Een stoere Noorman. No. 11. Vijf en Negentigste Jaargang 1893. WOENSDAG 25 JANUARI. bekendmaking. STEDELIJK MUSEUM te Alkmaar. Gedenkpenningen yan 1873. FEUILLETON. Buitenland. ALK1IAARSCHE COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SO; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers ©,©G. Prijs der gewone Advertentlën Per regel 0,15. Gtroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. De COMMISSARIS van POLITIE te ALKMAAR berichtdat voor den belanghebbende is terug te be komen 3/4 H.L. DODGE!op 16 December 1892 op de graanmarkt alhier achtergebleven. Alkmaar De Commissaris van Politie 24 Jan. 1893. F. G. C. J. FUNDTER. De COMMISSIE van TOEZICHT op het STEDE LIJK MUSEUM te ALKMAAR, daartoe gemachtigd door Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat voor het jaar 1893 weder FAMIdEKAARTRN ter bezichtiging van het Museum tegen betaling van één gulden per gezin beschikbaar worden gesteld, op vertoon waarvan de leden van een te Alkmaar woonachtig gezin, daar onder begrepen de tijdelijke logés en de kinderen boven 12 jaren deze laatsten natuurlijk altijd onder geleide het Museum zullen kunnen bezoeken op Maandag en Vrijdag van iedere week tusschen één en drie uren des namiddags. Die kaarten, door de commissie op aanvrage aan de hoofden der gezinnen af te geven, zullen op naam staan, moeten bij het bezoek telkens vertoond en mogen in geen geval aan anderen afgegeven worden. Ingezetenen, die voor het jaar 1893 van deze gelegen heid gebruik willen maken tot het bezichtigen van het Museumrichten hunne aanvraag om eene familiekaart tot een der leden van de commissie van toezicht vóór 1 Maart 1893 .- na éten tijd voorden dergelijke kaarten niet meer afgegeven. De Commissie voornoemd C. W. BRUINVIS Voorzitter. Alkmaar A. KLaSENER. 21 Jan. 1893. J. MASDORP. J. NUHOUT VAN DER VEEN, Secretaris. De COMMISSIE van TOEZICHT op het STEDE LIJK MUSEUM te ALKMAAR brengt ter algemeene kennis, dat zij door Burgemeester en Wethouders van Alkmaar gemachtigd is, om de nog voorhanden GE- KEAXPJEA AIAGEIV, in 1873 geslagen bij de her denking van het derde eeuwfeest van Alkmaars Ontzet in 1573, voor belangstellenden verkrijgbaar te stellen tegen betaling van f A voor een zilveren en van f 1,5© voor een bronzen penning. Naar aanleiding van die machtiging geeft® zij kennis, dat, zoolang de voorraad strekt, die penningen op aanvraag tot 1 Maart a.s. ver krijgbaar zijn bij den secretaris der Commissie. De Commissie voornoemd C. W. BRUINVIS, Voorzitter. Alkmaar, A. KLaSENER. 21 Jan. 1893. Jb. MASDORP. J. NUHOUT VAN DER VEEN, Secretaris. Een romannaar het Engelsch van Edna L y a 1 1. 26) _o_ Mevrouw Boniface's aangeboren gastvrijheid en goed hartigheid maakten haar bijzonder geschikt voor dat soort van vriendelijkheid zij wist bovendien, dat haar dochter baar daarin zou ondersteunen, want zij kon Cecil in alle opzichten vertrouwenzij was een meisjedat goede vrienden kon zjjn met mannen zonder met hen te coquet- teeren. Eindelijk ging de voordeur openvoetstappen klonken in het portaal en de kleine Lance liep heen om den heer Boniface en Roy te begroeten en Frithiof voelde zich plotseling beschaamd toen hij dachtdat hij zich den heer Boniface had voorgesteld, als een koopman trotsch op zijn geld, zoo geheel anders als de vriendelijke, eenvoudige mandie hem nu de hand drukte en dadelijk scheen te wetenhoe het met hem was gesteld. *®n dus zijt