PARIJSCHE BRIEVEN. Bin n e n 1 a n cL~ Btadsberichten. ui. BURGERLIJKE STAND. Parijs, 20 Jan. 1893. Werther. Lyrisch drama naar I. W. Goethe. Gedicht van Ed. Blau, P. Milliet en I. Hartmann. Muziek van I. Massenet Onder de nieuwe fransche componisten bekleedt I. Massenet eene eerste plaats, en daarom doet het ons ge noegen in het Thé&tre de 1' Opéra-Comique kennis te maken met zijn Werther. Vóór wij echter tot de bespre king van dit werk overgaan, wenschen wij U Massenet voor te stellen. Deze groote componist werd geboren in 1842, en was het één en twintigste en laatste kind van een genie-officier. Op tienjarigen leeftijd kwam hij op het Conservatoire, haalde vijf jaren later den eersten prijs voor piano-spel, had tot leeraar in de compositie den bekenden Ambroise Thomas, en was in 1863 »Grand Prix de Rome". Vier jaren later gaf hij op het Théatro de 1' Opéra Comique eene kleine opéra in één bedrijf, getiteld «La Grand' tante" (de oudtante), en daarna volgen zijne schoone werken elkandor op, en kennen wij thans zijne Don Cesar de Bazan" opéra comique in drie bedrijven; »Les Ergnuies" in twee bedrijven; Marie- Madeleine", geestelijk drama »Eva" en eindelijk eene groote opera in 5 bedrijven «Le Roi de Lahore". In 1878, dus toen was hij 36 jaren oud, werd Massenet lid van het Instituut en professor in de compositie-leer aan het Conservatoire, drie jaar later gaf het Theatre de la Monnaie te Brussel zijne «Herodiade"; de Opéra-Comique te Parijs vertoonde «Manon" en «Esclarmonde" en de Groote Opéra «Le Cid" en «Le Mage". «Manon" werd later in Oostenrijks hoofdstad met veel" succes gezongen, het Weener-publiek was zeer ingenomen, èn met het werk èn met het Orkest, èn met Marie Renard en Van Dijck, die de hoofdrollen hielden. Reeds was Massenet's nieuwe opera Werther" gereed Paravay toenmaals directeur van de Opéra Comique, wenschte dit drama te vertoonen tijdens de groote tentoonstelling maar de componist gaf hem toen «Esclarmonde", waarvan de inhoud zich beter leende tot groote pracht van tooneelen en costumes, en dus meer geschikt was het gemengde publiek der tentoonstelling naar den schouwburg te lokkon. «Esclarmonde" werd in die eerste zes maanden honderd maal gezongen. Intusschen was Massenet zeer ingenomen met de warme ontvangst, welke zijn «Manon" in Weenen had gevonden en daarom nam hij gretig de uitnoodiging van Van Dijck aan, en teekende een accoord met de directie van de Keizerlijke Opera te Weenen, om daar de «primeur" te geven van «Werther", waarvan de eerste voorstelling plaats vond op 16 Februari van het vorige jaar, en een schit terend succes had bij het Weener publiek en bij de Weener pers. De «Nene freie Presse", het «Fremden blatt", het «Neue Tageblatt", het «Extra Blatt" enz. enz. allen roemen om strijd het poëtische, idyllische, har monische en dramatische van dit fraaie lyrische drama. Massenet was zelf zoo tevreden over de ontvangst, welke hem te Weenen bereid werd, dat hij daar een allerliefst ballet schreef, «Le Carillon" geheeten, hetwelk nog steeds veel succes heeft. Eu zoo komen wij dan aan de Opéra-Comique, hier. De directeur Carvalho heeft dit drama in een zeer fraai kleed gestoken. In het eerste bedrijf maken wij kennis met Charlotte, die verloofd is met Albertzij ontmoet Werther en dadelijk gevoelen Werther en Charlotte, dat zij elkander voor eeuwig liefhebben, maar het meisje moet getrouw blijven aan de gelofte, welke zij aan Albert deed. Fraai klinken in dit bedrijfde Kerstzang der zes kinderen van den Bailli «Jésns vient de naitre voici notre divin Maitre(Jezus is geboren, onze