Stadsberichten. BURGERLIJKE STAND. Bij kon. besluit van den 20 is, met ingang van 7 Jannari aan den heer dr. J. Zaaijer Azn., op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks Hoogere burgerschool te Leeuwarden. De gemeenteraad van Pnrmerend heeft den 20 eenige aan de gemeente behoorende boomstammen voor 100 afgestaan aan het armbestuur, om bij wijze van werkverschaffing te worden gekloofd. Den 20 is te Heerde eene arbeiderswoning, den 21 te Schellingwoude eene woning en te Aarlanderveen eene woning met schilderswerkplaats afgebrand. Den 20 des avonds heeft Bartele de Leeuw bij eene verkooping te Akkrum zijn broeder met een dolk mes twee wonden in de linkerborst toegebracht uit wraak, omdat zijn broeder den verkoop had doorgedreven. De dader is naar de gevangenis te Heerenveen overgebracht. Een den 21 met 200 man aangevangen rondgang van werkloozen door 's-Gravenhage slonk langzamerhand tot 50 man. Den 21 is te Amsterdam een Nederlandsche Bond voor ziekenverpleging opgerichtwaaraan de regeling van de wijze van opleiding en examineering van ziekenver plegers en verpleegsters zal worden opgedragen. In den nacht van den 21 op den 22 zijn te Olden- zaal al de ruiten van het kantoor der boterfabriek van den heer Hoosemans ingeworpen. Den 22 des nachts is te 's-Gravenhage brand ont staan in de brandstoffen- tevens doofpotten-bewaarplaats van het ministerie van buitenlandsche zaken. De ver stikkende rook verbreidde zich door het aangrenzend ge bouw der Tweede Kamer, waardoor de adjnnct-commies voor den huishondelijken dienst Hardenberg den brand ontdekte en de brandweer per telefoon ontbood, die, met groote behoedzaamheid werkende, den brand tot die be waarplaats wist te beperken. Den 21 des voor middags te 11 uren kwamen naar aanleiding van de in den vorigen avond door het comité uitgevaardigde oproeping tot de werkloozen om op den N. Z. Voorburgwal bij Concordia" bijeen te komen en van daar langs Heeren- en Keizersgrachten te gaan, om de bewoners te verzoeken, iets af te staan, hetzij aan den burgemeester, aan de commissarissen van politie of aan de leden van het comité om hen te helpen, een talrijke menigte bijeen, terwijl 40 politie-agenten tegenwoordig waren. Aan de leiders werd dadelijk medegedeeld, dat het inzamelen langs de huizen niet zou worden toege staan. Een paar woordvoerders maakten dit aan de menigte bekend onder bijvoeging dat het comité des avonds te zes uren vóór Concordia zon mededeelen, wat het in het belang der werkloozen besloten had, die daarom verzocht werden niet te ontbreken. Isa deze mededeelingen kwam Geel aanzetten, die het comité verweet buiten hem om te hebben gehandeld. Dit verwijt gaf aanleiding tot eene woordenwisseling tusscben Geel en van Some ren welke tot slotsom had dat Geel verklaarde zich van het comité af te scheiden. Na eene wan deling door de stad, kwam men op den N. Z. Voorburg wal terug, waar voorgesteld werd brood te gaan eten. Langs den Nieuwendijk werd naar den Haarlemmerdijk gegaan, waar in het brooddepot van de Mercurius brood geëischt werd. De politie, die zich tnsschen de wande laars bevond, drong plotseling vooruit en joeg, zonder sabel of stok, de menigte uiteen, deels naar het Haar lemmerplein, deels naar den Nieuwendijk. Bij een bakker in de Binnen-Dammerstraat werd vervolgens brood gevraagd. Nadat enkele brooden geschonken waren en een inspec teur gezegd had, dat men dit niet behoefde te doen, ging men zonder ernstig verzet uiteen. De avond liep verder rustig af. Ook op 22 en 23 bleef alles rustig. De