Binnenland. wordt de inbeslagneming van opruiende geschriften en het in voorloopige hechtenis nemen van de schuldigen. Yerder werd aangenomen paragraaf 4, waarbij toegestaan wordt, dat stukken, welke tot eene veroordeeling aan leiding geven in beslag genomen en vernietigd worden, Den 20 is het ontwerp in zijn geheel aangenomen nadat verworpen was een amendementstrekkende om aanhouding en voorloopige hechtenis gedurende den ver kiezingstijd te verbieden. Daarna werd goedgekeurd het ontwerp betreffende het beleedigen van vreemde vorsten. Op verzoek van den minister Eibot werd ingetrokken een amendement om bij bijzondere wet de onwaardige beschuldigingen te beteu gelen, waaraan president Carnot bloot staat. Hij achtte eene dergelijke wet onnoodig. Het ontwerp tot verhooging van het maximum der door de Bank uit te geven biljetten is onveranderd goedgekeurd. Kamer. Den 19 deelde de voorzitter mede, dat Baïhaut zijn ontslag had genomen. De algemeene beraadslaging over de Staatsbegrooting voor 1893 ving aan en liep af. Een voorstel van het lid Hubbard, om den gezantschapspost bij het Vatikaan op te heffen, werd verworpen. Hoofdstuk 4 tot 22 van buitenl. zaken en het laatste zijn aangenomen. Bij de op den 20 voortgezette beraadslaging over de Staatsbegrooting (hoofdst. Eeredienst) voerde mgr. d'Hulst het woord. Hij vroeg geene bijzondere voorrechten voor de Kerk, maar meende, dat de meerderheid toch in de Kerk eene bondgenoote moet zien. Dupuy-Dutemps antwoordde, dat de bestaande wetten in vrijzinnigen geest zullen toegepast worden. Hij kon echter niet toegeven, dat de Kerk met den Staat zou handelen als ware hij haars gelijke. Hubbard vroeg scheiding tusschen Kerk en Staat. Met 372 tegen 158 stemmen werd besloten tot de be handeling der artikelen van dit hoofdstuk over te gaan. Den 21 diende de heer Lehérissé een voorstel in, om afgevaardigden uit de wetgevende tijdvakken van 1885/9 en 1889/93 niet verkiesbaar te verklaren bij de aan staande verkiezingen. Daar hij niet de dringendverklaring verlangde, zal waarschijnlijk geene beraadslaging worden gevoerd. De regeering zal het voorstel bestrijden, omdat het onbillijk zou zijn, alle leden der twee laatste Kamers verantwoordelijk te stellen voor de fouten van enkelen. Met 315 tegen 98 stemmen werden de door de regee ring op het hoofdstuk Eere dienst aangevraagde kredieten aangenomen. Met 309 tegen 193 stommen werd de door de begrootingscommissie geschrapte bezol diging van de vicarissen-generaal hersteld. Uitroepen in een hoek der perstribune gaven aan eenige leden aan leiding, om de ontruiming dier tribune te vragen. De voorzitter willigde dit verlangen niet in waarna die afgevaardigden de zaal verlieten. Hiermede liep het gebeurde af. Met 290 tegen 219 stemmen werd een amendement aangenomen om de subsidies aan de kerken en pastorijen te verhoogen tot 490.000 francs. OOSTEWBIJK-IIOBfGAKI JE. De hongaarsche minister van binnenlandsche zaken heeft in de hongaarsche Kamer medegedeeld, dat de eholera-epidemie geweken is. PORTUGAL. De Kamer heeft met 107 tegen 4 stemmen eene motie aangenomen, waarmede het ministerie zich vereenigd had. Daarin wordt verklaard, dat het tijdstip ongeschikt is voor een bewijs van vertrouwen. De progressisten zeiden geen vertrouwen in het ministerie te stellen, maar net met de regeering eens te zijn ten opzichte van de dringende noodzakelijkheid, om tot eene afdoende regeling te gerakenmet het op de buiten- landsche schuldeischers daarbij tot grondslag nemende het besluit van 13 Juni. ZWITSEBIAIVD. In den Bondsraad is bij eene interpellatie betreffende den spoorwegaankoop