van punt IIVerslag omtrent den toestand der onder handeling over de oprichting eener leerhoeve voor zui velbereiding. Hoewel zij uit den aard der zaak niet bekend is met de verschillende aanbiedingen van boerderijen voor dit doelneemt zij toch de vrijheid zich tot U te wonden teneinde voor de oprichting van znlk eene inrichting in de provincie Noordholland een goed woord te spreken en die met alle bescheidenheid doch niettemin krachtig bij U aan te bevelen. Een niet te versmaden voordeel is de aanwezigheid van het Rijkslandbouwproefstation te Hoorn hetwelk zeer zeker in menig opzicht groote diensten kan bewij zen vooral omdat bij onderzoekingen op zuivelgebied een kortstondig vervoer der grondstof (die vooral in warme dagen zoo spoedig aan bederf onderhevig is) en dus de nabijheid van het proefstation van het allerhoog ste belang is. Dat de zuivelbereiding onder don landbouwenden en veehoudendon stand in dit gewest de hoofdbron van be staan uitmaaktzal voorzeker door niemand worden ontkend. Uit dat oogpunt beschouwd, zou de oprichting eener leerhoeve alhier stellig niet misplaatst wezen. Zal zulk eeue inrichting echter.niet alleen in geldelijke, maar ook in andere opzichten kans van slagen en van duurzaam bestaan hebbendan is de belangstelling in zulk eene onderneming bij hen, ten nutte van wie zij wordt opgericht, eene onbetwistbare noodzakelijkheid. Zonder nu te willen beweren, dat dit vereiscbte onder de zuivelboeren in Zuidholland ten eenenmale ontbreekt, meent de Afdeeling toch niet van overdrijving beschul digd te kunnen worden, als zij de stellige verwachting uitspreektdat die belangstelling in Noordholland niet te vergeefs zal worden gezocht. Dat de landbouwers in deze provincie zich krachtig inspannenom de belangen, de ontwikkeling, den voor uitgang van alles wat met hun bedrijf in betrekking staat, op allerlei wijze te bevorderen dat zij op dit ge bied reeds jaren lang eene groote werkzaamheid ont wikkeld hebben en nog ontwikkelen, daarvan kan menige Vereeniging getuigenis geven. Het zou te omslachtig en zeker ook onnoodig zijn, tot staving van dit beweren, alle dergeljjke Yereenigingen met name te noemen. Toch meent de afdeeling te mogen wijzen op de Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier", die op zoo veelzijdige manier werkzaam was en is in het belang van den landbouw, in den meest uitgebreiden zin genomen Voorts op het bestaan van «Het Rundvee-stamboek Noord-Holland," op de afdeeling »Noord-Holland" van het Nederlandsch Rundvee-stamboek, die de grootste van alle afdeelingen is op de «Tuinbouwvereeniging Beemster en Omstreken," welke allen getuigenis geven van de werkkracht, en den werklust, die gevonden worden onder de plattelandsbevolking in dit gewest, en die aan zijn bewoners zeer zeker rechtmatige aanspraak geven op te gemoetkoming en steun van hoogerhand. Als zij ten slotte wijst op het feit, dat de eerste leer hoeve voor zuivelbereiding reeds gevestigd is geweest in de provincie Zuidholland en dat aldaar een groot zoo niet het grootste contingent leerlingen door de provincie Noordholland is geleverd, dan hoopt de Afdeeling geen onbillijk verzoek te doen, als zij de oprichting van zulk een leerhoeve in Noordholland ten krachtigste bij U aanbeveelt." Met het oog op de in het hoofdbestuur bestaande va catures zullen als candidaten worden voorgedragen, voor Zuidholland de heer P. J. A. de Bruine, voor Noord holland de heer J. Zijp Kz. Na verschillende stemmingen werd de hoer C. A. Waiboer, voor 1893 bestemd om de afdeeling te vertegenwoordigen op de vergaderingen van Hollands Noorderkwartier. Deoverige punten gaven geen aanleiding