ver gadering, die den 23 des avonds in Constantia zou wor- deu gehouden, waar Domela Nieuwenhuis zou spreken werd uitgesteld. Bij kon. besluit van den 23 is benoemd tot raads heer in het gerechtshof te 's-Hertogenbosch de heer mr. A. H. Sassen, thans rechter in de arr. rechtbank aldaar. JEden. Men schrijft ons uit Amsterdam Zoo vast wordt reeds gerekend op de onoverwinlijkheid van den schaatsenrijder Eden dat een engelsch verslag gever, wetende dat de haarlemsche kampioen Zaterdag j.l. in het strijdperk te Cambridge was getreden en hopende zijn pers-collega's vóór te zijn, zonder blikken en blozen aan zijn blad seinde, dat Eden de Prince oj Orange Challenge Cub had gewonnen. Het toeval wilde, dat dit verblijdende bericht aan den correspondent der Alhmaarsche Courant ter oore kwam, die zich haastte daarvan zijn lezers op de hoogte te stellen. 's Avonds ten zes ure seinde de engelsche verslaggever aan zijn blad, dat het telegram betreffende Eden voor barig was, zoodat het bewuste bericht nog juist kon wor den weggemaakt", voordat do avond-editie het licht zag. Zoo gelukkig was de schrijvor dezer regelen echter nietde Alhmaarsche Courant was reeds afgedrukt en zoo moet ik thans mijn lezers de teleurstellende tijding doen toekomen, dat hunne blijdschap over het succes van hunnen landgenoot geen recht van bestaan heeft gehad. De waarheid is namelijk dat Eden wel het plan had, aan den strijd deel te nemen, doch wegens den slechten toestand van het ijs, tengevolge van den dooi, daarvan heeft afgezien. Aldus is de bewuste cub in het bezit van den Engelschman Aveling overgegaan. ScHoorl. Den 21 ontstond een begin van brand in de woning van J. R., die echter tijdig, alvorens be langrijke schade aan te richten kon worden gebluscht. Den 22 gaf het fanfare-corps Aurora" van Koedijk eene uitvoering in de zaal van den heer C. Kriller. Was het getal bezoekers in het lokaal geringzooveel te grooter was het aantal van hen, die, ondanks het slechte weder buiten hadden post gevatom naar de muziek te luisteren. Winkel. Den 22 werd 's middags van 1 tot 4 unr de tentoonstelling gehouden der dameshandwerken schilderijenplaten enz., die als prijzen dienden voor ■de verloting waarvan de opbrengst strekken moet ten voordeele van de feestcommissie voor het concours dat in 1893 van wege den Provincialen Bond van harmonie- en fanfarecorpsen in Noordholland hier zal plaats heb ben. Het getal van 1600 loten a 25 cent was geheel geplaatst en 349 prijzen waren ingekomen. Dames van commissieleden hadden alles doelmatig gerangschikt, zoo dat den talrijken bezoekers gelegenheid gegeven werd, de vele keurige, smaakvolle voorwerpen goed te zien. Daarna had de verloting plaats, die in het openbaar ge houden werd. Verder werd de avond zeer gezellig door gebracht. Een buitengewoon talrijk publiek was opge komen, om daarvan gebruik te maken. De zangvereeni- ging Crescendo" en «Winkels Fanfarecorps" voerden beurtelings eenige schoone nummers uit, verschillende voordrachten worden gehouden en een zeer druk bezocht bal besloot deze prettige samenkomst. In de afgeloopen week zijn te Rotterdam 26 per sonen door roodvonk aangetast en 9 aan die ziekte over leden. Benoemd tot rabbijn te Paramaribo de heer J. A. Roos te Amsterdam. Te Purmerend is door den gemeenteraad tot onderwijzer aan de school No. 2 benoemd J. Botterop te Zwammerdam. De heer mr. W. Wintgens, oud-lid van de Tweede Kamer, is in de vorige week gevallen de linkerarm is bij dien val gebroken. Op het buitengoed Edenoord te Eede zal een krank