I Telegrafische Berichten. Nr. 14818 50,000 Ns. 7271,12680,14313 en 14461 1000; Ns. 136, 1666, 11946, 16222 en 17187 400; Ns. 6665, 7113 en 8318 200 Ns. 98, 1415, 5017, 5021, 5513, 5795, 7489, 10846, 11246, 12647, 13057, 13345, 19012 en 19967 100. 5e klasse, 11e lijst, 26 Januari. Ns. 5697, 10365 en 20958 1000 Ns. 1595, 6331, 6953, 11290, 14913, 15491 en 20215 400; Ns. 5136, 8319, 13597 en 20669 200; Ns. 99,4020,4810, 6728, 8863, 10179, 10418, 14334, 16042, 17334 en 19763/100. WWV. ft de arbeidswetwerd verworpen na de toezegging van de regeering, dat zij tot die indiening bereid was, zoodra die bezwaren zich voordeden. Het wetsontwerp, waarbij de straf wordt vastgesteld op het verraden van geheimen van militairen aard, is den 24 zonder beraadslaging naar de betrokken com missie verzonden. EWGBLAHTD. De regeering heeft werkelijk besloten tot versterking der engelsche bezetting in Egypte op grond van de voorgevallen gebeurtenissen, waardoor de openbare veiligheid bedreigd is. Het linie-regiment van Malta en het eerste schotsche regiment infanterie, dat te Gibraltar ligt, zijn naar Alexandrië vertrokken. FKA.lVfi.RIJK. In Champagne zijn twee kleine savoijaardsche schoorsteenvegers in elkanders armen dood gevroren. Zij waren door de koude bezweken. De Figaro zet in een uitvoerig artikel uiteen, waarom baron de Eeinach door Clémenceau aan Herz de lijst der bij de Panama-zaak betrokken personen deed ter hand stellen. Deze redenen komen hierop neder. De heei'en de Reinach en de Lesseps hadden eene overeenkomst met Herz aangegaanwaarbij deze zich verboud voor 10.000.000 francs te zorgen dat door de regeering eene wet tot goedkeuring der loterijleening werd ingediend. Binnen veertien dagen na die overeenkomst was de wet ingediend nadat aan minister Baïhaut een millioen francs beloofd was. Herz vroeg daarop dadelijk zijne 10.000.000 francs, maar de Lesseps weigerdeomdat de wet nog niet aangenomen was, want, daarvoor te zorgen, lag niet in de afspraakin de overeenkomst was alleen sprake geweest van indiening. Herz kreeg 600.000 francs schade vergoeding. Om de goedkeuring der Kamer te krijgen, ging Arton aan het werk met het gevolg, dat de wet aangenomen werd. Herz bleef echter voortdurend op de betaling der 10.000.000 francs aandringen en dreigde telkens met volledige openbaarheid. Achtereenvolgend kreeg hij daarop 1 2 en nog eens 2 millioen. Inmiddels waren de heeren de Lesseps geheel geruïneerd, en bleef Herz baron de Reinach alleen voor het ontbrekende aansprakelijk stellen. Herz, vernemende, dat de Reinach van de Panama maatschappij 3.300.000 francs ontvangen had, van welk be drag hij slechts 2 millioen gekregen had, vorderde die ge- heele som, bewerende,dat het volle bedrag voor hem bestemd was geweest. De Reinach gaf' toen aan Stéphane de lijst waarop in bijzonderheden was aangegeven, hoe de 1,300,000 frcs. besteed waren en zond ze aan Herz door Clémen ceau om zich te rechtvaardigen. Deze mededeeling van de Reinach wakkerde de onbeschaamdheid van Herz aan. Zijne eischen werden zoo hoog, dat de Reinach zich uit wanhoop het leven benam. De bezoeken den dag vóór zijnen dood in gezelschap van Clemenceau en Rouvier bij Herz en Constans gebracht, zouden pogingen zijn geweest om deze lijst terug te krijgen. Hamer. Bij de behandeling van de geheime fondsen van het ministerie van oorlog, merkte de heer Le Prevost de Launay op, dat een minister uit deze fondsen geput had om zijne portefeuille te behouden zonder daartoe gerechtigd te zijn. Deze zaak zal verder besproken wor den bij den post voor geheime uitgaven, op de begrooting