door den Staat door de regeering medegedeeld, dat zij zich met een nauwkeurig onderzoek daarvan onledig hield. EGYPTE. Een en twintig studenten hebben den Onder-Koning eene ovatie gebracht bij het uitgaan van de moskee, waarna zij bij het engelschgezinde blad Mo- katan de ruiten gingen inwerpen. Verscheidene personen zijn in hechtenis genomen. De Onder-Koning heeft de Osmanieh-orde verleend aan Fakhri, den opgeofiferden eersten minister, en is voor nemens hem tot meester der ceremoniën te benoemen. Uit Caïro wordt aan de engelsche Times bericht, dat de toestand zeer gespannen is. Aan den Onder-Koning wordt het voornemen toegeschreven, dat hij zijne hoogste engelsche ambtenaren wil ontslaan. Algemeen is men van oordeel, dat Engeland alle maatregelen zal nemen, om zijn gezag te bevestigen. VEREEAIGDE STATES'. Op den spoorweg Cle veland-Cincinnati heeft bij Alton eene botsing plaats gehad tusschen een snel- en een goederentrein, welke laatste o. a. petroleumvaten vervoerde. Deze ontploften en geraakten in brand, waardoor ongeveer 30 arbeiders, die bij de opruiming hielpen, gewond werden. Tien hun ner verkeeren in levensgevaar. De Kamer van afgevaardigden heeft het wetsontwerp op de landverhuizing in behandeling genomen en ver worpen het amendement, waarna werd voorgesteld een quarantaine te leggen op alleswat afkomstig van Europa is. mollen vanger en hij heeft al weer een anderen hoed op! Hoe komt hij er toch aan Zij besloten het hem te vragen en zijn vriend sprak den ouden man aan. »Hoor eens, Sykes, ik zou wel eens willen weten hoe gij aan al die hoeden komt. Dit is al weer een andere sedert ik u maandag zag." «De oude mollenvanger knipoogde sluw en zeide «Welmijnheer, ik heb gisteren mijne kleeren geruild met die van een heer, die midden in het land stond." »Uwe kleeren met een heer geruild riepen beiden. »Hoe bedoelt gij dat De mollenvanger begon hardop te lachenhij bracht hen bij eene opening in den heg. Daar staat hij, mijnheerdaar staat hij," zeide hij bijna, stikkende van het lachen. »Het is maar een vogel verschrikker maar de vogelverschikkers hebben mij al sedert jaren van kleeren voorzien." Wordt vervolgd. Dames-Barbiers. Na «eeuwenlange" slavernij heeft de vrouw ten lan gen laste besloten, den man geloidelijk te verdringen, en het zwakke geslacht heeft reeds een groote bres in de wallen der vesting voor mannelijke vooroordeelen geschoten. Er zitten dames in het Parlement van Nieuw-Zeeland, in de Staatscongressen van Amerika en in de Schoolraden van Engeland. Er bestaat een vrouwen-stemrechtsbe weging hoewel die geleid wordt door een man Sir Albert Eollitt voor het oog althanswant Sir Albert is een gehuwd man en De dames dragen korte haren, overhemden manchetten wandelstokken zij trekken holle kiezen uit, schrijven recepten, houden pleidooien, redigeeren bladeD en treden als dagbladcorrespondent op denk maar eens aan mevrouw Crawford, de uitstekende Parijsche correspondent van de Daily News. De vrouwen hebben hun eigen restauraties, haar eigen colleges te Oxford en Cambridge en haar eigen clubs in Piccadillywaar zij onsmanneneen goeden lunch kunnen geven als zij maar willen. Zij treden als can vassers op tijdens verkiezingen en zijn steunpilaren van matigheidsvereenigingen. Om kort te gaanzij doen te genwoordig honderde dingen die men veertig of vijftig jaren geleden shocking zou hebben gevonden. Waarom dan zouden zij niet als barbiers optreden Er is geen enkele reden waarom zij dat niet zouden doen behalve mannelijk vooroordeelmaar dat telt in deze tijden voor niets. Zekerde zorg voor de haren die het gelaat van den mannelnken