Een stoere Noorman. No. 13. Vijf en Bïegentigste Jaargang. 1893' ZONDAG 29 JANUARI. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. EERSTE BLAD. Verkooping bij inschrijving Buitenland. FEUILLETON. 3 i n n enla n d. yan oude SCHOOLSCHRIFTEN en SCHOOL BOEKEN, liggende op liet Stadshuis. ALK1AARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SOfranco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Telefoonnummer3 Prijs der gewone Advertentlën Per regel O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Biljetten in te leveren ter gemeente-secretariQ vóór Dinsdag 31 Januari 1893, des namiddags te één uur. FRAMKRIJK. De oostenrijksche gezant bracht den 26 een bezoek aan den franschen minister van bni- tenlandsche zaken en onderhield zich met hem over den indrukop zijne regeering teweeggebracht door de las teringen waaraan hij bloodstond in do pers, naar aan leiding van de uitzetting van den journalist Sekely. Mi nister Develle betuigde het leedwezen der regeering over de ongerechtvaardigde aanvallen. Hij zeide dat hij den gezant Decrais opgedragen had aan den minister Kal- noky mede te doelen dat artikelen in sommige bladen inzonderheid in de Hirlap beleedigend waren voor de Pransche Republiek en den President. Hamer. Den 26 ving de beraadslaging der begroo ting van binnoulandsche zaken aan. Millevoye deed daa;bij eenige vragen over de inrichting en werking van zekere in Frankrijk gevestigde nieuws-agentschappen, welke zaak htj niet ter sprake zon hebben gebrachtware het geen nationaal gevaardat de door eenige berichtgevers ver spreide berichten het belang des vaderlands benadeelden. Drie vreemde berichtgevers waren wegens lasterlijke be- richton het land uitgezet. Anderen bleven echter onge straft, zooals die van de Times die zoo voorzichtig was geweestzich te laten nataraliseeren. Hij haalde daarop als voorbeeld aan het gebeurde met een gezantdie meer dan anderen verzekerd was van het vertrouwen en den eerbied van Frankrijk. Het algemeen gedruisch werd ten slotte zoo grootdat hij niet verder kon spreken. De minister van binnenl. zaken Ribotzeide voor het oogenhlik bezwaar te moeten maken alle opmerkingen van den heer Millevoye te beantwoorden. Men had den gezant eener bevriende mogendheid belasterd en beleedigd. De regeering kon dit niet toelaten. Drie berichtgevers van vreemde bladen een hongaar, een duitscher en oen italiaandie valscbe geruchten verspreidden waren het land uitgezet. (Toejuiching.) De regeering had snel ge handeld gelijk men dat verplicht was tegenover een ge zant van Rusland. Hij erkende, dat er een land is, waar de berichten uit Frankrijk door vreemde agentschappen worden aangebracht en van waar zulke berichten nitgaau. De regeering zal waakzaam zijn, en vooral op een naburig grensland letten. De aandacht der regeering blijft op de agentschappen gevestigd zij acht onderzoek plicht. (Toe juiching.) De heer Flonrens zeidedat men dezelfde tactiek volgt welke in 1870 zoo goed slaagde met de Em- Een roman, naar het Engelsch, van Edna Lyall. 