van buitenlandsche zaken. Den 25 werd een voorstel van den heer Le Prevost de Launay om den post voor het Legioen van Eer met 100 francs te verminderen met 249 tegen 213 stemmen verworpen. De bedoeling van dit amendement was, om den wensch uit te drukken, dat de benoemingen van vreemdelingen officiëel bekend gemaakt zouden worden. "OOITEHRIJH-HOHCIARIJE. Den 24, des voor middags te elf uren, is het huwelijk van de aartshertogin Margaretha Sophia met den hertog Albert van Wurtem- berg op den Hof burg kerkelijk ingezegend door den kar dinaal Gruscha in tegenwoordigheid van den Keizer, den koning van Wurtemberg en andere vorstelijke personen. Als gevolg van de strenge koude in de vorige week kwamen in verscheidene dorpen de wolven te voorschijn. O. a. werden te Temesvar drie vrouwen, die hout sprok kelden, door wolven verscheurd. In den gemeenteraad van Praag is eene heftige beraad slaging gevoerd over een door de jong-czechen gedaan voorstelom eene aanzienlijke som op de jaarlijksehe Ja het is volstrekt niet noodig dat gij reeds dezen avond een besluit neemt. Slaap er eens op en laat mij morgen weten, wat gij wilt doen. Indien gij de betrek king wilt aannemen, kom dan morgen tusschen half twee en twee uur in Regent Street bij mij. Des Zaterdags sluiten wij ten twee ure. Maar in ieder geval, of gij haar aanneemt of niet, hoop ik, dat gij den Zaterdag en Zondag bij ons doorbrengt. »Gij zijt zeer goed," zeide Frithiofhij dacht hoe wei nig deze menschen geleken op de anderen, die hij in Londen had ontmoet. Juffrouw Charlotte Turnoir had gepoogd hem goed te doen. De Boniface's daarentegen waren eenvoudig vriendelijk en gastvrij voor hem ge weest, zij hadden getoond, dat zij werkelijk belang in hem stelden, dat zij deelden in zijn verdriet en in zijn zorgen. Hij ging dien avond naar huis met eeu gevoel van warmte in zijn hart en juffrouw Charlotte had hem altijd stugger en verbitterder gemaakt. Misschien was het, omdat zij aan het verkeerde einde begon en, als zoo vele menschen, den harden korst der dogma's aanbood aan iemand, die alleen kon worden gevoed met de kruim van het brood iemand, die niet kon leven zonder liefde en die evenmin behoefte had aan een uitgewerkt theologisch stelselals de hongerende in de woestijn aan fraaie redevoeringen. God openbaart zich door den menschmaar wij willen altijd Zijn methode verbeteren en pogen anderen te be keeren door formulieren, in plaats van door de schoon heid der heiligheid. Toen Frithiof naar Vauxhall wandelde, voelde hij meer rust dan in vele dagen het geval was geweest. Zij hadden niet tot hem gepreekt; zij hadden hem geen onge vraagden raad gegeven. Zij hadden hem een der beste giften gegevendie in deze wereld kunnen worden ge schonken het gezicht van eene familie, waar het koningrijk der hemelen reeds is aangevangen, waar gerechtigheid en vrede en blijmoedigheid heerscheu en al wat met dit rijk van liefde strijdteene zeldzame uitzondering is. begrooting uit te trekken voor een gedenkteeken ter eere van Johannes Huss, in wien zij den man eerden aan wien zij het behoud hunner nationaliteit te danken hadden. De tegenstanders noemden dit een slag in het aangezicht van allo trouwe katholieken. De voorzitter zag zich genoodzaakt de vergadering te sluiten, zonder dat het tot eene beslissing kwam. VEBEENICOE STATEST. Het Huis van Afge vaardigden heeft het wetsvoorstel betreffende eene quaran taine aangenomen, na er een amendement in gebracht te hebben betrekkelijk het nemen van maatregelen op de grenzen van Canada. Landverhuizing. De ondergeteekendenuitmakende het comité voor land