goddelijke meester); de opkomst van Werther«Je ne sais si je veille" (ik weet niet of ik waak); het duo van Charlotte en Werther, waarin het motief «1# Clair de lune" telkens weder keert, en hetwelk Werther besluit met A ce serment rester fidéle! Moi, j' en mourrai, Charlotte (Blijf aan dien eed getrouw! Ik zal het besterven, Charlotte In het tweede bedrijf vinden wij Albert en Charlotte terug, zij zijn sinds drie maanden gehuwd, zij zingen een duo, hetwelk begeleid wordt door een orgel uit de nabui'ige kerk. Het is feestdag, de pasteur of dominé viert zijn gouden bruiloft, de boeren drinken en klinken. Werther komt, hij is wanhopig en uit dit in eene klacht «Un autre est son épouxO Dieu, Dieu de bonté (Een ander is haar manO God, God vol goedheid) Sophie, de zuster van Charlotte zingt ook eene lieve romance aan de zon «Du gai Soleil, plein de flamme (Van de vriendelijke zon, vol gloed). Werther bekent zijne liefde aan Charlotte, zij echter blijft haren man getrouw, en opnieuw vertrekt de ongelukkige verliefde. De derde acte is bepaald dramatisch, wij zijn in het huis van Albert. Het is Kerstmis, Charlotte weet dat Werther is teruggekomen, zij is bezorgd en angstig, Sophie daarentegen is lustig en vroolijk, en dit tooneel maakt door dit contrast in de stemming der twee zusters een zachten, weemoedigen indruk. Sophie laat Charlotte alleen en thans zien wij Werther weder, en in een prachtig duo verklaart eindelijk Charlotte, dat ook zij Werther liefheeft, maar daarna neemt zij de vlucht en Werther laat aan Albert weten dat hij op reis gaat, en vraagt hem zijne pistolen ter leen. Werther zal zich dooden. Het vierde bedrijf bevat twee tafreelen. Charlotte heeft begrepen, dat de geliefde zich wil dooden, zij ontloopt haar huis, en gaat stilzwijgend door het bosch, de sneeuw valt, in de verte zien wij de huizen van het kleine stadje, Wetzlar, en de kerk, die verlicht is voor de mis van middernachtalleen het orkest doet zich hooren in eene praphtige symphonie, welke ons de gemoedsbewegingen schildert, waarin de beide helden van dit drama ver- keeren. De decoratie verandert, en brengt ons tot het tweede tafreel in het huisje van Werther, die zich doodelijk verwond heeft. Charlotte komt, hij bedankt haar dat hij haar nog ziet vóór hij sterft, en blaast in hare armen den laatsten adem uit. Prachtig is de doodzang van Werther «Non, Charlotte! Je meurs Onimaar «daar ginds op het kerkhof staan twee groote wilgen «daaronder wil ik voor altijd slapen" enz. en terwijl Charlotte roept: «Werther, Ah! alles is voorbij hooren wij buiten den vroolijken kinderzang: Jésus vient de naitre, voice notre divin Maltre 1 «Noël, Noël, Noël Thans nog een enkel woord over de zangers. Mejuf frouw Delna, een jong meisje van achttien jaren zingt met warmte, juistheid en gevoel en met eene fraaie zui vere stem de lange en moeielijke rol van Charlotte. Zij is eene mooie jonge vrouw hare zuster Sophie wordt gezongen door mejuffrouw Laisné, die pas met den eersten prijs voor Opéra-Comique het Conservatoire verliet, en hare vroolijke rol op aardige, prettige wijze houdt. De heeren zijn iets minder jong, de tenor Ibos is dertig jaar, en heeft reeds vier jaren groote Opera te Parijs en verder Sint Petersburg, Londen en Brussel achter den rug, hij heeft een fraaien stijl en is een uitstekende Werther. Bouvet heeft de rol van Albert, ook dezen zanger kunnen wij loven. Met zulke eenvoudig middelen, den man, de vrouw, den vriend en een kinderkoor heeft Massenet een meester werk geleverdhetwelk jaren en jaren vertoond zal worden J. M. T. Den 22 is te