Een stoere Noorman. No. 14. Vijf en XVTegentigste Jaargang 1893* WOENSDAG 1 FEBRUARI. STEDELIJK MUSEUM te Alkmaar. Gedenkpenningen van 1873. FEUILLETON. €revonden Voorwerpen B u ite n 1 a n cl. ALK1AARSCHE COURAAT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door bet geheele rijk 1, De 3 nummers O,O©. Prijs der gewone Advertentiën Per regel 16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3 Do COMMISSIE van TOEZICHT op het STEDE LIJK MUSEUM te ALKMAAR, daartoe gemachtigd door Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat voor het jaar 1893 weder FAMITIJEJHAAIITJÉX ter bezichtiging van het Museum tegen betaling van één gulden per gezin beschikbaar worden gesteld, op vertoon waarvan de leden van een te Alkmaar woonachtig gezin, daar onder begrepen de tijdelijke logés en de kinderen boven 12 jaren deze laatsten natuurlijk altijd onder geleide het Museum zullen kunnen bezoeken op Maandag en Vrijdag van iedere week tnsschen één en drie uren des namiddags. Die kaarten, door de commissie op aanvrage aan de hoofden der gezinnen af te geven, zullen op naam staan, moeten bij hot bezoek telkens vertoond en mogen in geen geval aan anderen afgegeven worden. Ingezetenen, die voor het jaar 1893 van deze gelegen heid gebruik willen maken tot het bezichtigen van het Museum richten hunne aanvraag om eene familiekaart tot een der leden van de commissie van toezicht vóór 1 Maart 1893 na dien tijd worden dergelijke kaarten niet meer afgegeven. De Commissie voornoemd C. W. BRUINVIS, Voorzitter. AlkmaarA. KLaSENER. 31 Jan. 1893. J. MASDOKP. J. NUHOUT VAN DER VEEN, Secretaris. De COMMISSIE van TOEZICHT op het STEDE LIJK MUSEUM te ALKMAAR brengt tor algemeeue kennis, dat zij door Burgemeester en Wethouders van Alkmaar gemachtigd is, om de nog voorhanden 43EI- JIICX KT*li A ATAI* K X, in 1873 geslagen bij de her denking van het derde eeuwfeest van Alkmaars Ontzet in 1573, voor belangstellenden verkrijgbaar te stellen tegen betaling van f 1 voor een zilveren en van f 1,5© voor een bronzen penning. Naar aanleiding van die machtiging geeft zij kennis, dat, zoolang de voorraad strekt, die penningen op aanvraag tot 1 Maart a.s. ver krijgbaar zijn bij den secretaris der Commissie. De Commissie voornoemd C. W. BRUINVIS, Voorzitter. A. KLaSENER. Jb. MASDORP. J. NUHOUT VAN DER VEEN, Secretaris. Alkmaar, 31 Jan. 1893. Een roman, naar het Engelsch, van Edna Lyall. 28) o »Zoo Zijt gij teruggekomen riep hij en schudde hem hartelijk de handalsof zij als de beste vrienden hadden afscheid genomen. »Dat doet mij pleizier. Waarom hebt gij niet ronduit gezegdhoe het met u was gesteld Waarom hebt gij mij niet verteld, dat ook gij een slacht offer waart van den vervloekten gouddorst Waarom hebt gij mij niets verteld van de hardvochtigheid en de schraap zucht van die engelsche firma P Maar gij zijt allen het zelfde allen Jonge menschen kunnen tegenwoordig geen fatsoenlijken volzin uitbrengenzij zijn zoo zuinig op hunne woorden, alsof zij heel wat waard waren. Een nietswaardig geslachtGa dan toch zitten en vertel mij, wat ik voor u kan doen." Prithiof bespeurde dat wat hij eerst voor lompheid had gehouden inderdaad slechts een aanwendsel was en nam den aangeboden stoel aan. Hij trachtte zelfs zich te ontdoen van de koele onverschilligheid die hem in den laatsten tijd eigen was geworden. vlk zou kunnen vertalen", zeide hij. Engelsch, Duitsch of Noorsch. Ik bon bereid te copieerenmaar ik geloof, dat de schrijfmachines het vlugger doen. In ieder geval heb ik 's avonds vier uren over en ik wensch die te besteden." »Hebt gij dan al eenig werk gevonden Jaik heb werk dat mij vijf-en-twintig shillings in de week opbrengt, maar het laat mij na acht uur vrij." De heer Sivertsen gaf door een geknor zijne goedkeu ring en aanmoediging te kennen. Hij begon te rommelen gedurende de maand Januari 1893 eenige handschoenen een portefeuille eenige wanten een bel van een arretuig eenige oorbelletjes eenige sleutelseen knot zwarte sajeteen bijleen gouden broche met zwarten steen en een met rooden steen; een schaar met ketting; een horlogeketting; twee handmoffen; een zweep; een knipmesje; eene portemonnaie, inh. f 0,29; twee dito, inh. f 0,05 een dito, inh. f 1,01; twee ledige portemonnaies een groen beursje twee rozenkranzen een bril in étuieen gouden ring een bont kraagje een muilkorfeen meisjeshoedeen notitieboek een haarspeld en een