verhuizing, wenden zich tot allen, die bemiddeld genoeg zijn, om van het hunne iets voor den lijdenden broeder te kunnen afzonderen. Het comité is overtuigd, dat in den dringenden nood van duizenden landgenooten alleen door landverhuizing kan voorzien worden. Niemand zal dit met grond kunnen tegenspreken. Na een zomer, die voorbeeldeloos vruchtbaar was, en waarin bijna alle voedingsgewassen een buitengewoon rijken oogst opleverden, is de ellende algemeen. In het vroeger zoo welvarende Friesland zijn duizenden flinke werklieden aan het nijpendste gebrek ten prooi, omdat ze niet alleen nu in den winter geen loonenden arbeid kunnen vinden, maar velen zelfs in den verloopen zomer te vergeefs naar werk zochten. In andere oorden des lands is die armoede, als gevolg van werkeloosheid, mis schien niet zoo sterk sprekend, omdat er meer in stilte geleden wordt, maar dat ze toch bestaat wie durft het tegenspreken En deze toestand openbaart zich niet nu voor het eerst. Integendeel, hij herhaalt zich jaar op jaar, en neemt steeds grooter en pijnlijker verhoudingen aan. Een partij die omverwerping van de bestaande maatschappelijke toestanden beoogtgrijpt deze treurige omstandigheden aanals een middel om aanhangers voor hare leer, strijders voor haar doel te werven. En dat ze slaagt, de tooneelen in Frieslands Zuicl-Oosthoek en in het Groninger Oldambt bewijzen het. En intus- schen worden de arme werkeloozen nog grooter ellende te gomoet gevoerd. En wat wordt gedaan om die namelooze ellende, die steeds grooter afmetingen aanneemt, te lenigen? Ja, wat kan gedaan worden De verarmde friesche gemeenten worden, door de ontzettend hooge armlasten, hoe langer hoe armer. De persoonlijke liefdadigheid van velen, wat vermag ze tegen dien stroom En ook, vergeet het niet, er wordt niet gevraagd om oen aalmoes, er wordt ge vraagd om werk, dat brood geeft, brood voor vrouw en kinderen. Men spreekt van de droogmaking der Zuiderzee. Een heerlijk plan, dat velen werk zal verschaffen. Ook aan allen, die nu werk zoeken Wie beweert het in ernst Alleen in landverhuizing ligt uitzicht op hulp. Ons comité heeft in zijne Mededeelingen I en II (Uitgever: P. J. Milborn, Nijmegen) uitvoerig medegedeeld, welke overwegingen het geleid hebben de Noord-Westelijke districten van Canada tot doel der landverhuizing te kiezen. De hoofdreden is, dat de regeering van Canada aan ieder volwassen persoon boven de 18 jaar eene huis plaats van 160 acres (65 bunders), tegen betaling van de kosten der inschrijving a 10 dollars, afstaat, mits hij aan voorwaarden voldoet, waarvan de strekking is, der regeering een waarborg te geven, dat de alzoo toege stane huisplaats ook werkelijk door den »setler" be woond wordt. Ons comité hoopt eene maatschappij tot stand te kunnen breugen, die eene leening uitschrijft, met het doel, om zóó duizenden gezinnen, die hier geen werk en dus geen brood kunnen vinden, op eene huisplaats te vestigen. Maar het oogénblik is daartoe niet gunstig. Eu toch de nood nijpt. Om het groote doel voor te bereidenwenscht het comité een 40 of 50 tal jonge mannen, met 2 of 3 ge zinnen naar Canada te zenden, die daar als pioniers, als wegbereiders voor hunne lotgenooten, die wij hopen te laten volgen, zullen optreden. Reeds in April 1893 hoopt het comité die uitzending te doen geschieden. Voor hunne ontvangst en plaatsing in Canada zal onze vertegenwoor diger aldaar, de heer R. Insinger, lid der Staten van de Noord-Westelijke districten zorg dragen. Tegen een goed loon is daar werk voor hen te vinden, al is dit loon niet zoo hoog, als, door een drukfout, op bladzijde 