menseh versieren was tot dusverre uitsluitend aan mannen toevertrouwd. De vrouw mocht die haren alleen bewonderenmaar nooit aanrakenen zeker niet verplegen en verzorgen. Maar dat is nu per slot van rekening geen reden, waarom die toestand zoo moet blijven. Dit was zoo ongeveer de gedachtengang van uw cor respondent, toen hij voor een barbierswinkel in Chancery Lane stond, die versierd was met het opschrift Gentlemen shavedhaircutsingedand champooed by Ladies. Toen ik die woorden voor het eerst zagrezen de weinige haren die er nog op mijn hoofd zijn te berge maar zij keerden weldra tot hun natuurlijke ligging terug, toen ik met mijzelf begon te redeneeren en het gevolg was, dat ik naar binnen ging. En ik heb er geen spijt van; integendeel, ik heb mij voorgenomen, voortaan altoos naar den winkel in Chan cery Lane te gaan in stilte voorgenomen natuurlijk voor geen geld ter wereld zou ik willen hebbendat mijn betere helft er iets van vernam. Ik opende de deur van het etablissement der Original Lady Barbers Association met een kloppend harteen jonge dame met een lief lachje vermeerderde mijne aan doening (a propos, zend u mij dit nummer van uw blad niet naar huiswegens mijn vrouw) en vroeg mij «knippen of scheren Met vastberadenheid antwoordde ik «scheren.Ik kreeg het witte laken om en een hel derwit servet bovendien. «Warm water of koud Verbeeld u die teedere zorg. Ik dacht een oogenblik na. Ik boud van den gulden middenweg. Lauw dus. De kwast begon haar werk Ik heb eigenlijk nooit de minste aandacht geschonken aan het inzeepproces maar sedert gisteren vind ik het zeer interessant. En dac de conversatie. Geen «mooi weertje vandaag" bij barbièreshoormaar direct over de krant en de comedie. En dan men denkt er zoo bij. Probeer eens bij een gewoon barbier te denken, 't gaat immers niet Maar hier Gij denkt er over na hoe de vrouw met haar gewone scherpe opmerkingsgave, ontdekt heeft, dat de kin en de kaken, onverschillig of zij met of zonder haren zijnhet teedere punt van den man zijn het middenpunt van zijn kwalijk verholen ijdelheid. Zij zal op die ijdelheid speculeereu. Zeker de zeep is vettig en er zijn andere bezwaren; maar het is voordeelig om op de ijdelheid van den mensch te speculeeren't is beter dan speculeeren op de beurs. 't Verwondert mij waar zij leerde scheren, en ik vroeg of het onbescheiden zou zijn dit te vragen. Volstrekt niet. Zij kreeg les op werklieden, die voor niets werden geschoren. Zij scheerde wel eens te diep, maar de lieden zeiden geregelddat het niets beteekende. Zoo kreeg zij oefening. Daarop verdween zij achter een gordijn. Misschien was het aanzetten van het mes te weinig gracieus om te ver oorloven dat het voor de oogen van een man werd ge daan. Misschien was 't te moeilijk en zat er een aan zetter van het sterke geslacht achter het scherm. Enfin, het is mij onverschillig hoe dat is. Naast mij zit iemand, die zijn roode haren laat knippen. De barbi'ere is een aardig figuur. Zij heeft een grijs kleed aan en een grooten witten voorschoot. Zij lijkt op een beeldhouwster in een atelier, en de roodharige is haar model, dat zij met vlugge, lichte vingers boetseert. Gij moet zijn gezicht in den spiegel vóór hem eens zien 't is een studie't geeft den strijd weer tusschen zijn waardigheid en de ijdelheid, die in zijn binnenste woedt, terwijl de schoone operatrice zijn schedel met bay rum inwrijften wanneer zij hem met een waaier toewuift om zijn coiffure te drogentoont een voldaan lachje dat de ijdelheid overwint. De aardige pose van haar arm en haar vingers doet hem vergeten, dat haar handen vettig zijn. Hij staat