gij toch al dien tijd in Londen geweest", riep Roy. Waar woont gij nu Dicht bij het Vauxhall-staiion", antwoordde Frithiof. »Een paar malen was ik reeds voornemens u op te zoeken, maar ik had altijd zooveel te doen." »Hebt gij dan werk gevonden »Neen;_ ik wenschtedat het waar was. Ik geloof, dat men in deze stad van honger kan omkomen, voordat men iets vindt." »Gwen wil u goeden nacht zeggen, mijnheer Falck", zeide Cecil, het kind naar hem leidende; de verbitterde uitdrukking verdween een oogenblik van Frithiof's gelaat, terwijl hij zich boog om bet kleine meisje te kussen, dat haar mondje naar hem ophief. »Het zou toch al erg zijn, als er in heel Londen niets BELGIE. In eene nieuwe bijeenkomst van de con servatieven van de Kamer en den Senaat werd volkomen overeenstemming verkregen over de regeeringsvoorstellen tot herziening der grondwet. Den 21 zouden de regee ringsvoorstellen aan do commissie voor de herziening voorgelegd worden en-mocht de linkerzijde elke schikking weigeren dan zou de beraadslaging dadelijk naar de Kamer worden verwezen. MEJVKMARJiEW. De buitenlandsche brievenmails en de Vrijdagsche postboot met 310 reizigers zijn met ijsbrekers over de Groote Belt gebracht en per extra trein te 3 uur van Korsoer te Kopenhagen aangekomen. DUITSCHLAA». Bij Nordheim is een personen trein met een goederentrein in botsing gekomen, waarbij een reiziger gedood en drie reizigers gewond werden. Het onderzoek van professor Koch in het krankzinni gengesticht bij Halle heeft doen zien, dat het in die inrichting gebruikte water zeer verontreinigd was. Den 20 kwamen weder zeven nieuwe gevallen van cholera voor. In het geheel waren toen 66 personen aangetast en 22 overleden. EAGEIiAAW. De heer Waddington, de fransche gezant, heeft den 18 op last van den minister van bui- tenl. zaken aan den engelschen minister van buitenl. zaken Rosebery eene nota ter hand gesteld over de be moeiing van den heer Cromer in de egyptische ministe- riëele crisis. Volgens die nota kon Frankrijk niet on verschillig blijven bij eene daad die de strekking zou hebben van inbreuk te maken op de onafhankelijkheid van den Onder-Koning en verandering te brengen in den door verdragen gewaarborgden toestand in Egypte. Later is de engelsche met de fransche regeering het eens ge worden, om de benoeming van Riaz-pacha tot eersten minister van Egypte bij wijze van schikking goed te keuren Den 19 is op eene vergadering van eenige leden van het Lagerhuis eenstemmig besloten, de medewerking in te roepen van hunne medeleden, om het wetsontwerp te ondersteunon, dat aan de immigratie van behoeftige vreem delingen in Groot-Britaunie een einde zal maken. De heer James Wm. Lowther verklaarde zich bereid, zoo noodig in dien zin een amendement voor te stellen op het adres van antwoord op de troonrede, bij de opening der parlementaire zitting. De gemeenteraad van Londen heeft een adres van dankbetuiging gezonden aan den lord-mayor van Dublin, voor de hartelijke ontvangst van den lord-mayor van Lon den bij zijn bezoek te Dublin. De leiders der regeeringspartij zijn dringend uitge- noodigd, bij de opening der zitting van het Parlement op 31 Januari tegenwoordig te zijn. James Egan, die met James Daly wegens hoogverraad was veroordeeld is in vrijheid gesteld na tien jaren dwangarbeid te hebben ondergaan. In de vorige week vergaderden de aandeelhouders der zou zijn te vinden", zeide de heer Boniface. Welk