6 van Mededeelingen II wordt opgegeven. Het loon is, in de zomermaanden, niet twee, maar één dollar daags, boven kost en inwoning. In alle gevallen, hoog naar onze begrippen. Vijftien gulden in de week, boven kost en inwoning, voor een veldarbeider, is veel. Van dit loon kan een kloeke jonge man na eenigen tijd de kosten van overtocht terugbetalen. Ditzelfde geld kan dus later weer dienen om anderen te helpen emigreeren. Eene belangrijke som is noodig om dit plan uit te voeren. Helpt dus gij allen, die, meer of minder rijk bedeeld met aardsche goederen, veel of weinig van^ het uwe kunt afstaan. Maar helpt spoedig, want April is niet verre meer, en vóór de eerste dagen dier maand moet het comité eene keuze gedaan hebben uit de vele honderden, die zich tot ons wenden met het verzoek om hen te helpen, ten einde in een ander werelddeel werk en dus brood te vinden. De penningmeester van ons comité, jhr. dr. L. de Geer, Velp, zal gaarne iedere gift voor dit doel, groot of klein, in ontvangst nemen. Moge het voorbeeld van die drie weldadigen, die ieder reeds eene gift van f 1000 voor dat doel toezegden, bij vele gegoeden navolging vinden. De nood nijpt en in emigratie is alleen onder Gods zegen uitkomst. Het comité voor landverhuizing, Joh. VAN *T LINDENHOUT, Neerbosch. Arnhem. L. R. J. A. ROOSMALE NEPVEU, Doorn. H. PIERSON, Zetten. H. A. J. LEEMBRUGGEN, Zwolle. Jhr. dr. L. DE GEER, Velp. J. H. F. GANGEL Csn., Harderwijk. Wordt vervolgd. Tweede Kamer. Bedrijfs- en Beroepsbelasting. SLOT. Als grieven tegen de voorgestelde bedrijfsbelasting in verband met de vermogensbelasting werden uitgesproken, dat1° zij het persoonlijk karakter der belasting prijsgeeft; 2° het vrijstellen van het landbouwbedrijf geheel onver- eenigbaar is met het eigen stelsel dezer wet (welke uit zondering intusschen aan vele andere volkomen gerecht vaardigd toescheen); 3° in eenige gevallen vermindering van het belastbaar inkomen wordt toegestaan met 4 pet. voor zekere kapitaal waarde, op grond dat daarvoor in de vermogensbelasting zou zijn bijgedragen, terwijl dit inderdaad niet geschiedde. Men vond dit een principiëele fout, die in hare gevolgen èn onbillijk èn nadeelig zou werken 4° de opdracht der uitvoering van vermogens- en bedrijfsbelastingen aan verschillende ambtenaren5° de prijsgeving der bij de vermogensbelasting gewaar borgde geheimhouding. Door de inmenging der zetters- eolleges en de voorgeschreven medewerking van den burge meester bij den aanslag zal, vooral in kleine gemeenten, in werkelijkheid ieders inkomen vrijwel een publiek geheim zijn. Bij deze bedenkingen voegde zich die van sommige leden tegen de inrichting van het ontwerp, dat, aanvan kelijk bestemd als belasting op bedrijven en ondernemin gen, door hare omwerking tot eene gedeeltelijke inkom stenbelasting groote moeielijkheden bij de uitlegging aanbiedt en onuitvoerbaarheid van sommige bepalingen tengevolge heeft. Vele leden hadden bezwaar staatsrechtelijke lichamen, voor zoover zij als industriëelen optreden, in deze belas ting te betrekken, doch deze zienswijze vond geen onver deelde instemming. Sommigen vonden de naamlooze vennootschappen te zwaaranderen niet zwaar genoeg belast, in elk geval achtten allen het voorgestelde onstel selmatig. Ten aanzien van coöperatieve vereenigingen was men eenstemmig, dat bij verkoop aan niet-leden, niets aan de verkregen voordeelen het karakter van winsten ontneemt, zoodat daarvoor een aanslag in deze belasting in elk geval gerechtvaardigd is. Verschillend werd geoordeeld of ook verkoop aan leden als bedrijf moest worden aangemerkt. In