duimstok. Alkmaar, De Commissaris van Politie 31 Jan. 1893. E. G. C. J. PUNDTER. JSETCrSE. De regeering heeft een besluit doen verschijnen waarin do besluiten van eenige gemeente raden die eene volksstemming hadden doen houden over de wenschelijkheid van algemeen stemrechtvernietigd worden. Het Groot-Oosten der vrijmetselarij heeft te Brussel een vertoog aangeplaktwaarin het verklaart zonder ophouden te zullen strijden tot het kiesvoorrecht ia af geschaft. Onvoorwaardelijk verklaart het zich voor alge meen stemrecht. De commissie uit de Kamer heeft met 13 tegen 6 stemmen het woningstelsel van Beernaert aangenomen. De categorie kiezers naar bekwaamheid volgens de dooi de regeering voorgestelde voorwaarden werd met 8 tegen 6 stemmen aangenomen. Erère Orban nam zijne voor stellen terug, maar behield zich voor, deze later aan het oordeel der Kamer te onderwerpen. Het voorstel tot invoering der verplichte stemming is met 7 tegen 7 stemmen verworpen; het voorstel om de stemming voor taan in de gemeenten, in plaats van in de districtshoofd- plaatsen te doen plaats hebben, is met 12 tegen 6 stommen aangenomen. Verscheidene bladen behelzen onrustbarende berichten omtrent den toestand te Stanley Palis, bewerende dat de arabieren zich gereed maken om dien post aan te vallen. Volgens de berichten, bij de regeering van den Congostaat ontvangen, is daarentegen de commandant Dhanis aan vallend opgetreden tegen Moharadie Hodister deed vermoorden. Andere berichten welke vijandelijkheden van de zijde der arabieren deden voorzien, zijn niet in gekomen, evenmin als rechtstreeksche tijdingen van den heer v. Kerckhoven. Alleen vernam men, dat deze zich aan den Boven-Kiboli bevond. DTITSCIITAAD. In het krankzinnigengesticht bij Halle blijven nog steeds cholera-gevallen voorkomen. Reeds werden 109 personen aangetast, van wie 38 stierven. Te Altona kwamen den 25 4 gevallen voor waarvan twee met doodelijken afloop. Den 28 werden de algemeene beraadslagingen over de legerwet in de militaire commissie van den Rijksdag ten einde gebrachtde behandeling der onderdeelen vangt in zijne papieren die in verwarring over de tafel ver strooid lagen. »Dit zijn de gerevideerde proeven van het nieuwe boek van Scanbury; neem deze bladzijde, en laat mij zienhoe gij haar in het Noorsch overbrengt. Hier hebt gij papier en een pen. Beproef het nu maar." Frithiof gehoorzaamde. De heer Sivertsen scheen met den uitslag tevreden. «Vertaal nu dezelfde bladzijde in het Duitsch", zeide hij. Prithiof werkte stil door en de oude schrijver ging zÜn PÜP rookend, op en neer en wierp van tijd tot tijd ter sluiks een blik op het voorover gebogen hoofd met het blondestugge haar dat op Noorweegsche manier in de hoogte was goborsteld. De oude man zag, dat de bitterheiddie teleurstelling in Prithiof had gewekt eigenlijk vreemd was aan zijn karakter dat daaronder de dappere en edele natuur van den stoeren Noorman lag. Hetgeen de consul hem van de geschiedenis van zijn jongen landsman had verhaald had hem diep getroffen en hij had besloten voor hem te doen, wat hij kon. Hij belde en beval aan de Noorweegsche dienstbode voor twee per sonen ontbijt te brengen en voegde er een krachtig strax! (dadelijk) bij dat Prithiof van zijn werk deed opzien. Zijt gij gereed vroeg de heer Sivertsen. »Nog niet geheel. Ik kan dezen laatsten zin niet goed krijgen. Ik geloof niet, dat die uitdrukking in het Duitsch kan worden weergegeven." »Gij hebt gelijkhet kan niet. Ik zelf heb er niets voor kunnen vinden. Wat hebt gij gezet Goed heel goed Het is beter dan ik het had gedaan." Hij nam het papier en knikte goedkeurend, terwijl hij het las. »Goed gij hebt er verstand van", zeide hij eindelijk. »Nu gaan wij ontbijten en meteen over de voorwaarden spreken. Ha wat heeft zij daar gebracht Iets dat er aanspraak op maakteen Duitscho worst te zijnGoede hemel! De verdorvenheid in onzen tijd Dit zou Duitsche worst zijn! Ik moet uwe verontschuldiging vragen, maar den 31 aan. De Rijkskanselier von Caprivi verklaarde dat hij met opzet geen krijgsgeschreeuw had aangeheven Zijne voorstellen doelden niet op oogenblikkelijke, maar op voortdurend mogelijke gevaren. Eene staatkunde van vrede te volgen, die verder strekt dan het Drievoudig Verbond, was niet mogelijk zonder Prankrijk's mede werking, doch men kon zich niet smeekend daartoe tot dat land wenden. Hij hoopte, dat de dwang, dien de