tot discussie en zullen door de Afdeeling gesteund worden. Wlerlngerwaard. De hier gevestigde Maat schappij tot bereiding van kaas heeft besloten, de ven nootschap te ontbinden de verkoop der fabriek en bij gebouwen zal weldra plaats hebben. Aan het in de Staatscourant van den 22/23 opge nomen overzicht omtrent den oogst van Noord-Holland in 1892 wordt het volgende ontleend. De tarwe gaf een voldoend gewas zij had hier en daar te veel geleden gedurende den winter, waardoor de stand dun was. Ofschoon de rogge aan hetzelfde euvel mank ging, bleek toch later, dat dit gewas beter gestoeld was, zoodat de uitkomst medeviel. Bovendien werd de rogge veel beter dan de tarwe geoogst. De gerst gaf een vrij goed gewas, terwijl de haver, over het geheel genomen, reden tot tevredenheid gaf. Late haver- soorten werdén slecht of althans moeielijk geoogst. Het stroo van de halmgewassen was wel zwaar en sterk, maar algemeen korter dan gewoonlijk. Boonen en erwten werden meest met regen geoogst en waren zoodoende veel te lang te velde, en al was de peulaanslag ook al niet groot te noemen, door den slech ten oogsttijd ging er bovendien nog veel verloren en werd van een groot deel de hoedanigheid bedorven. De aardappelen gaven zelden zulk een ruim beschot, terwijl ook de hoedanigheid onverbeterlijk was. Ook de suikerbieten gaven dooreen goede uitkomsten voor boer en fabrikantzij, die wat laat gezaaid had den, verkregen echter niet veel meer dan een middel matig gewas, omdat de droogte de ontkieming had te gengehouden en een zeer ongelijkmatig gewas ten gevolge had. De karwij gaf vrij voldoende uitkomsten vele percee- len echter hadden hier en daar zoodanig van de winter vorst geleden, dat de opbrengst het middelmatige niet te boven ging. Ook wordt geklaagd over vreterij in het gewas en vorst tjjdens het bloeienwaar dit heeft plaats gevonden, baarde de cultuur teleurstelling. De groenvoedergewassen gaven alle goed voldoende op brengsten en waren daarbij van goede hoedanigheid, ook de klaver liet in voedzaamheid niet veel te wensehen. De graslanden leden door droogte hetgeen zich eerst in het najaar herstelde; van daar dat de hooioogst nau welijks het middelmatige bereikte. De hoedanigheid van het hooi was goed. Warmoezerijgroenten werden er in ruim middelmatige hoeveelheden aangetroffen doch de eerste groenten van den konden grond kwamen laat aan en in den handel. Appelen peren kersen en pruimen zijn grootendeels -misluktaalbessen waren er niet meer dan in middel matige hoeveelheid voorhandende aardbeziën daaren tegen gaven een goeden pluk. Behalve van appelen en peren gaf de hoedanigheid dezer gewassen weinig reden tot klagen. De bloembollenkweekers zijn goed tevreden; de verkre gen bollen zijn over het algemeen gezondook de boom- en bloemkweekers hadden weinig reden tot klagen. Het houtgewas groeide goed. Den 24 des avonds heeft te Amsterdam een felle brand gewoed bij den koek- en banketbakker Verrijt in de Nieuwe Hoogstraat No. 13, die ontstaan was in de bergplaats van brandstoffen. Behalve den winkel die gespaard bleef, brandde het geheele huis uit. Het daar achter gelegen Trippenhuis bekwam geen letsel. Den 25 is te Amsterdam een schuitevoerders- knecht van zijne schuit in de Nieuwe Heerengracht nabij het Entrepotdok, gevallen en verdronken. Bij kon. besluit van den 26 is met ingang van den 8 Februari herbenoemd de heer Th. J. Waller als bur gemeester van Anna Fanlowna Het provinciaal bestuur van Noordholland heeft den 26 bij enkele inschrijving aanbesteed 1°. het onder houden van en het doen van herstellingen en vernieu wingen aan de gebouwen, genaamd »de Trippenhuizen" te Amsterdam, van den dag der goedkeuring van de aanbesteding tot en met 31 December 1894, geraamd op f 4400. Laagste inschrijver de heer Joh. H. Degen- hardt te Amsterdam, voor f 3939. 