op. «Hoeveel, miss?" «Six pence." Hij schaamt er zich voordat het zoo weinig is. Hij koopt een kistje sigaren twee borstels een doos zeep tandpoederen vroeg of zij thee en koffie verkocht. Ik had mij vergisttoen ik enkel scheren zeideik had mij ook mijn haren moeten laten knippen, hoe weinig ik er dan ook heb, en hoe bang ik ook ben voor een kou. Toen mijn barbiere van achter het gordijn te voor schijn trad, begon zij te scheren. Of het mes goed was? Uitstekend. Men voelde het niet, en de zeep plakte niet zoo op de huid als bij mannelijke barbiers. Of mijn hoofd ge makkelijk lag Hemelsch. Men voelde haar vingers niet, en zij bedekte nooit alle vijf zinnen tegelijk met een paar groote vettige handen. Bovendien men kon praten, terwijl zij aan het werk was, en zij vertelde mij hoe de «Orginal Lady Barbers Association" was ontstaan. Het begin was moeilijk. De baarden der werklieden waren nog al hard niet ge cultiveerd, weet u en de drie pioniers, die zich onder leiding van een man tot scheer-artisten vormden, waren in het begin zenuwachtig. Die zenuwachtigheid ging echter weldra weg, en door oefening werd kunst ver kregen. De drie dames richtten een «school" op en zonden dozijnen finished kweekelingen naar de provinciën. De drie pioniers bleven te Londen. Twee huwden klanten en trokken zich uit de praktijk terug; de derde vertelde mij dit. «Dus bevordert uw beroep huwelijken «Alles doet dit in het geval van jonge dames." «Hoeveel ben ik u schuldig?" «Twee stuivers." Ik gevoelde mij even verlegen als een schooljongen. Maar ik kwam op een goede gedachte. Wat kost een abonnement «Vier shillings per maand." Ik nam er direct een voor een jaar. Maar ik verzocht de jonge dame de kaart voor mij te bewaren. Weet u, mijn vrouw (Telegraaf). Tweede Kamer. Bcdrijfs- en Beroepsbelasting. In het voorloopig verslag, 77 bladzijden groot, werd algemeen hulde gebracht aan den grooten spoeddoor den minister met de indiening betracht, aan zijn onge wone arbeidskracht en voortvarendheid. Verdiende het ontwerp volgens sommigen evenzeer bewondering als het in 't algemeen getuigde van groote kennis en talentan dere leden dachten minder gunstig over den verkregen uitslag: het ontwerp droeg h.i. het kenmerk van de overhaas ting, waarmede aan de samenstelling gearbeid was boven dien was de redactie buitengewoon ingewikkeld. Zelfs zij, die gewoon zijn wetten te bestudeeren, kunnen zich niet dan na langdurige inspanning in de verschillende bepa lingen tehuis gevoelen en hoe het belastingplichtig publiek die wet zal kennentenzij alsnog groote vereenvoudiging worde aangebracht, verklaarde men niet te begrijpen. Bleef de kritiek over hare algemeene belastingpolitiek der Regeering niet bespaardzoowel wat den gevolgden weg als de aangenomen volgorde betreft, in alle afdee- lingen klaagde mendat de verbetering van het gemeen telijk financiewezen op den achtergrond was gebracht en drong men er op aan, dat de minister in groote trekken zou aangeven, hoe hij aansluiting van het gemeentelijk belastingstelsel aan bedrijfs- en vermogensbelasting dacht tot stand te brengen. Invoering van twee zoo ingrijpende belastingenals vermogens- en bedrijfsbelastingbinnen een jaarwerd eenerzijds afgekeurdanderzijds aangeprezenof als nood zakelijk voorgesteld. Achtten verschillende leden invoe ring der vermogensbelasting zonder gelijktijdige invoering der bedrijfsbelasting bedenkelijk anderen zagen geen reden om, ook al werd de bedrijfsbelasting niet vóór 1 Mei tot wet verheven, de vermogensbelasting niet in te voeren. Geklaagd werd over de groote overhaasting bij het onderzoek, te meer omdat