27) o DERTIENDE HOOFDSTUK. Een proeftijd. Hij vond zich erg verlaten toen hij met den huissleu tel de dear van zijn sombere woning opende en de kra kende trap naar zijn schaarsch gemeubelde kamer opging. Blijkbaar hadden de drie juftrouwen Tumour een zeer levendigen twist, want hare stemmen klonken in den hoogen toon die een storm verkondigt hij kon zelfs eenige woorden verstaantoen hij haar slaapkamer, die het strijdperk was, voorbijging. «Maar, mijne lieve Caroline «Praat geen onzin, mijn lieve; gij weet immers heel goed. «Wilt gij zeggen mijne lieve «Ik zou wel eens willen weten", dacht Frithiof»of zij ooit elkander laten uitspreken. Het is als in het refrein, dat zij te Balholm plachten te zingen van «Celia's be koorlijkheden." Als iemand ooit een lied schrijft over «het kibbelen'', moet er dikwijls «lieve" in komen." De dames Tumour waren zuinig op gas en Frithiof moest rondtasten naar lucifers. Onder «bediening" was blijkbaar niet begrepen bet dichtmaken der ramen. De kamer zag er kaal en ongezollig nithet sombere, grijze behangsel, dat graniet moest voorstellen, was juist geschikt om iemand neerslachtig te maken. Hier te blijven en niets te doen te hebben den ge- heelen dag zich af te tobben met vruchteloos zoeken naar werk en des avonds hier terug te komen, wat een droe vig vooruitzicht. Zou het inderdaad niet voor hem het ser-dépêche. Hij deelde mede, hoe het telegram nit Hirlap te Budapest in de bladen van het drievoudig verbond word overgenomen. Men wil de goede betrekkingen tusschen Frankrijk en Rusland verstoren. (Toejuichingen.) De ge nomen maatregelen waren onvoldoende. Frankrijk moet herhaling dezer voorvallen voorkomen en zich verdedigen tegen het gevaar, dat de vreemde agentschappen opleveren. Hiermede was de zaak afgeloopen. De eerste 28 af- deelingen van de begrooting werden aangenomen. Daar na vroeg de heer Chiehé eenige inlichtingen over de ge heime fondsen, welke vraag tot eeno heftige woorden wisseling aanleiding gaf tusschen den heer Delahaije en minister Ribot, die daarmede eindigde, dat het hoofdstuk geheime uitgaven met 303 tegen 182 stemmen goedgekeurd werd. (Toejuichingen links en in het centrum.) De afdeelingen 57-60 der begrooting werden daarna goedgekeurd. OttSTEARIJK-SIOAaARSJE. Door eene gas ontploffing in de mijn «Fortschritt" nabij Dux zijn 10 man gedood en 15 gekwetst. De berekening was, dat zich nog 80 man in de mijn bevonden. ITAIiï E. Den 25 diende de heer Villa een wetsont werp in tot toelating der echtscheiding. De minister van. justitie verklaarde, dat de echtscheiding, gemakkelijk ge maakt, een duurzaam gevaar zou zijn voor het familieleven. Hij voegde er bij, dat gewichtiger kwestiën thans het Parle ment en het land bezig hielden. Overigens verzette hij zich niet tegen het in overweging nemen daarvan, waar toe met groote meerderheid besloten werd. Den 26 deelde minister Giolitti in antwoord op verschil lende vragen mede, dat men in het beheer der Romein- sche BaDk zeer ernstige fouten hal ontdekt. De regeering zou een wetsontwerp indienen tot regeling van de zaken der banken, welke biljetten in omloop brengen De uitslag van het thans ingesteld onderzoek zal aan de Kamer worden medegedeeld. De regoering zal haar plicht doen tegenover iedereen, maar zij verwerpt een parlementair onderzoek, dat een bewijs van wantrouwen zon zijn. Di Rudini ondersteunde het plan van een parlementair onderzoek. Giolitti ontkende, dat de Banken gedwongen werden geld voor de verkiezingen te geven. De minister van justitie bevestigde de verklaring van den oersten minister, onder bijvoeging, dat het parlement en het land vertrouwen kunnen hebben in de onafhankelijkheid van do rechter lijke macht. De zitting werd geschorst. SI'iNJE. De buitengewone engelsche gezant West Ridgeway had den 25 een langdurig onderhoud te Madrid met den minister van bnitenlandsche zaken over het Ma- rokkaansche vraagstuk. Hij verzekerde, dat zijne regeering met Spanje en andere mogendheden wenschte samen te gaan in