Arnhem opgericht de Wederland- sclie Kond van Handelsreizigers. Het doel van dezen bond is het behartigen van de be langen van den handelsreiziger. Vijf vereenigingen en wel «Providentia" te Amsterdam, «Mercurius" te Groningen, de Arnhemsche, Twentsche en Deventersche vereeniging traden reeds toe, terwijl iedere vereeniging van Handelsreizigers, reeds bestaande of nog op te richten, met een ledental van minstens 8 nog kan toetreden de contributie voor dergelijke vereeni gingen is zeer laag gesteld. Lid kunnen nog worden van dezen Bondhandelsreizigers, geen lid zijnde van een aangesloten vereeniging, tegen een contributie van ƒ2.— per jaar. De Bond is gevestigd te Amsterdamhet adres is bij den secretaris den heer J. E. Boddé te Groningen. Bij kon. besluit van den 24 zijn benoemd tot notaris te Amsterdam de heeren mr. H. Wiegman en J. Th. Brugman beiden candidaat-notaris aldaar. Den 24 kwamen te Leeuwarden 2195 van de 3286 kiezers voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer op. Zeven en twintig briefjes werden van onwaarde ver klaard. Herstemming tusschen de heeren J. Troelstra, lib., die 896 en C. V. Gerritsen, rad., die 689 stemmen op zich vereenigde. De heer P. van Vliet Jr., anti-rev., bekwam 332 en de heer G. L. van der Zwaag, soc.-dem., 231 stemmen. In het hoofdkiesdistrict Amsterdam is den 24 tot lid der Prov. Staten van Noordholland gekozen de heer T. H. van Eeghen, anti-rev., met 3005 stemmen; de heer G. A. Loeff, lib., bekwam 2842 stemmen. Den 24 is tot lid van den gemeenteraad van Am sterdam gekozen de heer J. A. Wormser, anti-rev., met 3184 st.de heer mr. J. B. Roel vink, lib., bekwam 2799 stemmen. Te Maarlem zijn hoofdzakelijk opgeschoten jongens den 24 en 25 door de stad getrokken en hebben zij hier en daar de ruiten ingegooidMet het plat van den sabel werden zij een paar malen door de politie uiteengejaagd. De arr. rechtbank te Zwolle heeft den 25 een vee handelaar te Zwolle, die aldaar eene koe ter markt bracht, welke besmettelijke veeziekte vertoonde, overeenkomstig den eisch van het Openbaar Ministerie veroordeeld tot eene hechtenis van 30 dagen. De Eerste Kamer heeft den 25 de begrooting der Landsdrukkerij en voor het pensioen- en domeinfonds voor 1893 aangenomen. Den 25, na afloop der door Domela Nieuwenhuis des avonds in Constantia te Amsterdam gehouden protest meeting, waar de volgende motie aangenomen werd: «De openbare vergadering, gehouden in het lokaal Constantia, op 25 Januari, uitgeschreven door het comité voor werk- loozen, gekozen door verschillende vakvpreenigingen al hier, spreekt hare verachting uit over de treurige hou ding, die de burgemeester en het gemeentebestuur durven aannemen tegen de duïzende hongerenden die hun om werk en brood vragen en hen, die zich het lot der werk- loozen aantrekken en draagt het comité op, niet te rusten vóór in dezen treurigen toestand van werkloos heid verandering is gebracht," trokken weder personen zingende door de stad, waardoor de politie meermalen ze moest uiteendrijven. Ten slotte werd op den Dam aan een herhaald bevel om door te loopen niet voldaan, hetgeen aanleiding gaf tot het bevel, om de sabel te trekken. Toen ging de menigte schoorvoetende uiteen. Een persoon onder de toeschouwers geraakte verwond. De Holl. IJzoren Spoorwegmaatschappij vervoerde in 1892 6.208.874 reizigers met eene opbrengst van 11.047.306.18. Tot inspecteur van politie te Utrecht is benoemd E. F. van der Lugt, thans adj.