de meeste af- deelingoc waren leden, die meenden van niet en daarin eene miskenning der coöperatie zagenvan vele zijden echter werden de coöperatieve winkelvereenigingen be schouwd als winkels ten gemeenen bate. Geen beter middel om de wet in de hoogste mate impopulair te maken dan door vrijstelling der coöpera tieve vereenigingen. Gelijkstelling der percentage voor naaml. vennootschappen en coöper. vereenigingen werd door velen verlangd. Over het treffen van sociëteiten en andere inrichtingen voor gezellig verkeer, voor concerten en syndicaten be stond groot verschil van gevoelen, wat laatstgenoemden be treft vooral in verband met de practische uitvoerbaarheid. Vrij algemeen oordeelde men, dat de poging om buitens lands gevestigde ondernemers, die hier aan particulieren leverden, te treffen, op niets moest uitloopen. Dat dit nieuwe stelsel onze nijverheid zou kunnen schaden, werd vrij algemeen niet waarschijnlijk geacht. Van verschillende zijden werd het heffen dezer be lasting ook van ambtenaren afgekeurdten opzichte der Rijksambtenaren zag men daarin een contractbreuk. Vol gens sommigen dienden ambtenaren in functie vrijgesteld te worden, maar konden nieuw aan te stellen ambten» ren belast worden. Van andere zijden kwam men tegen vrijstelling van de ambtenaren op. Een derde opinie stond een lager tarief van heffing voor ambtenaren voor. Belasting op pensioenen werd door velen eene grove onbillijkheid genoemd, anderen achtten vrijlating der pen sioenen strijdig met het stelsel der wet. In alle afdeelingen werd aangedrongen om alsnog de vrijstelling van land-, tuin- en boschbouw veeteelt en veenderij te doen vervallen Vele anderen bestreden krachtig deze beschouwing. Enkelen zouden niet aandrin gen op intrekking dezer vrijstelling uit vrees de wet in gevaar te brengen. Het minimum der vrijstellinginkomens onder 600, werd door sommigen te hoog geachtanderen keurden het goedwederom anderen wenschten een hooger minimum. Algemeen werd billijk geacht dat de inkomsten uit arbeid naar een lager tarief werden getroffen dan die uit vermogen. Over de aangenomen verhouding tusschen de ta rieven van vermogens- en bedrijfsbelasting heerschte groot verschil van gevoelen. Tal van denkbeelden en voorstellen werden aangegeven. Eenstemmig was men van meening dat de tarieven voor de kleinere inkomens moesten worden verlaagd. Verscheidene leden maakte van die verlaging hunne stem afhankelijk. De ver lagingen moesten zich uitstrekken tot inkomens beneden f 2500 of f 3000. De regeling der progressie lokte van verschillende zijden bedenking uit. Staatsloterij 5e klasse, 10e lijst, 25 Jan. 's GRAVE NHAGE, 26 Jan. Eerste Kamer. Bij de algemeene beraadslagingen over de Staatsbe- grooting verklaarde de heer Lohman datwaar de wil der kiezers gebleken was tot uitbreiding van het kiesrecht en deze regeering het voorstel had gedaan, deze Kamer haar niet kon tegenhouden. De heer van Royen spoorde aan tot gematigdheid in de kiesrechtkwestie. De heer van Lynden bestreed sterk eene uitbreiding in democratiscnen zin. De heer Six hoopte, dat eene eventueele verwerping niet zal leiden tot eene kabinetscrisis. De heer Pijnappel had vele grieven tegen het ministerie. De heer Wert- heim drong bij de regeering aan om in de kiesrecht zaak rustig voort te werken. De minister van buitenland sche zaken verklaarde, dat de regeering volkomen homo geen is omtrent het kiesrecht en voornemens was de defensie- en andere voorstellen te behandelen in het tijd perk tusschen de aanneming en de invoering der kieswet.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 2