2°. het onderhou den van en het doen van herstellingen en vernieuwingen aan de gebouwen der Rijks Academie van Beeldende Kunsten te Amsterdam, van den dag der goedkeuring van de aanbesteding tot en met 31 December 1894, ge raamd op f 2500. Laagste inschrijver de heer Joh. H. Degenhardt te Amsterdam, voor f2190. 3°. het onder houden van en het doen van herstellingen en vernieuwin gen aan 's Rijks Kweekschool voor Vroedvrouwen te Amsterdam, van den dag der goedkeuring van de aan besteding tot en met 31 December 1894, geraamd op f 2000). Laagste inschrijver de heer Joh. H. Degenhardt te Amsterdam, voor f 1812. 4°. het onderhouden van en het doen van her-stellingen en vernieuwingen aan de Leerschool en de Teekenschool, behoorende bij de Rijks Kweekschool voor Onderwijzers te Maarlem, van den dag der goedkeuring van de aanbesteding tot en met 31 December 1894geraamd op f 1900. Laagste in schrijver de heer A. Rinkoma te Haarlem, voor f 1635. 5°. het onderhouden van en het doen van eenige her stellingen en vernieuwingen aan de gebouwen van's Rijks Landbouwproefstation te Moorn, van den dag der goed keuring van de aanbesteding tot en met 31 December 1894, geraamd op f 900. Laagste inschrijver de beer J. Gleijsteen te Hoorn, voor 738,50. Den 26 heeft voor de arr. rechtbank te Haarlem terecht gestaan Adriaans Pagé, ontslagen directeur van het postkantoor te IJmuidcn, beschuldigd van ver schillende onregelmatigheden ten nadeele van de onder zijne berusting geweest zijnde kas van het postkantoor te hebben verricht en wel tot een bedrag van f 5092.39. Om dit verschil te dekken, had hij een zestal posten vervalscht op het kantoorregister en wel aan de zijde der uitgaven door verschillende posten van door het kantoor uitbetaalde postwissels aanzienlijk te verhoogen tot een totaal van f 4500 in zes posten. Het Openbaar Ministerie eischte tegen hem vier jaren gevangenisstraf, onder aftrek van den tijd, in voorloopige hechtenis door gebracht. Zijn verdediger voerde zijn zwak gestel als verzachtende omstandigheid aan. Uitspraak den 9 Februari. Den 26 heeft Ockeloen, door de arr. rechtbank te Rotterdam veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf, we gens het doodschieten van een politie-agent in den laat- sten kermisnacht aldaar, in hooger beroep terecht gestaan voor het gerechtshof te 's-Gravenhage. De advocaat- generaal vorderde thans 15 jaren gevangenisstraf, de zwaarste straf. Uitspraak 9 Februari. De gemeenteraad van Rotterdam heeft den 26 be sloten tot het aangaan eener 3!/o pets. geldleening groot f 3,000,000. Den 26 des morgens is de kennisgeving verschenen, waarbij burg. en weth. van Amsterdam naar aanleiding van het raadsbesluit van den 18 bepalen datte be ginnen met den 30, de Nieuwmarkt weder voor algemeene dagmarkt wordt opengesteld, met dien verstande echter, dat aldaar aan niemand meer dan ééne plaats van 9 vierk. el voor de uitstalling zijder goederen zal worden toegestaan. Het Waterlooplein blijft echter als dagmarkt gehandhaafd. Den 25 zijn eenige perceelen weiland in den Ei landspolder, gemeente lehennerhorn, samen groot 10.09.45, in het openbaar verkocht voor 14563. Den 25 is eene huismanswoning met weiland, samen groot 31.70,80 gelegen in de Schermeer, in het openbaar verkocht voor 62540. Eene poging, om een tweeden rondgang van werk- loozen door 's-Gravenhage te houden, is den 25 zoo goed als mislukt. Eenige opgeschoten jongens en losse werk lieden, voorafgegaan