-inspecteur van politie te Haarlem. Te Groningen is in eene talrijke bezochte vergadering van onderwijzers, onder het voorzitterschap van jhr. mr. W. C. A,. Alberda van Ekenstein, lid der Eerste Kamel en districts-schoolopzienerhet vraagpunt besproken «Velen wijten de ontevredenheid en de woelingen aan welke do gemeenschap lijdt, voor geen gering deel aan de tegenwoordige onderwijzers en school. Wat is hiervan aan?" De volgende conclusie werd met algemeene stem men aangenomen «De onderwijzers-vergadering in het district Groningen verklaart, dat het bekleeden van het ambt van onderwijzer in zich sluit eerbiediging van het wettig gezag en aankweeking daarvan door leer en voor beeld bij anderen." Een protest tegen de beschuldiging, den openbaren onderwijzer in 't algemeen aangedaan werd door allen, met uitzondering van de onderwijzers aan christelijke scholen, aangenomen. Te Aambertscliaag bij Abbekerk wordt met Maart eene kaasfabriek opgericht. BSeemster. Den 30 heeft in «Het Huis der gemeente" eene vergadering plaatswaartoe alle ingezetenen dezer gemeente zijn opgeroepen, die belangstellen in de oprich ting hier ter plaatse van eene afdeeling der Noordhol- landsche Vereeniging «Het Witte Kruis." De oproeping gaat uit van de heeren dr. J. Maats, H. de Goede, H. Scheringa Az., L. Visser, J. W. Ph. Feith, A. Rutten en P. A. Vis, wien reeds de steun van 40 ingezetenen verzekerd is. Texel. De toestand van de arbeidende klasse is thans niet benijdenswaardig. De visscherij en het landwerk staan stil. De groote nood deed dan ook de alhier be staande vereeniging tot werkverschaffing besluiten eene collecte te houden, die bijna 390 opleverde. Een go- deelte_ van dit bedrag is bestemd voor behoeftigen, die niet in staat zijn te arbeiden de rest zal uitbetaald worden aan de werkliedendie aangewezen worden om het reeds gekochte hout te hakken te zagen en te kloven. Reeds zijn een dertigtal werklieden aan den arbeid begonnen, zoodat de aanwezige gelden spoedig verbruikt zullen zijntenzij besloten werd opnieuw eene collecte te houden. De heer A. C. A. baron van Dedem te Wageningen heeft de benoeming tot gemeente-ontvanger aldaar aan genomen. Kolhorn. Langs de dijken van Anna Paulowna Wieringerwaard en Waard en Groetis het ijs wegge dreven en is het thans geheel open water. Nu worden hier vele rotganzen gevangen. Op de wiervelden worden netten uitgezet, de ganzen strijken op de wiervelden neer, waarna de visschers, op eenigen afstand in hunne booten, door middel van lijnen de netten overtrekken. Soms worden op deze wijze verscheidene dezer vogels in één trek gevangen. In de «Sport Bar", Warmoesstraat 157, Amster dam, heeft van 5 Februari tot 19 Maart een kegelcon cours plaats. Aan de Cadet tense hooi alhier zal optreden de eerste luitenant H. G. van Meurs, van het vierde regiment infanterie te Leiden. Het circus-iBlamis had zijn uiterste best gedaan om het publiek een paar avonden in het locaal D i 1 i- g e n t i a prettig bezig te houden. En het heeft de vol doening, dat het gelukt is ook. Er was behoorlijk eene manege gemaakt tegen het tooneel aan en de overige zaalruimte was mét het tooneel voor de toeschouwers be schikbaar, die, ten minste den 24, 's avonds, toon wij de voorstelling bijwoonden, in vrij grooton getale waren op gekomen. Gymnastiek en krachtwerken met gewichten ontbraken niet en het was de moeite waard het te zien. De directeur gaf nog eene proeve van zijne bekwaam heid in paardendressuur. Hij leverde het bewijs, dat een onhandelbaar paard aan een onzer ingezetenen behoo- rendebinnen enkele weken door hem aan zijn wil on derworpen was. Den 24 sprak de heer ds. A. J. Adriani, van War- menhuizen, in het locaal «Harmonie" in eene ver