castricum Heemskerk, Wijk a. Duin, Beverwijk, Vel- sen Zandpoort en Schooten naar Haarlem, te winnen. Het voor die lijn benoodigd kapitaal is door »Le comp- toir hypothécaire anversoisdirecteur Berckmans te Antwerpen, eenige kapitalisten en grondeigenaren te Brus sel en in andere plaatsen in Belgie woonachtig, gewaar borgd. De concessie is aan de gemeentebesturen opnieuw aangevraagd en een afschrift van het bewijsstuk (waar van het origineel bij mij berust), dat het kapitaal ge waarborgd is, daarbij overgelegd. De onlangs gevraagde rentegarantie is vervallen, zoo dat thans voor de gemeentebesturen, voor wier gemeente het van zulk een enorm belang is dat de tramlijn tot stand komt, dit punt geen bezwaar oplevert. Wil men nu werkelijk een tram in die streek (Kenne- merland), dan hebben de gemeentebesturen slechts hun zedelijken steun mij te verleenen. Hoogachtend, Uw Dw. JAN HOLLAND.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 5