door eenige straatjongens, gingen kalm langs eenige straten en waren spoedig in het ver gaderlokaal terug gekeerd, waar de voorzitter zijne waar digheid nederlegde, daar hij den 26 aan het werk kon gaan. Den 27 werden te St. Annaparochie revolverschoten gelost op de woning van den armvoogd. Niemand werd getroffen. De gemeenteraad van Groningen heeft den 27 beslo ten tot het overnemen der waterleiding voor 840.000. Akersloot. Er is ook hier eene afdeeling van de Noordhollandscho vereeniging »het Witte Kruis" op gericht. Bij de te Utrecht gehouden herbesteding van het maken van den ijzeren bovenbouw van de spoorwegbrug over de Dieze nabij het station 's-Hertogenbosch, geraamd op 116.300, was van vijf inschrijvingen voor ƒ84.439 de laagste die van de »Société anonyme de construction la Métallurgiqne" te Brussel. Ca llantsoog. De bevolking bestond op 31 De cember 1891 uit 355 m. en 327 vr., te zamen 682. In 1892 werden geboren 10 m. en 12 vr. Ingekomen zijn 39 m. en 39 vr. Er stierven 4 m. en 6 vr. en vertrok ken 39 m. en 33 vr., zoodat de bevolking op 31 Dec 1892 bestond uit 361 m. en 339 vr., te zamen 700 verdeeld als volgt604 ned. herv., 2 waalsch herv., 5 doopsgez., 1 remonstr. en 88 r. k. Er hadden 7 huwelijken plaats, allen tusschen jongmans en jongedochters. Zijpe. De bevolking bestond op 31 Dec. 1891 uit 2278 m. en 2199 vr., te zamen 4477. In 1892 wer den geb. 61 m. en 56 vr. Ingekomen zijn 137 m. en 181 vr. Er stierven 48 m. en 39 vr. en vertrokken 221 m. en 221 vr., zoodat de bevolking verminderde met 71 m. en 23 vr., te zamen 94 en op 1 Januari bestond uit 2207 m. en 2176 vr., te zamen 4383, verdeeld als volgt 3068 ned. herv,, 2 waalsch herv., 8 evang.-luth., 2 her steld luth., 192 doopsgez., 19 christ. geref., 1039 r. k., 2 oud-roomschen en 51 tot geen kerkgenootschap behoo rende. Het getal huwelijken bedroeg 42, als 37 tusschen jongmans en jongedochters, 2 tusschen jongmans en wedu wen 2 tusschen weduwnaars en jongedochters en 1 tus schen weduwnaar en weduwe. Het getal levenloos aan gegeven en bedroeg 10. Onder de overledenen zijn begrepen 12 m. en 7 vr. beneden den leeftijd van één jaar. Nederland telt 546 christelijke scholendaarvan worden er 204 gesubsidieerd door de Vereeniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs met 20,400 en 31 scholen door de Vereeniging voor Gereformeerd School onderwijs met 2125, terwijl er 259 scholen bjj den Schoolraad zijn aangesloten. Voor do 89297 leerlingen, die deze scholen bezoeken, wordt_ jaarlijks (berekend tegen J 20, min 5 aan Rijks subsidie t 15 per kind) ongeveer 1,340,000 door de ouders en belangstellenden in de school met den bijbel vrijwillig bijeengebracht. De Rijkssubsidie bedraagt 446,500. Het aantal onderwijzers en onderwijzeressen, dat aan de scholen met den Bijbel werkzaam is, bedraagt 1390 en dat der kweekelingen ongeveer 500. Lr zijn 63 scholen, die op 1 Jan. 1894 een onderwijzer moeten hebben, indien zij de Rijkssubsidie willen behouden. Op_ 1 Jan. 1873 waren er 300 scholen met den bijbel; in dit jaar staan weer vier scholen gereed om geopend te worden en wel te Hasselt, Purmerend, Leerdam en Hoek. -Föt lid der prov. Staten van Groningen is gekozen in het hoofdkiesdistrict Groningen de heer mr. H. Frima, lib-, met 276 at.: de heer jhr. O. Q. van Swinderen auti-rev., bekwam 269 stemmen. Van de 2965 kiezers waren slechts 552 opgekomen. De bevolking van Amsterdam is in 1892 met 10643 personen vermeerderd en tot 437.441 geklommen. Te Amsterdam heeft zich ee«o commissie vereenigd met het doeleen onderzoek in te stellen naar den om vang der werkloosheid aldaar en bij werkelijk gebleken