maatschappelijke toestand den volken oplegt, hen in den loop der jaren vreedzaam tot elkaar zou brengen. Daar voor had hij zijne handelsstaatkunde begonnen. KAKBLAAD. Do minister van buitenl. zaken heeft schriftelijk aan den franschen gezant Waddington ver klaard, dat Engeland het bezettingsleger in Egypte alleen versterkte met het doel om de openbare orde daar te lande te handhaven. In de laatste jaren was het engelsche garnizoen belangrijk verminderd, waardoor de werkelijke sterkte onvoldoende was om de veiligheid der europeanen in de tegenwoordige omstandigheden te verzekeren. Hij voegde er bij, dat de staatkundige toestand van Egypte in geen enkel opzicht zou worden veranderd. De brandweer te Londen is in 1892 4449 malen uit gerukt, 254 malen moer dan in 1891 en 855 malen meer dan in 1882; in 1043 gevallen gold het een valsch alarm en in 260 malen een schoorsteenbrand. In 497 gevallen van valsch alarm bleek dit een gevolg van kwaadwilligheid te zijn; slechts 20 der daders konden opgespoord worden. Honderd zeven en zeventig branden waren ernstig. Bij 52 branden kwamen 64 menschen om het leven, terwijl 105 personen gekwetst werden, maar herstelden. Voor de blussching zijn 137.200 ton water gebruikt. De brand- bluschmiddelen bestaan in 57 stoomspuiten, waarvan 9 op booten95 handspuiten en 34 mijlen buizen. Het personeel bestaat uit 710 man, behalve 73 koetsiers, 25 leerlingen en 17 man, op de booten werkzaam. Honderd drie en dertig paarden worden gebruikt. Eiken nacht zijn gemiddeld 320 man beschikbaar. Drie brandweer lieden kwamen om en 92 werden gewond. KUS TAAIT De grootvorst-troonopvolger is den 30 to half twaalf te Petersburg teruggekomen. Tl'BHIJB. De Sultan heeft den op Engeland's verzoek door den Onderkoning van Egypte nieuw be noemden president-minister Riaz-pacha de Osmanieh-orde eerste klasse geschonken. ZWITIBRLAÜID. De Bondsraad heeft het invoer recht op fransch vleesch tot 35 francs per centenaar verhoogd. VEBEBMiiDE STATEN. Volgens met de stoomboot Claudine te San Francisco aangebrachte be richten uit Honolulu is aldaar eene omwenteling uitge broken. De oproerlingen hadden de regeering verjaagd, een detachement amerikaanscho mariniers was ontscheept en een Voorloopig Bewind gevestigd. Met de Claudine was eene commissie aangekomenop weg naar Was hingtonom op inlijving van Hawaii door de Veree- nigde Staten aan te dringen. dienstboden zijn tegenwoordig allen hetzelfde allen Er is geen een die begrip heeft van boodschappen te doen. Een nietswaardig geslacht 1- rithiof' begon flauw vermaak te scheppen in den ouden man en toen hij de Museumstreet verliet, met het werk voor een week onder zijn arm, gevoelde hij zich opge ruimder dan hij in langen tijd was geweest. Hij gevoelde niet weinig nieuwsgierigheid, toen hij den volgenden dag in Regent Street den winkel van den heer Boniface binnentrad. Hij zag er goed geordend en voor spoedig uitdubbele deuren sloten den tocht af, het ge heele lokaal was goed verwarmd, aan beide zijden van de deui was een toonbank met een lessenaar en een stoelde heer Boniface dacht dat zitten even goedkoop was als staan. De lange rijen planken met portefeuilles werden ge broken door borstbeelden van Beethoven, Mozart, Wagner en andeie groote toonzetters. Een lokaal achter den winkel was vol instrumenten van allerlei soort en door dit vertrek werd Prithiof in de kamer van den heer Boniface.gebracht. Wel", zeide deze, terwijl hij hem vriendelijk0 groette, »hebt gij een besluit genomen Ja, mijnheer zeide Prithiof, »ik heb besloten uwe aanbieding aan te nemen." En zijn gelaat en houding getuigden dat het hem had goed gedaan. »Ik weet niet, of ik u over de werkuren heb gespro ken zeide de heer Boniface. »Van half negen 's morgens tot half acht s avonds; een uur voor het middageten en een half uur voor theedrinken. Op de gewone beurs- rustdagen zijt gij natuurlijk vrij en wij schikken het zoo,, dat ieder des zomers veertien dagen vacantie heeft »Gij zijt zeer goed voor uw personeel", zeide Frithiof. »Er zijn niet velen die hun dat gunnen." »Dat weet ik niet", zeide de heer Boniface. »Ik geloof, dat menigeen het beproeft en ik ben zeker, dat het al tijd goed werkt. Het strijdt met de menschelijke natuur, altijd door hetzelfde te doen ieder moet eens afwisseling hebben. Het leven wordt een tredmolen als men niet.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1