die kwestie. EUYFTE. De Saltan heeft aan den Onder-Koning zes fraaie paarden geschonken, gelijktijdig met de aanbie ding zijner gelnkwenschen voor zijn heldhaftig gedrag. AEREEAICwWE ST ITEM. De heer Blaine is den 27 des ochtends te elf aren overleden. beste zijndat hij zijn trots onderdrukte en het aanbod van eerlijken arbeid aannam Het denkbeeld stond hem om verschillende redenen tegen maar toch dorst hij het niet verwerpen. Hij gevoeldedat hij geen kans op werk mocht af slaan, opdat niet door nieuwe mislukking en teleurstelling de lust tot werken bij hem zon verdwijnen en hij in een toestand zou komen waarvan hij gruwde. Hij hoorde nog altijd de stemmen beneden. Hij trok zijn laarzen nit en liet ze een voor een met een doffen slag vallen. Hij was benieuwd, of de storm zon bedaren, ais de zusters bespeurden, dat hij haar kon hooren en zette zijne laarzen met, veel leven buiten de kamer en wierp de deur toe. De strijd duurde voort. Hij wierp zich op het bed denkende hoe families van elkander verschilden. Geld was het nietwat den toon gaf bij de Bonifaces. De Morgans waren oneindig rijker. Vertoon van godsdienst was het ook niet. De dames Tnrnonr waren vurig en twistziek godsdienstig. Wat was het dan Hij viel in slaap, voordat hij het raadsel had opgelost en hij droomde verward. Hij droomde, dat hij den Rom- dalshorn beklom en dat de duisternis hem overviel. Be neden hem was een diepe afgrond en hij kon het brullen hooren van wilde dieren die dorstten naar zijn bloed. «Zij moeten mij krijgen", dacht hij, «want ik kan het niet volhouden totdat de dag aanbreekt. Ik zal mij laten vallen." De angst van dien val was zoo groot, dat hij er bijna door wakker werd. Maar iets scheen hem weer gerust te stelleu. Gedeeltelijk was het nieuwsgierigheid wat het licht beteekende, dat was opgegaan en al helderder werd. Eindelijk zag hij, dat het was veroorzaakt door het openen van een deur en in de dearomstraald met licht, zag hij de Madonna met het kind. Een pad van licht ging voor haar uit op den berg, tot de plaats, waar hij stond; hij streefde voorwaarts, zonder vrees en zonder te denken aan de dieren en aan den afgrond, totdat alles zich ver loor in een vloed van licht en geluk Het schniven met stoelen in de kamer onder hem deed hem ontwaken. Hij lag op zijn hard bed en hoorde de JAPAN. De Tweede Kamer heeft geweigerd de be grooting van uitgaven goed te keuren, waarna de Mikado, op voorstel van den minister, de zitting der Kamer voor twee weken verdaagd heeft. KUISS AFRIKA. Paal Krüger is herkozen tot pre sident der Transvaalscho Republiek met eene meerderheid van bijna 1000 stommen. De Eerste Kamer heeft den 27 de begroofcing van de hooge collegesdie van binnenlandsehe zaken en die van justitie met algemeene stemmen aangenomen. Bij de behandeling van eerstgenoemde begrooting heeft de heer Vening Meinesz o.a. opgemerktdat men het volstrekt nog niet eens is over de besmet telijkheid van de cholera nostra®, -syaarom hij dan ook in overweging gaf de cholera nostrasniet onder de be smettelijke ziekten op te nemen, daar ons land dan door- loopend besmet zon zijn. De heer Six bracht hulde aan den voorzitter van het interparlementair congres voor arbitrage te Bernden heer Rahnsen, voor de wijze waarop hij de eer der Kamer aldaar had opgehouden. (Toejuichingen.) De minister van justitie verklaarde voor den rang van inspecteur-Rijksveidwacbt menschen van meer ontwikkeling noodig te achten dan in den regel het korp3 Rijksveldwachters oplevert. Zoo mogelijk zal de