hulpbehoevendheid onmiddellijk te ondersteunen. Eenige invloedrijke ingezetenen te Amsterdam heb ben zich vereenigd omten behoeve van de politie, die gedurende de vorige week zulk eene zware taak te ver vullen had, eene som van vier a vijf duizend gulden bij een te brengen om aan den burgemeester ter verdeeling ouder de agenten ter hand te stellen. De derde divisie maréchaussée, in het Noorden des lands gestationeerd wordt uitgebreid met1 officier, 3 wachtmeesters 7 brigadiers, 42 maréchauseées, 1 smid, 2 officiers- en 52 troepenpaarden. De kosten daarvan bedragen ongeveer f 47.000. Te Andijk is eene weduwe bij het spoelen van waschgoed van de boenstoep in het water gevallen en verdronken. Te Kijp en te draft is het mond- en klauwzeer geweken. De stal van H. Kokkes, aan de Navolger, te Rijp, waarop die ziekte was uitgebroken, is gezond ver klaard, nadat alles ontsmet was, evenals bij gebroeders Commandeur te Graft. Schagen. Voor de derde maal binnen een jaar tijds staan de Neskoog en Barsingerhornerkoog onder water. De molens staan telkens voor peil, zoodat het bij weinig wind nog wel een poosje kan duren vóór er verandering in den toestand komt. Beroepen bij de herv. gemeente te Medemiillk dr. P. Jzn Proost te Hoog; aan de Zaan. Statuten en Reglement werden ons toegezonden van de Vereeniging ter bestrijding der vervalschin- gen van voedingsmiddelendirecteur-secretaris de heer P. F. van Maarseveen Nassaukade no. 446 Amsterdam. De vereeniging stelt zich ten doelhet bestrijden van vervalschte, bedorven of onder een onjuisten naam in den handel gebrachte waren. Zij tracht dit doel te bereiken door toezicht te houden op de koop waren door hare leden gedebiteerd en door alle midde len welke dienstig zullen blijken om dat toezicht vrucht baar te maken. Leden zijn zijdie door het bestuur als zoodanig zijn aangenomen. Voor de eerste maal zijn tot bestuursleden benoemd behalve den directeur-secretaris voornoemd de heeren D. Blooker, industrieelAmster dam, Herman F. Bultman landbouwer, Haarlemmer meer, en prof. dr. J. W. Gunning, hoogleeraar, Amsterdam. «Zonneschijn", het te Amsterdam uitgegeven Geïllustreerd populair maandblad voor verzekering, wel dadigheid en hygiène", is zijn derde jaar ingetreden, dat getuigenis aflegt van den omvang, welken de levensver zekering vooral in den laatsten tijd, heeft aangenomen. Van die verzekering, door een 40tal hier te lande wer kende maatschappijen vertegenwoordigd, noemt «Zonne schijn" zich het «centraal orgaan". Dezelfde aflevering bevat eene nagelaten bijdrage van wijlen dr. S. Sr. Coronel, het begin van een opstel over den invloed van het beroep op de gezondheid en den levensduur, een strijd- artikel tegen de «Equitable", ten slotte eene bio- en bibliografische schets over prof. dr. A. J. van Pesch met diens portret. Niet alleen voor agentenmaar in het algemeen voor het publiek, mag «Zonneschijn" als een vraagbaak op het gebied van levensverzekering worden aangemerkt. Voor de tweede aflevering kondigt de redactie (hoofdzakelijk in handen van W. Gosler) een grooten novellen-wedstrijd aan. Bij de uitgevers E. M. Cohen Arnhem, zal eene nieuwe geïllustreerde uitgave verschijnen van de geza menlijke werken van Walter Scott. De bewerking van den tekst is opgedragen aan Gerard Kellerterwijl de platen zullen ontleend worden aan de engelsche uit gave van Marcus Ward Co. Staatsloterij5e klasse, 12e lijst, 27 Jan. Ns. 6600 en 8241 1000 Ns. 5404, 7239, 13455 en 18785 400; Ns. 4630, 5195, 10759 en 15172 100 Ns. 843, 2377, 5145, 5816, 6007, 7110, 8170, 9376, 11388, 13004, 15920 en 19911 100.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 6