soort werk verlangt gij *Ik zou alles aannemen", zeide Frithiof; straat vegen des noods." Allen lachten. •Dat zegt menigeen", zeide de heer Boniface »maar als het tot uitvoeren komt, trekken ze terug. De modder en de bezem zien er alleen op een afstand aardig uit." Een bel in het portaal werd geluid. »Laat ons eerst thee drinken en daarna, als gij in mijne kamer wilt komen, znllen wij er eens over praten. Wij zijn ouder- wetsche menschen en houden ons aan het oude gebruik van thee en avondeten. Ik weet niet, hoe gij in Noor wegen er ovor denktmaar ik geloofdat het stevige maal midden op den dag moet worden gebruikt." z°o het maaldat hen in de eetkamer wachtte al niet stevig" was, het was zeer aanlokkend; van het'da masten tafellakentot den zilveren bouilloir van de smaakvol geschikte chrysantemums tot de fijne porceleinen kopjes alles getuigde van goeden smaak en het per soonlijk toezicht van iemand die een waar gevoel had voor schoonheid en orde. De spijzen zelve zagen er niet uit als gewone spijzen het fijne brood, de frissche boter, de versche honig en de schoone trossen druiven uit de broeikas alles scheen iets bijzonders te zijn. Voor het eerst sedert weken voelde Frithiof eetlust. Geen woord werd meer gezegd over schaarschte van werk en zij spraken ook niet veel over hunne herinneringen aan Noorwegenomdat zij wistendat dit op het oogenblik voor hem een pijnlijk onderwerp moest zijn. »A propos, Cecil," zeide de heer Boniface, toen er een pauze kwam in het algemeen gesprek. »Ik heb dezen morgen een van uwe helden gezien. Doet gij ook aan heldenvereering in Noorwegen mijnheer Falck Mjjne dochter is er eene naar het hart van Carlyle." »Wij lezen Carlyle ten minste," zeide Frithiof. >Maat' wie is het geweest?" riep Cecil. »Toch niet Signor Donati »Juist, hij," zeide de heer Boniface. Sequah-Maatschappij te Londen. De voorzitter zeide dat er verscheidene geoctrooieerde medicijnen in het land waren, waarmede men goede zaken maakte, zonder de toevlucht te nemen tot toespraken in wagens, muziek korpsen en het trekken van tanden. De Sequah-genees- middelen waren evengoed als die der Maatschappijen welke zonder al die drukte toch goede dividenden uit keerden. Hij stelde voor, die middelen van bekendmaking welke zooveel geld verslonden en niet meer noodig waren, af te schaffen en het maatschappelijk kapitaal dientengevolge met 1.800.000 of jnist de helft der aandeelen te ver minderen. Daartoe werd eenparig besloten. De opbrengst van 1892 was zeer voldoende; de aandeelhouders zouden weldra een goed dividend ontvangen. EK AA KRIJ IAVoor de enquête-commissie in de Panama-zaak heeft de heer Clémenceau de juistheid van het stenografisch verslag zijner afgelegde getuigenis be streden. Hij wilde daarin wijzigingen brengen en toen dit niet werd toegestaan, weigerde hjj het verslag te teekenen. De heer Andrienx verklaarde aan de com missie, dat in 1887 de toenmalige minister Rouvier, ten einde de aanvallen van het blad Lanterne te doen od- houden, f 50000 gestort had, waarvan f 20000 genomen waren uit de geheime fondsen voor oorlog en f 20000 uit die voor buitenl. zaken. Hij verzekerde, dat Herz had blootgestaan aan eene poging tot vergiftiging door een persoon, die door baron de Reinach omgekocht werd. Rouvier en de Reinach kwamen dikwijls in aanraking met Herz. Onder de 104 bij de Panama-zaak betrokken afgevaardigdennoemde de heer Andrienx twee