bij de toelichting der regee-, ring ontbraken de adviezen der Kamers van Koophandel en Fabriekenalthans der groote gemeentendie door sommigen alsnog werden verlangd. Daarbij was de me morie van toelichting te sober en onvolledig en ook weinig systematisch. Een voorname grief in alle afdeelingen was het ontbreken van alle ramingen omtrent de vermoede lijke opbrengst. De minister doet een sprong in het duis ter en verwacht van de Kamer, dat zij dien zonder aar zelen met hem mee zal willen doen. Vrij algemeen was de overtuigingdat de opbrengst die van het patentrecht aanzienlijk zou overtreffen. Door de vele leden, die een zeer ruime opbrengst der bedrijfsbelasting verwachttenwerd met kracht opgekomen tegen de voorgestelde heffing van 28 opcenten voor het Rijk. Die heffing vitieerde ookvolgens anderen die minder hooge verwachtingen hadden van de opbrengst, de ver houding aangenomen tusschen belasting van inkomsten uit vermogen en uit bedrijf en beroep en was met het gehuldigde stelsel ten eenenmale in strijd. Slechts enkele leden waren geneigd om ook de opcenten toe te staan indien zonder deze de verdere ten uitvoer legging van 's min. plannenmet name de verlaging der personeele belasting gevaar zou loopen. Enkele leden betoogden de wenschelijkheid van eene afzonderlijke regeling der belasting op bedrijven en van die op beroepen, wat ook zeer ter verduidelijking zou strekken. Andere ledenofschoon een lager percentage voor vaste bezoldigingen wenschelijk achtende, vreesden nochtans dat eene afzonderlijke beroepsbelastingnaast vermogens- en bedrijfsbelasting, niet tot het gewenschte doel zou leiden. De meening, dat vaste bezoldigingen lager zouden moeten worden belast dan wisselende in komsten, ontmoette van verschillende zijden tegenspraak. Terwijl sommigen het verband, gelegd tusschen deze en de vermogensbelasting, vernuftig en bewonderenswaardig noemden, meenden anderen, dat de plaats der bedrijfsbe lasting in ons belastingstelsel niet zoo gemakkelijk is aan te wijzen, daar ook pensioenen, lijfrenten, wachtgel den, toelagen worden getroffen die geen inkomsten uit arbeid kunnen heeten. Wordt vervolgd. De gemeenteraad van Osch heeft besloten een sub sidie van f 6000 uit de gemeentekas te verleenen aan de paters Carmeliten voor den bouw eener kerk. Zes katholieke leden zijn voornemens bezwaren tegen dat besluit bij de Koningin-Regentes in te dienen. De minister van oorlog heeft afwijzend beschikt op het verzoek van den Slagershondom aan het leger geen ander spek te laten leveren dan dat van het merk van den bond voorzien was. De jaarwedde van den burgemeester van Hilversum is met ingang van 1 Januari 1893 vastgestold op 2000 die van de wethouders op 300 voor ieder en die van den secretaris op 1500. Den 18 is te Leiden tot apotheker bevorderd mej. M. A. Dekker van Zaandam. Den 19 is in den ouderdom van 65 jaren over leden de heer P. Slaman, sedert 21 jaren pastoor der r.k. parochie in de Soord-Zijpe. Den 20 woonde de Koningin-Regentes in de Konink lijke Schouwburg te 's-Gravenhage de voorstelling van het Nederlandsche Tooneel bij van «Vriend Fritz" en van het nastukje «Pater noster". Zoowel bij de aan komst als het vertrek werd zij ontvangen met het Wil helmus in oude toonzetting. Den 20 had des avonds te half zeven ten Hove te 's-Gra venhage de maaltijd plaats voor de gezanten der vreemde mo gendheden en hunne dames. Koningin Wilhelmina, die aan dezen maaltijd deel nam, zat rechts van de Koningin- Regentes, terwijl aan de andere zijde graaf Schimmel- penninck, grootmeester, gezeten was.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 2