gadering van de afdeeling Alkmaar van den Aecïer- landsclien Protestantenbond. Hij wilde met zijne hoorders een reisje makentegenwoordig eene veel gezochte uitspanning, die veredelend en beschavend op den mensch werken kan. Men doet tal van nieuwe in drukken op en vaak ontvangt de menschelijke ijdel- heid gevoelige slagen. In den geest voorde hij ons langs de liefelijke boorden van den Rijn, niet ech ter, om er de schoone landschappen te aanschouwen, doch ter wille van de talrijke legenden, die daar onder het volk leven. Zij getuigen van den dichterlijken aanleg der Duitschers, en geven iü het poëtisch gewaad menige schoone waarheid weer. De «Lorelei", of «lokkende rots" heet de plek waar eene sirene door haar meesleepend gezang de reizigers tot hun ondergang lokt totdat zij zich eindelijk zelve uit wanhoop in den afgrond stort omdat een schoone reiziger aan haar gezang weerstand biedt. De «Drachenfels" strekte, volgens de sage, tot woonplaats van een afschuwelijken draak die zich met menschenvleesch voeddehij verdween in den afgrond en vertoonde zich niet meer, toen eene schoone jonkvrouw hem een kruisbeeld voorhield. Tn beide legenden zag spreker weergegeven, hoe het christendom over het zinnelijke heidendom zegeviert. De «Muizentoren", waar een zelfzuchtige en tyrannieke bisschop de prooi werd van een onmetelijk heirleger van muizen, tot straf omdat hij zijn hongerlijdende onder danen had bespot, en hun gekerm bij muizengepiep ver geleken, spreekt ons van het verderfelijke van priester heerschappij de «Ebernburg", waar het volksgeloof des nachts nu en dan nog licht ziet, als de geesten van Ulrich von Hutten en Frans von Sickingen zich daar vertoonenduidt op de overtuiging, dat de waarlijk goede menschen blijven voortleven/Ten slotte wekte spreker op om, indien men inderdaad het welzijn der maatschappij beoogt, in zich zeiven de macht te toonen van het waar achtig christelijk beginsel, waarvan alleen voor de maat schappij heil te verwachten is. De twee gevarendie onzen tijd bedreigen, zjjn de macht van het jesuitisme en van het socialismedie beiden slechts bestreden kun nen worden door zedelijkheid, godsvrucht en menschen- liefde, dat wil zeggen door den waren christelijken geest. De heer ds. H. W. Kalff, voorzitter der afdeeling brachtnamens het niet. talrijk gehoorden spre ker een woord van dank, waarna de vergadering geslo- sloten werd. Twee booten van den stoombootdienst „Alkmaar Packet" zijn den 26 met vereende krachten door het op vele plaatsen 20 duim dikke ijs gebroken. Vrijdag den 27, wordt do dienst weder op de gewone uren hervat. HADASTElt. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de landmeter van het kadaster in de eerste dagen der maand Februari 1893 een aanvang zal maken met het opnemen der kadas trale veranderingen voor het dienstjaar 1894. AlkmaarDe Burgemeester voornoemd 26 Januari 1893. A. MACLAINE PONT. Zij die inlichtingen kunnen geven om- trent de verblijfplaats van Jan Prins Ger- rit Johannes Metzelaar, Jan Haarlem en Lucas Martiuus Andreas Frigerio, allen geboreu in 1874, worden be leefd verzocht, die opgaven ten spoedigste ter gemeente secretarie te komen doen. GETROUWD. 26 Jan. Willebrordus Henricus Groot en Aafje Fekke gescheiden eehtgon. van Jan Posch. GEBOREN. 24 Jan. Melchior Rudolf, z. van Marinus Saager en So phia Rudolphina Gantz. Christina d. van Arie Balder en Maria van der Kolf. 25 Petrus, z. van Oornolis Schuit en Geertje Smits. Martha Gesina Maria, d. van Pietar Christi- aan Muller en Lotje Theodora Bakker.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 3