minister echter gaarne de inspecteurs uit het korps trekken. Den 27 werd in een dor localen van Krasnapolsky, te Amsterdam, de 13de algemeene vergadering gehouden van de afd. Noordhollaud der vereeniging het „Aeder- lamlscii Rundveestamboek". Do vergadering werd geopend met een inleidend woord van den heer O. de Goede Hzn., die o.a. de wenschelijkheid van de instelling van een afzonderlijk ministerie van landbouw betoogde, waarna werd overgegaan tot de verkiezing van bestuurs leden, om 1 Jan. 1894 op te treden, waartoe benoemd werden de hoerenW. BakkerK. Tensen Kz. en J. Koster Kz. Tot afgevaardigden ter algemeene vergade ring te Zwolle werden gekozen de heeren H. Koster Hz., J. WitAz., en C. do Boer, L. Visser, J. Koopman en J. J. Willinge. Verder werd besloten de volgende afdeelings- vergadoi ing in Mei te honden te Hoorn. Er werden eenige aanhondingspremiën van éénjarige stieren uitgereikt en de rekening over 1892 met een batig saldo van f 343.ÏS1^ vastgesteld. Op voorstel van het bestuur werd besloten om in 1893 weder 10 aanhondingspremiën voor éénjarige stieren uit te reiken en eenige prijzen toe te voegen aan die, welke door de Holl. Maatschappij van landbouw worden uitgeloofd. Eveneens werd besloten aan de Pro vinciale Staten van Noordholland eene subsidie aan te vragen gedurende 3 jaren van 5ü00 'sjaars om te be steden voor eon provinciale veestapel in het algemeen. De begrooting voor 1893 wordt ten slotte vastgesteld in ontvang eu uitgaaf op f 1182.681/2 Egmond aan Kee. Op 1 Januari 1893 waren aanwezig 180 jongens en 163 meisjes van 6-12 jaren kijvende stemmen. «Nog al aan den gang", zeide hij bij zich zelf mot een bitteren glimlach. En toen dacht hij aan de schilderij van den Romdalshorudie hij dien namiddag had gezien hij herinnerde zich de vreeselijke verzoeking; hij her innerde zich Cecilzooals zij had gestaan in de open deur met, het kind op don arm hij herinnerde zich de hartelijke ontvangst van het geheele gezin. Moest hij door zijn dwazen trots in den toestand komen van deze arme juffrouwen Tnrnonr eu een leven lijden van hopelooze armoede, omdat zijn stand hem verbood het werk aan te nemen, dat hem werd aangeboden? Die arme dames zonden gelukkiger zijn, als zij dienst boden waren dan hier nu zij zeggendat zij onafhan kelijk zijn dacht hij. Ik neem de betrekking aan het is do eerste stap op den weg naar hooger. Den volgenden morgen ging hij naar den Zweedschen consul om nog eens raad te vragen. «Ik ben blijde, dat ik u zie", zeide de cnnsnl. «Ik hoopte, dat gij terug zondt komen, want ik heb den ouden. Sivertsen gesproken en hij wilde uw adres weten. Hij zeide mij dat gij boos waart woggeloopen en hem niet eens had laten uitspreken." Frithiof glimlachte. «Hij deed niets dan schelden op het jongere geslacht en ik had geen lustdaarmee den geheelen ochtend te verliezen." «Gij zijt to weinig diplomaat", zoido de consul. «Maar gij schijnt Sivertsen te zijn bevallen eu ik raad n, ga nog eons naar hem toeik geloof, dat hij u werk zal geven. Als ik in uw plaats was zou ik mij voornemen alle eerlijk werk aan te nemen dat ik kon krijgen. Geef mij uw adres en als ik van iets hoor, dat n past zal ik het n laten weten." Een weinig onwillig ging Frithiof weder naar Museum street. Hij werd in het bedompte vertrek gelaten, waai de heer Sivertsen zat te schijven en te rooken. Hij; groette koel maar was verrasttoen hij de plotselinge verandering op het gelaat van den ouden Noorweger zag.. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1