zinnigengesticht opgericht worden. Met 1 Februari wordt de klerk der posterijen Mej. C. G. Haentjes Dekker te Winkel, werkzaam gesteld aan het post- en telegraafkantoor te Beverwijkop dien dag keert de commies der telegraphic D. Helmers, die tijdelijk belast was met het beheer van het Rijkste legraafkantoor te Beverwijk, naar Amsterdam terug. De heer G. H. A. van Trotsenburg is door den burgemeester van Zaandam tot inspecteur van politie aldaar benoemd. De minister van justitie heeft den agent van politie eerste klasse, tevens onbezoldigd rijksveldwachter, P. J. B. Huijts en den agent van politie derde klasse W. P. Stolk, beiden te Rotterdam, zijne bijzondere tevredenheid te kennen gegeven wegens den volhardenden ijver en het beleid door hen betoond bij het betrappen en aauhouden, in den avond van 4 November 1892, van twee gevaar lijke personen, op het oogenblik dat deze met een vrij belangrijken buit de woning, waarin zij diefstal gepleegd hadden, verlieten. Hiervan is eervolle vermelding geschied in het Algemeen Politieblad. In de plaats van wijlen den heer C. Donker, notaris, is tot voorzitter der Lokaal Spoorwegmaatschappij Moorn- USedembltk gekozen de heer B. Baggerman van Hou- weninge burgemeester van Medemklik. Aangenomen het beroep bij de doopsgezinde gemeente te Barsingerhorn e. o. door ds. J. Kooiman te Oude- bildtzijl. De gemeenteraad van Pnrmerend heeft aan de Noordhollandsche Tramwegmaatschappij concessie verleend tot het aanleggen en exploiteereu eener stoomtrambaan door die gemeente van de Amsterdamsche poort tot den Beemsterringdijk in aansluiting met de lijn Schouw Purmerend en BeemsterAlkmaar. L. van der Zwaag van Wolvega is candidaat der volkspartij voor lid der Tweede Kamer in het hoofd kiesdistrict Leeuwarden. Opmeer. Toen den 20 de arbeider J. D. met behulp van een tweeden persoon bezig was een boom om te hakken, geraakte hij, toen deze eindelijk viel, er onder, en bekwam hij ernstige inwendige kneuzingen. Obdain. Door stemgerechtigde ingelanden is als lid van het college van dagelijksch bestuur herkozen de heer A. Wit en in de plaats van wijlen den heer O. Dekker benoemd als hoofdingeland de heer P. Beerepoot. Eginond aan Zee. Benoemd tot onderwijzer plaatsvervangend hoofd ami de openbare lagere school de heer J. van Ankum, onderwijzer te Olst. MoIIiorn, Aan de kusten der Zuiderzee van hier af tot oostelijk Anna Paulowna, ziet men in groote ge tale wilde zwanen en rotganzen. Daar men ze thans in dezen hoek noch per bootje,noch langs het ijs bereiken kan, kunnen slechts weinige dezer vogels worden bemachtigd. In den polder Waard en Groet staan nog bruine boonen te veld. Bijp. De heer J. H. Bögeholtz zal Zondag, den 29, door ds J. L. Bleeker te Middelburg des morgens te 10 ure in de evang. luth. kerk bevestigd worden en des avonds te 6 ure zijne intreerede houden. Ofschoon hier veel gedaan wordt tot leniging der ar moede, ging verleden week bij de gegoede ingezetenen eene inteekonlijst rond, met het doelgelden in te za melen voor eene te houden hardrijderij op schaatsen om levensmiddelen. Niettegenstaande het dooiweder, had de wedstrijd den 23 plaats. Alle deelnemers, ongeveer 100, kregen eene hoeveelheid meel, spek en turf, terwijl de prijswinners eene grootere portie ontvingen. llrsem. Eenige dagen geleden werd door enkele ingezetenen het plan gevormd eene schoonrijderij op schaat sen door en ten behoeve van minvermogenden te doen houden. Door de burgerij werden daartoe bijdragen ge schonken doch ten gevolge van den invallenden dooi de later gevallen sneeuw enz., kon het oorspronkelijke plan niet doorgaan, maar werd den 21 's avonds aan 63 gezinnen eene uitdeeling gehouden van erwten, rijst en vet. In 1892 zijn te Haarlem geb. 1738 overl. 