oud- boulangisten. De advocaat Barboux heeft bij de verdediging van Charles en Ferdinand de Lesseps trachten te bewijzen dat eerstgenoemde voor groote sommen bij al de in schrijvingen had ingeschreven. Hjj beweerde voorts, dat de staatkunde in het rechtsgeding den boventoon had en niet het belang der aandeelhouders. De voorloopige in hechtenisneming had het actief der Panama-Maatschappij volgens hem geheel ten gronde doen gaan en eene natio nale ramp uitgelokt. Hij hield eene lofrede op den heer Ferdinand de Lesseps. Na afloop van het pleidooi werd hij van verschillende zijden met zijne schitterende rede geluk gewenscht. De verdere behandeling werd tot den 24 verdaagd. Te Medea in Algerie lag de sneeuw 80 duim hoog. Het spoorwegverkeer was gestremd. Den 22 bij de herdenking van den slag bij Buzenval in 1871, hield Paul Déroulède eene rede op het slagveld waarin hij zinspeelde op de jongste gebeurtenissen, om met de volgende aansporing te eindigen Frankrijk voor de franschen, daarin ligt onze plicht en ons heil. Laat ons den eed hernieuwen van vaderlandsliefde en onaf hankelijkheid." Senaat. Den19 werd het wetsontwerp tot wijziging der drukperswet in behandeling genomen. De minister van justitie Bourgeois betoogde, dat men de perswet zonder vrees kon goedkeuren. Deze wet zal de vrijheid nooit bedreigen integendeel haar ten goede komen. Daarna werd tot de behandeling der artikelen overgegaan Aangenomen werden de eerste drie paragrafen van art. 49, waarbij toegestaan •Maar ik dacht, dat hij te Parijs zong." »Dat doet hij ookhij is slechts een paar dagen over- gekomen voor zaken en hij kwam heden morgen in den winkel met Sardonidie iets moest afspreken over een lied dat wij van hem uitgeven." Sardoni lijkt mij volstrekt geen man om liederen te schrijven," zeide Roy. »En toch zal zijn lied opgang maken," zeide de heer Bonitace, »of ik moet mij erg vergissen. Dan is zijn for tuin gomaakt, want, ziet gij, hij kan liederen voor tenor en contra-alt voor zich en voor zijne vrouw schrijven zoodat het mes aan beide kanten snijdt." »Maar Signor Donati, vader, wat zeide hij Hoe ziet hij er uit?" »Nu, hij is zoo eenvoudig en bedaard, dat gij nooit zoudt denken dat hij de man is van wie iedereen den mond vol heeft. En behalve dat is hij ook als een ge woon mensch hij spreekt heel verstandig over zaken en hij stelde evenveel belang in het lied van Sardoni alsof in zijn eigen leven nooit iets buitengewoons was geweest." »Kunt gij hem niet krijgen om den volgenden zomer te zingen 1 [-k heb het beproefd, maar er was geen kans op. Hij heeft een overeenkomst met Carrington geteekend om alleen voor hem te zingen. Maar hij heeft beloofd, het volgend jaar op een van onze concerten te zingen." Verbeeld u eens zich zoo lang te voren te moeten verbinden riep Cecil uit. »Gij moet hem stellig hooren, mijnheer Falck, als gij kunt; zrj zeggen, dat hij de mooiste baryton in Europa is." ^Hij maakte ons allen aan het lachen, van morgen," zei de heer Boniface. »Ik weet niet meer, hoe hij er op kwam misschien door de woorden van het lied maar hij vertelde ons, dat hij gisteren met een vriend naar bui ten was geweest en toen zij tusschen de velden wandel den, kwam een grappige oude man, met een hoogen hoed op, hen tegen. »Hola 1" riep zijn vriend, >daar is de oude Sykes, de A 1- I, Ttr i-l'yJ lvlAw sgr-aiARik Telefoonnummer3

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1