1128. De bevolking, die op 31 December 1891 53685 bedroeg klom tot 55304behalve de bevolking der gestichten mèt die bevolking was het eindcijfer 55967. Schenner hern. Wordt er ook al op het gebied van wedstrijden op het ijsom belangstelling gaande te honden, veel afwisseling aangetroffen, Zondag, don 22 had alhier eene zeer welgeslaagde hardrijderij met honden voor de slee gespannen plaats. Het was vermakelijk om te zien hoe deze soms hunnen meester tot verliezer maaktenof hem door eene forsche wending in de sneeuw deed tuimelen. 26 Deelnemers lieten zich hiervoor in schrijven waarvan de hond van den heer J. Schoehuis den prijs, en dien van den heer P. Bnrger de le, 2e en 3e premie behaalde. Het was verboden, de honden door slaan tot spoed aan te zetten. Sijpc. Den 21 is bij enkele inschrijving aanbesteed de levering der in 1893 benoodigde schoolbehoeften voor de 5 openbare lagere scholen in deze gemeente. Voor de gewone behoeften werd ingeschreven door: J. vau Oirschot, Breda, f 1230; H. T. M. Verlinde, Bergen op Zoom, 865; en W. 0. Meilink, Zutphen, 773,45. Voor de behoeften voor het handwerkenonderwijs werd ingeschre ven door: A. Zijp, Zijpe, voor 175; en W. H. Rogge veen, Zijpe, voor ƒ178. Aan de beide minste inschrijvers werd de levering gegund. Fins-Stichting. «Het is hoog noodig, dat er eenig geld komt om de oudjes te onderhouden," zoo schrijft ons het dames-comité, dat na het vorig jaar haar arbeid te hebben laten rus ten, omdat het meende naast de uitvoeringen van het Weihnachts-Oratorium toch geen kans van slagen te heb ben thans weder opnieuw de taak opvat, die het vrijwil lig op de schouders heeft genomen, om aan bovengenoemd gesticht niet alleen het aanzijn te schenken maar het ook levensvatbaarheid te geven. Dat edele werk kan niet anders dan worden toegejuicht en het zal ons niet verwonderen of het comité zal bij ieder, wien de verzor ging dezer oudjes ter harte gaat, warmen steun vinden. Hoe weinig wij overigens ingenomen zijn in het alge meen met «weldoen door vermaak", zoo schijnt er vaak geen ander middel, om bij het groote publiek de beurs te openen. En dit zal dan te eerder geschieden, als men weet, dat voor het beoogde weldadigheids-concert, op woensdag 8 februari, in het lokaal Harmonie de belangelooze medewerking is toegezegd van mej. Alida M. Vlieger (sopraan), Amsterdam; mej. Johanna Dirkzen (sopraan), Alkmaarde heeren Frans Fhilippeau (tenor), Amsterdam; J. Ruijgrok (piano), Utrecht; M. Wolters (viool), Amsterdam en H. van den Berg (voordracht), Alkmaar terwijl tot slot van het concert zal worden uitgevoerd het kindersprookje» De IJsjonkvrouw", op mu ziek gezet door mejuffrouw de Lange, met soli, koren enz. Er is dus alle reden, om een uitgezochten avond te verwachten, terwijl de matig gestelde toegangsprijs, ad 0,99, het bezoeken daarvan aan zeer velen mogelijk maakt. Den bezoekers van de voorstelling, door het gezel schap, onder directie van de heeren Mreukniet en Poolman, in het lokaal Harmonie, in den avond van den 23, werd bij den aanvang medegedeeld, dat twee der artisten de heer en mevrouw Frank-de Hoop den trein te Amsterdam hadden gemist en dus niet vóór tien uur aanwezig konden zijn zoodat de opvoering van «Van de Permetoasie" eerst dan een aanvang nemen kon. Het wachten viel echter het publiek niet lang. Nadat de heer P. H. Lamberts Jr. het gevoelvolle werk van Fr. Coppée »Een nacht 1870" op uitmuntende wijze had voorgedragen, wisten de dames Julia Ude en Johanna Wertwijn mèt den heer Henri van Kuijk, door verschil lende voordrachten, die zeer in den smaak vielen, den tijd to doen vergoten. Bovendien werd het voordeel verkregen, dat daarna de pauzen tnsschen de drie bedrijven van «Van de Permetoasie" tot een minimum werden terug gebracht. Wie van de toeschouwers heeft bij de opvoering van dit uit het duitsch vertaalde blijspel niet hartelijk ge lachen? De rondborstige manier, waarop Sebastiaan Hoch- feld zonder eenige complimenten omsprong met zijn rijk getrouwden en door zijne vrouw in de groote wereld ge- brachten broeder, werkte onweerstaanbaar op ieders lach spieren. Dat vooral het dialect, waarin do heer Lamberts deze boerenrol vertolktedaartoe bijdroegvalt wel niet te betwijfelen. Wij hebben ons goed geamuseerd en er komt bijdat de heer Lamberts niet alleen in het komische voortreffelijk wasmaar ook meermalen in oogenblikken van verontwaardiging en vlijmende smart, waartoe de ontmoeting met zijn «zoo geheel anders ge worden" broeder aanleiding gaf, veel dramatisch talent ten toon spreidde Hij werd flink ter zijde gestaan door den heer Henri van Kuijk (zijn broeder) en mejuffrouw Julia Ude was kostelijk in haar naief spel van dochter van het land, die zich, ondanks de verontwaardiging harer stadsche ouders volstrekt niet ontzag tegenover den uitverkorene haars harten openhartig voor hare ge negenheid uit te komen. Mogen velen aanvankelijk onder de gegeven omstandigheden tegen den avond hebben opgezienhet gezelschap der heeren Kreukniet en Poolman is er in geslaagd den ondervonden tegen spoed tot genoegen van het vrij talrijk opgekomen pu bliek te overwinnen. F aascb tentoonstelling. Het bestuur der afdeeling Alkmaar van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw werd op de jongste alge- meene vergadering gemachtigd tot het houden van de jaarlijksche Paaschtentoonstelling op vrijdag 24 Maart 1893 en om daartoe aan het bestuur dezer gemeente de beschikking te verzoeken over het Doelenveld en eene bijdrage uit de gemeentekas. Men besloot dit jaar weder ook wolvee in het programma op te nemen behalve zooals gewoonlijk het geval is, rijstieren, melk- en fokvee en vet rundvee. De regelings-commissie bestaat uit de heeren mr. H. F. do Wildt, Heiloo, voorzitter, IJ. Bruin, Koedijk jhr. mr. P. van Foreest, Heiloo, 8. de Jongh, Oudorp, S. Kramer, Koedijk, J. M. de Sonnaville, Alk maar, K. Olij Dz., Schermerhorn, C. de Geus, Ursem en H. Siebert Coster, Alkmaar, secretaris. Den 24 werden tot het zoo hoog noodige reinigen van de straten in de stad vijftig man extra aan het werk gezet. GETROUWD. 22 Jan. Lourens Mulder en Hendrika Rijkersen. GEBOREN. 21 Jan. Hendrik Izaak, z. van Henricus Johannes Sig- terman en Maria Arendina Burger. 23 Jacobus, z. van Jan Adams en Adriana Christina Hoogstraaten. 24 Pieter Jacobus Antonius, z. van Johannes Fre- dricus Simon Meelis en Autje Kooij. Simon Cornelis z. van Cornells Tuijn en Eefje Wage- maker. OVERLEDEN. 21 Dec.'92.Christiaan, z. van wijlen Pieter de Goede en van Trijntje Fraaijman, 21 j. en 4 m., over leden te 's-Hertogenbosch. 21 Jan. '93. Reinoutje Oud, laatst wed. van Simon Slag ter, eerder van Arie Moes, 76 j. Gerardus Maria, z. van Gerardus Johannes Kuiper en van wijlen Maria Bregettha Wagenaar, 3 j. en 3 m. 23 Jansje Verhagen, echtgen. van Jacob Stekel bos, 71 j. en 6 m.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 3